جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5084


ميانگين مصرف بنزين کشور به کمتر از 76 ميليون ليتر رسيد


عرضه نفت خام در بورس انرژي تسهيل مي شود

وزير نفت :
مذاکرات شرکتهاي ايران و آلماني پيش از لغو تحريم آغاز شود


معادلات انرژي


شهرستان ها


 ميانگين مصرف بنزين کشور به کمتر از 76 ميليون ليتر رسيد 

 
مصرف بنزين شهر تهران در هفته منتهي به 13 شهريورماه امسال به حدود 103 ميليون ليتر رسيد.به گزارش شانا، شهروندان تهراني دربازه زماني هفتم تا سيزدهم شهريورماه امسال 102 ميليون و 600 هزار ليتر بنزين مصرف کردند.

ميانگين مصرف روزانه اين کلانشهر در هفته منتهي به 13 شهريورماه امسال، 14 ميليون و 657 هزار ليتر بوده است.

برپايه اين گزارش، بيشترين مصرف اين فرآورده نفتي در بازه زماني يادشده با 16 ميليون و 500 هزار ليتر به روز پنجشنبه ( 12 شهريورماه) و کمترين ميزان مصرف آن نيز با 13 ميليون و 800 هزار ليتر به روز سه شنبه ( 10 شهريورماه) مربوط مي شود.

تهران به عنوان يکي از کلانشهرهاي پر جمعيت و مهم کشور بشمار مي آيد که در شرايط معمول و نبود تعطيلات پيوسته، روزانه 12 تا 14 ميليون ليتر بنزين در آن مصرف مي شود.

نزديک شدن به روزهاي پايان تابستان، همچنين نزديک شدن به آغاز فعاليت‌هاي آموزشي مدارس و دانشگاههاي سراسر کشور، افزايش سفرهاي ميان شهري از سوي اکثر شهروندان به منظور خريد نوشت افزار در فرصت باقيمانده مي تواند عاملي براي رشد مصرف بنزين در روزهاي پاياني تابستان باشد.

از طرفي بنزين 700 توماني موجود در برخي کارتهاي سوخت نيز مي تواند عامل ديگري براي مصرف بنزين باشد؛ عاملي که در مصرف کلي اين فرآورده نفتي در روزهاي باقيمانده تابستان تاثير گذار خواهد بود.

ميانگين مصرف روزانه بنزين کشور در هفته منتهي به 13 شهريورماه امسال با 9 ميليون ليتر کاهش به محدوده 76 ميليون ليتر رسيد.

در بازه زماني هفتم تا سيزدهم شهريورماه امسال، 530 ميليون و 400 هزار ليتر بنزين در کشور مصرف شد که اين مقدار از مصرف روزانه 75 ميليون و 771 هزار ليتر حکايت دارد.

اين ميزان، نسبت به هفته پيش ( 539 ميليون و 800 هزار ليتر) 9 ميليون ليتر کاهش داشته است.

بر پايه اين گزارش، بيشترين مصرف بنزين در هفته منتهي به سيزدهم شهريورماه امسال با 86 ميليون ليتر به روز پنجشنبه (12 شهريورماه) و کمترين ميزان مصرف آن نيز با 68 ميليون و 200 هزار ليتر به روز جمعه ( 13 شهريورماه) مربوط مي شود.مصرف بنزين سوپر نيز در بازه زماني يادشده ( هفتم تا سيزدهم شهريورماه) 19 ميليون ليتر بوده است.بر همين اساس، ميانگين مصرف روزانه بنزين سوپر کشور در اين بازه زماني دو ميليون و 714 هزار ليتر بوده است.


 عرضه نفت خام در بورس انرژي تسهيل مي شود 

 عرضه و فروش نفت کوره صادراتي در رينگ بين الملل بورس انرژي گامي ارزشمند بود و مسير را براي عرضه نفت خام در آينده تسهيل کرد.معاون اقتصادي وزارت امور اقتصادي و دارايي در گفتگو با شانا با مثبت ارزيابي کردن عرضه فروش 35 هزار تن نفت کوره صادراتي در رينگ بين الملل بورس انرژي که هفته گذشته محقق شد، اظهار کرد: اين رويداد مي تواند مسير را براي عرضه نفت خام در بورس انرژي تسهيل کند و اميد است در آينده اين بورس ميزبان عرضه نفت خام براي مصرف داخلي و صادرات باشد.

شاپور محمدي افزود: حمايت وزير نفت از عرضه فرآورده هاي نفتي در بورس انرژي زمينه را براي عرضه انواع فرآورده ها فراهم کرده است و با توجه زير ساختهاي مطلوب ايجاد شده، اين بورس آمادگي کامل را براي پذيرش و عرضه محصولات جديد دارد.

وي با بيان اينکه وزارت امور اقتصادي و دارايي در تلاش براي خروج از رکود و رونق در بخشهاي مختلف اقتصادي کشور است، گفت: آماده همکاري با وزارت نفت براي گسترش همکاريها به همين منظور هستيم.

محمدي با ابراز اميدواري نسبت به عرضه نفت خام در بورس انرژي اظهار کرد: بر اساس قانون رفع موانع توليد، قيمت نفت خام براي ارائه در بورس انرژي مي‌تواند دو درصد کمتر از قيمت فوب خليج فارس باشد که اين موضوع به فروش نفت خام کمک مي کند. معاون وزير اقتصاد در پاسخ به پرسشي درباره نقش بورس انرژي در خروج از رکود غير تورمي و تاثير آن در توسعه صنعت نفت گفت: با برنامه ريزيهاي انجام شده تلاش کرده ايم بورس انرژي را راه‌اندازي کنيم تا از اين مسير بتوانيم افزون بر فروش برق و فرآورده‌هاي نفتي، نفت خام را نيز عرضه کنيم.

وي ادامه داد: عرضه نفت خام در بورس انرژي مي تواند افزون بر مديريت نقدينگي، منجر به متحول شدن بازارها و نحوه فروش اين محصول شود و در نهايت اين امر مي تواند به نفع اقتصاد ايران باشد و برخي آسيب هاي احتمالي را نيز کاهش مي دهد. محمدي افزود: پالايشگاههاي داخلي مي توانند در آينده نفت خام خود را از مسير بورس انرژي تامين کنند و خريداران بين المللي نيز از رينگ صادراتي اين بورس اقدام به خريد کنند و مي توان گفت که در آينده بورس انرژي ايران مي تواند هاب انرژي منطقه در فروش نفت خام، فرآورده هاي نفتي و نيز برق شود.


 وزير نفت :
 مذاکرات شرکتهاي ايران و آلماني پيش از لغو تحريم آغاز شود 

 
وزير نفت گفت: شرکتهاي آلماني و ايراني مي توانند مذاکرات خود را تا پيش از لغو تحريمها آغاز کنند تا قرارداد بين آنها بلافاصله بعد از برداشته شدن تحريمها امضا شود.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه پس ازديدار با نيلز اشميد، وزير اقتصاد ايالت بادن - وورتمبرگ با اشاره به اين که هيات آلماني علاقمند به همکاري با ايران در بخشهاي مختلف است و ايران نيز زمينه هاي مختلفي براي همکاري دارد، افزود: شرکتهاي آلماني بايد براي دور جديد همکاري با ايران براي خود شريک ايراني انتخاب کنند و در اين دور جديد تنها به بازار ايران فکر نکنند بلکه به بازارهاي منطقه بينديشند.

وي با بيان اينکه در اين ديدار همچنين نحوه سرمايه گذاري در ايران با توجه به سياستهاي اصل 44 براي شرکتهاي آلماني تشريح شد، اظهار کرد: ظرفيت و پتانسيل ايران در بخشهاي مختلف نيز به شرکتهاي آلماني توضيح داده شد.

وزير نفت با يادآوري اين که ايران پيش از نيز با شرکتهاي ايالت بادن – وورتمبرگ همکاري داشته و هم اکنون خود را آماده همکاري بيشتر با شرکتهاي اين ايالات مي کند، به علاقمندي دو طرف به موضوع صرفه جويي انرژي اشاره کرد و گفت: با توجه به اين که شدت انرژي در ايران بالاست و ايالت بادن – وورتمبرگ در زمره بهترين ايالاتهاي آلمان از نظر ماشين سازي به معناي عام و ساخت خودرو است بنابراين در اين زمينه دو کشور مي توانند با يکديگر همکاري کنند.

زنگنه درباره اين که چه زماني همکاري بين ايران و ايالت بادن – وورتمبرگ آغاز مي شود، اظهار کرد: بايد شرکتهاي دو کشور هم اکنون مذاکره با يکديگر را آغاز کنند و يا آنهايي که آغاز کردند نيز به مذا کرات ادامه دهند.

به گفته وزير نفت، قرار شد شرکتهاي آلماني براي آغاز مذاکرات منتظر برداشته شدن تحريمها نمانند بلکه گفتگو بين شرکتهاي دو کشور آغاز شود و در صورت توافق، امضا قرارداد به پس از لغو تحريمها موکول شود.

معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت از سفر دو هيات اقتصادي از دو ايالت ديگر آلمان به ايران ظرف کمتر از 20 روز آينده خبر داد.

اميرحسين زماني نيا در حاشيه ديدار وزير نفت با نيلز اشميد، وزير اقتصاد ايالت بادن – وورتمبرگ و هيات گفت: قرار است ظرف کمتر از 20 روز آينده هياتهاي اقتصادي دو ايالات ديگر آلمان نيز به ايران سفر کنند.

وي با بيان اين که يکي از اهداف سفر اين ايالتها به ايران، معرفي کردن صنايع و توانمنديهاي آنهاست، تصريح کرد: شرکتهاي ايالت بادن – وورتمبرگ در زمينه هاي ساخت ماشين آلات و تجهيزات تخصص دارند که قرار شد شرکتهاي آنها براي همکاري براي ساخت 10 قلم کالاي اساسي مورد نياز صنعت نفت به مسئول حمايت از صنايع داخلي نفت معرفي شوند.

زماني نيا افزود: بهينه سازي مصرف انرژي و مشارکت شرکتهاي آلماني با شرکتهاي ايراني براي ساخت تجهيزات را ديگر محور ديدار عنوان کرد.


 معادلات انرژي 

 ثبت بدهي 5.3 ميليارد دلاري نفتي امارات به ايران در دفاتر دولتي

رئيس سازمان حسابرسي گفت: بدهي 5.3 ميليارد دلاري نفتي شرکت اماراتي به نام «اينوک» در دفاتر دولتي به ثبت رسيده است و مديران اين شرکت مي‌گويند که به دليل تحريم‌ها نمي‌توانند بدهي ايران را پرداخت کنند.

به گزارش مهر، اکبر سهيلي‌پور در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه در حسابرسي‌هاي دولت 5.3 دلار بدهي نفتي امارات چگونه درج شده است؛ آيا اين بدهي به نام شخص و يا کشور به عنوان بدهکار ثبت شده است؟ گفت: هر بشکه نفتي که فروخته مي‌شود، حساب آن در شرکت ملي نفت به عنوان بدهي مشتريان نفتي ثبت مي‌ شود و بدهي 5.3 ميليارد دلاري شرکت اماراتي به دولت ايران به نام شرکت «اينوک» در دفاتر دولتي به ثبت رسيده که اين شرکت اماراتي است ولي مديران اين شرکت مطرح مي‌کنند که به دليل تحريم‌ها نمي‌توانند بدهي ايران را پرداخت کنند.

واگذاري 241 هزار انشعاب گاز به کميته امداد با اعمال معافيت

241 هزار انشعاب گاز براي خانواده هاي تحت پوشش کميته امداد سال گذشته و با اجراي قانون بودجه 93 از معافيت برخوردار شد.

منصور قمشه، معاون حقوقي و امور مجلس کميته امداد امام خميني(ره) در گفتگو با شانا اظهار داشت: در سال 93 انشعاب گاز با 241 هزار و 98 مورد بيشترين سهم معافيت را براي خانواده هاي کميته امداد در برداشته است.

همکاري وزارت صنعت با وزارت نفت براي بهينه سازي مصرف سوخت

وزارت صنعت، معدن و تجارت آمادگي دارد تا با همکاري وزارت نفت در بخشهاي مختلف با هدف بهينه سازي مصرف سوخت همکاري کند.

مديرکل ايمني،محيط زيست و انرژي وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با شانا اظهار کرد: خوشبختانه همکاري و تعامل خوبي با وزارت نفت وجود دارد و در پي گسترش همکاريها با هدف صيانت از محيط زيست و افزايش بهره وري در تمام بخشهاي صنعت هستيم.

رسول يار احمدي افزود: توسعه پايدار نيازمند همکاري و تعامل ميان تمام اجزاي دولت است و در اين مسير با عزمي ملي مي توان افزون بر حفظ محيط زيست، بهينه سازي در مصرف سوخت خودروها، صنايع و بخشهاي غير صنعتي را محقق کرد.

وي با بيان اين که صنايع بالادستي و پايين دستي بايد مشارکتي جدي براي تحقق کاهش آلايندگيها داشته باشند، گفت: تمام بخشهاي صنعتي کشور بايد الزامهاي ايمني، بهداشت و محيط زيست را مورد توجه قرار دهند.

يار احمدي افزود: اکنون شرکتهاي خودروساز ملزم به رعايت تمام استانداردهاي روز جهان شده اند و تاکنون قدمهاي بزرگي برداشته شده است و ميزان آلايندگي خودروهاي توليد داخل کاهش محسوسي يافته است.

مديرکل ايمني،محيط زيست و انرژي وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با همکاري متوليان امر به دنبال کاهش آلايندگي متورسيکلت ها هستيم و اميد است تا سال آينده بتوانيم برنامه هاي خود را به مرحله اجرا در آوريم.

راه اندازي سيستمهاي مخابرات ديجيتال خطوط لوله مسير تهران - رشت

سيستمهاي مخابرات ديجيتال مسيرخط لوله انتقال نفت ري- کرج و قزوين -رشت نصب و راه اندازي شد.به گزارش شانا، معاون مخابرات شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه تهران، گفت: اجراي اين طرح در بهبود و افزايش تعداد کانالهاي تلفني تأسيسات و مراکز انتقال نفت مسيرهاي ياد شده، همچنين راه اندازي شبکه LAN و WAN، سيستمهاي اتوماسيون اداري CMMS نقش مهمي دارد.

محمود چيمه اظهار کرد: نصب و راه اندازي تجهيزات راديو ماکس در اين ايستگاهها نيز انجام شده است و به زودي ترافيک موجود از سيستم آنالوگ قديمي به سيستم ديجيتال منتقل و سيستمهاي قديمي جمع آوري خواهند شد.

به گزارش شانا، با توجه به اهميت نقش مخابرات در انتقال ايمن و بدون وقفه نفت خام و انواع فرآورده نفتي در مسيري به طول تقريبي 14 هزار کيلومتر، هم اکنون 291 ايستگاه مخابراتي در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران فعال است که انتقال ميليونها ليتر مواد نفتي را هدايت و راهبري مي کنند.


 شهرستان ها 

 عرضه 1400 تن پروپيلن پالايشگاه اراک در بورس انرژي

اراک - الهام فراهاني

معاون بازرگاني داخلي شرکت ملي پخش فرآروده هاي نفتي ايران با بيان اين که دو محموله پروپيلن به وزن 1400 تن در بورس انرژي عرضه شده است، از عرضه مستمر آن در بورس انرژي خبر داد.

عليرضا رجب پور به شانا گفت: اين محصول که ماده اوليه خوراک مجتمع هاي پتروشيمي محسوب مي شود، در شرکت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند توليد مي شود.

وي اظهار کرد: عرضه پروپيلن اين پالايشگاه بعد از دو سال توليد در اين پالايشگاه براي نخستين بار از هفته پيش در بورس انرژي آغاز شده است.

به گفته رجب پور، اين محصول، هفته قبل در قالب دو محموله 400 تني و هزار تني عرضه و فروخته شد.

معاون بازرگاني داخلي شرکت ملي پخش فرآروده هاي نفتي ايران تصريح کرد: تلاش بر اين است که عرضه پروپيلن پالايشگاه نفت امام خميني (ره) شازند به صورت مستمر در بورس انرژي عرضه شود و مجتمع هاي پتروشمي نيز براي استفاده در واحدهاي خود از طريق بورس براي خريد آن اقدام کنند.

در 170 روز نخست سال‌جاري بيش از 1.3 ميليارد ليتر بنزين به ارزش بيش از 800 ميليون دلار وارد کشور شده است که با اين اعتبار مي‌توان منابع مالي ساخت يک پالايشگاه 60 هزار بشکه‌اي نفت را تامين کرد.

بيژن زنگنه وزير نفت اخيرا در گفتگو با مهر از واردات به طور متوسط 7 تا 8 ميليون ليتر بنزين به کشور خبر داده است. اين عضو کابينه دولت همچنين در گفتگوي ديگري هزينه واردات هر ليتر بنزين با توجه به افت قيمت جهاني نفت خام را حدود 60 سنت اعلام کرده است.

بر اساس گزارش‌هاي ارائه شده توسط شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي متوسط واردات بنزين در سال گذشته حدود 4.5 تا 5 ميليون ليتر بوده که حجم واردات اين فرآورده استراتژيک نفتي از ابتداي سال‌جاري تاکنون با افزايش نزديک به دو برابري به حدود 8 ميليون ليتر در روز رسيده است. افزايش مصرف با توجه به سفرهاي بهاري و تابستاني و طولاني شدن زمان تعميرات اساسي پالايشگاه نفت شازند اراک مهمترين عامل افزايش تقاضا و مصرف براي اين فرآورده پرطرفدار نفتي است. از ابتداي سال‌جاري تاکنون به استناد آمارهاي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي به طور ميانگين روزانه بيش از 72 ميليون ليتر بنزين مصرف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3 درصد رشد داشته است.

علاوه بر اين، با ورود به روزهاي پاياني شهريور ماه متوسط مصرف بنزين کشور با افزايش بيشتري روبرو شده به طوري که در آستانه فصل بازگشايي مدارس و دانشگاه‌ها، آمارها از ثبت بالغ بر 128 ميليون و 997 هزار تراکنش در سامانه هوشمند سوخت حکايت دارد که بيش از هفت ميليون تراکنش بيش از مدت مشابه مرداد ماه سال جاري است.

حفاري چاه هاي فاز 19 پارس جنوبي به مرز 100 درصد رسيد

مجري طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبي در شرکت نفت و گاز پارس از پيشرفت 99,44 درصدي حفاري چاه هاي اين فاز خبر داد و گفت: تمام تلاش خود را به کار مي‌بريم تا زمستان امسال يک ترين (رديف) از گاز فاز 19 به شبکه سراسري متصل شود.

حميدرضا مسعودي در گفتگو با شانا با بيان اين‌که مطابق برنامه، امسال قرار است يک ترين از فاز 19 به شبکه سراسري گاز متصل شود، تصريح کرد: هم اکنون پيشرفت کلي پروژه با توجه به اين که در ماههاي پاياني هستيم به 87,67 درصد رسيده است. وي پيشرفت بخش خشکي، خط لوله و گوي شناور، کل سکوها و حفاري را به ترتيب 85,81 درصد، 91.77 درصد، 77.66 درصد و 99.44 درصد اعلام کرد.

مجري طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبي در شرکت نفت وگاز پارس گفت: هم اکنون در حال آماده‌سازي مراحل شروع عمليات تست خط لوله 32 اينچ هستيم.

وي درباره فعاليتهاي انجام شده بر روي سکوي 19C و تغييرات انجام شده بر روي سکوي SPD2، افزود: فعاليتها در اين زمينه با جديت در حال انجام است و در حال انجام عمليات اتصال سکوي 19C به SPD2 از طريق اتصال خط لوله هستيم. مسعودي با اشاره به اتمام حفاري 15حلقه چاه در فاز 19 در سه ماهه ابتداي امسال، افزود: با توجه به اين‌که سکوي SPD2 نيز با 6 حلقه چاه به سکوي 19 سي متصل مي‌شود، بنابراين تعداد چاههاي اين فاز به 21 حلقه رسيده است.

تحقق 100 درصدي برنامه هاي توليد نفت و گاز در مناطق نفتخيز جنوب

امسال به طور ميانگين، بيش از 100 درصد برنامه هاي توليد نفت و گاز شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب محقق شد که اين شرکت حدود 83 درصد نفت و 16 درصد گاز کشور را توليد مي کند.

به گزارش شانا، شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب به عنوان بزرگترين شرکت توليدکننده نفت خام کشور، جايگاه ويژه اي در تامين انرژي و گردش اقتصاد کشور دارد. وجود صدها پروژه فعال در اين شرکت علاوه بر ايجاد فرصتهاي کسب و کار و رونق اقتصادي استانهاي حوزه نفتخيز واقع در حوزه فعاليت، نقش مهمي در تحقق اهداف عالي نظام در زمينه پيشرفت و تعالي کشور و دستيابي به اهداف برنامه پنجم توسعه دارد.

اگر هفته دولت را فرصتي براي بررسي عملکرد سازمانها و دستگاههاي دولتي بدانيم، نگاهي به عملکرد موفق شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب در يکسال گذشته بيانگر عزم و اراده و همت و پشتکار مجموعه مديريت و کارکنان اين شرکت براي عبور از تحريمها و دستيابي به اهداف و برنامه هاي از پيش تعيين شده منطبق با برنامه ابلاغي از سوي شرکت ملي نفت ايران است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي