جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5084

مسئول کارگروه جمعيت شوراي عالي انقلاب فرهنگي:
بيش از 33 درصد خانواده هاي ايراني‌تک فرزند هستند

سردار موسي کمالي:
خريد سربازي از پايان شهريور ماه آغاز مي‌شود

سردار حسيني:
جريمه‌ تخلفات رانندگي از 20 شهريور پيامک مي‌شود

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي:
کاهش 15 درصدي شماره گذاري خودرو در کشور


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


خبرها و سخن‌ها


 مسئول کارگروه جمعيت شوراي عالي انقلاب فرهنگي:
 بيش از 33 درصد خانواده هاي ايراني‌تک فرزند هستند 

 
مسئول کارگروه جمعيت شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: بيش از 33 درصد خانواده هاي ايراني تک فرزند هستند و جمعيت کشور رو به پيري است.به گزارش ايرنا مونس سياح در همايش انديشه هاي آسماني در مشهد افزود : تک فرزندي از نظر جامعه شناسي و روانشناسي مشکل بزرگي است.

وي اظهار کرد: افزايش جمعيت در کشور از اهميت ويژه اي برخوردار است و طي سه سال گذشته نيز رهبر معظم انقلاب بارها به اصلاح سياستهاي کنترل جمعيت تاکيد فرموده اند.

سياح با بيان اينکه در دو دهه گذشته شعار 'فرزند کمتر زندگي بهتر' در اذهان عمومي نهادينه شده بود گفت: هم اکنون در مقوله جمعيت و از نظر استراتژيک در اين زمينه در يک بحران قرار گرفته ايم.

وي ادامه داد: متوسط تعداد فرزندان هر خانوار در کشور در اوايل دهه 40 حدود هفت فرزند بود که اين تعداد به دليل فعاليتهاي کنترل جمعيت در دولت پهلوي رو به کاهش گذاشت.

سياح با بيان اينکه امروز نرخ باروري به 1.5 فرزند براي هر خانوار در کشور کاهش يافته است افزود: با ادامه اين روند جمعيت روستايي صفر و 30 هزار روستا خالي از سکنه خواهند شد.

سياح با بيان اينکه هم اکنون جزو جوانترين کشورهاي دنيا هستيم اظهار کرد: در آينده نزديک به دليل نداشتن تناسب جمعيتي در رديف پيرترين کشورهاي دنيا قرار خواهيم گرفت.

وي ادامه داد: کشورهاي غربي از 50 سال پيش سياستهاي تشويقي افزايش جمعيت و فرزندآوري را اجرا مي کنند ولي با تبليغات مغرضانه با افزايش جمعيت در کشورهاي اسلامي مبارزه مي کنند.

مسوول کارگروه جمعيت شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: نظام سلطه جهاني مي داند جمعيت مولفه قدرت است لذا نمي خواهد کشورهاي مسلمان داراي مولفه قدرت باشند.

سياح بيان کرد: نظام سلطه از يک ايران اسلامي پرجمعيت با انسجام ملي وحشت دارد. وي با اشاره به اينکه صهيونيستها صاحبان کمپانيهاي فروش محصولات جلوگيري از بارداري هستند خاطرنشان کرد: بازار مصرف آنان کشورهاي اسلامي است و خود هيچ استفاده اي از اين محصولات نمي کنند.

وي گفت: نژاد پرستان و رژيم صهيونيستي به افزايش جمعيت خود براي ترويح دين يهود بسيار اهميت مي دهند.

وي با بيان اينکه استراتژي کاهش جمعيت در کشورهاي جهان سوم توسط نظام سلطه در دو سطح عمليات غيرنظامي و نظامي دنبال مي شود افزود: نشر ويروس ايدز از روشهاي غيرنظامي و جنگ با کشورهاي مختلف نمونه هاي بارز جنگ جمعيتي و نسل کشي است.

سياح ادامه داد: کودک کشي در غزه به دليل اين است که ساختار جمعيت غزه را عوض کنند که اين امر در عراق هم دنبال مي شود.

وي گفت : در دو سال اخير که برنامه هاي افزايش جمعيت به طور جدي در کشور دنبال مي شود، برنامه هاي شبکه هاي ماهواره اي براي زشت نشان دادن فرزندآوري و ترويج کاهش جمعيت، از تبليغات فرزندآوري صدا و سيماي ايران بيشتر بوده است.

وي اظهار کرد: در اين مدت بيش از 30 هزار سايت و وبلاگ خارجي شروع به جوسازي براي تخريب برنامه اصلاح جمعيت ايران کرده اند.

سياح با تاکيد بر اينکه با ادامه روند کاهش جمعيت از نظر اقتصادي و سياسي ضربه هاي زياد خواهيم خورد افزود: کشور کم جمعيت، اقتدار و چابکي ندارد.

وي گفت: هم اکنون در فضاي عمومي جامعه به فرزندآوري به ديده تحقير نگاه مي کنند بنابراين بايد اين فضا و ديدگاه کلي را تغيير داد.

سياح ادامه داد: فرزندآوري بايد در مساجد و جلسات مختلف تکريم شود و ديد حقارت آميز نسبت به کساني که فرزند زياد دارند از بين برود.

همايش انديشه هاي آسماني از 31 مرداد تا 21 شهريور ماه با حضور دو هزار و 500 نفر از فعالان کانون هاي مساجد در مشهد در حال برگزاري است.


 سردار موسي کمالي:
 خريد سربازي از پايان شهريور ماه آغاز مي‌شود 

 سردار موسي کمالي گفت: افرادي که از خريد سربازي جا مانده اند احتمالاً از آخر شهريورماه امسال مجدداً براي ثبت نام فرصت خواهند يافت.سردار موسي کمالي، جانشين اداره کل منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح، در گفت‌وگو با برنا گفت: با وجود توضيحاتي که در روزهاي گذشته مطرح کرده ام باز هم ميگويم در رابطه با خريد خدمت سربازي در کشور تنها يک قانون ساري و جاري است آن هم قانوني است که براساس بودجه سال 94 تصويب و به اجرا درآمده است.

سردار کمالي خاطرنشان کرد: براساس آن قانون تمام کساني که بيش از 8 سال غيبت داشتند، مي‌توانستند براي خريد خدمت سربازي اقدام کنند و در مرحله دوم هم، افرادي که جا مانده‌اند احتمالاً از آخر شهريورماه امسال مجدداً فرصت خواهند يافت.


 سردار حسيني:
 جريمه‌ تخلفات رانندگي از 20 شهريور پيامک مي‌شود 

 رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ گفت: از 20 شهريور در صورت ارتکاب تخلف از جانب راننده، پيامکي براي مالک خودرو ارسال مي‌شود.سردار سيد تيمور حسيني رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهارکرد: اعمال قانون بايد اثر بخشي داشته باشد اين در حالي است که راننده وقتي مرتکب تخلفي شود، تا زماني که براي دريافت خلافي اقدام نکند، از جريمه و تخلف خود اطلاعي ندارد و معمولا پس از 6 ماه که براي دريافت خلافي مراجعه مي‌کند، با تخلفاتي روبرو مي‌شود که به اذعان رانندگان اصلا مرتکب چنين تخلفي نشده‌اند و اين اتفاق در وقوع تخلفات بازدارندگي ندارد.

وي در ادامه بيان کرد: در يک اقدامي که طي سا‌ل‌هاي اخير صورت گرفته، زماني که راننده‌اي مرتکب تخلفي مي‌شود، توسط دوربين‌ها تصوير خودرو ثبت و طي مدت 10 روز در قالب يک نامه کتبي به آدرس سکونت مالک خودرو ارسال مي‌شود که اين اقدام نيز اثر بخشي مناسبي ندارد.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ افزود: از 20 شهريور ماه در فاز نخست تمامي تخلفاتي که توسط دوربين ثبت شود، در مدت حداکثر 2 ساعت پيامکي براي مالک خودرو مبني بر ارتکاب تخلف و ميزان جريمه و محل تخلف ارسال مي شود و راننده بلافاصله از ارتکاب تخلف خود مطلع مي شود.وي در پايان تصريح کرد: از مالکان خودروها تقاضا داريم هرچه زودتر نسبت به بروز رساني و ثبت اطلاعات خود با حضور در مرکز شماره گذاري اقدام کنند و در صورت تعويض سيم کارت تلفن همراه، شماره جديد را در سامانه اطلاعاتي ثبت کنند.


 رئيس پليس راهنمايي و رانندگي:
 کاهش 15 درصدي شماره گذاري خودرو در کشور 

 رئيس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا از کاهش 15 درصدي شماره گذاري خودروها در پنج ماه امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل خبرداد. به گزارش صدا و سيما ، سردار تقي مهري در چهل و هشتمين جلسه اجراي طرح‌هاي ويژه ترافيکي گفت: آمار نو شماره‌ها در مقابل اسقاط خودروها دو برابر شده است. وي افزود: نقل و انتقال خودرو هم 9.7 درصد کاهش يافته است. سردار مهري با اشاره به کاهش 18 درصدي خودروهاي وارداتي گفت: شماره گذاري موتورسيکلت نيز 20 درصد کاهش داشته است. وي به گزارش پزشکي قانوني درباره تصادفات 4 ماهه نخست امسال اشاره کرد و افزود: کاهش 3.6 درصدي را نسبت به مدت مشابه شاهد بوده‌ايم که اميدواريم اين روند با اقدامات بيشتر و تشديد طرح‌هاي خاص ارتقا يابد و ما شاهد کاهش تصادفات و کشته‌ها در کشور باشيم.

سردار مهري اجراي اين روند را نياز به الزاماتي دانست و گفت: بايد برخي مقررات اصلاح و تجهيزات جديدي نيز براي کنترل و ايمني‌سازي فراهم شود.

وي درباره کنترل رانندگان پرحادثه و تخلف ساز افزود: بايد جرائم رانندگان پرخطر مطابق با قانون سال 89 افزايش يابد.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 صاعقه در هند 22 نفر را کشت!

دست کم 22 نفر بر اثر اصابت صاعقه به مزارع و کشتزارهاي ايالت آندرا پرادش در جنوب شرقي هند کشته شدند.

به گزارش صداو سيما ، خبرگزاري آسوشيتدپرس از حيدرآباد، سروزير ايالت آندرا پرادش هند اعلام کرد حادثه عصر ديروز و پس از آن روي داد که موجي از بارندگي شديد و رعد و برق سراسر هشت منطقه از اين ايالت را در بر گرفت.

به گفته اين مقام اکثر کشته شدگان کشاورز هستند.

صاعقه زدگي در طول فصل گرمسيري در هند يعني از ماه ژوئن تا سپتامبر امري معمول است. با اين همه آمار تلفات صاعقه زدگي روز يکشنبه بسيار بالا برآورد مي شود.

مقامات اداره هواشناسي حيدر آباد مرکز آندرا پرادش اعلام کردند حاکم شدن سامانه اي کم فشار بر فراز خليج بنگال موجب بارندگي شديد در اين مناطق شده است.

11 کشته و 25 مجروح در واژگوني اتوبوس در استان همدان

بر اثر اين حادثه 10 زن و يک مرد جان خود را از دست دادند و 25 نفر نيز مجروح شدند. اتوبوس حامل مسافران عراقي بود.

آمار پليس راه استان همدان حاکي است که شمار کشته شدگان خودرو اسکانياي واژگون شده که حامل زائران عراقي در جاده ملاير - بروجرد در استان همدان بود به 11 نفر رسيد و 25 نفر هم مجروح شدند.

به گزارش عصرايران، سرهنگ مهدي شاکري رييس پليس راه استان همدان يکشنبه شب در گفت و گو با ايرنا اظهار کرد:زائران عراقي پس از زيارت مرقد مطهر حضرت معصومه (س) عازم مرز مهران بودند که ساعت 19 روز گذشته اتوبوس حامل آنان ر جاده ملاير به بروجرد واژگون شد.

وي اضافه کرد:بارش باران،بالا بودن سرعت خودرو و ناتواني راننده در کنترل خودرو در جاده لغزنده، منجر به واژگوني اين وسيله نقليه عمومي شد.

رييس پليس راه همدان اظهار کرد: بر اثر اين حادثه 10 زن و يک مرد جان خود را از دست دادند و 25 نفر نيز مجروح شدند.

وي اظهار کرد: طبق بررسي هاي صورت گرفته صاف بودن لاستيک اين خودرو نيز در عدم تعادل آن در معبر لغزنده و در نهايت واژگوني خودرو تاثير داشته است که بايد شرکت مسافربري که اجازه جابجايي مسافر به اين خودرو را داده است پاسخگو باشد.

سرهنگ شاکري ادامه داد: با توجه به اينکه اين خودرو هنگام واژگوني تنها يک بار غلت خورده است نبايد اين تعداد کشته و مجروح مي داد که اين عدم تناسب بيانگر استحکام پايين اتوبوس است.

وي اظهار کرد: مجروحان اين سانحه رانندگي به سه بيمارستان ملاير منتقل شدند و همچنان بررسي جزئيات اين سانحه ادامه دارد.

واژگوني مرگبار اتوبوس اسکانيا

فرمانده پليس راه کشور از واژگوني يک دستگاه اتوبوس اسکانيا و مرگ دست‌کم 10 تن در اين حادثه خبر داد.

به گزارش ايسنا سرهنگ محمدحسين حميدي درباره اين حادثه گفت: حوالي ساعت 19 روز گذشته يک دستگاه اتوبوس اسکانيا مدل 1390 که از قم به مقصد مهران در حال تردد بود در محور ملاير - بروجرد به دليل تخطي از سرعت در جاده لغزنده به روي سقف واژگون شد.

به گزارش ايسنا، بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رساني پليس راهور، حميدي تصريح کرد: در پي اين حادثه دست‌کم 10 تن کشته و 20 تن مجروح شدند که مجروحان توسط عوامل امدادي به بيمارستان منتقل شدند.

حميدي با اشاره به اينکه صورت وضعيت اين اتوبوس توسط شرکت 14 پارسيان قم صادر شده است، افزود: اطلاعات اوليه نشان مي‌دهد اتوبوس مذکور متعلق به تعاوني سير و سفر است.

دستگيري عامل کلاهبرداري 2 ميليارد توماني از جواهرفروشي ها

مدير کل حفاظت و اطلاعات سازمان قضايي نيروهاي مسلح از دستگيري عامل کلاهبرداري 2 ميليارد توماني با چک‌هاي مسروقه و مهر جعلي اين سازمان خبر داد.

به گزارش ايرنا از سازمان قضايي نيروهاي مسلح، احمد غلامي افزود: فردي که با جعل چک هاي مسروقه و مهر سازمان قضايي نيروهاي مسلح از تعدادي طلا و جواهر فروشي در سطح شهرهاي تهران، قزوين و رباط کريم کلاهبرداري کرده بود، دستگير و بازداشت شد.

وي اظهار داشت: يکي از طلافروشان شهر رباط کريم با مراجعه به اين اداره کل با تسليم شکايتي اظهار داشت که در ساعات پاياني شب، فردي با لباس نظامي به طلا فروشي مراجعه و با ارائه چک بانک سپه که روي آن عنوان سازمان قضايي نيروهاي مسلح درج شده بود مبادرت به خريد طلا کرده ولي فرداي آن روز که قصد نقد کردن چک را داشته متوجه شده که چک سرقتي و مجعول است.

به گفته وي، متهم که به صورت مخفي زندگي مي کرد به طرق مختلف از جمله تغيير مکرر محل سکونت در شهرهاي فومن، رباط کريم، قزوين و کرج و سيم کارت تلفن همراه سعي مي کرد که ردپايي از خود برجاي نگذارد در نهايت با کمک بسيج مردمي و نيروي انتظامي در تهران دستگير شد.

استان فارس لرزيد

زمين لرزه اي به بزرگي 3.6 ريشتر ، صبح روز گذشته ، 16 شهريور، ساعت 09:59:23 ، در عمق 6 کيلومتري زمين ، منطقه دهرم در استان فارس را لرزاند.

به گزارش برنا ، بنابر اعلام مرکز لرزه نگاري کشور ، زمين لرزه اي به بزرگي 3.6 ريشتر ، صبح امروز ، 16 شهريور ماه ، ساعت 09:59:23 ، در عمق 6 کيلومتري زمين رخ داد و منطقه دهرم در استان فارس را لرزاند.

مختصات جغرافيايي اين زمين لرزه ، 28.61 درجه عرض شمالي و 52.52 درجه طول شرقي است .

همچنين کانون اين زمين لرزه 23 کيلومتري دهرم، 27 کيلومتري فيروز آباد و 37 کيلومتري ميمند در استان فارس بود.


 ضرب المثل ها 

 مهمان كسي مشو كه مهمان كسي ست!

در مدت عمر خود كه قدر نفسي ست

پابند كسي مشو كه خود بلهوسي ست

خواهي كه زقدر خود نكاهي هرگز!

مهمان كسي مشو كه مهمان كسي ست!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها و سخن‌ها 

 دو چشم تقديم تو باد

دو چشم تقديم تو باد

اين دو دست که مي‌رويد در خاک هايِ

يخ بسته ‌يِ کوهپايه‌هايِ دماوند

تقديم توباد، قلب، اين، آري اين فسرده‌ي دلتنگ

تقديم تو باد، اين راه، نزديکِ بي بازگشتي

اين اَفراهاي کنارِجاده، سوزِ سرمايِ استخوان کوبِ زمستان، ناله هايِ بادهايِ خواهشگرِ دي ماه

آري، شُرشُرِ يخ بسته آب

بارانِ قنديل‌هاي ناودانِ همسايه‌يِ ته خيابان

تقديم تو باد، بر رَه، دنبالِ پاهات مي‌دود

چشمانِ نافذِ من، که آيا باز مي‌گردد؟

اين خبيثِ دل انگيز، اين سالهــــاي سرد شده

باد وُ باران وُ برف وُ بوران، تقديم تو باد، اما بدان، نباشم،

دلداده‌اي نيست آگاه به دانايي وُ چکامه هاي روزگاران

خنياگري نيست براي

آوايِ روزگاران

سروده مهندس فرشيد خيرآبادي از کتاب شعر«درخت وهم»

مشاور وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي؛

درصد زنان کار آفرين در ايران اندک است

مشاور وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه تعاوني هاي زنان نقش مهم و موثي در کارآفريني و اشتغال دارند، گفت: درصد زنان کار آفرين در ايران بسيار اندک است.

به گزارش ايرنا، وحيده نگين روز گذشته در همايش توسعه نقش آفريني زنان تعاونگر در کارآفريني و اشتغال افزود: در حوزه اشتغال زنان در جامعه، کاستي ها و موانعي وجود دارد اما تجربه نشان داده، هر جا که زنان به توانمندي هاي خود باور داشته اند، توانسته اند از اين موانع عبور کنند.

وي ادامه داد: دستيابي به توسعه همه جانبه و پايدار در سراسر دنيا بطور قطع بدون مشارکت همه اقشار جامعه بخصوص زنان امکانپذير نيست و مطالعات نشان داده که اشتغال زنان مي تواند تاثير مثبتي بر زندگي خانوادگي آنها داشته باشد، بدان معنا که منافاتي ميان کار و خانواده يک زن وجود ندارد. نگين با بيان اينکه فعاليت و شغل زنان و دستاوردهاي ناشي از آن تاثير بسزايي در حوزه آموزش، بهداشت و سلامت فرزندان و خانواده دارد، گفت: مشارکت زنان صرفا به معناي داشتن حق راي نيست، بلکه شامل مشارکت هاي سياسي و اقتصادي آنها مي شود که متاسفانه در ايران وجود ندارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي