جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5084

حركت قطار اسکار خارجي‌زبان
معرفي 25 فيلم معرفي‌شده


نمايش فيلم‌هاي ايراني در جشنواره ورشو


پايان تدوين "انتهاي خيابان مهر"


تقدير از کتايون رياحي در جشنواره «ياس»


سيامک اطلسي در "دوردست‏ها"


انيميشن


رد پاي قريحه


دنياي هنرمندان


ميز خبـــر


 حركت قطار اسکار خارجي‌زبان
  معرفي 25 فيلم معرفي‌شده 

در حالي که کشورهاي مختلف جهان نمايندگان خود را براي حضور در بخش خارجي زبان اسکار معرفي کرده‌اند، مروري بر تعدادي از اين آثار داريم.

به گزارش مهر، بخش اسکار خارجي زبان که از سال 1956 به جوايز اسکار اضافه شده، هر سال چشم کشورهاي مختلف را به اسکار مي دوزد و هر چه به اول اکتبر نزديک‌تر شويم و زمان براي معرفي نامزدهاي کشورهاي مختلف تنگ‌تر شود، شاهد اعلام اسامي بيشتري خواهيم بود.

کشورهايي که تاکنون تکليف‌شان با اسکار بخش خارجي زبان 2016 روشن شده عبارتند از:

اتريش:«شب خوش مامي» ساخته سورين فيالا و ورونيکا فرانتس، فيلمي 99 دقيقه‌اي در ژانر وحشت با بازي سوزانه ووست است.

بوسني و هرزگوين: فيلم «زندگي هر روزه‌ ما» به کارگرداني اينس تانوويچ درباره خانواده‌اي از طبقه متوسط سارايوو است که با مشکلات روزانه زندگي مي‌کنند.

بلغارستان: «داوري» ساخته استفان کوماندارف، درامي است که زندگي پدر و پسري در منطقه‌اي فقير نزديک مرز بلغارستان-ترکيه و يونان را مورد توجه قرار داده است.

چين: فيلم «توتم گرگ» ساخته ژان-ژاک آنو کارگردان فرانسوي به زبان ماندارين که سال پيش نيز از نامزدهاي چين براي معرفي به اسکار بود اما به دليل عدم اکران داخلي اين امکان را نيافت، يک دانشجوي چيني را در مرکز توجه قرار مي‌دهد که در دوران انقلاب فرهنگي به مغولستان سفر مي‌کند تا در ميان گله‌داران چادرنشين زندگي کند. او مجذوب گرگ‌هايي مي‌شود که در استپ پرسه مي‌زنند. اين فيلم محصول مشترک چين و فرانسه و از فيلم هاي پرفروش سال بود.

کرواسي: «خورشيد بالا» به کارگرداني داليبور ماتانيک، امسال در جشنواره کن براي نخستين بار به نمايش درآمد و در بخش نوعي نگاه موفق به کسب جايزه هيات داوران شد. فيلم سه داستان عاشقانه متفاوت را در سه مقطع زماني متفاوت در دهکده‌هاي مرزي بالکان روايت مي‌کند که تاريخي دراز از نفرت بين قومي در آنجا حاکم است. خطر، قدرت تحمل و عشق ممنوعه، موضوع همه قصه‌هاست.

جمهوري دومينيک: «دلارهاي شني» ساخته لورا امليا گوزمان و ايزراييل گاردناس به زبان اسپانيايي درامي 80 دقيقه‌اي درباره يک زن مسن اروپايي است که مجذوب يک زن جوان دومينيکني مي‌شود. جرالدين چاپلين از بازيگران اين فيلم است.

فنلاند: «شمشيرباز» به کارگرداني کلاوس هارو با اقتباس از داستاني واقعي در دوران جنگ سرد، اندل نليس قهرمان شمشيربازي استونيايي را که از پليس مخفي شوروي سابق فرار مي‌کند، به عنوان موضوع خود انتخاب کرده است.

آلمان: «هزارتوي دروغ‌ها» ساخته يوليو ريچارلي، درامي تاريخي و درباره يک داديار جوان است که در دهه 1950 تلاش مي‌کند تا به پشت پرده کشتار دسته‌جمعي در آشويتس برسد. نخستين دادگاه آشويتس در فرانکفورت به دنبال همين تلاش شکل گرفت.

يونان: «ژنيا» ساخته پانوس کوتراس درامي 2 ساعت و 14 دقيقه‌اي است که در جشنواره کن 2014 و تورنتوي همان سال حضور داشت. اين فيلم درباره دو برادر نوجوان است که سراسر کشورشان را زير پا مي‌گذارند تا پس از درگذشت مادرشان که آلبانيايي بود، پدر يوناني‌شان را پيدا کنند.

گواتمالا: «آتش فشان ايکس‌کانول» به کارگرداني هايرو بوستامانته، نخستين نماينده گواتمالا در اسکار است. دختري 17 ساله به نام ماريا از قوم مايا که در دامنه آتشفشاني فعال در گواتمالا زندگي مي‌کند، بايد برخلاف جايگاهش به عنوان يک زن بومي، وارد دنياي امروز شود.

مجارستان: «پسر سائول» ساخته لازلو نمس، درامي هولوکاستي است که داستانش در 1944 در آشويتس روي مي‌دهد. سائول جنازه پسري را مي‌بيند که سوزانده شده و به باور اين که پسرش است، تصميم مي‌گيرد آن را به خاک
بسپرد.

عراق: «خاطرات روي سنگ» به کارگرداني شوکت امين کورکي کارگردان کرد عراقي. اين فيلم بر يک کارگردان کرد عراقي تمرکز دارد که مي‌خواهد فيلمي درباره عملياتي در اواخر دهه 1980 بسازد که در جريان آن نيروهاي رژيم بعثي بيش از 182 هزار کرد عراقي را قتل عام کردند.

ژاپن: «100 ين عشق» ساخته ماساهارو تيک، درامي ورزشي است که از بيست و هفتمين جشنواره فيلم بين‌المللي توکيو جايزه برده و جز آن جوايز متعدد ديگري در کارنامه دارد. داستان فيلم درباره دختري به نام ايچيکو است. او در کنار والدينش زندگي مي‌کند و خواهرش که به تازگي از همسرش جدا شده به خانه باز مي‌گردد. ايچيکو تصميم مي‌گيرد از خانه برود و زندگي خودش را پيدا کند.

قزاقستان: «غريبه» به کارگرداني يرمک تورسانوف داستان مرد جواني را روايت مي‌کند که تصميم مي‌گيرد در دروان جنگ جهاني دوم و حکومت استالين در يک غار زندگي کند. او با پشت سر گذاشتن همه اين ماجراها وفتي دوباره به دهکده‌اش برمي‌گردد تا با مردم زندگي کند، اما روش زندگي او با همه فرق دارد.

لوکزامبورگ: «کودک تنها» ساخته دوناتو روتونا و درامي تاريخي است که با اقتباس از رماني به نام «آموک» ساخته شده و محصول مشترک لوکزامبورگ و بلژيک است. اين فيلم زندگي دو کودک و نوجوان را در مرکز توجه قرار داده است.

نروژ: «موج» به کارگرداني رور اوتاگ، درامي است که بر مبناي سونامي سال 1934 در کشور نروژ که به کشته شدن
40 نفر انجاميد، ساخته شده است.

فلسطين: انيميشن «18 تحت تعقيب» ساخته عامر شوملي فلسطيني و پل کوان کانادايي. اين انيميشن درباره 18 گاو فراري از دست ارتش اسرائيل در دوران انتفاضه اول و يادآور مقاومت فلسطيني‌ها در برابر اشغال کرانه باختري و نوار غزه است.

پاناما: «صندوق 25» مستندي به کارگرداني مرسدس آرياس و دلفينا ويدال است که نامه‌هايي تازه‌ کشف‌شده را موضوع خود قرار داده که درباره شرايط کاري سخت در ساختن کانال پاناما و حاکي از اميدها و آرزوهاي سازندگان اين کانال است.

پاراگوئه: «دوران ابري» ساخته آرامي اولون، فيلم مستندي است که رابطه فيلمساز را با مادر سالخورده‌اش که به پارکينسون مبتلاست، تصوير کرده است. اين فيلم در جشنواره کارلوي واري و لوکارنو هم به نمايش درآمد.

روماني: «آفرين» به کارگرداني رادو ژوده، درامي تاريخي و محصول مشترک روماني، بلغارستان، جمهوري چک و فرانسه است. داستان فيلم به اوايل قرن نوزدهم باز مي‌گردد و پليسي محلي را در مرکز قرار مي‌دهد که بايد يک کولي برده را به اربابش برگرداند.

صربستان: «تحت محاصره» ساخته گوران رادووانوويچ، فيلمي 52 دقيقه‌اي و درباره زندگي در يک منطقه تحت محاصره صرب در شمال کوزوو است. در اين منطقه که قبلا قلمرو آلباني بود، مردم از هم متنفرند و براي هم تله‌هاي مختلفي مي‌گذارند.

کره جنوبي: درام تاريخي «تاج و تخت» به کارگرداني لي- جون ايک. اين فيلم که هنوز به سينماهاي کره راه نيافته، بخشي تراژيک از تاريخ سلسله چوسان را جلوي دوربين برده است. کره جنوبي به مضمون جهاني اين فيلم که مي تواند با خارجي‌ها ارتباط برقررا کند، دل بسته اند.

سوئد: «کبوتري روي شاخه‌اي نشست و به هستي فکر کرد» ساخته روي آندرسون که موفق به دريافت جايزه شير طلاي بهترين فيلم هفتاد و يکمين جشنواره ونيز سال پيش شد. اين فيلم که قسمت سوم يک سه‌گانه است، ماجراي دو فروشنده سيار را به تصوير مي‌کشد.

سوييس: «اوديسه عراقي» به کارگرداني سمير فيلمساز سويسي عراقي، فيلم مستندي درباره تاريخ زادگاه کارگردان است. با بررسي زندگي اعضاي خانواده‌ وي نيز که در سراسر دنيا از ابوظبي و اوکلند تا سيدني و لس‌آنجلس و مسکو پراکنده شده‌اند، نشان دهنده مهاجرت بر اثر حضور ديکتاتوري و جنگ است.

ونزوئلا: «با رود رفته» ساخته ماريو کرپسو درباره دونا است. براي اين زن بومي زندگي در دلتاي اورينوکو تحريک کننده حس قوي کنجکاوي‌اش است و استعدادهاي بومي و توانايي‌اش براي يادگيري زبان را تقويت مي‌کند. آنچه سنت ديکته مي‌کند تا جاه طلبي علمي او را سرکوب کند، در کنار رودخانه قهوه‌اي که در سراسر فيلم حاضر است، داستان فيلم را تشکيل مي‌دهد. اين فيلم در برليناله به نمايش درآمد.

فيلم‌هايي که به عنوان نماينده هر کشور براي شرکت در بخش بهترين فيلم غيرانگليسي اسکار شرکت مي‌کنند بايد بين تاريخ اول اکتبر 2014 تا سي‌ام سپتامبر 2015 در کشورهاي مبدا اکران شده باشند.

پنج نامزد نهايي بهترين فيلم خارجي اسکار 2016 روز 14 ژانويه سال آينده معرفي مي‌شوند و مراسم اعطاي جوايز نيز روز 28 فوريه درلس‌آنجلس برگزار خواهد شد. هشتاد و هشتمين دوره جوايز اسکار 28 فوريه 2016 (دوشنبه 10 اسفند) در دالبي تيه‌تر در هاليوود برگزار مي‌شود.

سال پيش از 83 فيلم ارسال شده به آکادمي، «آيدا» به کارگرداني پاول پاوليکوفسکي از لهستان برنده جايزه اسکار بهترين فيلم خارجي‌زبان شد.


 نمايش فيلم‌هاي ايراني در جشنواره ورشو 

 مهر:سه فيلم از سينماي ايران در ششمين جشنواره بين المللي فيلم هاي تاريخي و نظامي ورشو به نمايش درمي آيد.

فيلم هاي سينمايي «چ» ساخته ابراهيم حاتمي کيا، «عقاب صحرا» از مهرداد خوشبخت و «ملک سليمان» ساخته شهريار بحراني در اين رويداد که از 17 تا 20 شهريور ماه سال جاري در کشور لهستان برگزار مي شود به نمايش درمي آيند.

در دو سال اخير، فيلم هاي «شب واقعه» به کارگرداني شهرام اسدي و «راه آبي ابريشم» به کارگرداني محمد بزرگ نيا جوايزي از جشنواره بين المللي فيلم هاي تاريخي و نظامي ورشو دريافت کرده اند.


 پايان تدوين "انتهاي خيابان مهر" 

 باشگاه خبرنگاران:تدوين آخرين اثر بلند سينمايي کامران قدکچيان به اتمام رسيد و به زودي وارد ديگر مراحل فني خواهد شد. کامران قدکچيان کارگردان سينما ؛ در خصوص آخرين وضعيت فيلم «انتهاي خيابان مهر» گفت: تدوين اين اثر سينمايي تمام شد و به زودي وارد ديگر مراحل فني خواهد شد.

گفتني است؛ «انتهاي خيابان مهر» جديدترين اثر سينمايي قدکچيان که از «عشق سال‌هاي کوچ» به اين اسم، تغيير نام داد عاشقانه‌اي است که در ژانر اجتماعي رخ مي‌دهد و قصه دختري را روايت مي‌کند که با پيدا کردن نامه‌اي در بين کتاب حافظ سير زندگي‌اش عوض مي‌شود. بازيگران اين فيلم عبارتند از: امين حيايي، بيژن بنفشه‌خواه، سحر زکريا، پروانه معصومي، مژگان بيات، مهران رجبي‌.


 تقدير از کتايون رياحي در جشنواره «ياس» 

 آفرينش:کتايون رياحي به پاس يک عمر فعاليت بازيگري در عرصه سينما و تلويزيون در مراسم افتتاحيه سومين جشنواره فيلم هاي ويديويي «ياس» مورد تقدير قرار مي گيرد.

فاطمه گودرزي، سعيد پورصميمي و چنگيز جليلوند از جمله بازيگران سينما و تلويزيون هستند که در دومين دوره از جشنواره فيلم «ياس» مورد تقدير قرار گرفتند.سومين جشنواره بين‌المللي فيلم هاي ويديويي «ياس» از تاريخ 1 تا 6 مهرماه به دبيري حسين مسافرآستانه در استان مازندران برگزار مي شود.


 سيامک اطلسي در "دوردست‏ها" 

 آفرينش:مجموعه تلويزيوني «دوردست‌ها» به کارگرداني جواد ارشاد و تهيه کنندگي فريبا بانک توکلي در لوکيشني در کرج کليد خورد .

اين سريال محصول گروه فيلم و سريال شبکه يک است که با مشارکت سازمان استاندارد ايران در 26 قسمت توليد مي شود. دانيال حکيمي، فاطمه گودرزي، هومن برق نورد، بهرام ابراهيمي، کورش سليماني، رحمان باقريان، مريم خدارحمي، ونوس حسن کانلي، شهروز ابراهيمي، آيلار نوشهري، فرشته سرآبندي، آرزو قايد اميني، معصومه کريمي، شمسي فضل اللهي و...بازيگران اين مجموعه هستند.سيامک اطلسي نيز به تازگي به گروه بازيگران اين سريال پيوسته است.


 انيميشن 

 «شان گوسفنده» و رفقايش به شهر مي‌روند

قسمت سوم و پاياني

پيام انيميشن

منتقدان تلويزيوني، اپيزودهاي «شان شيپ» را تلفيقي از کمدي‌هاي معروف اسلپ استيک (بزن برن)‌ و کمدي‌هاي کلاسيک صامت دنياي سينما خوانده‌اند. همين ديدگاه درباره فيلم سينمايي آن هم حاکم است و منتقدان به ويژه صامت بودن آن را نقطه عطف فيلم خوانده‌اند. وقتي مخاطب نيازي به شنيدن فلسفه‌بافي‌هاي معمول ندارد و مجبور نيست جوک ها و لطيفه‌هايي را که در دهان شخصيت‌ها گذاشته شده گوش کند، بلکه به سادگي از رفتارها و کمدي‌هاي طنز موقعيتي لذت مي برد.

به همين دليل از اين انيميشن به عنوان يک فيلم براي سرگرمي صرف ياد مي‌شود که سعي ندارد نکات آموزشي را مورد توجه قرار دهد ضمن اين که نکات غيرآموزشي و غيراخلاقي نيز در آن يافت نمي‌شود.

در واقع هر بار که شان، شخصيت اصلي قصد دارد از کمک دوستانش استفاده کند، حماقت آنها سبب مي‌شود تلاش‌ها و ايده‌‌هايشان بي‌نتيجه شود و حاصل کار خراب‌تر هم بشود.ويژگي اصلي اين فيلم اين است که شخصيت مثبت و منفي کليشه‌اي در آن وجود ندارد، بلکه رويدادها و نوع رفتار شخصيت‌ها در قبال آنهاست که ماجراهاي جالبي خلق مي‌کند.

حتي صفاتي همچون حماقت و ساده‌لوحي هم به عنوان ويژگي‌هاي بخشي از شخصيت‌ها ايجاد جذابيت مي‌کند و داستان را از بردن به نقطه تقابل خير و شر دور مي کند و سادگي و صميميت ويژه‌اي به آن مي بخشد، همان ويژگي که موجب مي‌شود منتقدان يک دست، قصه را گرم و درخشان بخوانند.

در حالي که در اين انيميشن با گره‌هاي به ظاهر ساده روبه‌رو هستيم، اما وقتي گوسفندان مي خواهند اين مشکلات را رفع کنند، خودش طنز جالبي را رقم مي زند. اما اين بار موضوع بر مشکل فراموشي آثر کشاورز تمرکز دارد.

منتقدان چه گفتند؟

اين انيميشن 85 دقيقه‌اي با امتياز 7.5 در سايت آي‌ام دي‌بي از آراي بيش از 5 هزار نفر برخوردار است و بيش از 92 نقد حرفه‌اي گرفته است.

اين فيلم سينمايي در سايت روتن توميتوز از همه 34 منتقداش نقدهاي مثبت و در نهاي امتياز 8 از 10 را دريافت کرد. اين سايت در توضيح انيميشن نوشته است: گرم، بامزه و انيميشني درخشان. يک جواهر واقعي در برِ تاج گروه آردمن.

متاکريتيک نيز با امتياز 77 از 100 نقدهاي خيلي خوبي به اين انيميشن داده است. منتقدان در ارايه نظرشان درباره فيلم سينمايي «شان گوسفنده» مثل سريال تلويزيوني آن با صفت‌هايي چون گرم و خيره‌کننده، بي‌نظير و عالي، درخشان و ساده از اين فيلم استقبال کرده اند.

حتي منتقدي آن را با فيلم انيميشن «وال -اي» و «آرتيست» که برنده اسکار شدند، مقايسه کرده است و مي‌گويد اين فيلم همان حس متفاوت بودن را براي مخاطب ايجاد مي‌کند و از اين نظر مي‌تواند تاثيرگذار باشد.

اين فيلم تاکنون در جشنواره ساندنس 2015 که از 22 ژانويه تا اول فوريه برگزار شد به نمايش درآمده است.

منبع:مهر


 رد پاي قريحه 

 در اين شوريده باراني

كه ابر از غصه غمگين است

زمين از آسمان افتاد و

ياد اطلسي پژمرد

عجب دارم ، در اين آشفتگي

بالا چه مي كردي؟

محمد مهدي پاكي


 دنياي هنرمندان 

 بابك حميديان و بغض در فيلم "چ"

مريم اخوان صالح

بابك حميديان راه درازي را براي حضور در صف اول بازيگري در سينماي ايران پيمود.

با "ريسمان باز" (مهرشاد كارخاني) به چشم آمد. اما باز هم حضورش بيش تر محدود به نقش هاي مكمل و فرعي بود.

فرا رسيدن دهه 1390 سرآغاز شكوفايي او شد. با بازي در نقشي دشوار در فيلم پر تنش "بغض" يك نقش اول تمام عيار را تجربه كرد و با ايفاي نقش يك كودك آزار روان پريش در "هيس! دخترها فرياد نمي زنند" جايگاه خودش را به عنوان بازيگري توانمند تثبيت كرد.

صبر و مداومت او براي رسيدن به آن چه شايستگي اش را داشت، مي تواند براي بسياري از دوستداران بازيگري الگو باشد.

پس از "هيس ..." چنان چه حدس زده مي شد و از ذات سينما برمي آيد، با پيشنهادهاي فراوان براي بازي در فيلم ها روبه رو و آشكارا پركار شد؛ طوري كه در فاصله سال هاي 91 و 92 در بيش از ده فيلم بازي كرد.

بازي اش در "چ" گيرا و موثر بود و خودش بارها عنوان كرد كه به شدت تحت تاثير نقشش قرار گرفته است.

از معدود بازيگراني است كه برايشان نقش اول با نقش مكمل يا حتي يك نقش فرعي و كوتاه فرقي ندارد.

ترجيح مي دهد تمام توانش را براي هر نقشي صرف كند و حالا فقط پيشنهاد بازي در فيلم هاي فيلم سازان مهم و صاحبان انديشه را مي پذيرد.

او دقيقا همين حالا در اوج بازيگري اش است.


 ميز خبـــر 

 افتتاح نمايش «آتن-مسکو» با حضور بهاره رهنما

نمايش«آتن-مسکو» به کارگرداني اشکان تفنگ سازان با حضور بهاره رهنما در تئاتر باران افتتاح شد.

به گزارش آفرينش، مراسم افتتاح نمايش «آتن-مسکو» به کارگرداني اشکان تفنگ سازان با حضور بهاره رهنما در تئاتر باران انجام شد. بهاره رهنما در اين مراسم ابراز اميدواري کرد جوانان تئاتر از کوچک ترين فرصت و موقعيتي براي ارائه توانايي هايشان و تزريق هواي تازه به هنر نمايش کشور بهره ببرند. وي در همين زمينه افزود: خوشحالم که مديريت تئاتر باران در کنار توجه به تئاتر خصوصي و مستقل از جوانان تئاتر نيز حمايت کرده و امکان اجراي نمايش ها را به آنان مي دهد تا چهره هاي جوان در کنار ستاره هاي تئاتر امکان حضور در فضاي حرفه اي را تجربه کنند.

اين هنرمند با ابزار خرسندي از حضور در افتتاحيه اين نمايش گفت: خوشحالم که نمايش يک کارگردان جوان را افتتاح مي کنم نمايشي که با حضور سه بازيگر زن که دوستشان دارم در اين مجموعه روي صحنه مي رود.

وي با اشاره به ايجاد و راه‌اندازي سالن‌هاي خصوصي گفت: با توجه به شرايط فعلي تئاتر بايد از برپاکنندگان تماشاخانه تئاتر باران که دوستان نازنين من هستند و چنين فضايي را صرفا براي فعاليت‌هاي فرهنگي ايجاد کرده‌اند قدرداني کرد.

اشکان تفنگ سازان، کارگردان نمايش «آتن-مسکو »نيز در اين مراسم ضمن قدرداني از تماشاگران به‌خاطر حضور در تئاتر باران گفت: امشب به ديدن نمايشي آمده‌ايد که مدت‌ زيادي است از دغدغه‌هاي فرهنگي گروه محسوب مي‌شود و اين بار پديده و معضلي فرهنگي همچون مسئله مهاجرت و تنهايي آدم‌ها را از منظر کميک مي‌نگرد.

لازم به ذکرست که نمايش «آتن-مسکو» هر روز ساعت17با حضور صحرا فتحي،سوگل قلاتيان و حوريه ميرمحمدي شهريور ماه سال جاري در تئاتر باران به صحنه مي‌رود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي