جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5088

در ديدار رييس پارلمان عراق؛
ظريف: عراق نقش خود را هرچه سريعتر بازيابد


موشک‌هاي پيشرفته روسيه در راه دمشق

براي مهار ناآرامي‌ها؛
داوود اوغلو به استانداران اجازه استفاده از ارتش را داد


خبر


نکوداشت تلاش هاي تهرانشناسي استاد سيد عبدالله انوار


آيين اختتاميه هفدهمين جشن خانه سينما


سرمقاله


ميـزخبر


ميز خبر

دکتر لاريجاني در نشست خبري مشترک با رييس مجلس ملي عراق
همکاري ايران و عراق براي مبارزه با تروريسم و تامين امنيت پايدار صورت مي گيرد


صالحي: برجام صنعت هسته اي کشور را کند نمي کند


واکنش اوباما به مخالفت مجلس نمايندگان با برجام


نخست وزير مصر استعفا کرد


وزارت خارجه آمريکا:حرکت توافق هسته‌اي رو به جلو است


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


 در ديدار رييس پارلمان عراق؛
 ظريف: عراق نقش خود را هرچه سريعتر بازيابد 

 
سليم الجبوري، رييس پارلمان عراق که در رأس هيأتي در ايران به سر مي‌برد ، بعد از ظهر امروز با محمد جواد ظريف ديدار و گفت‌و گو کرد که در اين ديدار درخصوص مسائل دوجانبه و تحولات جاري در عراق گفت‌وگو و تبادل نظر شد .به گزارش روابط عمومي وزارت امور خارجه، رييس پارلمان عراق در اين ديدار ضمن تبريک موفقيت جمهوري اسلامي ايران در مسأله هسته‌اي، آن را به نفع منطقه خواند و افزود : تلاش‌هاي ايران را در جهت ايجاد ثبات در منطقه ارج مي‌نهيم .

سليم الجبوري با قدرداني از دولت و ملت ايران بخاطر کمک به مردم عراق در طول بحران، از جمهوري اسلامي ايران خواست همواره در کنار عراق براي حل بحران هاي داخلي و مبارزه با افراطي گري باشد .در اين ديدار وزير امور خارجه کشورمان هم ، صلح در عراق و حضور و مشارکت مؤثر همه گروه هاي عراقي در ساختن آينده اين کشور را بسيار با اهميت خواند و افزود : عراق يکي از مؤثرترين کشورهاي عربي و اسلامي است که بايد هر چه سريعتر نقش خود را باز يابد.

وي با ابراز اميدواري نسبت به رفع مشکلات داخلي در عراق با درايت مسوولان اين کشور، اظهار داشت: ما همواره در حوزه مسائل داخلي ، منطقه اي و بين المللي بويژه مبارزه عليه خشونت و افراطي گري در کنار دولت و ملت عراق خواهيم ايستاد.وزير امور خارجه کشورمان ابرازاميدواري کرد: روند اصلاحات در عراق با همفکري و همکاري همه گروه ها و نهادهاي قانوني عراق به نتيجه مطلوب برسد .

ظريف با اعلام آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي ايجاد جبهه مشترک براي مبارزه با افراط و تروريسم ، ابراز اميدواري کرد که کشورهاي منطقه بتوانند مسايل و مشکلات خود را با گفت وگو حل و فصل کنند.


 موشک‌هاي پيشرفته روسيه در راه دمشق 

 خبرگزاري رويترز به نقل از منابع خود ادعا کرد که مسکو درصدد ارسال سامانه موشکي پيشرفته به سوريه است و در ماه‌هاي اخير رزمايش‌هاي دريايي خود را در منطقه ساحل سوريه افزايش داده است.به گزارش رويترز به نقل از منابع آگاه خود اعلام کرد که مسکو تلاش مي‌کند تا سامانه موشکي پيشرفته ضد جنگنده را به سوريه بفرستد.

به ادعاي مسئولان غربي، نيروهاي روسيه همان کساني هستند که از سامانه "اس اي 22" استفاده خواهند کرد نه نيروهاي سوريه و اين سامانه در حال حاضر در راه سوريه است اما هنوز به اين کشور نرسيده است.يک مسئول غربي نيز اين خبر را تاييد کرده است.يک منبع روسي نزديک به نيروي دريايي اين کشور اعلام کرد که اين سامانه اولين سامانه‌اي نخواهد بود که روسيه آن را به اين کشور خواهد فرستاد. در حال حاضر مسکو برنامه‌هايي براي ارسال تجهيزات ديگر نيز دارد.


 براي مهار ناآرامي‌ها؛
  داوود اوغلو به استانداران اجازه استفاده از ارتش را داد 

روزنامه حريت گزارش داد، نخست وزير موقت ترکيه در يک اطلاعيه دولتي به استانداران اجازه داد تا عليه تروريسم و ناآرامي اجتماعي از نيروهاي زميني استفاده کنند. به گزارش روزنامه حريت، اين اطلاعيه در واکنش به افزايش فعاليت‌هاي تروريستي حزب کارگران کردستان ترکيه موسوم به (پ.ک.ک) در جنوب شرق ترکيه منتشر شد. اجازه استفاده از نيروهاي زميني به تمامي 81 استاندار ترکيه ابلاغ شده و براساس ماده D / 11 قانون 5442 اداره شهر صادر شده است. اين پروتکل در سال 2012 ميلادي از سوي پارلمان ترکيه تصويب شده و به استانداران اجازه مي‌دهد تا براي مبارزه با تروريسم و آشوب از نيروهاي ارتش استفاده کنند. اين پروتکل همچنين به وزارت کشور اين اجازه را مي‌دهد تا استاندار موقتي را براي رسيدگي به رويدادها در يک يا چند استان منصوب کند. اين استاندار موقت يک زنجير فرماندهي تشکيل داده و درباره اينکه نيروها کجا مستقر شوند، تصميم گيري خواهد کرد.


 خبر 

 مجلس نمايندگان آمريکا تصويب کرد؛

طرح ممانعت از لغو تحريم‌هاي ايران تا پايان 2017

مجلس نمايندگان آمريکا در اقدامي تلافي‌جويانه در مخالفت با توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 طرح جلوگيري از رفع تحريم‌هاي ايران تا پايان سال 2017 را به تصويب رساند.به گزارش روزنامه گاردين، مجلس نمايندگان آمريکا درباره پيش‌نويس متن دو طرح در رابطه با توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 راي گيري کرد.

پيش نويس طرح شماره 3460 که با 247 راي موافق و 186 راي مخالف، مانع از رفع تحريم‌هاي ايران توسط رئيس جمهور آمريکا مي‌شود. بر اساس اين قطعنامه رئيس‌جمهور نمي‌تواند درباره برداشتن تحريم ها تا 21 ژانويه 2017 ميلادي اقدام کند. اين قطعنامه در نخستين روزي که رئيس‌جمهور بعدي آمريکا وارد دفترش مي‌شود، يعني اول ژانويه 2017 باطل خواهد شد.

پيش نويس طرح ديگري نيز به شماره3461 که درباره پذيرفتن برجام از سوي نمايندگان مجلس آمريکا بود، با 269 راي مخالف و 162 راي موافق تصويب نشد.به نوشته گاردين، اين اقدام جمهوري‌خواهان به تلافي راي‌گيري سناي آمريکا صورت گرفت که يک پيروزي سياسي براي باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا محسوب مي‌شود. در اين راي‌گيري جمهوري‌خواهان سنا با به دست نياوردن حد نصاب آراء که 60 راي است و فقط با کسب 58 راي موافق، نتوانستند قطعنامه مخالفت با توافق هسته‌اي را به تصويب برسانند.

طرح رد توافق هسته‌اي در مجلس نمايندگان نمي‌تواند مانع اجريي شدن اين توافق شود و بيشتر حالت نمادين دارد.

بازرسان آژانس سه شنبه مي آيند

معاون سازمان انرژي اتمي و عضو کارگروه داخلي برجام از سفر بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي در روز سه شنبه به تهران خبر داد و گفت: در اين دور از مذاکره با سازمان انرژي اتمي بازديد از مراکز نظامي در دستور کار بازرسان آژانس نيست. علي اصغر زارعان در گفت و گو با ايرنا افزود: بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي روز سه شنبه 24 شهريور طبق روال معمول به ايران سفر خواهند کرد.

وي ادامه داد: در اين سفر برنامه هايي جهت بحث و مذاکره داريم اما در اين دور از مذاکرات اقدام يا دستوري مبني بر بازديد از مراکز نظامي نيست.


 نکوداشت تلاش هاي تهرانشناسي استاد سيد عبدالله انوار  


 آيين اختتاميه هفدهمين جشن خانه سينما 


 سرمقاله 

 فصل درو توفان در تركيه فرارسيد

حميدرضا عسگري

آشفتگي‌هاي امنيتي در ترکيه نشان از شکست فعاليت‌هاي دولت اردوغان، در اداره بحران داخلي و امنيتي اين کشور دارد. در پي حمله نيروهاي پ.ک.ک به مواضع ارتش ترکيه در شرق اين کشور، که شديدترين در نوع خود در ماه هاي اخير بود، دولت ترکيه متحمل ضربه سختي شده است. حادثه‌اي كه اردوغان آن را " ضربه اي شديد" برپيكر دولت تركيه دانست. به دنبال اعلام خودمختاري شهرداران 15 شهر کردنشين ترکيه، ارتش با حمله به اين شهرها، آنها را محاصره کرده و مقررات حکومت نظامي و منع آمد و شد برقراري کرده است.

ترکيه هم زمان دو جبهه را پيش روي خود گشوده، يکي جبهه مبارزه با کارگران کردستان و ديگري جبهه مبارزه عليه داعش. اين نشان مي دهد که خشونت ها در حالي در ترکيه رو به افزايش است که اين کشور خود را آماده انتخابات زودهنگام در نوامبر پيش رو مي کند و اردوغان که در کار خود هميشه بزرگ نمايي مي کرد اين بار نشان داد که آن چه مي گفته حبابي تو خالي بيش نبوده که با تشديد بحران داخلي بي ثباتي را براي ترکيه به ارمغان آورده است.

ناتواني دولت تركيه در کنترل تروريسم و ناکام گذاشتن آن مي تواند عواقب سنگيني را براي آنکارا به دنبال داشته باشد، به اين ترتيب اکنون رفته رفته مي رود تا روشن شود ماه عسل آنکارا با داعش رو به پايان است و فصل درو توفان در تركيه فرارسيده است.

ناامني‌ها و بحران امنيتي تركيه نشان مي‌دهد كه "سياست مرزهاي باز" كه تا کنون اردوغان دنبال مي کرده و نسبت به عبور و مرور نيروهاي داعش و افراد وابسته به آن و گروه هاي تروريستي بي اعتنا بوده و حتي نسبت به آنها سهل مي گرفته است، اکنون جواب عکس داده و ترکيه مي رود تا رفته رفته ضرر اين کار خود را بدهد. افرادي که به اسم توريسم به ترکيه مي آمدند و به جاي گردشگري اقدام به مزدوري براي داعش مي کردند اکنون مي رود تا عواقب سهل گيري دولت ترکيه نسبت به آنها نمايان شود.

امروز بحران اصلي تركيه در مواجهه با كردهايي است كه با ماشين تروريسم داعش به سخت‌ترين وضعيت انساني دچار شده‌اند. كمك‌ها و مساعدت‌هاي نظامي و اطلاعاتي تركيه به داعش بركسي پوشيده نيست، اما اردوغان بايد احتمال مي‌داد كه خاصيت تروريسم مهار ناپذير بودن آن است. اردوغان درپي آن بود كه با ابزار داعش كردها را سركوب كند و امروز به بهانه مبارزه با داعش شخصاً وارد مبارزه با كردها شده است و نتيجه آن هم بروز نا امني و اعلام خودمختاري 15 شهر اين كشور مي‌باشد كه يك بحران امنيتي بزرگ تلقي مي‌گردد.

تک روي هاي شخص اردوغان در فضاي سياسي تركيه يکي از عوامل مهم و اساسي وضعيت نابسامان به وجود آمده مي‌باشد. لذا نمي‌توان انتظارداشت كه بحران امنيتي اين كشور كه پيوندي ناگسستني با وضعيت اقتصادي تركيه دارد به سادگي حل و فصل گردد.

نا امني‌هاي به وجود آمده بيش از 8 ميليارد دلار به اقتصاد تركيه ضربه زده و قيمت لير اين كشور در مقابل دلار به شدت كاهش يافته تا دولت مجبور به استفاده از ذخاير ارزي گردد.

بايد پذيرفت كه شرايط جديد و آشفته سياسي و اقتصادي ترکيه با تحولات اخير آبستن حوادث غيرقابل پيش بيني خواهد شد كه احتمالا به كام اردوغان و حزب عدالت و توسعه خوش نخواهد آمد. اما خطربزرگ تري كه اين كشور را تهديد مي‌كند، افسار گسيختگي تروريسم در همسايگي تركيه مي‌باشد. بايد ديد دولت اردوغان با شمشير دولبي كه به دست گرفته چگونه در مقابل پ. ك. ك و داعش موضع گيري خواهد كرد تا ضمن حفظ امنيت، رضايت عمومي از وضعيت اقتصادي را نيز فراهم كند و بتواند اكثريت كرسي‌هاي پارلمان را براي تشكيل دولت مستقل دردست بگيرد.


 ميـزخبر 

 ترکيه؛ حمله ارتش و حکومت نظامي بعد از اعلام خودمختاري 15 شهر

به دنبال اعلام خودمختاري شهرداران 15 شهر کردنشين ترکيه، ارتش با حمله به اين شهرها، آنها را محاصره کرده و مقررات حکومت نظامي و منع آمد و شد برقراري کرده است.

به گزارش عصرايران به نقل از سايت شبکه الجزيره و خبرگزاري فرانسه، شهرداران و همه افراد شرکت کننده در روند اعلام خودمختاري بازداشت شده اند. ارتش و پليس نيز با حمله ساختمان هاي شهرداري، کنترل اين ساختمان ها را به دست گرفته اند.

همچنين مقامات ترکيه هر فرد شريک در اعلام خودمختاري و مخالفت با دولت مرکزي را در 15 شهر دستگير کرده است و به آنها اتهام تلاش براي جدايي طلبي زده است.


 ميز خبر 

 لايحه پيشگيري از وقوع جرم تصويب شد

مجمع تشخيص مصلحت نظام امروز با تشکيل جلسه‌اي فوق‌العاده، ادامه بررسي مصوبه مجلس شوراي اسلامي در خصوص لايحه‌ پيشگيري از وقوع جرم را که مورد ايراد شوراي نگهبان قرار گرفته و به عنوان مورد اختلافي به مجمع ارجاع شده بود، پيگيري کرد و با تصويب چهاربند اختلافي باقي مانده جمعاً در قالب 6 بند پايان يافت و به رئيس مجلس شوراي اسلامي ارجاع شد.

به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، که علاوه بر اکثريت اعضا، مسؤولان مربوطه از شوراي نگهبان، مجلس شوراي اسلامي و دولت نيز حضور داشتند، پس از بحث و بررسي اعضا، موارد زير به تصويب رسيد

رويترز مدعي شد: نمونه‌برداري از پارچين با حضور آژانس انجام مي‌شود

خبرگزاري رويترز به نقل از دو ديپلمات غربي مدعي شد: ايران قرار است با حضور بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نمونه‌برداري‌ها از سايت پارچين را انجام دهد.

به گزارش رويترز در گزارشي به نقل از دو ديپلمات غربي مدعي شد، قرار است نمونه‌برداري از سايت نظامي پارچين تحت نظارت بازرسان ديده‌بان هسته‌اي سازمان ملل توسط کارشاسنان ايراني انجام شود.

ادعاي سايت اسرائيلي: ايران به سوريه تفنگدار دريايي فرستاد

سايت اسراييلي دبکافايل در گزارشي مدعي شد ايران به سوريه تفنگدار نيروي دريايي اعزام کرده است.

به گزارش عصر ايران ، اين سايت اسراييلي افزود: ايران در هفته جاري شماري نيروي زميني از جمله نيروهاي ويژه و نيروهاي تفنگدار دريايي اعزام کرده است.

به ادعاي اين سايت اسرائيلي اين نيروها به طور مستقيم به پايگاه هوايي کوچک غورين در جنوب بندر لاذقيه منتقل شدند. لاذقيه زادگاه بشار اسد رئيس جمهوري سويه واقع در غرب اين کشور و در ساحل درياي مديترانه قرار دارد. قبل از اين هم تفنگداران دريايي روسيه وارد پايگاه نظامي جبله در استان لاذقيه شدند. براساس ادعاي اين سايت اسرائيلي، نظاميان ايراني در پايگاه غورين و نظاميان روس در پايگاه جبله حضور دارند که هر دو پايگاه در استان لاذقيه سوريه هستند.


 دکتر لاريجاني در نشست خبري مشترک با رييس مجلس ملي عراق
 همکاري ايران و عراق براي مبارزه با تروريسم و تامين امنيت پايدار صورت مي گيرد 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي به همکاري هاي مستمر پارلمان هاي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق تاکيد کرد.

به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني در حاشيه ديدار با رئيس مجلس ملي عراق در جمع خبرنگاران گفت: پارلمان هاي دو کشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق همکاري هاي مستمر و متمادي دارند.

رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه اين مطلب افزود: اين همکاري براي مبارزه با تروريسم و تامين امنيت پايدار صورت مي گيرد.

دکتر علي لاريجاني در ابتداي اين نشست خبري مشترک عنوان کرد: امروز براي ما افتخار آميز است که جناب استاد جبوري رئيس پارلمان عراق و هيات همراه به ايران تشريف آورده اند. کشور عراق، کشور همسايه، دوست و برادر ماست و دو ملت ايران و عراق از ديرباز ارتباط وثيقي دارند.

وي با بيان اينکه خوشحاليم که مي بينيم امروز عراق به عنوان کشور مهم در منطقه داراي ساختار دموکراتيک است ادامه داد: در سالهاي اخير، هميشه ايران در کنار ملت و دولت جديد عراق بو. حتي در سخت ترين شرايط که جريان هاي ترويستي دنبال اين بودند که داخل عراق را بهم بريزند، ايران به درخواست دولت عراق، به کمک ملت و دولت اين کشور در مقابل تروريست رفت.

رئيس مجلس شوراي اسلامي براي همه ما مخصوصا کشورهاي منطقه، نقطه قوي باشد که ملت عراق توانستند در درون يک دولت وحدت ملي که همه قشرها و فرق مختلف در آن وجود دارد، بتوانند يک دولت مهمي در عراق به وجود بياورند.

دکتر لاريجاني با بيان اينکه خوشبختانه بين دو پارلمان روابط دوستانه و صميمانه اي برقرار است، اظهار داشت: ما مستمرا با الجبوري رايزني داريم و همچنين بخش هاي مختلف پارلمان ها با هم گفت و گوهاي مهم در مسائل دو جانبه دارند.

وي تاکيد کرد: در سفر امروز ايشان به ايران ما مذاکرات خيلي خوبي هم در زمينه بالا بردن روابط تجاري بين دو کشور و همچنين مسئله تعميق روابط سياسي و فرهنگي بين دو کشور و مخصوصا در زمينه امنيت پايدار و مبارزه با تروريسم داشتيم.

رئيس قوه مقننه کشور گفت: سليم الجبوري گزارشي از تحولات در منطقه و تصميماتي که براي ايجاد همگرايي بيشتر و پايداري امنيتي تدبير کردند، ارائه کردند و ما از آن استفاده کرديم.


 صالحي: برجام صنعت هسته اي کشور را کند نمي کند 

 علي اکبر صالحي برگزاري نشست هاي کميسيون ويژه بررسي برجام مجلس با حضور مسوولان مربوطه را مثبت ارزيابي کرد و افزود: قطعا برگزاري اين نشست موجب مي شود که برخي مسايل شفاف سازي شده و دغدغه ها و تشويش ها برطرف شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت ، وي ادامه داد: ملت ايران اطمينان خاطر داشته باشند که از لحاظ فني، صنعت هسته اي کشور با هيچ کندي و توقفي روبه رو نخواهد شد، البته يک سري محدوديت ها در مذاکرات پذيرفته شده و اين موضوع قطعي است اما اين محدوديت ها مسايلي نيست که ايران را در حوزه هسته اي با کندي روبه رو کند. رييس سازمان انرژي اتمي تصريح کرد: محدوديت هاي پذيرفته شده از سوي ايران در حوزه هايي است که ما اصلا طي بازه زماني وارد فعاليت در آن حوزه نمي شديم، به طور مثال در بحث ساخت فلز پلوتونيوم، ما از گذشته براي ورود به اين حيطه در 10 تا 15 سال آينده برنامه اي نداشتيم، از طرف ديگر اصلا ما پلوتونيومي نداريم که بخواهيم فلز آن را بسازيم. صالحي ادامه داد: يکي از دستاوردهاي تيم مذاکره کننده در بحث برجام پذيرش حق غني سازي ايران است که اين موضوع با مقاومت، تلاش و رويکرد منطقي جمهوري اسلامي ايران بعد از 12 سال صورت گرفت، اين در حالي است در شرايط کنوني کمتر کشور در حال توسعه اي بوده که به اين حقوق دست يافته است.


 واکنش اوباما به مخالفت مجلس نمايندگان با برجام 

 
پايگاه اينترنتي کاخ سفيد : رييس‌جمهور آمريکا در واکنش به مخالفت مجلس نمايندگان با توافق هسته‌اي گفت که هر آن کس که اين توافق را بر اساس امتيازاتش ارزيابي کرده به حمايت از آن پرداخته است. باراک اوباما رييس‌جمهور آمريکا در واکنش به راي مخالف اعضاي مجلس نمايندگان اين کشور به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 بيانيه‌اي منتشر کرد. بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي کاخ سفيد، در بيانيه اوباما آمده است: راي مجلس نمايندگان آخرين نشانه درباره اين حقيقت است که هر چقدر اعضاي يبشتري اين توافق تاريخي را مطالعه کرده‌اند تعداد بيشتري حمايت خود را از توافق اعلام کرده‌اند. رييس‌جمهور آمريکا در اين بيانيه با تاکيد بر ادعاي بي‌اساس غرب و آمريکا در خصوص تلاش ايران براي دستيابي به ظرفيت توليد سلاح هسته‌اي آورده است: اکنون بايد به کار حساس اجرا و راستي آزمايي اين توافق رو بياوريم تا ايران نتواند به تسليحات هسته‌اي دست پيدا کند.


 نخست وزير مصر استعفا کرد 

 
اسکاي نيوز : در پي فاش شدن فساد مالي در کابينه مصر، نخست وزير اين کشور استعفا کرد و اين استعفا از سوي عبدالفتاح سيسي، رئيس جمهور پذيرفته شد. هفته گذشته وزير کشاورزي مصر به اتهام دست داشتن در پرونده‌هاي فساد مالي و رشوه خواري برکنار و بلافاصله بازداشت شد.در پي اين اقدام شايعاتي درباره احتمال استعفاي نخست وزير و انحلال کابينه منتشر شد که اين شايعات با کناره گيري ابراهيم محلب، نخست وزير مصر به واقعيت پيوست.

عبدالفتاح سيسي با قبول استعفاي محلب وي را تا زمان تشکيل دولت جديد مسئول اداره امور دولت کرده است.با برکناري نخست وزير مصر به احتمال زياد بيشتر وزراي کابينه نيز برکنار خواهند شد و بايد دولت جديدي در اين کشور روي کار آيد.علاوه بر وزارت کشاورزي، رسانه‌هاي مصري از فساد در برخي ديگر از وزارتخانه‌هاي اين کشور سخن مي‌گويند.


 وزارت خارجه آمريکا:حرکت توافق هسته‌اي رو به جلو است 

 
وزارت امور خارجه آمريکا: سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا با اشاره به مخالفت دموکرات‌هاي سنا با قطعنامه در توافق هسته‌اي گفت که به نظر مي‌آيد اين توافق در حال حرکت به سمت جلو است. جان کربي سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در يک نشست خبري در پاسخ به سوالي درباره همکاري ديگر کشورها با تحريم‌هاي ضدايراني با تکرار اين ادعا که تحريم‌ها باعث شد تهران پاي ميز مذاکره بيايد، گفت که تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران باقي مي‌ماند. هر کشوري حق دارد تحريم‌هاي خود را اعمال کند اما ما همچنان که به جلو پيش مي‌رويم اين تحريم‌ها را بازبيني مي‌کنيم. بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا، کربي با اشاره به توافق هسته‌اي حاصل شده ميان ايران و گروه 1+5، گفت: ما قويا بر اين باوريم که معماري توافق هسته‌اي با ايران يک معماري بين المللي است و ما از آنچه هفته گذشته در کنگره اتفاق افتاد و اين حقيقت که توافق در حال حرکت به سمت جلو است بسيار خرسنديم.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

تصميمات هيجدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس هيجدهم

دانشگاه فن آوري مالزي-جوهُر- مالزي

1434 هجري قمري/ 12 تا 13 مارس 2013

تصميم در مورد موضوع 2.3 از دستورکار:

(گزارش دبيرکل درمورد فعاليت هاي دبيرخانه بين اجلاس هاي هفدهم و هيجدهم شوراي اجرايي)

NO.FUIW/E.C.18/2013/D.3.2

قسمت پنجم

شوراي اجرايي،

• در رابطه با ماده (II-12)، پاراگراف «a»، از اساسنامه اتحاديه؛

• هماهنگ با ماده (24) از مقررات روش شوراي اجرايي اتحاديه؛

• با بررسي گزارش دفتر نهاد اسلامي براي کيفيت و اعتبارسنجي؛

• با استماع گزارش ارائه شده توسط نماينده دبيرکل در اين رابطه؛ و

• با ملاحظه بررسي هاي صورت گرفته؛

تصميمات زير اتخاذ مي گردد:

1. گزارش دفتر نهاد اسلامي براي کيفيت و اعتبارسنجي، با توجه به نکات مطرح شده توسط اعضاي شوراي اجرايي، به تصويب مي رسد.

2. از دفتر نهاداسلامي براي کيفيت واعتبارسنجي به خاطر تهيه اين سند تشکر مي گردد.

3. ازدبيرخانه ودفتر نهاد اسلامي براي کيفيت واعتبارسنجي به منظور برگزيدن معيارهاي لازم جهت شروع پروژه دعوت به عمل مي آيد.

4. از دانشگاه هاي عضو همچنين سازمان ها و مؤسسات اسلامي دعوت مي شود تا حمايت هاي مالي و فني ازاين پروژه را تشديد نمايند.

5. موافقت مي گردد که اين گزارش به ششمين کنفرانس عمومي اتحاديه با پيشنهاد براي تأييد آن تقديم گردد.


 يك نكته از هزاران 

 با بررسي و آناليز آب‌هاي معدني موجود در سطح بازار از سوي وزارت بهداشت، بيش از 10‌درصد از آب معدني‌هاي موجود داراي آلاينده‌هاي شيميايي، ميکروبي، فلزات سنگين، نيترات و نيتريت بودند که دستور جمع‌آوري اين آب معدني‌ها از سطح بازار داده شده است.

ضمن تقدير از اين اقدام مسولانه وزارت بهداشت، اما اين انتقاد به اين نهاد و ديگر دستگاه‌هاي مربوطه وارد است كه چطور و با تاييد چه شخص و نهادي مجوز توليد به اين شركت‌ها داده مي‌شود؟! آيا پس از دادن مجوز ديگر هيچ نظارت مداومي نبايد بر امر كيفيت و سلامت محصولات آنها لحاظ شود؟!اگر اين آناليز با دستور شخص وزير بهداشت انجام نمي‌گرفت همچنان بايد مردم آب ناسالم مي‌خوردند؟! چه كسي پاسخگوي تهديد سلامتي مردم است؟!


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي