جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5088


بدن شما چند سال دارد

چرا بعضي بچه‌ها زال مي شوند؟
پاي ژن هاي معيوب در ميان است


مولوسيا با سه نفر جمعيت، ريز كشور دنيا


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 بدن شما چند سال دارد 

 
پزشکان روش جديدي را پيشنهاد کرده‌اند که بر اساس آن مي‌توان سن دقيق بدن را تخمين زد.به گزارش ايسنا، به گفته پزشکان در اين روش که با کمک يک تست انجام مي‌شود مي‌توان تخمين زد که بدن با چه کيفيتي روند فرسوده شدن را طي مي‌کند. همچنين مي‌توان با اين تست پيش‌بيني کرد که فرد چه زماني فوت مي‌کند و در عين حال افرادي را که در معرض فزاينده زوال عقلي هستند شناسايي کرد.

تيم تخصصي کالج سلطنتي لندن در اين رابطه اظهار داشتند: بررسي سن زيستي نسبت به تاريخ تولد شناسنامه‌اي مفيدتر است هرچند در اين روش راهکاري به منظور کاهش سرعت فزاينده پيري ارائه نشده است.

اين آزمايش با مقايسه رفتاري 150 ژن نشانگر پيري در سلول‌هاي بدن انجام مي‌گيرد. اين بررسي ابتدا با مقايسه 54 هزار نشانگر فعاليت ژني در افراد 25 تا 65 ساله و سالم انجام شد و سپس به 150 مورد کاهش پيدا کرد.

پرفسور «جامي تيمونز» از کالج سلطنتي لندن گفت: يک نماد و نشانه فرسودگي سالم وجود دارد که براي تمامي بافت‌ها مشترک است و به نظر براي تعدادي از موارد همچون افت و تحليل شناختي و طول عمر پيش آگهي دهنده است.

به گفته اين تيم تخصصي، سن و سلامت دو ماهيت جداگانه و مجزاست و در حالي که برخي رفتارهاي مرتبط به سبک زندگي همچون استراحت تمام وقت روي مبل مي‌تواند براي سلامتي مضر باشد اما به نظر روي سرعت فرسوده شدن بدن تاثير ندارد.

اين تيم معتقدند ترک کردن فاکتورهاي سبک زندگي و سن زيستي مي‌تواند ارائه دهنده تصويري دقيق از سلامتي فرد باشد.

در اين بررسي يک گروه از مردان 70 ساله در سوئد مورد مطالعه قرار گرفته و همچنين متخصصان به بررسي اين موضوع پرداختند که روند فرسوده شدن در کدام يک از آنان طبيعي است؟ چه افرادي با سرعت بيشتري اين دوره را طي مي‌کنند و احتمال فوت آنان طي چند سال آينده چه ميزان است؟

به گفته پرفسور تيمونز با کمک اين روش افرادي شناسايي شدند که احتمال فوت آنان وجود نداشت و همچنين با افرادي برخورد شد که احتمال فوت آنان 45 درصد بوده است. همچنين با استفاده از اين روش مي‌توان معاينات مرتبط با سرطان را تغيير داد و بدن افرادي را که با سرعت بيشتري در حال فرسوده شدن هستند در سنين پايين‌تري زير نظر داشت.

به گزارش شبکه خبري بي‌بي‌سي، پرفسور تيمونز همچنين گفت: اين آزمايش ابزار مفيدي در تشخيص زمان شروع زوال عقلي است.


 چرا بعضي بچه‌ها زال مي شوند؟
 پاي ژن هاي معيوب در ميان است 

 زماني که پدر و مادر آزمايش شدند مي‌توان به دو روش از آلبينيسم پيشگيري کرد. يک راه تشخيص قبل از تولد است که در اين روش زوجه به صورت طبيعي باردار مي‌شود و بعد از آن از هفته‌ي 12-10 براي نمونه‌گيري از جنين مراجعه مي‌کنند.

داشتن کودکي با موهاي سفيد شايد بيشتر شبيه شوخي باشد که در فيلم‌ها ديده باشيم اما جالب است بدانيد بيماري زال باعث اين پديده مي‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ زال نام پدر رستم در شاهنامه فردوسي است، وقتي زال به دنيا آمد موهايش سفيد بود به همين دليل پدر و مادرش زال را رها کردند و او به خاطر اين بيماري در تنهايي بزرگ شد اما برخلاف داستان زندگي زال در شاهنامه در برخورد با کودکان مبتلا به بيماري زال نبايد بيمار را تنها گذاشت.

پاي ژن‌هاي معيوب در ميان است

اين افراد داراي پوست بسيار سفيد و حتي موهاي سفيد رنگ هستند و مبتلا به نوعي بيماري ژنتيکي مي‌باشند.

در زالي يا آلبينيسم بدن قادر به ساخت رنگدانه ملانين نبوده و پوست‌، مو و چشمان شخص زال رنگ روشني به خود مي‌گيرد. از هر 17 هزار نفر يک نفر به زالي دچار مي‌شود علاوه بر انسان و ديگر پستانداران زالي در پرندگان، خزندگان، دوزيستان و ماهي‌ها نيز بروز مي‌کند.

زالي گاهي به صورت چشمي و گاهي به شکل پوستي و چشمي در انسان‌ها ديده مي‌شود در زالي چشمي و پوستي، فقدان رنگدانه در پوست و مو و چشم مشاهده مي‌شود و در حالت چشمي تنها چشم فاقد رنگدانه بوده و پوست و مو ظاهري معمولي دارد.

زال‌ها بيشتر بر ديده‌هايشان متمرکزند

نوزادان مبتلا به آلبينيسم ممکن است طوري رفتار کنند که گويي در چند هفته نخست زندگي خود هيچ چيز نمي‌بينند اين دسته از بيماران به تدريج براي مشاهده اطراف خود دقت بيشتري به خرج مي‌دهند. تحقيقات نشان مي‌دهند کودکي که به اين بيماري مبتلا است براي ديدن محيط اطراف و پردازش اطلاعات بصري انرژي و تلاش بيشتري به خرج مي‌دهد که اين مساله مي‌تواند به خستگي، کج‌خلقي و در نهايت انحراف بيشتر چشم کودک منجر ‌شود.

آلبينيسم و... مشکلات عاطفي – اجتماعي

افراد سفيدرويي که از بيماري آلبينيسم رنج مي‌برند زندگي عادي دارند. البته در اين رهگذر حمايت‌هاي روحي و رواني از سوي اعضاي خانواده، دوستان و معلمان نقش مهمي در کمک به رشد طبيعي و اجتماعي کودک مبتلا به اين بيماري دارد. اين حمايت‌ها موجب مي‌شود تا چنين کودکاني تصوير بهتري از زندگي خود داشته باشند.

در کشورهاي توسعه يافته دنيا، کلاس‌هاي مخصوصي براي تقويت روحيه اين افراد برگزار مي‌شود که در آن‌ها راهکارهاي ساده و مناسبي براي درگير شدن هر چه عادي‌تر اين افراد در زندگي روزمره ارائه مي‌شود. به عقيده کارشناسان کودکي که به آلبينيسم مبتلاست ممکن است براي به حداقل رساندن آنچه که تفاوت با ديگران خوانده مي‌شود دقت بيشتري در زندگي و به خصوص محيط اطراف به خرج دهد.

آنان که زال مي‌زايند

مسعود گرشاسبي، مشاور ژنتيک باليني در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران در خصوص آلبينيسم يا زالي مي‌گويد: افراد مبتلا داراي پدر و مادر سالمي هستند و 25 درصد بچه‌ها دچار مشکلات هستند. در صورتي که دو نفر که هر دو آلبينيسم دارند با هم ازدواج کنند اين احتمال وجود دارد که 50 درصد بچه‌هايشان نيز مبتلا شوند.

آلبينيسم يک بيماري ژنتيکي است که افراد مبتلا به اين بيماري به صورت مادرزادي با نقص در آنزيم ها مواجه هستند و قادر به تشکيل ماده ملانين نيستند

اين متخصص ژنتيک در ادامه گفت: خوشبختانه اين بيماري را مي‌توان به راحتي از روي ظاهر تشخيص داد خانواده‌هايي که دچار اين مشکل هستند بايد به يک مشاوره ژنتيک مراجعه کنند.

مشاور با ارائه توضيحاتي در اين خصوص براي آن‌ها تشريح مي‌کند که تا چند درصد اين احتمال وجود دارد که بچه‌هاي بعدي آن‌ها نيز دچار زالي شوند.

از زالي کودکتان پيشگيري کنيد

گرشاسبي با اشاره به راهکارهاي پيشگيري از آلبينيسم در نوزادان مي‌گويد: راه دقيق براي پيشگيري از آلبينيسم آزمايش ژنتيک است به اين صورت که تاکنون 12 ژن براي آلبينيسم پيدا شده که برخي از اين ژن‌ها شيوع‌ آن‌ها بيشتر است. در نتيجه در اين خانواده‌ها بايد پدر و مادر کنترل شوند و انتظار آن است کودکي که به اين عارضه دچار مي‌شود پدر و مادرش ناقل باشند به عبارتي يک کپي از ژن سالم و يک کپي از ژن بيمار را به ارث برده باشند. زماني که پدر و مادر آزمايش شدند مي‌توان به دو روش از آلبينيسم پيشگيري کرد. يک راه تشخيص قبل از تولد است که در اين روش زوجه به صورت طبيعي باردار مي‌شود و بعد از آن از هفته‌ي 12-10 براي نمونه‌گيري از جنين مراجعه مي‌کنند.

گرشاسبي در خصوص روش دوم براي پيشگيري از آلبينيسم افزود: تکنيکي به نام "PGD" وجود دارد که در اين روش ابتدا اسپرم مرد که ناقل است همين طور تخمک زن گرفته مي‌شود و در محيط آزمايشگاه به آن‌ها لقاح داده مي‌شود و سپس تعدادي دارو به خانم داده مي‌شود تا چندين تخمک را آزاد کند.

پس از آن وقتي به مرحله چندسلولي رسيده مي‌شود روي چند سلول آزمايش ژنتيک انجام مي‌شود و مشخص مي‌شود کدام جنين ژن معيوب را به ارث برده و کدام نبرده است، آن‌هايي که معيوب است کنار گذاشته مي‌شود و آن‌هايي که سالم است در رحم مادر گذاشته مي‌شود.

اين متخصص به عنوان توصيه پاياني تصريح کرد: حتماً زوج‌هايي که اين مشکل در خانواده‌هاي‌شان وجود دارد بايد به آزمايشگاه ژنتيک مراجعه کنند و هم‌چنين مشاره و آزمايش ژنتيک را انجام دهند و حتي بدون مشاوره بادار نشوند.

يادمان باشد حاصل ازدواجهايمان کودکاني هستند که اولين حق آنان اين است که سالم باشند پس هر آنچه که ذره‌اي سلامت آنها را تهديد کند بايد جدي گرفته شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران


 مولوسيا با سه نفر جمعيت، ريز كشور دنيا 

 جمهوري مولوسيا کوچکترين کشور جهان با جمعيتي شامل سه نفر و سه قلاده سگ است. اين کشور در نزديکي شهر دايتون ايالت نوادا آمريکا قرار دارد.

“کيوين بو” رئيس جمهور اين ريزکشور است. او دوست دارد با لباس هاي يک ديکتاتور ظاهر شود به همين دليل لباس هاي پر زرق و برق نظامي مي پوشد؛ عينک دودي بزرگ به چشم مي زند و رفتارهاي جدي دارد. جمهوري مولوسيا به آمريکا ماليات مي دهد که از نظر رئيس جمهور آن، پرداخت کمک به کشورهاي خارجي است. اين جمهوري در سال 1977 تاسيس شد. تنها 6 هکتار مساحت دارد. پايتخت آن اسپرا نام دارد که در آن منزل رئيس جمهور و باغچه ها و حيات در جلو و پشت اين منزل مسکوني وجود دارد. جالب اينکه در اين جمهوري علاوه بر قايق کوچک، يک قطار کوچکي وجود دارد که تنها براي کودکان قابل استفاده است و به وسيله برق کار مي کند. همچنين افراد براي ورود به جمهوري مولوسيا، نيازمند دريافت ويزا و گذرنامه هستند. ويزا توسط رئيس جمهور مولوسيا صادر مي شود و او خود شخصا در گذرنامه ها، مهر ورود مي زند. رئيس‌جمهور مولوسيا گفته است: شهروندان ريزکشورهاي آندورا، ليختن‌اشتاين، سان مارينو، موناکو، سبورگا و “هر کشور ديگري به رسميت شناخته شده بوسيله مولوسيا” از دريافت ويزا مستثني است. اين کشور اداره پست، تمبر پستي، پرچم و واحد پول ملي (والورا)، نيروي دريايي و هوايي مستقل خود است.

جمهوري مولوسيا يک ريزکشور است که تاکنون به جز تعدادي ريز کشور، از سوي هيچ کشور ديگر جهان به رسميت شناخته نشده است. نام مولوسا از کلمه مورو که در زبان اسپانيايي به معني تپه کوچک صخره‌اي است گرفته شده‌است. اين جمهوري در سال 1977 با نام جمهوري علياي وولدشتاين تاسيس شد 20 سال حکومت پادشاهي داشت بعد به جمهوري دمکرات خلق و سپس در 1999 باانحلال حزب کمونيست و با تغيير عنوان از ريزکشور به کشور نظام حکومتي آن به جمهوري تغيير يافت. اين جمهوري به وسيله رئيس‌جمهور آن کوين باو، با عنوان سرورناو و خادم ملت اداره مي‌شود.

دراين کشور مصرف برخي مواد غذايي از قبيل پياز و گربه ماهي و استفاده از برخي کالاها از جمله سلاح گرم، لامپ نئون و هرنوع اقلام وارداتي از تگزاس به استثناي آهنگ‌هاي کلي کلارکسون ممنوع است.

“کيوين بو” رئيس جمهور کشور مولوسيا

منبع : پارس ناز


 عجيب و جالب 

 تولد بچه گربه‌اي با يک چشم

به گزارش پارس ناز، روزنامه «متروپوليتن» نوشت که بچه گربه‌اي با يک چشم در وسط پيشاني و بدون بيني در استان «سيچوان» در چين به دنيا آمد.

اين بچه گربه در ظرف چند ساعت پس از تولد مُرد.

کشف جسد يک موجود بيگانه در کنار رودخانه‌اي در روسيه

دانشمندان روسي با کشف جسد يک موجود بيگانه در کنار رودخانه‌اي در روسيه شگفت‌زده شده‌اند.

اسکلت اين موجود بسيار کوچک است و دانشمندان روسي قصد دارند تا ماهيت آن را شناسايي کنند. اين موجود عجيب داراي جمجمه‌اي بزرگ و گردني کوتاه است که شبيه به هيچ حيواني نيست.بر‌ اساس اطلاعات منتشر شده، اين رودخانه در نزديکي شهر سوسنوي و در کنار يک نيروگاه هسته‌اي قرار دارد.

پس از کشف اسکلت اين موجود عجيب، گمان مي‌رفت که اسکلت متعلق به جنين يک جوجه جهش‌يافته بر اثر ذرات هسته‌اي باشد، اما تحقيقات دانشمندان نشان داد اسکلت حتي اگر جهش‌يافته نيز باشد نمي‌تواند به ماهي يا جوجه‌اي تعلق داشته باشد

کارشناسان يوفو بر اين باورند که اين موجود عجيب احتمال دارد ريشه فضايي داشته باشد.اسکات وارينگ سي در مجله بشقاب‌پرنده‌ها مي‌گويد: بدن اين موجود هيچ شباهتي به موجودات زميني ندارد. با وجود اين ما در حال انجام آزمايش‌هايي روي DNA اين موجود ناشناخته هستيم.

اسرارخرگوش

مهم ترين ويژگي آناتوميکي سر خرگوش مربوط به گوش هاي اوست. زير پوست لاله گوش اين حيوان شبکه وسيع عروقي وجود دارد که در تنظيم حرارت نقش مهمي ايفا مي کند. اين لاله ها بسيار نرم و حساس است؛ که نبايد از آن ها براي گرفتن و مقيد کردن حيوان استفاده نمود.

چشم ها به نسبت اندازه سر بزرگ و داراي زاويه ديد حدود 190 درجه است. قدرت اتساع مردمک چشم زياد بوده، که همين امر حساسيت بينايي حيوان را 8 برابر انسان مي کند. پلک سوم خرگوش رشد قابل ملاحظه اي دارد و هنگام خواب از گوشه داخلي چشم حرکت نموده و سطح قرنيه را مي پوشاند.

دندان هاي خرگوش رشد دايمي دارد. دندان هاي پيشين او در طول سال بيش از ده تا دوازده سانتي متر رشد مي کند؛ به همين دليل بيماري هاي دنداني؛ نظير رشد بيش از حد، دندان هاي بد شکل و نامساوي از موارد متداول در خرگوش ها است.

مشاهده گونه عجيب و نادر آبزي در گناباد

مدير کل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي از مشاهده يک گونه نادر آبزي در شهرستان گناباد خبر داد.

حميد صالحي اظهار کرد: يک گونه نادر آبزي توسط يکي از اعضاي هيأت علمي دانشگاه ايرانشهر در تعامل با حفاظت محيط زيست گناباد، مشاهده و مورد بررسي و تحقيق قرار گرفته است. وي افزود: سال 92 نيز در جريان تحقيقات ميداني در آبگيرها و برکه‌هاي ايجاد شده از آب باران و گزارشات مردمي يک گونه ميگوي بچه وزغي براي اولين بار در آبگيرهاي دشت بيدخت و کاخک، مشاهده شد.

صالحي ادامه داد: بنا به نظر محققان، اين گونه آبزي يکي از قديمي‌ترين گونه‌هاي زيستي و متعلق به دوران دايناسورهاست و پيش از اين در سال‌هاي 1390 و 1391 در آذربايجان و سواحل چابهار نيز گزارش شده است.

وي تصريح کرد: بنا به تحقيقات انجام شده توسط دکتر دانيال اژدري، رئيس مرکز تحقيقات شيلات چابهار، اين آبزي يک گونه ميگوي با قدمت زيستي 100 تا 200 ميليون ساله است و به دليل شباهت ظاهري‌اش به نوزاد قورباغه به بچه وزغي معروف است و داراي ويژگي‌هاي زيستي منحصر به فرد و قابل توجهي است.

صالحي ادامه داد: اين فسيل زنده توانايي زيادي در رشد و توليد مثل دارد، به گونه‌اي که در يک دوره زيست دو تا سه هفته‌اي به بلوغ و توليد مثل مي‌رسد و مي‌تواند تخم‌هايي با قابليت مقاوم به خشکسالي تا دوره 20 ساله را توليد کند که پس از بارندگي و آبگيري مجدد آبگيرها و برکه‌ها، تبديل به موجودات زنده مي‌شوند و همين چرخه زيستي را طي مي‌کنند.


 آيا مي دانيد؟ 

 آيا مي دانيد تمام خرسهاي قطبي، چپ دست هستند.

آيا مي دانيد اگر يک ماهي قرمز را در يک اتاق تاريک قرار دهيد، کم کم رنگش سفيد مي‌شود.

آيا مي دانيد اگر به صورت مداوم 8 سال و 7 ماه و 6 روز فرياد بزنيد، انرژي صوتي لازم براي گرم کردن يک فنجان قهوه را توليد کرده‌ايد.

آيا مي دانيد در مصر باستان افراد روحاني تمام موهاي بدن خود را مي‌کندند حتي ابروها و موژه‌ها.

آيا مي دانيد کوتاه‌ترين جنگ در تاريخ در سال 1896 بين زانزيبار و انگلستان رخ داد که 38 دقيقه طول کشيد.

آيا مي دانيد هيچ‌وقت نميتواني با چشمان باز عطسه کني.

تعداد انسان‌هايي که به وسيله خر کشته مي‌شوند، از انسان‌هايي که در سانحه هوايي مي‌ميرند بيشتر است.

آيا مي دانيد چشم‌هاي ما از بدو تولد همين اندازه بوده‌اند، اما رشد دماغ و گوش ما هيچ‌وقت متوقف نمي‌شوند.

آيا مي دانيد هر تکه کاغذ را نمي‌توان بيش از 9 بار تا کرد.

آيا مي دانيد در هرم خئوپوس در مصر که 2600 سال قبل از مبلاد ساخته شده است، به اندازه‌اي سنگ به کار رفته که مي‌توان با آن ديواري آجري به ارتفاع 50 سانتي‌متر دور دنيا ساخت.

آيا مي دانيد اگرتمام رگ‌هاي خوني را در يک خط بگذاريم، تقريبا 97000 کيلومتر مي‌شود.

آيا مي دانيد وقتي مگس بر روي يک ميله فولادي مي‌نشيند، ميله فولادي به اندازه دو ميليونيم ميليمتر خم مي‌شود.

آيا مي دانيد آمريکا تا 50 ميليون سال ديگر دو نيم خواهد شد.

آيا مي دانيد عدد 2520 را مي‌توان بر اعداد 1 تا 10 تقسيم نمود، بدون آن‌که خارج قسمت کسري داشته باشد.

آيا مي دانيد30 برابر مردمي که امروزه بر سطح زمين زندگي مي‌کنند، در زير خاک مدفون شده‌اند.

آيا مي دانيد تنها حيواني که نمي‌تواند شنا کند، شتر است.

آگماي سروزغي

زندگي و چهره ماقبل تاريخي خزندگان از دوران بچگي برايم جذاب بوده است! بخصوص راسته سوسماران بيش از همه انواع خزندگان مرا مقهور خودشان مي‌کرده است. عکاسي از آنها برايم دلچسب است.

سوسمارها از نظر شکل و اندازه متنوع‌ترين خزندگان جديد در عالم به شمار مي‌آيند همچنين زيستگاه‌هاي متنوعي از زيرزمين گرفته تا ارتفاعات بلند و صعب‌العبور کوه‌ها را اشغال کرده‌اند. اکثر سوسمارها تخمگذار هستند، اما گونه‌هاي زنده‌زا نيز در ميان آنها ديده مي‌شود. در فلات ايران‌زمين، هشت خانواده از زير راسته سوسماران شناسايي شده‌اند که تا امروز در قاب ايراني سه گونه از جالب‌ترين آنها را خدمتتان معرفي کرده‌ام. امروز به معرفي يکي از عجيب‌ترين و جذاب‌ترين آنها خواهم پرداخت. جذاب‌ترين سوسمار ايراني بخصوص اگر عصباني شود. به جرات مي‌توان گفت سيستم تدافعي هيچ کدام از سوسماران بياباني به اندازه آگاماي سَر وزغي برايم جالب نبوده است. از ميان 21 گونه سوسمار خانواده آگاما، اين يکي فوق‌العاده است. هنگام احساس خطر بسرعت مي‌گريزد و با حرکات لرزشي سريع در بدنش خودش را در ميان شن‌ها مخفي مي‌کند! اما اگر شکارچي، مخفيگاه او را پيدا کند، قضيه فرق مي‌کند، اين بار او حالت دفاعي به خود گرفته، شکمش را تا حد امکان پهن کرده و مانند وزغ‌ها به سمت مهاجم خم شده و چين‌هاي پوستي دو طرف لب‌هايش را که حالا از عصبانيت، پُر خون شده و به رنگ قرمز درآمده مي‌گستراند، دهانش را تا حد امکان باز نگه داشته و از خودش صداي فيس فيس درمي‌آورد. در همين هنگام دُمش را حلقه کرده و گاهي به سمت دشمن مي‌پرد. زيستگاه اين خزنده، مناطق خشک بياباني و تپه‌هاي شني روان مرکز و شمال شرق کشور است. روزها فعالند و از حشرات بيابان تغذيه مي‌کنند. طول نمونه بالغ اين سوسمار از نوک پوزه تا انتهاي دُم تا 20 سانتي‌متر مي‌رسد.

اين عکس را سال گذشته در شنزار بخش سه قلعه از توابع شهرستان سَرايان در استان خراسان جنوبي گرفته‌ام.

منبع : آفتاب

آشنايي با ميوه هاي عجيب و لوكس

شايد شما هم در بازار، ميوه‌هاي لوکسي را ديده باشيد که نه تنها اسمشان را هم نشنيده‌ايد، بلکه قيافه‌شان هم برايتان عجيب است. اگرچه اکنون برخي ميوه‌ها مثل کامکوت، ديگر معروف‌تر از سابق شده‌اند! با اين حال هنوز هم هستند کساني که شنيدن نام يا ديدن عکس کامکوت يا برخي ميوه‌هاي ذکر شده در اين مطلب برايشان تازگي داشته باشد.

1 – Rambutan رامبوتان:

اين ميوه در جنوب شرقي آسيا مي‌رويد. درخت رامبوتان هميشه داراي ميوه است. طعم اين ميوه شيرين است و مي‌توان طعم آن را به انگور تشبيه کرد.

2 – Jackfruit جاک فروت يا جاکويرا

اين ميوه در جنوب و غرب هند و سريلانکا و فيليپين و بنگلادش مي‌رويد. ميوه جاک فروت شبيه آناناس، اما از آن شيرين‌تر است. از چوب اين درخت به خاطر استحکام بسيار آن در ساخت اثاث منزل استفاده مي‌شود.

3 – Passion Fruit پاشن فروت

زادگاه اصلي اين ميوه آمريکاي جنوبي و هند و نيوزلند است. اين ميوه داراي دانه‌هاي ريز مانند انجير، اما از انجير شيرين‌تر است و در تهيه بستني و شيريني از آن استفاده مي‌شود.

ادامه دارد...

منبع : بيتوته


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي