جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5088

مدير کل آمار و اطلاعات جمعيتي سازمان ثبت احوال
آمار طلاق در شمال تهران به مرز 60 درصد رسيد

جزئيات حادثه در مکه
32 ايراني مجروح شدند؛ يک نفر جان باخت

خط و نشان پليس براي رانندگان حادثه‌ساز؛
بستن کمربند براي سرنشينان عقب الزامي است


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


خبرها و سخن‌ها


 مدير کل آمار و اطلاعات جمعيتي سازمان ثبت احوال
 آمار طلاق در شمال تهران به مرز 60 درصد رسيد 

 
مدير کل آمار و اطلاعات جمعيتي سازمان ثبت احوال کشور گفت: در شمال و جنوب شهر تهران نيز وضعيت آمار طلاق با يکديگر متفاوت است به گونه‌اي که نسبت طلاق به ازاي هر 100 ازدواج در شميرانات 57 و ري 23 درصد است.

به گزارش تسنيم، محمدعلي محزون در برنامه تلويزيوني گلبرگ،‌ به ارائه آمار طلاق و ازدواج در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: طبق آمارها از سال 90 شاهد روند کاهشي ازدواج در کشور هستيم به گونه‌اي که بيشترين ازدواج در سال90، 891 هزار مورد بوده و آخرين آمار نشان از ثبت 724 هزار ازدواج در سال 93 دارد.

وي در ادامه با اشاره به وضعيت سن ازدواج در کشور،‌ گفت: سن ازدواج نيز دچار تحولاتي شده به گونه‌اي که ميانگين سن ازدواج در کشور براي آقايان 28 و براي خانم‌ها 23.5 است و روند افزايشي دارد. اين آمار در کلانشهرها نيز تفاوت قابل توجهي دارد؛ بر اين اساس ميانگين سن ازدواج براي آقايان 31 و براي خانم‌ها 27 سال است که از ميانگين کشوري بسيار بالاتر است.

مدير کل آمار و اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور تصريح کرد: همچنين در کرج نيز ميانگين سن ازدواج براي آقايان 30 و براي خانم‌ها 26 سال است در کلانشهر شيراز نيز ميانگين سن ازدواج به همين صورت است. اين در حالي است که وضعيت سن ازدواج در نقاط شمالي،‌ مرکزي و جنوبي کلانشهري مانند تهران نيز با يکديگر متفاوت است.

وي گفت: در شميرانات که به عنوان نمادي از شمال شهر تهران است، ميانگين سن ازدواج براي آقايان 32 و براي خانم‌ها 30 سال،‌ در مرکز شهر نيز آقايان 31 و خانم‌ها 27 سال و در شهرستان ري آقايان 28 سال و خانم‌ها 24 سال است که به گفته کارشناس اين برنامه مي‌توان گفت دليل بالا رفتن سن ازدواج تنها مسائل اقتصادي نيست و عوامل ديگري در آن اثرگذار است.

محزون با اشاره به آمار طلاق نيز گفت: از ابتداي دهه 70 به بعد روند افزايش در طلاق اتفاق افتاده به گونه‌اي که در ابتداي اين دهه آمار طلاق حدود 30 هزار مورد بوده، در اواسط دهه 80 اين آمار از مرز 100 هزار عبور کرده است و نهايتا آمار سالانه که مربوط به سال 93 است‌،‌ رکورد 163 هزار مورد طلاق را نشان مي‌دهد.

وي با اشاره به اينکه از يک سو شاهد افزايش طلاق و از سوي ديگر شاهد کاهش ازدواج هستيم،‌ خاطرنشان کرد:در کل کشور بر اساس آخرين آمار سالانه 22.6 درصد نسبت ثبت طلاق به ازاي هر 100 ازدواج است. در اوايل دهه 70 اين آمار 6.3 درصد،‌ اوايل دهه 80 به 8.3 رسيده و اواسط دهه 80 از مرز 10 درصد عبور کرده و تا سال 93 از مرز 10 درصد عبور کرده است.

مدير کل آمار و اطلاعات جمعيتي سازمان ثبت احوال کشور افزود: در کلانشهري مانند تهران، کرج و مشهد اين آمار بسيار بالاتر از ميانگين کشور و بالغ بر 34 درصد و در اصفهان 30 درصد است اين آمار نشان مي‌دهد در کلانشهرها وضعيت طلاق بيشتر از ميانگين کشوري است.

وي ادامه داد: در شمال و جنوب شهر تهران نيز وضعيت آمار طلاق با يکديگر متفاوت است به گونه‌اي که نسبت طلاق به ازاي هر 100 ازدواج در شميرانات 57 و ري 23 درصد است.


 جزئيات حادثه در مکه
 32 ايراني مجروح شدند؛ يک نفر جان باخت 

 
در حادثه سقوط جرثقيل در مسجد الحرام در شهر مکه 107 نفر کشته و 238 نفر زخمي شدند که يک ايراني نيز در ميان کشته شدگان است.رئيس مرکز پزشکي حج و زيارت جمعيت هلال احمر، ضمن تشريح وضعيت زائران ايراني حادثه ديده در مکه مکرمه، خبر داد که در اين حادثه 32 ايراني مجروح شده اند و يک نفر نيز جان باخته است.

به گزارش مهر، علي مرعشي درباره حادثه سقوط جرثقيل در مکه اظهارداشت: وقتي صداي مهيب غرش ابرها و بارش سنگين باران آغاز شد، مسئولان بيمارستان جمعيت هلال احمر در مکه احتمال وقوع حادثه را مي دادند، بنابراين تمامي عوامل بيمارستان به حالت آماده باش درآمدند.

وي ادامه داد: طي تماس تلفني توسط چند تن از کادر درماني هلال احمر ايران از داخل حرم، مبني بر سقوط بالابر و مصدوم شدن تعدادي از هموطنان، بلافاصله نخستين گروه هاي امدادي همراه با پزشکان عرب زبان به حرم اعزام شد.

به گفته رئيس مرکز پزشکي حج و زيارت جمعيت هلال احمر، در اين حادثه، تيم هاي امدادي هلال احمر ايران، نخستين گروه امدادي حاضر در صحنه بود.

وي با بيان اينکه در همان دقايق اوليه 16 تن از مصدومان ايراني به بيمارستان هلال احمر در مکه منتقل شدند، تصريح کرد: پزشکان رابط نيز به بيمارستان‌هاي النور، اجياد و ملک فيصل عازم شدند تا از وضعيت ساير مصدومان احتمالي ايراني در آن بيمارستان‌ها خبر بگيرند.

مرعشي با اشاره به آخرين وضعيت مصدومان حادثه سقوط بالابر در مکه مکرمه، گفت: 32 ايراني مجروح شدند و متاسفانه يک زائر ايراني در اين حادثه جان باخت.

رئيس مرکز پزشکي حج و زيارت به تماس تلفني دکتر سيدامير محسن ضيائي رئيس جمعيت هلال احمر اشاره کرد و يادآور شد: رئيس جمعيت هلال احمر صراحتا از کادر درمان مستقر در مکه خواست تا به بهترين و شايسته ترين وجه به زائران حادثه ديده خدمت رساني شود.

به گزارش مهر، مدير کل نيروهاي امدادي عربستان اعلام کرد شمار تلفات حادثه سقوط جرثقيل در صحن مسجد الحرام به 107 کشته و 238 زخمي رسيد. روز گذشته توفان شديد، وزش بادهاي قوي و باران شديد باعث سقوط يکي از جرثقيل هاي مسجد الحرام شد.

سازمان حج و زيارت شب گذشته ساعتي پس از حادثه در اطلاعيه اي اسامي 25 نفر از مجروحان را اعلام کرد.

ليست مجروحان حادثه روز جمعه مکه مکرمه که پس از انتقال به مرکز درماني مرکز پزشکي حج و زيارت به صورت سرپايي مداوا شده اند، به اين شرح است: اکرم فنائي، فرح نيک اختر، علي اکبر عظيمي فر، ناهيد يلتقيان خياباني، زهرا باقريان پيمان، مهدي بخشايشي، فضه شيرزاد، مصطفي کافي موسوي، فاطمه حسين صادقي هرندي، معصومه نجفي، غلامرضا پورحاتمي رشک وستائي، گلي کريمي، مبارک پذيرش، فاطمه نظري، احمد گلبازي، معينه گرامي، محمود طاطيان، علي قنبري، علي گرجي، محمد رحيم کشاورز، ابراهيم خيري زاده

همچنين عباسعلي زکرياي نجف آبادي از کاروان 13078 استان اصفهان، نرگس کفاشيان بابلي از کاروان 30295 استان مازندران، فاطمه نصيري از استان اصفهان و زينب السادات جزا از کاروان 17043 استان تهران مجروحين حادثه روز جمعه مکه هستند که بدليل شدت جراحت در حال حاضر در بيمارستان مکه بستري هستند.

در اين اطلاعيه آمده است: «سيف الله اسدي مينا» زائر 45 ساله از کاروان 33021 استان همدان طي حادثه روز جمعه مکه مکرمه جان خود را از دست داد.


 خط و نشان پليس براي رانندگان حادثه‌ساز؛
 بستن کمربند براي سرنشينان عقب الزامي است 

 رئيس پليس راهور ناجا گفت: بستن کمربند ايمني براي سرنشينان عقب در جاده‌ها الزامي است.

سردار تقي مهري رئيس پليس راهور بزرگ در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: در سفر تمام سرنشيان حتي سرنشينان عقب مي‌بايست کمربند ايمني را ببندند و از وظايف سرنشينان اين است که فضاي آرامي را براي راننده فراهم کنند ضمن آنکه همياران پليس مي‌بايست تذکرات لازم را به بزرگترها در طول رانندگي بدهند و از تلفن همراه استفاده نکنند چرا که تخلفات جزئي منجر به حوادث ناگوار و تلخي مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه بستن کمربند ايمني براي سرنشينان عقب در جاده‌ها الزامي است افزود: برابر آيين نامه در صورت عدم استفاده از کمربند ايمني راننده خودرو 300 هزار ريال جريمه خواهد شد.

سردار مهري اذعان کرد: توصيه ما به رانندگان اين است که در طول رانندگي دقت لازم را داشته و از ارتکاب هر گونه تخلف خودداري کنند ضمن آنکه ماموران پليس در هفته‌هاي پاياني تابستان با توجه به افزايش حجم سفرها در جاده ها حضور چشمگيري دارند و با رانندگان حادثه ساز برخورد قاطعي خواهند داشت و علاوه بر جريمه در صورت ارتکاب دو تخلف همزمان خودرو به مدت 23 روز به پارکينگ منتقل مي‌شود و از ادامه سفر ممانعت به عمل مي‌آيد.

رئيس پليس راهور ناجا گفت: خط قرمز پليس در هفته‌هاي پاياني شهريور که اوج سفرهاي تابستاني است سرعت غير مجاز ، سبقت غير مجاز، حرکات نمايشي و مارپيچ است و با متخطيان برخورد جدي خواهد شد.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 برخورد ون با درخت در تجريش 12 نفر را روانه بيمارستان کرد

سخنگوي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران گفت: برخورد يک دستگاه خودرو ون با يک اصله درخت در منطقه تجريش 12 سرنشين خودرو را روانه بيمارستان کرد.

سيد جلال ملکي در گفت و گو با ايرنا افزود: وقوع اين حادثه حوالي ساعت 23 شب گذشته به سامانه 125اعلام و ماموران دو ايستگاه به محل حادثه اعزام شدند.

وي اظهار کرد: يک دستگاه تاکسي ون هنگام حرکت و بدلايل نامشخص از مسير اصلي منحرف و با يک اصله درخت حاشيه خيابان برخورد مي کند.

ملکي ادامه داد: آتش نشانان با حضور در محل، ابتدا محدوده را ايمن سازي کرده و سپس 12 سرنشين مصدوم اين حادثه را که شامل پنج کودک و هفت زن و مرد بزرگسال بودند را براي انتقال به بيمارستان، تحويل عوامل اورژانس مي دهند.

آتش‌سوزي گسترده در اندونزي

مقامات اندونزي اعلام کردند که بيش از 10 هزار سرباز براي مبارزه با آتش‌سوزي گسترده در نواحي جنگلي جنوب سوماترا اعزام شده‌اند.

به گزارش (ايسنا)، دود ناشي از اين آتش‌سوزي وسيع، کيفيت هوا را در اين کشور و همچنين در کشورهاي همسايه آن، سنگاپور و مالزي به سطح ناسالم رسانده است.

به گزارش يورونيوز، در اثر دود ايجاد شده بسياري از مردم اندونزي به خاطر مشکلات تنفسي به بيمارستان مراجعه کرده‌اند.

زلزله 5.2 ريشتري توکيو پايتخت ژاپن را لرزاند

زمين لرزه اي به قدرت 5.2 درجه در امواج دروني زمين (ريشتر) بامداد روز گذشته توکيو پايتخت ژاپن را لرزاند.

به گزارش تارنماي روزنامه يوميوري، مرکز اين زمين لرزه در عمق 52 کيلومتري دريا و در نزديکي فرودگاه هانداي توکيو گزارش شده است. هواشناسي ژاپن زمان دقيق اين زمين لرزه را 5.49 صبح به وقت ژاپن اعلام کرده است.

شدت اين زمين لرزه به حدي بود که قفسه هاي کتاب را تکان داد اما مقامات دولتي مي گويند که خطر سونامي وجود ندارد. از تلفات و خسارات احتمالي اين زمين لرزه گزارشي منتشر نشده است. برنامه حرکت مترو و قطارها در توکيو پايتخت ژاپن براي ايمني بيشتر لغو شده است. سازمان هواشناسي ژاپن هشدار داد که اين زمين لرزه مي تواند موجب رانش زمين به دليل بارش هاي شديد روزهاي اخير شود.


 ضرب المثل ها 

 مثل سيرو سركه جوشيدن!

چون خاطره اي تلخ فراموش شديم

چون چنگ گسسته تار خاموش شديم

ديديم تورا شانه به شانه با غير

از درد چو سيرو سركه در جوش شديم

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد

 


 خبرها و سخن‌ها 

 نقاشي ديجيتال

اين روزها، صبح و شب ها ديجيتالي ست و هنر ها نيز هم.

سخن از هنر است، سرشار ذوق و استعداد، همراه با تکنيک هاي آموختني و ابزار هايي که بکار مي گيريم. در هنر هاي معاصر دو گرايش«تکنيکي» داريم: يکي همان است که در هنر هاي غير ديجيتالي هم بکار گرفته مي شوند و ديگري تکنيک هاي موجود در«نرم افزار» هايي که براي خلق خلاقيت هنرمند استفاده مي شوند.

هنر «نقاشي ديجيتال»دو ريشه دارد، يکي در روان خلاق هنرمند و ريشه ي ديگر در نرم افزار هاي کامپيوتري. نرم افزار هايي ساخته شده اند که براي توليد گرافيک هاي برداري و غير برداري سودمندند. گونه اي ديگرکه مختص نقاشي کردن هستند؛ از آن جمله مي توان «کورل پينتر» را نام برد که يک «استوديو نقاشي»را در اختيار هنرمند قرار مي دهد تا بتواند تمام خلاقيت هنري اش را براي آفرينش بکار بندد. «کورل پينتر»چندين سال پيش توسط کمپاني «کورل» براي نقاشي کردن عرضه شد و نه هيچ کار ديگري. چُنين نرم افزارهايي، ماهيت ويژه ي هنر دارند و در ساخت آنها همه ي معيارهاي علمي و آکادميک «هنر نقاشي» لحاظ شده است. نرم افزار هاي ديگر، کاربردي چند سطحي دارند و براي کارهاي گوناگون سودمندند و نمي توانند تمام عيار در خدمت هنرمند نقاش قرار گيرند.اما «کورل پينتر» معجزه ي نقاشي ديجيتال است.

حال به گونه ي ديگري از نقاشي ديجيتال مي پردازيم که هر چند به روش نقاشي کلاسيک نزديک است اما مدرن تر و خلاقانه تر است، چه به لحاظ مصالح اوليه کار و چه به لحاظ روش آفرينش آن. از دوران درخشش هنر در يونان تا به امروز، فلاسفه ي هنر بر اين اعتقادند که ميان همه ي هنر ها نخي ناديدني وجود دارد؛ مثلا اين ارتباط موسيقي را به معماري وصل مي کند و يا عکاسي را به نقاشي مي رساند. دقيقا در همين جاست که هنر نقاشي ديجيتال به سبکي که در ادامه شرح مي دهيم پديدار مي شود: «عکس-نقاشي» يا هر نام ديگري که مي توان روي آن نهاد.

هنرمند با بُن مايه عکس آغاز مي کند و به نقاشي مي رسد. نخست عکسي را در اختيار مي گيرد، هم مي تواند عکس را دانلود کند و هم مي تواند خود آنرا بگيرد.(پي نوشت: به اثر هنري حقوق «کپي رايت» تعلق مي گيرد که «اورجيناليتي» و يا «اصالت» داشته باشد. اگر از عکس ديگران در بن مايه ي کار خود چه در «کلاژ» و چه در عکس-نقاشي استفاده کنيم اثر هنري توليد شده «اورجيناليتي» نداشته و شامل حقوق کپي رايت نمي شود.)درصورتي که عکسبراي هنرمند ديگري باشد درحوزه ي حقوق مؤلفان و مصنفان بامشکل روبروخواهيم بود. پس در همين آغاز کار تلاش هنرمند بايد بر اين باشد که در جايگاه عکاس، عکسي توليد کند و به عنوان بُن مايه خلاقيت هنري از آن سود ببرد.بعد از عکاسي مي توان عکس را با نرم افزار هاي مخصوص تصحيح و توليد عکس همچون «ادوب لايت رووم» دستکاري و ويرايش کند و يا به همان شکل خام به نرم افزار هاي نقاشي همچون «ادوب فتوشاپ» و «کورل پينتر» وارد و شروع به خلق اثري هنري کرد. انتخاب نرم افزار بستگي به تکنيک هاي هنري هنرمند و توانمندي نرم افزار در برآورده کردن نياز هاي ايشان دارد.

گام هاي پس از آن، فرآيند توليد اثر خلاقه ي هنري است که براي هنرمندان ريشه اي دروني و براي مخاطب چيزي غريب و شگفت انگيز است.

نگارش:

مهندس فرشيد خيرآبادي

مهندس شادي زهره وندي

نماينده تام الاختيار مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي؛

فرزندان شاهد سازمان تأمين اجتماعي از پرداخت حق بيمه معاف شدند

نماينده تام الاختيار مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي در امور ايثارگران گفت: بر اساس مصوبه هيأت مديره سازمان تأمين اجتماعي همکاران فرزند شاهد سازمان تأمين اجتماعي از پرداخت حق بيمه معاف شدند. به گزارش ايسنا، دکتر محمدعلي همتي اظهار کرد: در اجراي ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه مبني بر معافيت پرداخت حق بيمه فرزندان شاهد و با پيشنهاد مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي اين موضوع در جلسه هيأت مديره سازمان مطرح شد و به تصويب رسيد. دکتر همتي اظهار کرد: بر اساس مصوبه هيأت مديره سازمان تأمين اجتماعي همکاران فرزند شاهد اين سازمان از پرداخت حق بيمه معاف خواهند بود. به گزارش ايسنا و به نقل از روابط عمومي تامين اجتماعي، وي گفت: مصوبه هيأت مديره سازمان تأمين اجتماعي براي اجرا به مبادي قانوني مربوطه ابلاغ شده و اين قانون به زودي به مرحله اجرا مي‌رسد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي