جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/01/16 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران- پنجشنبه -ميلادرسول اكرم(ص)و امام صادق (ع)مبارك باد. نسخه شماره 2727


هشدار 3 مقام ارشد روسي درباره حمله آمريکا به ايران


مذاکره حدادعادل با ژنرال مشرف در پاکستان


آذربايجان: در حمله احتمالي به ايران کمک نمي کنيم


آذربايجان: در حمله احتمالي به ايران کمک نمي کنيم


آذربايجان: در حمله احتمالي به ايران کمک نمي کنيم


سرمقاله

پاياني خوش براي بحران دوهفته اي ايران و بريتانيا;
ملوانان انگليسي به خانه برگشتند

نماينده ايلام در گفت وگو با "آفرينش" خبرداد
ارائه طرح استيضاح فرشيدي يکشنبه آينده به هيات رئيسه مجلس


موسويان : مسايل فني با آژانس در حد بالايي حل شده است


کوتاه و خواندني


 هشدار 3 مقام ارشد روسي درباره حمله آمريکا به ايران 

گروه سياسي: روز سه شنبه سه مقام ارشد روسي در اظهارت جداگانه  اي نسبت به احتمال حمله نظامي آمريکا به ايران هشدار دادند. "سرگئي لاوروف" وزير امور خارجه، "ژنرال يوري بالويفسکي" رئيس ستاد مشترک ارتش و "آندره دنيسف" معاون اول وزير خارجه روسيه در سخنان خود تاکيد کردند که احتمال تعرض نظامي کاخ سفيد به ايران افزايش يافته و در عين حال به آمريکا هشدار دادند که چنين اقدامي کاملا غيرقانوني و بسيار خطرناک خواهد بود. وزير امور خارجه روسيه بارديگر تاکيد کرد: مسکو استفاده از نيروي نظامي را براي حل هيچ يک از منازعات بين المللي از جمله پرونده هسته اي ايران مناسب نمي داند. به گزارش خبرگزاري ها، سرگئي لاوروف روز سه شنبه در ايروان اظهار داشت: "شوراي امنيت سازمان ملل بر اساس چارچوب پذيرفته شده حقوق بين الملل تصميماتي را براي اعمال فشار بر ايران اتخاذ کرده و بايد همه بايد متوجه باشند که براساس همين چهارچوب انجام اقدامات نظامي يکجانبه غير قابل پذيرش است." لاوروف با اشاره تلويحي به تهديدهاي ايالات متحده عليه ايران، گفت: "ما از همه کساني که به امکان پذير بودن انجام چنين ايده هايي فکر مي کنند مي خواهيم که تعهد خود نسبت به قوانين بين المللي را حفظ کنند." در عين حال رئيس ستاد مشترک ارتش روسيه نيز مي گويد که ايالات متحده بايد قبل از انجام هرگونه اقدام نظامي عليه ايران نسبت به عواقب آن تاملي دوباره داشته باشد، زيرا به گفته وي انجام چنين اقدامي اثرات منطقه اي و جهاني ناگواري خواهد به همراه خواهد داشت.  به گزارش خبرگزاري ريانوستي ژنرال يوري بالويفسکي روز سه شنبه با بيان اين مطلب، افزود: "اينکه ايالت متحده توان وارد ساختن يک ضربه سنگين به زيرساخت هاي نظامي و اقتصادي ايران را داشته باشد کاملا واقع بينانه است ولي با اين حال ايالات متحده برنده جنگ با ايران نخواهد بود".  بالويفسکي با اشاره به تجربه تلخ دخالت هاي نظامي آمريکا در ديگر کشورها گفت:"شرکاي استراتژيک ما بايد بپذيرند که هم اينک در عراق و افغانستان زمين گير شده اند". وي هشدار داد نتيجه جنگ عليه ايران اين خواهد بود که مردم جهان براي هميشه فراموش کنند آمريکا روزي "ثروتمندترين و قدرتمندترين کشور" بوده  است. همزمان، "آندره دنيسف" معاون اول وزير خارجه روسيه بار ديگر تاکيد کرد که کشورش اقدام نظامي عليه ايران را نمي پذيرد. دنيسف روز سه شنبه با "غيرقابل قبول" خواندن تهاجم نظامي آمريکا عليه تهران اعلام کرد که روسيه هر اقدامي را که لازم باشد براي ممانعت از اقدام خصمانه نظامي عليه ايران انجام مي دهد.  دنيسف در پاسخ به اين پرسش که آيا خطر حمله آمريکا به ايران وجود دارد يا خير، گفت : مسلم است که چنين خطري وجود دارد. وي با يادآوري اينکه موضع روسيه در رابطه با اقدام نظامي عليه ايران قاطعانه و غيرقابل انعطاف است، گفت: "هر گونه عمليات نظامي در نزديکي مرزهاي ما به هيچ وجه قابل قبول نيست".
پس از اين اظهارات سه مقام عالي روسي، خبرگزاري رويترز اعلام کرد: مقام هاي آمريکايي در ترغيب يک گروه تروريستي به نام "جندالله" به رهبري "عبدالمالک ريگي" براي انجام اقدامات تروريستي در داخل خاک ايران دست دارند.  اين خبرگزاري ديروز در گزارشي، افزود : آمريکا با رايزني و تشويق گروهي از افراد مسلح پاکستاني، آنها را ترغيب به انجام يک سري عمليات چريکي در ايران کرده است.  اين خبر توسط شبکه "اي بي سي نيوز" روز سه شنبه به نقل از منابع آمريکايي و سرويس هاي جاسوسي پاکستاني اعلام شد. به گزارش "اي بي سي"، در اين نبردها، گروهي از سربازان ايراني کشته يا دستگير شدند. افراد گروه چريکي که اجراي اين عمليات خصمانه را بر عهده داشتند اعضاي يک قبيله بلوچي هستند که در استان گازخيز"بلوچستان" در مرز ايران و پاکستان مستقر مي باشند. اين گروه که نامش "جندالله" است با پخش يک نوار ويديويي، گروهي از سربازان ايراني و مرزبانان اين کشور را در حال دستگيري نشان مي دهد. "اي بي سي" به نقل از منابع دولتي آمريکا مي نويسد:بر خلاف آنچه گفته مي شود آمريکا هيچ گونه کمک مالي به اين گروه نمي کند و تنها با رهبر آن يعني "عبدالمالک ريگي" از سال  2005روابط نزديک دارد اما "سيا" صحت اين خبر را نيز تکذيب مي کند. به گزارش "اي بي سي"، ريگي مدعي شده است، شخصا شماري از ايرانيان دستگير شده را اعدام کرده است.  "الکسيس ديبت" کارشناس ضد تروريستي مرکز "نيکسون" و مشاور "اي بي سي" مي گويد: عبدالمالک ريگي فرماندهي گروه هاي چند صد نفري جنگجوياني را که در مرز ايران و پاکستان با نيروهاي نظامي ايراني جنگيدند بر عهده داشته است و مرتکب حمله به مرزبانان ايران، ربودن آنها و اعدامشان در برابر دوربين شده است. به گفته اين کارشناس، وي قبلا با طالبان مي جنگيده و امروز در قاچاق مواد مخدر، مبارزه با طالبان و کمک به سني ها فعاليت دارد.  "اي بي سي" مي افزايد: گروه جندالله مسئوليت حمله به گروهي از اعضاي سپاه پاسداران در بهمن ماه گذشته در اتوبوسي در زاهدان را که در آن  11پاسدار کشته شدند را بر عهده گرفته است.


 مذاکره حدادعادل با ژنرال مشرف در پاکستان 

 گروه سياسي: غلامعلي حداد عادل، رييس مجلس شوراي اسلامي به همراه هياتي بلندپايه وارد اسلام آباد پايتخت پاکستان شد. وي قرار است در جريان اقامت خود در اين کشور با پرويز مشرف، رييس جمهوري پاکستان و روساي مجالس سنا و ملي اين کشور به ديدار و گفت و گو بپردازد.رييس مجلس شوراي اسلامي ديروز در ديدار با رييس جمهور پاکستان، تقويت و توسعه بيش از پيش روابط دوجانبه را به سود کشورهاي منطقه و جهان اسلام دانست و از مواضع اسلام آباد در مجامع بين المللي براي دفاع از حقوق ملت ايران به ويژه برنامه صلح آميز هسته اي کشورمان تقدير کرد. حدادعادل با ابلاغ سلام گرم مقام معظم رهبري، رييس جمهور و مردم کشورمان به پرويز مشرف گفت: روابط مستحکم و برادرانه دو کشور هم اکنون الگوي مناسبي براي کشورهاي منطقه و جهان اسلام است که بايد بيش از پيش گسترش يابد. وي در ادامه با ابراز خرسندي از روند احداث خط لوله گاز ايران به پاکستان و هند، آن را موجب برقراري صلح، ثبات و امنيت در منطقه برشمرد و افزود: احداث خط لوله صلح از استقلال و اراده بلند تهران - اسلام آباد و دهلي نو براي تامين منافع مشترک سه ملت بزرگ ايران، پاکستان و هند حکايت دارد. رييس قوه مقننه کشورمان با تاکيد بر اين که نياز امروز جهان اسلام انسجام، وحدت و برادري است، تصريح کرد: بيگانگان و بدخواهان با حضور نامشروع خود در منطقه و کشورهاي جهان اسلام قصد ايجاد شکاف و اختلاف ميان مسلمانان را دارند که اين امر هوشياري و پايداري مسلمانان در جهان را مي طلبد. حدادعادل بر تامين امنيت مرزهاي مشترک دو کشور و تقويت و توسعه همکاري هاي علمي، دانشگاهي ميان تهران - اسلام آباد تاکيد کرد. پرويز مشرف، رييس جمهور پاکستان هم با قدرداني از مواضع حضرت آيت الله خامنه اي مبني بر لزوم ايجاد انسجام اسلامي ميان کشورهاي اسلامي و مسلمانان جهان، تاکيد کرد: کشورهاي اسلامي بايد با تقويت و تحکيم انسجام و مناسبات سياسي، اجتماعي و فرهنگي خود در برابر دشمنان مشترک بايستند. وي با اشاره به اين که تقويت مناسبات جمهوري اسلامي ايران در تمام ابعاد از اهداف دولت و ملت پاکستان است، گفت: خط لوله صلح که گاز ايران را به پاکستان و هند منتقل مي کند برگ برنده اين سه کشور است. رييس جمهور پاکستان خاطرنشان کرد: تهران، اسلام آباد و دهلي نو بايد از اين برگ برنده براي تامين صلح، ثبات و امنيت در منطقه استفاده مطلوبي کنند. رييس مجلس شوراي اسلامي همچنين در اولين روز سفر خود به کشور پاکستان در ديدار با چدري امير حسين رييس مجلس نمايدگان پاکستان اعتقاد امت اسلامي را عامل اصلي روابط ميان ايران و پاکستان برشمرد. در اين ديدار چدري اميرحسين دو کشور را از نظر سوابق تاريخي و فرهنگي داراي سابقه ديرينه برشمرد و از مردم و ملت ايران در کمک رساني به مردم زلزله زده پاکستان تشکر کرد.


  آذربايجان: در حمله احتمالي به ايران کمک نمي کنيم 

  آذربايجان: در حمله احتمالي به ايران کمک نمي کنيم 

  آذربايجان: در حمله احتمالي به ايران کمک نمي کنيم 

گروه سياسي: وزارت دفاع جمهوري آذربايجان با انتشار بيانيه اي رسما اعلام کرده است که باکو به هيچ کشوري اجازه استفاده از قلمرو آن کشور را براي انجام عمليات نظامي عليه کشور ديگر نخواهد داد. اين در حالي است که رسانه هاي روسي طي هفته هاي گذشته بارها به طرح اين شايعه دامن زده اند که ايالات متحده در صورت نياز به انجام يک حمله زميني ضربتي کوتاه مدت عليه اهداف مورد نظر در خاک ايران از پايگاهاي خود مستقر در خاک جمهوري آذربايجان استفاده خواهد کرد.  به نظر مي رسد وزارت دفاع آذربايجان اين بيانيه را در پاسخ به سخنان روز شنبه "ماتيو برايز" معاون اروپا و اوراسياي وزير امور خارجه آمريکا صادر کرده است . برايز روز شنبه در جريان يک کنفرانس مطبوعاتي در تفليس گفته بود که ايالات متحده اميدوار است در صورت لزوم امکان بهره برداري از پايگاه هوايي خود در جمهوري آذربايجان را براي اهداف نظامي داشته باشد.  همچنين بر اساس گزارش خبرگزاري نووستي از باکو، الدار ممدياروف، وزير امور خارجه  آذربايجان نيز روز سه شنبه در گفتگويي با خبرنگاران اعلام کرد که امکان حل مسالمت آميز اوضاع بوجود آمده بر سر ايران از طريق ديپلماتيک وجود دارد.  به گزارش ايسنا، وزير خارجه آذربايجان تاکيد کرد که "موضع آذربايجان قاطعانه است و ما سعي داريم که مناقشات فقط از طريق ديپلماتيک حل شود و طبيعي است که نمي خواهيم در منطقه درگيري ديگري ايجاد شود."  وي افزود: "اين مساله براي ما بسيار دشوار خواهد بود، چرا که در ايران آذري هاي بسياري زندگي مي کنند".  الهام علي اف رئيس جمهور آذربايجان نيز در مصاحبه اخيرش با راديو "اکو مسکو" و نيز در ديدار با محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور ايران اعلام کرده بود که هرگز اجازه نمي دهد از خاک اين کشور به عنوان سکويي عليه ايران استفاده شود.


 سرمقاله 


دانشگاه مجازي : ويزاي ورود به هزاره سوم

خبر راه اندازي نخستين دانشگاه سايبر در ژاپن که از طريق اينترنت دوره هاي آموزشي خود را در اختيار دانشجويان قرار مي دهد، مصداق بارزي از انقلاب اطلاعات در آموزش عالي و ورود به عصر جامعه شبکه اي است.
کشور ما به لحاظ ظرفيت هاي بالاي علمي نخبگان جوان خود که نمود بارز آن در فناوري             هسته اي بوضوح قابل مشاهده است براي همگامي با تحولات پرشتاب عصر جديد، نيازمند بازنگري جدي در حوزه آموزش عالي است. در اين مسير، اهميت آينده نگري مسئولانه در زمينه تحولات               بين المللي در حوزه آموزش عالي کمتر از اهميت آينده نگري درباره فناوري هسته اي نيست. زيربناي پيشرفت هاي هسته اي در گرو دانش و تخصص نخبگان ايراني در محيطي بالنده و پويا همچون دانشگاه تجلي مي يابد و پيشروي به سوي دانشگاه مجازي گريزناپذير است.
دانشگاه هاي مجازي با سرعت پرشتاب و خيره کننده اي در آينده نزديک سهم عمده اي از توليد علم را به خود اختصاص خواهد داد. در اين حالت براي انطباق با معيارها و تحولات جهاني، پيش از هر اقدامي تقويت زيرساخت هاي اطلاعاتي را مي طلبد.
يکي از پيامدهاي فناوري هاي نوين ارتباطات و اطلاعات، دگرگوني مفاهيم سنتي است و ورود به قرن  بيست و يکم، بازنگري در تعاريف اين مفاهيم را ضروري مي سازد. "سواد" يکي از مفاهيم دگرگون شده عصر جديد است.
اگر تا چند سال يا چند دهه قبل ، از نهضت سواد آموزي سخن به ميان مي آمد و سواد به معناي خواندن و نوشتن تعريف مي شد، امروز از نهضت توليد علم و سواد اطلاعاتي سخن رانده مي شود که مي توان آن را دسترسي، تجزيه و تحليل، پردازش و طبقه بندي اطلاعات با استفاده از فناوري هاي نوين ارتباطي تعريف کرد.
تاثيرات ناشي از سواد اطلاعاتي در آموزش عالي وتعامل بين استاد و دانشجو به عنوان عناصر هويت بخش اين نهاد، از جمله موضوعات قابل تاملي است که تا کنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است. اگرچه ساختار آموزش عالي کشور ما، هنوز با رويکردهاي نوين ناشي از فناوري هاي اطلاعات همگام نبوده است اما گسترش روزافزون اين فناوري ها، تاثيرات خود را بر فضاي آموزشي دانشگاه ها و شيوه ارتباطات اساتيد و دانشجويان تحميل کرده و در آينده چالش هاي عميقي ميان اين دو قشر دانشگاهي ايجاد خواهد کرد.
کاهش شکاف اطلاعاتي ميان دانشجو و استاد از مهم ترين اين تاثيرات است. اگر در سال ها يا دهه هاي پيشين، اساتيد به خاطر برخورداري از منابع و دانش انحصاري ناشي از جزوه و منابع محدود مکتوب يا شفاهي از توانمندي اطلاعاتي بيشتري نسبت به دانشجويان برخوردار بودند، امروز اينترنت فاصله اين شکاف را کاهش داده است. در هزاره جديد، استادي که مجهز به سواد اطلاعاتي و دانش روز نباشد، با پرسش هاي انبوه و بي پاسخي مواجه خواهد شد که دليل عمده آن، عدم آگاهي لازم از فناوري هاي نوين است.
اگر تا ديروز اساتيد به دانشجويان اطلاعات علمي جديد مرتبط با رشته تحصيلي شان را منتقل مي کردند، امروز قبل از ورود به کلاس، اين دانشجويان هستند که اطلاعات جديدي به اساتيد منتقل مي کنند.                                                                                                                                                                                              ادامه در صفحه 9


 پاياني خوش براي بحران دوهفته اي ايران و بريتانيا;
 ملوانان انگليسي به خانه برگشتند  

استقبال بلر و بوش از آزادي ملوانان

ديروز پس از خبر آزادي ملوانان انگليسي، بي.بي.سي به نقل از سخنگوي دفتر نخست وزيري انگليس نوشت: ما از آنچه که رييس جمهور (ايران) درباره آزادي 15 تن (ملوان انگليسي) گفت استقبال مي کنيم. شبکه خبري بي.بي.سي به نقل از سخنگوي دفتر توني بلر افزود: اکنون ما بر اساس روش و زمان آزادسازي آنها بررسي مي کنيم که اين چه معنايي مي تواند داشته باشد. روز گذشته همچنين پس از اعلام خبر آزادي ملوانان انگليسي، سخنگوي کاخ سفيد نيز اعلام کرد که "جرج بوش" رييس جمهوري اين کشور نيز مانند توني بلر نخست وزير انگليس از آزادي نظاميان بازداشت شده انگليسي از سوي ايران استقبال مي کند.
ديدار ملوانان با احمدي نژاد
نظاميان آزاد شده انگليسي عصر ديروز در مراسمي که در نهاد رياست جمهوري در تهران برگزارشد، ديداري با محموداحمدي نژاد رييس جمهوري اسلامي ايران داشتند. در اين ديدار، نظاميان انگليسي که کت و شلوارهاي يک شکل به تن داشتند بطور تک تک به حضور رييس جمهوري رسيدند و در گفت و گوهاي کوتاهي با احمدي نژاد از رافت و انساندوستي دولت و ملت ايران قدرداني کردند.
مدال شجاعت براي مرزبانان دريايي
تصميم تهران براي آزادکردن ملوان هاي بريتانيايي در شرايطي اعلام شد که رئيس جمهور در حين سخنان خود در کنفرانس رسانه اي ديروز، نشان درجه 3 شجاعت را به خاطر صيانت از مرزهاي دريايي ايران و بازداشت 15 ملوان انگليسي به ناوسالار يکم پاسدار ابوالقاسم آمانگاه فرمانده مرزبانان جنوب غرب کشور اعطا کرد.

گروه سياسي: بحران در روابط تهران و لندن ديروز با آزادي 15 ملوان بريتانيايي که روز سوم فروردين ماه در آبهاي سرزميني ايران در اروندرود دستگير شده بودند  با عفو و آزادي آنان توسط ايران فروکش کرد. محمود احمدي نژاد رييس جمهوري اسلامي ايران ديروز براي اولين بار در نخستين مصاحبه مطبوعاتي خود در سال جديد با خبرنگاران داخلي و خارجي خبر آزادي 15 ملوان انگليسي را به صورت غيرمنتظره اعلام کرد.اين تصميم رئيس جمهور ايران در شرايطي اتخاذ شد که "توني بلر" نخست وزير انگلستان روز سه شنبه با تعيين يک مهلت 48 ساعته براي مذاکره با جمهوري اسلامي با لحني تهديد آميز اعلا م کرد چنانچه گفتگوهاي دوکشور براي بازگرداندن فوري ملوانان و تفنگداران بريتانيايي شکست بخورد در  آن صورت "موضع بريتانيا در قبال ايران به گونه اي فزاينده سخت تر خواهد شد". اين تصميم همچنين پس از آن اتخاذ شد که شوراي امنيت سازمان ملل و اتحاديه اروپايي در بيانيه هاي يکسونگرانه خواستار حل و فصل موضوع شدند و جرج بوش 15 ملوان انگليسي را "گروگان" ناميد.رئيس جمهور بعد از ظهر ديروز در کنفرانس خبري خود با بيان اين که ايران از اين که جوانان انگليسي در عراق مانده اند و در آب هاي سرزمين ايران دستگير مي شوند متاسف است، اظهار داشت: چرا سخت ترين ماموريت ها يعني گشت زني دريايي بايد به يک مادر واگذار شود، چرا تمدن غرب به ارزش هاي خانواده بي اهميت است.وي ادامه داد: متاسفانه دولت آقاي بلر راه جنجال آفريني را انتخاب کرده و موضوع را به شوراي امنيت کشاند. به گفته رئيس جمهور، شوراي امنيت بدون بررسي دقيق و مشاهده اسناد دقيق بيانيه اي صادر کرد و اتحاديه اروپا نيز بدون بررسي دقيق عليه ايران موضع گرفت. احمدي نژاد تصريح کرد:  آيا احترام به حقوق انسانها و حق حاکميت ملت ها و دولت ها يک تعهد، يا يک ادعاست و تاسف بارتر اين که دولت انگليس اين جرات را ندارد که حقيقت را به مردم خود بگويد. رئيس جمهور در ادامه با تاکيد بر اين که "ما قضاوت را در اين مورد به مردم جهان و انگليس وا مي گذاريم" اضافه کرد: به مناسبت ايام ولادت پيامبر اسلام و کانون همه خوبي ها و به مناسبت عروج حضرت مسيح اعلام مي دارم که ملت کريم ايران در عين اقتدار، اين 15 نفر را مورد عفو قرار مي دهد و از دولت بلر مي خواهم که نظاميان مذکور را به جرم پذيرش اشتباه خود مجازات نکند و به بلر توصيه مي کنم که به فکر خدمت به مردم انگليس باشد. احمدي نژاد در پايان تاکيد کرد  15 تفنگدار انگليسي که مورد عفو واقع شدند پس از کنفرانس مطبوعاتي او به فرودگاه تهران رفته و نزد بستگانشان مي روند.
 هديه ملت ايران
احمدي نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبري سي.ان.ان. مبني بر وجود بده بستان هايي در آزادي يک ديپلمات بازداشت شده ايراني در عراق و آزادي نظاميان بازداشت شده انگليسي، اين دو مورد را بي ارتباط دانست و گفت: آزادي نظاميان انگليسي هديه ملت ايران بود. وي خاطرنشان کرد: اگر قرار بود جلال شرفي يا هر کدام از ايراني ها را معاوضه کنيم بايد با  100هزار نفر معاوضه مي کرديم زيرا اينها با هم نسبتي ندارند. احمدي نژاد تصريح کرد: اين عده از طرف ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي مورد عفو قرار گرفتند و اين يک هديه از جانب ملت ايران بود و ربطي به اين حرفها نداشت. رييس جمهوري تاکيد کرد: خيلي ها حاضر بودند خيلي چيزهاي ديگر بدهند، اما نگاه ما مادي و سياست زده نيست بلکه نگاه انساني است، بر اين اساس تصميم گرفته شد که اينها يکطرفه آزاد شوند.
 علت تغييرروش
احمدي نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري که پرسيد: چه موردي باعث شد که شما در مورد  15نظامي انگليسي تغيير روش دهيد و نظرتان در مورد آنها ناگهان تغيير يابد ؟ احمدي نژاد نيز پاسخ داد: تصميم ما ناگهان عوض نشده است. ما از ابتدا تصميم بر ايجاد مناقشه نداشته ايم. ما حق خود را مي خواسته ايم. تصميمي بر استمرار مناقشه نبوده است. وي يادآور شد که "دولت انگليس در اين زمينه بد عمل کرد و به اين دليل يک مدتي اين موضوع طول کشيد." اين خبرنگار همچنين از رييس جمهوري پرسيد که چه پيامي براي اين نظاميان داريد که امروز قرار است به منزلشان بازگردند ؟ رييس جمهوري نيز گفت: اين نظاميان و سربازان مانند بقيه ملت ها و مردم از منظر انساني براي ما محترم هستند. احمدي نژاد افزود: جمهوري اسلامي ايران بدنبال برقراري صلح و امنيت پايدار در سايه خداپرستي و عدالت براي همه انسانها است. وي تصريح کرد: ما واقعا ناراحت هستيم که جوانان انگليسي براي امرار معاش خودشان به ارتش مي پيوندد و هزاران کيلومتر دورتر از وطن خود در موضعي غيرقانوني و خلاف گرفتار مي شوند. دوست نداريم اين اتفاقات تکرار شود.
 هرروزبنشينند وکاغذ صادر کنند
وي در خصوص ادامه فعاليت هاي صلح آميز هسته اي کشور به ويژه غني سازي و قطعنامه هاي پياپي شوراي امنيت در اين خصوص، گفت: برخي قدرت ها نمي خواهند ما پيشرفت کنيم اما اين اراده خود را پشت شعارهاي به ظاهر قانوني و برخي سازمان هايي که خود درست کرده اند، پنهان مي کنند. احمدي نژاد تصريح کرد: راه حل اين است که حق ما را بپذيرند و براي خود مشکل ايجاد نکنند زيرا آنها مي دانند قادر نيستند جلوي پيشرفت ايران را بگيرند و آسيبي به ملت ما وارد کنند. وي تاکيد کرد: اينها فقط به خود آسيب وارد مي کنند و اين اقدامات کمکي به حل مساله نمي کند. حل مساله در اين است که به عدالت و قانون بازگردند نه فقط براي ما بلکه براي همه ملتها. رييس جمهوري گفت: چندين سال است معضلي ايجاد کرده اند و خود را خسته مي کنند در حالي که ملت ما راه خود را پيدا کرده است و به جلو مي رود. البته ما در چارچوب قانون حرکت کرده و از حق قانوني خود استفاده مي کنيم و علاقه مند هستيم در همين مسير حرکت کنيم.  احمدي نژاد تصريح کرد: هر روز بنشينند و کاغذ صادر کنند. اين اقدام فقط پرونده آنها را نزد ملت ايران سنگين تر مي کند. اگر در هر جا بخواهند در مقابل ايران مزاحمت ايجاد کنند، در همان جا و يا هر نقطه ديگري، ملت ايران اقدام به مقابله خواهد کرد و اجازه نخواهد داد حقوق او مورد تعدي قرار گيرد. وي با تاکيد بر اينکه "بازگشتن به قانون مشکلي ايجاد نمي کند"، اظهار داشت: ما براي کارخانجات سوخت هسته اي آنها مشکلي ايجاد نمي کنيم. در صورتي که حق اعتراض با ما است زيرا آنها منحرف شده و غيرقانوني کار کرده اند و از نظارت آژانس طفره رفته اند.
 شوراي امنيت فاقد کفايت لازم است
رييس جمهوري درادامه  در پنچمين مصاحبه مطبوعاتي خود با انتقاد از عملکرد شوراي امنيت سازمان ملل متحد اين شورا را در مقوله برقراري صلح و امنيت در جهان فاقد کفايت دانست. احمدي نژاد با اشاره به درگيري ها و تنش هاي رخداده در منطقه و ناتواني شوراي امنيت در برقراري عدالت ميان کشورها، افزود: با وجود خواست عمومي مردم جهان و تعليمات انبياي الهي و مصلحان بشري مشاهده مي کنيم که امروز کرامت و ارزش ملت ها ناديده گرفته و حقوق آنان پايمال مي شود. وي تصريح کرد: سرزمين ملت ها اشغال، آزادي و امنيت آنان سلب و از پيشرفت آنان ممانعت مي شود و هيچ مرجع مورد اعتمادي وجود ندارد که مانع تجاوزات شود، در برابر زورگويان بايستد و از حق مظلومان دفاع کند. رييس جمهوري با اشاره به فريب و انحراف اذهان عمومي توسط آمريکا به بهانه واهي کشف سلاح کشتار جمعي و سرنگوني ديکتاتور بغداد و در نهايت هجوم به اين کشور، اضافه کرد: بعلت اين تهاجم، عراق دهها سال از پيشرفت و ترقي بازماند و بخش مهمي از گنجينه  7هزار ساله تمدن بشري در اين کشور تخريب شد ضمن اينکه صدها هزار نفر کشته، مجروح و آواره شدند. وي تاکيد کرد: در عراق تسليحات کشتار جمعي پيدا نشد و ديکتاتور سرنگون گشت اما با وجود اينکه عراق مجلس و دولت قانوني دارد، اشغالگران همچنان حضور دارند و مردم کماکان قرباني مي شوند.
 ايران، آزموني براي شوراي امنيت
رييس جمهوري در مورد موضوع هسته اي ايران، گفت: امروز موضوع کاملا صلح آميز هسته اي ايران آزمون ديگري براي شوراي امنيت سازمان ملل متحد و بخصوص اعضاي دايم آن است.  احمدي نژاد تصريح کرد: تصميمات اعضاي شورا نشان خواهد داد تا چه حد پايبند به حقوق بين الملل، حقوق ملت ها و ملتزم به رعايت عدالت و راستي و درستي و حتي مقرراتي هستند که خودشان وضع کرده اند.  وي اظهار داشت: امروز هم گناه ملت ايران، پيمودن راه استقلال و برداشتن گام هايي در راه علم و فن آوري است. آنها نمي خواهند ساير ملت ها به فن آوري نوين و پيشرفت هاي علمي دست يابند. رييس جمهوري تصريح کرد: حدود  35سال است ايران عضو آژانس بين المللي انرژي اتمي است و بر اساس معاهده ان.پي.تي.مي تواند ضمن توليد سوخت هسته اي از همه مزاياي آن بهره مند شود. آژانس و کليه اعضاي آن موظفند به اعضا در استفاده از حقوق مصرح کمک کنند. در قبال اين حقوق، تکليف اعضا اين است که انحرافي به سمت توليد سلاح پيدا نکنند. احمدي نژاد اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران با آنکه از حقوق مصرح در اساسنامه آژانس و معاهده ان.پي.تي بهره مند نشده اما به تکليف خود عمل کرده و هزاران سند مربوط به اقدامات اتمي خود را در اختيار آژانس قرار داده است. وي افزود: کليه اقدامات ايران در موضوع توليد سوخت هسته اي، تحت نظر بازرسان آژانس بوده و بر اساس گزارش هاي آژانس از ابتدا تاکنون هيچگونه انحرافي در فعاليت هاي ما ديده نشده است. احمدي نژاد اظهار داشت: اما حرکت قانونمند و صلح آميز جمهوري اسلامي ايران، مورد مناقشه و مخالفت برخي قدرت هايي است که خود بطور کامل از انرژي هسته اي سود مي برند و آشکارا منحرف شده اند و از ضوابط تخلف مي کنند. 
 مخالفت با افزايش قيمت بنزين
احمدي نژاد در پاسخ به سوالي درباره مديريت مصرف سوخت در کشور، اظهار داشت: از سال گذشته در قانون بودجه تبصره  13تعبيه شد و در سال  85نيز به صورت لايحه مستقل موضوع مصرف سوخت تقديم مجلس شد. احمدي نژاد خاطرنشان کرد: اين قانون مربوط به کنترل مديريت سوخت در بخش حمل و نقل است. قانون ديگري هم براي کنترل مصرف سوخت در ساختمان و اماکن از گذشته داشته ايم که وزارت مسکن آن را تکميل مي کند و اميدوارم بعد از چند سال به مديريت مناسب در مصرف سوخت برسيم. وي مصوبه مجلس درباره بنزين را کاملا روشن دانست و گفت: بر اساس اين مصوبه از اول خرداد ماه بنزين سهميه بندي مي شود و بهاي آن  100تومان براي هر ليتر است که البته در حال گفت و گو با مجلس هستيم که 20تومان افزايش را نيز کاهش دهيم و در بهاي بنزين نسبت به سال  85تغيير نداشته باشيم.
 خبرخوش هسته اي داريم
يک خبرنگار ديگر سوال کرد: چندي قبل ،در آبادان به مردم ايران بشارت داديد که خبرهاي جديدي را در زمينه فناوري هسته اي براي مردم داريد. آيا ممکن است گوشه اي از اين خبرها را به ما اعلام کنيد. وي همچنين در مورد نصب  3000دستگاه سانتريفيوژ سوال کرد. رييس جمهوري نيز پاسخ داد: تا آنجا که بخاطر دارم در آبادان بنده صحبتي و يا خبري در اين زمينه اعلام نکرده ام ،مصاحبه اي نيز در اين زمينه نداشته ام. احمدي نژاد تصريح کرد که "در شهر خرمشهر و همچنين در جمع راهيان نور نيز مصاحبه اي در اين زمينه نداشته است." وي افزود: رضا آقازاده رييس سازمان انرژي اتمي اخيرا در نيروگاه بوشهر اعلام کرد که بزودي خبرهاي خوش هسته اي خواهد داشت. من نيز اعلام مي کنم که بزودي خبرهاي خوشي خواهيم داد. وي خطاب به اين خبرنگار گفت: رسانه ها در اين جلسه دعوت خواهند شد.
 امکان تجديد نظر در رابطه با آمريکا
خبرنگار فاکس نيوز در اين نشست مطبوعاتي گفت که جناب رييس جمهوري شما با توجه به مطلبي که در سالروز تولد حضرت رسول و عيد پسح و عروج حضرت مسيح بيان کرديد و با اعلام آزادي  15نظامي انگليسي باعث تعجب همگان شديد، من چندين بار به ايران سفر کردم و بسياري در اين سفرها گفته اند خواهان روابط بهتري با آمريکا هستند و افرادي هم در سطوح مختلف نظام حکومتي آمريکا پيشنهادهايي داشته اند مبني بر ايجاد ارتباط با ايران ، جناب آقاي رييس جمهور جنابعالي مايليد چه اتفاقي بيفتد تا پلي ميان ايران و آمريکا باشد ؟ رييس جمهوري گفت: ما بارها اعلام کرديم در سياست خارجي اصل بر رابطه دوستانه و گسترده است. ما علاقه مند هستيم با همه ملت ها رابطه داشته باشيم و با همه دولت ها جز رژيم اشغالگر قدس که او را نامشروع مي دانيم و علاقه مند هستيم رابطه دوستانه داشته باشيم.
رييس جمهوري گفت: در مورد دولت آمريکا به صورت خاص بايد برگرديم به سابقه اول اينکه رابطه را خود دولت آمريکا قطع کرد. دولت آمريکا تصور مي کرد اين را به عنوان تنبيه عليه ملت ايران بکار مي گيرد. از همان موقع با روحياتي که عرض کردم دولتمردان آمريکا تصور مي کردند در چند سال قبل که همه دنيا متصل به آنهاست و هرکس با آنها رابطه نداشته باشد امکان ادامه حيات ندارد و بايد رو به قبله دراز بکشد و آماده مردن باشد و فکر کردند با قطع رابطه ما از بين خواهيم رفت. رييس جمهوري تاکيد کرد: ديديد و ديديم اينگونه نشد و ملت ما ايستاد و پيشرفت کرد و امروز هم جز» ملت هاي پيشتاز و مترقي دنيا است. امروز هم ما رابطه را نفي نمي کنيم قبلا هم گفتيم اين نيازمند اقدام دولت آمريکا است با اين مواضع و رفتاري که دولت آمريکا دارد نه ملت ما بلکه هيچ ملت آزاده اي اجازه نمي دهد دولت ايران با آنها رابطه برقرار کند. احمدي نژاد خطاب به خبرنگار فاکس نيوز گفت که حتي خود شما اگر خارج آمريکا باشيد و شهروند يک کشور ديگري بوديد و نگاه مي کرديد به رفتار دولت آمريکا، آيا به خودتان اجازه مي داديد که با آنها رابطه برقرار کنيد ؟ آنها حتي برقراري رابطه را هم به عنوان امتياز خواهي از ملت ما مي خواهند و اين نشدني است. رييس جمهوري گفت: اگر آقاي بوش و دولتشان رفتارشان را اصلاح کنند و ما در رفتار آنها حسن نيت ببينيم. طبيعي است که اين طرف هم امکان تجديد نظر وجود خواهد داشت.
 نظارت بيشتربر کار خبرنگاران خارجي
رييس جمهوري در بخش ديگري از اين کنفرانس خبري از وزارت ارشاد خواست تا در قبال ورود و فعاليت خبرنگاران و فعالان خبري خارجي به ايران بيشتر نظارت داشته باشد تا آنان از آزادي در ايران ، سو» استفاده نکرده و به ملت ايران توهين نکنند. وي خاطرنشان کرد: اگر خبرنگاراني به ايران وارد مي شوند و از آزادي خود سو» استفاده مي کنند، وزارت ارشاد وظيفه دارد در چارچوب قوانين و مقررات ناظر بر اعمال آنها باشد.
 دفاع از مصوبات استاني
رييس جمهوري در پاسخ به اين سوال که آيا براي پيگيري مصوبات  26سفر استاني خود و تحقق کامل اين مصوبات برنامه جديدي داريد ؟ اظهار داشت: همين طور که قبلا به استحضار ملت ايران رساندم ، براي پيگيري مصوبات يک سازماندهي در نهاد رياست جمهوري زير نظر معاون اول و در وزارتخانه ها يک معاون ويژه براي پيگيري اين کار تشکيل شده و اين ستاد روز به روز درباره اجراي مصوبات پيگيري هاي لازم را در استانها انجام مي دهند. وي افزود: روند اجراي مصوبات بسيار خوب است و سفر به استانها تعريف يکسري مسوليت هاي جديد در قبال خدمتگذاري به مردم شريف ايران است که همين عزم خدمتگذاران در دولت را بيش از پيش مي کند.
 موانع دولت در اجراي اصل 44
احمدي نژاد در پاسخ به سوالي درباره موانع اجراي اصل 44قانون اساسي و مشکلات پيش روي دولت گفت: همه مي دانيم که در اجراي سياست هاي ابلاغي اصل  44قانون اساسي بحث داريم که اجراي سياست هاي اين اصل منشا» يک تحول بزرگ است و اين تحول انتقال اقتصاد  80درصد دولتي به بخش خصوصي و مردم خواهد بود. وي درباره موانع و مشکلات پيش روي دولت در اجراي اين اصل گفت: شرايطي که طي دهها سال شکل گرفت و رسيدن آن به وضعيت مطلوب ، نيازمند تغيير در ساختار و قوانين آن است که در اين رابطه يک قانون جامع در دولت تهيه شد و بزودي به مجلس تقديم خواهد شد و اميدواريم با تصويب آن در مجلس شوراي اسلامي، کليات سياست هاي اصل  44اجرايي شود. رييس جمهوري روحيه دولتي مديران را يکي از موانع اجراي سياست هاي ابلاغي اين اصل خواناد و گفت: مديران ما در سال هاي گذشته عادت کرده اند در حوزه مديريت دولتي کار کنند و حتي برخي از مديران بخش هاي خصوصي هم از آنان پيروي کردند که بايد اين رويه تغيير کند.
 سرنوشت لايحه مديريت
يکي ديگر از خبرنگاران درمورد برنامه دولت براي اصلاح و اجرايي شدن لايحه مديريت خدمات کشوري سوال کرد. رييس جمهوري نيز پاسخ داد: دولت به اين دليل تقاضاي استراد اين لايحه را از مجلس کرد که نمي خواست اتفاقي بيافتد که موضوع "آش نخورده و دهان سوخته" تداعي شود. وي افزود: چراکه قبلا چنين تجربه اي بود، نظام هماهنگ پرداخت ها تدوين شد که پس از چند سال شاهد بوديم فاصله پرداخت ها بيشتر شد. خوشبختانه مجلس شوراي اسلامي نيز همين نظر دولت را دارد. احمدي نژاد با بيان اينکه "تحول ساختار اداري اقدام بسيار بزرگ و پيچيده اي است که دقت بالايي را مي خواهد"، اظهار داشت: نبايد مطلقا در اين زمينه عجله کرد چرا که ممکن است تصمميمي با شتاب گرفته شود و پس از سه يا چهار سال همه پشيمان شويم. وي ادامه داد: هر روز نيز نمي توان ساختار و ضوابط را عوض کرد. رييس جمهوري افزود: طبقه بندي مشاغل و تنوع افراد و وظايف آنقدر گسترده است که ما را ملزم به بکارگيري دقت لازم مي کند. دولت اکنون دنبال اين است که طي چند سال افزايش هاي سالانه به صورت پلکاني و معکوس انجام شود، بعلاوه رقم افزايش سالانه امسال يک مقدار بيشتر شده است. وي تصريح کرد: دولت موارد ديگري را نيز در نظر گرفته که با مجلس توافق کرده است. رييس جمهوري افزود: بخشي از پرداختي ها بايد حتما غيرنقدي باشد چرا که وقتي همه پرداختي ها نقدي شد، موجب بروز تورم مي شود. احمدي نژاد تاکيد کرد: اجازه دهيد مجلس با آرامش روند بررسي اين لايحه را بطور قانوني ادامه دهد دولت نيز در خدمت است، دولت به مجلس کمک خواهد کرد تا يک قانون کامل و مفيد به حال کارمندان دولت بويژه آنهايي که درآمد پايين دارند، تصويب شود.

 

 

 


 نماينده ايلام در گفت وگو با "آفرينش" خبرداد
 ارائه طرح استيضاح فرشيدي يکشنبه آينده به هيات رئيسه مجلس  

گروه سياسي: بنا به گفته داريوش قنبري نماينده ايلام در خانه ملت طرح استيضاح محمود فرشيدي وزير آموزش و پرورش آماده شده و قرار است اين طرح يکشنبه آينده در اولين جلسه علني مجلس در سال جديد تقديم هيات هيات رئيسه اين نهاد قانونگذاري شود. زمزمه طرح استيضاح فرشيدي از زماني قوت گرفت که دوم اسفندماه گذشته تعدادي از نمايندگان با پخش سوالات توهين آميز آزمون ضمن خدمت فرهنگيان استان تهران در جمع خبرنگاران پارلماني نسبت به نبي مکرم اسلام ، خبر از تهيه طرح استيضاح وزيرآموزش و پرورش بعد از تعطيلات نوروزي دادند.اما پس از پايان تعطيلات طولاني نوروز 86 به نظر مي رسد که تعدادي از نمايندگان همچنان به خواسته خود اصرار داشته و قصد دارند در اولين جلسه مجلس هفتم که يکشنبه آينده است طرح استيضاح فرشيدي را که به امضاي 50 نماينده رسيده است را تقديم هيات رئيسه مجلس کنند.براساس ماده 227 آئين نامه داخلي مجلس "نمايندگان مجلس مي توانند، با در نظر گرفتن اصل هشتاد و نهم (89) قانون اساسي، وزير يا هيات وزيران را استيضاح کنند. استيضاح وقتي قابل طرح در مجلس است که به امضاي حداقل 10 نفر از نمايندگان برسد."همچنين براساس ماده 228 اين آئين نامه;"تقاضاي استيضاح نمايندگان از وزير يا وزيران بايد کتبا در جلسه علني به رئيس مجلس داده شود و در آن، موضوع استيضاح صريحا و با ذکر مورد يا موارد معين شود. تقاضاي مزبور در آن جلسه يا جلسه بعد قرائت مي شود. اين تقاضا بدون مباحثه و فورا براي وزير يا هيات وزيران فرستاده مي شود. همچنين متن استيضاح چاپ و در اختيار نمايندگان قرار مي گيرد."طبق ماده 230 آئين نامه نيز" وزير يا هيات وزيران موظفند ظرف 10 روز پس از طرح استيضاح، در مجلس حاضر شوند و توضيحات لازم را بدهند، تعيين وقت استيضاح در مهلت مقرر با پيشنهاد وزير يا هيات وزيران و تصويب هيات رئيسه مجلس در دستور هفتگي قرار مي گيرد. حضور وزير يا هيات وزيران در اين وقت مقرر الزامي است."در همين رابطه  داريوش قنبري نماينده مردم ايلام در خانه ملت در گفت وگو با خبرنگار "آفرينش"، گفت: استيضاح فرشيدي کماکان در دستور کار مجلس وجود دارد. وي در ادامه افزود: متن استيضاح روز يکشنبه 19 فروردين به هيات رييسه تقديم مي شود و اگر همان روز اعلام وصول کنند تا 10 روز آينده وزبر استيضاح خواهد شد. عضو کميسيون امنيت ملي مجلس با بيان اين که مديريت حاکم بر آموزش و پرورش از مهم ترين محورهاي استيضاح است، تصريح کرد: حاکميت تحجر در وزارت آموزش و پرورش، طرح سوالات توهين آميز، عملي نشدن وعده هايي که در زمان کسب راي اعتماد مطرح شده بود، عملي نشدن 2 ماه پاداش فرهنگيان و در نهايت بي توجهي به وضعيت مادي و معيشتي فرهنگيان محورهاي استيضاح را تشکيل مي دهد. نماينده مردم ايلام در ادامه افزود: تا به حال بيش از 50 نماينده طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش را امضا کرده اند.قنبري در پاسخ به اين سوال که آيا طرح استيضاح وزيرآموزش و پرورش در حد شعار باقي مي ماند و يا شکل عملي به خود مي گيرد؟ گفت: نارضايتي زياد بين نمايندگان و هم چنين نارضايتي فرهنگيان از عملکردهاي کلي وزارت آموزش و پرورش باعث عملي شدن اين طرح مي شود. قنبري در ادامه ادعا کرد: تا آن جا که ما اطلاع داريم نه وزير و نه معاونين شايستگي لازم در زمينه مسائل مربوط به آموزش و پرورش را ندارند. وي با بيان اين که وزير آموزش و پرورش بر خلاف قانون، اغلب افراد بازنشسته و فاقد صلاحيت را به عنوان معاونين ارشد وزارت خانه انتصاب کرده اند، خاطرنشان کرد: اين نوع انتخاب نشان دهنده عدم اعتماد فرشيدي به نيروي جوان مملکت است که برخلاف شعارهاي جوان گرايي دولت احمدي نژاد مي باشد.وي گفت: انتصاب افراد بازنشسته باعث رکود وسيع و عدم پيشرفت در عرصه  مسائل آموزشي کشور مي شود.      


 موسويان : مسايل فني با آژانس در حد بالايي حل شده است  

گروه سياسي: حسين موسويان در کنفرانس "هسته  اي شدن خاورميانه و اروپا" در سوييس گفت: ملت ايران و ملت هاي منطقه  خاورميانه نمي توانند باور کنند که اروپا و آمريکا واقعا به دنبال عاري سازي خاورميانه از سلاح هاي کشتار جمعي هستند، مگر اينکه رفتار و استانداردهاي دوگانه غرب و آمريکا متوقف شود. معاون پژوهشي مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در کنفرانس "هسته  اي شدن خاورميانه و اروپا" که از سوي موسسه  بين المللي پيشگيري از جنگ هسته  اي در سوييس برگزار شد، با اشاره به رفتار دوگانه آمريکا و غرب در اين خصوص، گفت: آمريکا با تمام کشورهايي که حاضر به پيوستن به معاهده ان. پي. تي نبوده و به سلاح هاي هسته  اي دسترسي پيدا کرده  و نيز آزمايش  هسته  اي انجام داده اند، رابطه نزديک و استراتژيک برقرار کرده است. وي گفت: در منطقه  ما هند، اسراييل و پاکستان، هيچ يک از معاهدات هسته  اي را نپذيرفته و بمب هسته  اي را نيز آزمايش کرده اند، در عين حال آمريکا با آنها روابط استراتژيک برقرار کرده و در مقابل با ايران خصومت مي ورزد. با وجود اينکه ايران به تمام معاهدات بين المللي خلع سلاح اعم از هسته  اي، شيميايي و بيولوژيک پيوسته است و حتي در برنامه هسته  اي ايران نيز هيچ نشانه اي ازانحراف به سمت ساخت سلاح مشاهده نشده است. معاون پژوهش هاي بين المللي مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام با سرزنش غرب به خاطر سياسي کردن مساله هسته  اي ايران تصريح کرد: مسايل فني و حقوقي بين ايران و آژانس در حد بالايي حل شده است و مابقي هم قابل حل است و نيازي به کشاندن پرونده به شوراي امنيت سازمان ملل نبود. وي با اشاره به علاقه مندي کشورهاي منطقه خليج  فارس براي بهره مندي از نيروگاه هاي هسته  اي اظهار داشت: ايران مي تواند در زمينه همکاري هاي منطقه اي، ارتقاي همکاري هاي صلح آميز هسته  اي و سيستم هاي نظارت و بازرسي در چارچوب مقررات آژانس و عاري سازي خليج فارس و خاورميانه از سلاح هاي هسته  اي و کشتار جمعي نقش رهبري را ايفا کند.  سخنگوي سابق تيم مذاکره کننده  هسته  اي کشورمان ادامه داد: خاورميانه  امروز در زمينه سلاح هاي هسته اي با دو مشکل روبرو است. اول، سلاح هاي کشتار جمعي اسراييل و دوم سلاح هاي کشتار جمعي قدرت هاي بزرگ مثل آمريکا در منطقه.  موسويان گفت: قدرت هاي جهاني، منطقه را با اشغال نظامي از سلاح هاي کشتار جمعي پر کرده اند. بنابراين براي عاري سازي خاورميانه بايد با دو مساله مقابله کرد، قدرت هاي جهاني بايد سلاح هاي هسته  اي و کشتار جمعي خود را از منطقه خارج کنند و سلاح هاي کشتار جمعي اسراييل نيز بايد محو شود. اين دو اقدام اساسي و تعيين کننده موجب خواهد شد تا زمينه براي تعهد جمعي کليه کشورها به معاهدات خلع سلاحي، فراهم شده و طرح خاورميانه عاري از سلاح هاي کشتار جمعي تحقق يابد.  وي نيز با سرزنش کشورهاي 1+5 در برخورد با مساله  هسته  اي ايران گفت: اين کشورها صرفا به خاطر عدم تعليق، ايران را به شوراي امنيت کشانده و تحريم را شروع کرده اند. در حالي که همزمان و در طول 50 سال گذشته حداکثر حمايت هاي تکنولوژيک را براي دستيابي اسراييل به انواع سلاح هاي کشتار جمعي خرج کرده اند. لذا ملت ايران و ملت هاي منطقه  خاورميانه نمي توانند باور کنند که اروپا و آمريکا واقعا به دنبال عاري سازي خاورميانه از سلاح هاي کشتار جمعي هستند، مگر اينکه رفتار و استانداردهاي دوگانه غرب و آمريکا متوقف شود. 


 کوتاه و خواندني 


صندوق بين المللي پول در گزارشي تحليل کرد:
آثار مناقشه اتمي بر اقتصاد ايران
 
گروه سياسي: صندوق بين المللي پول در آخرين گزارش خود اعلام کرد مواجهه جامعه جهاني با ايران در مورد مناقشه اتمي بر اقتصاد اين کشور اثر گذاشته و تشديد بحران مي تواند تهديد کننده سرمايه گذاري و رشد اقتصادي در ايران باشد. بنا به اين گزارش تداوم تنش هسته اي ايران باعث شده سرمايه گذاري در بخش خصوصي اين کشور کاهش يابد. در گزارش صندوق بين المللي پول به هزينه هاي اقتصادي بحران هسته اي ايران اشاره نشده است، اما در بخشي از اين گزارش آمده است: عدم قطعيت سياسي به همراه افزايش تنش در خصوص برنامه هسته اي در سال 2005 باعث کاهش 22 درصدي در مبادلات سهام ايران شده است. صندوق بين المللي پول همچنين تداوم تنش در خصوص مساله هسته اي ايران و امکان نوسانات قيمت نفت را بزرگترين تهديد براي اقتصاد ايران عنوان کرده است.  در بخش ديگري از اين گزارش پائين آوردن تورم و اشتغال زايي براي 750 هزار جوان بيکار بزرگترين چالش هاي اقتصادي پيش روي دولت ايران عنوان شده است. بنا به اين گزارش "ايران در سال هاي اخير با درصد بالاي بيکاري، تورم و رشد پائين اقتصادي روبرو بوده است. البته با افزايش قيمت نفت، بهبود بخش کشاورزي و محرک هاي دولتي توليد داخلي ايران در سال 2006 به 4.5 درصد رسيده و همين امر باعث کاهش ده درصدي بيکاري در ايران شده است". صندوق بين المللي پول در ادامه آورده است: دولت ايران از افزايش درآمدهاي نفتي خود براي بالا نگه داشتن درصد رشد اقتصادي، کارآفريني و سرمايه گذاري در بخش اجتماعي استفاده کرده است که بنا به پيش بيني صندوق بين المللي پول اين امر مي تواند به افزايش تورم و به خطر افتادن رشد اقتصادي و روند اشتغال زائي در اين کشور منجر شود.  "پاتريک کلاوسون" مدير تحقيقات موسسه سياست خاور نزديک واشنگتن اين گزارش را هشداري به ايران دانست و گفت: اين گزارش پيامي است براي ايراني ها که مشکل هسته اي را جدي بگيرند.  وي با تاکيد بر اين که "در چنين شرايطي سياست هاي اقتصادي ايران با تهديدهاي بسياري همراه است" در اظهاراتي مداخله جويانه گفت: دولت محمود احمدي نژاد به بازيگران اقتصادي خارجي براي نجات کشور از بحران نياز دارد.
 
آمادگي ژاپن براي خريد نفت ايران به ين
 
مهر: مقامات ژاپني اعلام کردند: با توجه به درخواست ايران براي فروش نفت به ارزي غير از دلار، توکيو آماده است نفت خام وارداتي از ايران را به واحد پول ين خريداري کند.  به گزارش خبرگزاري شينهوا، خريداران نفتي ژاپن از جمله شرکت "نيپون اويل" اعلام کردند، ايران پيش از اين از آنها خواسته بود خريد نفت از ايران به دلار را متوقف سازند، اما آنها تاکنون منتظر درخواست رسمي ايران بوده اند.به گفته مقامات نفتي ايران، هم اکنون بيش از نيمي از نفت ايران به ارزهاي غيردلار به فروش مي رود و اين روند تغيير فروش نفت از دلار به ديگر ارزها از جمله يورو، علائم نگران کننده اي براي آينده اقتصادي آمريکا به شمار مي رود.چندي پيش شرکت دولتي "ژوهاي ژنرونگ" چين که بزرگترين خريدار نفت ايران است و بيش از 10 درصد کل نفت صادراتي ايران را مي خرد، اعلام کرده بود که خريد نفت خام از ايران به دلار را از اواخر سال 2006 آغاز کرده است.دلار به عنوان ارز غالب در ذخاير ارزي جهان، واحد پولي است که در اغلب مبادلات تجاري در سطح جهان مورد استفاده قرار مي گيرد و اکثر کالاهايي که در بازارهاي جهاني مبادله مي شوند، از جمله نفت، بر اساس دلار قيمت گذاري و مبادله مي شوند که اين واقعيت بدين معنا است که کشورها همواره بايد داراي ذخاير دلاري قابل توجهي باشند.ايران از جمله کشورهايي است که اقدام به متنوع ساختن ذخاير ارزي خود و کاهش سهم دلار در آن کرده است و خطر اصلي براي دلار در اين است که ديگر کشورها نيز با ايران همگام شوند.
 
حمايت ژاپن از عضويت ناظر ايران در سارک

ايسنا: روزنامه  هندوستان تايمز نوشت: ايران در درخواست خود براي داشتن موقعيت ناظر در سازمان همکاري منطقه  اي جنوب آسيا (سارک) از حمايت ژاپن که يکي از متحدان اصلي آمريکاست برخوردار شده است. هيتسواو ساکابا، مديرکل روابط عمومي و مطبوعاتي در وزارت امور خارجه ژاپن در مصاحبه با اين روزنامه، گفت: دخالت ايران در همکاري هاي منطقه  اي در سارک مي تواند به پيشرفت و برقراري دموکراسي در ايران کمک کند.  روساي سارک قرار است درباره شرکت ايران به عنوان يک عضو ناظر در نشست بعدي سارک که در طول نشست دوروزه دهلي نو که از روز سه شنبه  آغاز شد ، تصميم بگيرند. بنا براين گزارش، وزراي خارجه سارک درخواست ايران براي داشتن موقعيت ناظر را بررسي کرده اند. اين روزنامه در ادامه نوشت: حمايت ژاپن از درخواست ايران ممکن است براي آمريکا که براي منزوي کردن ايران روي کمک متحدانش حساب مي کند چندان خوشايند نباشد آمريکا از تمايل سارک براي دخالت دادن ايران به عنوان ناظر خوشنود نيست.

 


احضار وزراي اطلاعات و کشور به مجلس

گروه سياسي: مصطفي پورمحمدي وزير کشور و غلامحسين محسني اژه اي وزير اطلاعات به منظور پاسخگويي به سوالات دو تن از نمايندگان ملت، هفته آينده به مجلس مي روند.  نخستين جلسه علني مجلس شوراي اسلامي در سال جديد يکشنبه آينده 19 فروردين ماه تشکيل مي شود.علاوه بر طرح ها و لوايح، سوال بايرام گلدي برمک نماينده کلاله و مينودشت از وزير کشور و سوال اکبر اعلمي نماينده تبريز از وزير اطلاعات نيز در دستور کار هفته آينده مجلس قرار دارد. گزارش کميسيون اقتصادي در مورد سوال بيژن شهباز خاني نماينده ملاير از وزيرامور اقتصادي و دارايي، گزارش کميسيون کشاورزي ، آب و منابع طبيعي در مورد سوال محمد علي مقنيان نماينده بيجار از وزير نيرو و گزارش کميسيون کشاورزي ، آب و منابع طبيعي در مورد سوال عشرت شايق نماينده تبريز از وزير جهاد کشاورزي و گزارش کميسيون کشاورزي ، آب و منابع طبيعي در مورد لايحه موافقتنامه همکاري در زمينه قرنطينه گياهي و حفظ نباتات بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري تاجيکستان و گزارش کميسيون قضايي و حقوقي در مورد لايحه موافقتنامه معاضدت حقوقي متقابل در امور کيفري بين  دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري آفريقاي جنوبي از ديگر دستورکارهاي مجلس در هفته آينده است.بنا بر اين گزارش، لايحه توسعه حمل و نقل عمومي درون شهري و مديريت مصرف سوخت ( يک فوريت اين لايحه در جلسه علني 1385/10/26 به تصويب رسيده است)، طرح نحوه پذيرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي کشور هم در دستور کار مجلس قرار دارد.
 
 برنامه هاي جبهه اصلاحات در سال 86
 
گروه سياسي:  "شهربانو اماني" رئيس دوره اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات در خصوص برنامه هاي اين جبهه براي انتخابات مجلس هشتم اظهار داشت: شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات همانند انتخابات مجالس گذشته و رياست جمهوري هشتم و نهم و شوراها کميته اي با نام کميته انتخابات دارد که نمايندگان احزاب عضو شورا در آن عضويت دارند و اين کميته براي انتخابات مجلس هشتم، فعال تر از گذشته تشکيل خواهد شد. وي در گفت وگو با آفتاب افزود: براي انتخابات مجلس هشتم پيشنهاد افزايش اعضاي کميته انتخابات مطرح شده که هم اکنون در دستور کار شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات است. به گفته وي، در صورتي که اين پيشنهاد در شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات راي بياورد تعداد بيشتري از اعضاي احزاب عضو شورا در کميته انتخابات شرکت خواهند کرد و هم اکنون نحوه ورود به انتخابات در دستور کار اين کميته قرار دارد و پيشنهادات براي تصميم نهايي در شورا مطرح خواهد شد. اماني تصريح کرد: يکي از دستور کارهاي کميته انتخابات براي انتخابات مجلس هشتم بررسي نقش احزاب و گروه هاي عضو جبهه اصلاحات و نظرات جمعي اصلاح طلبان خواهد بود. رئيس دوره اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات درباره ضوابط عضويت احزاب در جبهه اصلاحات گفت: تاکنون احزاب همسو و همفکر براي عضويت در شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات، اساسنامه و مرامنامه خود را به شورا ارائه مي کردند و براساس آيين نامه شوراي هماهنگي اين موضوع بررسي مي شد و سپس در شورا به راي گذاشته مي شد و در صورت کسب دو سوم آرا عضويت آنها پذيرفته مي شد. وي ادامه داد: هم اکنون شيوه نامه جديد درباره ضوابط عضويت احزاب در جبهه اصلاحات در دستور کار شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات است و بررسي آن به اتمام نرسيده است. رئيس دوره اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات در عين حال گفت: يکي از موارد مهم در شيوه نامه جديد شورا، بررسي عملکرد احزاب است که مي بايستي همسو با جريان اصلاحات باشد و اساسنامه و مرامنامه اين احزاب بايد بيانگر اين باشد که در جبهه اصلاحات قرار مي گيرند. اماني در مورد ضوابط عضويت NGO ها در جبهه اصلاحات خاطرنشان کرد: NGO ها اگر فعاليت سياسي داشته باشند و داراي پروانه فعاليت از کميسيون ماده 10 احزاب باشند و عضويت آنها در شورا راي بياورد، پذيرفته خواهند شد. گفتني است رياست دوره اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات در دوره جديد برعهده مجمع نمايندگان ادوار مجلس است و "شهربانو اماني" از سوي اين تشکل اين مسئوليت را عهده دار شده است.
 
مشيري: مجلس در رسيدگي به خواسته  هاي           معلمان کوتاهي نکرده است

ايلنا: عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم گفت: مجلس مصوبات لازم براي رفع مطالبات فرهنگيان را براي اجرايي شدن به دولت تقديم کرده است و هيچ کوتاهي از سوي مجلس براي رسيدگي به خواسته  هاي صنفي معلمان صورت نگرفته است.  شهريار مشيري گفت: به دنبال تجمعاتي که فرهنگيان در سال گذشته در مقابل مجلس داشتند، مطالبات آنها در کميسيون آموزش و تحقيقات و صحن علني مجلس بررسي شد و مجلس در جهت رفع آنها مصوباتي نيز داشت.وي افزود: فقط بايد اين مصوبات مجلس در دولت عملياتي و اجرايي مي  شد تا مشکل حقوق و مزاياي فرهنگيان حل شود، بنابراين هيچ کوتاهي از سوي مجلس براي رسيدگي به خواسته  هاي صنفي معلمان صورت گرفته است. نماينده بندرعباس ادامه داد: با اين شرايط بنده نمي  دانم معلمان براي طرح چه خواسته  هايي در نظر دارند که به تجمعات خود ادامه دهند زيرا بحث نظام هماهنگ پرداخت نيز که مورد درخواست آنها بود، قرار است به صورت آزمايشي در طول پنج سال توسط دولت اجرايي شود. وي افزود: البته در صورتي که معلمان مسايل خود را به مجلس منتقل کنند، ما وظفه داريم تا آنها را پيگيري کنيم اما تاکنون چيزي به ما منتقل نشده است.مشيري ادامه داد: به طور قطع پس از آغاز به کار مجلس در هفته آتي، در صورت درخواست، کميسيون آموزش و تحقيقات با دعوت از نمايندگان تشکل  هاي صنفي فرهنگيان به کميسيون به مشکلات آنها رسيدگي مي  کند و هر آنچه از دست ما برآيد براي آنها انجام خواهيم داد.
 
جنتي: بايد کمر همت را ببنديم

گروه سياسي: دبير شوراي نگهبان، ايران و مردم کشورمان را الگوي مقاومت ملت هاي آزاد و مستقل جهان دانست و تصريح کرد: تجربه نشان داده که ملت انقلابي ايران ظلم و سلطه را تحمل نخواهد کرد و در مقابل تهديدها و فشارها تسليم پذير نيست. آيت الله احمد جنتي که به مناسبت هفته وحدت و ولادت با سعادت پيامبر اکرم حضرت محمد مصطفي (ص) و رئيس مذهب جعفري، حضرت امام جعفر صادق (ع) در جمع کارکنان شوراي  نگهبان سخن مي گفت، افزود: وقت شناسي، شناخت توطئه هاي دشمن، تقويت وحدت داخلي و استقامت مردم و مسوولان تنها راه مقابله با توطئه هاي دشمنان است. وي ادامه داد: دشمن نقشه مي کشد، توطئه مي چيند، قطعنامه صادر مي کند و به تفرقه و اختلاف دامن مي زند چرا که از اسلام و مسلمين احساس خطر مي کند. جنتي با بيان اينکه دشمن تاکنون هر کاري که کرده نتوانسته ملت و دولت ايران را به زانو درآورد، تاکيد کرد: قدرت ها هر چه قدرتمند باشند نمي توانند به ملت ايران سلطه کنند.دبير شوراي  نگهبان با تشريح ابعاد توطئه هاي دشمن و اهداف آن در جنگ اقتصادي، سياسي، تبليغاتي و فرهنگي عليه نظام جمهوري اسلامي ايران اظهار داشت: ما مي توانيم روي پاي خود بايستيم و بايد توان و استعدادهاي خود را به کار گيريم.وي "عزم ملي" براي مقابله با تحريم ها و فشارهاي دشمن عليه کشورمان را ضروري خواند و خاطرنشان کرد: ملت و مسئولان ايران خوب مي دانند "مقاومت" تنها راه پيروزي در مقابل دشمنان است. جنتي هم چنين گفت: انشا» الله مردم ايران همچون گذشته بر توطئه هاي دشمن و مشکلات فائق خواهند آمد; بايد کمر همت را ببنديم و هر فرد، گروه و مسوولي در سال جديد بايد به کار و فعاليت بيشتر بيانديشد. دبير شوراي نگهبان با اشاره به نامگذاري امسال به نام "اتحاد ملي و انسجام اسلامي" توسط مقام معظم رهبري، افزود: بايد براي تحقق کامل وحدت کار زيادي انجام شود. وي با تبريک فرارسيدن ميلاد عزت آفرين و پر افتخار حضرت پيامبر اعظم(ص)، حضرت امام صادق(ع) و هفته وحدت و سال نو به همه مسلمانان جهان، بر لزوم احياي فرهنگ قرآني و تقويت بنيه عقيدتي و ايماني جامعه اسلامي تاکيد کرد.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
گزارش
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش