جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5104

پيشنهاد جايگاه‌داران براي حذف کارت‌هاي سوخت
قيمت بنزين هزارتوماني نهايي نيست، در آينده تغييراتي خواهد داشت

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت مطرح كرد:
سود 8 ميليارد دلاري در انتظار شرکت‌هاي جهاني و سرمايه گذاران


خبر


معادلات انرژي


 پيشنهاد جايگاه‌داران براي حذف کارت‌هاي سوخت
 قيمت بنزين هزارتوماني نهايي نيست، در آينده تغييراتي خواهد داشت 

 
قائم مقام شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با اشاره به ادامه عرضه کارتي بنزين، دلايل افزايش قيمت سي ان جي را تشريح کرد و گفت: طرحي جديد براي استفاده کارت در پمپ‌بنزين‌ها در شوراي اقتصاد تعريف مي‌شود.به گزارش مهر، منصور رياحي در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش مهر درباره آماده بودن جايگاه‌هاي سوخت به منظور حذف کارت هوشمند بنزين، گفت: شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي هيچ‌گونه برنامه‌اي براي حذف کارت هوشمند بنزين ندارد.

قائم مقام شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با بيان اينکه عرضه کارتي بنزين ادامه مي‌يابد، دلايل افزايش قيمت سي ان جي را تشريح کرد و گفت: به زودي يک طرح جديد به منظور استفاده کارت در پمپ‌بنزين‌ها در شوراي اقتصاد تعريف مي‌شود.

وي با اعلام اينکه يکي از اهداف کارت هوشمند بنزين، اجراي نظام سهميه‌بندي بوده و عرضه کارتي بنزين داراي مزيت‌هاي متعددي است، تصريح کرد: در طول نزديک به هشت سال گذشته تاکنون با استفاده از سامانه هوشمند سوخت و عرضه کارتي بنزين، قيمت اين فرآورده نفتي از ليتري 100 تومان به 1000 تومان افزايش يافته است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه قطعاً بنزين هزار توماني، قيمت نهايي نبوده و در آينده روند افزايش قيمت ادامه مي‌يابد، اظهارداشت: عرضه گازوئيل بر اساس پيمايش يکي ديگر از ماموريت‌هاي سامانه هوشمند سوخت بوده و از اين رو عرضه کارتي بنزين کماکان ادامه مي‌يابد.

رياحي در پاسخ به اين پرسش مهر که مردم هيچ‌گونه انگيزه‌اي براي استفاده از کارت هوشمند شخصي خود به منظور خريد بنزين در جايگاه‌ها ندارند، بيان کرد: هم‌اکنون چندين سناريو جديد براي افزايش انگيزه مردم به منظور استفاده از کارت‌هاي بنزين تعريف شده که پيش بيني مي‌شود تا دو ماه آينده، اين سناريوها در شوراي اقتصاد تصويب و ابلاغ شود.

وي با يادآوري اينکه در صورت تعريف اين سناريوها، انگيزه مردم براي استفاده از کارت هوشمند بنزين شخصي افزايش مي‌يابد، تاکيد کرد: هم‌اکنون در حال انجام رايزني به منظور اخذ مجوز و مصوبات لازم از وزارت نفت و شوراي اقتصاد براي اجراي اين طرح جديد بنزيني هستيم.

رياحي در پاسخ به پرسش ديگر مهر که آيا اين امکان وجود دارد که با تعريف طرح جديد، مردم با استفاده از کارت بنزين شخصي خود از خريد بنزين و يا پاداش استفاده کنند، توضيح داد: هم‌اکنون چندين گزينه قيمتي و غيرقيمتي براي افزايش انگيزه مردم در استفاده از کارت‌هاي بنزين شخصي تعريف شده که پس از تصويب و ابلاغ، جزئيات آن اعلام خواهد شد.

قائم مقام شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي با بيان اينکه برخي از کشورها همچون ونزوئلا، سوريه و عراق به دنبال استفاده از دانش فني سامانه هوشمند سوخت ايران هستند، گفت: کنترل آماري، شفافيت در خريد و فروش، اخذ اطلاعات و مديريت مصرف از مهمترين مزيت‌هاي عرضه کارتي بنزين بوده و تجزيه و تحليل آمارهاي آن مي‌تواند منجر به برنامه‌ريزي‌هاي جديد در مديريت مصرف اين فرآورده نفتي شود.

وي همچنين درباره عدم پرداخت مابه‌التفاوت کارمزد جايگاه‌داران سوخت از ابتداي سال جاري تاکنون، اظهارداشت: افزايش نرخ کارمزد براي سال 94 در شوراي اقتصاد، مصوب شده است اما تاکنون سازمان برنامه و بودجه اين افزايش نرخ را به شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ابلاغ نکرده است.

اين مقام مسئول تاکيد کرد: در صورت ابلاغ مصوبه افزايش نرخ کارمزد، مطالبات معوق جايگاه‌داران سوخت پرداخت خواهد شد.

رياحي همچنين در پاسخ به سئوال ديگر مهر در خصوص دلايل افزايش 100 توماني قيمت سي ان جي، بيان کرد: هدف از کاهش نرخ سي ان جي در تابستان، ارائه تسهيلاتي به مردم به منظور انجام سفرهاي تابستاني بوده و مصوبه دولت صرفاً براي سه ماه بود که با به پايان رسيدن اين مدت، قيمت سي ان جي به قيمت قبلي خود بازگشت.

قائم مقام شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در پايان خاطرنشان کرد: کاهش قيمت سي ان جي در فصل تابستان منجر به صرفه‌جويي در مصرف بنزين کشور و رشد سه تا چهار درصدي مصرف سي ان‌ جي در فصل تابستان شد.

اين در حالي است كه ،موضوع کارمزدها در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور مطرح شده و ما منتظر تصميم آنها هستيم.

بيژن حاج‌محمدرضا رئيس انجمن صنفي جايگاه‌داران سوخت کشور در همايش سراسري جايگاه‌داران سوخت و فرآورده‌هاي نفتي با اشاره به اينکه طي هفت ماهه سال جاري جايگاه‌داران هنوز کارمزدي دريافت نکرده‌اند گفت:اگر بخواهيم جايگاه‌داران خدمات در سطح عالي ارائه دهند بايد مشکلات آنان را حل کرده و موضوع کارمزدها را جدي بگيريم.

حاج‌محمدرضا افزود: ما موضوع مربوط به کارمزد جايگاه‌ها را از طريق مراجع مربوطه پيگيري مي‌کنيم.

وي با بيان اينکه جايگاه‌داران با وجود عدم دريافت کارمزد نسبت به عرضه سوخت و تعهدات خود پايبندند تصريح کرد: موضوع کارمزدها در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور مطرح شده و ما منتظر تصميم آنها هستيم.

وي در ادامه با بيان اينکه طي 38 سال گذشته با وجود جنگ و تحريم هيچ گونه انفجاري در جايگاه‌هاي عرضه سوخت رخ نداده اظهار داشت: چنانچه انفجار و يا آتش‌سوزي نيز باشد مربوط به آتش‌گرفتن خودروها و سهل‌انگاري رانندگان بوده است.

وي با اشاره به اينکه برندسازي جايگاه‌ها جزو برنامه‌هاي جايگاه‌داران قرار گرفته اظهار داشت: ما درصدديم در جهت برند سازي همسو با کشورهاي خارجي حرکت کرده اما اين امر بدون مساعدت مسئولان امکان‌پذير نيست.

حاج‌محمدرضا افزود: البته برخي مسئولين توقع دارند که از جايگاه‌هايي که به مرز ورشکستگي رسيده‌اند شل و BP بسازيم در صورتي که اين امر بدون همکاري مسئولين امکان‌پذير نيست.

وي با بيان اينکه در حال حاضر سه هزار و 500جايگاه سوخت در کشور فعاليت مي‌کنند اظهار داشت: ما تلاش خود را براي برند شدن جايگاه‌ها خواهيم داشت اما انتظار داريم که مسئولين همکاري‌هاي لازم را به عمل آورند.

وي در خصوص از رده خارج کردن کارت‌هاي هوشمند سوخت گفت: با توجه به اينکه قيمت بنزين در کشور تک نرخي شده وهمچنين عرضه سوخت به وسيله کارت زمان‌بر و هزينه‌بر است نيازي به استفاده از کارت سوخت نيست بنابراين پيشنهاد کرديم که کارت‌ها از رده خارج شوند.


 رئيس پژوهشگاه صنعت نفت مطرح كرد:
 سود 8 ميليارد دلاري در انتظار شرکت‌هاي جهاني و سرمايه گذاران 

 رئيس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: براساس پيش بينيها، در نتيجه اجراي برجام، بازاري با سود 8 ميليارد دلار در انتظار شرکتهاي بين المللي و سرمايه گذاران بالقوه خواهد بود.

به گزارش شانا، حميدرضا کاتوزيان، در دومين همايش بين المللي فرصتهاي فناورانه نفت و گاز با اشاره به گسترش قابل توجه دانش در جهان گفت: موسسات تحقيقاتي و فناوري نمي توانند تنها بر دستاوردهاي خود تکيه کنند، در نتيجه به اشتراک گذاشتن دارايي با همکاران بهترين رويکرد براي استفاده بهينه از فناوريهاي روز است. وي به حضور نمايندگان سفارتخانه هاي خارجي و مقامات عاليرتبه و مديران شرکتهاي داخلي و بين المللي در اين همايش اشاره کرد و افزود: پژوهشگاه صنعت نفت توانست به منظور رفع چالشها و فرصتهاي فناورانه موجود در بخش بالادست صنعت نفت کشور، اين همايش را به عنوان فرصتي براي تبادل اطلاعات در مورد فناوريهاي روز جهان با نمايندگان شرکت ملي نفت ايران برگزار کند.

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به برگزاري موفقيت آميز نخستين دوره اين همايش در سال گذشته تصريح کرد: دومين همايش بين المللي فرصتهاي فناورانه نفت و گاز از مزيت تغييرات مثبت در فضاي جهاني براي توسعه همکاريهاي بين المللي با جمهوري اسلامي ايران در سايه تصويب برنامه جامع اقدام مشترک برجام و 1+5 بهره مند است. کاتوزيان با بيان اين که تحليلگران بر اين باورند که اين توافق مهم روابط ميان ايران و جهان را تغيير خواهد داد، يادآور شد: اين شرايط موقعيت بي بديلي را براي تقويت اقتصاد ايران در اختيار کشور قرار خواهد داد.

وي با تأکيد بر اين که شواهد عيني از اقتصاد بزرگ و غني از منابع ايران توجه بسياري را جلب کرده، اظهار کرد: نتايج تحقيقاتي که از سوي بانک سرمايه گذاري گلدمن انجام شده حاکي از آن است که ايران در ميان 11 کشوري قرار دارد که در قرن 21 مي تواند به بزرگترين اقتصاد جهان تبديل شود.

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: با توجه به بررسيهاي انجام شده، پيش بيني مي شود که در نتيجه اجراي برجام، بازاري با سود 8 ميليارد دلار در انتظار شرکتهاي جهاني و سرمايه گذاران بالقوه خواهد بود.

کاتوزيان با بيان اين که در دو سال گذشته تغييرات و اقدامات زيادي به منظور تحقق اهداف رئيس جمهوري براي توسعه اقتصادي ايران در بلندمدت صورت گرفته است، گفت: همسو با اهداف چشم انداز 1404 براي کسب رتبه نخست صنعتي علمي و فناوري در منطقه، فعاليتهاي بسياري بايد انجام شود و از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت نقش مهمي در تحقق الزامات فناورانه صنعت نفت کشور دارد.

وي با اشاره به اين که باور بر اين است که صنعت نفت ايران به عنوان بزرگترين منبع درآمد ملي، يکي از پيشرانهاي توسعه اقتصادي کشور در سالهاي آتي خواهد بود، تصريح کرد: پژوهشگاه صنعت نفت نيز به عنوان بازوي تحقيق و توسعه وزارت نفت مصمم است تا توانمنديهاي خود را براي کمک به اين مهم از طريق ابزار فناوري تقويت کند.

به گفته وي، وزير نفت سه اولويت اصلي براي جهت گيري فعاليتهاي پژوهشگاه را اعلام کرده که نخست و مهمترين اولويت بخش بالادستي است که به توجه سريع نيازمند است.

کاتوزيان اولويت دوم پژوهشگاه صنعت نفت را حوزه شدت مصرف انرژي در کشور و اولويت سوم را تأمين دانش فني مورد نياز بخش پايين دستي دانست و گفت: با توجه به اين که مهمترين اولويتهاي صنعت نفت ايران افزايش ضريب برداشت از ميدانهاي بزرگ است از اين رو فناوريهاي ازدياد برداشت را به عنوان محور اصلي اين همايش انتخاب کرديم.

رئيس پژوهشگاه صنعت نفت افزود: به طور همزمان شرکت ملي نفت ايران، تحت نظارت وزير نفت، تصميم گرفته است طرح جديدي را با هدف افزايش نرخ توليد براي توسعه تحقيقات محور ميدانهاي نفت کشور اجرا کند.

وي با اشاره به واگذاري مطالعه ميدانهاي اهواز و يادآوران به پژوهشگاه صنعت نفت اظهار کرد: اين دو ميدان از بزرگترين ميدانهاي نفت کشور به حساب مي آيند و قرارداد رسمي انجام مطالعات ازدياد برداشت روي ميدان اهواز در اواخر سال گذشته بين شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب با پژوهشگاه منعقد شد.

کاتوزيان ادامه داد: با وجود موانع ناشناخته زيادي که بر سر راه اين طرح جديد قرار داد، پژوهشگاه صنعت نفت به همراه همکاران نامي بين المللي خود پيشرفت قابل قبولي در اين حوزه داشته است. رئيس پژوهشگاه صنعت نفت با ابراز اميدواري از برگزاري اين همايش يادآور شد: اميدواريم که اين همايش آغازي براي همکاريهاي نزديکتر بين پژوهشگاه، شرکاي بين المللي اين مجموعه و شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب باشد.


 خبر 

 مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي:

نفت روي آب نداريم

مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي با اشاره به افزايش توان عملياتي صادرات نفت ايران تا سقف 6 ميليون بشکه در روز، اعلام کرد: ايران هيچگونه نفت روي آب بدون مشتري در ترمينال‌هاي خليج فارس ندارد.سيد پيروز موسوي در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت ترمينال و پايانه‌هاي نفتي ايران به منظور افزايش صادرات نفت خام ايران در دوران پساتحريم، گفت: تعميرات اساسي، بازسازي و نوسازي تاسيسات، اسکله و مخازن ذخيره سازي در پايانه‌هاي نفتي ايران در خليج فارس به پايان رسيده است.مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران با اعلام اينکه در صورت دستور وزير نفت هيچ گونه محدوديتي به منظور افزايش صادرات نفت خام از مسير پايانه‌هاي نفتي کشور در منطقه خليج فارس وجود ندارد، تصريح کرد: در حال حاضر توان عملياتي صادرات نفت در پايانه‌هاي کشور به بيش از 6 ميليون بشکه در روز افزايش يافته است.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه با انجام تعميرات اساسي و انجام لايروبي امکان پهلوگيري و جداسازي غول پيکرترين کشتي‌هاي نفتکش جهان در پايانه خارگ به عنوان بزرگترين ترمينال نفتي ايران در خليج فارس وجود دارد، اظهار داشت: بر اين اساس هم اکنون کشتي هاي نفتکش با ظرفيت 300 تا 320 هزار تن امکان پهلوگيري در پايانه خارگ را دارند.

وي با بيان اينکه روز گذشته تعميرات اساسي و دوره اي پهلوگاه شماره 11 پايانه نفتي خارگ به پايان رسيد، اظهارداشت: تعميرات اساسي اين پهلوگاه نفتي پس از سه سال به پايان رسيده است.

موسوي در ادامه با يادآوري اينکه در حال حاضر ايران هيچگونه نفت روي آب بدون مشتري در ترمينال‌هاي خليج فارس ندارد، خاطرنشان کرد: پايانه‌هاي نفتي آماده لغو تحريم‌ها و صدور دستور افزايش 500 هزار بشکه اي توليد نفت توسط وزير نفت هستند.

مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران با اعلام اينکه در شرايط فعلي هيچگونه محدوديت عملياتي به منظور ميزباني کشتي هاي نفتکش خارجي در دوران پساتحريم وجود ندارد، خاطرنشان کرد: پايانه هاي نفتي ايران يکي از ايمن ترين پايانه هاي نفتي منطقه به منظور پهلودهي و جداسازي کشتي هاي نفتکش خارجي است.

نامه تشکرآميز 220 نماينده از دولت براي گازرساني به روستاها

عضو هيات رئيسه مجلس نامه تشکر 220 نفر از نمايندگان مجلس را خطاب به رئيس جمهوري و وزير نفت به دليل گازرساني به روستاهاي محروم کشور قرائت کرد.

به گزارش شانا، ضرغام صادقي در نشست علني مجلس شوراي اسلامي گفت: 220 نماينده مردم در مجلس در نامه‌اي به دکتر روحاني و وزير نفت از آنها به دليل گازرساني به شهرهاي کوچک، روستاها و بويژه مناطق محروم کشور قدرداني کردند.

توقف طرح جمع‌آوري بخارات بنزين

يک مقام مسئول در سازمان محيط‌زيست با اشاره به انتشار 8653 تن آلاينده تبخيري بنزين در تهران، از توقف طرح جمع‌آوري بخارات بنزين در جايگاه‌ها خبر داد.

به گزارش مهر، علي‌ رجبي در همايش ملي جايگاه‌داران سوخت و فرآورده‌هاي نفتي کشور درباره آخرين وضعيت تعريف استاندارد جديد براي عرضه بنزين در جايگاه‌ها، گفت: در شرايط فعلي مصرف بالاي سوخت به ويژه انواع سوخت‌هاي غيراستاندارد در کشورهاي مختلف جهان منجر به بروز پديده‌هايي همچون شيوع گسترده سرطان، بارش باران‌هاي اسيدي، مشکلات و چالش‌هاي متعدد بهداشت و سلامت براي شهروندان، گرم شدن کره زمين و بروز پديده گرد و غبار شده است. رئيس مرکز ملي هوا و تغيير اقليم سازمان حفاظت محيط‌زيست با اعلام اينکه يکي از مهمترين دلايل افزايش پديده گرد و غبار در اکثر نقاط کشور، عرضه و توزيع سوخت غيراستاندارد و وجود مواد شيميايي خطرناک است، تصريح کرد: در طول چند سال گذشته حدود شش ميليارد دلار به منظور توليد بنزين با استاندارد يورو4 در پالايشگاه‌ها سرمايه‌گذاري شده است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه عرضه بنزين با استاندارد يورو 4 اتحاديه اروپا نقش غيرقابل انکاري در کاهش آلودگي در تهران و اکثر کلانشهرهاي کشور داشته است، بيان کرد: هم‌اکنون در تهران و شش کلانشهر ديگر کشور بنزين يورو4 عرضه و توزيع مي‌شود و قرار است در ساير کلانشهرها هم با انجام واردات، بنزين يورو4 هم در اين مناطق عرضه شود.

وي با اشاره به دستاوردهاي زيست محيطي افزايش توليد گاز در پارس جنوبي، تبيين کرد: سال گذشته با بهره‌برداري از تعدادي از فازهاي پارس جنوبي، ظرفيت توليد گاز ايران روزانه 100 ميليون مترمکعب افزايش يافت که با افزايش گازرساني به نيروگاه‌ها، به ميزان قابل توجهي از مصرف سوخت نفت کوره جلوگيري شد. رجبي با اشاره به تعريف استاندارد جديد بنزين از طرف دولت، گفت: سال گذشته دولت مصوبه‌اي را به منظور توقف عرضه بنزين پتروشيمي و جمع‌آوري بخارات بنزين از سطح جايگاه‌ها، تعريف کرد که بخش دوم اين مصوبه تاکنون به طور کامل اجرايي نشده است.

اين مقام مسئول در سازمان حفاظت محيط‌زيست با بيان اينکه بر اساس استاندارد تعريف شده در دولت، بايد در يک ليتر بنزين، حجم بَنزَن کمتر از يک درصد، اولفين‌‌ها سهم 18 درصدي و سهم حجمي آروماتيک‌ها 35 درصد باشد، تاکيد کرد: در صورت رعايت اين استاندارد و به ويژه کاهش سهم بنزن از ترکيب بنزين، استانداردهاي عرضه و توزيع فرآورده‌ نفتي نزديک به استانداردهاي اتحاديه اروپا رعايت مي‌شود که در کاهش آثار زيست محيطي تاثيرگذار است.

رئيس مرکز ملي هوا و تغيير اقليم سازمان حفاظت محيط‌زيست با اشاره به انجام يک نمونه‌گيري جديد از وضعيت عرضه بنزين در سطح جايگاه‌هاي سوخت کشور، گفت: بر اساس آخرين نمونه‌گيري انجام شده، در 49 درصد جايگاه‌ها سهم بنزن کمتر از يک درصد، در 33 درصد جايگاه‌ها سهم بنزن بين 1 تا 1.5 درصد و در 18 درصد باقي‌مانده سهم بنزن حدود دو درصد بوده است.


 معادلات انرژي 

 احتمال سفر مديران شرکت‌هاي نفتي آمريکا به تهران

مدير عامل شرکت ملي نفت ايران از احتمال حضور شرکت‌هاي نفتي آمريکايي در کنفرانس معرفي قراردادهاي جديد نفتي(IPC) در تهران خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از وزارت نفت، رکن الدين جوادي درباره دليل اصلي معرفي قراردادهاي IPC در تهران به جاي لندن با اشاره به اينکه دو ديدگاه درباره برگزاري کنفرانس قراردادهاي نفتي مطرح بوده است، گفت: نتايج تضارب آرا درباره برگزاري اين کنفرانس در تهران يا لندن اين شد که با توجه به شرايط پيش آمده و تمايل زياد شرکت‌هاي خارجي براي حضور، اين کنفرانس در تهران برگزار شود.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران افزود: هم اکنون بسيار از شرکت‌هاي بزرگ نفتي در حال بازگشايي و فعال کردن دفاترشان در تهران هستند.

معان وزير نفت درباره حضور شرکت‌هاي آمريکايي در اين کنفرانس گفت: هنوز تصوير روشني از آمدن آنها وجود ندارد. با اين همه، احتمال حضور آنها منتفي نيست.

جوادي در اين باره که آيا شرکت‌هاي آمريکايي محدوديتي براي حضور در ايران خواهند داشت يا نه؟ افزود: از نظر دولت محدوديتي براي حضور آنها وجود ندارد و همکاري با شرکت‌هاي آمريکايي در قالب اين قراردادها امکان پذير است.

بيژن زنگنه، وزير نفت هم گفته بود: در کنفرانسي که آبان ماه در تهران برگزار مي شود، پروژه هايي که قرار است در قالب اين قراردادها اجرا شوند، به سرمايه گذاران معرفي خواهد شد.

اين عضو کابينه دولت با تاکيد بر اينکه اصل اين کنفرانس به جاي لندن در تهران برگزار خواهد شد، تصريح کرد: شرکت‌هايي که از کنفرانس تهران جا بمانند، مي توانند در اجلاس لندن حضور پيدا کنند.

تصويب شرايط عمومي و ساختار و الگوي قراردادهاي بالادستي نفت و گاز

هيأت وزيران در جلسه خود به رياست حجت‌الاسلام و المسلمين حسن روحاني رييس جمهور، شرايط عمومي و ساختار و الگوي قراردادهاي بالادستي نفت و گاز را تصويب کرد.هدف از مصوبه، افزايش بهينه ظرفيت توليد نفت و گاز طبيعي کشور به ويژه در ميدان‌هاي مشترک، اجراي طرح‌ها، استفاده از شيوه‌هاي نوين و انعقاد قرارداد با شرکت‌هاي صاحب صلاحيت نفتي در اکتشاف، توصيف، توسعه، توليد و بهره‌برداري از ميدان‌هاي نفتي و گازي و تشويق و حمايت از جذب و هدايت سرمايه‌هاي داخلي و خارجي به تصويب رساند.

در اين جلسه همچنين آيين نامه اجرايي قانون مقررات صادرات و واردات در زمينه شرايط ترخيص کالاهايي که سود بازرگاني آنها توسط دولت در طول سال افزايش يا شرايط ورود آنها تغيير يافته و يا ورود آنها ممنوع اعلام مي‌شود، بر اساس مقررات قبل از افزايش و تغيير يا اعلام ممنوعيت اصلاح گرديد.

نظر نوبخت درباره طرح خروج محصولات پتروشيمي از بورس کالا

" خروج محصولات پتروشيمي از بورس کالا ". اين خبري است که براي چندمين بار در سال جاري از سوي بالاترين متولي صنعت کشور مطرح مي شود و دلهره را به رينگ اين محصولات در بورس کالا تزريق مي‌کند.به گزارش ايسنا، وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاري بر خلاف مصوبه دولت بارها موضوع خارج شدن محصولات پتروشيمي از بورس کالا را مطرح کرده و در نامه‌اي به معاون اول رئيس جمهور بر خروج محصولات پتروشيمي از بورس و اختياري شدن عرضه آن در بورس اصرار مي‌کند.

طرح موضوع خروج اين محصول از بورس کالا در حالي است که اين طرح با مخالفت‌هاي جدي مسئولان مختلف و نمايندگان مجلس رو به رو شده و به دليل نداشتن توجيه منطقي مانع عملي شدن آن شده است. زيرا اکثر مسئولان به اتفاق، خروج محصولات پتروشيمي از بورس کالا را تصميمي نسنجيده و غير علمي عنوان مي کنند و معتقدند عرضه محصولات پتروشيمي در بورس کالا زمينه چند نرخي شدن اين کالا و نوسان قيمت‌ها را از بين برده و باعث کوتاه شدن دست دلالان و شفافيت آن نسبت به گذشته شده است.مخالفان، ايجاد رانت و افزايش قيمت اين محصول را مهم ترين تبعات اين تصميم عنوان مي‌کنند و مي گويند خروج معاملات پتروشيمي‌ها از بورس و بازگشت به سيستم گذشته و خريد محصول درب کارخانه‌ تنها پاک کردن صورت مسئله است زيرا هدف از ايجاد راه اندازي بورس شفافيت در عرضه و تقاضا و قيمت گذاري محصولات است.

مخالفان همچنين تاکيد دارند که اگر معاملات محصولات پتروشيمي در بورس با مشکلاتي مواجه است، اين مشکلات بايد در بازار بورس برطرف شود نه اينکه با خروج کامل محصولات پتروشيمي زمينه فساد عظيم در اين محصولات فراهم شود.

از سوي ديگر، موافقان خروج محصولات پتروشيمي مي‌گويند که با عرضه محصولات پتروشيمي در بورس کالا، بازار اين محصول در دست دلالان افتاده است و توزيع آن با ابهاماتي مواجه است اين در حالي است که مبناي معاملات بورس کالا سامانه بهين‌ياب وزارت صنعت است يعني سامانه بهين ياب توسط وزارت صنعت راه‌اندازي شده است تا صلاحيت شرکت‌ها و حجم مواد اوليه مورد نياز آنها ارزيابي شده و براي خريد به بورس کالا معرفي شود و خريداران با مهر تاييد وزارت صنعت وارد بورس مي‌شوند.به اين ترتيب و در حالي همچنان مخالفت با خروج محصولات پتروشيمي از بورس ادامه دارد که اخيرا سخنگوي دولت اعلام کرده است که اين طرح هنوز در دولت مطرح نشده است، بنابراين هنوز تصميم قطعي در اين خصوص گرفته نشده، اما انتشار اين اخبار بازار محصولات پتروشيمي را به شدت تحت الشعاع قرار داده و موجب ايجاد هرج و مرج و ترس در بازار اين محصول شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي