جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5107

واکنش رييس جمهور به مخالفت‌ها با توافق هسته‌اي:
به موقع جواب مي‌دهم


هشدار فابيوس درخصوص تبديل جنگ سوريه به جنگ جهاني


آنکارا، سفير روسيه را احضار کرد


هاموند : با ايران و روسيه درباره سوريه توافقي نکرده‌ايم


ميـزخبر


يك نكته از هزاران


ميز خبر

رييس قوه قضاييه:
در رسيدگي به پرونده متهم نفتي، تحت تاثير مداخلات قرار نمي‌گيريم


خبر


مراسم رونمايي از خودرو برقي دانشگاه خواجه نصير


بازديد کيم جونگ اون رهبر کره شمالي از يک کارخانه توليد دارو


سرمقاله


 واکنش رييس جمهور به مخالفت‌ها با توافق هسته‌اي:
 به موقع جواب مي‌دهم 

 
رييس جمهوري در همايش ملي روز روستا، با تاکيد بر اينکه "روستا ، محور فرهنگ اين مرز و بوم است "، گفت: خدمات عمومي در روستاها نيز بايد همانند شهرها ارتقا يابد و نبايد علم ، درمان و اشتغال، کالاي شهر باشد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني تصريح کرد: اگر دولت بتواند با کمک مردم برنامه‌هاي خود را به طور کامل به پيش ببرد، روستاها مي‌توانند مرکز اميد، توليد و پايه توسعه پايدار باشند، چرا که اساساً توسعه وقتي پايدار خواهد بود که روستاها در مسير توسعه پايدار باشند.

دکتر روحاني در ادامه با تسليت مجدد به ملت ايران و همه مسلمانان و بويژه خانواده هاي جانباختگان حادثه منا، گفت: جان باختن زائران در منا در وضعيتي بسيار دردآور که با بي‌کفايتي، بي‌تدبيري، عدم برنامه‌ريزي و احياناً تقصيرهايي روي داد که بايد مورد بررسي قرار گيرند، بسيار تأثرانگيز و دردآور بود.

دکتر روحاني خاطر نشان کرد: ما نداي مظلوميت مردم مسلمان و جانباختگان اين فاجعه را در حضور سران کشورها در سازمان ملل به گوش جهانيان رسانديم و وزير امور خارجه ما که به حق يکي از قهرمانان ملي تاريخ کشورمان است در اين راستا کوشش‌ها و تلاش‌هاي گسترده‌اي داشت و دارد.

رييس جمهوري ادامه داد: وزراي بهداشت و کشور، معاون اول رييس‌ جمهوري و همه دولت از لحظه وقوع اين حادثه پيگير قضايا بوده و در خدمت مردم هستند و اقدامات خود را دنبال خواهند کرد و اين جاي تقدير دارد. ايران اولين کشوري بود که توانست پيکرهاي مطهر حاجيان خود را به آغوش خانواده‌ها بازگرداند تا مرهمي بر آلام آنها باشد و بيشترين تحرک و تلاش را در پيگيري اين رخداد داشته‌ايم. همچنين زيباترين تعابير و کلمات مقام معظم رهبري را در جريان اين وقايع شاهد بوده‌ايم.

دکتر روحاني گفت: زبان من در تجليل از مردم ايران که در استقبال، گراميداشت و تشييع پيکرهاي مطهر حاجيان خود سنگ تمام گذاشته‌اند، قاصر است. اين ملت نشان داد که ملتي منسجم و متحد است و ما به ايراني بودن و مسلمان بودن خود افتخار کرده و به پيامبر(ص) و اهل بيت (ع) عشق مي‌ورزيم.

رييس جمهوري در ادامه با اشاره به اينکه هر آنچه در اين دولت به دست آمده در سايه اميد، حضور، مشارکت و فعاليت و تلاش مردم بوده، اظهارداشت: اگر دولت توانست در مذاکرات هسته‌اي به افتخاري تاريخي دست يابد، اين نتيجه حضور و حمايت مردم بود. از برخي حرف‌ها که درباره اين افتخار بزرگ زده مي‌شود، بگذريم که به موقع به آنها جواب خواهم داد، اما امروز همه سران دنيا و همه مردم دنيا به غير از رييس يک رژيم اشغالگر منفور، حصول اين توافق را دستاورد عظيمي مي‌دانند که بايد به آن افتخار کرد.

دکتر روحاني اضافه کرد: شما در تمام قرون و اعصار موردي را سراغ نداريد که يک کشور در حال توسعه در برابر پنج عضو دائم شوراي امنيت که متأسفانه به دليل نظم ناعادلانه‌اي که بر آن حاکم است، براي همه چيز از جمله جنگ در دنيا تصميم مي‌گيرد، بنشيند و دو سال مذاکره پي‌ در پي کند و به سندي دست يابد که هيچ‌کس در دنيا نتواند منکر آن شود که اين سند، توفيق و افتخاري بزرگ، به حساب مي‌آيد.

رييس جمهوري تصريح کرد: سند مذاکرات افتخار ملت ايران است و نمي‌دانم کساني که مي‌خواهند اين افتخار را زير سوال ببرند، مي‌خواهند به نفع چه کسي کار کنند. ما يک ملت هستيم و هر افتخاري که در کشور به دست آيد از سوي کشاورزان، ورزشکاران، دانشمندان و يا هر جمع و گروه ديگري که باشد، متعلق به همه ملت است.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه به لطف خدا، امروز در شرايط پس از تحريم قرار گرفته‌ايم، خاطر نشان کرد: به حول و قوه الهي در هفته‌ها و ماه‌هاي آتي همه ديوارهاي غلط و ظالمانه تحريم را فرو مي‌ريزيم و شرايط باثبات‌تر و آرام‌تري فراهم مي‌کنيم که موجب ترغيب فعالان اقتصادي ، سرمايه‌گذاران و توليدکنندگان خواهد شد.

رييس جمهوري در ابتداي اين همايش نيز گفت: روستا آنجايي است که وقتي نام آن برده مي‌شود، قبل از هر چيز صفا، صميميت، عشق به اسلام، تلاش، توليد و کار به ذهن متبادر مي‌شود و اين سخن را نه از آن جهت مي‌گويم که خود روستازاده‌ام و به آن افتخار مي‌کنم، بلکه از آن رو مي‌گويم که روستا همواره محور و بستر آفرينش فرهنگ در اين مرز و بوم بوده است و عموم بزرگان و مفاخر اين کشور از روستاها برخاسته‌اند.

دکتر روحاني با تأکيد بر اينکه روستاييان به هيچ وجه در هيچ عرصه‌اي از شهرنشينان عقب نيستند، گفت: روستاييان در انتخابات سال 92 نشان دادند که مسايل را خيلي خوب تحليل مي‌کنند و ان‌شاء الله در انتخابات پيش رو نيز سطح بالاي تحليل و بينش عميق خود را به رخ خواهند کشيد و به کساني رأي خواهند داد که لايق‌ترين افراد براي خدمت به اين مردم و اين کشور هستند.

دکتر روحاني افزود: مطلوب آن است که حماسه و افتخاري ديگر در اسفند امسال خلق شود که در آن روستاييان همانطور که سهم بسزايي در رشد و پيشرفت و اقتصاد کشور دارند در عرصه انتخابات نيز نقش‌آفريني مؤثري داشته باشند.

رييس جمهوري حضور و مشارکت مردم در انتخابات را مهم‌ترين خواسته دولت عنوان و تصريح کرد: از نظر دولت اين يا آن حزب هيچ فرقي با هم ندارند و مطلوب براي ما آن است که صالح‌ترين و قوي‌ترين افراد و کساني که ملي مي‌انديشند و تماميت جامعه و کشور را مي‌بينند، وارد صحنه شده و رأي بياورند.


 هشدار فابيوس درخصوص تبديل جنگ سوريه به جنگ جهاني 

 
خبرگزاري فرانسه: وزير امور خارجه فرانسه هشدار داد که خطر تبديل شدن جنگ داخلي سوريه به يک رويارويي جهاني وجود دارد.لوران فابيوس، وزير امور خارجه فرانسه در مصاحبه‌اي هشدار داد که اين خطر وجود دارد جنگ در سوريه تبديل به يک جنگ کاملاً مذهبي شود.

وي در پاسخ به اينکه ممکن است جنگ در سوريه منجر به يک رويارويي نظامي جهاني شود، گفت: چنين خطري وجود دارد. فابيوس تاکيد کرد: وقتي شما مي‌بينيد که اين جنگ که يک جنگ داخلي بود تبديل به يک جنگ منطقه‌اي با دخالت قدرت‌هاي بين‌المللي مي‌شود خطرهاي شديدي وجود دارد اما وحشتناک‌ترين خطر اين است که جنگ داخلي سوريه تبديل به يک جنگ کاملاً مذهبي شود که از يک طرف سني‌ها و هم‌پيمانانشان باشند و از طرف ديگر شيعيان و هم‌پيمانانشان. اين يک تشديد درگيري است که مي‌تواند بسيار خطرناک باشد. ما به عنوان کشور فرانسه در پي صلح و امنيت هستيم.


 آنکارا، سفير روسيه را احضار کرد 

 
اسکاي نيوز:وزارت خارجه ترکيه با اعلام نقض حريم هوايي اين کشور توسط يک جنگنده روسي تاکيد کرد که اين وزارتخانه سفير روسيه در آنکارا را براي ارائه توضيح در اين خصوص احضار کرده است.وزارت خارجه ترکيه اعلام کرد که يک جنگنده روسي حريم هوايي اين کشور را نقض کرده است.

اين وزارتخانه همچنين اعلام کرد براي دريافت توضيحاتي در اين خصوص سفير روسيه در آنکارا را احضار کرده است.وزارت خارجه ترکيه به روسيه درباره تکرار نقض حريم هوايي‌اش هشدار داد.مقامات روسيه هنوز هيچ واکنشي به اين مساله نشان نداده‌اند. روسيه اخيرا حملات خود عليه تروريست‌هاي داعش در سوريه را آغاز کرده که اين حملات واکنش‌هاي مختلفي را به دنبال داشت.در همين راستا رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه اعلام کرد که حملات روسيه در سوريه بحران اين کشور را بدتر مي‌کند.


 هاموند : با ايران و روسيه درباره سوريه توافقي نکرده‌ايم 

 
رويترز:وزير امور خارجه انگليس گفت که هنوز بر سر مساله سوريه توافقي با ايران و روسيه انجام نشده است.فيليپ هاموند، وزير امور خارجه انگليس در حاشيه نشست حزب محافظه کار تاکيد کرد: کليد حل بحران سوريه انتقال سياسي است اما با وجود لزوم اين اتفاق در حال حاضر توافقي با ايران و روسيه در اين زمينه انجام نگرفته است.

هاموند در ادامه با اشاره به عمليات نظامي اين روزهاي روسيه در سوريه گفت: روسيه تنها يک چيز را تکرار مي‌کند که موضع ايران نيز هست؛ اين که مسکو به مواضع داعش در سوريه حمله مي‌کند.وزير امور خارجه انگليس در اظهارات خود اين موضوع را غيرقابل قبول توصيف کرد.موضع دولت انگليس اين است که لندن آماده است با مسکو براي برقراري صلح در سوريه همکاري کند. هر چند ديويد کامرون نخست وزير انگليس گفت که موضع لندن و واشنگتن در خصوص حضور اسد در آينده سوريه با ايران و روسيه کيلومترها فاصله دارد.


 ميـزخبر 

 کاردار ايران در بحرين به تهران بازگشت

محمدرضا بابايي کاردار ايران در بحرين روز يک‌شنبه به تهران بازگشت.

به گزارش ايسنا خبرگزاري بحرين روز پنج‌شنبه در خبري اعلام کرد وزارت خارجه بحرين از کاردار ايران خواسته است ظرف 72 ساعت منامه را ترک کند.

اين خبرگزاري با تکرار ادعاهاي دروغين مقامات بحريني مبني بر دخالت ايران در امور داخلي اين کشور اعلام کرد که محمدرضا بابايي به عنوان عنصري نامطلوب شناخته شده است و بايد ظرف 72 ساعت به تهران بازگردد.

در پاسخ به اين اقدام بحريني ها که به نظر مي رسد تحت تاثير فشار حکومت عربستان انجام شده ايران نيز نفر دوم سفارت بحرين در تهران را اخراج کرد.

پايان فعاليت آجاي شارما در ايران

کاردار انگليس در تهران به کار خود در سفارت اين کشور در ايران پايان داد.

به گزارش ايسنا، آجاي شارما در توئيتي که منتشر کرد اين طور نوشت که تهران را با ناراحتي ترک مي‌کنم . حضور من در مذاکرات که منتهي به توافق هسته اي و بازگشايي سفارت انگليس شد يک فرصت و مزيت خوب بود و روابط ايران و انگليس رو به جلو است.

آجاي شارما طي دو سال گذشته به عنوان کاردار ترددي انگليس در ايران فعاليت مي کرد و پس از بازگشايي مجدد سفارت انگليس در تهران که در اول شهريور ماه انجام شد، به عنوان کاردار اين کشور در ايران منصوب شد.

بن فندر که پيش از اين معاون آجاي شارما بود قرار است از اين پس به عنوان کاردار سفارت انگليس در ايران فعاليت کند.

حملات هوايي روسيه به مواضع مخالفان سوري در حمص، حلب، لاذقيه و ادلب

جنگنده‌هاي ارتش روسيه در ادامه حملات هوايي خود در سوريه پايگاه هاي مخالفان مسلح در استان‌هاي مختلف اين کشور را هدف قرار دادند.

به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، جنگنده‌هاي روسي در ادامه حملات خود در سوريه پايگاه‌هاي مخالفان مسلح از جمله داعش در استان‌هاي حمص، حلب، لاذقيه و ادلب را هدف قرار دادند.

به گفته منابع سوري، مخالفان مسلح از آغاز حملات مقرهاي خود را تغيير داده‌اند و به اماکن نامشخصي رفته‌اند تا در معرض حملات قرار نگيرند.

ديده‌بان حقوق بشر سوريه که به مخالفان سوري نزديک‌تر است مدعي شده که از آغاز حملات هوايي روسيه در سوريه، دست کم 39 غير نظامي کشته شده‌اند.

الحلقي: ائتلاف سوريه، روسيه، ايران و مقاومت لبنان معادله‌اي "سودآور" است

نخست‌وزير سوريه با تاکيد بر اينکه ائتلاف سوريه، روسيه، ايران و مقاومت لبنان "معادله‌اي سودآور" است، گفت: مقابله با تروريسم و بازگرداندن امنيت و آرامش به کشور از اولويت‌هاي دولت دمشق است.

به گزارش خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، وائل الحلقي، نخست‌وزير سوريه در جريان نشست پارلمان اين کشور با اشاره به ادامه تلاش‌ها براي کاهش سهميه‌بندي برق و فراهم کردن آب شرب براي تمامي استان‌ها، گفت: مقابله با تروريسم و بازگرداندن امنيت و آرامش به کشور اولويت اول دولت است.

الحلقي در ادامه به همکاري هاي ايران، روسيه و نيروهاي مقاومت لبنان با دولت دمشق در مبارزه با داعش اشاره کرد و گفت: ائتلاف سوريه، روسيه، ايران و مقاومت لبنان معادله‌اي سودآور است.

وي تاکيد کرد: هرکس بخواهد در سوريه با تروريسم مقابله کند بايد با دولت همکاري و هماهنگي لازم را به عمل آورد.

پرونده‌هاي فساد چهر‌ه‌هاي سياسي عراق فاش مي‌شود

يکي از اعضاي کميته شفاف‌سازي پارلمان عراق اعلام کرد: ظرف چند روز آينده پرونده‌هاي جديد فساد در عراق باز شده که اسامي چهره‌هاي سياسي برجسته‌اي در آن به چشم مي‌خورد. اين در حالي است که سخنگوي دفتر نخست وزير نيز از بسته جديد اصلاحات خبر داد.

به گزارش پايگاه خبري المسله عراق، يکي از اعضاي کميته شفاف‌سازي پارلمان عراق از تلاش براي باز کردن پرونده‌هاي مهم فساد طي چند روز آتي خبر داد و تاکيد کرد: در اين زمينه چهره‌هاي سياسي برجسته‌اي برکنار خواهند شد.

وي تاکيد کرد: هيات شفاف‌سازي قصد دارد به تمامي پرونده‌هاي قبلي و فعلي که منجر به اتلاف اموال عمومي و سهميه‌هاي مردمي شده، رسيدگي کند.

با تغيير موضع محسوس نسبت به توافق هسته‌اي؛

نتانياهو: بيايد به جلو نگاه کنيم

شبکه سي‌ان‌ان گزارش داد: نخست‌وزير اسراييل که به شدت با توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 مخالفت مي‌کرد در تغيير موضعي جديد به دنبال اطمينان از پايبندي ايران به تعهداتش است.

به گزارش ايسنا، بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي در گفت‌وگو با شبکه خبري سي‌ان‌ان که پخش شد، گفت: اکنون توافق انجام شده است. بياييد به جلو نگاه کنيم. بايد اطمينان حاصل کنيم که آن‌ها (ايراني‌ها) به تمام تعهدات‌شان پايبند خواهند بود، اين اولين چيز است.

نخست‌وزير رژيم صهيونيستي زماني که در کنگره آمريکا سخنراني کرد، مخالفت شديد خود را با توافق هسته‌اي نشان داد اما قانون‌گذاران آمريکايي نتوانستند مانع از اجراي آن شوند و دموکرات‌ها با حمايت از باراک اوباما، رييس‌جمهورشان پيروز شدند. نتانياهو به فريد زکريا خبرنگار سي‌ان‌ان گفت: اگر ثابت شود که نگراني‌هاي من غلط است، من خوشحال‌ترين فرد خواهم بود. اما شما مي‌دانيد که عکس اين هم مي‌تواند اتفاق بيفتد.

او ادامه داد: من فکر مي‌کنم اکنون با يک مسأله مواجهيم که يک سوال عملياتي است نه يک سوال سياسي يا ايدئولوژيک. آيا آن‌ها به توافق پايبند خواهند بود.


 يك نكته از هزاران 

 روز گذشته درپي يك تصادف جاده‌اي حادثه تلخي رخ داد كه بر اثر آن مربي و دو تن از ورزشكاران كنگ فو كاران جوان ما جان خود را از دست دادند. اين حادثه دلخراش موجب مرگ "ايمان غلامپور"، مربي 48 ساله تيم کونگ‌فوي ياسوج، به همراه پيمان انصاري و ايمان غضنفري دو ورزشکار نوجوان 13 ساله مي‌شود.

جداي از معضل جاده‌ها و بي كيفيتي خودروها و عدم استاندارد اتوبوس‌ها و...، روي سخن ما با دست اندركاران و برگزار كنندگان مسابقات است كه چطور مي‌توانند رقابت‌هاي ورزشي را راه بياندازند اما امكانات و ملزومات آن را مد نظر قرار ندهند. اگر ورزشكاري به اين مسابقات دعوت مي‌شود اين وظيفه برگزاركنندگان مسابقات است تا زمينه عزيمت آنها را متقبل شوند، نه اينكه آنها با خودروي شخصي خود صدها كيلومتر را در اين جاده‌ها و با اين خودروها طي كنند تا خود را به محل مسابقات برسانند. واقعا علم مديريت در كدام يك از حوزه‌هاي اجرايي كشور ما معنا پيدا مي‌كند؟!


 ميز خبر 

 شکست داعش در غرب سامراء

همزمان با پيشروي نيروهاي عراقي در شهر رمادي و غرب سامراء، داعش 9 تن از رهبران خود را به دليل شکست در برابر نيروهاي عراقي اعدام کرد. به گزارش شبکه خبري المسله، گردان‌هاي السلام وابسته به جريان صدر عراق اعلام کردند که در عملياتي منحصر به فرد منطقه خط اللاين را در غرب سامراء آزاد کرده و 30 داعشي را از پاي درآوردند.

در همين راستا، صفاء التميمي، يکي از رهبران گردان‌هاي السلام اعلام کرد که داعش 9 تن از رهبران خود را به دليل شکست در برابر نيروهاي عراقي در منطقه خط اللاين اعدام کرده است. همزان با اين پيشروي‌ها در شهر سامراء، دستگاه مبارزه با تروريسم عراق اعلام کرد که نيروهاي عراقي ورزشگاه بازي‌هاي المپيک در غرب رمادي را آزاد کرده‌ و به منطقه "البوجليب" در شمال اين شهر رسيده‌اند. در اين عمليات ده‌ها داعشي از پاي درآمدند.

لاوروف: حملات در سوريه به درخواست اسد صورت مي‌گيرد

وزير خارجه روسيه با بيان اينکه حملات کشورش عليه داعش در سوريه به خواست نظام سوريه و اسد صورت مي‌گيرد تاکيد کرد: هماهنگي‌هايمان با آمريکا ادامه دارد.

به گزارش شبکه خبري سومريه نيوز، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در کنفرانسي مطبوعاتي اعلام کرد هدف نيروهاي روسيه از حملاتشان در سوريه مبارزه با تروريسم است.

وي افزود: حملات روسيه به درخواست خود سوريه و شخص بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه انجام مي‌گيرد.

اولاند: پوتين متحد ائتلاف ضد داعش در سوريه نيست

رئيس‌جمهوري فرانسه گفت، ولاديمير پوتين متحد بشار اسد است نه متحد ائتلاف بين‌المللي ضد داعش. وي از رئيس‌جمهوري روسيه خواست تا به اين ائتلاف بپيوندد.

به گزارش ايسنا، فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوري فرانسه در مصاحبه با شبکه تلويزيوني "آرته" (Arte) گفت: ولاديمير پوتين (رئيس‌جمهوري روسيه) هم‌اکنون متحد ما در سوريه نيست. او متحد اسد (رئيس‌جمهوري سوريه) است. اما او مي‌تواند همين فردا متحد ما شود و به يافتن راه حلي سياسي و حمله عليه داعش کمک کند.

اولاند افزود: تا الان هدف از حملات هوايي روسيه در سوريه داعش نبوده است. مهم اين است که نگذاريم سوريه تجزيه شود و جنگ مذهبي ميان شيعيان مورد حمايت ايران و روسيه و سني‌هاي مورد حمايت کشورهاي عرب حوزه خليج‌فارس رخ دهد. تبعات آن جنگ خواهد بود؛ آن هم نه فقط در سوريه بلکه کل منطقه.

ترامپ: صدام و قذافي عامل ثبات خاورميانه بودند!

نامزد پيشرو جمهوري‌خواهان در انتخابات رياست‌جمهوري سال 2016 ميلادي آمريکا تاکيد کرد، هيچ بحثي در اين مساله نسيت که اگر معمر قذافي و صدام همچنان قدرت را در ليبي و عراق به دست داشتند، خاورميانه با ثبات‌تر بود. به گزارش خبرگزاري رويترز، دونالد ترامپ، نامزد پيشرو جمهوري‌خواهان در انتخابات رياست‌جمهوري سال 2016 آمريکا در مصاحبه با شبکه تلويزيوني ان. بي.سي گفت: اگر به ليبي نگاهي بيندازيد خواهيد ديد اقدامات ما در آنجا افتضاح بود. همين‌طور اگر به عراق نگاه کنيد خواهيد ديد که خراب کرديم.


 رييس قوه قضاييه:
 در رسيدگي به پرونده متهم نفتي، تحت تاثير مداخلات قرار نمي‌گيريم 

 رئيس قوه قضائيه گفت: قوه قضائيه در پرونده کلاني که به پرونده نفتي موسوم شده است با جديت و قاطعيت رسيدگي خواهد کرد.به گزارش روابط عمومي قوه قضائيه، آيت‌الله صادق آملي‌لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تشکر از حضور گسترده و پرمعناي مردم در تشييع جانباختگان حادثه منا اظهار کرد: اين حضور بسيار پر عاطفه و پر احساس بود و اين احساسات عميق انساني توأم با رحمت، رأفت و عطوفت موجب تسلاي خاطر خانواده هاي داغدار و نشانگر انسانيت و عواطف عميق در ميان مردم بود.

رئيس دستگاه قضا گفت: بايد خدا را به سبب اين نزديکي ميان قلوب که در حوادثي اين چنيني وجود دارد شکر کرد و اين نشان مي دهد که عمق عواطف انساني، پيوندهاي عميقي با هم دارد و جدايي ابدان و اجساد آدميان مانع از نزديکي روح و عمق باطن‌شان نمي‌شود.

براي نحوه مديريت حج بايد چاره‌اي انديشيد

رئيس قوه قضاييه گفت: فريضه حج تعطيل بردار نيست؛ چرا که بناي اين فريضه بر حضور و اجتماع مردم است؛ بنابراين بايد براي نحوه مديريت آن چاره‌اي انديشيده شود.

آملي لاريجاني با اشاره به اينکه فاجعه منا بايد از منظرهاي مختلف دنبال و تعقيب شود افزود:‌ در اين حادثه با رفتار ناشايست سعودي ها به ويژه نسبت به مجروحان و همچنين با بي توجهي آنها به اصل بروز حادثه مواجه بوديم و پس از آن نيز سعودي ها با اطلاع رساني هاي غلط و غيرشفاف ظاهرا قصد گمراهي افکار عمومي را داشتند.

وي گفت: همچنين سعودي‌ها در بيان تعداد جانباختگان و در نحوه رسيدگي و همچنين در تهمت زدن به کشورهاي ديگر به گونه اي عمل کردند که نشان دادند در مساله مديريت حج ناتوان هستند و لياقت اين مديريت را ندارند که بايد کشورهاي اسلامي در اين خصوص فکري کنند.

رئيس دستگاه قضا مساله حج را براي جهان اسلام مهم خواند و افزود: حج از فرايض بسيار مهم اسلامي است که جنبه هاي معنوي آن با اخوت اسلامي و جنبه هاي سياسي توام شده است.

در پرونده متهم نفتي تحت تاثير مداخلات قرار نمي گيريم

رئيس قوه قضائيه گفت: در جريان پرونده موسوم به پرونده نفتي با جديت و قاطعيت رسيدگي خواهيم کرد و تحت تاثير برخي مداخلات قرار نخواهيم گرفت.

آملي لاريجاني افزود: پرونده هاي کلان اقتصادي در دستگاه قضايي مطرح است و ما در طول اين سال‌ها پرونده هاي مختلفي در اين موضوعات داشته ايم و قوه قضائيه نشان داد با فساد چه در بعد اقتصادي و چه در بعد امنيتي برخورد قاطع مي کند.

رئيس دستگاه قضا گفت: در اين موضوع دستخوش احساسات طرفين سياسي نخواهيم بود. برخي به چپ و برخي به راست مي کشند اما قوه قضائيه مسير اعتدال را بر اساس مُر قانون و داده هايي که بر اساس آن مي تواند قضاوت کند، تدبير و رسيدگي مي کند.

وي افزود: برخي در اين گونه پرونده ها از ما انتظاراتي از جنبه هاي افراطي يا تفريطي دارند که نادرست است.

آملي لاريجاني گفت: قوه قضائيه در پرونده کلاني که به پرونده نفتي موسوم شده است با جديت و قاطعيت رسيدگي خواهد کرد و اميدواريم مسير صحيح حقوقي و قضايي در آن طي شود و برخي مداخلات از ناحيه هر نهاد و غيرنهادي که در مساله رسيدگي باشد از ناحيه قوه قضائيه پذيرفته نمي شود. رئيس دستگاه قضا افزود: در جريان يک پرونده، افرادي که نقش قضايي در آن پرونده ندارند حق ورود ندارند.

وي گفت: گاهي شنيده مي شود برخي ها خواستار ملاقات با متهم اصلي اين پرونده بوده اند؛ خب ما نمي توانيم همين‌طور بگذاريم هر کسي ملاقات کند.

آملي لاريجاني افزود: در پرونده هايي که نکات مهم اقتصادي و جهات سياسي دارد نمي توانيم بگذاريم هر کسي ورود کند و ورود دستگاه قضايي به اين پرونده، حقوقي و قضايي است.

وي گفت: اين پرونده علني رسيدگي مي شود و اميدواريم مسير رسيدگي مانع از علني شدنش نشود و اميدواريم متهمان به گونه اي برخورد نکنند که دستگاه قضايي مجبور شود اين مسير را عوض کند.

رئيس دستگاه قضا افزود:‌ اميدواريم رسيدگي عادلانه باشد و مردم ما اطمينان بيشتري پيدا کنند که دستگاه قضايي نقش بي طرف دارد و قاضي مي خواهد بر اساس قانون و شرع عمل کند و ما مطمئنيم اين چنين خواهد شد.


 خبر 

 رويترز مدعي شد؛

نرم شدن آمريکا پيش از توافق هسته‌اي در قبال تحريم‌هاي تسليحاتي ايران

خبرگزاري رويترز به نقل از دو مقام آمريکايي مدعي شد، واشنگتن پيش از حصول توافقي هسته‌اي تحريم‌هاي تسليحاتي عليه ايران را تسهيل کرده بود.

دولت باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا در واکنش به نگراني‌هايي درباره‌ اين که توافق هسته‌اي تاريخي ميان ايران و گروه 1+5 به افزايش قدرت نظامي ايران منجر خواهد شد، اطمينان داد که واشنگتن تحريم‌هاي کنوني عليه ايران را حفظ و باز هم اجرا خواهد کرد.اما اظهارات دو مقام ارشد آمريکايي مرتبط با اجراي تحريم‌ها و سوابق دادگاههاي اين کشور نشان مي‌دهد دولت اوباما در يک سال گذشته تنها دو نفر را در ارتباط با آنچه نقض تحريم‌هاي تسليحاتي ايران مي‌خواند محاکمه کرده است که در مقايسه با سالهاي اخير آمار بسيار کمي است.به گفته‌ اين مقامات آمريکايي، ترديد و عدم اطمينان دادستان‌ها و نهادهاي قضايي آمريکا درباره‌ چگونگي تاثير توافق هسته‌اي درباره‌ي اين گونه پرونده‌ها نيز سبب شده است تا آنها براي پيگيري اين پرونده‌ها در مقايسه با سالهاي اخير تمايل کمتري داشته باشند.

ملايم‌تر برخورد کردن واشنگتن با اجراي تحريم‌هاي ايران سبب بروز اين نگراني شده است که محدوديت‌هاي تسليحاتي و تحريم‌هاي باقيمانده عليه ايران تا چه اندازه سخت هستند و آيا در آينده اعمال خواهند شد. هر چند توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 که موجب رفع تحريم‌هاي ايران در ازاء محدوديت برنامه‌ هسته‌اي اين کشور خواهد شد هنوز اجرايي نشده است.

گردشگران آمريكايي و اروپايي امروز به ايران مي آيند

گروه جديد گردشگران خارجي از کشورهاي اروپايي و آمريکا امروز وارد ايران مي شوند.به گزارش خبرگزاري صدا و سيما به نقل از روابط عمومي راه آهن جمهوري اسلامي ايران؛ صبح امروز يک گروه از گردشگران خارجي از کشورهاي آلمان، آمريکا، انگليس، ترکيه، هلند، سوئيس و اتريش وارد شهر تبريز خواهند شد. اين گردشگران پس از ورود با قطار زندگي از برخي اماکن تاريخي شهرهاي تبريز، زنجان، يزد، اصفهان، سعادت شهر، شيراز و تهران بازديد خواهند کرد.

براساس زمان بندي صورت گرفته اين گروه 19 مهر کشور را ترک خواهند کرد.


 مراسم رونمايي از خودرو برقي دانشگاه خواجه نصير 


  بازديد کيم جونگ اون رهبر کره شمالي از يک کارخانه توليد دارو  


 سرمقاله 

 روسيه به دنبال تحولاتي سخت درخاورميانه

حميدرضا عسگري

آتش جنگنده‌هاي روسي جنگي تمام عيار را در خاك سوريه به پاكرده است كه در پي آن بسياري از گروه‌هاي تروريستي ازجمله جبهه النصره، احرارالشام، جيش الفتح، و داعش با شديدترين تلفات درطي سال‌هاي گذشته مواجه شده‌اند. نيروي هوايي روسيه ظرف 48 ساعت بيش از 200 حمله هوايي به مناطق مركزي سوريه داشته و نيروهاي جهادي را در بسياري از شهرها به ويژه ادلب، اريحا، جبل الزاويه، معرة النعمان و سراقب، مجبور به عقب نشيني كرده است.

براساس گزارش‌هاي مختلف از سرويس‌هاي اطلاعاتي تركيه، در هفته هاي اخير ناوهاي روسيه از درياي سياه با گذر از تنگه بوسفور به درياي مديترانه عبور ودر حدود 15 هزار تن سلاح و مهمات به بندر طرطوس منتقل كرده‌اند. مراكز آمارگيري تركيه اعلام كرده‌اند روسيه ازطريق پل دريايي خود در سوريه از ابتداي ماه اکتبر تا کنون نزديک به 60 هزار تن سلاح به اين كشور جابه جا كرده است. به طور كلي مسكو برنامه گسترده‌اي براي حضور نظامي همه جانبه در سوريه دردست اجرا داشته و حملات چند روز اخير به گروه‌هاي جهادي نشان از جديت اين برنامه دارد.

لذا بايد به چند نكته اساسي در مورد اين حضور نظامي و برخورد با مخالفان دولت اسد از سوي روسيه توجه داشت. ابتدا اينكه تاكنون تمام كشورهاي غربي و آمريكا با اين اقدامات روس‌ها مخالفت كرده و آن را موجب افزايش عمق درگيري‌ها در خاك سوريه دانسته‌اند. هرچند كه اين مخالفت در راستاي منافع منطقه‌اي غرب وكشورهايي همچون تركيه و عربستان مي‌باشد، اما اين حضور نظامي براي روس‌ها مي تواند مشكل ساز باشد. چراكه جبهه غربي از "سلاح اقتصادي" برخوردار است و اين مسئله مي‌تواند براي روسيه مسئله‌اي چالش برانگيز باشد.

مسلماً جنگ نياز به منابع مالي فراوان دارد و ازآنجا كه جبهه غربي-عربي از توان مالي فراواني برخوردارند، به ميزان قابل توجهي فشار اقتصادي بر روس‌ها وارد خواهد شد. ازيكسو كنترل بازار نفت در دست جبهه مقابل است و از سوي ديگر درآمد اصلي روسيه، فروش نفت مي‌باشد. لذا همانطور كه بر سر مسئله اوكراين شاهد تحريم‌هاي اقتصادي مسكو بوديم، اين احتمال وجود دارد كه اين حربه در سوريه نيزشامل حال روس‌ها گردد.

همچنين به لحاظ موقعيت سوق الجيشي در سوريه، نيروهاي نظامي روسيه در برابر چندين جبهه نظامي قرار دارند كه از حد و مرز مشخص و پايگاه ثابتي برخوردار نيستند و هرلحظه مي‌توانند از منطقه‌اي به منطقه ديگر نقل مكان كنند چراكه عمق استراتژيك آنها تنها مرزهاي سوريه نيست و امكان پناه گرفتن در پشت مرزكشورهايي همچون تركيه و اردن را دارند. لذا درصورت دادن تلفات سنگين بار ديگر مي‌توانند تجديد قوا نمايند و از جبهه ديگري وارد مرزهاي سوريه شوند. اين بازي نظامي تا زماني كه تروريست‌ها و جبهه نظامي مختلف از سوي اعراب، تركيه و غرب حمايت شوند ادامه خواهد داشت و عملا روس‌ها در باتلاق سوريه پاخواهند گذاشت.

بسياري از شهرها و روستاهاي سوريه به واسطه حملات نظامي ارتش اين كشور، نيروهاي تروريستي، ائتلاف ضد داعش، و امروز روس‌ها به تل خاكي تبديل شده‌اند و ديگر چيزي از اين كشور باقي نمانده است. ويراني و تخليه شهرهاي مختلف باعث شده تا نيروهاي تروريستي به راحتي موقعيتي استراتژيك براي خود بيابند و همچون ويروسي تكثير شونده از نقطه‌اي به نقطه‌اي ديگر نقل مكان كنند. امروز بيش از نيمي ازمردم سوريه آوره شده و با ترك خانه و كاشانه راه مهاجرت و ترك وطن پيش گرفته‌اند. وقتي مردم يك كشور از آينده خود نا اميد شوند، هيچ قدرت نظامي نمي‌تواند ثبات را براي آنها به ارمغان آورد.

مع الوصف براين اعتقاديم كه راهكارهاي جمهوري اسلامي ايران براي حل و فصل بحران سوريه كه مبتني بر گفتگو و مذاكرات سياسي بوده و قدرت‌هاي منطقه را به همكاري براي ريشه كني تروريست سفارش كرده، بهترين گزينه برون رفت از چالش بزرگ خاورميانه مي‌باشد. لذا تامادامي كه حاميان تروريست‌ها و گروه‌هاي نظامي، دست از حمايت‌هاي مالي و تسليحاتي خود برندارند، به نظر نمي‌رسد عمليات‌هاي سنگين و گسترده نظامي راهگشاي معضل سوريه واقع گردد و مسلماً روس‌هاي بايد پايداري بيشتري داشته باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي