جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5115


حيوانات چگونه با هم صحبت مي‌كنند؟


علت تلخ بودن قهوه و اشک‌آور بودن پياز کشف شد!


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 حيوانات چگونه با هم صحبت مي‌كنند؟ 

 اگر چه اكنون در اقصي نقاط دنيا دانشمندان و محققان بسياري مشغول به بررسي و مطالعه در ابعاد گوناگون زندگي آنان هستند ولي هنوز رازهاي زيادي بر آنها پوشيده مانده است كه مهمترين و در عين حال شگفت‌انگيزترين آنها را مي‌توان زبان حيوانات دانست كه اين امر حتي موجب پديد آمدن شاخه‌اي جديد، در علم «رفتاري حيوانات» به نام «صداشناسي زيستي» شده است.

دانشي كه سعي دارد به نشانه‌هاي صوتي حيوانات پي ببرد و در اين راه به نتايج قابل توجه‌اي نيز دست يافته است. اين كه حيوانات هم مي‌توانند «با هم تكلم كنند، به گفتگو بپردازند، شورا تشكيل دهند، مشاوره كنند، كلام‌هاي عاشقانه بگويند، جشن بگيرند يا در موقع عزا و ناراحتي، نوحه‌سرايي كنند.» و شايد قابل تأمل باشد كه بدانيد اگر چه حيوانات پاي‌بند قلمرو، خانواده، نژاد و غرايز خود هستند ولي جز در مواردي استثنايي كه براي خود تعريفي خاص دارند، تمامي مشكلات و احتياجات روزانه خود را از طريق كلام برطرف مي‌كنند و هرگز از وسايل دفاعي خود براي همنوعشان استفاده نمي‌كنند. ‏

مهمترين عاملي كه‌اندازه قلمرو را تعيين مي‌كند اين است كه‌اندازه قلمرو بايد چنان باشد كه نر و ماده‌اي كه در آن زندگي مي‌كنند در هر فاصله‌اي از يكديگر بتوانند بدون زحمت، صداهاي يكديگر را درك كنند. البته‌ اندازه اين قلمروها در پرندگان بسيار متفاوت است، مثلاً قلمرو اين طور تعيين مي‌شود كه اگر پرنده‌اي در آشيانه ايستاده باشد، بتواند ديگري را در آن جا نوك بزند.

مرغ شاهدانه خوار قطعه زميني را براي خود نگه مي‌دارد كه بين 10 تا 250 متر مربع است، مساحتي را كه بلبل در اختيار مي‌گيرد، خيلي زياد و از 1200 تا 2000 متر مربع است.

براساس پژوهش‌هاي «پروفسور كنراد لورنس» درباره غازها، تعيين محدود به شكل منظم‌تري صورت مي‌گيرد بدين‌ترتيب غازها وقتي محل سكونت خود را يافتند، هفت مرتبه پشت سر هم قارقار مي‌گويند و معني آن اين است كه مزاحم ما نشويد، ما اينجا خوراكي داريم و وضع خوب است. اگر شش مرتبه قارقار كنند معني آن اين است كه بايد سرعت كمتر شود و اگر فقط سه مرتبه صدا كنند يعني دقت كنيد، آهسته‌تر پيش رويم. ‏

انتخاب همسر و تشكيل خانواده

ارتباطات ما بين حيوانات و با جهان پيرامونشان به غير از گونه‌هاي معدودي از حيوانات كه از طريقي غيركلامي و با نشانه‌هايي مانند ايجاد رايحه، نور، برق و غيره صورت مي‌گيرد، اغلب به صورت اداي صوت و از طريق تارهاي صوتي انجام مي‌پذيرد. ايجاد صوت در پرندگان هنگام جفت‌گيري براي تشكيل خانواده شايد يكي از زيباترين و شگفت انگيزترين جلوه‌هاي عالم خلقت باشد. با وجودي كه‌اندام صوتي در پرندگان نر و ماده تفاوتي ندارند ولي آواز خواندن اغلب مخصوص پرندگان نر است.

اگرچه آوازهاي عاشقانه گونه‌هاي مختلف پرندگان متفاوت است اما همه آنها يك معني را مي‌رسانند «من تنها و مجردم، قلمرويي در اختيار و به دنبال همسري مي‌گردم.» مثلاً «سبز قباي نر» مي‌تواند در يك روز، اين اطلاعيه را 2340 بار تكرار كند و آن قدر اين كار را ادامه خواهد داد تا پرنده‌اي ماده آواز او را دريابد و براي تشكيل خانواده به سويش بشتابد يا مثلاً مرغ مگس‌خوار در طلب زوج خود روزانه نزديك به 3600‌ ترانه مي‌خواند، اين پرندگان وقتي همسر خود را پيدا مي‌كنند، تعداد‌ترانه‌هاي خود را به يك سوم در روز تقليل مي‌دهند.

پروفسور «گلوك» از دانشگاه شيكاگو معتقد است كه خوك‌هاي آبي براي خود الفباي مخصوصي دارند كه مانند الفباي زبان انسان‌ها با تركيب آن مي‌توانند به راحتي با هم صحبت كنند.

«دكتر هوبر» از آلمان نيز بعد از پژوهش‌هاي وسيعي در زمينه زبان ملخ‌ها و جيرجيرك‌ها اين طور مي‌گويد: «بعضي از ملخ‌ها با پاهايشان صحبت مي‌كنند بعضي ديگر نيز بال‌هاي جلو خود را به هم مي‌مالند يا اين كه فك‌ها را به هم مي‌سايند

به هر صورت صداهايي كه ملخ‌ها ايجاد مي‌كنند بنا به قواعد بسيار منظمي به جملات و كلماتي ميان آنها تبديل مي‌شود. حيوان مي‌تواند با تغيير تعداد دندانه‌هايي كه بر بالش مي‌سايد صداهاي مختلفي ايجاد كند.» او معتقد است، ملخ‌ها بسيار نژاد پرست هستند و جفت خود را در ميان هم نوع خود انتخاب مي‌كنند، به طوري كه ملخ نر و ماده در ميان علفزارها آواز سر مي‌دهند و هر نري آواز نوع خود را مي‌خواند گويي كه مي‌گويد: «من ماده‌اي از نژاد خود مي‌خواهم.» «لورنس» پژوهشگري است كه سال‌هاي متمادي درباره پرندگان پژوهش كرده است. او داستان عاشقانه بسيار جالبي را از زغن‌ها )حيوان شكارياب، كوچك‌تر از كلاغ) حكايت مي‌كند.

زماني كه سردسته زغن‌ها براي خود معشوقه‌اي را برمي گزيند با صداي «زيك زيگ» به او اظهار عشق مي‌كند، از ميان تمامي زغن‌هاي ماده آن كه زغن نر به او نظر دارد، موضوع را مي‌فهمد و زغن ماده به زبان چشم موضوع را به او مي‌فهماند و به طور مرتب با حرارت به او نگاه مي‌كند، در تمامي اين مدت زغن ماده به هر سو نگاه مي‌كند و فقط به عاشق خود نظر نمي‌اندازد. فقط گاهي در مدتي كمتر از يك ثانيه زيرچشمي به او نگاه مي‌كند و بدين وسيله او را مطمئن مي‌سازد.

خبر نامزدي سردسته زغن‌ها با يك زغن ماده به سرعت پخش مي‌شود و تمامي پرندگان از اين موضوع مطلع و به آن احترام مي‌گذارند. موضوع انتخاب همسر در اردك‌ها متفاوت از بقيه پرندگان است. آنها تشريفات خاصي براي يافتن جفت خود دارند و زبان آنها براي جلب جنس ماده زبان رقص و حركات موزون است

تمامي اردك‌هاي نر در فضاي محدودي جمع مي‌شوند و ماده‌ها هم دور آنها حلقه مي‌زنند و به آنها نگاه مي‌كنند، آن گاه نرها شروع به رقص دسته جمعي بسيار منظمي مي‌كنند، اين رقص بسيار شباهت به رقص باله دارد و عجيب آن است كه اگر يكي از اردك‌هاي نر در رقص خود يك حركت اشتباهي كند يا قدم اشتباهي بردارد اردك‌هاي ماده تقاضاي او را نمي‌پذيرند.

اما در رابطه با حشرات بايد گفت بسياري از حشرات با زبان بسيار عجيبي با يكديگر ارتباط برقرار مي‌كنند، آنها به وسيله انتشار بوهاي مخصوصي از فاصله‌هاي بسيار دور علامت مي‌دهند، حيوان ماده از قسمت‌هاي عقب بدن، ماده معطري را‌ترشح مي‌كند و فاصله‌اي كه حشره نر بو را احساس مي‌كند باور نكردني است، انسان فقط از فاصله چند متري بو را احساس مي‌كند ولي اين حشرات از فاصله چند كيلومتري بوي ماده خود را درك مي‌كنند.

دانشمندان براي اين كه بفهمند حشرات از چه فاصله‌اي بو را احساس مي‌كنند از قطارهايي كه درحال حركت بودند كرم‌هاي نر را به فاصله‌هاي منظمي رها كردند. پس از گذشت يازده كيلومتر بسياري از كرم‌ها راه محل سكونت ماده‌ها را پيدا كردند.‏

مشاوره براي رهايي از خطر

خوك‌هاي آبي همان قدر كه بسيار هوشمند و زيرك هستند، حراف نيز هستند و صداهاي دسته جمعي آنها براي كارشناسان نيروي دريايي ايجاد دردسرهاي بزرگي مي‌كند زيرا موجب اختلالات و اشتباهاتي در دستگاه‌هاي گيرنده صوت و لوازم دفاعي زيردريايي‌ها مي‌شود. از اين رو دانشمندي با نام دكتر «ليلي» در آمريكا به اتفاق همكارانش در صدد برآمدند تا دست به آزمايش‌هايي بزنند و علت اين پرحرفي و سر و صداي زياد اين حيوانات را دريابند.

آنها در ساحل اقيانوس آرام در عرض دهانه مردابي 15 نشانه را به فاصله سه تا بيست متر از يكديگر جاي داده و در نزديكي آن محل دو ميكروفن همراه ضبط صوتي قرار دادند. بعد از ظهر همان روز پنج خوك دريايي در پانصد متري آن محل ظاهر گشتند، ضبط صوت صداهاي آنها را ضبط كرد و معلوم شد كه حيوانات تشخيص داده‌اند كه بر سر راهشان چيزهاي مشكوكي قرار دارد.

آنها سرعت حركت خود را كم كردند و وقتي كه به فاصله 400 متري (نزديك دهانه مرداب) رسيدند گروه به هم فشرده‌اي تشكيل دادند. آن گاه يكي از آنها از گروه جدا شد و با احتياط از يك نشانه به نشانه ديگر رفت سپس به سوي هم‌قطاران خود بازگشت، در اين موقع كنسرتي از سوت‌هاي گوشخراش حيوانات مانند طوفاني در دريا بلند شد. بعد از اين «مشاوره» پيش قراول ديگري براي تحقيق درباره اشيايي كه موجب سوءظن آنها شده بود اعزام شد.

پس از بازگشت گشتي دوم سوت‌هاي ديگري به گوش رسيد و پس از اين در جلسه آرامش برقرار شد. آن گاه خوك‌ها در حالي كه سوت مي‌كشيدند پيش رفتند و به محض اين كه موانع را رد كردند و تصميم گرفتند كه به راهشان ادامه دهند سكوت كردند و ناپديد شدند. البته كسي نتوانست جزئيات گفتگوي آنها را دريابد ولي تيم تحقيق بر اين عقيده شد كه آنها براي شناخت چگونگي خطر مشاوره كردند و مذاكرات آنها درباره اين مطلب بوده است: «آيا اين نشانه‌ها با تورهاي ماهي گيري انسان‌ها شباهتي دارد يا خطر ديگري را در بردارد.» ‏

اما مارماهي با زباني ديگر براي اعلام خطر و ‌ترساندن دشمن اقدام مي‌كند و آن هم ايجاد ارتعاش در سراسر بدن است. اين نوع ماهي در بدن خود نيروي برق توليد مي‌كند.

قابل توجه است كه بدانيد رومي‌هاي قديم در زمان «نرون» با شوك برق اين حيوان بعضي از بيماري‌ها را معالجه مي‌كردند، بيماراني را كه گرفتار بيماري‌هاي روحي يا سردرد يا نقرس بودند، داخل استخري مي‌كردند كه تعدادي ماهي برق‌دار در آن وجود داشت تا شفا يابند.

بد نيست بدانيد كه زاغ با فرياد به دشمن حمله مي‌كند، اگر بچه‌هايشان بترسند و علامت بدهند، پدر و مادرشان به سرعت و بلافاصله برمي‌گردند و با مشاهده دشمن بدون توجه به نيروي جسمي خود، به آن حمله و تمامي جنگل را با فريادهاي خود خبر مي‌كنند. در حيوانات بزرگ‌تر و كامل‌تر نيز غريزه علاقه پدر و مادر به فرزند كامل‌تر ديده مي‌شود.

گوريل‌ها براي حمايت از فرزندان خود نعره‌هاي جنون‌آميز سر مي‌دهند و به سر و سينه خود مي‌كوبند.

همچنين دانشمندان آمريكايي در يكي از باغ‌وحش‌هاي نيويورك آزمايشي را درباره زبان ميمون‌ها در زمان خطر به عمل آوردند و متوجه شدند، هنگامي كه ابرهاي طوفان‌زا در هوا ظاهر مي‌شود، ميمون‌هاي پيشكسوت با صداهايي اعلام خطر و به سرعت بچه‌ها را به جاي امني راهنمايي مي‌كنند.

اعلام تسليم، عجز و درماندگي

حيوانات علامت ديگري هم دارند كه در بسياري از آنها مشترك است و اغلب انسان‌ها هم آن را درمي يابند، اين علامت فريادهاي درماندگي است و اين زماني رخ مي‌دهد كه يا در سوگ همنوع خود مي‌نشينند مانند كلاغ‌ها و ميمون‌ها، يا در موقع جنگ و دعوا حالت تسليم به خود مي‌گيرند، ولي يكي از جالب‌ترين حالت‌ها در ميان خروس‌ها ديده مي‌شود.

در جنگ خروس‌هاي بالغ، دو حيوان تا موقعي مي‌جنگند كه يكي از آنها احساس ضعف و فرار اختيار كند، اگر او پشت به گوشه ديواري داشته باشد و نتواند فرار كند سر خود را در جعبه يا سطل يا سوراخي فرو مي‌برد و اعتراف به تسليم مي‌كند! ‏

منبع:ettelaat.com


 علت تلخ بودن قهوه و اشک‌آور بودن پياز کشف شد! 

 يک متخصص شيمي با بررسي اجزاي سازنده ي مواد غذايي، علت تلخ بودن قهوه و اشک آور بودن پياز را کشف کرده است.

ترکيبات شيميايي در مواد غذايي مختلف، تأثيرات متفاوتي بر روي بدن دارند، بطور مثال ترکيبات شيميايي پياز باعث ايجاد اثر اشک‌آوري و مارچوبه باعث ايجاد بوي خاص در ادرار و مدفوع مي‌شود.

مواد غذايي طبيعي سالم‌تر از مواد غذايي فرآوري شده هستند، اما برخي مواد طبيعي مانند پياز، مارچوب، قهوه يا ليمو اثرات متمايزي بر روي بدن دارند.

يک متخصص شيمي با تشريح ترکيبات شيميايي برخي مواد غذايي، تأثير آنها را بر روي بدن نشان داده است.

ترکيبات شيميايي غير منتظره مواد غذايي، علت تلخ بودن قهوه، اشک‌آور بودن پياز، حس سوزش فلفل و سمي بودن شکلات براي سگ‌ها را نشان مي‌دهند.

عامل ايجاد بوي خاص ادرار و مدفوع پس از استفاده از مارچوبه، ترکيب شيميايي به نام اسپاراگوسيک اسيد است که تنها در اين ماده غذايي وجود دارد؛ اين ترکيب با متابوليزه شدن در بدن باعث توليد ترکيبات فرار در ادرار مي‌شود.

خاصيت اشک‌آوري پياز ناشي از آنزيمي به نام allinases است؛ به محض تخريب ديواره‌هاي سلولي پياز در اثر برش، اين آنزيم باعث توليد طيف وسيعي از ترکيبات بعنوان مکانيسم دفاعي مي‌شود که حالت اشک‌آوري ايجاد مي‌کند. اسيد ماليک عامل ايجاد طعم ترش ليمو است و همين ترکيب شيميايي در سيب و گيلاس باعث ايجاد عطر و طعم متمايز اين دو ميوه مي‌شود.

ترکيب شيميايي capsaicinoids عامل ايجاد سوزش دهان در زمان خوردن فلفل چيلي است و ترکيب پلي‌اتيل آميم نيز علت سمي بودن شکلات براي سگ‌ها محسوب مي‌شود.

منبع: ايسنا


 عجيب و جالب 

 آخوندک شبح

حيوانات هميشه پر از شگفتي هستند. بدون توجه به جايي که نگاه مي کنيد، شما مي توانيد موجوداتي را با حيرت انگيزترين مکانيسم هاي طبيعي ببينيد. از بزرگترين تا کوچکترين آنها، چيزهاي زيادي در مورد حيوانات وجود دارد که واقعا باعث تعجب ما مي شوند. تعدادي که در اينجا ليست شده اند، توانايي تقليد از گياهان اطراف خود را دارند. آنها به شکل برگ ها، گل ها و حتي جلبک ها در مي آيند. بدون شک اين بسيار پر ابهت خواهد بود. اين يک برگ است يا آخوندک؟ بسياري از مردم قطعا
مي گويند برگ، حتي اگر آن را در حال حرکت ببينند. اين گونه هاي کوچک آخوندک را مي توان در سراسر آفريقا پيدا کرد. آنها بسيار کوچک هستند و تا 2 اينچ رشد ميکنند و در رنگ هاي مختلف يافت مي شوند. اکثر نقاط بدن آنها مانند برگ هاي خشک است و تا 2 سال عمر مي کنند.

منبع: rozanehonline.com

لاک پشت عجيب چيني

لاک پشت عجيبي که سوژه رسانه ها شد عجيب ترين لاک پشت جهان در چين کشف شد. اين لاک پشت در يکي از مزارع شخصي چين متولد شد. صاحب يک مرکز پرورش لاک‌پشت در چين مدعي است در طي سال‌ها فعاليت در اين حوزه و پرورش سي ميليون بچه لاک‌پشت هرگز با چنين نمونه‌اي مواجه نشده بود. اين موجود عجيب دو سر که در مزرعه‌اي در نانفنگ (ايالت جيانژي) متولدشده، علي‌رغم ظاهر عجيبش به‌راحتي حرکت مي‌کند و هر دو سر نيز اشتهايي کاملاً طبيعي دارند.

کشف دليل علمي علاقه افراد به آواز خواندن در حمام!

همه مي‌توانند اعتراف کنند که حداقل يکي دو بار در زندگي، زير دوش يکي از ترانه‌هاي معروف و مورد علاقه‌شان را با صداي بلند خوانده‌اند. اکنون محققان به ارائه توضيح علمي براي اين علاقمندي پرداخته‌اند.

محققان آمريکايي اظهار کردند: برخي از ما حتي در برابر پول هم امکان ندارد که در جمع آواز بخوانيم، اما بدون اينکه کسي ترغيبمان کند زير دوش شروع به آواز خواندن مي‌کنيم و يک توضيح علمي پشت اين سمفوني صابوني ما وجود دارد. ابتدا بايد دليل احساس راحتي افراد در حمام و تمايل به آواز خواندنشان را مورد بررسي قرار داد. براي بسياري، حمام تنها جايي است که مي‌توانند لحظاتي از روز را کاملا تنها باشند. شما در يک محيط گرم، کوچک و امن هستيد و به اندازه کافي احساس راحتي مي‌کنيد. استرس‌ها به تدريج از شما دور مي‌شوند. وقتي احساس راحتي مي‌کنيد، مغز دوپامين آزاد مي‌کند که مي‌تواند خلاقيت را تحريک کند.س

در اين موقع، آواز خواندن مي‌تواند اين حال خوب را بهتر هم بکند. آواز خواندن، به خاطر تاثيري که بر تنفس دارد منجر به افزايش اکسيژن در خون و بهبود روند گردش خون بدن مي‌شود که در نهايت عملکرد عمومي بدن را بهتر کرده و احساس خوبي به فرد مي‌دهد.

از آنجا که براي آواز خواندن، تنفس عميق‌تر مي‌شود، آرامش ذهني مشابه زمان مديتيشن حاصل مي‌شود. همچنين از ديگر مزيت‌هاي آواز خواندن بايد به اين امر اشاره کرد که در آن زمان ديگر به مشکلات فکر نمي‌کنيد.

بهترين نکته در مورد آواز خواندن در حمام انعکاس صداست. نمي‌توان سيستم صوت بهتري از حمام پيدا کرد. زيرا کاشي‌هاي حمام صدا را جذب نمي‌کنند و صدا بازتاب پيدا مي‌کند همچنين صدا قبل از اين که محو شود، بارها حول اتاق مي‌چرخد. از سوي ديگر، به دليل کوچک بودن فضاي حمام، تن صدا بيشتر و بم‌تر مي‌شود. در حقيقت صداي شما بهتر از آنچه هست به نظر مي‌رسد و اين اعتماد به نفس شما را بيشتر مي‌کند.

دلايلي بسياري براي آواز خواندن در زير دوش وجود دارد: کاهش استرس، شادي بيشتر، انعکاس صدا در حمام و شايد به اين خاطر که دوست داريم صداي خودمان را بشنويم. مهم نيست به چه دليل، به هر حال به اين کار ادامه دهيد چون در نهايت براي سلامتي شما خوب است.

منبع : isna.ir


 آيا مي دانيد؟ 

 آيا مي دانستيد که فيل ها از موش و زنبور مي ترسند.

آيا مي دانستيد که هر چشم مگس داراي 10 هزار عدسي است.

آيا مي دانستيد که جمعيت ميمونهاي هند بالغ بر 50 ميليون است.

آيا مي دانستيد که ضريب هوشي انسان‌هاي معمولي بين 85 تا 105 است

آيا مي دانستيد که اكثر افراد در كمتر از 7 دقيقه خوابشان مي‌برد!

آيا مي دانستيد که ناهيد، دومين سياره ي نزديک به خورشيد است.

آيا مي دانستيد که با يک مداد مي توان خطي به طول 56 کيلومتر کشيد.

آيا مي دانستيد که تنها موجودي که مي‏تواند به پشت بخوابد، انسان است

آيا مي دانستيد که مورچه ها مي توانند 20 برابر وزنشان بار حمل کنند.

آيا مي دانستيد که مقاومت موش صحرايي در برابر بي آبي بيشتر از شتر است.

آيا مي دانستيد که… 88 روز طول مي کشد تا سياره ي عطارد، يک بار به دور خورشيد بگردد.

آيا مي دانستيد که… مورچه هاي کارگر جستجوگر غذا مي توانند تا 200 متر از لانه شان دور شوند و راه برگشتشان به کلني را با دنبال کردن بويي که از سوي ديگران به جا گذاشته شده پيدا کنند.

آيا مي دانستيد که بزرگترين درياي دنيا درياي مديترانه است و عميق ترين نقطه آن به 4330متر ميرسد.

آيا مي دانستيد که معده شما هر دو هفته يك بار ماده مخاطي جديد ترشح مي‌کند؟ در غير اين صورت، خودش را هضم خواهد کرد!

آيا مي دانستيد که… وقتي پاهايت را آرام بالا بياوريد و به پشت بخوابي در ماسه فرو نمي‌رويد.

آيا مي دانستيد که… هيچ کلمه اي در زبان انگليسي با کلمه month هم قافيه نميشود.

گل هاي مرگبار زيباي جهان

(Sanguinaria Canadensis)

سنگوئيناريا کانادنسيس يا "سرخ بن" (Bloodroot) که نام عمومي آن است در بخش‌هاي شمالي و بکر آمريکا مي‌رويد.از آنجايي که بوميان آمريکا از اين گياه به عنوان ماده‌ي آرايشي استفاده کرده و همچنين از آن براي سقط جنين استفاده مي‌شده به اين نام خوانده مي‌شود.

سرخ بن شامل يک ماده شيميايي ملقب به سنگوئينارين*(Sanguinarine) و همچنين اسکاروتيک (Escharotic) *است که هر دو جزء خطرناک‌ترين سموم شناخته شده هستند. برخي از مردم اين گياه را براي درمان سرطان پوست به کار مي‌بردند، اما در نهايت استفاده از اين گياه و به دليل وجود اين سموم خطرناک تخريب بيشتر بافت پوست، توليد جراحات شديدتر و در نهايت مرگ پوست را در پي داشته، همچنين زخم‌هاي تيره‌اي نيز برجاي مي‌مانده که اسکار(Eschar) ناميده مي‌شدند. اما اگر اين گياه سهواً خورده شود، مواد شيميايي موجود در آن موجب گسست در عملکرد آنزيمي مي‌شود که مسئول تحريک سلول‌ها و رها کردن سديم در خون است. زماني که مقادير زيادي سديم در بدن آزاد شود روي بافت قلب اثر گذاشته و به آن لطمه خواهد زد، و در نتيجه باعث ناتواني قلب، آسيب کبدي و حتي سرطان معده مي‌شود.

منبع : Zomit

دليل گردي ميوه ها و سيارات

تا به حال به اين فکر کرده‌ايد که چرا اکثر ميوه‌ها گرد يا بيضي شکل هستند؟ (سيب، ليمو، پرتقال، هندوانه، خربزه…) تمام طبيعت بر اساس قوانين رياضي و فيزيک نوشته شده است، و اين جريان از آنجا سر در مي‌آورد که تمام کائنات به گونه‌اي تمايل دارند هميشه در کمترين سطح انرژي ممکن قرار داشته باشند

ميوه ها و رسيدن به کمترين انرژي بين سطحي

از طرف ديگر، بين هر دو جسم که در کنار يکديگر قرار دارند، نيروي بين سطحي وجود دارد. ميوه‌ها هم که از زمان تولد در تماس با هوا هستند و بين ميوه و هوا، سطح مشترکي وجود دارد، و مي دانيم که سطح دايره يا بيضي، داراي کمترين سطح نسبت به ديگر اشکال است؛ و هرچه اين سطح کمتر باشد، طبيعتا انرژي سطح مشترک نيز کمتر است. يعني ميوه‌ها گرد يا بيضي شکل مي‌شوند تا به کمترين انرژي بين سطحي دست يابند.

اما سيارات و کرات ديگر چرا گرد هستند؟

در مورد سيارات و کرات ديگر آسماني مانند زمين، مشتري، زهره و … اين مطلب چگونه است؟ آنجا که ديگر هوايي وجود ندارد؟ آنجا که اجسام در تماس با چيزي نيستند؟

اجسام و از دست دادن انرژي و رسيدن به ثبات

جواب اينجاست که همه‌ي اجسام دوست دارند با از دست دادن کمترين انرژي، به بيشترين ثبات برسند؛ و بهترين شکل هندسي ممکن جهت پيروي از اين قانون فيزيک، دايره است. به همين دليل است که وقتي توده‌اي از گرد و غبار قرار است يک سياره را تشکيل بدهند، به شکل دايره در مي‌آيند.

منبع : tebyan.net


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي