جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5119

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
برخي بخاطر حيات سياسي خود به مذاکره کنندگان توهين مي کنند

علوي:
امنيت در جامعه بايد احساس شود


خبر


کشف اشياي سفالي تاريخي در ايستگاه متروي ميدان تختي اصفهان


برگزاري انتخابات پارلماني در مصر


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان و دست اندرکاران حج:
وظيفه دستگاه ديپلماسي و سازمان حج دنبال کردن قاطعانه ماجراست


آلمان: "مداخله"روسيه حل بحران سوريه را پيچيده کرده است


بيانيه وزير انرژي آمريکا در پي عملياتي شدن برجام


فابيوس: براساس مستندات درباره ايران قضاوت مي‌کنيم

دکتر لاريجاني درپارلمان بخش خصوصي:
برخي‌ از خوشحالي مردم ناراحتند


رئيس‌جمهور چين: نمي‌خواهيم جاي آمريکا را به عنوان "پليس جهان" بگيريم


رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا: به دنبال همکاري گسترده نظامي با اسرائيل هستيم


ميـزخبر


يك نكته از هزاران


ميز خبر


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 برخي بخاطر حيات سياسي خود به مذاکره کنندگان توهين مي کنند 

 
وضع امروز کشور قابل قياس با دو سه سال پيش نيست که راه تعامل ايران با دنيا را بسته بودند ولي بعضي‌ها که حيات سياسي خويش را در حاشيه سازي مي‌بينند، به فرزندان ايران که خون دل مي‌خوردند و در گفت‌وگو با مذاکره کنندگان ارشد 6 کشور از حق ايران دفاع کردند، انواع توهين و تهمت را نثار نمودند که هنوز هم ادامه مي‌دهند!

آيت الله هاشمي رفسنجاني با تاکيد بر اينکه وضع امروز کشور را قابل قياس با دو سه سال پيش نيست که به بهانه تحريم‌هاي ظالمانه، راه تعامل ايران با دنيا را بسته بودند، با ارائه تحليلي از روند مذاکرات هسته‌اي در دولت يازدهم ، گفت: البته بعضي‌ها در داخل که حيات سياسي خويش را در حاشيه سازي مي‌بينند، به فرزندان ايران که خون دل مي‌خوردند و در گفت‌وگو با مذاکره کنندگان ارشد 6 کشور از حق ايران دفاع مي‌کردند، انواع توهين و تهمت را نثار مي‌نمودند که هنوز هم ادامه مي‌دهند!.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار انجمن معماران و شهرسازان جوان با تأکيد بر اهميت توجه به استانداردها در معماري‌ها و ساختمان سازي، گفت: ساختمان در زندگي انسان‌ها جايگاهي چون آب، هوا، بهداشت و محيط زيست دارد و انسان از نخستين روزهاي زندگي جمعي به اين امر مهم توجه کرده است.

ايشان توجه به «سبک علمي روز» در همه نيازهاي شهرسازي و معماري را ضرورت امروز خواند و گفت: در کشور براي گسترش آموزش‌ها، همه ظرفيت‌ها را داريم و مي‌توانيم با تجربه‌هاي داخلي و استفاده از پيشرفت‌هاي دنيا، از بهترين روش‌ها در ساخت و سازها‌ استفاده کنيم.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، استفاده از پيشرفت‌هاي دنيا را در فضاي کنوني که براي کشور ايجاد شده، ممکن و حتي آسان خواند و گفت: در حال حاضر اکثر شرکت‌هاي مؤثر دنيا در همه بخش‌ها اعلام آمادگي کرده‌اند که در آينده ايران حضور داشته باشند.

ايشان با ابراز اميدواري از آينده درخشان ايران در سايه حضور جوانان تحصيل کرده، گفت: اگر چه ايران را 8 سال در همه زمينه‌ها عقب انداخته‌اند، اما دولت در دو سال اخير تلاش کرده است که اولاً جلوي گسترش عقب ماندگي‌ها را بگيرد و ثانياً حقيقت ايران را به جهانيان نشان دهد.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني به جوانان دانشجو در رشته‌هاي معماري و عمران توصيه کرد که با دقت و علاقه بيشتر تحصيل کنيد، چون وضعيت ايران و ساخت و ساز‌هاي شهرهايش در آينده به علم و عمل شما بستگي دارد و بايد با توجه به شرايط خاص در ايران که منطقه‌اي زلزله خيز هم است، براي عمران و معماري با رعايت همه‌ي نيازهاي حالت بحران، برنامه‌ريزي کنيد.


 علوي:
 امنيت در جامعه بايد احساس شود 

وزير اطلاعات گفت: وجود امنيت بايد به گونه اي باشد که مردم جامعه آن را احساس کنند زيرا وجود امنيت بدون حس کردن آن کافي نيست. به گزارش ايرنا حجت الاسلام والمسلمين سيد محمود علوي در نشست شوراي اداري سيستان و بلوچستان در سالن خاتم استانداري اظهار داشت: بايد حرکت مسئولان به سوي تامين امنيت در تمام بخش هاي فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و امثال آن مورد توجه باشد و در واقع امنيت در جامعه بايستي قابل لمس باشد. وي اضافه کرد: احساس امنيت همراه با نشاط اجتماعي که به آرامش تعبير مي شود شکوفايي در تمام بخش ها را رقم مي زند. وزير اطلاعات اظهار داشت: امنيت امروز سيستان و بلوچستان حاصل همراهي و اتحاد تمام مسئولان انتظامي، نظامي و اطلاعاتي و مردم است که اميدوارم تا ابد اين وحدت و امنيت باقي بماند. حجت الاسلام والمسلمين علوي گفت: در عرصه مذاکرات هسته اي تيم مذاکره کننده توانست با نشان دادن اين امر که ايران خواستار حقوق بين المللي خود در چهارچوب قانون است به موفقيت دست يابد. وي افزود: در اين مذاکرات نشان داده شد که ايران در مقابل هيچ کشوري قرار نگرفته بلکه ساير کشورهاي زورگو به دنبال اعمال نظر خود بر ايران اسلامي هستند.وي تصريح کرد: تعدي يک کشور به کشور ديگر باعث مي شود مردم دنيا توان تشخيص طرف زورگو و مظلوم را از هم داشته باشند و دولت يازدهم توانست با نشان دادن اين موضوع قدرت هاي جهاني را به زانو در آورد.


 خبر 

 رئيس قوه قضاييه:

غربي‌ها حيات دنيوي خاص خود را تبليغ و تحميل مي‌کنند

رييس قوه قضاييه پيام اصلي قيام اباعبدالله الحسين (ع) را گسترش معارف الهي، عبوديت و سبک زندگي معنوي در مقابل زندگي مادي اعلام کرد. به گزارش روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تاکيد بر ضرورت توجه به ابعاد عميق قيام عاشورا در کنار اقامه عزا و گريه بر مصيبت هاي امام حسين (ع) و خاندانش گفت: قيام عاشورا، قيامي معمولي نبود، بلکه حادثه‌اي عظيم و ماندگار است که بايد به ابعاد معنوي و اهداف واقعي آن توجه شود.

تبليغات منفي 100 کانال ماهواره اي فارسي زبان

آملي‌لاريجاني توجه به زندگي و حيات معنوي و تلاش براي قرب الي الله را نقطه مقابل زندگي مادي و گرايش‌هاي دنيوي حاکم بر دنياي معاصر به‌ويژه جهان غرب برشمرد و تاکيد کرد: غربي ها تمام همت‌شان را بکار مي گيرند که حيات دنيوي خاص خود را تبليغ و تحميل کنند و از همين رو مي بينيم که حسب برخي گزارش‌ها، بيش از 100 کانال ماهواره اي فارسي زبان به راه انداخته اند که نشان از تلاش آنان براي نفوذ فرهنگي در جامعه ماست. آنچه ما را در مقابل اين هجوم فرهنگي بيمه مي‌کند توجه به حيات طيبه الهي يعني همان «عبوديت نسبت به حق متعال و ارتقاي معنوي» است که در قرآن و معارف وحياني مورد تاکيد قرار گرفته است. رييس دستگاه قضا عاشورا را احياگر حيات معنوي و حيات حقيقي توصيف کرد و افزود: بحمدالله هرچه که به عاشورا نزديک‌تر مي شويم گرما و عشق و علاقه مردم ما به امام حسين (ع) بيشتر زنده مي شود و هر سال نيز بر عظمت برگزاري و اقامه عزاي ابا عبدالله افزوده مي شود.

ظريف: آن‌هايي که قدرت‌ ايران را در بوق و کرنا مي‌کنند آب به آسياب صهيونيست‌ها مي‌ريزند

صلاح الزواوي، سفير فلسطين در ايران بعدازظهر امروز با محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان ديدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش ايسنا، در اين ديدار وزير امور خارجه کشورمان با بيان اين که سياست‌هاي رژيم صهيونيستي علت اصلي تمام معضلات منطقه است، افزود: صهيونيست‌ها همواره سعي کردند اذهان مردم و کشورهاي جهان را از مسأله فلسطين به سمت مسايل فرعي ديگر منحرف کنند. وزير امور خارجه کشورمان گفت: قدرت جمهوري اسلامي ايران به‌غير از رژيم صهيونيستي براي کسي ضرر ندارد و آن‌هايي که مدام قدرت‌گيري ايران را در بوق و کرنا مي‌کنند آب به آسياب رژيم صهيونيستي مي‌ريزند. در اين ديدار الزواوي، ضمن تمجيد از سياست‌ها و حمايت‌هاي ايران درباره آرمان فلسطين، سياست آمريکا و رژيم صهيونيستي را دو روي يک سکه خواند و افزود: ايالات متحده سياست مستقلي درخصوص فلسطينيان ندارد و سياست آن‌ها تابع سياست اسراييلي‌هاست. آن‌ها قصد ندارند مسأله را حل کنند و وقتي صحبت از مذاکره مي‌کنند براي کاهش فشارها بر رژيم اسراييل است.


 کشف اشياي سفالي تاريخي در ايستگاه متروي ميدان تختي اصفهان 


 برگزاري انتخابات پارلماني در مصر  


 سرمقاله 

 انتظارات جامعه از بيمه‌ي‌ درماني

زهرا كيان‌بخت

يكي از اولين و بديهي‌ترين انتظارات افراد از تحت پوشش بيمه‌هاي درماني قرار گرفتن، دريافت خدمات در دوره‌هايي است كه بيماري‌، آنها را تحت فشار جسمي قرار داده، و درچنين شرايطي، افراد تحت بيمه اميدوارند در حالي كه متحمل دردها و بيماريهاي جسماني مي‌شوند، با اتكا به پشتيباني و حمايت مادي كه نهادهاي بيمه‌گر از آنها به عمل مي‌آورند؛ حداقل از لحاظ رواني، آسوده باشند. اما آيا وضعيت بيمه‌ها و خدمات ارائه‌شده توسط آنها در كشور ما به گونه‌اي است كه اين انتظار را برآورده سازد؟ بيمه‌هاي درماني تا چه حد توانسته‌اند نگراني‌هاي عمومي را بابت پرداخت هزينه‌هاي مادي گزاف براي درمان، تقليل دهند؟ اگر بيمه‌ها در اين زمينه، موفق عمل كرده باشند، بايد سطح رضايت و اعتماد عمومي به آنها، به طور طبيعي افزايش پيدا كرده باشد، اما به‌واقع، مردم ما چند درصد از خدمات بيمه‌هاي درمان، راضي هستند و تا چه حد به بيمه اعتماد دارند؟

مي‌توان گفت هر چه ميزان هزينه‌هاي درماني افزايش پيدا مي‌كند، اقبال مردم براي روي آوردن به بيمه‌هاي درماني هم بيش‌تر مي‌شود و همين امر، موجب مي‌شود افراد از پرداخت ماهانه بخشي از حقوق خود به عنوان هزينه بيمه درمان، استقبال كنند، با اين اميد كه اگر روزي به دليل بروز بيماري‌ها، سروكارشان به بيمارستان‌ها افتاد، بتوانند به كمك بيمه، از پس هزينه‌هاي درمان خود برآيند.

غافل از اين كه در بسياري از موارد، وقتي براي پيگيري و تامين هزينه‌هاي درماني خود به بيمه‌ها مراجعه مي‌كنند جوابي كه مي‌شنوند اين است كه مورد درماني آنها در حيطه‌ي تعهدات بيمه نيست و اين روزها كه سرطان‌ها و بيماري‌هاي خاص، ما را بسيار بيش‌تر از قبل و به‌يك‌باره غافلگير مي‌سازند، اين مساله كه فردي براي پرداخت هزينه‌هاي درمان خود مجبور شود تمام پس‌انداز چندين ساله خود را صرف كند تا شايد از عهده تامين بخشي از هزينه‌هاي درماني‌اش برآيد، مساله‌ي چندان ناآشنا و غريبي نيست.

يا افرادي كه يك‌مرتبه به دلايل مختلف، نيازمند انجام اعمال جراحي مي‌شوند و به دليل ناكافي بودن خدمات بيمه، مجبور مي‌شوند بابت هزينه‌هاي ميليوني عمل‌هاي جراحي، حتي خانه خود را- اگر داشته باشند- به فروش بگذارند.

البته چگونگي اين مساله در بيمارستانهاي خصوصي و دولتي هم براي خود جاي بحثي مستقل دارد كه؛ اغلب افراد وقتي با هزينه‌هاي چندبرابري درماني و جراحي در بيمارستانهاي خصوصي مواجه مي‌شوند، ناگزير به بيمارستانهاي دولتي روي مي‌آورند، اما اين كه بيمارستانهاي دولتي تا چه حد از استانداردهاي لازم برخوردارند و تا چه اندازه مي‌توانند از عهده انجام عمل‌هاي فوري و بدون نوبت برآيند، همان طور كه گفته شد خود؛ موضوعي مستقل است.

به هر حال، هم‌اكنون بخش قابل توجهي از هزينه‌هاي درمان را خود مردم متحمل مي‌شوند و بسياري از دفترچه‌هاي بيمه كه در دست افراد است، در عمل، قادر نيست از دغدغه‌ها و مشكلات افراد بيمه‌شده، بكاهد. 

بديهي است درمورد موارد درماني غيرخاص و كم‌هزينه‌تر، افراد بهتر مي‌توانند از عهده پرداخت مخارج برآيند و درخصوص بيماري‌هاي خاص و عمل‌هاي پيشرفته و همين طور؛ تامين داروهاي با قيمت‌هاي نجومي است كه نيازمند همياري و كمك بيمه‌ها هستند. در ارتباط با حل مشكلات درمان در كشور، تا به حال حرف و سخنهاي بسياري مطرح شده اما هنوز هم بسياري از مسائل و مشكلات ريشه‌اي مربوط به اين عرصه، به قوت خود باقي است.

با اين اوصاف، يكي از مهم‌ترين انتظارات جامعه از مسئولان بخش بهداشت و درمان كشور، انديشيدن تمهيداتي براي بهبود وضعيت خدمات درماني و كاستن از نگراني‌هاي افراد نيازمند به اين خدمات، در اين خصوص است.


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان و دست اندرکاران حج:
 وظيفه دستگاه ديپلماسي و سازمان حج دنبال کردن قاطعانه ماجراست 

 
حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان و دست اندرکاران برگزاري حج، فاجعه بسيار تلخ و حيرت‌انگيز منا را از جمله امتحانات الهي خواندند و با انتقاد از سکوت دولتها و به خصوص دولتهاي غربي و سازمانهاي مدعي حقوق بشر در قبال اين مصيبت بزرگ تأکيد کردند: اين حادثه به هيچ وجه نبايد فراموش شود و دستگاه ديپلماسي و سازمان حج موظف هستند که اين موضوع را به صورت قاطع دنبال کنند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار با اشاره به مسئوليت دولت ميزبان در قبال جان باختن 7 هزار مسلمان گفتند: پس از اين حادثه بايد صداي واحد و اعتراض دنياي اسلام بر مي‌خاست اما متأسفانه به جز صداي جمهوري اسلامي ايران صدايي شنيده نشد و حتي دولتهايي که زائران آنها جزء جان‌باختگان بودند، در قبال اين فاجعه، اعتراض قابل اعتنايي نکردند.

رهبر انقلاب، پيگيري اين مسئله و گفت‌وگو با دولتها براي تبيين اهميت ماجرا و بررسي راههاي جلوگيري از تکرار آن را وظيفه مهم مسئولان کشور به خصوص دستگاه ديپلماسي خواندند و افزودند: ظواهر ماجرا نشان مي دهد که اين فاجعه در اثر کوتاهي دولت ميزبان رخ داده اما در هر صورت، اين مسئله، يک مسئله سياسي نيست بلکه بحث بر سر هزاران مسلماني است که در حال عبادت و انجام مناسک حج و با لباس احرام جان باختند و اين مسئله بايد به صورت جدي دنبال شود.

ايشان، سکوت محض دستگاه‌هاي مدعي حقوق بشر در اروپا و امريکا را جنبه ديگر قابل پيگيري برشمردند و خاطرنشان کردند: دستگاههاي دروغگو و منافق مدعي حقوق بشر و همچنين دولتهاي غربي که گاهي براي کشته شدن يک نفر جنجال فراواني در دنيا بر پا مي کنند، در اين ماجرا به نفع دولت رفيق خود سکوت محض کردند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: اين مدعيان حقوق بشر اگر صداقت داشتند، بايد پاسخگويي، جبران خسارت، تضمين عدم تکرار و مجازات عاملان اين فاجعه را مطالبه مي کردند.

رهبر انقلاب، پيگيري براي مطالبه و زنده نگه داشتن اين موضوع مهم را وظيفه سازمان حج خواندند و افزودند: اين مسئله نبايد به سکوت و فراموشي بگذرد و بايد تا سالها در مجامع جهاني مطرح شود و نقطه آماج اين حرکت نيز بايد دولتهاي غربي و سازمان‌هاي مدعي حقوق بشر باشند.

ايشان با تشکر صميمانه از زحمات دلسوزانه مسئولان حج کشور به خصوص پيگيري‌هاي مستمر و روحيه و مواضع قاطع حجت‌الاسلام قاضي عسگر و همچنين تحرک همه‌جانبه، پاسخگويي و احساس مسئوليت آقاي اوحدي رئيس سازمان حج، گفتند: اجر و پاداش اين زحمات و مجاهدت‌ها همگي در ميزان الهي محفوظ است و همين صبر و مجاهدت در راه خداست که حضرت زينب(س) پس از ديدن آنهمه بلا و حادثه در صحراي کربلا، از آن به‌عنوان زيبايي و جمال ياد مي‌کند.

پيش از سخنان رهبر انقلاب، حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي عسگر نماينده ولي فقيه و سرپرست زائران ايراني با بيان گزارشي از فعاليت‌هاي انجام گرفته در حج امسال و همچنين تشريح اقدامات صورت گرفته در خصوص حادثه مسجدالحرام و فاجعه تلخ منا، گفت: اين فاجعه حاصل سوء مديريت و بي تدبيري مسئولان سعودي بود و با همکاري دستگاههاي مسئول، اتفاقات و فجايع آن را مستند و پيگيري خواهيم کرد.


 آلمان: "مداخله"روسيه حل بحران سوريه را پيچيده کرده است 

 
الشرق الاوسط : وزير خارجه آلمان ضمن طرح اين ادعا که حضور نظامي روسيه در سوريه حل سياسي بحران سوريه را پيچيده‌ کرده، تاکيد کرد: مساله مهم هماهنگي نظامي ميان واشنگتن و مسکو براي ممانعت از وخيم‌تر شدن اوضاع است. فرانک والتر اشتاين ماير، وزير خارجه آلمان در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط درباره روابط کشورش با عربستان گفت: روابط ميان آلمان و عربستان از مدت‌ها پيش خوب بوده است. مساله حائز اهميت اين است که مذاکرات ميان بزرگترين کشور اروپايي با بزرگترين کشور عربي در حوزه خليج فارس افزايش يابد. متاسفانه اين روزها انتخاب تمامي مسائل مهم دست ما نيست، بلکه اوضاع و شرايط آن را بر ما تحميل مي‌کند. اشتاين ماير درباره نقش ايران در منطقه نيز گفت: "ما نقش ايران را در منطقه به ويژه در سايه حمايت از نظام اسد يا حزب‌الله لبنان مي‌بينيم. ما درباره اين موضوع در تهران صحبت کرده‌ايم. من از افزايش طائفه‌گرايي که برخي گروه‌ها در حال گسترش آن هستند شديدا احساس نگراني مي‌کنم.


 بيانيه وزير انرژي آمريکا در پي عملياتي شدن برجام 

 
پايگاه اينترنتي وزارت انرژي آمريکا : وزير انرژي آمريکا هم‌زمان با روز عملياتي شدن برنامه جامع اقدام مشترک، اين روز را مرحله‌اي مهم در مسير اجراي توافق دانست و گفت که اين توافق براساس علم و راستي آزمايي بنا شده است. ارنست مونيز وزير انرژي آمريکا بيانيه‌اي منتشر و در آن از آغاز عملياتي شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) استقبال کرد و آن را مرحله‌اي مهم براي اطمينان از ماهيت صرفا صلح آميز برنامه هسته‌اي ايران توصيف کرد. بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت انرژي آمريکا، مونيز در ادامه بيانيه خود آورده است که بر اساس برجام، ايران اقدامات موثر و قابل راستي آزمايي را براي محدود کردن برنامه هسته‌اي‌اش انجام مي‌دهد که تحت رژيم بازرسي و راستي آزمايي خواهد بود.

در اين بيانيه آمده است: ايران طبق برنامه جامع اقدام مشترک بايد راکتور آب سنگين خود را باز طراحي کند. کارشناسان فني وزارت انرژي آمريکا به تلاش‌هاي واشنگتن براي همکاري با متحدان‌مان در گروه 1+5 و ايران براي به روزرساني راکتور اراک، کمک خواهند کرد.


 فابيوس: براساس مستندات درباره ايران قضاوت مي‌کنيم 

 
سايت وزارت خارجه فرانسه : وزير امور خارجه فرانسه گفت: براساس مستندات درباره ايران قضاوت مي‌کنيم. لوران فابيوس وزير امور خارجه فرانسه در يک سخنراني در مجلس سناي اين کشور درباره سياست خارجي فرانسه و مسايل روز جهاني شامل، سوريه، اوکراين، عملکرد روسيه در اوکراين، نقش شوراي امنيت سازمان ملل در سوريه و برنامه هسته‌اي ايران صحبت کرد. بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه فرانسه، فابيوس در سخنراني خود با تکيه بر ادعاي بي‌اساس غرب و آمريکا عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي کشورمان، به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 اشاره کرد و گفت که با توافق موافقيم، اما توافقي که به گونه‌اي مطمئن، يعني قابل راستي‌آزمايي، امکان دستيابي ايران به سلاح‌ هسته‌اي را از بين ببرد.

وي تاکيد کرد: ما بر اساس مستندات قضاوت خواهيم کرد، به خصوص براي آن‌که بدانيم آيا ايران در عمل و به شکلي مثبت در مورد سه موضوع ايفاي نقش مي‌کند يا نه.


 دکتر لاريجاني درپارلمان بخش خصوصي:
 برخي‌ از خوشحالي مردم ناراحتند 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه برخي از خوشحالي مردم ناراحت هستند، گفت: کشور با چشم باز مسير مذاکرات را انتخاب کرد و بحث‌هاي فني و حرفه‌اي در اين زمينه انجام شد، به طوري که شوراي هسته‌اي 20 جلسه برگزار کرد.

به گزارش خانه ملت، دکترعلي لاريجاني درپنجمين جلسه هيات نمايندگان دوره هشتم اتاق بازرگاني،صنايع ،معادن و کشاورزي با اشاره به موضوعات مطرح شده در اين جلسه ازسوي بخش خصوصي گفت:درحوزه اقتصاد بايد رويکرد ديگري را ايجاد کنيم و دليل اين تغيير رويکرد را حکمرانان و سياست‌گذاران مطرح مي‌کنند.

رئيس قوه مقننه افزود: تغيير رويکرد روشي است که پايه آن بايد بر اراده کشور و عقلانيت باشد و بايد اين موضوع را اصل بگيريم.

برداشتن تحريم‌ها گشايشي در اقتصاد کشور به وجود مي‌آورد

دکتر لاريجاني با بيان اينکه با برداشتن تحريم‌ها گشايشي در اقتصاد کشور به وجود مي‌آيد، گفت: هدف اين بود که با لغو تحريم‌ها شرايط اقتصادي کشور تغيير کند البته همه مسئله اين مورد نبود.

رئيس قوه مقننه با بيان اينکه نبايد با خوش خيالي در اين مسير قدم برداريم،افزود: برخي از خوشحالي مردم ناراحت هستند؛برخي‌ها مي‌گويند غرب تحريم ها را از روي کاغذ برداشت و ما از روي زمين برمي‌داريم.

وي افزود: از ابتدا بحث‌هايي مطرح بود مانند اينکه آن‌ها يک گام بردارند و ايران هم يک گام. اما اين زمان بر بود؛ولي به اين نتيجه رسيديم که غرب بايد به صورت يکجا تحريم‌ها را بردارد تا ايران اقدامات خود را انجام دهد. رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه بايد تحريم‌ها به صورت يکباره لغو شود،تصريح کرد: در آن صورت ما قدم‌هايي برخواهيم داشت،اما قرار شد آن‌ها تصميم بگيرند که مي خواهند تحريم‌ها را بردارند تا ايران اقدامات خود را انجام دهد.

جرقه اوليه براي لغو تحريم‌ها زده شده است

دکترلاريجاني با بيان اينکه تحريم‌ها مشکلاتي را براي کشور ايجاد کرد،گفت: اين درست است که مشکلات اقتصادي کشور مربوط به تحريم‌ها نيست،اما تحريم‌ها مشکلات اقتصادي کشور را تشديد کرد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه بايد تحريم‌ها برداشته مي‌شد، ادامه داد: ما در مجموع اين سند برداشت ما اين است که دانش هسته اي داريم حتي با يک محدوديت و از نظر تحقيق و توسعه هم مي‌توانيم ادامه دهيم و ثانيا قسمت قابل قبولي از تحريم‌ها لغو و بخشي هم تعليق مي‌شود.

وي با اشاره به اظهارات برخي به اينکه مي‌گويند برداشت تحريم‌ها صوري است، بيان کرد: اگر غرب به تعهدات خود در لغو تحريم‌ها اقدام نکند ما براساس قانوني که درمجلس تصويب کرديم اقدام خواهيم کرد،هر چند جرقه اوليه براي لغو تحريم‌ها زده شده است.

دکتر لاريجاني با بيان اينکه چند نظر در اين خصوص وجود داشت، گفت: نبايد وارد اين بحث‌ها شويم و اگر برجام را رد مي‌کرديم طرف مقابل تحريم‌ها را تشديدتر مي‌کرد و ما مقصر شناخته مي‌شديم.

رئيس قوه مقننه اضافه کرد:اگرغرب به تعهدات خود در برجام عمل نکند ما مدعي مي‌شويم و اين اختلاف بينش‌ها در موضوع هسته اي بود و حتي برخي‌ها مي‌گفتند صنايع هسته‌اي کشور تعطيل شد. ما بايد جواب اين سوال را از مسئول آن که رئيس سازمان انرژي اتمي است، بشنويم.

کشور با چشم باز مسير مذاکرات هسته اي را انتخاب کرد

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اگر آژانس انرژي اتمي اسرار کشور را حفظ نکند، بيان کرد: براساس قانون که تصويب نموديم کيفيت همکاري ما با آژانس انرژي اتمي کاهش پيدا مي‌کند و اگر بازرسي بخواهد نادرست کار کند، دولت مي‌تواند مانع ورود آن به کشور شود.

وي با بيان اينکه کشور با چشم باز مسير مذاکرات هسته اي را انتخاب کرد، گفت: انتخاب اين تصميم لحظه‌اي نبود و بحث‌هاي فني و حرفه‌اي و دقيقي در اين زمينه انجام شد و درنهايت کشور اين را پذيرفت در ازاي برخي محدوديت‌ها که آسيبي هم به کشور نمي‌زند تحريم‌ها برداشته شود.


 رئيس‌جمهور چين: نمي‌خواهيم جاي آمريکا را به عنوان "پليس جهان" بگيريم 

 رئيس‌جمهور چين در آستانه سفر خود به انگليس اطمينان داد کشورش به دنبال فرصتي براي جانشيني آمريکا به عنوان "پليس جهان" نيست.به گزارش خبرگزاري رويترز، "شي جينپينگ" رئيس‌جمهور چين در مصاحبه اي به اين خبرگزاري گفت: چين به رغم رشد سريع اقتصادي و بر خلاف ادعاي مقام هاي آمريکا هيچ بلندپروازي براي تسلط بر جهان ندارد.

رئيس جمهور چين اظهار کرد: پکن همواره يک نيروي حامي صلح در جهان، توسعه مشترک و همکاري بين المللي بوده و هست و خواهد بود.اين مقام ارشد چين گفت، کشورش با افزايش کلي قدرتش مي تواند نقشي فعال‌تر در امور منطقه‌اي و بين‌المللي ايفا کند. وي افزود: سياستهاي ارتش چين مبتني بر راهبرد دفاع از خود هستند.


 رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا: به دنبال همکاري گسترده نظامي با اسرائيل هستيم 

 رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در ديدار با رهبران اسرائيلي و همزمان با افزايش نگراني‌ها از آنچه دخالت ايران در درگيري‌هاي سوريه خوانده شده، متعهد شد تا همکاري‌هاي نظامي را با دولت تل آويو افزايش دهد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، ژنرال جوزف دانفورد، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در ديدار با بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي اذعان کرد، در حالي که آمريکا و تل آويو درباره توافق اتمي با ايران اختلافاتي دارند اما دو طرف بايد درباره "دخالت تهران در امور منطقه" با يکديگر همکاري داشته باشند.

کرگ هيکس، سخنگوي دانفورد گفت: ديدار رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا با نتانياهو حول محور افراط گرايان داعش، تاثير ايران در منطقه و روابط اين کشور با حزب‌الله بود. نتانياهو در آغاز گفت‌وگوي خود با رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا گفت: چالش‌هاي موجود در منطقه پايان نيافته و من فکر مي‌کنم که توافق مشترکي بين ما و آمريکا در مورد توقف درگيري‌ها و اقدامات متخاصم در منطقه وجود دارد.


 ميـزخبر 

 پس از نشست اول کميسيون مشترک برجام در وين؛

عراقچي: توافق هسته‌اي تا پايان سال جاري اجرايي مي‌شود

يک مذاکره کننده ارشد هسته‌اي ايران گفت: انتظار دارد تا توافق هسته‌اي با شش قدرت جهاني درباره کاهش برنامه اتمي تهران در ازاي رفع تحريم‌ها تا پايان سال جاري اجرايي شود.

به گزارش رويترز، عباس عراقچي پس از نشست مقامات ارشد از کشورهاي ايالات متحده، روسيه، چين، بريتانيا، آلمان و فرانسه در وين در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: اميدوارم که قبل از پايان سال جاري روز اجرا را شاهد باشيم.

نشست اول کميسيون مشترک برجام پس از دو ساعت و نيم پايان يافت و قرار است جلسات کارشناسي هيات‌ها عصر امروز ادامه پيدا کند.

معاون وزير خارجه ايران با بيان اين که روز کنار گذاشتن سانتريفيوژها هنوز آغاز نشده است گفت: ما به دستور رييس‌جمهور به سازمان انرژي اتمي ايران نياز داريم تا اين کار را آغاز کنيم. اين نيز پس از برخي مقدمات که نياز است در روزهاي آتي انجام شود، صورت خواهد گرفت. بنابراين اين کار به‌زودي شروع مي‌شود.

ايالات متحده و اتحاديه اروپا روز يک‌شنبه اقدامات قانوني رسمي را انجام دادند تا زماني که ايران به‌ شروط مورد پذيرشش عمل کرد، تحريم‌ها را رفع کنند. اين اقدامات شامل کاهش مقاديري از سانتريفيوژهاي مورد استفاده درغني‌سازي اورانيوم است.

وزير خارجه آلمان اعلام کرد که تحريم‌هاي اتحاديه اروپا احتمالا دست کم تا ژانويه باقي خواهد ماند.

حرکت‌هاي روز يکشنبه تاثير فوري نخواهد داشت اما روند رفع تحريم‌هاي عليه ايران را مستحکم مي‌کند.

وزير خزانه‌داري آمريکا: عملياتي شدن برجام اهميتي جهاني دارد

وزير خزانه داري آمريکا با استقبال از فرا رسيدن روز عملياتي شدن برجام، گفت که اين مرحله از اجراي توافق هسته‌اي داراي اهميت جهاني است.

به گزارش ايسنا، جاکوب لو، وزير خزانه داري آمريکا نيز پس از آن که اتحاديه اروپا و باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا همزمان با روز عملياتي شدن برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) دستور لغو تحريم‌هاي ايران را صادر کردند بيانيه‌اي منتشر و در آن از اين رويداد مهم استقبال کرد.

در بيانيه وزير خزانه داري آمريکا آمده است: امروز، برنامه جامع اقدام مشترک که يک توافق تاريخي است وارد مرحله اجرا مي‌شود و تمام طرفها گام‌هاي لازم براي عمل به تعهداتشان را بر مي‌دارند.

بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت خزانه داري، وي ادامه داد: اين مرحله اوليه از اهميتي جهاني برخوردار است. همزمان که ايران برداشتن گامهاي مرتبط هسته‌اي را آغاز مي‌کند، آمريکا و متحدان ما نيز براي لغو تحريم‌هاي مرتبط هسته‌اي عليه ايران آماده مي‌شوند. ما يک گام به موفقيت برنامه جامع اقدام مشترک و امن‌تر شدن جامه بين‌الملل نزديک‌تر مي‌شويم.

وي با اشاره به اينکه لغو تحريم‌ها پس از اطمينان از پايبندي ايران به تعهداتش اجرايي خواهند شد، گفت که در حال حاضر کاهش تحريم‌هاي ايران به شکل قبل، يعني آنگونه که در برنامه اقدام مشترک ( توافق اوليه ايران و گروه 1+5) تعيين شده بود، ادامه خواهد داشت.

يک منبع مطلع:‌

سفر جک استراو به ايران شخصي است

جک استراو براي سفر شخصي و با يک تور گردشگري به تهران سفر کرده است.

به گزارش ايسنا، يک منبع مطلع در واکنش به انتشار برخي از اخبار مبني بر سفر جک استراو به تهران جهت شرکت در اجلاس مقدماتي کنفرانس امنيتي مونيخ با رد اين موضوع اعلام کرد: سفر جک استراو، نماينده پارلمان انگليس به تهران يک سفر شخصي است و وي با تور گردشگري به ايران سفر کرده است.

جنگنده‌هاي ائتلاف آمريکا بزرگترين نيروگاه برق حلب را بمباران کردند

يک منبع نظامي سوري اعلام کرد که جنگنده‌هاي ائتلاف تحت امر آمريکا بزرگترين نيروگاه برق شهر حلب را هدف قرار دادند و اين امر به قطع برق بيشتر محله‌هاي مسکوني اين شهر انجاميد.

اين منبع در مصاحبه با خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) عنوان داشت که جنگنده‌هاي ائتلاف تحت امر آمريکا حريم هوايي سوريه را نقض کردند و به زيرساخت‌هاي شهري در مارع و تل شاعر و الباب در حومه حلب حمله کردند.

اين منبع عنوان داشت که جنگنده‌هاي ائتلاف بزرگترين نيروگاه را که برق شهر حلب را تامين مي‌کرد، هدف قرار دادند که به قطع جريان برق اکثر محله‌هاي اين شهر ا نجاميد.

رئيس پارلمان سوريه: دستاوردهاي روسيه در 15 روز بيشتر از يکسال عمليات آمريکا بوده است

رئيس پارلمان سوريه اعلام کرد: دستاوردهايي که طي عمليات مشترک 15 روز اخير سوريه و روسيه عليه داعش به دست آمده بسيار بيشتر از دستاوردهاي يک سال عمليات ائتلاف آمريکايي ضد داعش در سوريه است.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، محمد جهاد اللحام، رئيس پارلمان سوريه در ديدار با والنتينا ماتوينکو، رئيس مجلس علياي پارلمان روسيه گفت: دستاوردهايي که روسيه و سوريه طي عمليات مشترک خود در 15 روز اخير به دست آورده‌اند بسيار بيشتر از دستاوردهايي است که آمريکا و کشورهاي عضو ائتلاف ضد داعش به آن رسيده‌اند.

وي تاکيد کرد: موضع روسيه نشان مي‌دهد که مبارزه با تروريسم "ممکن" است و اين موضع عکس موضع آمريکاست که مي‌گويد خواهان مبارزه با تروريسم است اما مقابله با تروريسم "سخت" است.


 يك نكته از هزاران 

 سازمان مديريت بحران در اطلاعيه‌اي به تمام سازمان‌هاي مسئول، در خصوص پيش‌بيني‌هاي لازم براي وقوع زمستان بسيار سرد وسيل شديد به ويژه در ماه‌هاي آبان و آذر در کشور هشدار داد.

اگرچه وقوع حوادث طبيعي امري غير ارادي است، اما كنترل و مديريت آن امكان پذير بوده و مي‌توان با داشتن برنامه ريزي در حوزه‌هاي اجرايي مانع از افزايش تلفات و خسارت‌ها شد. بعضاً مشاهده كرده ايم كه حوادثي همچون سيل، تندباد و زلزله در نقاطي از كشور رخ داده، اما حضور موثر نيروهاي مسئول و امكانات و تجهيزاتشان فراخور وسعت اين بلاياي طبيعي نبوده و نيست.

البته اين موضوع به گردن نهادهاي عملياتي حوزه مديريت نيست، چرا كه تصميم گيرندگان بالادستي اهميتي براي اين بخش قائل نمي‌شوند و همواره پس وقوع يك حادثه تلخ به فكر جبران مافات و هزينه‌ مي‌افتند. آيا پيشگيري كم هزينه تر از توان خسارات نيست؟!


 ميز خبر 

 کري: گام هاي لازم را براي برداشتن فوري تحريم ها برمي داريم

«جان کري» وزير امور خارجه آمريکا با بيان اينکه در حال انجام اقداماتي براي لغو تحريم ها عليه ايران هستيم، گفت: آمريکا و گروه 1+5 و اتحاديه اروپا در روز اجراي توافق هسته اي (برجام) گام هاي لازم را براي برداشتن فوري تحريم هاي مربوط به برنامه هسته اي ايران برخواهند داشت.

به گزارش ايرنا، وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا در بيانيه اي افزود: من از بيانيه اتحاديه اروپا، گروه 1+5 و ايران در مورد رسيدن به روز تصويب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) استقبال مي کنم؛ روزي مهم براي تمامي ما و گام اول مهمي در روند اطمينان يابي از مقاصد صرفاً صلح آميز برنامه هسته اي ايران است.

کري اظهار داشت: آژانس بين المللي انرژي اتمي تائيد کرده است که ايران در روز 15 اکتبر گام هاي مورد نياز نقشه راه را براي پاسخگويي به موارد مربوط به نگراني هاي گذشته، به طور کامل انجام داده و ايران به آژانس اطلاع داده است که قصد دارد پروتکل الحاقي را به صورت موقت اجرا کند.

وزير امور خارجه آمريکا گفت: «ايران همچنين تمام گام هاي لازم ذکر شده در برجام را به منظور محدودسازي برنامه هسته اي خود و اطمينان بخشي در مورد صلح آميز بودن آن از اين پس آغاز خواهد کرد. اين اقدامات شامل ايجاد تغييراتي مهم در رآکتور اراک، کاهش اساسي توانايي غني سازي اورانيوم و همچنين ذخاير اورانيوم غني شده، دسترسي بيشتر به تاسيسات هسته اي اعلام شده ايران توسط آژانس و نظارت مستمر بر آنها است.»

انصارالله يمن: به حل سياسي بحران پايبنديم، عربستان کارشکني مي‌کند

سخنگوي جنبش مردمي انصارالله يمن تاکيد کرد که اين جنبش به راه‌حل سياسي براي خروج کشور از بحران پايبند است اما عربستان در اين مسير کارشکني مي‌کند.به گزارش پايگاه خبري المسله عراق، محمد عبدالسلام، سخنگوي جنبش مردمي انصارالله يمن در يک گفت‌وگوي تلويزيوني با تاکيد بر اينکه جنبش انصارالله براي ادامه رايزني‌ها با جامعه جهاني به مسقط باز خواهد گشت، از طرف مقابل خواست مسئوليت‌هاي خود را در اين زمينه بپذيرد.

عبدالسلام با اشاره به اينکه عربستان در مسير راه‌حل سياسي کارشکني مي‌کند، گفت: انصارالله به گفت‌وگوي سياسي براي خروج از بحران پايبند است.وي با اشاره به اينکه نيروهاي يمني با دشمن هر کجا که باشند چه در عربستان چه غير از آن، مقابله خواهد کرد، اظهار داشت: روند نظامي هيچ ارتباطي به روند سياسي ندارد و کار در هر دو جبهه با قوت پيگيري مي‌شود.

تداوم پيشروي‌هاي ارتش عراق در الانبار و صلاح‌الدين؛

آغاز قريب‌الوقوع عمليات آزادسازي موصل

همزمان با ادامه پيشروي نيروهاي ارتش عراق در استان الانبار، وزير دفاع اين کشور اعلام کرد که طي روزهاي آينده عمليات آزادسازي موصل نيز آغاز خواهد شد.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، هادي رزيج، رئيس پليس الانبار اعلام کرد که نيروهاي امنيتي توانستند به داخل شهر رمادي، مرکز اين استان نفوذ کرده و انبارهاي مواد غذايي را آزاد کرده و به 500 متري ساختمان دولتي در مرکز رمادي رسيدند و در حال حاضر نيز مشغول عمليات پاکسازي در منطقه "الحوز" در مرکز شهر رمادي هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي