جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/07/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5119


تجارت نفت ايران پس از برجام


رقابت ايران و توتال در برداشت از يک ميدان نفتي در خليج فارس


خبر


معادلات انرژي


 تجارت نفت ايران پس از برجام 

 
همزمان با آغاز شمارش ‌معکوس لغو تحريم‌ها در حالي ايران آماده افزايش صادرات نفت به ترکيه مي‌شود که انفجارهاي تروريستي خط لوله کرکوک-جيهان به پاشنه آشيل عراق براي فروش نفت بيشتر به ترکيه تبديل شده است.

به گزارش مهر، تا پيش از اعمال تحريم‌هاي بين المللي، ترکيه يکي از مهمترين بازارهاي صادرات و فروش نفت خام ايران به شمار مي رفت به طوري‌که به طور متوسط روزانه بيش از 200 هزار بشکه از طلاي سياه ايران روانه بازار انرژي اين کشور همسايه مي‌شد.

با افزايش تحريم‌هاي بين‌المللي و به ويژه چالش‌هاي متعدد نقل و انتقال ارز، حجم صادرات نفت ايران به ترکيه هم به حدود نصف کاهش پيدا کرد و در اين شرايط عراق به عنوان يکي از مهمترين رقباي نفتي ايران در اوپک از فرصت تحريم‌ها استفاده کرد و حجم صادرات نفت خود به ترکيه را افزايش داد.

در شرايط فعلي، عراق با صادرات روزانه حدود 245 هزار بشکه نفت به عنوان بزرگترين تامين کننده طلاي سياه ترکيه است به طوري‌که در سه ماهه دوم سال جاري ميلادي حجم فروش نفت عراق به ترکيه با افزايشي 117 هزار بشکه اي همراه شده است و هم اکنون عراق سهمي 50 درصدي در بازار نفت ترک‌ها را در اختيار دارد.

پس از عراق، ايران هم با صادرات به طور متوسط روزانه حدود 117 تا 117.5 هزار بشکه نفت خام دومين تامين کننده نفت ترکيه بوده و در طول سه ماهه دوم سال جاري ميلادي حجم فروش نفت ايران به اين کشور همسايه به طور متوسط روزانه بيش از دو هزار بشکه افزايش يافته است.

در شرايط فعلي ايران از سهمي حدود 24 درصدي در بازار نفت ترکيه برخوردار است و پيش بيني مي‌شود در صورت لغو تحريم‌ها، حجم فروش نفت خام ايران به پالايشگرهاي ترک به بيش از 200 هزار بشکه در روز افزايش يابد.

پس از ايران و عراق، عربستان سعودي هم سهمي حدود 12 درصدي از بازار نفت ترکيه را در اختيار گرفته و در سه ماهه دوم سال 2015 ميلادي حجم فروش نفت اين کشور به ترکيه با کاهش روزانه 5.7 هزار بشکه اي روبرو شد و به سطح 57 هزار بشکه در روز رسيده است.

با اين وجود ايران به منظور افزايش حجم صادرات نفت خام خود با فرصت طلايي روبرو شده است که فرصت اول با لغو تحريم ها و تعليق محدوديت‌هاي نقل و انتقال ارز بستر مناسبي را به منظور افزايش فروش طلاي سياه به اين کشور همسايه فراهم مي کند. در اين بين، يکي از مهمترين چالش‌هاي پيش روي صادرات نفت عراق به ترکيه به عنوان مهمترين رقيب ايران در اين بازار، فعاليت گاه و بيگاه گروه‌هاي تروريستي و انفجار در خطوط لوله صادرات نفت به ترکيه در طول چند سال اخير بوده است.

در طول دو سال گذشته تاکنون خط لوله انتقال نفت کرکوک به جيهان ترکيه بارها توسط گروه هاي مختلف تروريستي منفجر و از مدار بهره برداري خارج شد که اين حوادث چالش‌هاي جدي در صادرات پايدار نفت عراق به ترکيه به وجود آورده است.

علاوه بر اين، اختلافات بين اقليم کردستان و دولت مرکزي عراق هم چالش ديگر صادرات نفت به ترکيه به شمار مي‌رود و در طول چند سال اخير همواره اين اختلافات دامن بازار نفت ترکيه را گرفته است.

بر اين اساس همزمان با لغو تحريم‌ها، ايران با استفاده از ظرفيت بزرگترين ناوگان دريايي حمل نفت خام جهان و کشتي هاي غول پيکر مي‌تواند به صورت پايدار طلاي سياه بيشتري را تحويل پالايشگاه هاي ترکيه به ويژه «توپراش» کنند.

در مجموع پيش بيني‌ها نشان مي دهد که با لغو کامل تحريم‌ها ايران از پتانسيل توليدي و عملياتي بالايي به منظور افزايش فروش طلاي سياه به ترکيه برخوردار باشد که قطعا بايد از لغو تحريم‌ها به عنوان پايان دوره ماه عسل نفتي کشورهاي عربي هم در اين بازار سنتي ياد کرد.


 رقابت ايران و توتال در برداشت از يک ميدان نفتي در خليج فارس 

 
در حالي که ايران با استفاده از توان داخلي توانسته توليد نفت از ميدان مشترک سلمان را در طول يک سال گذشته حدود 9هزار بشکه افزايش دهد، امارات قصد دارد با تکيه بر منابع مالي و فني شرکت هاي بين المللي از جمله توتال برداشت نفت از اين ميدان را افزايش دهد.

به گزارش ايرنا، برداشت حداکثري از ميادين مشترک، سياست کشورهاي نفتي حاشيه خليج فارس است و براين اساس، دارندگان اين ذخاير مشترک تلاش مي کنند که با تزريق منابع مالي و فني، هرچه سريعتر اين ميادين را توسعه داده و به توليد برسانند.

در اين راستا، ايران با تکيه بر منابع داخلي، توسعه ميدان مشترک سلمان (که در امارات ابوالبوخوش ناميده مي شود)را در دستور کار قرار داده و با استقرار سه دکل جديد قصد دارد ضريب برداشت آن را افزايش دهد؛ اما در سوي ديگر اين ميدان، دولت امارات با استفاده از توان شرکت هاي بين المللي در نظر دارد، توليد خود از اين ميدان مشترک را به حداکثر برساند.

حدود سه چهارم اين ميدان که حدود 1.6 ميليارد بشکه نفت قابل استحصال دارد، در آبهاي ايران واقع شده و گمانه زني ها از امکان برداشت 500 ميليون بشکه نفت ديگر از اين ميدان حکايت دارد. ميدان در 144 کيلومتري جنوب جزيره لاوان قرار گرفته است و با ميدان ابوالبوخوش امارات داراي ذخاير مشترک است. ميدان نفتي سلمان براساس آخرين آمارهاي ارائه شده هم اکنون داراي 44 حلقه چاه نفتي و 10 حلقه چاه گازي است.

عباس رجب خاني رئيس منطقه عملياتي لاوان در شرکت نفت فلات قاره درباره آخرين وضعيت توسعه اين ميدان مي گويد: هم اکنون ايران به نسبت سهم خود در ميدان مشترک سلمان، توليد نفت و گاز دارد، اين درحالي است که شرکت توتال فرانسه با تمام قدرت براي امارات در حال توليد در اين ميدان است.

وي با اشاره به فعاليت همزمان سه دکل حفاري در ميدان مشترک سلمان، گفت: از سال گذشته تاکنون توليد از اين ميدان 9 هزار بشکه افزايش يافته است.

اين مقام وزارت نفت اظهار داشت: طي سال گذشته 5 حلقه چاه در ميدان مشترک سلمان حفاري و تعمير شده که به موجب آن توليد از اين ميدان 9 هزار بشکه افزايش يافته است.

رئيس منطقه عملياتي لاوان در شرکت نفت فلات قاره با يادآوري اينکه سيستم تزريق آب در ميدان سلمان به دليل مستهلک شدن سالها بدون استفاده باقي مانده بود، گفت: بتازگي با انجام تعميرات با امکانات موجود بخشي از اين سيستم دوباره راه اندازي شده و اميدواريم در چندماه آينده، کل اين سيستم به مدار آيد.

رجب خاني گفت: هم اکنون ضريب بازيافت نفت در ميدان نفتي و گازي سلمان 51 درصد است، به تازگي با افزايش دو برابري تزريق گاز به چاههاي نفتي، اين ضريب تقويت شده است.

رئيس منطقه عملياتي لاوان در شرکت نفت فلات قاره از پايان تعميرات اساسي در سکوي گازي ميدان مشترک سلمان طي چند ماه آينده خبر داد و گفت: با اجراي اين کار ارسال گاز از مبدا سکو به هر مقصدي فراهم مي شود.

ميدان نفتي سلمان از يک تاقديس نامتقارن به ابعاد تقريبي 11 کيلومتر در 14 کيلومتر تشکيل شده است. اين ميدان از نظر زمين شناسي به سه لايه توليد نفت تحتاني و فوقاني مربوط به دوره ژوراسيک و يک لايه بوئيب مربوط به دوره کرتاسه تشکيل شده است.

ميدان سلمان يک لايه گازي به نام خوف نيز دارد. اين ميدان در جريان فعاليت شرکت نفت لاوان در دهه 1960 ميلادي کشف شد. نخستين چاه اکتشافي آن در ژوئن 1965 حفر شده و توليد آن از سال 1968 آغاز شد.

از لحاظ موقعيت جغرافيايي اين نفت استخراج شده از ميدان سلمان به وسيله يک خط لوله 22 اينچي زيردريايي به جزيره لاوان منتقل مي شود تا در تاسيسات خشکي فرآورش نهايي شده و براي صادرات يا تامين خوراک مجتمع پالايشي لاوان ذخيره شود.


 خبر 

 مديرامور اوپک و روابط با مجامع انرژي:

کاهش توليد نفت سبب بهبود قيمت آن مي شود

مدير امور اوپک و روابط با مجامع انرژي گفت: مازاد عرضه نفت در بازار سبب کاهش قيمت نفت شده است و کاهش توليد نفت مي تواند سبب بهبود قيمت نفت شود.

مهدي عسلي در گفتگو با شانا درباره نشست کارشناسي اعضاي اوپک و غيراوپک در مقر اين سازمان در وين با اشاره به اين که اين نشست به درخواست وزير نفت ونزوئلا برگزار مي شود، گفت: دراين نشست قرار است درباره راههاي بهبود و افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني بحث شود.وي يکي از راههاي افزايش قيمت نفت را در بازارهاي جهاني کاهش توليد نفت عنوان کرد و گفت: عربستان کاهش توليد نفت خود را منوط به کاهش توليد از سوي روسيه دانست و روسيه نيز اعلام کرده است به دليل مسائل تکنيکي چاهها در سيبري حاضر به کاهش توليد نفت خود نيست چون در اين صورت بخشي از توليد نفت خود را از دست خواهد داد.

عسلي با تاکيد براين که نشست کاملا کارشناسي است و منجر به تصميم گيري نخواهد شد، تصريح کرد: نتيجه اين نشست در اختيار وزيران قرار خواهد گرفت.

وابستگي شديد ونزوئلا به درآمدهاي نفتي سبب شد اين کشور چندي پيش با رفتن قيمت نفت به زير 50 دلار خواستار برگزاري نشست اضطراري اوپک شود که البته برگزاري اين نشست به نتيجه نرسيده است، با اين حال، اين کشور دست از تلاش برنداشته و علاوه بر ديدار نمايندگان اين کشور با وزير نفت روسيه، با تني چند از وزراي نفت عضو اوپک نيز رايزني کرده تا شايد آنها را متقاعد به کاهش توليد نفت کند اما آنچه مبرهن است تاکنون تلاشهاي اين کشور به نتيجه نرسيده است.

اوپک از سال 2011 سالانه تنها 2 نشست برگزار کرده است؛ اعضاي اوپک اغلب در دوره هاي پيشين سقوط قيمتها گردهم آمده اند و در دهه 2000 ميلادي سالانه هشت نشست برگزار مي کردند و برخي نشستها تنها به بحثي کوتاهي در طول روز خلاصه مي شد.

دکل خارجي در آزادگان جنوبي فعاليت نمي کند

مجري طرح توسعه آزادگان جنوبي با اشاره به فعاليت 16دکل حفاري با مالکيت ايراني در منطقه، گفت: هيچ قرارداد خارجي براي واردات دکلها منعقد نکرده‌ايم.

محمود مرعشي، درگفتگو با شانا ،ميزان حفاري را در آزادگان جنوبي بعد از رفتن شرکت CNPCI حدود 140 هزارمتر اعلام کرد و گفت: در حال حاضر 16 دکل حفاري در اين منطقه در حال فعاليت هستند و همه آنها مالکيت ايراني دارند.

مرعشي گفت: براي تامين دکلهاي مورد نياز حفاري آزادگان جنوبي قرارداد خارجي منعقد نکرده‌ايم و هيچ يک از دکلهاي فعال در اين منطقه خارجي نيستند.

مجري طرح توسعه آزادگان جنوبي افزود: از زماني که دکلها فعاليت خود را شروع کرده اند، تهيه کالاها و تجهيزات مورد نياز اين کار نيز در حال تهيه بود.

مرعشي با اشاره به فعاليت پيمانکاران داخلي براي توسعه آزادگان جنوبي، گفت: طي همين مدت و از ابتداي امسال ( 94) بسته‌هاي کاري زيادي در بخش روزميني واگذار شده است، اين درحالي است که شرکت CNPCI در طول مدتي که پروژه را اجرا کرد تنها 9 درصد پيشرفت داشت و ما در طول يکسال 11,7 درصد پيشرفت داشتيم.

مجري طرح توسعه آزادگان جنوبي ادامه داد: چنانچه روند تامين مالي نيز روان‌تر شود و بتوانيم بنيه مالي پيمانکاران را تقويت کنيم قطعا پيشرفت اجراي پروژه بيش از اين خواهد بود، ضمن اين که اين آمادگي وجود دارد که بلافاصله بسته‌هاي بعدي واگذار شود. وي طرح توسعه آزادگان جنوبي را يک پروژه کاملا استثنايي دانست که در طي 12 سال اخير فراز و نشيبهاي فراواني را پشت سرگذاشته و در انتها منابع داخلي و سازندگان داخلي به توسعه آن اقدام کرده اند.

نفت مناطق مرکزي براي توليد حداکثري گاز اعلام آمادگي کرد

تعميرات اساسي در شرکتهاي زيرمجموعه شرکت نفت مناطق مرکزي ايران پايان يافته است و اين شرکت براي توليد حداکثري گاز در ماههاي سرد سال مطابق برنامه تکليفي آمادگي دارد. مديرعامل شرکت نفت مناطق مرکزي ايران در گفتگو با شانا، از پايان فعاليتهاي تعميراتي در شرکتهاي زيرمجموعه شامل شرکتهاي بهره برداري نفت و گاز زاگرس جنوبي، نفت و گاز شرق و نفت و گاز غرب خبر داد و گفت: مجموعه نفت مناطق مرکزي ايران، مقدمات لازم را براي افزايش توليد در ماههاي سرد سال فراهم کرده است و توليد مطابق با برنامه تکليفي انجام مي شود.

سلبعلي کريمي تصريح کرد: همچنين شرکت نفت مناطق مرکزي ايران در نيمه نخست امسال، فراتر از برنامه تکليفي توليد داشته است.

وي با اشاره به آماده شدن بسته هاي سرمايه گذاري شرکت نفت مناطق مرکزي، ابراز اميدواري کرد که فعاليتهاي توسعه اي اين شرکت تقويت شود.

محمدرضا مهدي پور مديرعامل شرکت بهره برداري نفت و گاز شرق نيز در جلسه پيش بيني بهره دهي چاههاي اين شرکت از آماده بودن مقدمات افزايش توليد گاز خبر داد و براي توليد روزانه 64 ميليون مترمکعب گاز مطابق برنامه تکليفي اعلام آمادگي کرد.

مهدي پور مجموع توليد گاز و ميعانات گازي اين شرکت را در نيمه نخست امسال، شش ميليارد و 931 ميليون مترمکعب گاز از 56 حلقه چاه عنوان کرد و افزود: در اين مدت، 832 مورد عمليات روي چاههاي منطقه خانگيران انجام شد که شامل مواردي همچون اسيدکاري، عمليات با لوله مغزي سيار، مشبک کاري، تزريق دوره اي مواد ضد خورندگي، تعويض و نصب شير ايمني درون چاهي، آزمايش مميزي فشار ساکن، نصب جايگزين شير ايمني درون چاهي و آزمايش تعيين ميزان نمک در آب مي شود.


 معادلات انرژي 

 ارز آوري 800 ميليون دلاري پتروشيمي ها

بيش از 1,5 ميليون تن محصول پتروشيمي به ارزش بيش از 802 ميليون دلار در شهريورماه امسال به خارج از کشور صادر شده است.

به گزارش شانا، مجموع کل توليد صنعت پتروشيمي در شهريورماه امسال بيش از چهار ميليون تن بوده است. در شهريورماه امسال بيش از چهار ميليون و 78 هزار تن محصول پتروشيمي در کشور توليد شده که از اين ميزان بيش از 1,2 ميليون تن به ارزش بيش از 20 هزار ميليارد ريال در داخل کشور عرضه شده است.

مجتمع هاي پتروشيمي کشور از ابتداي امسال تا پايان شهريورماه امسال بيش از 23,7 ميليون تن محصول توليد کرده اند.بر اساس اين گزارش، با توسعه صنعت پتروشيمي به راحتي مي توان روي GDP، اشتغال، درآمدهاي ارزي و افزايش صادرات غيرنفتي تاثيرگذار بود، در واقع اين صنعت در ايران يک گام بزرگ همسو با حذف خام فروشي نفت و گاز محسوب مي‌شود.

اما اين گام بدون نقشه راه به جايي نمي رسد؛ به گفته عبدالحسين بيات، مديرعامل پيشين شرکت ملي صنايع پتروشيمي قرار بود تا پايان برنامه پنجم توسعه يعني سال 94 در مجموع 68 طرح و مجتمع پتروشيمي به بهره برداري برسند تا ظرفيت توليد به مرز يکصد ميليون تن در سال افزايش يابد.اما تاکنون به دلايل مختلف بخش زيادي از اهداف برنامه پنجم در صنعت پتروشيمي محقق نشده است و قرار است اين اهداف در قالب برنامه ششم و نقشه راه توسعه صنعت پتروشيمي دنبال شود. در دو سال گذشته مديران شرکت ملي صنايع پتروشيمي در حال تدوين نقشه راهي براي توسعه همه جانبه اين صنعت بوده اند.

در يکي از جلدهاي نقشه راه توسعه صنعت پتروشيمي باتوجه به ظرفيتهاي موجود خوراک در کشور يک برنامه تازه توسعه اي به ظرفيت 60 ميليون تن و نياز سرمايه گذاري حدود 35 ميليارد دلار تدوين شده است، بخشي از اين طرحها به طرحهاي افزايش توليد پروپيلن اختصاص دارد، ضمن آن که تکميل زنجيره ارزش صنعت پتروشيمي در اين نقشه راه ديده شده است.

به گفته عباس شعري مقدم، معاون وزير نفت در امور پتروشيمي طبق برنامه بايد در 10 سال آينده 60 ميليون تن ظرفيت فعلي را عملياتي و 60 ميليون تن طرحهاي در حال اجراي بخش خصوصي نيز به نتيجه برسد و در اين مورد بيان اين مسئله که دولت تعهدي ندارد بي معنا خواهد بود زيرا بخش خصوصي تعهدي به زمانبندي و پاسخگويي در باره عملکرد ندارد و بايد با ساز و کاري مشخص در باره آنها مديريت صورت گيرد.

همچنين براساس برنامه ريزي صورت گرفته در نقشه راه صنعت پتروشيمي با توجه به وجود خوراک همچون چهار ميليون تن اتان، سه ميليون تن گاز مايع و 100 ميليون مترمکعب متان تا پايان برنامه 20 ساله، ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي به 180 ميليون تن مي رسد.

افزايش صادرات فرآورده هاي نفتي ايران به افغانستان

وزير نفت با اشاره به افزايش صادرات فرآورده هاي نفتي ايران به افغانستان گفت: رشد صادرات فرآورده هاي نفتي ايران به افغانستان از مبادي رسمي و با حمايت دولت سبب کاهش قاچاق سوخت مي شود.به گزارش ايلنا، بيژن زنگنه پس از ديدار با داود شاه صبا، وزير معادن و پتروليوم افغانستان گفت: ارائه کمکهاي ايران به افغانستان در حوزه اکتشاف نفت خام و گازطبيعي مهمترين محور مذاکرات در اين ديدار بود.

وي با اشاره به اين که در اين ديدار، تهران و کابل به تفاهمي براي آموزش نيروهاي افغانستان در حوزه گاز دست يافتند، افزود: در اين مذاکرات براي ارائه خدمات فني ايران به افغانستان در حوزه نفت و گاز توافقهايي حاصل شد.

وزير نفت در زمينه صادرات فرآورده هاي نفتي بويژه نفت گاز به کشور افغانستان اظهار کرد: قرار شد هيئتهاي دو کشور براي دستيابي به توافق در زمينه افزايش صادرات فرآورده هاي نفتي ايران به افغانستان از مبادي رسمي و با حمايت دولت مذاکره کنند.زنگنه تصريح کرد: با افزايش صادرات فرآورده هاي نفتي به افغانستان از قاچاق فرآورده ها جلوگيري مي شود و فرآورده هاي با کيفيت به اين کشور صادر مي شود.

تاکنون همکاري دو کشور در بخش انرژي بيشتر در زمينه صادرات فرآورده هاي نفتي ايران به افغانستان بوده، به گونه اي که ايران در پنج ماه نخست امسال روزانه سه ميليون ليتر نفت گاز به افغانستان صادر کرده است که با انجام اين مذاکرات، اين رقم افزايش پيدا مي کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي