جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/08/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5127


احياي چشمه قره‎داغ با تلاش دوستداران محيط زيست در مهاباد

ترکاشوند تاکيد کرد؛
لحاظ مباني پدافند غيرعامل در احداث سازه‎هاي شهري ضروري است

سرپرست پارک ملي لار خبر داد؛
کاهش سطح آب درياچه سد لار

مدير امور منابع آب تهران بزرگ خبر داد؛
رفع تصرف چهار هزار مترمربع از بستر رودخانه جاجرود در شهرستان پرديس


خبــر


در استان


 احياي چشمه قره‎داغ با تلاش دوستداران محيط زيست در مهاباد 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

رييس اداره حفاظت محيط زيست مهاباد گفت: با تلاش دوستداران محيط زيست چشمه آب روستاي قره‎داغ احيا و آب آن به سمت تالاب بين‎المللي کاني برازان اين شهرستان جاري شد.

کامران حسيني افزود: اين چشمه که در فاصله يک کيلومتري تالاب بين‎المللي کاني برازان قرار داشته و از منابع اصلي تامين‌‎کننده آب آن به شمار مي رفت، مدتي قبل به دليل کاهش منابع زيرزميني آب و حفر چاه‎هاي غيرمجاز خشک شده و موجب کاهش شديد آب تالاب شده بود.

وي اضافه کرد: با خشک شدن اين چشمه تلاشهاي انجمنهاي زيست محيطي و دوستداران محيط زيست اين شهرستان براي احياي دوباره آن شروع شد و اين انجمنها با برگزاري نشست هايي از کشاورزان اين منطقه خواستند که از مصرف بي رويه آب خودداري کنند.

رييس اداره حفاظت محيط زيست مهاباد گفت: با کاهش مصرف آب و پايان فصل آبياري مزارع و نيز احياي اين چشمه، آب آن دوباره به سمت تالاب کاني برازان سرازير شد.

وي افزود: به گفته مردم محلي تاکنون آب اين چشمه حتي در سالهايي که اين منطقه با خشکسالي شديد مواجه بوده، خشک نشده و قسمتي از آب آن از طريق زهکشها و کانالها وارد اين تالاب مي‌شد ولي در سال جاري براي نخستين بار آب اين چشمه خشک شد.

حسيني اظهار کرد: هم اکنون قسمتهايي از اين تالاب در ضلع شرقي آن در نزديکي روستاهاي بفراون و قله سن و قسمت شمالي در نزديک روستاي گروس به طور کامل خشک شده است.

وي اضافه کرد: احياي دوباره اين چشمه و انتقال آب آن به تالاب کاني برازان مي تواند قسمت هاي خشک شده اين تالاب را نيز احيا کند.

به گفته مسوولان امور آب مهاباد هم اکنون بيش از دو هزار و 800 حلقه چاه کشاورزي غيرمجاز در اين شهرستان وجود دارد که به صورت غيرقانوني ساليانه افزون بر 10 ميليون متر مکعب آب برداشت مي کنند. تالاب کاني برازان با وسعتي افزون بر 927 هکتار در 30 کيلومتري شمال مهاباد واقع شده و از سوي کميته ملي طبيعت گردي کشور به عنوان نخستين سايت پرنده نگري در ايران معرفي شده است.

شهرستان مهاباد با داشتن تالابهاي کاني برازان، قوپي باباعلي، حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاييز پذيراي شمار زيادي از پرندگان مهاجر از جمله غاز خاکستري، فيلوش، آووست، خروس کولي، حواصيل، تنجه، فلامينگو و انواع مرغابي و اردک از جمله اردک سرسبز، ارده اي، سرحنايي و بلوطي است.

کاني برازان و قوپي باباعلي از بين تالابهاي شهرستان مهاباد جزو تالاب هاي بين‎المللي به شمار مي روند.


 ترکاشوند تاکيد کرد؛
 لحاظ مباني پدافند غيرعامل در احداث سازه‎هاي شهري ضروري است 

 كرج ـ فائزه باقري

شهردار کلانشهر کرج خواستار لحاظ مباني پدافند غيرعامل در احداث پروژه‌ها و سازه‎هاي شهري شد و از مديران مناطق و مديران عامل سازمانهاي تابعه مديريت شهري تقاضا کرد همکاري و تعامل لازم را با کميته پدافند غيرعامل داشته باشند.

به گزارش خبرنگار آفرينش علي ترکاشوند در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار پايگاه خبري مديريت شهري کرج با تاکيد بر اينکه توجه به اصول و مباني پدافند غيرعامل طي سالهاي اخير مغفول مانده بود اما رهبر معظم انقلاب اسلامي طي سخناني خواستار توجه ويژه مسئولان به اين حوزه شدند، گفت: اکنون سازمان پدافند غيرعامل در سطح کشور فعاليتهاي گسترده‌اي را در دستور کار قرار دارد و کليه بخشنامه‌ها و آيين نامه‌هايي که از سوي اين نهاد ابلاغ مي گردد، براي تمامي سازمانهاي دولتي و عمومي لازم الاجرا مي باشد.وي با تاکيد بر اينکه شهرداري کرج در سال جاري نسبت به تشکيل کميته پدافند غيرعامل اقدام کرد، از حضور نمايندگاني از معاونت ها، مناطق و سازمان هاي تابعه در اين کميته خبر داد و اضافه کرد: اين کميته در راستاي تحقق منويات مقام معظم رهبري فعاليت مي کند و تلاش داريم تا کليه اقدامات عمراني مديريت شهري همسو با مباني پدافند غيرعامل باشد.

به گفته کليددار ايران کوچک، در جانمايي و احداث سازه ها و پروژه هايي همچون پلها، پارکها، تونلها، تقاطعها، ساختمانهاي اداري، مترو و... بايد به گونه اي عمل شود که در شرايط بحراني يا وقوع جنگ در برابر انواع حملات و خطرات و تهديدها در امان باشند و زندگي روزمره شهروندان تحت تاثير اين مخاطرات قرار نگيرد.

شهردار مرکز استان البرز افزود: پدافند غيرعامل به معناي کاهش آسيب‌پذيري در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامي و صرفاً با بهره‌گيري از فعاليت‌هاي غيرنظامي، فني و مديريتي است. اقدامات پدافند غيرعامل شامل پوشش، پراکندگي، مکان يابي، اعلام خبر، قابليت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فريبنده و سازه‌هاي امن مي‌باشد.ترکاشوند در بخش ديگري از سخنانش خواستار تدوين سند جامع پدافند غيرعامل به منظور ارتقاء پايداري پروژه هاي عمران شهري شد و بيان داشت: در ماده 215 قانون اساسي نيز دستگاههاي اجرايي مكلف به توجه ويژه‌ به بحث پدافند غير عامل شده اند و ضرورت دارد که عملکرد هر يک از مناطق و سازمانهاي تابعه مديريت شهري در اين زمينه مورد رصد و ارزيابي کارشناسي قرار گيرد.شهردار کلانشهر کرج در ادامه از معاونت و سازمان فرهنگي ورزشي اين نهاد تقاضا کرد؛ با آماده سازي بسته هاي فرهنگي و آموزشي، انتقال مفاهيم پدافند غيرعامل به اقشار مختلف جامعه بويژه دانش آموزان و دانشجويان را در دستور کار قرار دهند و جامعه را بيش از پيش با الزامات اين رويکرد علمي و کارشناسانه آشنا سازند.وي در پايان از تلاشها و اقدامات کميته پدافند غيرعامل شهرداري کرج در راستاي ارتقاي پايداري و ايمن سازي پروژه هاي عمران شهري تقدير و تشکرد کرد و خواستار عمق بخشي به فعاليت هاي در دست اقدام اين کميته گرديد.


 سرپرست پارک ملي لار خبر داد؛
 کاهش سطح آب درياچه سد لار 

 رودهن - ايرج صادقعلي

سرپرست پارک ملي لار از کاهش سطح آب درياچه سد لار خبر داد و گفت: پايين آمدن سطح آب درياچه مشکلاتي را براي آبزيان و به ويژه گونه نادر و با ارزش ماهي قزل‌آلاي خال قرمز به همراه دارد.به گزارش خبرنگارافرينش به نقل از روابط عمومي اداره کل حفاظت محيط زيست استان تهران، رضا کرمي گفت: با توجه به خشکسالي‌هاي اخير و کاهش بارندگي و همچنين برداشت آب براي مصرف شرب کلان‌شهر تهران سطح آب درياچه سد لار کاهش يافته است.

سرپرست پارک ملي لار اضافه کرد: پايين آمدن سطح آب درياچه مشکلاتي را براي آبزيان و به ويژه گونه نادر و با ارزش ماهي قزل‌آلاي خال قرمز به همراه دارد؛ زيرا پايين آمدن سطح آب سد باعث خارج شدن جاده قديم از زير آب مي‌شود.وي بيان کرد: اين جاده در گذشته جهت تردد گردشگران، عشاير و وسايل نقليه جهت احداث سد مورد استفاده قرار مي‌گرفته و در حال حاضر بلااستفاده است.سرپرست پارک ملي لار اظهار داشت: با پايين آمدن سطح آب، رودخانه به يک آبشار کوچک تبديل شده و ماهي قزل‌آلاي خال قرمز در فصل تخم‌ريزي با توجه به اين مشکل امکان مهاجرت به رودخانه دليچايي که يکي از پرآب‌ترين رودخانه‌هاي پارک ملي لار است را نخواهد داشت و همين امر مشکلاتي را براي جمعيت و بقاي نسل اين‌گونه با ارزش به وجود آورده است.کرمي افزود: طي مکاتباتي که با شرکت آب منطقه‌اي تهران صورت گرفته اين موضوع در حال بررسي و اظهارنظر کارشناسي است و اميدواريم اقدامات مفيدي در اين راستا انجام و بستر مناسبي جهت تکثير و رشد ماهي قزل‌آلاي خال قرمز فراهم شود.


 مدير امور منابع آب تهران بزرگ خبر داد؛
 رفع تصرف چهار هزار مترمربع از بستر رودخانه جاجرود در شهرستان پرديس 

 جاجرود - ايرج صادقعلي

مدير امور منابع آب تهران بزرگ اعلام کرد: با تخريب يک رستوران غيرمجاز در بستر رودخانه جاجرود بيش از چهار هزار مترمربع از بستر اين رودخانه آزادسازي شد.به گزارش آفرينش از پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو وحيد مرادي نسب در جريان تخريب يک باب مجتمع رستوراني در بخش جاجرود شهرستان پرديس، گفت: با اخذ دستور قضايي و با حضور دادستان و نيروي انتظامي شهرستان پرديس يک باب مجتمع رستوراني معروف به 'ريورسايد' که به صورت غيرمجاز در بستر رودخانه جاجرود ساخته شده بود، تخريب شد.

وي با تاکيد بر اينکه حفاظت و حراست از مجاري آب‌هاي سطحي از اهميت ويژه اي براي شرکت آب منطقه‎اي تهران برخوردار است، اظهار داشت: اين نهاد به عنوان متولي مسائل آبي در حوزه عملکرد خود با هرگونه تخلف در زمينه آب هاي سطحي و زيرزميني برخورد جدي و قانوني خواهد کرد.

مرادي نسب يادآور شد: اين ساخت و ساز غيرمجاز شامل محوطه سازي، جدول کشي، کف سازي و خاکريزي، ديوارکشي، محصور کردن، ايجاد تاسيسات، احداث حوضچه و استخر، آلاچيق و سالن پذيرايي شيشه اي بوده که به صورت غيرمجاز در بستر رودخانه ساخته شده بود و به طور کامل و با حجم نخاله اي در حدود دو هزار مترمکعب تخريب شد.

وي در پايان تاکيد کرد: در آينده نزديک و در راستاي اجراي قانون توزيع عادلانه آب و حفاظت از آب هاي سطحي حوزه عملکرد تعداد پنج دستور قضايي ديگر براي اجرا در دستور کار قرار خواهد گرفت.


 خبــر 

 مدير منطقه 10 شهرداري اصفهان خبرداد؛

پيشرفت 60 درصدي احداث سازه هاي شهرك سلامت اصفهان

اصفهان - راعي

مديرمنطقه 10 شهرداري اصفهان اعلام کرد: عمليات اجرايي سازه شهرك سلامت تاكنون 60 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، عبدالرسول امامي گفت: شهرك سلامت شاخص ترين پروژه در حال احداث در منطقه 10 شهرداري اصفهان است كه تلاش هاي بي وقفه براي به سرانجام رسيدن آن ادامه دارد.

وي با اشاره به اينكه عمليات احداث سازه هاي شهرك سلامت اصفهان 60 درصد پيشرفت داشته است،اظهار كرد: عمليات نازك كاري اين شهرك نيز 30 درصد پيشرفت يافته است.

مدير منطقه 10 شهرداري اصفهان با اشاره به پتانسيل هاي موجود در اين منطقه براي ورود سرمايه گذاران تصريح كرد: منطقه 10 يكي از مناطق در حال توسعه شهر اصفهان و دومين منطقه پرجمعيت در بين مناطق 15 گانه شهرداري اصفهان است، از اين رو شرايط براي ورود سرمايه گذاران در اين منطقه بسيار مطلوب است.

امامي ادامه داد: معتقدم احداث پروژه‌هاي فرهنگي – تفريحي در دل محلات اين منطقه مي تواند بسيار مناسب و ارزشمند باشد.

وي اضافه كرد: سرمايه گذاران همچنين مي‎توانند در شمال منطقه 10 ، محله اطشاران و پل تمدن كه قابليت هاي زيادي براي سرمايه‎گذاري دارند ، ورود پيدا كنند.

مدير منطقه 10 شهرداري اصفهان در ادامه با اشاره به ديگر پروژه‌هاي اين منطقه اشاره كرد و ادامه داد: مقدمات اجرايي اصلاح هندسي چهارراه بنايي اصفهان در شوراي ترافيک اصفهان در حال انجام است.

امامي بيان كرد: اصلاح هندسي چهارراه بنايي اصفهان واقع در خيابان زينبيه تا پايان سال جاري اجرايي خواهد شد.

تشکيل سي وپنجمين جلسه شوراي فرهنگ عمومي شهرستان قدس

شهرقدس – خبرنگار آفرينش

سي وپنجمين جلسه شوراي فرهنگ عمومي شهرستان قدس باتاکيد بر آموزه هاي عبرت آموز قيام عاشورا و دهه محرم ونقش تاثير گذار سيستم تربيتي آموزش و پرورش برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان سي وپنجمين جلسه شوراي فرهنگ عمومي شهرستان قدس برگزارگرديد. در اين جلسه کاغذ لو فرماندار شهرستان خواستار ارائه برنامه هاي عملياتي آموزش وپرورش جهت حمايت و پشتيباني ساير دستگاهاي اجراي شهرستان و تقويت فرهنگ تربيتي قشر کثير دانش آموزي شدند.

روابط عمومي شهرداري رباط کريم رتبه برتر شهرستان را کسب کرد

رباط کريم - ذبيح ا... اصغري

روابط عمومي شهرداري رباط کريم رتبه برتر روابط عمومي هاي ادارات شهرستان رباط کريم را کسب و موفق به دريافت لوح تقدير از سوي فرماندار اين شهرستان شد.به گزارش. خبرنگار ما ؛ مهندس علي بيگي فرماندار و رئيس شوراي هماهنگي روابط عمومي هاي شهرستان رباط کريم از روابط عمومي برتر شهرستان رباط کريم در حوزه تهيه اخبار، گزارشهاي تحليلي و همچنين اطلاع رساني به موقع از اقدامات و عملکرد مديريت شهري؛ روابط عمومي شهرداري رباط کريم را به عنوان روابط عمومي برتر شهرستان انتخاب و با اهداء لوحي از زحمات و تلاشهاي صورت گرفته در حوزه اطلاع رساني تقدير کرد.

اين انتخاب مطابق ارزيابيهاي انجام گرفته در بين بيش از 60 اداره در سطح شهرستان صورت گرفته است که اين عنوان با توجه به توليد اخبار و گزارشات تحليلي ، انتشار و انعکاس عملکرد و همچنين به روز رساني پايگاه خبري شهرداري رباط کريم اهدا شده است

برگزاري همايش کميته حسابرسي شرکت‌هاي مخا برات استاني غرب وشمال غرب در استان مرکزي

اراک - الهام فراهاني

گردهمايي اعضاي کميته حسابرسي زير مجموعه مناطق s8,s4 متشکل از استانهاي آذربايجان غربي وشرقي، همدان،ايلام،کردستان، کرمانشاه و مرکزي در شهر محلات استان مرکزي برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومي مخابرات استان مرکزي ، اين همايش با حضور مهندس مشيدي ،مدير عامل شرکت مخابرات استان مرکزي، دکتر مهام، عضو کميته حسابرسي شرکت مخابرات ايران و نمايندگان مالي استانهاي آذربايجان غربي وشرقي، همدان،ايلام،کردستان، کرمانشاه ومرکزي به منظور ارزيابي عملکرد و ارتقاي حسابرسي داخلي شرکتهاي مخا برات استاني اين مناطق در شهرمحلات برگزار شد.بر پايه اين گزارش مهندس مشيدي،مديرعامل شرکت مخابرات استان مرکزي در ابتداي اين گردهمايي ضمن خيرمقدم به استانهاي مهمان اظهارداشت: با حضور مديران ارشد و کارشناسان بخش حسابرسي داخلي استانها دراين همايش‌ها وهم انديشي،تعامل و انتقال تجربيات اعضا ي کميته حسابرسي به اهداف مورد نظردراين بخش بهترمي توان دست يافت.


 در استان 

 برگزاري دوره آموزشي در شرکت برق منطقه‎اي خوزستان

اهواز – خبرنگار آفرينش

دوره يک روزه آموزشي آشنايي با قانون گزينش کشور در سالن کنفرانس ساختمان مرکزي شرکت برق منطقه‎اي خوزستان برگزارشد .در ابتداي اين دوره کيوان خورسند معاونت منابع انساني اين شرکت گفت :واحد گزينش به عنوان يکي از حساس ترين واحدهاي يک مجموعه است که انتخاب افراد با صلاحيت و رعايت اصل شايسته سالاري نقش مهم و کليدي در اين واحد دارد.

وي در خصوص هدف از برگزاري اين دوره اظهار داشت: هدف از برگزاري اين دوره آموزشي ، بالا بردن سطح دانش و آگاهي کارکنان از قوانين و دستور العملهاي گزينش کشور و وزارت نيرو بويژه براي انتخاب افراد شايسته و توانمند مي باشد.

مرتضي رفيعيان نيز گفت: برگزاري اينگونه دوره هاي آموزشي با هدف فرهنگ سازي در بين کارکنان صنعت آب و برق بوده تا اين عزيزان با آگاهي بيشتر از مراحل گزينش و انتظارات دستگاه‌هاي کاري خويش در طول عمرخدمت آشنا شوند و همچنين کمک موثري در جلوگيري از تخلفات و فسادهاي اداري صورت پذيرد.مدير دبيرخانه هيات مرکزي گزينش وزارت نيرو در بخش ديگري از سخنان خويش مطالبي درخصوص تاريخچه ، اهداف، ارکان ، قوانين و حدود مسووليت گزينش در ايران براي حاضران در اين کارگاه آموزشي بيان کرد و در پايان به سوالات مختلف حاضران جلسه پاسخ دادند.

گفتني است اين دوره آموزشي به همت دفتر برنامه‌ريزي آموزش و نيروي انساني معاونت منابع انساني و واحد گزينش شرکت برق منطقه‎اي خوزستان برگزارگرديد.

حضور شرکت مخابرات استان مرکزي در نمايشگاه دانشگاه اراک

اراک - الهام فراهاني

به گزارش اداره روابط عمومي شرکت مخابرات استان مرکزي ، نمايشگاه دانشگاه اراك در ساختمان علوم پايه اين دانشگاه برپا مي باشد. بر پايه اين گزارش شرکت مخابرات استان مرکزي ، به منظورآشنايي بيشتر دانشجويان ، تجهيزات شبکه فيبر نوري را در غرفه مخابرات در معرض نمايش گذاشت.گفتني است دانشجويان سايردانشگاه‌ها و دانش آموزان مدارس اراک نيز قرار است در طول برگزاري نمايشگاه از آن بازديد نمايند.

رئيس اتحاديه رستوران‌داران دماوند خبر داد؛

رفع تداخل صنفي با ممنوعيت قليان در دماوند

دماوند - خبرنگارآفرينش

رئيس اتحاديه رستوران‌داران و چلوکبابي‌هاي شهرستان دماوند از کمتر شدن تداخل صنفي با حذف قليان در اين شهرستان خبر داد.سيدعلي دهقان‌حسيني در گفت‌وگو با خبرنگارآفرينش با اشاره به تخلفات ارجاعي به اتحاديه رستوران‌داران و چلوکبابي‌هاي شهرستان دماوند در سال جاري اظهار کرد: در سال جاري، سه مورد تخلف به اين اتحاديه ارجاع شده که در زمينه‌هاي کم‌فروشي و گران‌فروشي بوده است.

وي ادامه داد: تخلفات ارجاعي به اين اتحاديه در سال جاري چند مورد بيشتر نبوده و در همين اتحاديه رضايت دو طرف به دست آمده است.رئيس اتحاديه رستوران‌داران و چلوکبابي‌هاي شهرستان دماوند در خصوص بازرسي‌هاي انجام شده تصريح کرد: بازرسي‌هاي اين اتحاديه فعال است و هر ماه بازرسي‌هاي انجام شده از واحدهاي صنفي، در خصوص بهداشت و قيمت اعضاي اين اتحاديه توسط بازرسان بررسي و براي ما ارسال مي‌شود.

اين مسئول در خصوص شرايط صدور پروانه کسب براي اتحاديه رستوران‌داران و چلوکبابي‌ها گفت: متقاضيان فرم گزارش بازرسي را تکميل يا از طريق بازرسي اتاق اصناف به اين اتحاديه مراجعه مي‌کنند و بعد از آن، درخواست اين متقاضيان در هيئت‌مديره مطرح و در صورت نداشتن مشکل پذيرش انجام مي‌شود و استعلام‌هاي مربوطه را به آنها اعلام مي‌کنيم.رئيس اتحاديه رستوران‌داران و چلوکبابي‌هاي شهرستان دماوند در خصوص تداخل صنفي اين اتحاديه بيان کرد: چند مورد تداخل صنفي شامل عرضه قليان در اين مکان‌ها انجام مي‌شده که با پيگيري‌هاي بازرسي‌ اتاق اصناف اين موضوع برطرف شده است.

وي ادامه داد: اکنون که عرضه قليان ممنوع شده است، ديگر از اين مشکلات و تداخلات صنفي‌ ديده نمي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي