جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5132


سه برابر شدن حجم ورودي آب به سد مهاباد در پي بارندگي‌هاي اخير

با حضور وزير نفت انجام شد؛
افتتاح 3 طرح‌ افزايش توليد نفت در مناطق نفت خيز جنوب


استقرار هشتمين دکل شرکت ملي حفاري ايران در ميدان نفتي آزادگان جنوبي

براي توسعه و آباداني شهر کاشان؛
حفظ منزلت و جايگاه سرمايه‌گذاران؛ از اولويت‌هاي سرمايه‌پذيري


خبــر


در استان


 سه برابر شدن حجم ورودي آب به سد مهاباد در پي بارندگي‌هاي اخير 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

مدير امور آب مهاباد گفت: بارندگيهاي اخير در اين شهرستان موجب شده تا حجم آب ورودي درياچه سد مهاباد نسبت به مدت مشابه سال قبل به ميزان سه برابر افزايش يابد. محمد عبداللهي افزود: هم اکنون 5.5 مترمکعب بر ثانيه آب وارد درياچه اين سد مي شود که اين مقدار، در زمان مشابه سال گذشته 1.7 مترمکعب بود. وي اضافه کرد: اين افزايش حجم ورودي آب بر اثر احيا شدن رودخانه هاي حوضه آبريز اين درياچه در شاخه‌هاي 'کوتر' و 'حمزه آباد' و جاري شدن آب باران از کوه هاي بالادست در حوضه آبريز اين سد حاصل شده است.

وي گفت: حجم کنوني آب ذخيره شده در پشت درياچه اين سد 43 ميليون مترمکعب است که اين مقدار سال گذشته در همين مدت بيش از 46 ميليون مترمکعب بود.وي ارتفاع آب در سد مهاباد را يک هزار و 337 متر اعلام کرد و گفت: اين ميزان نيز در مقايسه با ارتفاع آب سال گذشته در حدود يک متر کاهش نشان مي دهد.

سد مهاباد داراي 197 ميليون مترمکعب ظرفيت اسمي و 172 ميليون مترمکعب ظرفيت مفيد است که علاوه بر تامين آب شرب شهر مهاباد بيش از 12 هزار هکتار از اراضي کشاورزي اين شهرستان را نيز زير پوشش قرار مي‌دهد. سالانه بيش از 100 ميليون مترمکعب از آب ذخيره شده در پشت سد مهاباد به مصارف بخش کشاورزي و 19 ميليون مترمکعب نيز به مصرف شرب مي رسد. نبود بارندگيها در سال گذشته و کاهش حدود 30 درصدي حجم آب در پشت سد مهاباد در سال آبي گذشته، موجب نگراني مردم و مسوولان اين شهرستان شده بود.

با ورود يک سامانه بارشي به غرب کشور در هفته گذشته بيش از 41 ميلي متر بارندگي مهاباد به ثبت رسيد که مجموع بارندگيهاي آني شهرستان را در سال آبي 94-95 را به 57 ميلي متر افزايش داد.


 با حضور وزير نفت انجام شد؛
 افتتاح 3 طرح‌ افزايش توليد نفت در مناطق نفت خيز جنوب 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

با حضور مهندس بيژن زنگنه وزير نفت 3 طرح‌ افزايش توليد در شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب افتتاح و بهره برداري رسمي شد.اين طرح ها شامل فاز اول طرح توسعه ميدان منصوري، واحد بهره برداري و نمک‌زدايي هفت شهيدان مسجدسليمان و واحد نمك‌زدايي ميدان لب سفيد است.

فاز اول طرح توسعه ميدان منصوري شامل هفت بسته كاري از جمله تعمير و تكميل 12 حلقه چاه، احداث واحد بهره برداري و نمكزدايي و كشيدن خطوط لوله آب مورد نياز و خطوط برق 132 كيلو ولت دو مداره افتتاح رسمي شد .

احداث واحد بهره‌برداري و نمك‌زدايي با ظرفيت 75 هزار بشكه در روز به منظور فرآورش نفت نمكي اين ميدان مهمترين بخش اجرايي اين پروژه محسوب مي‌شود كه عمليات طراحي، نصب و تكميل آن تماما توسط پيمانكاران داخلي زير نظر شركت مهندسي و توسعه نفت (متن) به انجام رسيده است .

كل هزينه طرح تاكنون 1670 ميليارد ريال بوده كه از اين مقدار مبلغ 1220 ميليارد ريال مربوط به احداث واحد بهره‌برداري و نمكزدايي منصوري است .واحد بهره برداري و نمک زدايي هفت شهيدان مسجدسليمان نيز به منظور فرآورش نفت توليدي ميادين مسجدسليمان، لالي، پرسياه، زيلايي و کارون با ظرفيت 55 هزار بشکه در روز و با اعتباري افزون بر 960 ميليارد ريال احداث شده است.

با راه‌اندازي اين مجتمع واحدهاي بهره‌برداري قديمي مسجدسليمان كه فاقد شرايط استاندارد براي فرآورش نفت و گاز بود جمع آوري مي‌شود .

در اجراي اين پروژه 30 كيلومتر خط انتقال برق دو مداره، 15 كيلومتر خط انتقال آب و يك ايستگاه پمپاژ آب و خطوط لوله جرياني چاه‌ها به طول تقريبي 85 كيلومتر احداث شد و احداث 120 كيلومتر خط لوله به قطر 12 اينچ براي انتقال نفت تصفيه شده از كارخانه بهره‌برداري و نمكزدايي هفت شهيدان به كارخانه بهره‌برداري شماره 2 اهواز براي صادرات بخش ديگري از اين پروژه مهم است .

تجهيزات اصلي كارخانه شامل دستگاه‌هاي نمك گير برقي (ديسالتر)، مخازن تحت فشار مايعات هيدروكربوري، گاز، سوخت و آب ، مبدل حرارتي آب و نفت و كوره پيش گرمكن غير مستقيم نفت خام است .

كارخانه نمك‌زدايي ميدان لب سفيد با ظرفيت فرآورش روزانه 30 هزار بشكه نفت نخستين واحد نمكزدايي در ميدان لب سفيد است كه با هدف افزايش كيفيت نفت خام استحصال شده از اين ميدان احداث شده است .

اعتبار اجراي اين پروژه 234 ميليارد و 145 مليون ريال است و تجهيزات اصلي اين كارخانه شامل ديسالتر، مخازن تحت فشار مايعات هيدروكربوري، گاز، سوخت و آب، مبدل حرارتي آب و نفت و كوره پيش گرمكن غير مستقيم نفت خام است .


 استقرار هشتمين دکل شرکت ملي حفاري ايران در ميدان نفتي آزادگان جنوبي 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

مدير پروژه حفاري ميدان نفتي آزادگان جنوبي در شرکت ملي حفاري ايران از استقرار هشتمين دکل سنگين حفاري شرکت در موقعيت عملياتي اين ميدان خبر داد.

مهندس منوچهر اسدي در توضيح بيشتر در اين باره گفت: دستگاه حفاري 92 فتح از شمار جديدترين دکل هاي ملکي اين شرکت است که به سامانه هاي تصفيه گل و مديريت پسماند مجهز است.

وي با بيان اينکه عمليات حفاري در ميدان آزادگان جنوبي بر اساس برنامه تعيين شده از سوي شرکت مهندسي و توسعه نفت به عنوان مجري طرح توسعه ميدان نفتي آزادگان در دست اجرا است پيشرفت حفاري 40 حلقه چاه از سوي شرکت ملي حفاري ايران را نزديک به 40 درصد عنوان کرد.

اسدي با بيان اينکه 60 درصد دستگاه‌هاي موجود در موقعيت ميدان آزادگان جنوبي در زمان حاضر به شرکت ملي حفاري تعلق دارد، افزود: حفاري 40 چاه اوايل سال 93 از سوي شرکت متن به اين شرکت واگذار شد و پروژه از مرداد ماه همان سال با استقرار اولين دکل کليد خورد.

مدير پروژه حفاري ميدان نفتي آزادگان جنوبي در شرکت ملي حفاري ايران خاطرنشان کرد: در اين مدت با تلاش مستمر کارکنان عملياتي اين شرکت، حفاري 19 حلقه چاه با موفقيت صورت گرفت و هم اينک حفر 7 حلقه چاه در دست اجراست و با همکاري شرکت مهندسي و توسعه نفت پيشرفت اجراي پروژه با برنامه مطابقت دارد.

وي يادآور شد: حفاري در ميدان آزادگان جنوبي به صورت کليد در دست اجرا و مراحل طراحي، مديريت، تامين کالا و مواد و خدمات فني و جانبي تخصصي از سوي ملي حفاري ارائه مي شود.

در پي برکناري شرکت چيني CNPCI، از سوي شرکت مهندسي و توسعه نفت حفاري 40 حلقه چاه در ميدان آزادگان جنوبي به شرکت ملي حفاري ايران، 40 حلقه به شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب و 20 حلقه به بخش خصوصي داخلي واگذار شد.

طرح توسعه ميدان نفتي آزادگان جنوبي که از ميادين مشترک است، در دو فاز تعريف شده که در فاز نخست حفر 185 حلقه چاه مد نظر است.


 براي توسعه و آباداني شهر کاشان؛
 حفظ منزلت و جايگاه سرمايه‌گذاران؛ از اولويت‌هاي سرمايه‌پذيري 

 کاشان - سيد حسين صدري

رييس کميسيون عمران و فني شوراي اسلامي شهر کاشان، حفظ منزلت سرمايه‌گذاران را از مباني و اولويت‌هاي جذب سرمايه عنوان کرد. سيدعلي ثابت گفت: با توجه به کمبود زيرساخت‌هاي گردشگري و تفريحي در شهر کاشان و نياز به ايجاد اين مراکز، بايد به سرمايه‌گذاران با ديد وسيع‌تر از يک پيمانکار نگريست.

وي، نگاه پيمانکاري به سرمايه‌گذاران را تنها آفت و دليل عدم حضور آنها دانست و خواستار حفظ منزلت و جايگاه سرمايه‌گذاران شد.

به گفته وي ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي بالقوه‌اي در کاشان وجود دارد که بايد اين پتانسيل‌ها بالفعل گردد.

اين عضو هيأت عالي سرمايه‌گذاري شهرداري کاشان، اقدامات زيرساختي صورت پذيرفته در حوزه سرمايه‌گذاري را قابل تقدير دانست و حاطرنشان کرد: با اصلاح شيوه‌نامه امور سرمايه‌گذاري و تشکيل هيأت عالي سرمايه‌گذاري در شهرداري کاشان، امور مربوط به سرمايه‌گذاري با سرعت بيشتري صورت خواهد پذيرفت. دکتر ثابت، تخصيص ديگر منابع مورد نياز حوزه سرمايه‌گذاري همچون زمين را از الزامات و زيرساخت‌هاي مورد نياز جذب سرمايه عنوان نمود.


 خبــر 

 كسب رتبه نخست جذب دانشجو توسط دانشگاه پيام نور مازندران

ساري - سميه ابوالحسني

عضوهيات نظارت وارزيابي دانشگاه پيام نور مازندران با بيان اينكه اين دانشگاه يك دانشگاه غير دولتي بوده وبودجه آن توسط خود دانشجويان تامين مي شود،گفت :در گذشته امكانات دانشگاه با توجه به ازدياد دانشگاه پايين بوده كه خوشبختانه در حال حاضر از لحاظ كمي وكيفي دانشگاه پيام نور استان مازندران رشد چشمگيري داشته است.

مجتبي كاكويي در گفتگو با خبر نگار آفرينش با اشاره به اينكه پذيرفته شدگان اين دانشگاه بيشتر از دانشجويان همان شهر ومنطقه است ،اظهارداشت:اين مسئله موجب كاهش هزينه براي خانواده ها وبه صرفه بودن هزينه تحصيل خواهد بود.

وي با اعلام اينكه در چند سال اخير با كاهش 40درصدي ورود دانشجويان به اين دانشگاه مواجه بوديم ،افزود:كاهش جمعيت ،افزايش دانشگاههاي غير دولتي وتغيير بي‌شمار سطح مديريت در كاهش جذب دانشجو موثر بوده است.

كاكويي به كسب رتبه نخست مازندران در جذب دانشجو در كشور اشاره و تصريح كرد:امكانات آزمايشگاهي و تجهيزاتي در مراكز پيام نور استان بسيار مناسب است.

عضو هيات نظارت وارزيابي دانشگاه پيام نور با بيان اينكه آمار نيروي انساني كارمند حدود 400نفروعلمي 180نفر است، افزود:70درصد نيروها قراردادي بوده است،كه اميدواريم در آينده نزديك قرارداد اين نيروها به پيماني ارتقا يابد.

وي با اعلام اينكه در سال‌جاري هزينه ثبت نام دانشجويان 8الي 10 درصد رشد داشته است،خاطر نشان ساخت:هزينه اين دانشگاه در مقايسه با دانشگاه‌هاي غير انتفاعي وآزاد پايين است.

وي به طرح هاي نيمه تمام اين دانشگاه اشاره كرد،گفت: ساختمان آموزشي ،آزمايشگاه مركزي وساختمان دانشگاه در تنكابن از مهمترين طرحهاي در دست اقدام اين دانشگاه است.

كاكويي بيان كرد:اميد است در آينده نزديك شرايط تحصيل مقطع دكترا در دانشگاه پيام نور فراهم شود.‍‍‍‍‍‍‍

بازديد قضات دادگستري شهرستان اراك از تاسيسات شركت آب و فاضلاب استان مركزي

اراک - الهام فراهاني

جمعي از قضات دادگستري شهرستان اراک از مرکز اسکادا،ايستگاه پمپاژ صادقيه، آزمايشگاه مرکزي آب و فاضلاب و تصفيه خانه فاضلاب شهر اراک بازديد و در جريان فعاليت‌هاي شرکت آب و فاضلاب استان مركزي قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومي شرکت آب و فاضلاب استان مرکزي مهندس عبدالرضا خليلي مدير عامل شرکت طي اين بازديد شرح کاملي از مسئوليتها و فعاليتهاي شرکت آبفا و همچنين گزارش كاملي از وضعيت تاسيسات آب و فاضلاب شهر اراک ارائه نمود و خاطر نشان كرد : شرايط تامين "آب" در كشور حساس و مهم بوده و با توجه به خشكسالي و كمبود آب،اميدواريم با همدلي اي كه بين اين شرکت و دستگاه قضايي استان وجود دارد بتوانيم به راه کارهاي قانوني موثري در رسيدگي به پرونده هاي انشعابات غيرمجاز برسيم.

پروژه ميدان امام علي(ع) اصفهان، جايزه جهاني خشت طلايي تهران را كسب كرد

اصفهان – محمد راعي

پروژه ميدان امام علي (ع) اصفهان به عنوان يكي از طرح‌هاي جامع، علمي و غير انتفاعي كشور، جايزه جهاني خشت طلايي تهران را به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، شهردار اصفهان با اشاره به اهداي جايزه جهاني خشت طلا به پروژه ميدان امام علي(ع) اصفهان، گفت: معماري يک شهر آيينه تمام قد از ارزش‌ها، فرهنگ و بينش مردمان آن زمان است و متاثر شدن معماري شهري از مدرنيسم و غفلت از بافت‌هاي تاريخي و سنتي يک ضعف بزرگ است. دکتر مهدي جمالي نژاد با بيان اينکه بهره‌گيري از معماري سنتي به معناي تکرار شکل‌ها و فرم‌هاي معماري سنتي نيز يک واپسگرايي تقلي مي‌شود، بيان داشت: راه صحيح شناخت ارزش‌هاي اصيل و هويت‌بخش معماري گذشتگان و بومي‌سازي آن در قالب نيازهاي امروز جامعه است.

شهردار اصفهان تصريح کرد: آثار تاريخي و آنچه از گذشتگان به دست ما رسيده بهترين الگوي توسعه پايدار شهري را به ما مي‌نماياند.

وي با تاکيد بر ضرورت خلق آثاري فاخر از تمدن ايراني اسلامي در شهرهاي مدرن امروزي افزود: معماري امروز شهرها کارنامه قابل قبولي براي ارائه به آيندگان نيست و به طور قطع نسل آينده نيز تمايلي به حفظ آنها نخواهد داشت.

جمالي‌نژاد با بيان اينکه احياي معماري ايراني و اسلامي بايد سرلوحه کار شهرداران و مسئولان قرار گيرد، گفت: بناها و سازه‌ها ابزارهايي قدرتمند براي نشان دادن هنر، علم و بينش مسئولان و سردمداران در هر برهه از زمان هستند و مسئولان بايد به دنبال خلق آثاري ماندگار باشند.

مدير روابط عمومي شهرداري اصفهان نيز در اين رابطه گفت: اين جايزه به دليل بهره‌برداري از پروژه ميدان امام علي(ع) به شهردار اصفهان اهدا شد.


 در استان 

 دشتي اردکاني خبر داد؛

اجراي فاز سوم اتاق فکر استاندارد

يزد - خيرخواه

رئيس اداره آموزش و ترويج،و دبير اتاق فکر اداره کل استاندارد استان يزد،در نشست تخصصي و کارشناسي گفت: فاز سوم جلسات اتاق فکر استاندارد،به صورت تخصصي و با حضور مسئولان کنترل کيفيت علاقه مند در واحدهاي توليدي کوچک و بزرگ و به منظور ارائه راهکارهاي کنترل کيفيت در بازار و تبادل تجربيات ،اجرائي و برگزار خواهد شد.

محمد دشتي اردکاني در حضور دست اندر کاران و برگزارکنندگان اتاق فکر افزود:تاکنون دو فاز از جلسات اتاق فکر، توسط اداره کل استاندارد استان تشکيل شده که دستاوردهاي مهمي، براي مجموعه داشته است،به عنوان مثال،جمعبندي پيشنهادهاي ارائه شده از سوي همکاران براي بهبود روند اجرايي امور و بهره وري هرچه بيشتر در اين دستگاه،ماحصل برگزاري جلسات فاز نخست درمحل اداره کل بوده است.

وي ادامه داد:شکل،محتوا و محل برگزاري فاز دوم جلسات اتاق فکر،با فاز اول،اندکي متفاوت بوده به گونه اي که نشست‌هاي فاز دوم با حضور مديران و صاحب نظران واحد هاي توليدي،خدماتي ودانشگاهي استان،در محل يکي از کارخانه‌هاي استان برگزار و در زمينه هاي استاندارد سازي،آموزش و ترويج استاندارهاي ملي،کارخانه اي و منطقه‌اي ،رايزني به عمل آمده است.

اين مقام مسئول در پايان ضمن اظهار رضايت از برگزاري سلسله نشست هاي موصوف ،خاطر نشان کرد: دستاوردهاي ترويجي اين اداره کل،تعيين چشم انداز اداره کل،برگزاري اولين همايش ملي استاندارد،با رويکرد استانداردها،ضوابط و مقررات،از جمله مواردي است که مي تواند به عنوان ماحصل،و خروجي اجراي فازهاي مختلف اتاق فکر استاندارد برشمرده شود.

از بن بست خارج شدن شهرك ينگي‌امام با احداث رمپ ورودي اتوبان تهران - قزوين

ساوجبلاغ - محمدرنجبرکهن

طي مراسمي کلنگ احداث رمپ ورودي اتوبان تهران – قزوين به شهرك ينگي امام به زمين زده شد.با اجرايي شدن اين طرح که با حضور فرماندارساوجبلاغ، شهردار هشتگرد ، رئيس و اعضاي شوراي اسلامي شهر هشتگرد، معتمدين و خانواده هاي معظم شهداي شهر ينگي امام برگزار شد،‌گامي مهم در جهت ارائه خدمات‌رساني‌ها به مردم و ارتقاي خدمات جاده‌اي برداشته شد.

فرماندار ساوجبلاغ با اشاره به اينکه مسئولان بايد مسير خدمت‌رساني به مردم را بيش از گذشته هموار کنند، خاطرنشان کرد: با اجراي اين طرح در ميزان سوخت و وقت مردم نيز صرفه‌جويي خواهد شد .

ابوالقاسم پاليز گير گفت : اجراي اين طرح گام مهمي است در حهت ارتقاي خدمات رساني و خدمت به مردم که از متوليان اين پروژه ,شهردار هشتگرد و شوراي اسلامي اين شهر قدر داني مي شود .

در ادامه اين مراسم شهردار هشتگرد نيز توجه مسئولان بر ارائه خدمات به مردم در اين منطقه را خواستار شد و تأکيد کرد: بايد به گونه‌اي برنامه‌ريزي کنيم که ميزان خدمات در تمام مناطق به صورت يکسان باشد و شهروندان از تمامي امکانات برخوردار شوند.

داريوش يگانه کلنگ‌زني پروژه رمپ ورودي اتوبان تهران – قزوين به داخل شهر ک ينگي امام را مهم ارزيابي کرد و گفت: با تلاش مسئولان اين مهم کلنگ‌زني شد که اميدواريم در مدت زمان تعيين شده اين طرح به نتيجه کامل برسد.

دبيركل بهزيستي چهارمحال و بختياري:

آغاز اجراي طرح پيشگيري از تنبلي چشم در چهارمحال و بختياري

شهركرد – خبرنگار آفرينش

مديركل بهزيستي چهارمحال وبختياري از آغاز اجراي طرح پيشگيري از تنبلي چشم دراستان خبر داد.

محمد ميرزايي افزود: براي اجراي اين طرح دراستان 410 پايگاه در مهدهاي کودک بهزيستي، مراکز پيش دبستاني، خانه ها و مراکز بهداشت در نظر گرفته شده است. وي اظهار كرد: اين پايگاه ها از اول آبان ماه دراستان فعاليت خود را آغاز کرده و تا پايان بهمن ماه فعال است. وي افزود: پيش بيني مي شود امسال 45هزار کودک 3 تا 6 ساله جامعه هدف استان در اين طرح مورد ارزيابي بينايي قرار گيرند.

مديرکل بهزيستي چهارمحال و بختياري با بيان آمار اجراي اين طرح در سال گذشته نيز، گفت: پارسال 44هزار و 500 كودك ارزيابي شدند که از اين مجموع، چهارهزار112 كودك مشکوک به مشکلات بينايي تشخيص داده شدند .

ميرزايي اظهار كرد: ازاين تعداد 557 كودك نياز به عينك تشخيص داده شدند و 338 كودك دچار آمبيلوپي و دوهزار و253 كودك دچاراختلالات بينايي تشخيص داده شدند. وي گفت: بيماري تنبلي چشم تا هفت سالگي قابل تشخيص و درمان است و پس از 12 سالگي اميدي به درمان آن وجود ندارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي