جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5132


راه‌اندازي 3 مجتمع جديد بنزين‌سازي

سخنگوي شرکت ملي گاز:
گاز تمامي شهرها و روستاهاي کشور برقرار است


مالزي آماده از سرگيري واردات نفت از ايران شد


قفل فروش گازوئيل در بورس انرژي باز شد


معادلات انرژي


خبر


 راه‌اندازي 3 مجتمع جديد بنزين‌سازي 

 
معاون وزير نفت با اشاره به شمارش معکوس راه اندازي سه مجتمع جديد بنزين سازي از افزايش 24 ميليون ليتري توليد بنزين و گازوئيل يورو4 تا پايان سال جاري خبر داد.عباس کاظمي در گفتگو با مهر درباره برنامه هاي جديد افزايش ظرفيت توليد بنزين و گازوئيل با استاندارد يورو 4 در کشور، گفت: هم اکنون راه اندازي 5 طرح جديد توليد بنزين و گازوئيل با استاندارد يورو 4 در پالايشگاه‌هاي نفت کشور در دستور کار قرار گرفته است.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با اعلام اينکه هم اکنون سه طرح جديد افزايش ظرفيت توليد بنزين يورو 4 با ظرفيت توليد روزانه 12 ميليون ليتر سوخت پاک آخرين مراحل راه اندازي را پشت سر مي گذارد، تصريح کرد: پيش بيني مي شود به زودي طرح جديد بنزين سازي پالايشگاه نفت اصفهان با ظرفيت توليد روزانه 7 ميليون ليتر بنزين يورو 4 در مدار بهره برداري قرار بگيرد.

معاون وزير نفت با تاکيد بر اينکه پيش بيني مي‌شود طرح جديد بنزين سازي پالايشگاه نفت لاوان هم با ظرفيت توليد روزانه يک ميليون ليتر بنزين تا پيش از پايان سال‌جاري راه‌اندازي شود، بيان کرد: علاوه بر اين ساخت و راه‌اندازي مجتمع جديد بنزين‌سازي T پالايشگاه نفت بندرعباس با ظرفيت 4 ميليون ليتر در روز از ديگر طرح‌هاي در دست اجرا است.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه در کنار اجراي طرح‌هاي افزايش ظرفيت توليد بنزين يورو 4، بهبود کيفيت توليد گازوئيل هم يکي از برنامه ها و سياست‌هاي در دست اجرا است، تاکيد کرد: از اين رو امسال طرح جديد افزايش سه ميليون ليتري توليد گازوئيل يورو 4 در پالايشگاه نفت لاوان وارد مدار توليد خواهد شد.

کاظمي از افزايش 9 ميليون ليتري ظرفيت توليد روزانه گازوئيل يورو 4 در پالايشگاه نفت بندرعباس تا پايان سال جاري خبر داد و افزود: علاوه بر اين، بايد تا پايان امسال فاز اول پالايشگاه ستاره خليج فارس با ظرفيت توليد روزانه 12 ميليون ليتر بنزين يورو 4 راه اندازي شود.

معاون وزير نفت با بيان اينکه با ورود کامل پالايشگاه ستاره خليج فارس ايران به يکي از کشورهاي صادرکننده بنزين تبديل خواهد شد، خاطرنشان کرد: اين پالايشگاه از ظرفيت توليد روزانه 36 ميليون ليتر بنزين يورو 4 برخوردار است.


 سخنگوي شرکت ملي گاز:
 گاز تمامي شهرها و روستاهاي کشور برقرار است 

 
سخنگوي شرکت ملي گاز با اشاره به ثبت رکورد مصرف بيش از 565 ميليون مترمکعب گاز در کشور با ورود موج جديد سرما، گفت: با وجود افزايش مصرف خانگي، گاز تمامي شهرها و روستاهاي کشور برقرار است. به گزارش آفرينش به نقل از شركت ملي گاز، مجيد بوجارزاده درباره آخرين وضعيت مصرف گاز کشور با ورود اولين جبهه هواي سرد به اکثر استان‌هاي کشور، گفت: هم اکنون دماي هوا در بيش از 10 استان کشور به زير صفر درجه کاهش يافته که کاهش شديد دما و بارش برف و باران منجر به افزايش قابل توجه مصرف گاز طبيعي در بين مشترکان خانگي، تجاري و صنايع غير عمده شده است.

سخنگوي شرکت ملي گاز ايران با اعلام اينکه متوسط مصرف گاز ايران با احتساب صادرات به ترکيه به بيش از 565 ميليون مترمکعب در روز افزايش يافت، تصريح کرد: با وجود افزايش مصرف خانگي اما گاز تمامي شهرها و روستاهاي کشور برقرار است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه با وجود افزايش مصرف مشترکان خانگي اما گازرساني به صنايع عمده و نيروگاه‌هاي برق در حال انجام است، اظهار داشت: در شرايط فعلي به طور متوسط روزانه حدود 140 ميليون مترمکعب گاز طبيعي تحويل نيروگاه هاي برق مي‌شود. بوجارزاده همچنين از عرضه به طور متوسط روزانه 95 ميليون مترمکعب گاز طبيعي به صنايع و مجتمع‌هاي پتروشيمي خبر داد و افزود: در حال حاضر با وجود افزايش 50 ميليون مترمکعبي مصرف بخش خانگي در طول 24 ساعت گذشته تاکنون اما محدوديتي در گازرساني به صنايع اعمال نشده است.

سخنگوي شرکت ملي گاز ايران با يادآوري اينکه هم اکنون وضعيت صادرات گاز طبيعي ايران به ترکيه هم عادي و طبيعي است، تاکيد کرد: براساس درخواست ترکيه گاز مورد نياز به اين کشور همسايه صادر شده است.

وي با بيان اينکه هم اکنون تعميرات اساسي و دوره اي تمامي پالايشگاه ها، تاسيسات تقويت فشار و خطوط لوله انتقال گاز به پايان رسيده است، اظهارداشت: با وجود افزايش توليد گاز در کشور،مشترکان صرفه جويي و رعايت الگوهاي مصرف گاز را در دستور کار قرار بدهند.

اين مقام مسئول همچنين ميزان مصرف گاز در نيروگاه ها را از ابتداي سال‌جاري تاکنون را بيش از 42.5 ميليارد متر مکعب عنوان و خاطرنشان کرد: اين ميزان در مقطع مشابه سال گذشته 36.5 ميليارد متر مکعب بوده است که حکايت از افزايش حدود 6 ميليارد متر مکعبي تحويل گاز به اين بخش در طول سال جاري دارد.


 مالزي آماده از سرگيري واردات نفت از ايران شد 

 نماينده شرکت پتروناس مالزي از آمادگي به منظور ازسرگيري واردات روزانه 50 تا 60 هزار بشکه نفت از ايران در صورت لغو تحريم‌ها شد و گفت: دور جديد فعاليت‌ها بين پتروناس و شرکت ملي نفت ايران آغاز مي‌شود.

«ايخال عبدالرحمان» در گفتگو با مهر با اشاره به آمادگي شرکت پتروناس مالزي براي از سرگيري فعاليت‌هاي مشترک با شرکت ملي نفت ايران، گفت: دفتر اين شرکت نفتي حتي در دوران تحريم هم در تهران فعال بوده است که با احتمال لغو تحريم‌ها فعاليت دفتر پتروناس در تهران افزايش مي يابد.

نماينده منطقه خاورميانه شرکت نفت پتروناس مالزي با اعلام اينکه در حال حاضر منتظر ارائه برنامه‌هاي شرکت ملي نفت ايران هستيم، تصريح کرد: براساس برنامه ارائه شده شرکت ملي نفت ايران بايد به طور رسمي فهرستي از پروژهاي نفتي خود بر روي ميز قرار بدهد.

اين مقام مسئول مالزيايي با تاکيد بر اينکه تا زماني که فهرست فرصت‌هاي سرمايه گذاري در صنايع نفت و گاز ايران اعلام نشود، نمي توان درباره آنها نظر قطعي ارائه کرد، اظهار داشت: در مجموع خيلي اميدوار هستيم که به صنعت نفت ايران باز گرديم.

وي با تاييد آغاز همکاري‌هاي آموزشي با يکي از شرکت‌هاي زير مجموعه شرکت ملي نفت ايران، تاکيد کرد: اخيرا در زمينه انتقال تجارب و توسعه همکاري‌ها برنامه آموزشي داشتيم که اين خود مي تواند زمينه اي براي از سرگيري روابط باشد.

عبدالرحمان نماينده منطقه خاورميانه شرکت پتروناس در پاسخ به پرسش مهر مبني بر از سرگيري واردات نفت خام از ايران، توضيح داد: پيش از اعمال تحريم‌ها ايران به طور متوسط روزانه حدود 50 هزار تا 60 هزار بشکه نفت به مالزي صادر مي کرد. اين مقام مسئول در پايان خاطرنشان کرد: پيش بيني مي شود با لغو تحريم‌ها امکان از سرگيري واردات نفت خام از ايران فراهم شود.


 قفل فروش گازوئيل در بورس انرژي باز شد 

 اولين عرضه موفق گازوئيل در رينگ صادراتي بورس انرژي انجام شد و يک محموله هزار تني اين فرآورده نفتي به مقصد افغانستان و از مبدا انبار نفت ساري مورد معامله قرار گرفت.

به گزارش فارس، بعد از چندين عرضه ناموفق گازوئيل در رينگ صادراتي بورس انرژي، اين فرآورده نفتي در اين بورس به فروش رفت. محموله هزار تني گازوئيل به مقصد افغانستان و از مبدا انبار نفت ساري با حداکثر قيمت پايه منفي 80 دلار حق بيمه (پريميوم) عرضه شده بود و نهايتا با قيمت منفي 85 دلار حق بيمه (پريميوم) معامله شد.امروزنيز قرار است دو محموله هزار تني گازوئيل در رينگ صادراتي به مقصد پاکستان و از مبدا انبارهاي نفت چابهار و زاهدان و يک محموله هزار تني گازوئيل در رينگ صادراتي به مقصد ترکيه و از مبدا انبارهاي نفت تبريز عرضه شود.

چند روز قبل، سيد علي حسيني، مديرعامل بورس انرژي ضمن ابراز اميدواري درباره اين‌که از هفته آينده معامله گازوئيل در بورس انرژي با موفقيت انجام شود، گفته بود: عرضه گازوئيل از 3 هفته قبل با حجم 4 تا 5 هزار تني در بورس انرژي آغاز شده، اما به دليل وجود اختلاف 5 دلاري در حق بيمه (پريميوم) عرضه ها هنوز منجر به معامله نشده است.


 معادلات انرژي 

 عضو کميسيون انرژي مجلس:

پرونده دکل‌ها، قراردادها و شرکت‌هاي کاغذي تاسيسات دريايي باز مي شود

عضو کميسيون انرژي مجلس از تشکيل کميته تحقيق و تفحص و بررسي عملکرد پُرابهام شرکت نفتي تاسيسات دريايي خبر داد و سبب شد پرونده‌هاي جنجالي اين شرکت در خريد دکل‌هاي حفاري دريايي، قراردادها و تاسيس شرکت‌هاي صوري کاغذي بار ديگر ورق زده شود.

به گزارش آفرينش به نقل ازسايت اطلاع رساني خانه ملت ،سيد حسين دهدشتي ، اظهارداشت: تحقيق و تفحص از شرکت تأسيسات دريايي يکسال پيش به پيشنهاد نمايندگان از جمله بعضي از اعضاي کميسيون انرژي مطرح شد که متاسفانه پس از ارجاع به کميسيون، اين تحقيق و تفحص در کميسيون انرژي رأي نياورد.

وي توضيح داد: يکي از بحث‌هاي جزئي ما در بحث تحقيق و تفحص موضوع دکل‌ها بود اما با توجه به عملکرد غير شفاف اين شرکت، قصد اصلي ما بررسي عملکرد شرکت تاسيسات دريايي از بدو تاسيس تاکنون بود.

عضو کميسيون انرژي تصريح کرد: در مورد اين شرکت، آخرين بحث مطرح شده موضوع دکل گمشده بود که بعداً دکل دوم و دکل آهن‌پاره رها شده در سواحل امارات هم به آن اضافه شد.

وي اضافه کرد: علاوه بر آن، موضوع شرکت‌هاي کاغذي و صوري زيرمجموعه شرکت تاسيسات دريايي که منابع زيادي به صورت غيرشفاف در آنها جابجا شده است و همچنين قراردادهاي اين شرکت از بدو تأسيس تاکنون مورد بررسي کميته تحقيق و تفحص قرار خواهد گرفت.

دهدشتي در تشريح روند تصويب تشکيل کميته تحقيق و تفحص، گفت: به دليل اينکه تحقيق و تفحص در کميسيون انرژي رأي نياورد و هيأت رئيسه نيز به دليل زمان کم باقي‌مانده تا پايان اين دوره مجلس با طرح آن در صحن علني و رأي‌گيري در اين‌باره موافقت نکرد، به پيشنهاد خود هيأت‌رئيسه قرار شد براساس ماده 236 آئين‌نامه داخلي مجلس اين موضوع دوباره در کميسيون انرژي به راي گذاشته شود که چنين اتفاقي افتاد و با اکثريت آراء تشکيل کميته تحقيق و تفحص تصويب شد.

وي ادامه داد: براساس ماده 236، کميته ويژه‌اي در کميسيون انرژي تشکيل شده و موضوعات را بررسي خواهد کرد و اگر تخلفات محرز شد هم به قوه قضاييه گزارش خواهد داد و هم در صحن علني مطرح خواهد شد که در اين صورت وزير و مسئولين مربوطه و مديران عامل شرکت‌ها و هرکسي که مسئوليتي در اين‌باره داشته پاسخگو خواهد بود.عضو کميسيون انرژي در پايان گفت: در حال برنامه‌ريزي براي تشکيل کميته تحقيق و تفحص از شرکت تأسيسات دريايي هستيم.

اولين پروژه توليد ال ان جي با استفاده از گازهاي مشعل آغاز خواهد شد

در شرايطي که بسياري از مقامات کشورهاي خارجي در ديدار با وزير نفت، براي خريد گاز به صورت ال.ان.جي از ايران ابراز تمايل کرده اند، اولين پروژه توليد ال ان جي با استفاده از گازهاي مشعل به زودي در کشور آغاز خواهد شد.به گزارش ايسنا، ايجاد زيرساخت ها و بسترهاي لازم براي ورود به بازار ال ان جي از برنامه هاي وزارت نفت است تا سهم اندک ايران به عنوان بزرگترين دارنده ذخاير گازي دنيا در تجارت جهاني گاز افزايش يابد.

در اين راستا مذاکرات ايران با کشورهاي اتحاديه اروپا براي عرضه گاز با خط لوله يا به صورت گاز طبيعي مايع شده (ال ان جي) ادامه دارد، و اعلام شده که طي دو سال و نيم آينده اولين واحد توليد ال ان جي با ظرفيت 10 ميليون تن در کشور راه اندازي مي شود، به طوري که در نظر دارد دو سال و نيم ديگر نخستين واحد توليد ال ان جي خود را با ظرفيت توليد سالانه 10 ميليون تن راه اندازي کند.در اين باره مديرعامل شرکت نفت فلات قاره گفته که قرارداد فروش گازهاي همراه نفت ميدان فروزان مراحل نهايي را پشت سر مي گذارد و به اين ترتيب در آينده اي نزديک، توليد گاز مايع طبيعي (LNG) با استفاده از گازهاي مشعل اين ميدان آغاز مي شود.

حافظي گفته که طرف اين قرارداد که با هدف توليد LNG در دريا (FLNG) منعقد مي شود، کنسرسيومي متشکل از شرکتهاي داخلي و خارجي است.

تحليلگران اقتصادي :

سال آينده ميلادي توازن بر بازار جهاني نفت حکمفرما مي شود

تحليلگران اقتصادي بر اين باورند که در سال آينده ميلادي توازن بر بازار جهاني نفت حکمفرما شود.به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري «بلومبرگ»، قيمت جهاني نفت از سال گذشته ميلادي تاکنون بيش از 48 درصد کاهش يافته است و از سوي ديگر توليد و ذخير نفت خام آمريکا با افزايش روبرو شده است و نيز طبق بر آورد سازمان بين المللي انرژي تا اواسط سال آينده ميلادي عرضه بر تقاضا پيشي خواهد گرفت.

در همين حال تحليل‌گران اقتصادي بر اين باور هستند که مصرف جهاني نفت روبه افزايش خواهد بود و از سوي ديگر توليد نفت توسط کشورهاي غير اوپکي در سال آينده ميلادي با کاهش روبرو مي شود و اين امر منجر به برقراري توازن ميان عرضه و تقاضا خواهد شد که نتيجه آن کمتر شدن شکاف ميان عرضه و تقاضا و در نتيجه ثبات قيمت را براي طلاي سياه به همراه خواهد آورد.

همچنين پيش بيني ها حاکي از اين امر دارند که در نشست بعدي اوپک در ماه آينده ميلادي، توليد نفت اين سازمان بدون تغيير باقي بماند.


 خبر 

 بازديد نماينده مردم شهرستانهاي اراک،کميجان،خنداب از شرکت گاز استان مرکزي

اراک - الهام فراهاني

آصفري نماينده مردم شريف شهرستانهاي اراک،کميجان و خنداب در مجلس شوراي اسلامي در اداره مرکزي شرکت گاز استان مرکزي حضور يافت و با مدير عامل و جمعي از کارکنان اين شرکت در جلسه بهره وري و تحول اداري که با حضور کارشناسان سازمان مديريت و برنامه ريزي و اعضاي شوراي توسعه مديريت و کارگروه تحول اداري استانداري مرکزي برگزارشده بود ،ديدار نمود.

به گزارش آفرينش ،رضا طراوتي سرپرست روابط عمومي شرکت گاز استان مرکزي در اين خصوص گفت : مديرعامل اين شرکت در جلسه مذکور گزارشي از روندگازرساني به روستاهاي شهرستانهاي اراک ،کميجان و خنداب را ارائه نمود سپس آصفري نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي در پي سخنان مديرعامل اين شرکت اظهار داشت:هدف از حضور اينجانب در شرکت گاز استان مرکزي عرض خسته نباشيد و خدا قوت به تمامي کارکنان زحمتکش و تشکر و قدرداني از تلاشهاي شبانه روزي همه کارکنان در بخشهاي مختلف اين شرکت و پيگيري برنامه هاي گازرساني در سطح شهرستانهاي اراک ،کميجان و خنداب مي باشد .

ضمنا ايشان رهنمودهاي لازم جهت ارائه خدمات هرچه مطلوب تر به مردم و انجام وظايف محوله را ارائه نمودند.طراوتي در پايان اشاره داشت:در جلسه مذکور واحدهاي فناوري اطلاعات و برنامه ريزي اين شرکت موفق به کسب لوح تقدير در زمينه ارزيابي عملکرد اداري سال 1393از سوي مدير عامل گرديدند.

صنعت نفت در شمال دوباره متولد مي شود

مديرعامل شرکت نفت خزر با اشاره به آغاز حفاري اکتشافي در صوفيکم گلستان در آينده اي نزديک گفت: اميدواريم با دستيابي به ذخاير گازي در اين منطقه فرايند گازرساني در شمال تسهيل شود.

به گزارش شانا، علي اصولي در جريان امضاي قرارداد حفاري اکتشافي شرکت نفت خزر با شرکت ملي حفاري ايران با بيان اين مطلب افزود: در سالهاي گذشته فعاليتهاي اکتشافي در شمال کشور انجام گرفت و متاسفانه به نتيجه نرسيد که از جمله آن حفاري سه حلقه چاه اکتشافي در سالهاي دهه 70 بود.

وي با اشاره به پيچيدگيهاي اکتشاف در شمال کشور افزود: سرانجام کنسرسيومي متشکل از شرکت شل و چند شرکت ديگر با همکاري گروه مطالعاتي شرکت نفت خزر، به مطالعه حوزه خزر جنوبي پرداختند و در نهايت 46 ساختار در اين حوزه مشخص شد.

اصولي با بيان اين که چهار بلوک از مجموع 46 بلوک با کارفرمايي نفت خزر، لرزه نگاري شد و در اوايل سال 89 با توجه به آماده شدن مقدماتي مثل استقرار سکوي ايران اميرکبير، شناورهاي کاسپين 1 و 2 و ... حفاري اکتشافي در يکي از بلوکها کليد خورد، ادامه داد: با وجود تحريمها موفق به دستيابي به لايه نفتي شديم که هم اکنون با نام ميدان سردار جنگل شناخته مي شود.

وي از پايان حفاري چاه دوم سردار جنگل خبر داد و در خصوص برنامه ريزي براي حفاري اکتشافي در استان گلستان گفت: مطالعات اکتشافي انجام شده در اين استان توسط بخش اکتشاف شرکت نفت خزر بازبيني و با اخذ مصوبه هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران، لرزه نگاري دوبعدي در منطقه مرزي استان گلستان با ترکمنستان آغاز شد.

به گفته اين مقام مسئول، بازبيني مطالعات قبلي و لرزه نگاري دوبعدي انجام شده، از وجود ساختارها و پتانسيلهاي هيدروکربوري در اين منطقه حکايت داشت و به اين ترتيب براي حفاري اکتشافي در صوفيکم گلستان برنامه ريزي شده است.

وي با اشاره به برنده شدن ملي حفاري در مناقصه حفاري اکتشافي صوفيکم عنوان کرد: حضور شرکت ملي حفاري ايران را در شرکت نفت خزر به فال نيک مي گيريم و اميدواريم اين همکاري، سرآغاز همکارهايهاي مشترک بعدي بين دو شرکت باشد.

اصولي از نهايي شدن عمليات محوطه سازي اطراف چا‌ه‌هاي نفت و احداث جاده در اين منطقه خبر داد و افزود: شرکت ملي حفاري ايران از شرکتهاي بنام در سطح کشور و حتي در سطح منطقه است و تجارب گرانبهايي در حوزه حفاري دارد که مجموع اين عوامل مي تواند در انجام بهينه کار موثر باشد.

مديرعامل شرکت نفت خزر با تاکيد بر اين که اين شرکت دغدغه زيادي براي به نتيجه رسيدن حفاري اکتشافي در اين منطقه دارد، ادامه داد: استانداري گلستان، نمايندگان مجلس و شرکت ملي نفت ايران اين موضوع را با جديت پيگيري مي کنند زيرا در صورت دستيابي به منابع هيدروکربوري به خصوص از نوع گاز، فرايند گازرساني در شمال کشور تسريع مي شود و هزينه ها نيز به صورت چشمگيري کاهش مي يابد.

اصولي با بيان اين که احتمال وجود ميداني مشترک در اين منطقه وجود دارد، گفت: هم اکنون ترکمنستان در اين منطقه، ميعانات گازي استخراج مي کند.وي گفت: با اشاره به شرايط آب و هوايي و آغاز فصل سرما و بارندگي ايجاب مي کند هرچه زودتر حفاري در صوفيکم آغاز شود.اصولي ابراز اميدواري کرد: با استقرار دکل ملي حفاري ايران در اولين فرصت، کار آغاز و در بازه زماني تعيين شده به نتيجه برسد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي