جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5137


ظريف: مشغول پيگيري دستورات رهبري در مورد اجراي برجام هستيم


بحرين: گفت‌وگو با ايران در اولويت است


سرمقاله

وزير اطلاعات تشريح کرد:
جزئياتي از اقدامات تروريستي در دزفول و سوسنگرد


خشم وزير خارجه عربستان از روابط ايران با کشورهاي آمريکاي لاتين


قدرداني کري از نقش انگليس در توافق هسته‌اي


فرانسه تأسيسات نفتي داعش در سوريه را بمباران کرد


شمخاني: ورود شوراي امنيت ملي به موضوع بازداشت خبرنگاران


کمک 1.9 ميليون دلاري دانمارک به ايران براي تامين نياز پناهندگان افغان


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


 ظريف: مشغول پيگيري دستورات رهبري در مورد اجراي برجام هستيم 

 ظريف در مورد تشکيل کميته نظارت بر برجام گفت: همانطور که قبلاً گفته‌ام اين موضوعي است که در چارچوب شوراي عالي امنيت ملي در حال پيگيري است و وزارت امور خارجه به عنوان عضوي از شورا در آن حضور دارد و رئيس جمهور و اعضاي شوراي عالي امنيت ملي نيز در اين ارتباط در حال بحث و گفت‌وگو هستند.

به گزارش ايسنا، ظريف در حاشيه همايش روز جهاني مقابله با آثار جنگ در محيطي زيست در جمع خبرنگاران با بيان اينکه دستگاه ديپلماسي کشور مشغول پيگيري دستورات مقام معظم رهبري در مورد اجراي برجام و مسائل مرتبط با آن است، گفت: در اجلاس گذشته وين در ارتباط با سوريه مباحثي را با طرف‌هاي مقابل مطرح کرديم و گفت‌وگوهايي را انجام داديم که اين گفت‌وگوها ادامه دارد.

ظريف همچنين در مورد اجلاس وين در ارتباط با سوريه و اينکه آيا وي رياست هيأت ايراني را در اين اجلاس بر عهده خواهد داشت، گفت: با توجه به اينکه برگزاري اين اجلاس با سفر رئيس جمهور به اروپا همزمان شده است،‌ ما هنوز تصميم نگرفته‌ايم که در چه سطحي شرکت کنيم.

رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان همچنين در پاسخ به سوالي در ارتباط با فاجعه منا و پيگيري‌هاي وزارت امور خارجه در ارتباط با اين موضوع خاطرنشان کرد: ما همچنان مشغول جمع‌آوري مستندات هستيم و تأکيد داريم که بايد بررسي‌هاي لازم صورت بگيرد تا مشخص شود چه اتفاقي افتاده است.


 بحرين: گفت‌وگو با ايران در اولويت است 

 وزير امور خارجه بحرين گفت:‌ کشورهاي عرب در ارتباط با ايران گفت‌وگو را در اولويت قرار مي‌دهند.

به گزارش خبرگزاري رسمي کويت، خالد بن احمد آل خليفه وزير امور خارجه بحرين پس از نشست مقدماتي وزيران امور خارجه کشورهاي عربي و آمريکايي لاتين در رياض، پايتخت عربستان به خبرنگاران گفت: کشورهاي حاشيه خليج (فارس) به دنبال هيچ آسيبي به جمهوري اسلامي ايران نيستند و خواهان روابط همسايگي بهتر با ايران هستند به شرط آنکه تهران رفتار کنوني خود را تغيير دهد.

وزير امور خارجه بحرين با اشاره به آنچه که اعراب دخالت ايران در کشورهاي منطقه مي خوانند، مدعي شد: کشورهاي عرب در برابر مداخلات ايران دفاع مي‌کنند. شوراي همکاري خليج (فارس) نقش خود را در اين زمينه ايفا مي‌کند و اين مسأله به دليل افزايش دخالت هاي ايران در کشورهاي عربي به يک وظيفه عربي تبديل شده است.

وي با بيان اينکه بحرين و ديگر کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس خواهان هيچ آسيبي به ايران نيستند گفت که اين کشورها در ارتباط با ايران گفت‌وگو را در اولويت قرار مي‌دهند. اما در صورت تحميل جنگ به خودشان ، آماده دفاع هستند.


 سرمقاله 

 انحراف يك درجه‌اي و رسيدن به ناكجا ‌آباد در "بازار ارز"

حميد رضا عسگري

در طي چند روز اخير قيمت ارز از مرز 3500 تومان گذشت و پس از نوسانات پيش از توافق هسته‌اي بار ديگر شاهد افزايش آن در بازار بوديم. اين افزايش قيمت درحالي است كه هيچ دليلي از بابت هيجانات داخلي و خارجي براي بالارفتن نرخ ارز وجود نداشت. پرونده هسته‌اي و اجراي برجام درحال مرحله گذار است و تحولات آن حتي به صورت مقطعي بر ارز تاثير نداشته است. در بعد داخلي نيز تحولات سياسي و اجتماعي به گونه اي‌ نبوده است كه تاثيرات آن موجب برهم خوردن قيمت ارز گردد.

البته اين مسئله مي‌تواند برگرفته از ركود بورس، راكت بودن بازار مسكن، نبود جايگزين مناسب براي سرمايه گذاري و البته تورم باشد. اما اين تحولات به گونه‌اي نبوده كه زمينه ساز افزايش قيمت دلار بوده باشد. لذا تنها يك احتمال ديگر باقي مي‌ماند كه از همه قوي تر است و آن «دستكاري بازار ارز» مي باشد. اين دستكاري در طي سال‌هاي اخير امري متداول در سياست‌هاي ارزي دولت در دستوركار قرار گرفته است. ازآنجا كه دولت تنها مرجع توزيع ارز مي‌باشد، نحوه عرضه و كنترل قيمت‌ها در دست آن است و بجز موارد نادر كه براثر هيجانات مقطعي بروز پيدا مي‌كند، باقي ايام عنان بازار ارز در دست دولت مي‌باشد.

جداي از اين مسئله ، برخي اظهارنظرها درمورد ارتباط ركود بازار بورس و مسكن با تغييرات نرخ ارز وجود دارد كه نقدينگي سرگردان را عامل افزايش نرخ ارز معرفي مي‌كنند.اما در قبال اين ادعا بايد به نمودار رسمي بانك مركزي استناد كرد كه پس روي كار آمدن دولت يازدهم سياست تثبيت قيمت ارز دردستور كار قرار گرفت تا به واسطه آن بتوان تورم 46 درصدي را كنترل و آن راكاهش دهند. پس از موفقيت دولت در كاهش نرخ تورم به زير 15 درصد، شاهد يك افزايش قيمت در تيرماه امسال بوديم كه نرخ دلار از پايه 3200 به 3400 تومان در بازار آزاد افزايش يافت.

بركسي پوشيده نيست كه دولت به لحاظ منابع مالي در مضيقه قرار دارد و پرداخت يارانه‌ها و كسري بودجه، فشار سنگيني را برآن وارد ساخته، لذا تغيير و بازي با نرخ ارز مي‌تواند بخشي از اين كمبودها را جبران كند. لذا اين افزايش قيمت‌هاي نرخ ارز اگرچه كمك رساني براي تامين بخشي از كمبودهاي مالي مي‌باشد، اما فشار اصلي را بر جامعه منتقل مي‌كند و موجب افزايش قيمت‌ها در سطح گسترده‌اي مي‌شود. تغيير هرچند ناچيز قيمت ارز در فضاي اقتصادي كشور همانند تغيير جهت يك درجه‌اي كشتي در اقيانوس مي ماند. شايد تغيير مسير يك درجه‌اي درابتدا به چشم نيايد، اما در ادامه راه انحرافي بزرگ را موجب مي‌شود.

برخي مسولان دولتي افزايش نرخ ارز را طبيعي دانسته‌اند و آن را به نفع رونق اقتصاد و توليد بيان داشته‌اند. اما در واقع به سبب ابتلاي اقتصاد كشور به ركود تورمي، نمي‌توان اميدوار به افزايش توليد و صنعت در امر صادرات بود، چراكه ركود ازيكسو و تورم از سوي ديگر توان توليد را گرفته است وعملاً صادرات چشمگيري دركشور نداريم كه اميدوار به افزايش ارز آوري آن باشيم.

از سوي ديگر افزايش نرخ ارز به صورت تعمدي، براي تامين مواردي همچون يارانه نقدي و جبران درآمدهاي نفتي، اقتصاد كشور را دچار يك وابستگي جديد مي‌نمايد. تاهمينجاي كار اقتصاد ما وابستگي به درآمدهاي نفتي را به عنوان آفت اصلي برپيشاني دارد و رخوت امروز آن نيز از بابت كاهش چشمگير توليد و فروش نفت مي‌باشد. حال اگر بر اين بيمار نفتي عارضه‌اي ديگر اضافه شود قطعا رمقي براي تحقق برنامه‌هاي آينده باقي نخواهد ماند.

بازي با نرخ ارز ممكن است در كوتاه مدت برخي كسري‌هاي مالي دولت را جبران نمايد، اما در بلند مدت بر پايه‌هاي پولي كشور آسيب مي‌رساند و مانع از تحقق چشم‌اندازهاي اقتصادي كشور مي گردد. اما درآخر بايد بازهم تاكيد كنيم كه اين دستكاري در بازار ارز مستقيماً زندگي مردم را تحت الشعاع قرار مي دهد و آنها را با مشكلات معيشتي مواجه مي‌سازد. افزايش نرخ ارز تنها يك حسن ظاهري دارد و آن كمك به كسري بودجه دولت است. اما معايب فراوان آن همچون افزايش تورم، كاهش ارزش پول ملي، افزايش هزينه‌هاي جاري زندگي، افزايش هزينه واردات، بي ثباتي بازار و... آسيب‌هاي فراواني را بر آينده اقتصادي كشور وملت وارد مي سازد.


 وزير اطلاعات تشريح کرد:
 جزئياتي از اقدامات تروريستي در دزفول و سوسنگرد 

 
وزير اطلاعات جزئياتي از اقدامات تروريستي که اخيراً در دزفول و سوسنگرد انجام شده بود را تشريح کرد.به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين علوي در نشستي خبري با اشاره به حساسيت‌هاي ايام محرم و صفر از اين دو ماه به عنوان مقاطعي ياد کرد که جريان‌هاي تروريستي اهداف خود را از طريق ضربه زدن امنيت به مراسم عزاداري اين ايام با جديت دنبال مي‌کنند.

وي در ادامه با اشاره به امنيت بي‌بديل جمهوري اسلامي ايران آن را براي دشمنان غيرقابل تحمل دانست و گفت: در سنوات گذشته آنها تمام توان خود

را به کار گرفته‌اند تا از طريق دادن مأموريت جريان‌هاي تروريستي به هر نحوي از انحاء امنيت ايران را به چالش بکشند که در نهايت با هوشياري سربازان گمنام امام زمان (عج)، اقدامات آنها کشف و عوامل آنها شناسايي و سرکردگانشان به هلاکت رسيدند و عمليات آنها خنثي شد که گزارش اقدامات انجام شده به مردم ارائه شد.

وي که امنيت بي‌بديل حاکم بر جمهوري اسلامي ايران را عامل تحقير دشمنان منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي ايران مي‌خواند، به انفجارهايي که اخيراً در نقاط مختلف جهان از جمله تونس ، پاستان ،ترکيه، فرانسه، عربستان و... شاهدش بوديم و در خلال آن مردم کوچه و خيابان جان خود را از دست دادند اشاره کرد و يادآور شد که در کنار اين انفجارها امنيت حاکم بر ايران باعث شد تا عنوان شود ايران از جمله اهداف تروريست‌ها براي انجام عمليات است، و وي در ادامه گفت: فشار عمليات‌هاي نظامي روسيه در سوريه نيز عليه تروريست‌ها در کنار عوامل فوق باعث شده که تروريست‌ها و دشمنان ايران تلاش مضاعفي را براي به چالش کشيدن امنيت کشورمان به کار گيرند.

وزير اطلاعات کشورمان همچنين با اشاره به قرائت بيانيه ايمن الظواهري در شبکه خبري BBC، آن را حرکتي شيطنت‌آميز خواند و يادآور شد: در اين بيانيه که مشخص شد متعلق به هفت هشت ماه قبل است ايمن‌ الظواهري از افراد القاعده خواسته بود که سلاح خود را عليه يکديگر بر زمين گذارند و عليه ايران به دست بگيرند.

وي با تأکيد بر اينکه پس از اين رويکرد شبکه خبري BBC حساسيت وزارت اطلاعات نسبت به فعاليت گروه‌هاي تروريستي در کشورمان مضاعف شد به برگزاري جلسات کميته عالي تکفيري به رياست خود و به صورت فشرده اشاره کرد و گفت: ما به ادارات کل اطلاعات در استان‌ها هشدارهاي لازم را داديم تا تمام حرکات مشکوک را زير نظر گرفته و به موقع برخورد کنند و عليرغم اين تدارکات دشمن براي انجام اقدامات تروريستي حرکاتي را انجام داد که به لطف خدا تمام حرکات خنثي شد.

علوي با اشاره به دستيگري بيش از 10 نفر از عوامل تروريستي در 4 استان گلستان، مازندران، تهران و سيستان و بلوچستان گفت: آنها به دنبال اين بودند که در برخي از استان‌ها از جمله عمليات تروريستي انجام دهند و خودروي افراد را به زور از آنها گرفته و آنها را به قتل رسانده بودند که همگي شناسايي و دستگير شدند و بدين ترتيب عمليات‌هايي که بدنبال انجام آن بودند خنثي شد.

وي در ادامه عنوان کرد: همچنين 20 نفر از عوامل تروريستي که در غرب کشور به مقصد سوريه و عراق تحرکاتي داشتند نيز دستگير شدند.

وزير اطلاعات در ادامه به تشريح اقدام تروريست‌ها در صفي‌آباد دزفول پرداخت و با يادآوري اينکه در اين حادثه 2 نفر از هموطنانمان که مشغول آماده سازي حسينيه براي مراسم عزاداري اباعبدالله‌ الحسين (ع) بودند شهيد و 2 نفر مجروح شدند،‌ گفت: در فاصله‌اي بسيار کوتاه 14 نفر عوامل اين حادثه تروريستي که 8 نفر از آنها ضارب اصلي بودند دستگير شدند و در اختيار قوه قضائيه قرار گرفتند.

وي همچنين از دستيگري عوامل و خنثي شدن يک تيم تروريستي در سوسنگرد خبر داد و گفت: اين تيم تروريستي که به فرمانداري و چند پاسگاه انتظامي حمله کرده بود شناسايي و عوامل آن دستگير شدند و مشخص شد که مورد حمايت کشورهاي مرتجع منطقه بودند.علوي در ادامه با اشاره به امنيت حاکم بر کشور در ايام محرم، آن را نتيجه لطف خداوند، ادعيه رهبري و همکاري نيروهاي نظامي و انتظامي اعم از سپاه،‌ ارتش،‌ بسيج و همچنين قوه قضائيه دانست.وي در پايان بار ديگر به اشراف اطلاعاتي سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات تاکيد کرد و يادآور شد که هرگونه حرکت تروريستي قبل از اينکه به نتايجي بيانجامد از جانب سربازان گمنام امام زمان (عج) شناسايي و خنثي مي‌شود.


 خشم وزير خارجه عربستان از روابط ايران با کشورهاي آمريکاي لاتين 

 
شبکه خبري العربيه: وزير امور خارجه عربستان که همواره مواضعي ضد ايراني داشته است، در اظهاراتي خصمانه گفت که کشورش در تلاش براي نزديک شدن به کشورهاي آمريکاي لاتين براي منزوي کردن ايران است. وزير امور خارجه عربستان پس از نشست مقدماتي وزيران امور خارجه کشورهاي عربي و آمريکاي لاتين در رياض گفت: کشورهاي آمريکاي جنوبي همواره از مسايل اساسي جهان عرب حمايت کرده‌اند. به‌عنوان مثال اين کشورها کشور فلسطين را در مرزهاي سال 1967 به پايتختي قدس به رسميت شناختند. اين کشورها همواره دخالت در امور داخلي ديگر کشورها را رد مي‌کنند. عادل الجبير با ادعاي اين‌که ايران به علت ضعف موضع بين‌المللي‌اش به دنبال روابط با کشورهاي آمريکاي لاتين است، گفت که اين کشور دوستان زيادي در ميان کشورهاي جهان ندارد. وي در اظهارات خصمانه خود مدعي شد، ايران شرايط مناسبي ندارد. ايران در موضع ضعيفي قرار دارد و دوستان زيادي ندارد. به همين علت به دنبال جلب دوستي هر کشوري است.


 قدرداني کري از نقش انگليس در توافق هسته‌اي 

 
وزارت امور خارجه آمريکا: وزير امور خارجه آمريکا با اشاره به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 گفت که با وجود برخي اختلافات تمام اعضاي دائم شوراي امنيت در حصول اين توافق با يکديگر متحد بودند. جان کري وزير امور خارجه آمريکا در کنفرانس خبري مشترکش با فيليپ‌ هاموند همتاي انگليسي‌اش در واشنگتن از نقش و تلاشهاي اين کشور در جريان مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 تشکر و قدرداني کرد. کري گفت: ما از حمايت و تلاش‌هاي هم پيمان‌مان از انگليس در توافق هسته‌اي با ايران بسيار قدرداني مي‌کنيم. اين يک توافق چند جانبه است و تمام اعضاي دائم شوراي امنيت سازمان ملل به شکلي کاملا موثر با يکديگر براي رسيدن به اين توافق همکاري کردند. وي با تکيه بر ادعاهاي بي اساس غرب و آمريکا عليه برنامه هسته‌اي کشورمان افزود: حتي با وجود برخي مشکلاتي که با روسيه و به علاوه با چين داشتيم همه ما براي نشان دادن امنيت اينکه در اين لحظه و هر زمان ديگري نبايد به يک سلاح هسته‌اي ديگر در دست يک کشور ديگر قرار گيرد کاملا با يکديگر متحد بوديم.


 فرانسه تأسيسات نفتي داعش در سوريه را بمباران کرد 

 
اسکاي نيوز عربي: وزير دفاع فرانسه اعلام کرد که جنگنده‌هاي اين کشور تاسيسات نفتي وابسته به داعش در نزديکي استان "ديرالزور" سوريه را بمباران کردند. ژان ايو لودريان، وزير دفاع فرانسه در کنفرانس مطبوعاتي در حاشيه همايش بين المللي امنيت و صلح در آفريقا گفت که جنگنده‌هاي اين کشور حمله‌اي را عليه تأسيسات نفتي داعش در اطراف دير الزور انجام دادند و اين حمله سومين حمله فرانسه از زمان آغاز حملات اين جنگنده‌ها عليه داعش در سوريه است. نخستين حملات فرانسه عليه داعش در سوريه پادگان‌ آموزش نظامي تروريست‌هاي خارجي داعش را هدف قرار داد. به گفته لودريان حملات هوايي فرانسه براساس اطلاعاتي صورت گرفته که فرانسوي‌ها طي عمليات شناسايي، به دست آورده‌اند. فرانسه يکي از کشورهاي عضو ائتلاف ضد داعش تحت رهبري آمريکاست که حملات خود را در چارچوب عمليات اين ائتلاف انجام مي‌دهد اما دمشق همواره با حملات اين ائتلاف مخالف است و تاکيد دارد که بايد براي انجام حملات خود به هماهنگي با دولت سوريه بپردازد.


 شمخاني: ورود شوراي امنيت ملي به موضوع بازداشت خبرنگاران 

 
دبير شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينکه اين شورا به موضوع بازداشت اخير خبرنگاران ورود پيدا کرده است، گفت: اين اقدام به شکلي براي صيانت از سلامت خبرنگاران است.به گزارش ايسنا، علي شمخاني در نشست خبري در نمايشگاه مطبوعات به پرسش‌هاي متعدد خبرنگاران در خصوص بازداشت اخير برخي از خبرنگاران پاسخ داد و تاکيد کرد که اين موضوع تعيين تکليف خواهد شد.

وي در پاسخ به سوالي در خصوص ورود شوراي عالي امنيت ملي به موضوع خبرنگاران بازداشتي و اظهارنظر اخير رييس قوه قضاييه در واکنش به صحبت‌هاي رييس‌جمهور در اين رابطه، گفت: اين موضوع در حال مديريت شدن است. اين اقدام به شکلي صيانت از سلامت خبرنگاران است. شايد برخي از اقدامات ناخواسته توسط برخي افراد صورت گرفته که در گردابي افتادند که اين گرداب مفيد نيست.

شمخاني تاکيد کرد: کسي قصد انهدام و يا خداي نکرده تضعيف کس ديگري را نخواهد داشت. اين خط مشي جمهوري اسلامي ايران نيست ولي به طور قطع جامعه گسترده، شريف و زحمت‌کش و کم خواه خبرنگاري ما نيازمند به صيانت است.

وي در پاسخ به سوال اين خبرنگار که آيا اين بازداشت‌ها براي صيانت از خبرنگاران بوده که راه نفوذي براي دشمن نباشد، گفت:‌ قطعا همين‌طور است. کسي قصد انهدام هيچ کسي را ندارد، مطمئن باشيد. خبرنگاري از شمخاني پرسيد مباحثي مطرح مي‌شود مبني بر اينکه فرآيند جمع‌آوري سانتريفيوژهاي فردو و نطنز شروع شده بود که جلوي آن با يک تذکر گرفته شده است ، آيا چنين چيزي درست است که شمخاني در پاسخ گفت: همين‌طور است.

دبير شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به پرسش ديگر در خصوص اينکه آيا شوراي عالي امنيت ملي به موضوع خبرنگاران بازداشتي ورود پيدا مي‌کند؟ گفت: ما به اين موضوع ورود پيدا کرديم.

دبير شوراي عالي امنيت ملي در واکنش به پرسش مجدد خبرنگاران در مورد زمان آزادي خبرنگاران بازداشتي و تعيين تکليف آن گفت: قطعا اين موضوع تعيين تکليف خواهد شد و آزادي خبرنگاران زمان زيادي نخواهد برد.وي گفت: به نظر مي‌آيد اين دوستان مشکل ندارند و بعد از آنکه به آنها گفته شد کارشان غلط بوده به اين موضوع اذعان داشتند البته برخي از آنها گفته‌اند که مطلع نبودند.شمخاني تاکيد کرد: قصد اين نيست که اگر کسي دستگير شد او را از حيز انتفاع بيندازند. قصد اين است که آژير خطري کشيده شود مبني بر اينکه دوستان ما در مرحله حساسي قرار داريم و زيرکي‌ها و معماگونه وارد شدن استکبار در جامعه ما با بزک کردن خود را بدانند و اين که جامعه ما بيشترين آسيب را از ايالات متحده آمريکا ديده است.


 کمک 1.9 ميليون دلاري دانمارک به ايران براي تامين نياز پناهندگان افغان 

 کمک 1.9 ميليون دلاري دولت دانمارک، دولت جمهوري اسلامي ايران را در تامين نيازهاي معيشتي بيش از 950،000 پناهندگان افغان ساکن در ايران ياري خواهد کرد.

به گزارش ايسنا،سيوانکا داناپالا، نماينده کميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان در اين زمينه گفت: کمک اخير و بسيار به موقع دانمارک، کميساريا را در اجرايي کردن برنامه‌هاي مربوط به معيشت در راستاي بهبود خوداتکايي و توانمندي اقتصادي- اجتماعي پناهندگان و نيز تسهيل راه حل هاي پايدار در چارچوب راه حل هاي راهبردي براي پناهندگان افغان حمايت مي کند. پناهندگان توانمند شده در نهايت قادر به امرار معاش در کشور ميزبان و نيز بازسازي وطن خود هنگامي که شرايط براي بازگشت مهيا باشد سهيم خواهند بود.

وي ادامه داد:کميساريا در همکاري با همتاي دولتي خود، اداره کل امور اتباع و مهاجرين خارجي و ديگر شرکاي اجرايي گوناگون دولتي و سازمان هاي غير دولتي، برنامه هاي گوناگون مربوط به معيشت را در ايران براي پناهندگان اجرايي مي‌کند. اهدائي دولت دانمارک به کار کميساريا در زمينه بهبود خوداتکايي پناهندگان افغان از طريق فعاليت‌هاي گوناگون خواهد بود.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 اجلاس شصت و چهارم IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري دوم-4

ادامه مطلب

شصت وششمين اجلاس هيأت مديره IAU

مکزيوسيتي، 13 تا15 نوامبر 2001

III . گزارش کميته اجرايي

• مهمترين وظيفه کميته، تحقيق براي يک دبيرکل جديد بود؛

• در بخش مالي، برجسته ترين موضوع پرداخت هاي حق عضويت دريافت شده نسبت به گذشته بود؛

• يونسکو بايک معاون مديرکل جديد تغييرات زيادي رامتعهدشده است، يک گروه توسعه انجمن، ADG جديد براي آموزش ويک گروه توسعه انجمن ADGجديد براي پژوهش، ومعلوم نيست چراIAU بايستي فعاليتهايش را در بخش آموزش عالي در يونسکو محدود سازد.

• حمايت يونسکوبرايIAU اکنون مبتني برارائه پروژه ها مي باشد؛ به همين دليل،IAU نيازمند راهنماي هيأت مديره در مورد پروژه هايي است که بايد جلو برود؛

• وضعيت دانشگاه ها درجامعه جهاني درحال تغييراست واين موضوع اين سوال را مطرح مي کندکه IAU چه نوع اطلاعاتي را بايستي درسطح جهاني تهيه نمايد وچه نوع اطلاعاتي بايستي در روي پرتال موجود باشد.

IV . معرفي دبيرکل جديد

اِوا اِگرون پولاک دبيرکل آينده، خود را معرفي مي کند:

او از کميته انتخاب تشکر مي کند. مسئوليت او چالش برانگيز خواهد بود واو اميدوار است که هردوي تجربه وانرژي را بهIAU بياورد. روش اوکه ناگزير است جمع بندي نمايداين است که IAU براي چه شناخته شده است. راهکار او در سندي تحت عنوان «IAU- پيش بجلو» خلاصه شده است. او تشخيص داده است که چالش ها و فرصت هاي زيادي در آموزش عالي است، اما اکثر آنها بستگي به امکانات موجود براي پيگيري آنها دارد.

دبيرکل ناگزيراست که بررسي کند، مشورت کندونوآوري داشته باشد. اين بستگي به هيأت مديره و عضويت دارد که بگويند موضوعات جديد چه مي باشد. IAU وقتي مي تواند يک سازمان رهبري باشد که صاحب ظرفيت هايي براي کار کيفي روي موضوعاتي که مي خواهد بيان کند، ترکيب نمايد واستحکام بخشد، مابايد اهميت خدماتي راکه به اعضا ارائه مي دهيم به خاطر بسپاريم.

چگونه به اعضا خدمت شود(هردو مؤسسات وانجمن ها)IAU بايستي خود رابه عنوان يک انجمن جهاني تنظيم نمايد به خصوص در زماني که انجمن هاي منطقه اي فعال هستند و تعدادي از موضوعات هستند که انجمن جهاني مي تواند روي آنها کار کند و هيأت مديره نياز دارد که در فرآيند مشخص کردن و اولويت ها شرکت نمايد.

رئيس پيشرفت هاي زيادي را يادآوري مي کند که درآموزش عالي انجام شده که مفهوم آن هيجان بيشتر است؛ دانشجويان تحرک بيشتري پيدا مي کنند ومبادله بين المللي تشديدمي گردد. اما تحرک بايستي بين کشورهاي همسايه وخارج از آنها باشد. سازمان هاي بين المللي مي توانند يک نقش مهمي در تسهيل اين مبادلات بازي کنند.


 يك نكته از هزاران 

 دو روي سكه در شخصيت شناسي ايرانيان

در سير مطالبي كه پيرامون شخصيت شناسي جامعه تاكنون مطالعه كرده‌ام با دو وجهي بودن اخلاق اجتماعي در مورد مردم كشورمان مواجه شدم. از يكسو بسياري از متون اجتماعي، مردم ما را افرادي غمگين، افسرده، روان پريش و... مي‌دانند و از سوي ديگر طنازي و شوخ طبعي را فصل هميشگي رفتار ايرانيان برمي شمارند.

اين تناقض يك وجه تمايز ظريف دارد و آن حد و مرز طنز است. هرچند كه ماهيت طنز نيز خود درچند دسته تقسيم مي‌شود، اما پيشروي در اين حيطه و رسيدن به سرحدات تمسخر آفت اصلي رفتار شوخ طبعي ميان جامعه گرديده است. امروز اكثر طنازي‌ها رنگ و بوي تمسخر پيدا كرده و ذوق طنز در ميان افراد باتحقير و به حاشيه كشاندن شخص يا افراد بروز مي‌كند. بايد قدري در گفتار وكردار خود تامل كنيم، تا ضمن حفظ روحيه طنازي، ظرافت‌هاي اخلاق و احترام به يكديگر را لحاظ كنيم، تا شاهد دلخوري‌ها ورنجش‌هايي از جنس اتفاقات امروز نباشيم.


 ميز خبر 

 آزاد سازي دو منطقه در شمال و مرکز سوريه

منابع امنيتي سوريه از آزاد سازي دو منطقه المحالج در غوطه شرقيه واقع در حومه دمشق پايتخت و روستاي مکلحه در حومه جنوبي حلب از کنترل تروريست ها خبر دادند.

خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) به نقل از يک منبع نظامي گزارش داد که ارتش و نيروهاي مسلح اين کشور در ادامه پيشروي هاي خود در غوطه شرقيه در حومه دمشق موفق شدند منطقه «المحالج» واقع در جنوب مرج السطان و مزارع اطراف آن ها را از سيطره تروريست ها خارج کنند. اين منبع نظامي همچنين افزود: نيروهاي سوري در اين عمليات، خسارت هاي سنگيني به تروريست ها وارد کردند. اين منبع نظامي که اشاره اي به نامش نشده است، افزود: در اين حملات مخفيگاه تروريست ها به همراه تجهيزات و تسليحات نظامي آن ها منهدم شد.

ديدار اوباما و نتانياهو اولين بار پس از توافق هسته‌اي

رئيس‌جمهور آمريکا در اولين ديدارش با نخست‌وزير رژيم صهيونيستي پس از توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 گفت که اختلاف ما در اين زمينه از کسي پنهان نيست.

به گزارش خبرگزاري فرانسه ، باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا و بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي در واشنگتن ديدار کردند که اولين بار پس از حصول توافق هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5 در ژوئيه سال جاري محسوب مي‌شود. اوباما دراين ديدار اذعان کرد که از هيچ کس پنهان نبود، دو طرف درخصوص چگونگي مواجهه با توافق هسته‌اي با يکديگر اختلاف دارند. اما اکنون هر دو مي‌خواهيم که اين اختلاف علني را پشت سر بگذاريم و روي همکاري‌هاي مشترک، شامل يک قرارداد نظامي که بيش از 30 ميليارد دلار ارزش دارد تمرکز کنيم.

واکنش وزارت خارجه آمريکا به امضاء قرارداد تحويل اس300

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در واکنش به خبر امضاء قرارداد تحويل اس300 به ايران گفت که ما هميشه با فروش اين سامانه دفاعي پيشرفته به ايران مخالف بوده‌ايم.

به گزارش ايسنا، جان کربي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري خود در پاسخ به سوالي درباره حضور ايران در نشست آتي مذاکرات وين در خصوص سوريه، گفت: ما مي‌دانيم که چه کساني بر سر ميز مذاکره حاضر خواهند شد و نشست‌هاي متعددي هم خواهيم داشت که شامل ديدارهاي چندجانبه و دوجانبه است. راه‌حل سياسي تنها راه پايان دادن به جنگ داخلي سوريه است و شما نمي‌توانيد بدون رايزني با کشورهايي که نقش دارند به انتقال سياسي دست يابيد. چه ما دوست داشته باشيم و چه نداشته باشيم، ايران و روسيه بر بشار اسد نفوذ دارند. هر دوي آنها در سوريه سهم دارند. غيرمسئولانه است که بخواهيم بدون حضور اين کشورها بر سر ميز مذاکره براي دستيابي به نتيجه نهايي تلاش کنيم.

کربي در واکنش به اظهارات محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان که گفته بود تعيين گروه‌هاي تروريستي و غيرتروريستي از اهداف نشست وين خواهد بود، بيان کرد: همانطور که ما در طول مسير اين مذاکرات پيش مي رويم يکي از مسائلي که خيلي اهميت دارد رسيدن به نقطه‌اي است که گروه‌هاي مخالف بتوانند در اين مذاکرات نماينده داشته باشند، چرا که سهم بزرگي در آينده سوريه دارند.


 خبــــر 

 در پي حادثه تير اندازي در پادگان نظامي؛

پادشاه اردن بر تحقيقات نظارت مي‌کند

همزمان با بالا رفتن آمار کشته‌شدگان در حادثه تيراندازي در پادگاني در اردن، پادشاه اين کشور خود شخصا نظارت بر تحقيقات درباره اين حادثه را برعهده گرفت.به گزارش سايت النشره، مقامات آمريکايي اعلام کردند که آمار کشته‌شدگان حادثه تيراندازي در پادگان آموزش نظامي در اردن به هشت تن رسيده است.به گفته منابع يک افسر لبناني در بين زخمي‌شدگان اين حادثه است. دو مربي آمريکايي و يک شهروند آفريقاي‌جنوبي نيز در بين کشته‌شدگان هستند.هنوز انگيزه افسر اردني که به سمت مربيان نظامي در پادگان الموقر در شرق امان تيراندازي کرده‌، مشخص نشده است.پادشاه اردن همچنين به شخصه نظارت بر تحقيقات درباره اين حادثه را برعهده گرفت.

اردوغان: بايد تا 4 سال آينده قانون اساسي جديد داشته باشيم

رئيس جمهور ترکيه خواهان اصلاحات در اين کشور شده و گفت بايد در عرض چهار سال آينده يک قانون اساسي جديد در ترکيه ايجاد شود.به گزارش رويترز،رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه در مراسمي که در گراميداشت آتاتورک، بنيانگذار جمهوري ترکيه برگزار شده بود، اظهار کرد: انتخابات اول نوامبر کشور ما را وارد يک دوره چهار ساله اطمينان و ثبات کرد. بياييد اين مدت را تبديل به زماني براي اجراي اصلاحات کرده و ايجاد قانون اساسي جديد را در اولويت قرار دهيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي