جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5137


مروري بر تئاتر در سالن هاي شهر تهران


اكران "33" در سينماهاي آمريكا


"رونالدو "روي فرش قرمز لندن


«شيفت شب» در تالين


اکران "رودخانه مرموز " در فرهنگسراي ملل


دنياي هنرمندان


ميز خبــر


رد پاي قريحه


 مروري بر تئاتر در سالن هاي شهر تهران 

 
کلان شهر تهران از جمله شهرهايي است که به واسطه گستردگي و جمعيت چند ده ميليوني آن همواره نيازمند گسترش زير ساخت هاي فرهنگي و هنري براي در دسترس شدن فراورده هاي هنري، سرگرمي و تفريحي است که ناخود آگاه تئاتر و سينما در اين محدوده قرار مي گيرند.

به گزارش آفرينش، ايجاد تماشاخانه‌هاي خصوصي در يکي دو سال اخير و افزايش اجراهاي تئاتر در حالي که توانسته بخشي از بازار کار هنرمندان و دست اندرکاران اين حوزه را تامين کند ، انحصار منطقه اي سالن هاي محدود تئاتر را شکسته و گستره وسيع تري از مناطق شهر تهران را با تماشاخانه ها عجين کرده است.

از سوي ديگر بسياري از هنرمندان جوان ، دانشجويان و هنرمندان دل خسته از نوبت اجراي سالن هاي دولتي را به ايجاد زمينه اجراي عمومي نمايش هايي که سال ها از توليد آن گذشته اميدوار کرده است. هر روز با تعداد بيشتري از هنرمندان روبرو مي شويم که پس از سال ها دوري از کارگرداني تئاتر ، زمزمه هايي از انتخاب متن و سالن اجرا دارند و جرقه هايي از اميد به ديده شدن آثارشان را مي توان در کلامشان احساس کرد.

اگر تعداد اجراهاي نمايشنامه خواني ، تعزيه خواني ، اجراهاي جشنواره اي و سوگواره اي حتي نمايش هاي خياباني را که در ماه آبان به اجرا در آمده اند از فهرست بلند بالاي تئاتر کم کنيم تنها طي هفته جاري در بخش صحنه اي و در سالن‌هاي رسمي دولتي ، نيمه دولتي و خصوصي 43 اثر نمايشي روي صحنه است.

در سالن هاي خصوصي و نيمه خصوصي تئاتر با حجم زيادي از نمايش ها روبرو مي شويم که در نظر مخاطبان موفق بوده اند. تماشاخانه ارغنون که به تازگي افتتاح شده سه نمايش روي صحنه دارد. کاري از اميراحمد قزويني با عنوان "آب، آئينه و اثر پيگماليون"، نمايشي از عاطفه عرب تهراني با عنوان "برف نيمه مرداد" و نمايش "پرواز خروجي بود که..." کار مهدي مشهور در اين سالن اجرا مي شوند.

تماشاخانه سه نقطه نيز با دو اجراي نمايشي کار خود را ادامه مي دهد. "هذيان هاي زني مرده که" به کارگرداني شبنم راعي و نمايش "آشويتس" به کارگرداني شهرام ابوالقاسمي در اين تماشاخانه روي صحنه هستند.

تماشاخانه باران نيز که اطلاع رساني درباره نمايش هاي جديدش را آغاز کرده در حال حاضر شاهد آخرين اجراهاي دو اثر نمايشي خود است. "اتراق در خواب قيلوله" کار ميلاد نيک آبادي و "يک فيلم بلند داستاني" کار سعيد هاشمي پور.

مرکز آفرينش هاي هنري مان نيز دو نمايش روي صحنه دارد. "خرمالوهاي گس" کار ابوالقاسم معارفي و "والس تصادفي" کار صالح خواجه که اجراهاي آخر خود راسپري مي کنند. تماشاخانه مشايخي تئاتر مان نيز خودش را براي اجراي "داستان يک نويسنده" کار سينا نورايي آماده مي کند.

تئاتر دا نيز سه نمايش در حال اجرا دارد. نمايش "روي خوش مهتاب" کار بهداد زندوکيلي ، "به سلامتي جاده" کار مهدي سقا و "لطفا به اين سيب دست نزنيد" کار شايان فيروزي در اين سالن روي صحنه هستند.

در پرديس قلهک نمايش "تشنگي مبارک" کار کيانوش زارع طلب و در خانه موزه انتظامي نيز نمايش "آستانه" کار الهه مونسي اجرا مي شوند.

تئاتر باربد نيز يک نمايش با عنوان "لايک" به کارگرداني عباس رنجبر روي صحنه دارد.

در تماشاخانه دراما نمايش "پدر " به کارگرداني ميکائيل شهرستاني اجرا مي شود.

تئاتر موج نو به اجرايي از مرتضي غفاري با عنوان "فاجعه مدرن کوشيرو" اختصاص يافته است و فانوس هنر پارس نيز دو نمايش با عنوان هاي "سايه سبز سيلويا" کار پرنيا قناتي و "همتون منو ميشناسين" کار سامان ارسطو دارد.

مرکز منشور هنر نمايش "رقص کاغذ پاره ها" کار سياوش اسد و نمايش "جرم" کار مهرداد بيگي را در دو سالن خود به نمايش گذاشته است.

نمايش "سال کبيسه عيسي" کار علي برجي نيز در تئاتر المپيک اجرا مي شود.

اما در فرهنگسراهاي تهران که اين روزها اجراهاي حرفه اي تئاتر دارند بايد به فرهنگسراهاي نياوران ، ابن سينا ، سرو، بهمن ، ملل و انديشه اشاره کرد که جمعا به اجراي 12 نمايش اختصاص يافته اند.

در ابن سينا نمايش هاي "خرمشير" کار مجتبي خمسه و "زردک و خانوم کوچيک" کار رضا توکلي اجرا مي شوند. در نياوران نمايش هاي "رم" کار محسن ميرزاخاني ، "رينالد روباهه" کار احمد تيموري ، "کمدي اتفاقات" کار ميثم عبدي ، "مرد نيست" کار ايمان مسلخ در حال اجرا هستند. فرهنگسراي سرو نيز صبح ها شاهد اجراي نمايش "پنيرک" کار عليرضا دهقاني است و فرهنگسراي بهمن به اجراي "رمي جمرات" کار محسن معيني اختصاص دارد.در فرهنگسراي ملل نمايشي از احسان مجيدي با عنوان "استخوان ماهي جادويي" روي صحنه است و فرهنگسراي ارسباران نيز سه نمايش با عنوان هاي "خاکسپاري اسپوزيتو" کار نيما ذاکر ، "من آيدا رو نمي فروشم" کار مجيد علم بيگي و "يک دم و دو گوش" کار ريحانه سلامت را روي صحنه دارد.

در تماشاخانه ايرانشهر دو نمايش "هتلي ها" کار حميد رضا آذرنگ و "برناردو مرده است" کار علي سرابي اجرا دارند و در خانه هنرمندان ؛ سالن انتظامي ، نمايش هايي از پويا صادقي و روح الله سميع با عناوين "سرگيجه" و "اصول تعميرات تلويزوين سياه و سفيد" اجرا مي شود.

درحالي که در تالار هنر دو نمايش "جشن بزرگ بزرگ " و " پادشاهي که سه پسر داشت و ..." آخرين اجراهاي خود را پشت سر مي گذارند، خانه نمايش شاهد آغاز اجراي "ايستاده در موقعيت" به کار گرداني وحيد نفر است. نمايش "بيضايي" کار محمد مساوات هفته آخر اجرا را در سنگلج سپري مي کند و تالار محراب نيز دو نمايش "آواي آب" کار آتيه جاويد و "جواديه" کار کهنوج تاراج را روي صحنه دارد.در مجموعه تئاتر شهر نيز دو نمايش "باغ آلبالو" کار آتيلا پسياني و "موش توي پيت حلبي" کار علي هاشمي در حال اجرا هستند.

"متاستاز" به کارگرداني علي اصغر دشتي نيز که قرار است در سالن هاي مختلف سطح شهر اجرا شود پس از اجرا در مجموعه تئاتر شهر روزهاي پاياني هفته جاري را با اجرا در تماشاخانه باران سپري خواهد کرد.

اين در حالي است که تعدادي از سالن‌هاي حرفه اي تهران همچون سالن اصلي مجموعه تئاتر شهر ، تالار وحدت ، سالن هاي حافظ و فردوسي هنوز اجرايي را روي صحنه ندارند و همزماني ماه آبان با محرم و صفر باعث شده است که در اين ماه نمايش کمدي و تئاتر آزاد اجرا نشوند.

حال که گام اوليه در افزايش سالن هاي تئاتر به همت بخش خصوصي و حمايت بخش دولتي با تسهيل مجوزهاي لازم برداشته شده ، اين نگراني که آيا کيفيت آثار نمايشي در اين عرصه پر رقابت مي تواند رضايت مخاطبان را کسب کند وجود خواهد داشت. بي شک ادامه حيات سالن هاي خصوصي با افزايش تعداد مخاطبان و استمرار حضور تماشاگران ميسر خواهد بود و سپردن اين مهم به دست تقدير، آسيب جدي بر نخستين سرمايه هايي که در اين مسير فعال شده اند دارد.

شکل گيري روابط عمومي هاي قدرتمند ، برپايي کارگاه هاي آموزشي در خصوص بازاريابي تئاتر و قدرتمند سازي مديران سالن ها و متخصصان روابط عمومي در اين خصوص ، برنامه ريزي خلاقانه براي افزايش تعداد تماشاگران تئاتر ، استفاده از سرمايه گذاري نهاد ها و موسسات دولتي (حتي غير فرهنگي) براي توليد نمايش هاي باکيفيت ، تاکيد جدي بر کيفيت آثار نمايشي که روي صحنه مي روند و... شايد راه هايي قابل دسترس و اميدبخش در اين زمينه باشند. در غير اين صورت بزرگ شدن پيکره ظاهري تئاتر، خطر انفجار اميدهاي بسته شده به اين نهال تازه پا را در پي خواهد شد.


 اكران "33" در سينماهاي آمريكا 

 آفرينش:فيلم سينمايي «33» از جمعه اين هفته در سينماهاي آمريکا اکران مي‌شود.آنتونيو باندراس و ژوليت بينوش در اولين اکران عمومي فيلم سينمايي «33» با نجات‌يافتگان واقعي حادثه فيلم ديدار کردند.فيلم سينمايي «33» به کارگرداني پاتريشيا ريگن، داستان حادثه‌اي را روايت مي‌کند که طي آن سي و سه معدنچي شيليايي در عمق 200 متري زمين اسير شدند.آنتونيو باندراس، در اين فيلم در نقش ماريو سپولويدا ظاهر شده است.


 "رونالدو "روي فرش قرمز لندن  

 مهر:کريستيانو رونالدو بازيکن سابق تيم منچستر يونايتد براي نمايش فيلمش روي فرش قرمز لندن رفت.

به نقل از رويترز، کريستيانو رونالدو بازيکن پرتغالي براي نمايش فيلمي مستند با عنوان «رونالدو» که پرتره‌اي از او است، روي فرش قرمز رفت. رونالدو در اين مراسم با الکس فرگوسن سرمربي سابق تيم منچستر يونايتد همراه شده بود و اواخر شب ژوزه مورينيو هم به آن‌ها پيوست.

اين فيلم که توسط تيمي ساخته شده که مستندهاي آيرتون سنا و ايمي واين‌هاوس را ساخته بودند، به قسمت حرفه‌اي زندگي رونالدو و همچنين لحظات احساساتي‌تر بين او و پسرش مي‌پردازد.


 «شيفت شب» در تالين 

 آفرينش:نوزدهمين جشنواره بين المللي فيلم تالين ميزبان «شيفت شب» ساخته نيکي کريمي است.

در جشنواره فيلم تالين که از سال گذشته به جمع پانزده رويداد رده اول رقابتي در تقويم فياپف ملحق شده است، از «شيفت شب» براي نمايش در بخش پانوراما و از نيکي کريمي براي رياست هيات داوران دعوت به عمل آمده است. آخرين فيلم نيکي کريمي پيش از اين در جشنواره فيلم فجر مورد تجليل قرار گرفته و در نخستين نمايش بين المللي در بخش مسابقه جشنواره فيلم ورشو به روي پرده رفته است.

اين رويداد سينمايي از 22 آبان تا 8 آذر در شهر تالين در کشور استوني برگزار مي شود.


 اکران "رودخانه مرموز " در فرهنگسراي ملل 

 آفرينش:فيلم "رودخانه مرموز " ساخته کلينت ايستوود محصول 2004در فرهنگسراي ملل اکران مي شود.

فيلم رودخانه مرموز ساخته کلينت استوود محصول 2004 اکران ميشود .داستان فيلم فيلم از سکانس سه پسربچه که در يکي از خيابان‌هاي آمريکا مشغول بازي در خيابان و حک کردن نامشان روي يک بلوک بتوني خيس هستند آغاز مي‌شود که ناگهان ديو بويل به دست کودک‌دزداني ربوده مي‌شود و...

علاقمندان جهت شرکت در سلسله نشست "سينماي ملل "مي توانند چهارشنبه 20 آبان ساعت 16 به نشاني ، بزرگراه صدر ، بلوار قيطريه بوستان قيطريه فرهنگسراي ملل مراجعه نمايند.


 دنياي هنرمندان 

 جذاب ترين بازيگر سينما هشتادساله شد

آلن دلون، چپ دست رام نشدني

مريم اخوان صالح

کشور فرانسه در تاريخ سينماي جهان جايگاهي خاص و مهم دارد، نه تنها به خاطر اينکه خاستگاه سينماست و برادران لومير در آن متولد و باليده‌اند، بلکه براي بزرگاني که در عرصه سينما خودنمايي کرده‌اند.

کارگردانان بزرگي در سينماي فرانسه ظهور کرده‌اند که هر کدام صاحب نام و عنوان در سينماي جهان هستند، نام آوراني که سينما به نوعي مديون آنان است. در عرصه نقد نويسي نيز که سر آمد هستند، سينماي «موج نو» نيز محصول همين سينماست.

نام آوري سينماي فرانسه در جهان، فقط به واسطه کارگردانان بزرگ و منتقدان کاربلد نيست، بلکه در آسمان بازيگري نيز ستاره‌هايي در آن درخشيده‌اند که هر کدام درخشش خاص خود را داشته و دارند. هنرمنداني چون، ژان گابن بزرگ، ايو مونتان، لويي دوفونس، ژاک تاتي، کاترين دونو، ژان رنو، ژرار دپارديو، روژه هنن و چندين و چند ستاره ديگر. اين بازيگران، نه تنها در فرانسه، بلکه در جهان نيز شهره هستند. بازي خوب آنان هرگز از ياد علاقه‌مندان سينما بيرون نرفته و نخواهد رفت.

هر کدام از اين نقش آفرينان بزرگ، سبک بازيگري خود را داشته و دارند و توانايي آنان بر همه ثابت شده است. در ميان خيل بازيگران سينماي فرانسه، بازيگري وجود دارد که براي علاقه‌مندان سينه چاک سينما جذابيت بيشتري دارد، اين نقش آفرين توانا کسي نيست جز آلن دلون، بازيگري که براي آن همتايي پيدا نشده و نخواهد شد.

اين بازيگر توانا، با فيزيک مناسب و چهره‌اي جذاب و دوست داشتني، جايگاه ويژه‌اي در سينما دارد. چهره زيبا و بازي توانا موجب شده تا آلن دلون در جهان طرفداران بيشماري پيدا کند. هر چند تماشاگران همواره با اغلب بازيگران همذات پنداري پيدا مي‌کنند، اما حس آنان به آلن دلون از جنس ديگري بود. آنان همواره او را پيروز مي‌خواستند، وقتي هم در پايان برخي فيلم‌ها کشته مي‌شد، تماشاچيان او را يک قهرمان دانسته و برايش اشک مي‌ريختند.

اين چپ دست رام نشدني و خوش تيپ، توانست با بازي‌هاي خوب خود مدت‌ها مورد توجه علاقه‌مندان سينما باشد. کارگرداناني که با آلن دلون کار مي‌کردند با ويژگي‌هاي او کاملاً آشنا بوده و با استفاده از اين ويژگي‌ها و جذابيت خدادادي، فيلم‌هاي تماشاگر پسندي ساختند. همه فيلم‌هايي که آلن دلون در آنها بازي کرده از طرف منتقدان به عنوان فيلم شاخص شناخته نمي‌شوند، اما تماشاگران آنها را دوست داشته و با لذت به تماشايشان مي‌نشستند.

بعد از فيلم خوب «روکو و برادرانش » آلن دلون در جاده موفقيت گام برداشت، اما اوج شهرت او در دهه هفتاد ميلادي بود. دهه‌اي که در آن فيلم‌هاي بسياري بازي کرد و در اغلب آنها نقش يک گانگستر و آدم کش را به عهده داشت. کشته شدن آلن دلون به يک سنت تبديل شده بود و در آخر بسياري از فيلم‌ها، چه نقش آدم کشت را داشت و چه پليس بايد کشته مي‌شد، زيرا مرگ او تاثير خوبي روي تماشاچي داشت.

يکي از کشورهايي که سينما دوستان آن علاقه خاصي به آلن دلون و بازي او دارند، ايران است. هر گاه فيلمي با بازي او در سينماهاي کشور اکران مي‌شد، علاقه‌مندان براي ديدن آن فيلم شتاب مي‌کردند. سينماي جهان بازيگران جذاب و زيبارو زياد داشته، اما همگان اذعان دارند که آلن دلون خوش تيپ‌ترين و جذاب‌ترين بازيگر سينماست.

اين ستاره سينما که امروز هشتادمين سال تولد خود را جشن مي‌گيرد، هر چند چهره‌اش به زيبايي دوران جواني نيست، اما همچنان خوش تيپ و جذاب است.


 ميز خبــر 

 با حضور وزير ارشاد افتتاح مي‌شود:

بيست وسومين دوره هفته كتاب و نمايشگاه «كتاب هنر» در فرهنگستان هنر

بيست و سومين دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران و نمايشگاه «كتاب هنر» در فرهنگستان هنر 23 آبان افتتاح مي‌شود.

به گزارش آفرينش، آيين افتتاح بيست و سومين دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران همراه با نمايشگاه كتاب‌هاي تخصصي هنري با حضور علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، محمدعلي معلم‌دامغاني رييس فرهنگستان هنر، سيد عباس صالحي معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مجيد غلامي‌جليسه دبير هفته كتاب و تني چند از مديران و مسئولان فرهنگي كشور در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.

«كتاب هنر»، نخستين دوره نمايشگاه تخصصي كتاب‌هاي هنري است كه بيش از 20 موسسه انتشاراتي فعال (دولتي و غيردولتي) در حوزه هنر، آثار منتشر شده از 60 ناشر فارسي و 20 ناشر لاتين را براي دانشجويان، پ‍‍ژوهشگران وعلاقه‌مندان هنر از 23 تا 30 آبان ، ساعت 10 تا 18 عرضه مي‌كنند.

آيين گشايش بيست و سومين دوره هفته كتاب به همراه نخستين «نمايشگاه تخصصي كتاب‌هاي هنري فارسي و لاتين» با عنوان «كتاب هنر» روز شنبه 23 آبان ساعت 15 در تالار ايران فرهنگستان هنر به نشاني خيابان ولي‌عصر(عج)، پايين‌تر از چهارراه طالقاني، پلاك 1552 برگزار مي‌شود.

معرفي فيلمنامه هاي راهيافته به پنجمين جشنواره مستقل خورشيد

فيلمنامه هاي راهيافته به بخش مسابقه فيلمنامه پنجمين جشنواره فيلم مستقل خورشيد، معرفي شدند.به گزارش آفرينش، محمدرضا اصلاني، هدي سياه تيري و ستاره سماوي، بعنوان اعضاي هيئت انتخاب بخش مسابقه فيلمنامه اين جشنواره، آثار راهيافته به اين بخش را به شرح ذيل معرفي کردند:

330 سي سي خاطره / الهام معروفي

از شش جهتم راه ببستند / بهزاد لطفي و الهام معدني

او (راديکال) / عليرضا اسفنديار نژاد

پلکان / محسن باقري دستگردي

سه، دو، يک، باي / اعظم جعفري رستگار

هبوط / سپيده ميرحسيني

گفتني است اين آثار از ميان 55 فيلمنامه رسيده به دبيرخانه اين جشنواره، انتخاب شده اند.

لازم به يادآوري است که پنجمين جشنواره فيلم مستقل خورشيد با تأکيد بر ضرورت گسترش توليد آثار ارزشمند تجربي و خلاق و نيز با توجه به اهميت حمايت از توليد آثار برگزيدگان جشنواره، در اين دوره بخش ويژه اي را به مسابقه فيلمنامه آثار کوتاه تجربي اختصاص داده است و جايزه خود را در اين بخش به بهترين فيلمنامه با رويکردي خلاق، تجربي، نوگرا، پيشرو و هنري اهدا مي نمايد.

«پنجمين جشنواره فيلم مستقل خورشيد» بعنوان رويداد ويژه سينماي مستقل تجربي در کشور به همت پايگاه حمايت از فيلم کوتاه مستقل و دبيري مهدي يارمحمدي، دي ماه سال جاري در تهران برگزار مي شود.


 رد پاي قريحه 

 لاك

امن ترين خانه ي لاك پشت ها

لاك اوست

اما عقاب اين را مي داند...

محمد مهدي پاكي


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي