جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5148

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس جمهوري روسيه:
هيچکس حق ندارد به‌جاي مردم سوريه تصميم بگيرد


چين عليه داعش "جنگ" به راه مي‌اندازد


العبادي: حزب بعث، داعش را رهبري مي‌کند


پوتين فرمان آغاز همکاري هسته اي روسيه با ايران را امضا کرد


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر

رئيس جمهوري در اجلاس تهران تاكيد كرد؛
ارتقاي جايگاه جهاني كشورهاي صادرکننده گاز در بازار انرژي


خبر


همايش بين المللي ديابت


انتخاب مائوريسيو ماکري از حزب راستگرا به رياست جمهوري آرژانتين


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس جمهوري روسيه:
 هيچکس حق ندارد به‌جاي مردم سوريه تصميم بگيرد  

 
حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار آقاي ولاديمير پوتين رئيس‌جمهوري روسيه با استقبال از گسترش بيشتر همکاريهاي «دوجانبه، منطقه‌اي و بين‌المللي» از حضور تأثيرگذار مسکو در مسائل منطقه‌اي به‌ويژه سوريه تمجيد کردند و افزودند: نقشه بلندمدت امريکا براي منطقه به زيان همه ملتها و کشورها به‌ويژه ايران و روسيه است و بايد با هوشمندي و تعامل نزديکتر، آن را خنثي کرد.

رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار که حدود دو ساعت طول کشيد، آقاي پوتين را شخصيت برجسته‌اي در دنياي امروز خواندند و با تشکر از تلاشهاي اين کشور در موضوع هسته‌اي افزودند: اين مسئله به يک سرانجامي رسيده است اما ما هيچ اعتمادي به امريکايي‌ها نداريم و با چشمان باز، رفتار و عملکرد دولت امريکا را در اين قضيه تحت نظر داريم. ايشان با اشاره به جديت آقاي پوتين و مسئولان جمهوري اسلامي ايران براي گسترش روابط دوجانبه خاطرنشان کردند: سطح همکاريها از جمله در مسائل اقتصادي مي‌تواند بسيار بيشتر از سطح فعلي توسعه يابد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به همکاري مناسب تهران- مسکو در عرصه‌هاي سياسي- امنيتي، مواضع رئيس‌جمهور روسيه به‌ويژه در يکسال و نيم اخير را در مسائل مختلف، خيلي خوب و مبتکرانه خواندند و افزودند: امريکايي‌ها هميشه تلاش مي‌کنند رقباي خود را در موضع انفعال قرار دهند اما شما اين سياست را خنثي کرديد.

ايشان، تصميمات و اقدامات مسکو در موضوع سوريه را موجب افزايش اعتبار منطقه‌اي و جهاني روسيه و شخص آقاي پوتين برشمردند و افزودند: امريکايي‌ها در نقشه‌اي بلندمدت، درصددند با تسلط بر سوريه و سپس گسترش کنترل خود بر منطقه، خلأ تاريخي تسلط نداشتن بر غرب آسيا را جبران کنند که اين نقشه تهديدي براي همه ملتها و کشورها به‌ويژه روسيه و ايران است.

رهبر انقلاب تأکيد کردند: امريکايي‌ها و دنباله‌هاي آنها در مسئله سوريه درصددند اهداف تحقق نيافته خود از راه نظامي را در عرصه سياسي و پاي ميز مذاکره محقق کنند که بايد با هوشمندي و از موضع فعال، جلوي اين کار را گرفت.

حضرت آيت الله خامنه‌اي اصرار امريکايي‌ها بر رفتن بشار اسد يعني رئيس‌جمهور قانوني و منتخب مردم سوريه را از جمله نقاط ضعف سياستهاي اعلامي واشنگتن دانستند و افزودند: رئيس‌جمهور سوريه در انتخاباتي سراسري رأي اکثر مردم سوريه را با ديدگاههاي «سياسي، مذهبي و قومي مختلف» به‌دست آورده و امريکا حق ندارد اين رأي و انتخاب مردم سوريه را ناديده بگيرد.

رهبر انقلاب تأکيد کردند: درباره سوريه هر راه حلي بايد با اطلاع و موافقت مردم و مسئولان اين کشور دنبال شود.

ايشان کمکهاي باواسطه و بي‌واسطه امريکايي‌ها به گروههاي تروريستي از جمله داعش را از ديگر نقاط ضعف آشکار سياستهاي امريکا خواندند و افزودند: همکاري با کشورهايي که به‌خاطر حمايت از تروريستها اعتباري در افکار عمومي منطقه و جهان ندارند نشان مي‌دهد امريکايي‌ها از ديپلماسي شرافتمندانه برخوردار نيستند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي تأکيد کردند: به همين علت ما به‌جز مسئله هسته‌اي (که البته آن هم دلايل خاص خود را دارد) نه درباره سوريه و نه در هيچ موضوع ديگري مذاکره دوجانبه با امريکايي‌ها نداريم و نخواهيم داشت.

رهبر انقلاب اسلامي، حل صحيح موضوع سوريه را بسيار مهم و در آينده منطقه تأثيرگذار برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر تروريستهايي که اين جنايات را در سوريه مرتکب مي‌شوند سرکوب نشوند، دامنه فعاليتهاي مخرّب آنها به آسياي ميانه و مناطق ديگر گسترش خواهد يافت.

در اين ديدار رئيس‌جمهور روسيه نيز با اشاره به تجربيات ارزشمند رهبر انقلاب اسلامي و ابراز خشنودي از ديدار ايشان گفت: توسعه روابط دو کشور از جمله در عرصه فناوري، هوافضا و تکنولوژيهاي پيشرفته شتاب بيشتري يافته و ما بسيار خرسنديم که با جمهوري اسلامي ايران در موضوع امنيت و حل‌وفصل بحرانهاي منطقه‌اي و جهاني نيز همکاري بسيار فعالي داريم.


  چين عليه داعش "جنگ" به راه مي‌اندازد 

پايگاه خبري اکسپرس: به دنبال اعدام يکي از شهروندان چين به دست تروريست‌هاي داعش، رئيس‌جمهوري چين گفته است که عليه اين گروه تروريستي جنگ به راه مي‌اندازد. گروه تروريستي موسوم به داعش اخيرا از اعدام يک شهروند چيني 50 ساله به نام "فان جينگوي" خبر داد که در کنار يک شهروند نروژي به اسم "اوله جان" اعدام شد. در واکنش به آن شي جينپينگ، رئيس‌جمهوري چين گفت که عمليات‌هاي تروريستي خشونت‌بار را سرکوب مي‌کند و به جنگ عليه داعش مي‌پيوندد. رئيس‌جمهوري چين گفت: چين همکاري با جامعه بين‌المللي را تقويت مي‌کند و قاطعانه عمليات‌هاي تروريستي خشونت‌بار را که جان بي‌گناهان را مي‌گيرد و صلح و امنيت جهاني را به مخاطره مي‌اندازد، سرکوب مي‌کند. داعش در مجله دابق خود تصاوير بزرگي از دو مرد اعدام شده، منتشر کرد. اين اخبار جديد به آتش کشته شدن سه شهروند چيني در گروگانگيري مالي افزود. شي جينپينگ اين حملات "ظالمانه و وحشيانه" به هتلي در مالي را که 27 کشته بر جاي گذاشت، محکوم کرد.


 العبادي: حزب بعث، داعش را رهبري مي‌کند 

 
شفق نيوز:نخست وزير عراق ضمن تشبيه شيوه‌هاي داعش در قتل و شکنجه مردم به شيوه‌هاي حزب منحل شده "بعث"، اعلام کرد: براساس اطلاعات موثق رهبران حزب بعث داعش را رهبري مي‌کنند. حيدر العبادي، نخست وزير عراق در کارگاهي که با عنوان "اصلاح سيستم گمرکي" در بغداد برگزار شده بود، خاطر نشان کرد: شيوه‌هايي که داعش در قتل، شکنجه و سرکوب مردم به کار مي‌برد مشابه شيوه‌هاي حزب سابق بعث است و طبق اطلاعات دقيق مراکز پژوهشي و تحقيقاتي، اعضاي حزب بعث رهبري داعش را بر عهده دارند. وي ادامه داد: با کاهش قيمت جهاني نفت و کاهش درآمدهاي نفتي عراق، ما با هزينه سنگين مبارزه با داعش مواجه هستيم هزينه‌اي که نمي‌توانيم آن را محدود کنيم، زيرا جنگ با داعش يک جنگ سرنوشت‌ساز است و اين گروه تروريستي به نام دين، تلاش مي‌کند اسلام را نابود کند. العبادي با تاکيد بر اهميت ايستادگي و مقاومت در نبرد با داعش گفت: دو سوم جنگي که عراق با تروريسم دارد،‌ جنگ رواني است.


 پوتين فرمان آغاز همکاري هسته اي روسيه با ايران را امضا کرد 

 
ايرنا:«ولاديمير پوتين» رئيس جمهوري روسيه با امضاي سند رفع محدوديت ها و ممنوعيت هاي همکاري هاي هسته اي اين کشور با ايران که بخشي از آن براي عملياتي کردن بندهاي فني برجام است، دستور اجراي اقدامات مورد نظر دو کشور را در عرصه فناوري هسته اي براساس مقررات بين المللي صادر کرد.

براساس بخشي از متن اين سند که در مسکو انتشار يافت، افزون بر لغو ممنوعيت فروش تجهيزات، فناوري و کالاهاي مربوط به واردات اورانيوم غني سازي شده از ايران، دو کشور مي توانند در زمينه سرمايه گذاري براي اجراي طرح هاي مشترک هسته اي همکاري کنند. بنا به دستور پوتين، منطبق با توافق برجام بين ايران و 1+5 همکاري هاي دو کشور در رابطه با رآکتور اراک و صادرات اورانيوم غني شده انجام خواهد شد و روسيه اورانيوم کم غنا به ايران ارسال مي کند.همچنين در اين بخش ها، کالاها، فناوري ها، خدمات اداري و پشتيباني براي همکاري هاي هسته اي توسط روسيه ارائه خواهد شد.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 اجلاس شصت و چهارم IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري دوم-15

شصت وچهارمين اجلاس IAU

هيأت مديره

مکزيکو سيتي، 13تا15 نوامبر2001

پيش نويس يادداشت هاي اجلاس کميته مالي

جمعه، 16 نوامبر 2001

رئيس: لوس وِبِر، معاون رئيس انجمن – رئيس قبلي دانشگاه ژنو، سوئيس

شرکت کنندگان: هَنزوَن گينکِل، رئيس انجمن- رئيس دانشگاه ملل متحد، ژاپن، جَستين تورنِز، رئيس قبلي دانشگاه ژنو، سوئيس

دبيرخانه: فرنزاِبِرهارد، دبيرکل- اِوا اِگرون- پولاک، دبيرکل منتخب

اسناد زمينه

• 64AB-3، گزارش فعاليت هاي 2000،فصل71، صفحه 23

• 64AB-7، حساب ها در سي ام سپتامبر 2001

• 64AB-8، پيش نويس بودجه 2001 تا 2002

حساب هاي ازتاريخ سي ام سپتامبر 2001

(سال بودجه، اکتبر 2000 تا سپتامبر2001)

خلاصه مذاکرات: وضعيت مالي انجمن آنگونه که دراجلاس لوس آنجلس در 1996 ارائه شده است دليلي براي آشفتگي است. بدهي هاي انجمن به حدود000/000/4 فرانک فرانسه رسيد. تصميم گرفته شده بودکه اين بدهي قبل ازکنفرانس دوربان درسال2000 باز پرداخت گردد. اين سياست موفقيت آميزبوده است. با تشکر زيادبه خاطرکنترل بسيار محکم روي بودجه و اين واقعيت که بدهيهاي مشخص که به سيستم تامين اجتماعي فرانسه(URSSAF، کمک هاي استخدام کننده) پرداخت نشده بود، تحت يک قانون از محدوديت ها قرارگرفت بدين معني که، تامين اجتماعي فرانسه بعداز اين پرداخت ادامه آن را لازم نمي داند.

درحال حاضر، وضعيت مالي دليلي براي رضايت تقريبي است که با يک درآمد 000/181/7 فرانک فرانسه وهزينه000/122/7 فرانک فرانسه، مازادي برابر000/59 فرانک فرانسه باقي مي گذارد. اگر اين وضعيت بهبود بيشتري پيدا کند با توجه به اينکه کمک به بودجه سال 1999- 2000 به طور معمول توسط يونسکو پرداخت نشده است، لذا IAU ناگزير هست بخش بيشتري از کمک هاي خود را حذف نمايد.

حتي در اين صورت، وضعيت مالي انجمن هنوز هم توجه خاص را نياز دارد و دلايل آن به شرح زير است:

1- جريان هاي درآمد و هزينه به طورکامل منطبق نيستندکه باعث مي شود انجمن در وضعيتي قرارگيردکه پول قرض کندچرا که ذخيره نقدي انجمن بدون قرض کفايت نمي کند. اين قرض متحمل پرداخت بهره ميگردد،اگرچه فرض براين است که بخشي از وام، پرداخت ديرهنگام به تأمين اجتماعي فرانسه مي باشد. ازآنجاييکه جريان پرداخت هاي عضويت در تابستان کم است، اين موضوع يک شوک ايجاد مي کند که براساس آن سطح بدهي هاي ايجاد شده تا آخر سال بودجه بالا مي باشد(به سند حساب هاي PP2-2 ، AB 64-7نگاه شود). طبق نظردبيرکل، نصف بدهي هاي صورت گرفته تا آخر سپتامبر هم اکنون بازپرداخت شده است.

2- انجمن منابع خيلي کمي براي فعاليت هاي مالي که تقاضاي آنها از خارج است دارد. عناصراصلي که درآمدها صرف آن مي‌شود عبارتنداز حقوق ها، کمک به انتشارات براي اعضا و اجلاس هاي هيأت مديره. حساب ها به يک گزارش مثبت برگشته اند. بدين ترتيب کميته مالي پيشنهاد تصويب حساب‌ها را توسط هيأت مديره دارد.


 يك نكته از هزاران 

 نفوذهاي نرم در خلأ حضور جدي و مسئولانه

شايد بازي كردن نسل جوان با اسمارت فون‌ها و تبلت‌ها دستي امري عادي در جامعه امروزي باشد و چرا كه بازي كردن هيچ اشكالي ندارد و بنا به مقتضيات زمان نوع و سبك بازي‌ها تغيير مي‌كنند.

اما جالب است بدانيد برخي بازي‌هاي رايانه‌اي بنا به سفارش برخي كشورها براي ورود به جوامعي خاص طراحي، توليد و تكثير مي شود و از اين طريق اهداف و خواسته‌هاي موردنظرشان با حركتي نرم و روان در جوامع هدف نهادينه مي‌گردد.

شايد بسياري از ما با بازي «كلش آف كلنز» آشنا باشيم و يا از بازي كنندگان آن هستيم. اين بازي به تنهايي در ايران از طريق خريد«جم» از سوي كاربران مبلغ 54 ميليارد تومان در سال كسب درآمد مي‌كند. حال فقط به بار مالي آن توجه كنيد و تبعات فرهنگي آن را ناديده بگيريد.


 ميز خبر 

 ارتش سوريه دو منطقه مهين و حوارين در حومه حمص را آزاد کرد

ارتش سوريه دو منطقه مهين و حوارين را در جنوب شرقي حومه حمص (شمال دمشق) از عناصر گروهک تروريستي داعش پاکسازي کرد.به گزارش خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، ارتش و نيروهاي مردمي سوريه با پاکسازي اين دو منطقه آخرين مقر گروهک تروريستي داعش را در اين منطقه منهدم کردند.ارتش و نيروهاي مردمي سوريه همچنين در حمله به مواضع عناصر گروهک تروريستي داعش در دير الزور دستکم 40 تروريست داعشي را به هلاکت رسانده و انبار اسلحه و مهمات آنها را منهدم کردند.

ارتش سوريه در درگيري با عناصر گروهک تروريستي داعش در اطراف فردودگاه دبر الزور 10 تروريست را کشتند.

نيروهاي ويژه آمريکايي "به‌زودي" وارد سوريه‌ مي‌شوند

نماينده ويژه رئيس جمهوري آمريکا در ائتلاف بين‌المللي ضد داعش اعلام کرد، همان طور که دولت واشنگتن وعده داده بود به‌زودي نيروهاي عملياتي ويژه آمريکا وارد خاک سوريه خواهند شد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، برت مک‌گورک، نماينده ويژه باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا در ائتلاف بين‌المللي ضد داعش که جايگزين ژنرال جان آلن شده، گفت: وظيفه نيروهاي عمليات ويژه آمريکا سازماندهي نيروهاي محلي در مبارزه با تروريست‌هاي داعش در شمال سوريه است.

دميرتاش از سوء‌قصد جان سالم به در برد

منابع کرد، در ترکيه مدعي شدند که خودروي حامل صلاح‌الدين دميرتاش، رئيس حزب اپوزيسيون دموکراتيک خلق ترکيه در شهر دياربکر مورد اصابت گلوله قرار گرفت.به گزارش روزنامه تودي زمان گزارش داد، صلاح‌الدين دميرتاش با خودروي ضد گلوله خود در حال بازگشت از فرودگاه دياربکر به خانه‌اش بود که هدف حمله قرار گرفت اما گلوله نتوانسته از شيشه خودرو عبور کند و به وي آسيبي برساند.

بنا بر اين گزارش، دميرتاش حتي صداي گلوله‌ را هم نشنيده و محافظان زمان پياده شدن از خودرو‌ جاي گلوله را بر روي شيشه مشاهده کردند.

پس از اين سوء‌قصد دميرتاش براي بازرسي‌ و بررسي‌هاي بيشتر به مرکز پليس مراجعه کرده است.

وي افزود: اين نيروها به زودي وارد خاک سوريه خواهند شد.

هندوستان يک موشک مافوق صوت رهگير را "با موفقيت" آزمايش کرد

هند از آزمايش موفق موشک مافوق‌ صوت رهگير خود که يک سيستم دفاع موشکي پيشرفته محسوب مي‌شود، خبر داد.به گزارش پايگاه خبري پي.تي.آي، سازمان توسعه و تحقيقات دفاعي هندوستان يک موشک ساخت داخل رهگير مافوق صوت را آزمايش کرد. اين موشک بخشي از نخستين فاز برنامه دفاع موشکي بالستيک هند است.

به گفته مقام هاي دفاعي هند، اين آزمايش براي اثبات پارامترهاي مختلف رهگيري موشک در حين پرواز در سايتي واقع در نزديکي خليج بنگال انجام شده است.

تعطيلي دو روزه فرودگاه‌هاي اربيل و سليمانيه عراق از بيم موشک‌هاي روسيه

خطوط هوايي عراق تمامي پروازها از و به فرودگاه اربيل و سليمانيه را به مدت 48 ساعت به حالت تعليق درآورد.به گزارش شبکه خبري سومريه نيوز، مسئولان شرکت هواپيمايي عراق در بيانيه‌اي اعلام کردند که اين تصميم با هدف حمايت از مسافران به دليل عبور موشک‌هاي کروز و راکت از درياي خزر، ايران و عراق به سمت سوريه اتخاذ و به مدت 48 ساعت از ساعت هشت صبح به وقت محلي آغاز شده است.

در اين بيانيه آمده است که هيچ گونه موشک يا راکتي در بر فراز ديگر مناطق عراق وجود ندارد و پروازها به صورت عادي در فرودگاه‌هاي بغداد، نجف و بصره ادامه دارد. اين تعليق پرواز شامل فعاليت‌هاي غير پروازي شرکت‌هاي هواپيمايي در اين فرودگاه‌ها نمي‌شود.

روسيه اخيرا حملاتي را به پايگاه‌هاي داعش در سوريه آغاز کرد که اين حملات از طريق موشک‌هايي صورت مي‌گيرد که از درياي خزر شليک شده و از حريم هوايي ايران و عراق به سمت سوريه عبور مي‌کند.


  رئيس جمهوري در اجلاس تهران تاكيد كرد؛
 ارتقاي جايگاه جهاني كشورهاي صادرکننده گاز در بازار انرژي 

 
رييس جمهوري اسلامي ايران در سخنراني سومين اجلاس سران کشورهاي صادرکننده گاز گفت: بدون شک اجلاس سران مجمع کشورهاي صادرکنندگان گاز يکي از مهمترين رويدادهاي مربوط به انرژي، بويژه صنعت گاز محسوب مي شود.

به گزارش ايرنا، دکتر حسن روحاني افزود: بدون شک اجلاس سران مجمع کشورهاي صادرکنندگان گاز يکي از مهمترين رويدادهاي مربوط به انرژي، بويژه صنعت گاز محسوب مي شود و هدف از اين اجلاس، همکاري براي يافتن راهکارهايي جهت حمايت از منافع جمعي کشورهاي عضو مجمع، توسعه همکاري ميان کشورها در زمينه هاي مختلف از جمله اکتشاف، توليد و تجارت گاز طبيعي، هماهنگي سياست ها در راستاي افزايش سهم گاز طبيعي در ترکيب انرژي مصرفي جهان و ارتقاي جايگاه مجمع در عرصه بين المللي انرژي است.

وي اضافه کرد: در پاسخ به دو چالش تغييرات نامطلوب اقليمي و امنيت دسترسي به منابع اوليه انرژي، بسياري از جوامع پيشرفته مصرف کننده انرژي، در صدد توسعه و استفاده از منابع انرژي هاي تجديدپذير برآمده اند.

رئيس جمهوري اظهار داشت: گرچه براساس چشم اندازهاي معتبر انرژي، سهم انرژي هاي تجديدپذير، در تامين انرژي مورد نياز جهان، تا آينده قابل پيش بيني، محدود خواهد بود و براي گذار از دوران سوخت هاي فسيلي به انرژي هاي تجديدپذير، راهي طولاني در پيش است.

روحاني گفت: بنابراين، اين سؤال مطرح است که، براي تامين انرژي با آلايندگي کمتر و هزينه قابل قبول، در اين دوران گذار، چه بايد کرد؟

وي خظاب به حضار افزود: تصور مي کنم بخش مهمي از راه حل اين معضل، در دسترس ما است و اين موضوعي است که مجمع کشورهاي صادر کننده گاز و اين اجلاس را اهميت جهاني مي بخشد. رئيس جمهوري ادامه داد: گاز طبيعي به عنوان سوختي پاک با منابع غني قابل استحصال براي دهه هاي آينده، سهم قابل توجهي از ترکيب انرژي مصرفي جهان را به خود اختصاص داده است و مزيت هاي اقتصادي، فني و زيست محيطيِ گاز طبيعي، در مقايسه با ساير سوخت ها باعث شده تا اهميت آن به عنوان يک منبع مهم انرژي افزايش يابد. روحاني با اشاره به اين که انتظار مي رود مصرف گاز طبيعي طي دهه هاي آتي نيز افزايش چشم گيري داشته باشد، گفت: همه کشورها بويژه کشورهاي در حال توسعه بر اين باورند که گاز طبيعي مي تواند به عنوان پلي مطلوب، براي گذار از دوران سنتي استفاده از سوخت هاي فسيلي، به دوران بهره برداري بيشتر از انرژي هاي تجديدپذير تبديل شود.

رئيس جمهوري گفت: علاوه بر اين، افزايش تجارت گاز طبيعي باعث افزايش همبستگي ميان جوامع شده و به ثبات، امنيت و يکپارچگي در روابط بين المللي کشورها کمک مي کند.

وي اظهار کرد: به همين دليل ارتقاي جايگاه جهاني مجمع کشورهاي صادرکننده گاز در بازارهاي انرژي، مستلزم ايجاد نگاهي فراگيرتر از گذشته به موضوع است تا مجمع، نقشه راه آينده خود را به درستي تنظيم کرده و زمينه را براي افزايش نقش خود در تامين امنيت انرژي جهاني فراهم کند.

روحاني اضافه کرد: تقويت همکاري کشورهاي عضو، نهادينه سازي تبادل تجربيات و دانش فني ميان آنها و اتخاذ سياست هاي هماهنگ در عرص توليد و بازار، تدابيري است که براي تحقق اين هدف لازم داريم.

رييس جمهوري ادامه داد که همکاري هاي سازمان يافته و مبتني بر تفاهم کشورهاي توليدکنند? گاز در بازارهاي منطقه اي از ارکان تعامل بلندمدت کشورهاي عضو محسوب مي شود و مي تواند موجبات بهره گيري اقتصادي و بهينه سازي انتفاع از منابع محدود و تجديدناپذير را فراهم آورد.

روحاني گفت:در فضاي تعامل بين کشورهاي دوست که داراي منافعي همسو هستند و در يک مجمع بين الدولي که با همدلي اعضاي آن 15 سال پيش در تهران پايه گذاري شد، افزايش منافع يک کشور، ضرورتا با زيان عضو ديگر تامين نمي شود؛ بلکه منافع هر يک از کشورهاي عضو مي تواند در قالب يک استراتژي واحد جمعي با افزايش منافع جمعي و تسهيم آن به صورت بهتري ميسر و تأمين شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: هنر و درايت مجمع کشورهاي صادرکننده گاز، اين است که ضمن رعايت اصل بديهي حق مالکيت و حاکميت کشورهاي عضو بر منابع گازي، و نحوه بهره برداري از آن، که طبعا به مصرف، و تجارت اين منبع مهم انرژي نيز تسري مي يابد، مستمرا زمينه هاي هماهنگي و سازگاري بيشتر سياست هاي انرژي و همکاري و تشريک مساعي اعضاي مجمع را امکان پذير سازد.

رئيس جمهوري اظهار داشت: ايران به عنوان يکي از بزرگترين دارندگان ذخاير گاز طبيعي جهان، از ظرفيت بسيار بالايي براي توليد و صادرات گاز طبيعي و مشارکت بيشتر در تامين امنيت عرضه انرژي جهاني برخوردار است.

روحاني گفت: کشور من طي سال هاي گذشته سياست جايگزيني گاز بجاي ساير سوخت هاي فسيلي را به کار بسته و در حال حاضر حدود 70 درصد ترکيب انرژي ايران را گاز تشکيل مي دهد.


 خبر 

 دکترلاريجاني در ديدار با نخست وزير الجزاير:

مواضع دو کشور ايران و الجزاير در صحنه بين‌المللي به هم نزديک است

رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: الجزاير و کشورهاي آفريقاي شمالي زمينه هاي فراوان و مناسبي براي همکاري هاي اقتصادي و سياسي دارند و بخش هاي خصوصي مي توانند به گسترش اين همکاري ها کمک نمايند اما بازارهاي تجاري الجزاير براي تجار ايراني بايد شناخته شود.

به گزارش خانه ملت دکتر علي لاريجاني در ديدار با عبدالمالک سلال نخست‌وزير الجزاير گفت: کشور شما هميشه مواضع مناسبي درخصوص مسائل هسته‌اي ايران و همچنين سوريه داشته است و همين مسئله زمينه‌هاي همکاري را با ثبات‌تر خواهد کرد و مواضع ما در صحنه بين‌الملل بهم نزديک است.

وي با اشاره به رفتارهاي دوگانه غربي‌ها نسبت به مسئله حقوق بشر تصريح کرد: حقوق بشر به‌عنوان دستاويزي بريا برخي از کشورها شده است و آنها سعي مي‌کنند با توسل به اين مسئله، نظم و امنيت کشورها را از هم بپاشند.

رئيس مجلس خاطرنشان کرد: درگيري در کشورهاي اسلامي اين فرصت را براي برخي از کشورها به‌وجود مي‌آورد که حاشيه‌اي براي خود ايجاد کنند زيرا کشورهاي درگير جنگ داخلي، فرصتي براي توجه به مسائل بين‌المللي نخواهند داشت و به دنبال برقراري امنيت در داخل کشورشان هستند و از طرف ديگر اين درگيري‌ها به کشورهاي قدرت‌طلب، اين فرصت را مي‌دهد که با اعزام نيرو در مسائل داخلي کشورها دخالت کرده و قلمرو حکومتي خود را گسترش دهند.

وي در ادامه تاکيد کرد: متاسفانه به خاطر حمايت‌هاي برخي از کشورهاي منطقه از تروريسم، آنها توانسته‌اند امنيت منطقه را بهم بريزند ولي اکنون که حوزه عمليات گروه‌هاي تروريستي گسترش پيدا کرده و برخي از کشورهاي حامي آنها را با خطر مواجه ساخته است، تلاش براي نابودي آنها بيشتر از گذشته فراهم آمده است.

دکتر لاريجاني در ادامه با اشاره به تشکيل کميسيون‌هاي مشترک ميان ايران و الجزاير براي گسترش همکاري‌هاي اقتصادي، اظهار داشت: اميدوارم که تشکيل اين کميسيون به گسترش همکاري‌هاي اقتصادي دو کشور منجر شود زيرا متاسفانه با وجود اشتراکات فراوان، همکاري‌هاي اقتصادي در سطح پايين قرار دارد.

وي تصريح کرد: پروژه‌هاي زيادي در کشور شما در حال انجام است که متخصصان ايراني مي‌توانند در انجام آنها به شما کمک کنند و همچنين با تسهيل قوانين و مقررات سرمايه‌گذاري و انجام امور تجاري مي‌توان به گسترش اين همکاري‌ها کمک کرد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: مسئله نفت موضع ديگري است که کشورهاي منطقه و همچنين کشورهاي داراي نفت بايد بر روي آن به تفاهم برسند زيرا اکنون به خاطر سياست اشتباهي که برخي کشورها بر روي قيمت نفت انجام داده‌اند، هم به خود و هم به ديگر کشورها آسيب رساند و ضرر خودش هم در اين ميان کم نبوده است و حالا زمان آن رسيده که اين اشتباه اصلاح شود.


 همايش بين المللي ديابت 


  انتخاب مائوريسيو ماکري از حزب راستگرا به رياست جمهوري آرژانتين  


 سرمقاله 

 گرماي انرژي گاز بر روابط ايران و روسيه

حميدرضا عسگري

اجلاس مجمع كشورهاي صادركننده گاز در تهران، جداي از ماهيت اصلي خود كه بر پايه انرژي نهاده شده بود، تحت تاثير حضور روساي جمهور كشورهاي عضو و به ويژه ولاديميرپوتين رئيس جمهوري روسيه گرديد. حضور مستقيم روس‌ها در تحولات سوريه و همكاري نظامي با ايران در مبارزه با داعش، موجب اهميت ديدارهاي مقامات ارشد دو كشور گرديد وديدار پوتين با رهبرمعظم انقلاب نقطه عطف اين گفتگوها بود.

بي شك حضور روس‌ها در سوريه موجب يك تعادل سياسي و نظامي در عرصه جهاني گرديد. از يكسو فشارهاي سياسي بر ايران مبني بردخالت و آتش افروزي در سوريه خنثي شد و از سوي ديگر عمليات گسترده نظامي جنگنده‌هاي روسي ضرب شستي در مقابل ائتلاف نظامي غرب بود. با حضور نيروهاي روسيه و پوشش زميني نيروهاي ارتش سوريه، حزب الله و مستشاران ايراني، ضربات سنگيني بر پيكره تشكيلات تروريستي داعش وارد شد.

مسلماً هماهنگي نظامي ايران و روسيه در جهت منافع خاصي است كه هريك در چشم‌اندازهاي استراتژيك خود به آن توجه دارند و در يك نقطه مشترك به تشريك مساعي رسيده‌اند. اما اين هماهنگي نظامي نياز به تقويت سياسي مستمر و قوي داشت كه اجلاس گازي توانست به خوبي از عهده اين مهم برآيد. درحال حاضر مساعي طرفين در سوريه نابودي داعش و آزادسازي مرزهاي اين كشور مي‌باشد.

شايد اهداف آنها در اين موضوع مشترك نباشد، اما در ابزار تحقق آن اشتراك دارند و تقويت روابط سياسي در مقطع فعلي مولفه‌اي است كه از سوي طرفين به خوبي آن را درك كرده‌اند.

اظهارنظر در مورد مرحله پس از پايان جنگ سوريه و چگونگي ادامه روابط ايران روسيه، بسيار زود و غيرمتعارف مي‌باشد. اما شكي در منافع روس‌ها در حفظ سوريه از دست تروريست‌هاي داعش نيست و ازجهتي نيز تجربه تاريخي روابط ايران و روسيه، اين احتمال را تقويت مي‌كند كه پس از پايان درگيري و يا سيرتحولات نظامي به نفع دولت دمشق، نگرش و عكس‌العمل روس‌ها نسبت به فعاليت و خواسته‌هاي ايران در سوريه تغيير جهت دهد!

ازآنجا كه تنها مولفه ثابت در عرصه سياست "منافع مطبوع " مي‌باشد، لذا بايد جانب احتياط را نسبت به تعميق روابط با روس‌ها رعايت كرد.

از جهت ديگر جدايي از آنها نيز در مقطع فعلي موجب زياده گويي و زيادي خواهي برخي كشورهاي منطقه و فشارهاي غرب خواهد شد. لذا بهره گيري از پتانسيل روس‌ها براي تعديل قوا در تحولات سوريه بسيار لازم و ضروريست، اما نبايد فراموش كرد كه مساعي مشترك دو كشور صرفاً برسر مبارزه با داعش مي‌باشد و در پاره‌اي موارد اساسي در مورد نحوه تشكيل حكومت و اعضاي تشكيل دهنده آن اختلافاتي پنهان و عيان وجود دارد.

ايران از سه سال پيش به كمك نيروهاي حزب الله هزينه هاي سنگيني را در سوريه انجام داده است و امروز روس‌ها با به خطر ديدن توازن قدرت منطقه‌اي و جهاني خود با قدرت پا به عرصه تحولات گذاشته‌اند و قصد دارند با قدرت نظامي آينده سياسي روس‌ها طبق خواسته‌هاي خود رقم بزنند. خواسته‌هايي كه در آن راضي كردن اسرائيل، همراه سازي عربستان و تقويت ارتشي سكولار در سوريه، از مهمترين‌ آنهاست.

اما از ديدگاه ايران تحولات و تغييرات سوريه بايد براساس خواسته‌هاي مردمي شكل گيرد و تضعيف حكومت دمشق در مقابل امنيت اسرائيل به هيچ وجه قابل پذيرش تهران نخواهد بود. همچنين نفوذ سياست‌هاي افراطي سعودي و ايجاد اختلافات فرقه‌اي و مذهبي در سوريه از ديگر خط قرمز‌هاي ايران براي‌ آينده سرزمين شام مي‌باشد. قدر مسلم انسجام داخلي سوريه پس از حزيمت تروريست‌ها برعهده ارتش اين كشور خواهد بود. اما ارتش سوريه با توجه به وابستگي‌هاي تاريخي به مسكو مسلماً اجرا كننده سياست‌هاي روسيه خواهد بود، لذا نقش نيروهاي دفاع ملي كه مورد حمايت ايران و حزب الله هستند كمرنگ خواهد شد و احتمال بروز اين اختلاف نيز ميان سياست‌هاي تهران- مسكو دور از ذهن نيست.

باتمام اين اوصاف تقويت روابط و تعملات سياسي ميان و روسيه در مقطع فعلي امري ضروري است كه اوپك گازي اين مهم را به خوبي منثه ظهور گذاشت. بايد با نگاهي منطقي به منافع و مقتضيات بين المللي كشورمان انعطافي اصولي را سرلوحه سياست خارجي نماييم، تا بسته به شرايط و تحولات مختلف بتوانيم از تعاملات خود با غرب و شرق استفاده كنيم. قطعاً مسير يكطرفه را پيمودن موجب پشت كردن به فرصت‌هايي است كه از آنها گذر مي‌كنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي