جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5148


دلايل غافلگير کننده بد رفتاري کودکان


چه رابطه اي بين کبد و زيبايي پوست وجود دارد؟


نارسايي کليه احتمال سرطان را افزايش مي دهد


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 دلايل غافلگير کننده بد رفتاري کودکان  

 به گزارش آفرينش وبه نقل از سايت باغ دارو کودکان با رفتارشان است که احساسات و افکارشان را نشان مي دهندو غالباً از طريق رفتار آنچه را که نمي توانند به زبان بياورند، بيان مي کنند.هنگام تعيين قوانين و انضباط هايي که به بد رفتاري منجر مي شود، بررسي علل احتمالي در رابطه با مشکلات رفتاري مي تواند کمک کننده باشد.

آن ها به توجه نياز دارند

وقتي بچه ها به توجه نياز دارند، بد رفتاري به شدت معنا پيدا مي کند. بچه‌ها اغلب هنگامي که والدين با تلفن صحبت مي کنند يا هنگام ديد و بازديد با دوستان و اقوام و مشغوليت هاي ديگر، احساس مي کنند کنار گذاشته شده اند و بنابراين ناله مي کنند، اوقات تلخي مي کنند و يا خواهر و برادر ديگر را کتک مي زنند تا جلب توجه نمايند. حتي اگر اين توجه، توجه منفي باشد باز هم آن را طلب مي کنند.بچه ها مي خواهند يک بزرگ تر به آن ها نگاه کند، صحبت کند و به آن ها کمي توجه نمايد. ناديده گرفتن رفتارهاي منفي و تحسين رفتارهاي مثبت، يکي از بهترين راه هاي مقابله با جلب توجه است.

از ديگران کپي برداري مي کنند

آن ها خواه بدرفتاري يک همکلاسي در مدرسه را ببينند يا چيزي را از تلويزيون، آن را تکرار خواهند کرد. محدود کردن آنچه که کودکان در معرض آن قرار مي گيرند، بسيار حائز اهميت است.به برنامه هاي تلويزيوني که بچه ها مي بينند، بازي هاي ويديويي و يا منظره هاي آنلاين نظارت داشته باشيد. براي آموزش رفتارهاي مناسب در موقعيت هاي مختلف به کودک خود، يک مدل رفتاري سالم طراحي کنيد.

محدوديت ها را امتحان مي کنند

هنگام وضع قوانين، وقتي که اجازه انجام کاري را به آن ها نمي دهيد، مشتاقند که با آن روبه رو شوند. آن ها محدوديت ها را محک مي زنند، فقط براي اين که بفهمند وقتي قوانين را مي شکنند چه عواقبي خواهد داشت.اينکه محدوديت ها را به طور واضح روشن کنيد و نتايج را به صورت مداوم بررسي نماييد، بسيار مهم است.اگر بچه ها فکر کنند که احتمال کمي وجود دارد تا از چيزي دور شوند، بيشتر تمايل دارند آن را امتحان کنند.اگر برايشان روشن کنيد که پس از هر قانون شکني، يک پيامد منفي دريافت خواهند کرد، کم تر قوانين را زير پا مي گذارند.

فقدان مهارت

گاهي مشکلات رفتاري ريشه در کمبود مهارت ها دارد.کودکي که مهارت اجتماعي ندارد، ممکن است به کودکي ديگر آسيب برساند.کودکي که مهارت حل مسئله ندارد، ممکن نيست اتاقش را تميز کند، زيرا وقتي که اسباب بازي هايش در جعبه اسباب بازي جا نمي شود، نمي داند چه بايد بکند.

از نظم و انضباط استفاده کنيد تا مهارت هاي جديدي که به بهبود رفتار کودک کمک مي کند را به او بياموزيد.وقتي کودک شما بد رفتاري دارد، به جاي اينکه نتيجه را به او نشان بدهيد، به او ياد دهيد که در عوض، چه کاري مي تواند انجام دهد.جايگزين هاي بد رفتاري را به او نشان دهيد تا بدين طريق بتواند از اشتباهاتش درس بگيرد.

استقلال طلبي

بچه ها معمولاً براي اثبات استقلال خود، رفتارهاي قطعي و قوانين را زير پا مي گذارند.آن ها در هر مرحله از رشد و نمو، معمولاً استقلال بيشتري مي خواهند.اما در اکثر مواقع نياز به انضباط و راهنمايي دارند، زيرا هنوز براي آن حد از استقلالي که فکر مي کنند حقشان است، آماده نيستند. به عنوان مثال، کودکان پيش دبستاني ياد مي گيرند که کارهاي بيشتري را خودشان انجام دهند و معمولاً دوست دارند که مهارت جديدشان را نشان دهند. در اين بين تلاش مي کنند تا مستقل شوند وممکن است جدال طلب تر شوند و با بي احترامي رفتار کنند.

ممکن است نوجوانان براي اينکه نشان دهند بزرگ شده اند و خودشان مي توانند تصميم گيري کنند؛ سرکش شوند،قوانين را عمداً زير پا بگذارند و سعي کنند به بزرگ ترها نشان دهند که آن ها نمي توانند مجبورشان کنند به انجام کاري که دوست ندارند.


 چه رابطه اي بين کبد و زيبايي پوست وجود دارد؟  

 کبدتان را چقدر مي‌شناسيد؟ آيا مي‌دانيد رابطه مستقيمي بين سلامت کبد و روشني و زيبايي پوست شما وجود دارد؟ بهتر است هيچ وقت کبدتان را دست کم نگيريد. کبد يکي از بزرگ‌ترين و مهم‌ترين عضوهاي داخلي بدن است.

به گزارش سيب سبز ، اين عضو با وزني بين يک تا يک و نيم کيلوگرم، 500 وظيفه متفاوت حياتي را بر عهده دارد. وظايف اين عضو مهم طيف گسترده‌اي از متابوليسم درشت‌مغذي‏ها يعني قندها، چربي‏ها و پروتئين‌ها، ذخيره‌سازي مواد معدني و ويتامين‏ هاي گوناگون را دربرمي‌گيرد.

توليد صفرا براي هضم چربي‏ها و خنثي‏ سازي آمونياک که ماده‌اي بسيار سمي و مضر است، از ديگر وظايفي است که کبد برعهده دارد. تا حدودي با نقش کليدي اين عضو آشنا شديد. بيماري‌‌هاي کبدي بسيار متفاوت هستند که از مشهورترين آنها مي‌توان به هپاتيت، سيروز کبدي، کبد چرب و انسداد مجاري صفراوي اشاره کرد. هر کدام از اين بيماري‌ها قادرند علائمي را روي پوست باقي بگذارند. در ادامه دکتر سعيد صانعي، مشاور گياه درماني در اين زمينه توضيح بيشتري مي‌دهد.

کم کاري کبد ممنوع

اگر کبد در يکي از عملکردهاي خود (تامين انرژي، نيازهاي دارويي، دفع سموم و...) کوتاهي کند، بيماري‌هاي مختلفي ممکن است به وجود آيد. به عنوان مثال بعد از خوردن گوشت، اسيد اوريک در بدن ترشح مي‌شود؛ وظيفه کبد اين است که حدود 95درصد آن را به اوره تبديل کند تا از طريق کليه دفع شود اما اگر به هر دليلي کبد در اين کار کوتاهي کند، ميزان زيادي از اسيداوريک وارد خون شده و فرد در معرض ابتلا به نقرس قرار مي‌گيرد يا سنگ‌هاي اسيداوريکي در بدنش تشکيل مي‌شود.

ممکن است کبد از نظر بافت‌شناسي و فيزيولوژيکي مشکلي نداشته باشد اما کوچک‌ترين نقص در عملکردش مي‌تواند پيامدهاي خطرآفريني را براي فرد به همراه داشته باشد. براي همين توصيه مي‌شود در حفظ سلامتي اين بخش از بدن بکوشيد. در کل بيماري‌هاي کبدي مي‌توانند با بروز برخي عوارض پوستي در بيماران همراه باشد. در مورد هورمون‌ها، متابوليسم چربي و کلسترول، اگر کبد به درستي عمل نکند ممکن است عواقبش به پوست فرد هم سرايت کند و آکنه و جوش‌هاي پوستي ايجاد شود.

سيروز کبدي (اصطلاحي پزشکي است که براي توصيف تخريب تدريجي کبد، در نتيجه وارد آمدن آسيب مزمن به اين اندام به کار مي‌رود) نيز يکسري عارضه‌هاي پوستي را در افراد ايجاد مي‌کند.

بيماران سيروزي چرا سياه مي‌شوند؟

افرادي که به بيماري سيروزي مبتلا هستند به دليل سوختگي خون رنگ پوست‌شان تيره و متمايل به سياه مي‌شود اما چطور خون دچار سوختگي مي‌شود؟ عفونت‌هاي ويروسي مثل هپاتيت B و C به‌طور فعال توليد مثل مي‌کنند و به دليل ضعف سيستم ايمني باعث تخريب سلول‌هاي کبدي مي‌شوند. از تخريب سلول‌هاي کبدي سمومي ترشح مي‌شود که قادرند خون را هم دچار اختلال کنند. اين اختلال‌ها باعث خفگي خون و تيرگي آن شده که به آن خون سوخته مي‌گويند. تيرگي خون به مرور زمان روي پوست رسوب مي‌کند که سياهي پوست در اين افراد ناشي از اين فرآيند است.

منشا لکه‌هاي بارداري از کجاست؟

تا اينجا به اختلال عملکرد کبد اشاره کرديم اما بعضي از عوامل مثل قرص‌هاي ضدحاملگي يا دوران حاملگي هم ممکن است روي کبد اثرات بدي بگذارند؛ تغييرات هورموني در دوران بارداري و مصرف قرص‌هاي ضدبارداري که هورموني هستند، فشار مضاعفي به کبد وارد مي‌کنند. اين فشارها رسوباتي ايجاد مي‌کنند که مانع ترشح صفرا مي‌شوند؛ همين موضوع باعث مي‌شود به مرور لکه‌هايي روي پوست ظاهر ‌شود. به همين دليل برخي از خانم‌ها ممکن است در دوران بارداري با اين لکه‌ها مواجه شوند.

تغذيه مناسب فراموش نشود!

بيماري‌هاي کبد در پزشکي حدود 14 هزار صفحه است که به‌طور خلاصه با برخي از عمده‌ترين آنها تا حدودي آشنا شديد اما چه کار کنيم تا کبدمان دچار مشکل نشود؟! اولين نکته‌اي که بايد رعايت کنيم، تغذيه مناسب است. از آنجايي که کبد قادر به از بين بردن همه سموم بدن نيست، برخي از مواد غذايي به راحتي قابل هضم و تجزيه نيستند و کبد را دچار مشکل خواهند کرد.

از خوردن اين مواد غذايي پرهيز کنيد

• توصيه مي‌شود از خوردن غذاهاي سرخ شده با روغن زياد يا غذاهايي که چربي بالايي دارند، خودداري کنيد.

• برخي از غذاها با يکديگر سازگاري ندارند، به همين دليل بهتر است باهم خورده نشوند. به عنوان مثال ماست به همراه تخم مرغ نبايد خورده شود؛ اشتباهي که خيلي از افراد انجام مي‌دهند. حتي خوردن ماست با ترشي و همچنين تخم‌مرغ با ترشي توصيه نمي‌شود. کبد براي هضم و آناليز اين مواد انرژي زيادي را صرف مي‌کند اما درنهايت ممکن است يکسري مواد زائد وارد کبد و سپس خون شوند و لکه‌هاي پوستي را ايجاد کنند.

• پنيرهاي شور يا پنيرهايي که مدت زيادي است در يخچال مانده‌اند را بهتر است دور بيندازيد و از خوردن آنها صرف‌نظر کنيد.

• غذاهاي خيلي شيرين و به‌طور کلي شيريني‌ها بايد از برنامه غذايي حذف شوند.

• افرادي که مشکل کم خوني ندارند بهتر است در خوردن پسته که باعث غليظ شدن خون مي‌شود، خودداري کنند.

• بهتر است پسته به همراه آب انار خورده شود.

• بعضي از گوشت‌هاي گاو و شتر مصرف زيادشان توصيه نمي‌شود- احشام پير - چون خون را رقيق مي‌کنند.

توصيه مي‌شود که اگر فرد طبع گرمي دارد، پس از خوردن گوشت شتر آب انار، کاهو يا سکنجبين بخورد که طبع گرمش را خنثي کند. گوشت گاو سردي است و بهتر است بعد از آن سير، آويشن‌و... مصرف شود. گوشت گاو نبايد به همراه ماست خورده شود زيرا باعث چرب شدن کبد مي‌شود.


 نارسايي کليه احتمال سرطان را افزايش مي دهد  

 محققان در آخرين تحقيقات خود دريافتند که خطر ابتلا به سرطان هاي کليه و تيروئيد در افراد مبتلا به نارسايي کليه که در حال دياليز هستند، افزايش مي يابد.

به گزارش مهر، در مورد بيماران مبتلا به نارسايي کليه، عملکرد ضعيف کليه و داروهاي تضعيف کننده دستگاه ايمني بدن ممکن است موجب افزايش خطر بروز انواع متفاوت سرطان هاي پيشرفته در فرد شود. اين مطالعه بر ضرورت غربال گري مداوم سرطان در اين بيماران تاکيد دارد.

معمولا افراد مبتلا به نارسايي کليه به خاطر عوامل گوناگون مرتبط با بيماري شان و درمان هايي که دريافت مي کنند، در معرض ابتلا به انواع سرطان ها قرار دارند. آگاهي از اين عوامل مي تواند به پيشگيري از ابتلا به سرطان کمک کند. تيم پژوهش به سرپرستي دکتر «اليزابت يانيک» از موسسه ملي سرطان آمريکا به ارزيابي و بررسي اطلاعات مربوط به 202 هزار و 195 فرد گيرنده پيوند کليه پرداختند. آنها در مطالعات خود متوجه شدند که ريسک ابتلا به سرطان هاي کليه و تيروئيد در فواصل زماني درمان و بخصوص در طول مدت دياليز بالاست.

بالعکس، ريسک ابتلا به سرطان غددلنفاوي غيرهادکين، ملانوما، سرطان ريه، و برخي سرطان هاي پوست در پي پيوند کليه به بالاترين حد خود مي رسد.

اين يافته ها اشکار مي سازد که بدکاري کليه و داروهاي تضعيف کننده دستگاه ايمني بدن تاثيرات بسيار مهمي بر بروز انواع سرطان در بيماران مبتلا به نارسايي کليه دارند.

در حال حاضر نارسايي کليه در سطح جهان رو به افزايش بوده و بالغ بر 2 ميليون نفر از مردم جهان از اين بيماري رنج مي برند.


 خبرهاازعالم علم 

 پرورش نخستين تارهاي صوتي کاربردي جهان در آزمايشگاه

محققان دانشگاه ويسکانسين براي نخستين بار موفق شده‌اند تارهاي صوتي کاربردي با قابليت توليد صداي واقعي را با استفاده از سلول در آزمايشگاه پرورش بدهند.

به گزارش ايسنا، اين دستاورد براي افرادي که صداي خود را در اثر بيماري، آسيب‌ديدگي يا جراحي تهاجمي از دست داده‌اند، بسيار نويدبخش است.

تارهاي صوتي در حالت نظري نسبتا ساده هستند: دو نوار عضله نرم که لايه‌اي از چين‌هاي ظريف مخاط درون آن‌ها قرار گرفته است. زماني که هوا توسط آن‌ها تحت فشار قرار مي‌گيرد، لايه داخلي با سرعت 1000 برابر يک ثانيه لرزيده و به انسان اجازه مي‌دهد تا طيف گسترده‌اي از صداهاي متنوع را توليد کند.

اما بسياري از بيماري‌ها و عمل‌هاي جراحي مي‌توانند بر اين لايه حساس آسيب رسانده و بيماران را دچار ناتواني در توليد صدا کنند.

اکنون تيمي از محققان دانشکده بهداشت عمومي دانشگاه ويسکانسين در مديسون توانسته‌اند نمونه‌هاي المثناي کاربردي اين تارهاي صوتي را در آزمايشگاه پرورش دهند.

اين محققان يک چارچوب کلاژن سه‌بعدي را به همراه دو نوع مختلف سلول شامل فيبروبلاست‌ها و سلول‌هاي اپيتليال مورد استفاده دادند. فيبروبلاست‌ها به شکل عضله نرم تار صوتي و سلول‌هاي اپيتليال به شکل مخاط پوشش‌دهنده ظريف داخلي اين عضلات پرورش يافتند. اين سلول‌ها از يک اهداکننده مرده دريافت شد و حنجره نيز از بيماراني که به دليل ضرورت از بدن آن‌ها حذف شده بود، بدست آمد.

اين تارهاي صوتي در نهايت براي دو هفته در آزمايشگاه پرورش يافته و به طول 16 ميليمتر و ضخامت يک ميليمتر رسيدند. محققان سپس اين تارها را در حنجره بدست آمده از سگها کاشته شد که طي آزمايشات، از ميان يک ناي جعلي درون آن‌ها هوا دميده شد. نتيجه حاصله يک صداي زير بود که البته شبيه صداي سگ نبود. اگرچه ممکن است اين نتيجه موفقيت‌آميز به نظر نرسد اما در حقيقت تار صوتي در ابتدا تقريبا به همين شکل آغاز به کار مي‌کند. انسان مي‌تواند صدا را با استفاده از ارتعاشات ثابت در حلق و دهان شکل داده و صداهاي غني و بافت‌دار را توليد کند.

محققان همچنين براي بررسي دوام زيستي اين تار صوتي آزمايشگاهي، بخشهاي کوچکي را درون موش‌هاي داراي سيستم ايمني مشابه انسان قرار دادند. اين اندام توسط بدن موش‌ها رد نشد که نشان مي‌دهد احتمالا در بدن انسان نيز پذيرفته خواهند شد.


 خبرپزشكي 

 اسرار شگفت‌انگيز زمان خواب و طول عمر

يک متخصص آسيب‌شناس و محقق طب سنتي ايران گفت: علت خواب وجود رطوبت معتدل در مغز است که باعث سستي سلول‌هاي عصبي مي‌شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران حسن اکبري ، با اشاره به اينکه زمان خواب با طول عمر رابطه مستقيم دارد و علت خواب وجود رطوبت معتدل در مغز است که باعث سستي سلول‌هاي عصبي مي‌شود، اظهار کرد: علت خواب وجود رطوبت معتدل در مغز است که باعث سستي سلول‌هاي عصبي مي‌شود. اين عامل موجب غليظ شدن راهها و مجاري عصبي و نفوذ آب در مسيرهاي عصبي و بي‌حسي موقت حواس ظاهري شامل بينايي، شنوايي، بويايي، چشايي و لامسه مي‌شود. وي افزود: خواب باعث بي‌تحرکي اندام‌هاي ارادي و آرامش اندام‌هاي غيرارادي مانند دستگاه تنفسي، گوارش، هاضمه و قلب مي‌شود. اين امر باعث بهتر کارکردن اندام‌هاي غيرارادي خواهد شد.

چرا بي‌خواب مي‌شويم؟

اکبري تصريح کرد: هر عاملي که باعث از بين رفتن رطوبت معتدل مغز شود، زمينه بي‌خوابي را در افراد مهيا مي‌سازد.افراد چاق، افراد سن بالا، افرادي که مزاج گرم و خشک يا سرد و خشک دارند، افرادي که مغز آنها رطوبت کمتر و خشکي بيشتري داشته باشند، بيماران گوارشي، افرادي که داراي سوءهاضمه يا بيماري‌هاي خاص هستند، دچار عارضه بي‌خوابي مي‌شوند.

بهترين زمان خواب

اين متخصص آسيب شناس و محقق طب سنتي ايراني تاکيد کرد: بهترين زمان خواب براي کودکان و نوجوانان 9 شب، بزرگسالان 9 تا 10شب و سالمندان مانند کودکان و نوجوانان 9 شب است.به طور معمول کودکان و نوجوانان بايد حداقل 6 ساعت و حداکثر 10 ساعت، بزرگسالان 6 ساعت و نوزادان 23 ساعت يا بيشتر در طول شبانه‌روز بخوابند.

اسرار شگفت‌انگيز زمان خواب و طول عمر

اکبري با اشاره به ارتباط زمان خواب با طول عمر توصيه کرد: از نظر بيولوژي بهترين زمان خواب هنگام تاريکي طبيعي شب و بهترين زمان خواب اول شب و از ساعت 9 تا 12 است، زيرا از ساعت 9 تا 12 کورتيزول خون کم مي‌شود، اگر در اين مدت زمان افراد بخوابند، صبح با هوشياري و سلامتي بيشتري بيدار مي‌شوند و شاداب خواهند بود. وي افزود: در ساعت‌هاي اوليه شب و از ساعت 10 تا 12 شب، هورمون‌هاي جذب، رشد و هضم بدن ترشح مي‌شوند. هرکسي در اين مدت زمان بخوابد آثار آن 2 برابر مفيدتر است و طول عمر بيشتري خواهد داشت.اما اگر بعد از اين مدت بخوابد طول عمر آنها کمتر خواهد شد. پس به طور کلي زمان خواب با طول عمر افراد رابطه مستقيم دارد، زيرا در اين مدت زمان رطوبت مغز کافي است و فرد بدن سالم‌تري دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي