جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5148


موضع ايران در برابر اوپک


احتمال حذف آمريکا از بازار گاز

مديرعامل شرکت ملي گاز تشريح کرد:
برنامه‌هاي صادرات گاز به عراق و عمان


معادلات انرژي


خبر


 موضع ايران در برابر اوپک 

 
وزير نفت ايران مي‌گويد اوپک بايد براي افزايش توليد نفت خام ايران در قالب ظرفيت روزانه 30 ميليون بشکه‌اي خود فضا ايجاد کند.به گزارش ايسنا شبکه خبري بلومبرگ در گزارشي درباره بازگشت ايران به بازار جهاني نفت نوشت: زنگنه با بيان اينکه اوپک احتمالا سقف توليد روزانه 30 ميليون بشکه‌اي خود را در نشست ماه آتي تغيير نخواهد داد مي‌گويد: اين سازمان بايد در چارچوب ظرفيت 30 ميليون بشکه‌اي خود فضاي بازگشت ايران را به بازار هموار کند.

زنگنه به خبرنگاران گفت: ايران از اوپک خواسته که بازگشت اين کشور به سطوح قبلي توليد را پس از لغو تحريمها زمينه‌سازي کند.

اميرحسين زماني‌نيا معاون امور بازرگاني و بين‌الملل وزارت نفت ايران مي‌گويد: ايران قصد دارد ظرف پنج الي شش ماه پس از لغو تحريم‌ها روزانه يک ميليون بشکه به توليد نفت خود بيفزايد و اين افزايش بايد در چارچوب ظرفيت کنوني اوپک باشد.

نفت برنت از اواسط سال جاري در پي استراتژي اوپک مبني بر دفاع از سهم بازار جهاني خود در برابر رقبايي همچون توليدکنندگان نفت شيل آمريکا بيش از 60 درصد قيمت خود را از دست داده است.

سازمان کشورهاي صادرکننده نفت(اوپک) که حدود 40 درصد نفت جهان را تامين مي‌کند در 17 ماه گذشته بالاتر از سقف 30 ميليون بشکه‌اي خود نفت توليد کرده است. اين سازمان براي بررسي سياست‌هاي خود در زمينه توليد در چهارم دسامبر در وين تشکيل جلسه خواهد داد.

زنگنه خاطرنشان کرد: انتظار ندارم که توافق جديدي در نشست اوپک حاصل شود. اوپک بيشتر از سقف توافق شده در حال توليد نفت است و من از آنها مي‌خواهم که توليد خود را کاهش داده و به اين سقف توليد احترام بگذارند. اما اين به معني اين نيست که ما توليد خود را افزايش نخواهيم دارد زيرا اين حق ما است که به بازار برگرديم.

ايران قبل از تشديد تحريم‌ها در سال 2012 دومين توليدکننده بزرگ نفت اوپک بود. ايران در حال حاضر پنجمين توليدکننده نفت در اين سازمان است و ماه گذشته روزانه 2 ميليون و 700 هزار بشکه نفت (براساس آمار بلومبرگ) نفت توليد کرده است.

زنگنه مي‌گويد: در نامه‌اي به اعضاي اوپک خواستار بررسي بازگشت ايران به بازار و مديريت آن شده است. ما نيازي به دريافت مجوز از سوي هيچ سازماني براي بازگشت به سطح قبلي توليد نداريم و اين يک حق مسلم براي ما است.

زنگنه گفت: بيشتر اعضاي اوپک قيمت 70 دلار براي هر بشکه نفت را منصفانه مي‌دانند.

نفت برنت آخرين بار در ماه دسامبر و چند روز پس از جلسه اوپک در وين و تصميم براي مقاومت در برابر درخواست اعضايي همچون ونزوئلا براي کاهش توليد در سطح 70 دلار معامله شد. نفت برنت در آخرين معاملات روز 20 نوامبر در محدوده 45 دلار در هر بشکه دادوستد شده است.

نيکلاس مادورو، رئيس‌جمهور ونزوئلا قرار است 23 نوامبر در تهران با ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه ديدار و درباره قيمت نفت مذاکره کند.

روسيه که در اوپک عضويت ندارد پس از کاهش قيمت نفت عربستان براي خريداران در شمال غرب اروپا و شروع اين کشور به فروش نفت در بازارهاي سنتي روسيه همچون لهستان با رقبايي در اروپا مواجه شده است.

روسيه سال گذشته نيز با ونزوئلا همکاري‌هايي را در زمينه بازار نفت انجام داد چرا که کاراکاس به دنبال اقدامي هماهنگ با توليدکنندگان خارج از اوپک براي متوقف کردن روند کاهش قيمت نفت بوده است.

الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه روز گذشته در تهران گفت: عرضه و تقاضاي جهاني نفت در بهترين حالت توسط بازار تنظيم مي‌شود.

نواک خاطرنشان کرد: هرگونه تخفيف درخصوص قيمت نفت روسيه به شرکت هاي نفتي مربوط مي‌شود نه به وزارت انرژي روسيه.

زنگنه همچنين گفت که قرار است با نواک در تهران براي مذاکره درباره بازار نفت ديدار داشته باشد.

ايران ميزبان نشست سران کشورهاي صادرکننده گاز در روز دوشنبه است.


 احتمال حذف آمريکا از بازار گاز 

 وزير نفت نيجريه نسبت به تبديل آمريکا به کشور صادرکننده گاز واکنش نشان داد و گفت: قطعاً هرگونه افزايش توليد گاز براي همه کشورها تهديد است و بايد ديد آمريکا چقدر مي‌تواند در بازار باقي بماند.«امانوئل ايبه کاچيکوو» در پاسخ به مهر درباره تبديل آمريکا از يک کشور واردکننده به صادرکننده گاز و تهديد ورود گاز آمريکا به بازار جهاني براي اعضاي مجمع کشورهاي صادرکننده گاز، گفت: هر گونه افزايش توليد گاز براي تمامي کشورها يک تهديد به شمار مي‌رود.

رئيس دوره‌اي مجمع کشورهاي صادرکننده گاز با اعلام اينکه هزينه‌هاي توليد گاز در آمريکا به شدت پايين است و سرمايه‌گذاري قابل توجهي در اين حوزه انجام گرفته است، تصريح کرد: آمريکا به طور سنتي يک بازار خوبي براي فروش به شمار مي‌رود.

وزير نفت نيجريه با اعلام اينکه مهم اين است که آمريکا و ساير کشورهاي صادرکننده گاز تا چه حد مي‌توانند در بازار باقي بمانند؟ اظهار داشت: قطعاً سهم حضور کشورها در بازار را عرضه و تقاضا و قيمت‌ها تعيين مي‌کنند.

محمدحسين عادلي دبيرکل مجمع کشورهاي صادرکننده گاز هم در پاسخ به اين پرسش با بيان اينکه صادرات گاز ايالات متحده آمريکا تا چند سال آينده به 60 ميليون تن در سال افزايش مي‌يابد، گفت: بر اين اساس پيش‌بيني مي‌شود با آغاز سال جديد ميلادي، ظرفيت صادرات گاز آمريکا به 12 ميليون تن افزايش يابد که اين افزايش توليد تا چند سال ادامه مي‌يابد.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه برخي از کشورهاي اروپايي و آسيايي مقصد گازهاي صادراتي آمريکا به شمار مي‌روند، اظهار داشت: چالش جديد مجمع کشورهاي صادرکننده گاز، افزايش رقابت در بازار پس از افزايش صادرات گاز آمريکا است.

وي با بيان اينکه در کنار آمريکا، برخي کشورها همچون استراليا و کشورهاي شرق آفريقا هم به جمع صادرکنندگان گاز جهان مي‌پيوندند، تاکيد کرد: با اين وجود پيش‌بيني مي‌شود از سال 2020 ميلادي تقاضا براي گاز مجمع کشورهاي صادرکننده گاز افزايش يابد و سهم اين کشورها در بازار بالا برود.


 مديرعامل شرکت ملي گاز تشريح کرد:
 برنامه‌هاي صادرات گاز به عراق و عمان 

 مديرعامل شرکت ملي گاز گفت: براي صادرات گاز به عمان و احتمالا تبديل آن به ال‌ان‌جي در آنجا خط لوله‌اي 48 اينچي را به جاسک مي‌کشيم.به گزارش ايسنا، حميدرضا عراقي در حاشيه نشست مجمع کشورهاي صادرکننده گاز با بيان اينکه اين شرکت تنها مسئول اتصال خط لوله گاز است و صادرات ال‌ان‌جي فعلا بر عهده شرکت ملي نفت قرار دارد، اظهار کرد: برقراري خط لوله مي‌تواند همزمان با انتقال ال‌ان‌جي صورت گيرد و بنابراين بصره در صورت تمايل مي‌تواند هر دو را همزمان از ايران دريافت کند.

وي با بيان اينکه شرکت ملي گاز عهده‌دار بستن قرارداد و اجراي خط لوله گاز است، تصريح کرد: در حال حاضر ما قراردادي را با عراق بسته‌ايم و خودمان نيز آن را اجرا مي‌کنيم. در مورد صادرات ال‌ان‌جي، جوادي مديرعامل شرکت ملي نفت مذاکرات را انجام مي‌دهد و تا کنون در اين مورد عراق و چند کشور اعلام آمادگي کرده‌اند.

عراقي درباره وضعيت مذاکرات در مورد صادرات گاز ايران به عمان اظهار کرد: من طي مذاکره‌اي که با وزير انرژي عمان داشته‌ام قرار شده است که قرارداد اين کار با وزير نفت ايران به نتيجه برسد و ما پس از بسته‌شدن قرارداد، آن را اجرايي کنيم.

به گفته وي خط لوله انتقال گاز به عراق طي هفته گذشته از سوي اين کشور و وزير نفت ايران نهايي شده است و بيژن زنگنه به شرکت ملي گاز تاکيد کرده است که خود را براي برقراري اين ارتباط آماده کند.

مديرعامل شرکت ملي گاز درباره خط لوله انتقال گاز به عمان خاطرنشان کرد: قرار است ما خط لوله‌اي به جاسک بکشيم که اين خط لوله 48 اينچي تا لب دريا خواهد بود اما مقصد نهايي آن در آن طرف دريا هنوز به ما اعلام نشده است.

عراقي با تاکيد بر اينکه هنوز ميزان سرمايه‌گذاري مورد نياز براي صادرات گاز به عمان مشخص نشده است، درباره برنامه‌هاي آتي ايران براي صادرات گاز با خط لوله به کشورهاي همسايه گفت: ما در حال حاضر طبق قرارداد در حال گازرساني به ترکيه هستيم و روزانه 30 ميليون متر مکعب گاز به اين کشور صادر مي‌کنيم.

وي افزود: بعد از آن عراق و شهر بغداد است که با آنها نيز قراردادي براي فروش گاز بسته‌ايم. اگر زماني کويت اعلام آمادگي کند با اين شهر نيز قرارداد گازي خواهيم داشت.

مديرعامل شرکت ملي گاز همچنين درباره گازرساني به کشورهاي همسايه ايران از راه خليج فارس، اظهار کرد: ما امکان استعداد بالقوه صادرات گاز به آنها را داريم و آنها نيز نياز دارند. فکر مي‌کنم بعد از اين شرايط کشورهايي چون هند و عمان با ايران قرارداد ببندند.

وي همچنين درباره قراردادهاي گازي ايران با کشورهاي همسايه شرقي گفت: ما با پاکستان نيز قرارداد داريم و افغانستان نيز امکان بستن قرارداد را دارد اما هنوز مذاکره‌اي انجام نشده است. البته شرکت‌هاي محلي افغانستان مثل هرات براي صادرات گاز با ما صحبت کرده‌اند ولي هنوز خود دولت افغانستان مذاکره جدي با ما نداشته است.

وي درباره صادرات گاز به عمان براي تبديل به ال‌ان‌جي اظهار کرد: براي بستن قراردادي با عمان براي صادرات گاز و تبديل آن به ال‌ان‌جي در اين کشور مذاکراتي داريم و احتمالا قراردادي مي‌بنديم اما بحث‌ها در حال حاضر بر سر اين است که ال‌ان‌جي توليدشده از سوي ايران فروخته مي‌شود؛ يا به عمان يا به طور مشترک.

به گفته عراقي، قرارداد ايران با عراق از ابتداي فروردين‌ماه و ابتدا با ظرفيت هفت ميليون متر مکعب و سپس 13 و نهايتا 25 ميليون متر مکعب اجرا خواهد شد.

وي تصريح کرد: کشيدن خط لوله به بغداد تمام شده است و دو قسمت ديگر دارد که سال آينده تمام مي‌شود ولي از اول سال آينده صادرات به بغداد صورت مي‌گيرد.

مديرعامل شرکت ملي گاز درباره اين خط لوله خاطرنشان کرد: اگر در جاسک صنعتي غير از پترو شيمي باشد به آنجا هم گاز داده مي‌شود و مردم جاسک هم از طريق اين خط، گاز خواهند داشت.

عراقي در ادامه با بيان اينکه ايجاد خط لوله سوآپ با آذربايجان نيز در مراحل مذاکره قرار دارد، تصريح کرد: ايجاد سوآپ ظرفيت خاصي نيز ندارد و ما بيش از 50 تا 70 ميليون متر مکعب مصرف گاز در شمال کشور داريم که در صورت ايجاد سوآپ در جنوب کشور آن را تحويل مي‌دهيم.

وي درباره مصرف داخلي گاز در کشور گفت: در کشور ما مصرف سطح بالايي دارد و نيروگاه‌ها در سال 1392، 35 درصد گاز مي‌گرفتند، در 1393، 50 درصد گاز به آنها داديم و امسال 80 درصد ما گاز مي‌دهيم يعني 80 درصد سوخت نيروگاه‌ها به گاز تبديل شده و گاز اضافه را به نيروگاه‌ها داده‌ايم که هوا را آلوده نکند.

مديرعامل شرکت ملي گاز با بيان اينکه سال آينده تمام نيروگاه‌ها مصرف گاز خواهند داشت، افزود: تا کنون 18 هزار روستا را گازرساني کرده‌ايم و تا پايان امسال نيز 3 هزار روستا را امسال گازرساني مي‌کنيم و سال ديگر نيز به 3 هزار روستاي ديگر گازرساني مي‌کنيم يعني مي‌توان گفت روند رشد توسعه در ايران به حدي مي‌رسد که به تمام روستاها گازرساني مي‌شود.


 معادلات انرژي 

 وزير نفت:

به دليل مشغله کاري از کميسيون اقتصادي هيات دولت کناره گيري کردم

وزير نفت درباره دليل حذف وي از کميسيون اقتصادي هيات دولت گفت: به درخواست خودم و به دليل مشغله کاري از اين کميسيون کناره گيري کردم.

به گزارش ايرنا، ابلاغ حکم حذف وزير نفت از کميسيون اقتصادي دولت توسط اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري، ابهامات و پرسش هايي را درباره علت اين تصميم مطرح کرد.

در حکم جهانگيري که در اواخر آبان ماه منتشر شد، آمده بود: هيات وزيران در جلسه 17 آبان ماه امسال به استناد اصل يکصد و سي و هفتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران تصويب کرد وزير نفت از ترکيب کميسيون اقتصاد موضوع بند (1) ماده (6) اصلاحي آئين نامه داخلي هيات دولت حذف شود.

با توجه به اينکه وزارت نفت از مهمترين وزراتخانه هاي اقتصادي دولت به شمار مي رود، اتخاذ اين تصميم، باعث بروز ابهاماتي شد.

بيژن زنگنه دليل خروج وزارت نفت از کميسيون اقتصادي هيات دولت را درخواست وي اعلام کرد و افزود: به دليل مشغله کاري، فرصت نداشتم به طور مرتب در جلسات کميسيون اقتصادي هيات دولت حضور پيدا کنم.

زنگنه اضافه کرد: براي تصميم گيري در کميسيون اقتصادي دولت، نياز به حد نصاب وزيران بود که به دليل غيبت من، مشکلاتي در روند تصميم گيري ايجاد مي شد.

وزير نفت خاطرنشان کرد: کميسيون اقتصادي هيات دولت درباره موضوع هاي مختلف اقتصادي کشور تصميم گيري مي کند، و برگزاري مرتب اين جلسه ها، امري مهم است؛ بنابراين حضور نداشتن من در اين جلسات مشکلات ساز مي شد.

برنامه ايران براي سوآپ گاز آذربايجان

معاون وزير نفت از مذاکره با کشورهاي روسيه و جمهوري آذربايجان براي سوآپ روزانه 50 تا 60 ميليون مترمکعب گاز خبر داد.به گزارش آفرينش ، حميدرضا عراقي در جمع خبرنگاران درباره برنامه جديد سوآپ گاز کشورهاي حاشيه درياي خزر همچون روسيه و جمهوري آذربايجان گفت: هم اکنون مذاکرات به منظور ايجاد کريدور سوآپ گاز از جمهوري آذربايجان آغاز شده است.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران در پاسخ به پرسش مهر با اعلام اينکه براي ايران محدوديت و ظرفيتي به منظور سوآپ گاز وجود ندارد، تصريح کرد: در شرايط فعلي بيش از 50 تا 70 ميليون متر مکعب گاز در شمال کشور مصرف مي شود که در صورت ايجاد سوآپ در جنوب کشور آن را تحويل مي‌دهيم.

معاون وزير نفت با بيان اينکه با راه اندازي فازهاي پارس جنوبي حجم تحويل گاز ايران به صنايع و به ويژه نيروگاه‌هاي برق افزايش يافته است، بيان کرد: بر اين اساس از ابتداي سال‌جاري تاکنون حدود 80 درصد سوخت نيروگاه ها با استفاده از گاز طبيعي تامين شده است.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه سال آينده سوخت تمامي نيروگاه‌ها صرفا از محل گازرساني تامين خواهد شد، اظهارداشت: علاوه بر عرضه گاز به نيروگاه ها، اتصال روستاها به شبکه گاز از ديگر سياست‌هاي انرژي کشور به شمار مي رود.

وي با بيان اينکه تاکنون 18 هزار روستا به شبکه گاز متصل شده و تا پايان سال جاري حدود 3 هزار روستا ديگر هم از نعمت گاز طبيعي بهره مند خواهند شد، افزود: مطابق با برنامه در سال 95 هم بايد 3 هزار روستا به شبکه گاز متصل شوند. عراقي از کاهش مديريت مصرف گاز و صرفه جويي به عنوان سياست ديگر گازي ايران ياد کرد و افزود: هم اکنون حدود 600 ميليون متر مکعب گاز در کشور مصرف مي شود که پتانسيل صرفه جويي 20 درصدي در مصرف گاز ايران وجود دارد. معاون وزير نفت همچنين از برنامه افزايش سه برابري حجم صادرات گاز ايران در دوران پساتحريم خبر داد و تاکيد کرد: پيش بيني مي‌شود با امضاي قراردادهاي جديد با کشورهاي عمان، عراق، پاکستان، کشورهاي حاشيه خليج فارس، ظرفيت صادرات روزانه گاز ايران تا سقف 100 ميليون متر مکعب در روز افزايش مي يابد.

مديرعامل شرکت ملي گاز با اشاره به برنامه توليد و صادرات سالانه 10 ميليون تن LNG، خاطرنشان کرد: صادرات گاز ايران از دو مسير خط لوله و LNG انجام مي گيرد.

يارانه فرآورده هاي نفتي مشمول ماليات نيست

رئيس سازمان مالياتي بخشنامه عدم شمول ماليات بر ارزش افزوده بر مابه التفاوت پرداختي (يارانه) دولت بابت فرآورده هاي نفتي (بنزين، نفت سفيد، نفت کوره، نفت گاز و گاز مايع) را ابلاغ کرد.

به گزارش ايرنا، علي عسکري در اين بخشنامه آورده است: با توجه به نامه اول شهريورماه 94 معاون نظارت مالي و خزانه داري کل کشور درخصوص يارانه هاي پرداختي دولت بابت مابه التفاوت فروش فرآورده هاي نفتي (اصلي) شامل بنزين، نفت سفيد، نفت کوره، نفت گاز و گاز مايع و براي وحدت رويه در اتخاذ تصميم نسبت به پرونده ماليات بر ارزش افزوده دوره هاي مالياتي سنوات 1392 و 1393 شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران و شرکت پالايش نفت، مفاد بخشنامه سيزدهم مهرماه 1390 حسب مورد، براي دوره هاي مالياتي ياشده قابل اجرا خواهد بود.


 خبر 

 تجليل از روابط عمومي شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب

اهواز-رسول محمدي

روابط عمومي شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب در يازدهمين سمپوزيوم بين المللي روابط عمومي در رشته ارتباطات الکترونيک به عنوان روابط عمومي برتر برگزيده و تجليل شد .به گزارش آفرينش ،در اين رويداد علمي - آموزشي، از ميان 137 سازمان دولتي و خصوصي، روابط عمومي شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب به عنوان "روابط عمومي برگزيده در رشته ارتباطات الکترونيک" مورد تجليل قرار گرفت و علمدار متولي رييس انتشارات، تبليغات و امور رسانه اين روابط عمومي نيز به عنوان كارشناس برتر شناخته شد .

اين سمپوزيوم همزمان با دوازدهمين جشنواره روابط عمومي هاي برتر ايران با حضور اساتيد و فعالان داخلي و خارجي حوزه روابط عمومي و مديران روابط عمومي نهاد ها و سازمان هاي كشور در مرکز همايش هاي پژوهشگاه نيرو در تهران برگزار شد.

در اين سمپوزيوم ، دو کارگاه آموزشي با عناوين " طراحي و نگارش کمپين هاي ارتباطي" و"طراحي كمپين هاي فرهنگ سازي در روابط عمومي" برگزار و هشت مقاله برگزيده توسط اساتيدي از كشورهاي ايران، آمريکا، ايتاليا، اسپانيا و هلند ارائه شد. خاطر نشان مي سازد روابط عمومي شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب علاوه بر مؤفقيت فوق طي 2 ماه گذشته نيز مؤفق به كسب مقام برتر رشته "مطالعات اجتماعي" در هفتمين جشنواره روابط عمومي هاي برتر صنعت نفت گرديد.

انعقاد توافقنامه بين سازمان بهداشت و درمان و شركت مارون

نشست بررسي اجراي توافق نامه ارائه خدمات پزشكي عمومي، امدادي و درمانگاهي بهداشت و درمان صنعت نفت و شركت بهره برداري نفت و گاز مارون در اين شركت برگزار شد.به گزارش آفرينش ،سرپرست شركت بهره برداري نفت و گاز مارون ضمن ابراز خشنودي از اين رويداد و مثبت خواندن تاثيرات اينگونه تصميمات بر فرايند توليد گفت: آسودگي خاطر و سلامت جسم منابع انساني علاوه بر افزايش سطح خودباوري و نشاط عملي، باعث افزايش راندمان كار و در نهايت توليد مي شود كه رسالت اصلي شركت بهره برداري نفت و گاز مارون است.

مهندس مسعود باغبان افزود: از آنجايي كه بيشترين حجم نيروي انساني شركت مارون در واحدهاي عملياتي فعاليت مي نمايند، طرح هاي افزايش يا بروز رساني درمانگاه هاي عملياتي اولويت يافته و ما را به سوي احداث و تجهيز درمانگاه هاي عملياتي روزآمد سوق مي دهد.

در ادامه اين نشست دكتر كلانتر، رئيس بهداشت و درمان صنعت نفت نيز بر لزوم تامين نيازهاي درماني و بهداشتي شركت ها تاكيد كرد و گفت: اميد است با اجرايي شدن اين تفاهم نامه بتوانيم خدمات ارزنده كاركنان شركت را با خدمات بهداشتي درماني مناسب جبران كنيم.

در اين جلسه مقرر شد كه علاوه بر تأمين كادر پزشكي و دندانپزشكي درمانگاه مجتمع صنعتي شماره 3 مارون، پس از ساخت درمانگاه مجتمع صنعتي كوپال، بهداشت و درمان صنعت نفت نسبت به تامين كادرپزشكي و دندانپزشكي علاوه بر پكيج دارويي اين مركز درماني اقدام نمايد.

رئيس کميته بازنگري در قراردادهاي نفتي ايران:

ايران در قراردادهاي جديد نفتي کاملا منعطف است

رئيس کميته بازنگري در قراردادهاي نفتي ايران گفت: قراردادهاي جديد نفت و گاز ايران مفاد انعطاف‌پذيري دارد که نوسانات قيمت نفت و ريسک‌هاي سرمايه‌گذاري در آن لحاظ شده اند.

به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، ايران در تلاش براي بازگرداندن شرکت‌هاي نفتي بين‌المللي براي توسعه ذخاير عظيم نفت و گاز خود پس از لغو تحريم‌ها است. ايران مدل جديد قراردادهاي نفتي خود را در کنفرانسي که 28 و 29 نوامبر در تهران و همچنين کنفرانس ديگري که در فوريه 2016 در لندن برگزار مي‌شود، رونمايي خواهد کرد.

مهدي حسيني رئيس کميته بازنگري در قراردادهاي نفت و گاز ايران به رويترز گفت: آنچه ما ارائه مي‌دهيم يک مدل بسيار انعطاف‌پذير از قراردادها است که با اکتشاف، توسعه و توليد ارتباط تنگاتنگي دارد. وي در حاشيه کنفرانس وزراي مجمع کشورهاي صادرکننده گاز(جي‌اي‌سي‌اف) در تهران به رويترز گفت: قيمت هر بشکه نفت که به عنوان سود به شرکت‌ها پرداخت خواهد شد براساس ريسک سرمايه‌گذاري انعطاف‌پذير خواهد بود. ريسک بيشتر به معني درآمد بيشتر و ريسک کمتر به معني درآمد کمتر است.

حسيني خاطرنشان کرد: همه موارد مورد توجه خواهد بود که به مراحل مختلف عمليات‌ها بستگي دارد. ايران حدود 52 پروژه نفت و گاز شامل ميادين سبز و قهوه‌اي و همچنين حدود 20 پروژه اکتشافي را به شرکت‌هاي خارجي پيشنهاد خواهد داد. وي بدون اشاره به مدت قراردادهاي اکتشافي گفت: اين قراردادها 20 ساله هستند و در برخي موارد ويژه تا 25 سال قابل تمديد خواهد بود.

رئيس کميته بازنگري در قراردادهاي نفتي ايران خاطرنشان کرد: ما در حال ارائه پروژه‌هايي در درياي خزر و همچنين در مناطق با ريسک زياد در خليج فارس هستيم.

حسيني گفت: مذاکراتي با شرکت‌هاي نفتي درباره مفاد قراردادهاي جديد که در آن هيچ سقفي براي سرمايه‌گذاري‌ها وجود نخواهد داشت انجام شده است. وجود محدوديت در سرمايه گذاري يکي از موارد مهم مطرح شده از سوي برخي شرکت‌هاي نفتي به عنوان نکته منفي قراردادهاي بيع‌متقابل بود که در گذشته از سوي ايران ارائه مي‌شد. وي گفت: همه چيز به شرايط ميادين و دوره زماني بستگي دارد. اگر شرايط تغيير کند آنگاه شرکت‌هاي نفتي اين فرصت را خواهند داشت که در برنامه کاري سالانه و بودجه‌هاي خود در مورد مقدار کار خود تجديد نظر و همچنين هزينه‌هاي خود را تغيير دهند. ما در اين زمينه بسيار برخورد انعطاف‌پذيري خواهيم داشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي