جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5148

بخشنامه خودروسازان براي ممنوعيت تحويل خودروهاي اقساطي
بانک مرکزي:مشکلي براي تامين اعتبار 110 هزار خودرو نداريم

يک مقام بانک مرکزي :
به ازاي هر ايراني 4 تا 5 حساب بانکي داريم


سيب‌زميني هم از فهرست محصولات آب‌بر حذف شد!


اخبار اقتصادي


نقد كتاب


تريبون


 بخشنامه خودروسازان براي ممنوعيت تحويل خودروهاي اقساطي
 بانک مرکزي:مشکلي براي تامين اعتبار 110 هزار خودرو نداريم 

 
مدير کل اعتبارات بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه هيچ مشکلي براي تامين منابع تسهيلات 110 هزار خودرو وجود ندارد، گفت: به بانک‌هاي عامل اعلام کرديم به محض دريافت کامل مدارک،مرحله به مرحله براي پرداخت اعتبار اقدام کنند.سيد علي اصغر مير محمد صادقي ، در خصوص اعطاي منابع تسهيلات 25 ميليون توماني خودرو، اظهارداشت: بانک مرکزي با بانک‌ها قرارداد منعقد کرده و بانک‌هاي عامل هم بايد براساس تفاهمهاي انجام شده ليست‌ها را به انضمام چک‌هاي ظهرنويسي شده توسط خودروساز‌ان و مشخصات خودرو را تحويل گرفته و براي بانک مرکزي بفرستند.

وي با بيان اينکه در چند روز اخير مشاهده شده خودروسازان‌ برخي موارد از جمله ظهرنويسي چک‌ها را رعايت نکرده‌اند، افزود: هم به بانک‌هاي عامل اعلام کرديم به محض دريافت کامل مدارک، قسمت به قسمت به پرداخت اعتبار اقدام کنند.مديرکل اعتبارات بانک مرکزي تاکيد کرد: براي تامين مالي تسهيلات 110 هزار خودرو هيچ مشکلي نداريم اما خودروسازان بايد موارد تفاهم شده را رعايت کنند.در پي عدم پرداخت منابع مالي طرح فروش اقساطي خودرو از سوي بانک مرکزي، خودروسازان در بخشنامه‌اي از نمايندگي‌ها خواستند تا از تحويل خودرو به مشتريان خودداري کنند. در عين حال تحويل خودرو از محل اماني نيز بدون پلاک و سند صورت مي‌گيرد.

با گذشت دو هفته از اجرايي شدن طرح فروش اقساطي خودرو و در حالي که قرار بود، تحويل برخي خودروها يک هفته‌اي انجام شود، خودروسازان در بخشنامه‌اي به نمايندگي‌هاي خود از آنها خواستند، تا خودرويي به مشتريان تحويل ندهند.در اين شرايط، زنگ زدن‌هاي مشتريان به نمايندگي‌ها شروع شده و خريداران در مورد زمان تحويل خودرو سوال مي‌کنند اما فعلاً هيچ خودرويي فاکتور نمي‌شود.


 يک مقام بانک مرکزي :
  به ازاي هر ايراني 4 تا 5 حساب بانکي داريم 

مدير اداره نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزي، يکي از دلايل وجود بيش از 500 ميليون حساب بانکي را عدم دريافت هزينه و کارمزد افتتاح حساب اعلام کرد و گفت: به ازاي هر ايراني 4 تا 5 حساب بانکي داريم.به گزارش مهر ،داود محمد بيگي ادامه داد: بانکهاي خارجي براي افتتاح حساب از مشتريان نيز پول دريافت مي کنند و اينگونه نيست که حسابي را در بانکي خارجي افتتاح کنيد و مجاني باشد، در حاليکه بانکهاي ايراني به صورت مجاني چنين سرويسي را ارائه مي کنند. به عبارت ديگر افتتاح حساب در بانکهاي ايراني هيچ هزينه اي براي مشتريان ندارد.

وي بيان کرد: يکي از دلايلي که باعث شده هم اکنون در شبکه بانکي کشور بيش از 500 ميليون حساب داشته باشيم همين موضوع است که باعث مي شود به طور ميانگين به نسبت جمعيت کشور، تعداد حساب هاي بانکي هر ايراني بين 4 تا 5 حساب باشد.


 سيب‌زميني هم از فهرست محصولات آب‌بر حذف شد! 

 در حالي که طي سال‌هاي گذشته محصولات سبزي و صيفي مانند هندوانه و سيب‌زميني به عنوان محصولات آب‌بر تلقي مي‌شدند و مسئولان بر کاهش توليد آن در فضاي باز و افزايش توليد‌ش در فضاي بسته (گلخانه) تاکيد مي‌کردند، براساس بررسي‌هاي جديد وزارت جهاد کشاورزي، سيب‌زميني هم ديگر جزو محصولات آب‌بر به‌شمار نمي‌رود. به گزارش ايسنا، براي توليد هر کيلوگرم سيب‌زميني به طور متوسط حدود 860 ليتر آب مصرف مي شود؛ يعني صادرات 391 هزار و 800 تن سيب زميني در سال گذشته براي کشور 336 ميليارد و 260 ميليون ليتر آب خورده است و اين همان فاجعه‌اي است که بايد مراقب آن باشيم، چراکه اين همه آب مي توانست صرف توليد محصولات استراتژيک و درآمدزا تري شود که آب کمتري مصرف مي کنند و صادرات هر کيلوگرم آنها چندين برابر بيشتر براي کشور ارزآور است. اما اين موضوع زماني قابل توجه‌تر مي‌شود که مدير کل دفتر سبزي و سيفي وزارت جهاد کشاورزي اعلام مي‌کند براساس بررسي‌هاي جديد صورت گرفته در وزارت جهاد کشاورزي سيب‌زميني جزو محصولات پرمصرف از نظر آبي به‌شمار نمي‌رود، چرا که تقريبا از اين نظر ميزان مصرف آب براي توليد هر کيلو سيب‌زميني متوسط است. حسن خدنگي اظهار کرد: از سوي ديگر وزارت جهاد کشاورزي طي دو سال گذشته اقدامات مناسبي در راستاي کاهش مصرف آب در توليد هر کيلوگرم سيب‌زميني انجام داده است؛ به گونه‌اي که طي اين بازه زماني 19 هزار هکتار از اراضي کشت سيب‌زميني به سيستم آبياري تيپ و قطره‌اي مجهز شده‌اند که مصرف آب را تا حدود بسياري کاهش مي‌دهد.


 اخبار اقتصادي 

 مديرعامل بانک مسکن: اعتبارسنجي بانک هاي جهان برپايه دارايي است

مديرعامل بانک مسکن گفت: در حالي که در بسياري از کشورهاي جهان تامين مالي ساختاريافته مبتني بر دارايي افراد است، نظام بانکي کشور مبتني بر وثيقه بوده و براي اعتبارسنجي مشتري، به وثيقه آنها توجه مي شود.به گزارش ايرنا ، محمد هاشم بت شکن در پانزدهمين همايش توسعه مسکن در ايران افزود: بانک مسکن به عنوان بانک توسعه اي ، همواره براي تامين منابع مالي به دنبال ارائه راهکارهاي جديد مالي بدون اتکا به منابع بودجه است تا بتواند با استفاده از دارايي هاي موجود، منابع مالي بخش مسکن را تامين کند.

امضا نخستين تفاهم نامه محيط زيستي بين بانك صادرات و سازمان حفاظت محيط زيست

تفاهم نامه همکاري ميان بانک صادرات ايران و سازمان حفاظت محيط زيست با حضور معصومه ابتکار معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، سيد محمد مجابي معاون توسعه مديريت، حقوقي و امور مجلس و اسماعيل لـله گاني مديرعامل اين بانک به امضا رسيد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك صادرات ايران، ابتکار معاون رئيس جمهور در اين مراسم، ضمن ابراز خرسندي از ورود سيستم بانکي کشور به مسائل محيط زيستي، گفت: حساسيت و علاقه نظام بانکي ايران نسبت به موضوع محيط زيست قابل تقدير است. لـله گاني مديرعامل بانک صادرات ايران ادامه داد: با توجه به مشارکت بانک صادرات در پروژه هاي مختلف کشاورزي، صنعتي، نفت و انرژي و ساختماني، بانک حساسيت بالايي براي همکاري با پروژه هاي تاييد شده توسط سازمان حفاظت محيط زيست دارد.

فعال شدن منوي نيکوکاري بر روي دستگاههاي عابربانک سپه

رئيس اداره کل خدمات فناوري اطلاعات و توسعه بانکداري نوين خبرداد: منوي نيکوکاري برروي دستگاههاي عابربانک سپه فعال شد. به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، حسين صلواتي گفت: در راستاي استفاده از ظرفيت کامل دستگاههاي خودپرداز و تعامل با ساير سازمانها از بيستم آبان ماه سالجاري منوي واريز به مؤسسه خيريه نيک آفرينان غدير، ستاد اربعين حسيني (در زيرمنوي عتبات عاليات) و آسايشگاه کهريزک استان البرز (در زير منوي مؤسسه خيريه کهريزک) به منوي نيکوکاري دستگاههاي خودپرداز بانک سپه اضافه شد.


 نقد كتاب 

 مطالعه تطبيقي قرارداد سفارش ساخت در فقه وحقوق

قسمت چهارم

مولف ضمن بحث از ماهيت قراردادسفارش ساخت برخي از مسايل قابل بحث ومورد اختلاف وبه تعبيري چالشي را مطرح و درباره آن ها راهكاري رامطرح مي كند كه با عرف امروز و مصالح اجتماعي سازگار است ،مثلا مولف نظريه بيع سلم (پيش فروش يا پيش خريد )را ذكر و اشكال آن را مطرح مي كند . اشكال تطبيق قرارداد سفارش ساخت با بيع سلم آن است كه فقها معمولا در بيع سلم حال بودن ثمن را شرط مي دانند ،در اين نوع بيع ،ثمن بايد در زمان عقد يا لااقل قبل از پايان مجلس عقد پرداخت شود ،ولي مبيع موجل است و پس از مدت مقرر در قراردادتحويل مي شود ،در حالي كه در قرارداد سفارش ساخت ثمن ،يعني مالي كه سفارش دهنده بايد به سازنده كالا بپردازد ،نيز موجل است ،البته قانون مدني اين شرط را در بيع ذكر نكرده و برخي حقوقدانان براين اعتقادند كه چون به حال بودن ثمن در بيع تصريح نشده قانونگذار نخواسته است قراردادي را كه هم ثمن وهم مثمن در آن موجل است و در عرف هم رايج است منع كند .از نظر فقهي هم مسئله جاي بحث دارد .

سيد حسين صفائي استاد دانشگاه دكتراي حقوق خصوصي


 تريبون 

 طرح کارت اعتباري خريد کالا به تعويق افتاد

در حاليکه گفته مي‌شد ثبت‌نام براي طرح کارت اعتباري خريد کالا با سقف 10 ميليون تومان از هفته جاري آغاز خواهد شد، حال گفته مي شود که اجراي اين طرح به تعويق افتاده و حتي امکان تغيير در مدل آن وجود دارد.محمدرضا دياني رييس انجمن توليدکنندگان لوازم خانگي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره زمان اجراي طرح خريد کالا با کارت اعتباري اظهار کرد: اجراي اين طرح عقب افتاده و هنوز در بانک مرکزي مانده است.وي درباره علت اين موضوع و اينکه مشکل کار کجاست؟ ادامه داد: به ما هم نمي‌گويند؛ تنها چيزي که مي‌گويند اين است "فعلا با بانک‌ها در حال بررسي طرح هستيم".رييس انجمن توليدکنندگان لوازم خانگي افزود: ممکن است بخواهند مدل طرح را تغيير دهند يا کاري کنند که ديگر اين طرح مثل قبل مفيد نباشد. دياني در پاسخ به اينکه چه زماني اين طرح اجرا خواهد شد؟ گفت: هنوز مشخص نيست. بايد ببينيم که بانک مرکزي چه زماني در اين باره تصميم مي گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي