جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5148


پلاتفرم هاي جديد ايران خودرو در راهند

جلال پور رجبي رئيس شوراي اسلامي طالم سه شنبه سنگر:
شوراها زبان گويا و چشم بينا و گوش شنواي مردم هستند


آگهي صفحه 2


آگهي صفحه 3


آگهي صفحه 10


آگهي صفحه 11


 پلاتفرم هاي جديد ايران خودرو در راهند  

 
در يک تعريف بسيار ساده، آن چه در ظاهر خودرو ديده نمي‌شود، مثل موتور، گيربکس، شاسي، سيستم تعليق و... پلاتفرم نام دارد. پلاتفرم، مجموعه‌اي متشکل از بخش‌هاي فني مختلفي در خودرو است که يکي از کليد‌هاي طلايي ورود خودروسازان به عرصه جهاني صنعت خودرو به شمار مي‌رود. طراحي پلتفرم فرآيندي پيچيده است که برند‌هاي معتبر جهاني سالانه ميليون‌ها دلار براي گسترش و نوسازي آن هزينه مي‌کنند. در ايران نيز سال هاست که از پلاتفرم‌هاي مختلف به عنوان شاکله اصلي بسياري از محصولات استفاده مي شود، اما حالا خودروسازان داخلي به خصوص ايران خودرو در پي طراحي و ساخت پلاتفرمي جديد هستند تا با اتکا به آن بتواند محصولاتي به روز در کلاس جهاني را روانه بازارهاي داخلي و خارجي کنند. به طور کلي در يک تعريف بسيار ساده، آن چه در ظاهر خودرو ديده نمي‌شود، مثل موتور، گيربکس، شاسي، سيستم تعليق و... پلاتفرم نام دارد. اما خود پلاتفرم به اندازه تعريف ما مقوله ساده‌اي نيست. در واقع امروز پاشنه آشيل صنعت خودرو در دنيا همين پلاتفرم است، زيرا شالوده اصلي يک خودرو از پلاتفرم آن نشات مي گيرد. اما به طور دقيق‌تر بايد بگوييم نمي‌توان اين مقوله را به صورت کلي بررسي کرد؛ به طور مثال ما در صنعت خودروي کشور در بخش پيشرانه هنوز با تکنولوژي روز دنيا فاصله داريم. بسياري از پيشرانه‌هاي ما طراحي به روزي ندارند که با توجه به شرايط خاص خودروسازي کشور و تحريم‌ها به خصوص در سال‌هاي اخير، متخصصان داخلي سعي در به روز کردن آن ها دارند.

خودروسازان ايراني در آستانه به دست آوردن تکنولوژي و دانش روز از طرف شرکاي خارجي بودند که در شرايط تحريم قرار گرفتند. ناگزير مهندسي معکوس تنها چاره راه بود. بسياري از قطعات در ايران تا مرحله طراحي جلو رفت اما ساخت قطعات طراحي شده خودش نياز به تکنولوژي صنعتي سازي داشت که از جمله مشکلات ديگر خودروسازان در سال هاي اخير است. اين در حالي است كه خودروسازان اروپايي و ژاپني پلاتفرم هاي سال‌هاي گذشته خود را در اختيار چيني قرار مي دهند و آن ها با اتکا به اين پلاتفرم‌ها جلو مي‌روند.

هر چند خودروسازان داخلي مثل ايران خودرو هم بي کار ننشسته اند. در اين راستا کيوان وزيري مدير طراحي و توسعه پلاتفرم ايران خودرو مي گويد: معرفي يک پلاتفرم جديد، داراي ساختار پيچيده مهندسي در طراحي و ساخت است و با توجه به هدف گذاري در سگمنت، حدود 30 تا 48 ماه نياز به زمان دارد. از طرفي هزينه دست يابي به پلاتفرم جديد تقريبا بين 500 تا دو هزار ميليارد تومان است. در حال حاضر در دو فاز اين فرايند در حال اجراست.

او مي افزايد:‌ در واقع ايران خودرو در آينده به سمت توليد پيشرانه‌هاي توربوشارژ خواهد رفت. در بخش گيربکس نيز رويکرد ما به سمت گيربکس هايي با تکنولوژي CVT DCT, است. در حال حاضر با خودروسازان معتبر اروپايي و کره‌اي در اين دو حوزه در حال مذاکره هستيم و پيشرفت خوبي در مذاکرات داشته‌ايم. ما به مشتريان قول مي دهيم که در صورت رفع موانع اقتصادي و صنعتي، عقب ماندگي‌هاي چند سال گذشته را جبران کنيم.

وزيري اظهار مي دارد: ‌رويکرد ايران خودرو در مذاکرات با شرکاي خارجي خريد و همكاري بر اساس پلاتفرم است، زيرا آن وقت مي‌توان خودروهاي مختلفي با استفاده از تکنولوژي روز و کيفيت مناسب در سگمنت هاي مختلف به بازار عرضه کرد، اما اين مهم وقتي اتفاق مي افتد که ايران خودرو مالک پلاتفرم باشد. به همين دليل در عقد قراردادهاي جديد حساسيت هاي زيادي وجود دارد.

مديرطراحي و توسعه پلاتفرم ايران خودرو مي گويد: در صورت توافق ايران خودرو با خودروسازاني غير از فرانسوي‌ها، طراحي دوباره خطوط توليد و فرايندهاي صنعتي منطبق با محصولات غير فرانسوي و کاليبره شدن اين محصولات با خطوط توليد هزينه هايي دارد و بايد در فرايند مذاکرات با طرف قرارداد، مسائل فني و صنعتي سازي و مواردي از اين دست را به شور بگذاريم تا در حداقل زمان به حداکثر بهره برداري برسيم.

اين مقام مسوول در مورد محصولات آينده ايران خودرو نيز خاطر نشان مي سازد: با توجه به شرايط فني و غير فني اگر همه شرايط آماده باشد، در طول 2.5 تا سه سال آينده محصولاتي با تکنولوژي روز دنيا از سوي ايران خودرو روانه بازار خواهد شد. تفکر ما خريداري مولتي پلاتفرم است که اجازه مي‌دهد در هر 18 ماه يک محصول جديد روانه بازار کنيم.

وي بر اين باو راست، در نقشه راه ايران خودرو رسيدن به تکنولوژي ساخت پلاتفرم در بازه زماني پنج ساله ترسيم شده است. با اين شرايط مي‌توانيم بگوييم که بعد از 10 سال ايران خودرو مي‌تواند دانش طراحي پلاتفرمش را با معتبر‌ترين خودروسازان جهان مقايسه کند.


 جلال پور رجبي رئيس شوراي اسلامي طالم سه شنبه سنگر:
 شوراها زبان گويا و چشم بينا و گوش شنواي مردم هستند 

 رشت: سيد اکبر خوشحال

بايد اعتراف کرد و عنوان کنيم که با همه مشکلات و موانعي که با آن روبرو هستيم امروزه شوراها خود را مسئول مي دانند تا اينکه به هر طريق ممکن در راستاي رفع معضلات موجود و تامين رفاء حال عموم مردم فعاليت نمايند تا هر گونه معضلات را از سر راه بردارند تا مسير توسعه و عمران و آباداني هموار شود.

من خبرنگار نيز برخود تکليف مي دانم تا با دهياران فعال و شوراها ي اسلامي روستاهاي نمونه گيلان ملاقات کنم و علت موفقيت آنان را بررسي و احيانا" اگر درد و دلي دارند به گوش مقامات مسئول برسانم بهمين علت بدون هماهنگي قبلي بطور سرزده باتفاق همکار مطبوعاتي خود به روستاي طالم سه شنبه بخش سنگر که يکي از نزد يکترين بخشهاي شهر رشت مرکز استان گيلان بشمار ميرود رهسپار شديم خوشبختانه روز ملاقات عمومي بود محمد پوردهيار جوان و کارکشته روستاي طالم سه شنبه سنگر باتفاق اعضاي شوراي اسلامي در دفتر دهياري حضور داشتند و سرگرم کار بودند و همه در انديشه ايجاد رضايتمندي و همدلي و همزباني فعاليت داشتند وقتي سوال کردم رئيس شوراي اسلامي چه کسي است جلال پوررجبي را معرفي کردند او انسان نجيب و ريشه دار مي باشد حتي در طول چند ساعتي که در دفتر شورا حضور داشتيم با همه روستاييان برخوردي مهربانانه و برادرانه داشت و تمام دغدغه اش رفع معضل مردم بوده است.

پرسيدم ملاقات عمومي شما چه روزهايي است جلال پور رجبي گفت ما پيرو دستور مهندس رحيمي بخشدارمحترم سنگر روزهاي سه شنبه را اختصاص به ملاقات عمومي داده ايم حتي در بدترين شرايط اگر قرار گيرم ملاقات عمومي را بيشتر ارجعيت خواهيم داد.

پور رجبي گفت بخشدار ما فرزند برومند شهيد رحيمي است او عاشق خدمت کردن به مردم است حتي بعضي اوقات بطور سرزده سرکشي ميکند و ساعت کار براي اين بخشدار معتقد معني ندارد تا پاسي از شب براي رفع معضلات مردمي وقت ميگذارد تا اينکه رضايتمندي مردم را بوجود آورد.شايان ذکرست با صحنه هاي جالبي روبه رو شديم اولا" همه افرادي که با اعضاي شورا ملاقات داشتند با چاي گرم و کلوچه ياسمين از محصولات گيلان قوت پذيرايي شدند .

سپس از سوي محمد پور دهيار منطقه بعد از تشکيل پرونده به دفتر شورا هدايت مي شدند. بايد عنوان کنم تعامل و همفکري اعضاي شوراي اسلامي با دهيار طالم سه شنبه واقعا" مثال زدني است علي الخصوص رفتار آنان با روستاييان زحمتکش براي من خبرنگار نيز فراموش نشدني است .

گفتني است بخش سنگر يکي از بخشهاي بزرگ و نزديکترين بخشهاي مرکز استان است که استان بزرگ تهران را به استانهاي شمالي از جمله خراسان (مشهد مقدس) اتصال ميدهد و روزانه مسافرين و زوار زيادي از همين سامان به سوي استانهاي شمالي و استان خراسان رهسپار ميشوند و در حال حاضر بلحاظ جمعيتي استحقاق شهرستان شدن را دارد ابتدا از دهيار جوان و کارکشته طالم سه شنبه سوال کردم که آيا شما هم مشکل آبگرفتگي داريد چون سيل به استان ما خسارت زيادي وارد نموده شما چه تدابيري انديشه ايد محمد پور دهيار طالم سه شنبه با نا م خدا و شهداي اسلام رشته سخن را بدست گرفت و گفت بزرگترين موردي که باعث جاري شدن سيل و آبگرفتگي مناطق مي شود اولا" ساخت و ساز هاي بي رويه و بدون مجوز است خوشبختانه با بازديدهاي مکرر بخشدار سنگر باتفاق مهندس ترمه رئيس شوراي بخش بلافاصله دستور لايروبي همه کانالهاي موجود و رودخانه ها را صادر کرد و از همه روستاييان عزيز و زحمتکش طالم سه شنبه بابت همکاري که داشتند تشکر نمودو افزود از همه ساکنين اين روستا انتظار دارم تا اينکه نخاله و زباله هاي خودشان را در داخل رودخانه ها يا کانالها نريزند تا اينکه خداي نا کرده اين عمل باعث آبگرفتگي و بروز سيل و تخريب منازل و غيره نگردد .

محمد پور همچنان اشار کرد و گفت از همه ساکنين عزيز تقاضا دارم تا در حريم رودخانه ها و کانالها يا جاده ساخت و ساز نکنند چون اين بي توجهي ها سبب ايجاد معضلات شديد و آبگرفتگي و بحران ميشود.

وحيد آقا بزرگي نايب رئيس شوراي اسلامي طالم سه شنبه گفت خدا را شاکريم که بخشدار سنگر فرزند شهيد رحيمي يکي از امانت داران انقلاب اسلامي است که در راس سياست گذاري منطقه ما معرفي شدند الحمدالله مديري باسواد و متخصص و از همه مهمتر معتقد مي باشد و اين فاکتورها براي ما بسيار حائز اهميت است .

آقايان جلال پور رجبي رئيس شورا وحيد آقا بزرگي نايب رئيس ، خليل پور قربان و حسين پور رجبي و غلامرضا مهري اعضاي اصلي شوراي اسلامي طالم سه شنبه مي باشند. جلال پوررجبي رئيس شوراي اسلامي طالم سه شنبه در ادامه گفت بايد از مهندس اشرافي رئيس شرکت گاز بخش سنگر تقدير کنيم چون کليه روستاهاي طالم سه شنبه سنگر از نعمت گاز شهري برخوردارند .

گفتني است پور قربان يکي از چهره هاي برجسته مذهبي منطقه مي باشد وبعنوان عضو اصلي شورا گفت از مهندس محمدي ثابت رئيس بنياد مسکن شهرستان رشت بابت آسفالت خيابان امام حسين تشکر داريم . پورقربان همچنان از عدم همکاري ثبت اسناد سنگر گله کردوگفت اي کاش مدير کل ثبت اسناد و املاک بطور سرزده يکروز به اداره ثبت سنگر سرکشي کنند آنگاه از نزديک مشکلات مردم را لمس خواهند کرد.

وحيد آقا بزرگي نايب رييس شوراي اسلامي نيز از عدم همکاري آموزش و پرورش شکايت داشت و گفت مدت 17 سال است 3 هزار متر زمين از شخص خيري بنام غلامرضا وفايي بطور رايگان جهت احداث مدرسه اهداء گرديد متاسفانه هنوز کسي از آموزش و پرورش و اداره نوسازي مدارس هيچ اقدامي نکرده اند اين در شرايطي است که دانش آموزان اين روستا از ابتدايي راهنمايي و متوسطه بايد بناچار به سکاچاه مدرسه شهيد نواب صفوي بروند در حاليکه تا کنون تصادفات زيادي شده و چندين نفر هم کشته شدند چندين بار هم از راه و شهرسازي تقاضاي چند سرعت گير کرديم متاسفانه آنها هم به داد ما نميرسند. ضعف برق در اين منطقه بيداد مي کند چون کوچه هاي ما توسعه پيدا کرده است بزرگ شد قبلا" 2 خانوار زندگي ميکردند ولي حالا بيش از 20 خانوار شدند امتياز و کنتور واگذار کردند اما امکانات همان امکانات گذشته است تعداد زيادي از اهالي در خاموشي بسر مي برند البته رئيس اداره برق سنگر مديري قوي است ولي بايد امکانات از استان به ايشان برسد از شخص استاندار تقاضا داريم تا بفکر اين معضل مردمي باشد و به مديران ذيربط فشار وارد کند شايد به دادروستائيان زحمتکش اين ديار برسند .

در پايان ملاقات با اعضاي شوراي اسلامي و دهيار طالم سه شنبه سنگر از محمدپور دهيار جوان خواستيم تا گوشه اي از عملکرد خود اشاره ايي داشته باشد محمد پور گفت طالم سه شنبه 880 خانوار دارد و جمعيتي بالغ بر 3000 نفر مي باشد وسعت آن 850 هکتار است محمد پور افزود ترميم شبکه آب بسيار حائز اهميت است چون لوله هاي آب خوردن ما فرسوده مي باشد البته با کمک بخشدار محترم و رئيس شوراي بخش توانستيم چندين کيلومتر لوله هاي فرسوده را تر ميم کنيم و با نصب چند عدد ترانس برق و جابجايي 40 عدد تيربرق و اصلاح شبکه فشار متوسط و افزايش تعداد سيمهاي برق از 2 رشته به 5 رشته تعويض و زيرسازي بيش از 12 کيلومتر از معابر روستايي –شن ريزي معابر افتتاح زمين ورزشي –با اعتبار ات دهياري و شورا به بهره برداري رسيد . احداث 2 واحد ساختمان مسکوني براي 2 نفر مستمند- برگزاري يادواره شهدا- کمک به باز سازي چند مسجد و مدرسه – لايروبي بيش از 3 کيلومتر از رودخانه هاي کشاورزي ساخت 2 پل بتوني بزرگ از اقدامات شوراي اسلامي و دهياري طالم سه شنبه با هدايت و حمايت بخشداري سنگر صورت گرفت.


 آگهي صفحه 2 


 آگهي صفحه 3 


 آگهي صفحه 10 


 آگهي صفحه 11 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي