جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5155

رضايي:
ايران اسناد فروش نفت داعش به ترکيه را در اختيار دارد


مونيز : تحريم‌هاي ايران در ژانويه برداشته مي‌شود


خبر


مراسم پياده روي روز اربعين در تهران


بزرگترين سيل قرن در هند‎ با 269 كشته


سرمقاله

طي پيامي به دولت و ملت عراق؛
ظريف از برگزاري موفق مراسم اربعين حسيني قدرداني کرد


پوتين: خداوند با زايل کردن عقل حاکمان ترکيه آن‌ها را تنبيه مي کند


کري: مساله اصلي پايبندي ايران به تعهداتش است


روسيه : اجراي قرارداد تحويل اس 300 به ايران آغاز شد


اوباما: آمريکا در مقابل داعش ايمن است


ديدار بي‌نتيجه وزير خارجه ترکيه با لاوروف


العبادي:اعزام نيروي زميني خارجي به عراق اقدامي خصمانه است


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


  رضايي:
 ايران اسناد فروش نفت داعش به ترکيه را در اختيار دارد 

 
محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: اگر دولت ترکيه در جريان فروش نفت داعش در اين کشور نيست ما آمادگي داريم اين اطلاعات را در اختيار آنها قرار دهيم. به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني محسن رضايي، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در عيادت عده اي از مجروحان جبهه سوريه افزود: مستشاران ايران در سوريه از تمامي مسيرهاي کاميون هاي نفت داعش به ترکيه عکس برداري و فيلم برداري کرده اند و اين اسناد قابل ارائه و انتشار است.

وي ادامه داد: به زودي اخبار مهمي از انهدام تکفيري ها وداعش به گوش مردم مي رسد.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: کشورهاي درگير تروريسم بايد با خونسردي از چالش با يکديگر بکاهند و توان خود را براي انهدام داعش به کار گيرند». رضايي همچنين در حاشيه اين ديدار در پاسخ به اين سوال که چرا مسوولان ترکيه هرگونه خريد نفت از داعش را تکذيب مي کنند، گفت: اگر دولت ترکيه در جريان فروش نفت داعش در کشور خود نيست ما آمادگي داريم اين اطلاعات را در اختيار آنها قرار بدهيم. مستشاران ايران در سوريه از تمامي مسيرهاي کاميون هاي نفت داعش به ترکيه عکس برداري و فيلم برداري کرده اند و اين اسناد قابل ارائه و انتشار است.


 مونيز : تحريم‌هاي ايران در ژانويه برداشته مي‌شود 

 وزير انرژي آمريکا تاکيد کرد:‌ تحريم‌هاي ايران در ماه ژانويه زماني که آژانس تاييد کند تهران به تعهداتش عمل کرده است، برداشته خواهد شد. به گزارش ايسنا، ارنست مونيز، وزير انرژي آمريکا در گفت‌وگو با شبکه سي ان ان با اشاره به گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در خصوص مسائل باقيمانده در برنامه هسته‌اي گذشته و حال ايران که عصر روز چهارشنبه منتشر شد، گفت: هيچ نگراني درباره فعاليت‌هاي ايران در ارتباط با تسليحات هسته‌اي يا فعاليت‌هايي در چرخه سوخت، در چارچوب توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5‌ وجود ندارد. وزير انرژي آمريکا افزود: ما متعهد به لغو تحريم‌هاي مرتبط هسته‌اي ايران هستيم. من تاکيد مي کنم که تحريم‌هاي هسته‌اي و نه تحريم‌هايي که در ارتباط با ديگر مسائل است، در ماه ژانويه زماني که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پايبندي ايران به تعهداتش را تاييد کند، برداشته خواهد شد. واضح است که اين تعهدات سخت و البته ضروري هستند.

وي تصريح کرد: توافق ما اين است که آن‌ها (ايراني‌ها) بايد در ازاي رفع تحريم‌هاي مرتبط هسته‌اي، برنامه هسته‌اي خود را به ميزان قابل توجهي محدود کنند.

رضا نجفي، نماينده ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت:‌ معاون مديرکل آژانس تاکيد کرده است که از نظر آژانس، نقشه راه پايان يافته و هيچ نيازي به اقدامات جديد و يک نقشه راه دوم وجود ندارد.

در گزارش جديد آژانس آمده است: تمام فعاليت‌هاي تعيين شده در نقشه راه اجرا شده است. ايران توضيحات لازم را به صورت مکتوب و اسناد مربوطه درباره مسائل باقي‌مانده گذشته و حال ارائه داده است و آژانس سوالات درباره ابهامات مربوط به توضيحات و نشست‌هاي کارشناسي فني که برگزار شده را مطرح کرده است.

آژانس فعاليت‌هاي پادماني را در مکان‌هاي مورد نظر خود شامل سايت پارچين اجرا کرد و يک نشست جمع‌بندي برگزار شده است. اجراي نقشه راه مسير همکاري سازنده‌تر ميان ايران و آژانس را تسهيل کرده است. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ارزيابي مي‌کند که يک سري از فعاليت‌هاي مربوط به توسعه ابزار انفجار هسته‌اي پيش از پايان سال 2003 در ايران به عنوان يک اقدام هماهنگ‌شده صورت گرفته و برخي از اين فعاليت‌ها پس از سال 2003 ادامه يافته است. آژانس هم‌چنين ارزيابي مي‌کند که اين فعاليت‌ها فراتر از مطالعات علمي و احتمالي و به علاوه دستيابي به شايستگي‌ها و ظرفيت‌هاي فني مربوطه نبوده است.

آژانس هم‌چنين هيچ نشانه معتبري از فعاليت‌هاي مربوط به تحقيق و توسعه يک ابزار انفجار هسته‌اي پس از سال 2009 در دست ندارد. آژانس هم‌چنين هيچ سند معتبري از انحراف مواد هسته‌اي در ارتباط با ابعاد نظامي احتمالي برنامه‌ هسته‌اي ايران ندارد.


 خبر 

 طرح داعش براي هدف قرار دادن زائران با 58 خودروي بمب‌گذاري شده خنثي شد

يکي از فرماندهان داوطلبان مردمي از خنثي شدن طرح تروريستي داعش براي هدف قرار دادن زائران اربعين حسيني با 58 خودروي بمب‌گذاري شده، خبر داد.به گزارش پايگاه خبري المسله عراق، ابو آلاء الولائي، دبيرکل گردان‌هاي سيدالشهدا، يکي از شاخه‌هاي داوطلبان مردمي از قصد گروه تروريستي داعش براي هدف قرار دادن زائران اربعين حسيني با 58 خودروي بمب‌گذاري شده خبر داد.

حکم اعدام رهبر اخوان المسلمين مصر نقض شد

دادگاه تجديدنظر مصر حکم اعدام رهبر اخوان المسلمين و چند تن ديگر از رهبران اين گروه را در پرونده مربوط به خشونت‌هاي زمان برکناري مرسي نقض کرد.به گزارش خبرگزاري الشرق الاوسط مصر، دادگاه تجديدنظر مصر حکم اعدام محمد بديع، رهبر اخوان المسلمين و متهمان ديگري را که برخي از آن‌ها به حبس ابد به مدت 25 سال محکوم شده بودند، نقض و دستور محاکمه مجدد آن‌ها را صادر کرد.

از جمله کساني که به حبس ابد محکوم شده بود خيرت الشاطر، معاون محمد بديع بود. دادگاه تجديدنظر اعلام کرد که بعدا موعد محاکمه مجدد آن‌ها را مشخص خواهد کرد.


 مراسم پياده روي روز اربعين در تهران  


 بزرگترين سيل قرن در هند‎ با 269 كشته 


 سرمقاله 

 ضرورت كنترل و نظارت بر مصرف داروهاي گياهي

زهرا كيان‌بخت

پيشرفت‌هاي قابل توجه و هر روزه‌اي كه در عرصه علم پزشكي در سده‌ها و دهه‌هاي اخير اتفاق افتاد، گره از بسياري دردها و مشكلات بشر كه تا چندي پيش، غيرقابل درمان تصور مي‌شد، گشود.

اما در كنار همه پيشرفتها، عوارض و تبعات نه‌چندان ساده‌اي كه مصرف برخي داروها و يا استفاده از بعضي روشهاي درماني، با خود براي بيماران به همراه مي‌آوردند، موجب شد عده زيادي، نسبت به استفاده از داروها و درمانهاي اين گونه، دچار ترديد شوند و همين مساله، خود، مقدمه‌اي بود براي اين كه درمانهاي سنتي‌ و استفاده از داروها و اقلام درماني گياهي كه به كم‌خطر، طبيعي و فاقد عارضه‌هاي آن‌چناني بودن، معروف بودند، روي آورند.

اين مساله، كم‌كم به نوعي طرز تفكر در جامعه ما تبديل شد كه براي مصون ماندن از خطرات و عوارض درمانها و داروهاي شيميايي، لازم است استفاده از داروهاي گياهي را در ارجحيّت قرار دهيم.

همين موضوع، باعث شد تعدادي از افراد جامعه ما، كه تعدادشان هم كم نيست، به عطاري‌ها و مكانهاي فروش داروها و اقلام دارويي گياهي، پناه بياورند تا بتوانند تسكين‌دهنده‌هاي كم‌خطرتري را براي كاهش دردها و آلام‌شان، پيدا كنند.

همين موضوع و ارتباط مستقيمي كه با بحث سلامت عمومي جامعه دارد، بايد باعث مي‌شد نظارتها و جلوگيري از تخلفات در اين مشاغل، كه به طور مستقيم با سلامت جسمي و جان مردم، سروكار دارند، به مراتب بيشتر از قبل شود. مساله‌اي كه متاسفانه عدم نظارت كافي و رسيدگي به آن، در مواقعي، عواقب تلخ و دردناكي را براي بيماران و خانواده‌هاي آنها به دنبال داشته است.

درواقع، اهميت نظارت بر فروشندگان داروهاي گياهي و عطاري‌ها را بايد از خانواده‌هايي پرسيد كه گاه به دليل سمي بودن داروي گياهي خريداري شده توسط آنها از مغازه‌هاي عطاري، كبد بيمارشان از كار افتاده و درنهايت ناباوري، منجر به فوت بيمار شده است. اهميت اين مساله را بايد از كساني جويا شد كه بعد از خريد جنس دارويي موردنظرشان از عطاري‌ها، به دليل تاريخ‌گذشته بودن جنس، دچار عوارض و مشكلاتي شده‌اند كه آن قدرها هم قابل اغماض نيست.

چندي پيش، اخباري مبني بر تاكيد وزارت بهداشت بر تشديد نظارت بر عطاري‌ها با توجه به تخلفات صورت گرفته از سوي برخي از آنها، منتشر شد كه بر مبناي آن، اين وزارتخانه از ضرورت تشديد نظارت بر عطاري‍‍ها خبر داده بود.

در همين راستا، مدير کل نظارت و ارزيابي فرآورده‌هاي طبيعي، سنتي و مکمل سازمان غذا و دارو نيز در گفتگويي اعلام كرده بود: «از آنجايي که حس مي‌کنيم اين اقدامات، سلامت مردم را تحت تاثير خود قرار داده و به نوعي دخالت در امور درماني است، به همين دليل مجبوريم نظارت‌هاي خود را بر عطاري‌ها بويژه عطاري‌هاي پايتخت افزايش دهيم که اين کار انجام شده است.» 

ايشان در اين راستا، از پلمپ برخي عطاري‌هاي متخلف نيز خبر داده بودند، اما با وجود همه اين تاكيدات، به نظر مي‌رسد هنوز هم كيفيت و كميت اين نظارتها، به اندازه‌اي نيست كه بتواند جلوي تخلفات بارز برخي از عطاري‌ها و فروشندگان داروهايي گياهي متخلف را بگيرد و اين، امري است كه هر يك روز تعويق و سهل‌انگاري در ارتباط با آن، جان افراد زيادي را در خطر قرار مي‌دهد. مراجعه به بيمارستانها و مواجهه با بيماران و افرادي كه بر اثر مصرف داروهاي ناسالم يا تاريخ گذشته دارويي- كه به اذعان پزشكان درمواردي سمي نيز هستند- دچار مشكلاتي شده‌اند، خود، شاهدي بر اين مدعاست.

لذا از مسئولان مرتبط با اين حوزه، انتظار مي‌رود در اين خصوص، به گونه‌اي جدي‌تر، عمل نمايند تا از اين پس، كمتر شاهد بروز حوادث تلخ و جبران‌نشدني در اين رابطه باشيم.


 طي پيامي به دولت و ملت عراق؛
 ظريف از برگزاري موفق مراسم اربعين حسيني قدرداني کرد 

 
وزير امور خارجه کشورمان طي پيامي به دولت و ملت عراق، از تلاش‌هاي دولت عراق در برگزاري موفق مراسم اربعين حسيني قدرداني کرد.به گزارش ايسنا ، در اين پيام آمده است: خدا را شاکريم که اربعين حضرت سيدالشهداء ( ع ) با شکوه تر از سال‌هاي گذشته با حضور ميليون‌ها انسان مومن ، خدا جو، آزاده و عاشق رسول مکرم اسلام ( ص ) و اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام برگزار گرديد و عاشقان آن حضرت ضمن اظهار ارادت به آستان مقدس امام حسين(ع) و شهداي بزرگوار کربلا ، بار ديگر ارزش هاي اسلام ناب محمدي (ص) را به سمع و نظر جهانيان رساندند .

بي ترديد مراسم با شکوه اربعين امسال ، مصداق حقيقي وحدت همه خداجويان، موحدان و آزادگان جهان بر محور عدالت طلبي ، مبارزه با ظلم و افراط گري و مواجهه با انحراف در ارزش‌ها و آموزه‌هاي حقيقي الهي بود .

لازم مي دانم از همه مسولان عالي رتبه ، دولت و ملت خستگي ناپذير عراق براي ميزباني کريمانه و شايسته از ميليون‌ها زائر از جمله زائران ايراني تقدير و تشکر نمايم.همچنين مراتب سپاس ويژه خويش را از مراجع عظام ديني مقيم عراق که با هدايت الهي و معنوي خويش ، راهنما و راهگشاي برگزاري اين مراسم با عظمت بودند ، اعلام نمايم .

از درگاه خداوند بزرگ براي دولت و ملت بزرگ عراق سعادت و بهروزي مسالت دارم.


 پوتين: خداوند با زايل کردن عقل حاکمان ترکيه آن‌ها را تنبيه مي کند 

 رئيس جمهور روسيه در ادامه انتقادات خود از حاکمان ترکيه بواسطه سرنگون کردن جنگنده روسي عنوان داشت که واقعا غير از خداوند کسي نمي داند چرا آنکارا دست به اين کار زده است.

به گزارش راشاتودي، «ولاديمير پوتين» در نطق سالانه خود در پارلمان روسيه با بيان اين مطلب گفت: آنکارا با تروريست هاي حاضر در عراق و سوريه روابط تجاري دارد و ما تحريم هاي بيشتري را عليه ترکيه اعمال خواهيم کرد.

رئيس جمهور روسيه در ادامه گفت: هنوز نمي توانم درک کنم چرا ترکيه جنگنده روسيه را سرنگون کرد. ما پيش از اين واقعه آماده بوديم تا در زمينه موارد مهم و حساس با آنکارا همکاري کنيم و حتي اين همکاري ها را بسيار بيشتر از ساير متحدان ترکيه انجام دهيم اما فقط خدا مي داند که چرا آنکارا دست به اين کار زد. به نظر مي رسد خداوند تصميم به تنبيه حاکمان ترکيه از طريق زايل کردن عقل آنها گرفته است.

پوتين در ادامه دشمني با مردم ترکيه را رد کرد و گفت ما دوستان زيادي در ترکيه داريم و مسکو از دست عده اي خاص در آنکارا ناراحت است و نه مردم ترکيه.

اين وضعيت در حالي است که احمد داود اوغلو، نخست وزير ترکيه گفته است که اتهامات روسيه در خصوص تجارت نفتي ترکيه با گروه داعش يادآور دروغ‌هاي ماشين تبليغاتي دوران اتحاد جماهير شوروي است.

مقامات وزارت دفاع روسيه رجب طيب اردوغان، رييس جمهور ترکيه و خانواده‌اش را متهم کردند که درصادرات و انتقال غيرقانوني نفت گروهداعش در مناطق تحت کنترل اين گروه در سوريه نقش مستقيم داشته‌اند.


 کري: مساله اصلي پايبندي ايران به تعهداتش است 

 وزير امور خارجه آمريکا گفت که اصلي‌ترين مسأله اين است که ايران براي پايبندي به تعهداتش طبق توافق هسته‌اي چه کاري انجام خواهد داد.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا بدون اظهارنظر درباره گزارش جديد مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره مسائل باقي مانده برنامه هسته‌اي ايران مدعي شد: آمريکا هيچ گاه ترديد نداشته است که ايران روي تسليحات هسته‌اي کار کرده است.

اکنون اصلي‌ترين مسأله اين است که ببنيم که ايران براي پايبندي به تعهداتش طبق توافق هسته‌اي که تابستان حاصل شد، چه کاري انجام خواهد داد.وزير امور خارجه آمريکا تاکيد کرد: توافق هسته‌اي اخير تضمين مي‌کند هيچ يک از اتفاقاتي که در گذشته رخ داده است در آينده اتفاق نخواهد افتاد و اين مسأله اصلي است.


 روسيه : اجراي قرارداد تحويل اس 300 به ايران آغاز شد 

دستيار امور همکاري هاي فني ونظامي رييس جمهوري روسيه ازآغاز اجراي برنامه قرار داد تحويل سامانه هاي دفاع موشکي اس 300 به ايران خبر داد.به گزارش ايرنا، «ولاديمير کوژين» اين خبر را درپاسخ به پرسش يک خبرنگار درباره وضعيت قرار داد اس 300 بين ايران روسيه اعلام کرد که سال 2007 امضا شد ولي «ديميتري مدوديف» رييس جمهوري سابق اين کشور به بهانه قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل آن را لغو کرد درحالي که اين سامانه هاي دفاعي بود وشامل تحريم ها نمي شد.

خبرگزاري ايتارتاس به نقل کوژين مدعي شد : اجراي قرارداد امضا شده بين ايران و روسيه در باره اس 300 آغاز شده است.


 اوباما: آمريکا در مقابل داعش ايمن است 

 
سي.بي.اس: رييس جمهوري آمريکا به شهروندان کشورش اطمينان داد که آمريکا در برابر حملات داعش مصون است و در عين حال تاکيد کرد قصد ندارد براي نابودي داعش جنگي همانند حمله به عراق در سال 2003 راه بياندازد.

باراک اوباما، رييس جمهوري امريکا در مصاحبه با شبکه خبري سي.بي.اس گفت:‌ داعش يک تهديد موجود و جدي براي آمريکا نيست. آنها يک سازمان خطرناک هستند نظير القاعده اما دفاع ما قوي‌تر است. مردم آمريکا بايد بابت اين مساله مطمئن باشند که ما هر آنچه را که لازم است براي دفاع از آنها انجام مي دهيم و مطمئن باشند که مي‌توانند تعطيلات سال نوي مسيحي را به خوبي و در امنيت کامل بگذرانند. اظهارات رييس جمهوري آمريکا در بحبوبه گزارش‌هايي درباره تحقيقات پليس فدرال آمريکا (اف.بي.آي) درباره حاميان داعش در سراسر آمريکا مطرح شده و براساس يک تحقيق جديد مشخص شد که حمايت از اين گروه تروريستي در داخل کشور به سطحي غيرمنتظره رسيده است.


 ديدار بي‌نتيجه وزير خارجه ترکيه با لاوروف 

سايت اينترنتي النشره: وزير خارجه روسيه اعلام کرد که در ديدار با همتاي ترکيه‌اي خود در بلگراد مساله‌ جديدي راجع به سرنگوني جنگنده روسيه توسط ترکيه نشنيده است. وي گفت که روابط آنکارا و مسکو مثل قبل نخواهد شد.سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در کنفرانسي مطبوعاتي پس از ديدار با مولود چاوش اوغلو، همتاي ترکيه‌ خود در بلگراد گفت: وزير خارجه ترکيه به مساله جديدي درباره سرنگوني جنگنده روسيه اشاره نکرد و موضع رجب طيب اردوغان رئيس‌جمهور ترکيه و احمد داود اوغلو، نخست‌وزير اين کشور را تکرار کرد.لاوروف گفت: ما به مردم ترکيه به عنوان دوست مي‌نگريم و آنها را با کسي که دستور سرنگوني جنگنده ما را داد، يکي نمي‌دانيم. روابط ما با ترکيه هرگز مثل قبل نمي‌شود.

وي تاکيد کرد: خطر تروريسم ابعاد زيادي دارد که بر اوضاع اروپا تاثير مي‌گذارد و تروريسم دشمن اصلي و مشترک ماست.


 العبادي:اعزام نيروي زميني خارجي به عراق اقدامي خصمانه است 

 
سومريه نيوز: نخست وزير عراق با رد اعزام هرگونه نيروي زميني خارجي به اين کشور و بيان اينکه دولت عراق چنين درخواستي از هيچ طرفي اعم از منطقه اي يا بين المللي نداشته است، گفت: بغداد اين موضوع را اقدامي خصمانه تلقي و بر اين اساس با آن برخورد خواهد کرد. «حيدر العبادي» در بيانيه اي که از سوي دفتر وي منتشر شد، گفت: دولت عراق اجازه استقرار هيچ نيروي زميني خارجي را در خاک خود نخواهد داد و نيازي به نيروي زميني خارجي ندارد. وي افزود: دولت عراق بر موضع قاطع خود در مخالفت با هرگونه اقدامي از اين دست توسط هر کشوري که حاکميت ملي ما را نقض کند، تاکيد دارد. ما اعزام نيروي زميني به عراق توسط هر کشوري را اقدام خصمانه مي دانيم و بر اين اساس با آن برخورد مي کنيم. العبادي گفت: دولت عراق بارها بر موضع ثابت خود تاکيد و اعلام کرده است که خواستار حمايت کشورهاي جهان و ائتلاف بين المللي از عراق در نبرد با تروريسم داعش با ارايه پشتياني هوايي و تسليحاتي و آموزشي است.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 اجلاس شصت و چهارم IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري دوم-22

رئيس فکرميکندکه توليدکنندگان در اصلاح جديد مي توانند دانشگاه « کلاسيک» را بيشتر کارآفرين و نوآور بسازند. گسترش براي دسترسي به آموزش عالي لزوماً درگير شدن درگسترش کمي مؤسسات موجود نيست. بلکه بيشتر مجهزکردن آنها به تنوع است، بعنوان مثال بابه دست آوردن فنون و روش هاي ارائه دادن نمونه توسعه يافته توسط توليدکنندگان جايگزين ميباشد. اين يک شرط «پرش قورباغه اي » است. يک راه حل کاربرد متدولوژي با استفاده از توليد کنندگان ديگر در جريان اصلي دانشگاه ها مي باشد.

تاچاي سوميترا (Tatchai Sumitra) به نمونه اي در تايلند مراجعه کرد. او گفت با گسترش آموزش اجباري به 12 سال، سيستم موجود نمي توانست از عهده آن برآيد. دانشگاه چولالانگ کُرن ( Chulalang Korn) يک سيستم برتري را در حومه خود توسط تأسيس فضاهاي نيمه مجازي با تدريسي که از مرکز ارائه مي شود، توسعه بخشيده است که با استفاده از مدرسين داخلي بعنوان سرپرست ها از طرف تهيه کننده اصلي و توسط فضاي اصلي دانشجويان حمايت مي گردد. اينکار نه تنها سيستم بازتري را، بلکه با تعامل خوب دانشجو، در واقع نتايج تقريبا يکساني توليد مي کند. اگر کسي به موضوع « ارزش اجتماعي» بي توجه نيست، به اين معني است که دانشجويان مي خواهند به دانشگاه هاي « واقعي» وارد شوند تا شناخته گردند.

پولوبلاسي (Paolo Blasi) موافقت کردکه تناوب توليدکنندگان تجربيات و تکنيک هايي را فراهم مي کند که اجازه مي دهد دانشگاه قديمي خودش را نوسازي کند.

با اين نگاه که سال آينده يونسکو عبارت «جهاني سازي با يک صورت انساني» است، رئيس پيشنهاد ميکند که اجلاس ليون فرصتي است براي کاوش دريک حالت متمرکز که آموزش مي تواند جهاني سازي را به گونه اي بسازد که مردم منتفع گردند. اين رويداد درجايي بايستي پيرامون « چگونه آموزش عالي کمک مي کند براي ساختن جهاني سازي که نفعي براي همه و وسيله جابجايي براي مزيت شهروندان باشد» باشد. اين ميتواند يک فعاليت هدايت کننده براي چند سال آينده باشد.

گفتگوي بين تمدن ها يک موضوع کليدي همچنين روياي دوتايي از يک فرهنگ جهاني يا تنوع به عنوان نفعي براي همه است.

جوليو تران دوتاري (JulioTERAN DUTARI) تعجب ميکندکه چه فعاليت هايي سال آينده به جريان خواهد افتاد. اوپيشنهاد ميکند تايک گروه کاري در مورد توسعه پايدار با اختيار براي اتصال به موضوعاتي که در گفتگوي بين تمدن ها ظاهر مي شود، ايجاد گردد.

رئيس اعتقاد داردکه گروه کاري درسال آينده بايستي روي تدارکات براي اجلاس جوهانس بورگ در سپامبر تمرکز پيدا کند و بايستي روي اينکه آموزش بايد به گونه اي بازي کندکه جهاني سازي صورت بگيرد، به عنوان مثال در پرورش دادن يک انديشه که آماده براي گفتگو و انطباق است تا دريک جهان متنوع کار کند.


 يك نكته از هزاران 

 جاي خالي سيستم‌هاي نوين ذخيره سازي در صنعت انرژي

براساس آمارهاي هواشناسي در يك دهه پيش رو شاهد كاهش بارش‌ها و نزولات آسماني هستيم و اين خبر به معناي حركت كشور به سمت خشكيده شدن آب و هوا مي‌باشد. همواره در فصل گرما موضوع كم آبي و خشكسالي مورد توجه بسياري از رسانه ها و مسولان قرار مي‌گيرد، اما نكته اينجاست كه سرمنشا اين معضل را بايد در فصل بارش‌هاي فصلي مورد بررسي قرار داد. به هر تقدير ما در فصل سرما شاهد بارش‌هاي متناوبي در سراسر كشور هستيم. بارش‌هايي كه در برخي مواقع حادثه آفرين مي‌شوند. اما عدم توانايي ما در بكار گيري از تكنولوژي و زيرساخت‌هاي به روز دنيا در امر جمع آوري آب‌هاي روان و بارش‌هاي آسماني سبب شده تا نتوانيم از حداقل‌هاي نزولاتي آسماني براي فصل‌هاي گرم سال استفاده كنيم و بارش‌هاي محدودي كه در كشور رخ مي دهد هرز مي‌رود و يا به شكل سيل موجب ويراني بيشتر مي‌گردد. جاي سيستم‌هاي ذخيره سازي نوين در صنعت انرژي ما خالي است.


 ميز خبر 

 با حضور پرشور هيأت‌هاي دانشجويي؛

مراسم عزاداري اربعين حسيني(ع) در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي برگزار شد

در اربعين شهادت سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين عليه السلام و اصحاب با وفاي ايشان، حسينيه امام خميني (ره) ميزبان هياتهاي دانشجويي از سراسر کشور بود.

در اين مراسم حجت‌الاسلام و المسلمين پناهيان در سخناني، مسئله ريزشها و رويشها و جدا شدن منافقان از صف مؤمنان را از مقدمات قطعي ظهور حضرت ولي‌عصر (عج) خواند و گفت: افراد در جامعه ايماني بايد تلاش کنند که درون خود را اصلاح کنند تا در غربال قبل از ظهور و آشکار شدن سرّ دروني انسانها، جزء ريزشها قرار نگيرند. وي، امتحان ولايت‌پذيري را مهمترين و دشوارترين امتحان دانست و گفت: کربلا با اسرار دروني انسانها سر و کار دارد و اربعين فراخوان رحمت الهي براي جذب و اصلاح انسانهايي با سيرت نيکوست، و علت کينه و بغض نظام سلطه و عوامل آن از راهپيمايي عظيم و دهها ميليوني اربعين نيز همين قدرت و عظمت اربعين در نجات انسانهاست.

پاسخ ايران به اظهارات اخير رئيس جمهور ترکيه

سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان به اظهارات اخير رئيس جمهور ترکيه واکنش نشان داد و کشورهاي همسايه را به پرهيز از ماجراجويي و مسئوليت پذيري در اتخاذ مواضع سياسي دعوت کرد.

به گزارش ايسنا ، حسين جابر انصاري در واکنش به اظهارات اخير رئيس جمهور ترکيه، ضمن دعوت از کشورهاي همسايه به رعايت نزاکت و احترام متقابل در روابط و پرهيز از ماجراجويي و مسئوليت پذيري در اتخاذ مواضع سياسي، اعلام کرد: ادامه پي گيري سياست ها و اتخاذ مواضعي که خواسته يا ناخواسته منجر به حمايت از تروريسم در سوريه و عراق شده است تنها به تشديد بحران جاري در منطقه و افزايش مشکلات کشورهايي منجر مي شود که به اجراي چنين سياست هايي ادامه مي دهند. وي افزود :جمهوري اسلامي ايران از تغيير اين سياست ها و همراهي همه کشور هاي منطقه در روند مبارزه با تروريسم و افراطي گري، استقبال و براي تحقق اين هدف آماده همکاري و هماهنگي با همسايگان خود است.

پنتاگون اجازه حضور زنان در عمليات ضربتي را صادر کرد

وزير دفاع آمريکا اعلام کرد که براي نخستين بار اجازه مشارکت زنان در ماموريت‌هاي جنگي و عمليات‌هاي ضربتي را صادر کرده است. به نوشته روزنامه واشنگتن پست، براساس اين اجازه، نظاميان زن ارتش آمريکا مي‌توانند به تفنگداران ويژه نيروي دريايي، نيروهاي ويژه ارتش و ساير يگان‌هاي عمليات ويژه بپيوندند. اشتون کارتر، وزير دفاع آمريکا گفت: هيچ استثنايي دراين باره وجود ندارد. به اين معنا که اگر زنان در خدمت ارتش داراي قابليت و توانايي لازم باشند، مي‌توانند به اين يگان‌ها و عمليات بپيوندند؛ کاري که قبلا امکان پذير نبود. اين اجازه از سوي وزير دفاع آمريکا حاصل سه سال بررسي‌هاي پنتاگون درباره حضور زنان در عمليات ضربتي است و يک نقطه عطف براي زنان در خدمت ارتش آمريکا محسوب مي‌شود.

سقوط يک شهر لبنان به دست القاعده

سقوط يک شهر لبنان به دست القاعده تاييد شد. به گزارش عصرايران به نقل از رويترز، وزير کشور لبنان گفت که شهر عرسال اين کشور در اشغال جبهه النصره (شاخه القاعده در سوريه) است. جبهه النصره شاخه القاعده و يکي از گروه هاي مسلح فعال در سوريه است و بخش هايي از خاک اين کشور را در کنترل خود دارد. اين براي نخستين بار است که دولت لبنان به صورت رسمي سقوط شهر عرسال واقع در نزديکي مرز سوريه را اعلام مي کند.


 خبــــر 

 آيت‌الله امامي کاشاني در خطبه‌هاي نماز جمعه:

نامه رهبر انقلاب، اسلام اصيل را معرفي مي‌کند

امام جمعه موقت تهران با بيان اينکه غرب در قبال حوادث تروريستي در جهان دچار تناقضات بسياري شده است، گفت: نامه رهبر انقلاب در رابطه با حوادث فرانسه، اسلام اصيل را به جوانان معرفي کرد.

به گزارش مهر، آيت‌الله امامي کاشاني در نماز جمعه اين هفته تهران با اشاره به نامه مقام معظم رهبري به جوانان غربي و با بيان اينکه اين نامه يک محور ايدئولوژي و يک محور سياسي دارد، اظهار کرد: دليل اينکه رهبر انقلاب نامه خود را به جوانان غرب خطاب کردند، اين است که اگر انساني در جواني متوجه خدا شود و شکفته گردد، بسيار ارزش دارد ولي اگر به سن بالاتر رسيد، اميدي به هدايتش نيست ولي به جوانان اميد است زيرا هنوز فطرت را گم نکرده‌اند و پيران، مادران و پدران فردا هستند.

وي افزود: به همين دليل است که نامه مقام معظم رهبري خطاب به جوانان غربي در نوع خود جالب و حائز توجه است.

امام جمعه موقت تهران تاکيد کرد: مقام معظم رهبري در اين نامه از فرانسه شروع کرده‌اند و به حوادث پاريس اشاره داشتند و تاکيد کردند که اين حوادث باعث تألم من شد. اين سخن رهبري بدين معني است که براي ايشان و همه مسلمانان، مسلمان بودن يا نبودن کشته‌شدگان حوادث تروريستي تفاوتي نمي‌کند؛ بنابراين اين نامه نشان مي‌دهد که اصلاً اسلام چيست، دنبال چيست و ثابت مي‌کند که دين اسلام در پي ساختن انسان‌هاست.

آيت‌الله امامي کاشاني با بيان اينکه دنياي غرب در مواجهه با تروريسم دچار يک تناقض شده است، گفت: غربي‌ها از يک طرف مي‌گويند مخالف داعش و تروريسم هستيم و از يک طرف تروريسم دولتي اسرائيل را مورد حمايت قرار مي‌دهند و از طرف ديگر به گروه‌هاي تروريستي و داعش کمک مي‌کنند و از سوي ديگر مي‌گويند با آنها مخالفيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي