جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5155


نوجوانان چگونه و چرا سيگاري مي شوند ؟

موج سرما در راه است
کاهش 5 تا 15 درجه‌اي دما و بارش برف و باران در کشور


وقايع


خبرها و سخن‌ها


يادداشت روز


ضرب المثل ها


 نوجوانان چگونه و چرا سيگاري مي شوند ؟ 

 برخي از نوجوانان با هر پکي که به سيگار مي‌زنند احساس بزرگي مي‌کنند.

امروزه عليرغم هشدارهاي پياپي مجامع پزشکي و فرهنگي، مصرف سيگار به طور روز افزون در جامعه بالا مي‌رود تا جايي که مصرف سيگار در بين نوجوانان هم رواج يافته است.دوره نوجواني دوراني حساس و شگرف و حد فاضل کودکي و جواني است که به دوران گذار معروف است.برخي از نوجوانان به دليل يک رنگ شدن با همسالانشان در برابر هر تقاضايي سر تسليم فرود مي‌آورند.

و اين گونه نوجوانان با تصور اين که اطرافيان هنوز بزرگي وي را نپذيرفته‌اند به سيگار که به نظر آنها نشانه بزرگي است روي مي‌آوردند نوجواني سن بحران و هيجان است رشد سريع جسماني در اين دوره موجب مي‌شود آن رفتار غير عادي از خود بروز دهند و در انجام برخي کارها ناموفق باشند اطرافيان و والدين بايد برخي رفتارهاي آنها را ناديده بگيرند و فرصت جبران را به آنها بدهند که از ورود اين گروه سني حساس به مواد مخدر جلوگيري کنند.

سيگار مي‌کشم پس بزرگ شده‌ام!

دوري از خانواده، بيکاري، محرک‌هاي رواني، پيدا کردن سيگار خانه، اصرار و فشار دوستان، کسب لذت، تقليد و خودنمايي، فقر مادي خانواده، عدم آگاهي و اختلافات خانوادگي از جمله عوامل موثر در روي آوردن به سيگار است.

برخي نوجوانان به علت اين که نشان دهند بزرگ شده‌اند و احساس استقلال کنند به سيگار روي مي‌اورند استعمال سيگار در نوجوانان بيشتر جنبه خودنمايي دارد و آرام آرام براي کسب لذت صورت مي‌گيرد. يکي از دلايل اصلي روي آوري نوجوانان به سيگار کنجکاوي در امتحان کردن آن است که اغلب از طريق دوستان تبليغ مي‌شود و آرام آرام براي ادامه اين تجربه بهانه‌هاي ديگري نيز فراهم مي‌شود.

برخي ديگر هم براي مخالفت با خانواده و رفع حقارت‌ها به اين کار دست مي‌زنند و مي‌خواهند از اين طريق اعتماد به نفس بيشتري کسب کنند، گروهي از نوجوانان به دليل فقر امکان دسترسي به امکانات آموزشي را ندارند و وقت خالي با سيگار کشيدن و تفريحات ناسالم مي‌گذرانند. اختلافات خانوادگي که منجر به عدم امنيت و فشار رواني بر نوجوان مي‌شود و آنها را از محيط امن خانه دور مي‌سازد هم مي تواند در گرايش آنها به سيگار موثر است.

حسين، 14 ساله، دانش آموز درباره علل گرايش خود به سيگار کشيدن مي‌گويد: با هر پکي که به سيگار مي‌زنم احساس مردانگي مي‌کنم.خانواده‌ام هميشه مرا تحقير مي‌کنند و به من لقب دست و پا چلفتي را مي‌دهند با کشيدن سيگار اعتماد به نفس بيشتري پيدا مي‌کنم.اولين بار سيگار را از جيب پدرم برداشتم و استفاده کردم.

آيا افت تحصيلي نشان دهنده سيگار کشيدن فرزند شماست؟

تغيير رفتار در نوجوانان، افت تحصيلي، نيازمند به پول توجيبي بيشتر، کاهش پايبندي به اصول اخلاقي و مذهبي و استشمام بوي نامطبوع سيگار از جمله نشانه‌هاي اعتياد در نوجوانان است، البته نه اين که با ديدن يکي از اين نشانه‌ها به وي شک کنيم و او را مورد شمانت قرار دهيم بايد بررسي کنيم و مطمئن شويم.

محمد، 17 ساله درباره رفتار پدر و مادرش با او مي‌گويد: با کوچکترين افت تحصيلي والدينم احساس مي‌کنند با دوستانم سيگار مي‌کشيم و با من دعوا مي‌کنند در صورتي که افت تحصيلي دلايل متعددي دارد آنها با رفتار ناشايست‌شان بيشتر من را در معرض خطر ابتلا به مواد مخدر قرار مي‌دهند.

اي کاهش قدرت "نه گفتن" داشتم...

پيامدهاي ناشي از سيگار بسيار جدي و جبران ناپذير است به خصوص اگر شروع مصرف در دوران نوجواني باشد. اغلب سيگاري‌ها با اين که از مضرات سيگار با خبر هستند ولي از روي عادت و به بهانه کسب آرامش و رفع خستگي اقدام به مصرف اين ماده خطرناک مي‌کنند و سلامت جسم و جان خود و ديگران را به خطر مي‌اندازند.

شيوع انواع جرايم مثل سرقت، خشونت، قتل، افزايش مشاغل کاذب، بيکاري و
بي خانماني از جمله پيامدهاي مصرف سيگار و انواع مخدرها است.

مهدي، 18 ساله، سرباز درباره پيامدهاي مصرف سيگار مي‌گويد: اي کاهش از روز اول به ان لب نمي‌زدم زيرا دوستان خوبم را از دست داده‌ام و در جامعه احترام قبلي را ندارم.

با توجه به ضربه‌‌اي که به تحصيل‌ام وارد کرد موجب ترک تحصيل در من شد و از زندگي عقب ماندم. اي کاهش قدرت "نه گفتن" داشتم.

والدين آستين خود را بالا بزند...

والدين هوشيار با آگاهي از شرايط نوجوان بايد همواره مراقب فرزند خود باشند. وقتي مشکلات نوجوانان در محيط خانه بدون ترس از تنبيه مطرح شود و از طريق راه حل‌هاي منطقي والدين رفع گردد ديگر نياز به حضور هم سن و سالان و روش‌هاي ناصحيح برخي از آنها نيست. منشا بسياري از موفقيت‌ها و شکست‌ها در شيوه تربيتي خانواده‌ها است.

طبق آمار منتشره امکان سيگاري شدن نوجوانان که والدين آنها سيگاري هستند به مراتب بيشتر از بقيه نوجوانان است.

دکتر جعفر باي، آسيب شناس درباره نقش والدين در پيشگيري از روي آوردن نوجوانان به سيگار مي‌گويد: تمايل نوجوانان به استفاده از سيگار تحت تاثير رفتار والدين با آنها است زماني که والدين به نوجوان مانند بچه خردسال رفتار مي‌کنند و نگاه آنها به نوجوان نگاه حقيرانه است، نوجوان براي اثبات بزرگ شدن به سيگار کشيدن روي مي‌آورد والدين بايد با نوجوانان رفتار احترام آميزي داشته باشند و با توهين و تحقير او را کودک شما شمارند و حرمت وي را حفظ کنند. والدين با سپردن مسئوليت به نوجوان احساس بزرگي را در وي ايجاد کنند که احتياجي به مواردي هم چون سيگار نباشد والدين مهارت‌هاي حل مسئله و "نه گفتن" را به نوجوانان بياموزند و بستري را محيا کنند که دوران مهم نوجواني که مهمترين دوران براي کشف مهارت‌هاي زندگي است را به بهترين نحو ممکن سپري کنند.

دولت دست به کار شود!

در دسترس بودن و ارزان بودن سيگار راهي براي ورود نوجوان به سيگار شده و عدم ازاي صحيح قوانين مربوط به سيگار از جمله ممنوعيت فروش به افراد زير 18 سال سبب استفاده نوجوانان از سيگار شده ست. دولت بايد با توان بيشتري با زير پا گذارندگان قانون‌هاي مربوط به دخانيات مقابله کند.


 موج سرما در راه است
 کاهش 5 تا 15 درجه‌اي دما و بارش برف و باران در کشور 

 
سازمان هواشناسي نسبت به کاهش محسوس دماي کشور هشدار داد و اعلام کرد: در شمال غرب، غرب و دامنه هاي جنوبي البرز بين 5 تا 10 درجه و در شمال شرق کشور بين 10 تا 15 درجه کاهش دما خواهيم داشت.به گزارش مهر، سازمان هواشناسي در اطلاعيه اي اعلام کرد: بتدريج هوا از روزگذشته كاسته وتا دوشنبه هفته آينده با نفوذ هواي سرد از عرض هاي شمالي ابتدا کاهش دما در شمال غرب و سپس در غرب و جنوب غرب ، مرکز و شمال شرق و شرق کشور روي خواهد داد که همراه با گذر موج فعال بارشي است.

بر اين اساس، در استان هاي آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي، اردبيل و دامنه هاي البرز و زاگرس غربي شاهد بارش برف و لغزندگي اغلب جاده ها به ويژه در مناطق کوهستاني خواهيم بود.

امروز و فردا، بارش باران و برف و وزش باد شديد در استان هاي گيلان، مازندران و گلستان که به سبب بارندگي شديد آبگرفتگي معابر عمومي در شهرهاي ساحلي و به سبب بارش برف، لغزندگي و مه آلودگي بويژه در مناطق کوهستاني پيش بيني
مي شود.

همچنين بارش برف در استان هاي آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي، اردبيل، کردستان، لرستان، کرمانشاه، همدان، مرکزي، زنجان، گيلان و دامنه هاي البرز در استان هاي مازندران، قزوين، البرز و تهران و همچنين بارش باران در استان هاي ايلام، چهارمحال و بختياري، کهگيلويه و بويراحمد و خوزستان که در ارتفاعات اين استان ها بارش به شکل برف است.

در دامنه هاي البرز و زاگرس غربي به سبب بارش برف اغلب جاده ها بويژه در مناطق کوهستاني لغزنده خواهد بود.

از روز جمعه تا اواسط هفته آينده کاهش محسوس و قابل توجه دما در نيمه شمالي کشور پيش بيني مي شود که در شمال غرب، غرب و دامنه هاي جنوبي البرز بين 5 تا 10 درجه و در شمال شرق کشور بين 10 تا 15 درجه سلسيوس خواهد بود.

خليج فارس در روزهاي جمعه تا دوشنبه و درياي خزر از روز جمعه تا دوشنبه مواج و طوفاني پيش بيني مي شود.

همچنين با توجه به شمالي شدن جريان هوا از جمعه تا يکشنبه کاهش محسوس دما (بين 7 تا 12 درجه سلسيوس) بر روي کشور عراق پيش بيني مي شود که گاهي با وزش باد شديد شمالي، کاهش دما محسوس تر خواهد بود.

بنابراين توصيه مي شود اقدامات ايمني به منظور کاهش پيامدهاي ناخوشايند بعمل آيد و هموطنان گرامي براي تردد در گذرگاه هاي البرز و زاگرس ، تجهيزات زمستاني از جمله زنجير چرخ و پوشاک گرم به همراه داشته باشند و همچنين در ايام ياد شده شناورهاي کوچک و قايق‌هاي صيادي از تردد در دريا خودداري کنند.


 وقايع 

 12 استان درگير برف و کولاک

امداد و رهاسازي 715 خودرو از برف و کولاک

معاون عمليات سازمان امداد و نجات با اعلام جزئيات عمليات برف و کولاک در 24 ساعت گذشته، گفت: به دنبال متاثر شدن 12 استان از برف و کولاک خدمات امدادي لازم به 2 هزار و 500 تن از هموطنان ارائه شد.

به گزارش مهر، حسين درويشي با اشاره به اينکه 12 استان آذربايجان‌هاي غربي و شرقي، اردبيل، اصفهان، ايلام، چهارمحال و بختياري، زنجان، کردستان، کرمانشاه، گيلان، مازندران و همدان در 24 ساعت گذشته تحت تاثير برف و کولاک بوده است، عنوان کرد: بر اين اساس در 37 شهرستان اين استان‌ها خدمات امدادي لازم به 2 هزار و 500 تن ارائه شد. وي با اشاره به اسکان اضطراري 570 تن از متاثران برف و کولاک، تصريح کرد: به علاوه خدمات لازم به 5 مصدوم ارائه و 2 تن به مراکز درماني منتقل و 3 تن سرپايي درمان شدند.

معاون عمليات سازمان امداد و نجات با اشاره به انجام عمليات رهاسازي 595 دستگاه خودرو از برف، اظهار کرد: به‌ منظور ارائه خدمات به متاثران 52 تيم عملياتي شامل 212 امدادگر و نجاتگر با 53 خودروي عملياتي بکار گرفته شد.

وي گفت: بر اين اساس 150 تخته پتو، 280 بسته غذايي، 560 بطري آب معدني، 220 قوطي انواع کنسرو، 150 قرص نان، 20 کيلوگرم خرما، 550 بسته بيسکويت ميان متاثران توزيع شد. درويشي همچنين با اشاره به مجموع عمليات برف و کولاک در 2 روز گذشته، گفت: در مجموع 2 روز گذشته 14 استان از برف و کولاک متاثر شده و خدمات لازم به 2 هزار و 700 متاثر در 41 شهرستان اين استان‌ها ارائه شد.

وي با اشاره به اسکان اضطراري 660 تن در 2 روز گذشته، افزود: به علاوه عمليات رهاسازي براي 715 دستگاه خودرو از برف انجام شده و 68 تيم عملياتي با بکارگيري 69 دستگاه خودروي عملياتي در اين زمينه فعال بودند.

به گفته معاون عمليات سازمان امداد و نجات به منظور ارائه خدمات مناسب به متاثران از برف و کولاک، 180 تخته پتو، 280 بسته غذايي، 640 بطري آب معدني، 250 قوطي انواع کنسرو، 180 قرص نان، 25 کيلوگرم خرما و 650 بسته بيسکويت ميان متاثران توزيع شد.

سرقت خودروهاي محله خزانه با شاه‌ کليد

دستگيري سارق حرفه‌اي حين خوشگذراني با خودروي سرقتي

سارق حرفه‌اي و تحت تعقيب محله خزانه حين خوشگذراني با خودرو سرقتي توسط پليس پايتخت شناسايي و در يک عمليات غافلگيرانه دستگير شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،در پي سرقت هاي اخير در محدوده خزانه تهران توسط يکي از سارقين حرفه اي تحت تعقيب و سابقه دار خودرو و لوازم و محتويات خودرو دستگيري متهم در دستور کار عوامل اطلاعات و تجسس کلانتري 160خزانه قرار گرفت.

تحقيقات پليسي ادامه يافت تا اينکه ساعت 06:20صبح 5آذرماه عوامل تجسس و اطلاعات موفق شدند طي يک اقدام ويژه پليسي متهم "فيروز" را حين تردد با يک دستگاه خودرو سرقتي پيکان وانت در آدرس علي آباد شناسايي و جهت جلوگيري از فرار به صورت غير محسوس وي را تعقيب و در نهايت دستگير و به کلانتري منتقل کردند.

سرهنگ جليل موقوفه اي سرکلانتر هفتم پليس پايتخت درباره اين خبر به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در بازرسي بدني از وي تعداد سه عدد شاه کليد کشف گرديد و خودرو سرقتي به پارکينگ منتقل شد و متهم نيز پس از تکميل پرونده در اختيار کارآگاهان پايگاه هفتم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت.


 خبرها و سخن‌ها 

 گلايه معاون شهردار از عدم تخصيص وام 25ميليوني به نوسازي تاکسي‌ها

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران از بي مهري دولت در عدم تخصيص وام 25ميليوني به رانندگان تاکسي گلايه کرد.

سيد جعفر تشکري هاشمي در گفت‌وگو باايسنا، با گلايه از تخصيص وام 25 ميليوني براي خريد خودروهاي جديد با بيان اينکه متاسفانه تفکر بها دادن به حمل و نقل شخصي در تصميم دولت کاملا نمود داشت، گفت: به تعداد خودروهايي که در اين طرح ثبت نام کرده‌اند تاکسي فرسوده در کشور وجود دارد و اگر دولت منابع را به نوسازي تاکسي‌هاي فرسوده اختصاص مي‌داد کمک موثر و بزرگي به حمل و نقل عمومي مي‌کرد.

وي با بيان اينکه اتفاق بد اين بود که حمل و نقل عمومي از اين منابع و امکان بهسازي محروم شد، گفت: اولويت بسيار بالاتر از فروش خودروها، اختصاص منابع به تاکسيراني بود تا حمل و نقل عمومي شهري اوضاع سامان‌ يافته تري پيدا کند.

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران با بيان اينکه اين اتفاق نشان دهنده نگرش غلط تصميم گيران به حوزه حمل و نقل عمومي است، ادامه داد: مسئولان نه تنها کمکي به حمل و نقل عمومي نکردند بلکه خودروهاي مانده را نيز وارد چرخه کرده و حمل و نقل عمومي را مورد بي‌مهري قرار دادند.

وي با بيان اينکه در يک تصميم لحظه‌اي دولت،‌ به تعداد خودروهاي موجود خودرو اضافه شد گفت: اين نشان مي‌دهد که برخي تصميمات از عقبه کارشناسي برخوردار نيست و اين تصميم بانک مرکزي و خودروسازها، موجب نابساماني در حمل و نقل عمومي مي‌شود.


 يادداشت روز 

 به حريم خصوصي ديگران احترام بگذاريم

الهام فراهاني

اين روزها همه از هر قشر و طبقه اي كه در اين جامعه زندگي مي كنيم با هر سن و تحصيلات و شغلي دائم در حال صحبت كردن از فرهنگ و شعار دادن هستيم و متاسفانه بيشتر ما اهل عمل كردن نيستيم شعار دادن را خوب بلديم و استاد و صاحب نظر در هر زمينه اي كه فكرش را بكنيد .

متاسفانه برخي از افراد يا ياد نگرفته اند يا فرهنگ اينكه به حريم خصوصي يگديگر احترام بگذارندرا نمي دانند البته حريم خصوصي تنها منزل و چهارديواري و يا خودروافراد نيست بلكه با پيشرفت تكنولوژي حريم هاي جديد خصوصي پديد آمده است. براي خيلي از ما پيش آمده كه در اتوبوس يا تاكسي، مترو وقتي با تلفن همراه صحبت مي كنيم يا با كسي در حال چت كردن هستيم بغل دستي يا فردي كه كنار ما نشسته مدام چشمش به صفحه گوشي هست يا حواسش به صحبت هاي طرف كناري اش است و چنان با دقت گوش مي دهد كه انگار اخبار مهمي است و نمي داند با اين كار آن فرد را معذب و ناراحت مي كند دراين ميان نيز بسياري از اوقات به دعوا و بحث هم منجر مي شود چراكه حق هم دارد .

متاسفانه اين يك بي فرهنگي فاحشي است كه اين روزها خيلي به چشم مي خورد و شايد برخي اوقات اصلا حواسمان نيست كه كار بسيار ناپسندي انجام مي دهيم.اگر اين حس را كه حريم ديگران فقط به خودشان متعلق است و اين فرهنگ را فراگير كنيم و ياد بگيريم كه به حقوق يگديگر احترام بگذريم در هرموردي بسياري از مشكلات حل مي شود


 ضرب المثل ها 

 مثل بز اخفش شدن!

خود شيفته چون شعله اي آتش شده اي

كش آمده اي و يا كه سركش شده اي

با كله سلام مي دهي جاي زبان

از كي تو مريد بز اخفش شده اي ؟

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي