جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5156


هيات دولت هند قرارداد تسهيل صدور رواديد با ايران را تاييد کرد


تاکيد روسيه و انگليس بر آغاز اجراي عملي برجام


سرمقاله

رييس جمهوري در ديدار شماري از سفيران جديد ايران در خارج از کشور:
رويکرد ايران ايجاد ثبات در منطقه و تقويت همدلي در جهان اسلام است

الميادين:
نظاميان ترک در حال عقب‌نشيني از استان نينوا عراق هستند


عرفات با تزريق سمي در نسکافه‌اش ترور شده است


وزير اطلاع رساني سوريه: حملات انگليس عليه داعش صرفا تبليغاتي است


العبادي: نيروهاي ترکيه فورا عراق را ترک کنند

هشدار سخنگوي ستاد مرکزي اربعين به زائرين:
از رها سازي اسباب بازي‌هاي سوغاتي در معابر خودداري کنيد


داعش مسئوليت کشتار کاليفرنيا را به دو تن از هوادارانش نسبت داد


نجفي: ايران ارزيابي جامع خود از گزارش آمانو را به صورت مکتوب ارائه مي کند


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


 هيات دولت هند قرارداد تسهيل صدور رواديد با ايران را تاييد کرد 

 هيات دولت هند قرارداد تسهيل صدور رواديد بين ايران و هند را براي دارنندگان گذرنامه هاي سياسي، رسمي، خدمت و عادي تاييد کرد .به گزارش ايرنا، براساس اين قرارداد ،نمايندگي ديپلماتيک در کشور ميزبان، رواديد رايگان 90 روزه را به دارندگان گذرنامه هاي ديپلماتيک،رسمي و خدمت که براي انجام ماموريت هاي دراز مدت در نمايندگي ها يا سرکنسولي منصوب مي شوند را در مدت 20 روز کاري بعد از دريافت يادداشت رسمي وزارت خارجه محل به همراه درخواست صدور رواديد صادر مي کند.

براساس اين قرارداد اين رواديد ها براي اعضاي خانواده مامور رايگان و براي ديگر خويشاندان نزديک بعد از پرداخت هزينه صادر مي شود.

خبرگزاري آي .اي .ان .اس در گزارسي نوشت: براساس اين قرار داد ،يک رواديد رايگان ورود (entry) غيرقابل تمديد براي 15 روز در طول سه روز کاري بعد از ارائه يادداشت رسمي از سوي وزارت خارجه که حاوي هدف اين ديدار مي باشد صادر مي شود. همچنين براي شخصيت هاي سياسي و مقامات رسمي به منظور سفر براي اهداف خاص دوجانبه يا شرکت در يک کنفرانس يا سمينار اينگونه رواديد صادر مي شود.


 تاکيد روسيه و انگليس بر آغاز اجراي عملي برجام 

 روسيه و انگليس آغاز اجراي عملي توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، وزارت امور خارجه روسيه با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد:سرگئي لاوروف معاون وزير خارجه روسيه و سايمون گس مدير کل سياسي وزارت خارجه انگليس در تماس تلفني با يکديگر درباره‌ لزوم ورود به مرحله اجراي عملي برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت‌وگو کردند.

در ادامه اين بيانيه آمده است: تهيه مقدمات لازم براي آغاز اجراي کامل برجام براي حل مساله هسته‌اي ايران در اين گفت‌وگوي تلفني مورد بحث قرار گرفته است.

دو طرف همچنين تاکيد کرده‌اند: مسکو و لندن بر اين باورند که انتقال سريع به مرحله اجراي عملي برنامه جامع اقدام مشترک امري ضروري است.


 سرمقاله 

 طرح‌هاي شگفت انگيز دولت براي مردم

حميدرضا عسگري

هنوز سرنوشت وام‌هاي 25 ميليوني خودرو مشخص نشده است كه صحبت‌هاي از وام‌هاي 100 ميليون توماني براي خريد مسكن مطرح شده است. از قرار معلوم به زعم مسئولان اقتصادي كشور، بهترين و سريع‌ترين راه براي خروج بازارهاي كلان از ركود فعلي اعطاي وام و انداختن بارفشارهاي اقتصادي بردوش جامعه است. البته در مورد خودرو هنوز پسته دربسته وام‌ها و خودروهاي فروخته شده باز نشده تا مغز آن مشخص شود و تاثيراتش بر جامعه را مشاهده كنيم.

اشكال كار اينجاست كه تيم اقتصادي كشور بجاي يك نياز سنجي دو طرفه ميان جامعه و فعالان اقتصادي، صرفاً نيازها و خواسته‌هاي صاحبان قدرت را مدنظر قرار مي‌دهد. كاملاً براين موضوع واقفيم كه اقتصاد كشور نياز به حمايت و تزريق سرمايه دارد تا از طريق رونق بازارهاي كلان همچون صنعت و مسكن، از ركود خارج شود و به نسبت رونق گردش سرمايه در كشور، اوضاع مردم نيز تغيير يابد. اما در اين مسئله قدرت و توان جامعه نيز بايد مورد توجه طراحان و برنامه ريزان اقتصادي قرار گيرد. اين درست نيست كه ما از نيازهاي مردم و توان مالي ضعيف آنها سو استفاده كنيم و شرايط مدنظر را بر آنها تحميل كنيم.

امروز خانوارهاي كثيري به مسكن و خودرو نياز دارند اما شرايط مالي و اقتصادي اجازه تهيه اين موارد را به آنها نمي‌دهد، درست نيست اين نياز را بهانه‌اي براي تحميل شرايط غيرمنصفانه نمود و تنها راه مورد نظر خود را پيش روي‌ آنها گذاشت. امروز در سراسر دنيا خودروسازان بدون هيچ سودي و بعضاً تمام اقساط محصولات خود را به مشتريان اعطا مي‌كنند. مسكن از اولين نيازهاي بشر است چطور مي‌توان آن را به اهرم فشار اقتصادي مبدل كرد و هرآنچه كه صاحبان زمين و انبوه سازان مطالبه مي‌كنند بر مردم تحميل گردد.

در شرايطي که تسهيلات حمايتي نتوانست در بازار مسکن تقاضا را تحريک کند، طرح مسکن قسطي با تسهيلات 100 ميليون توماني مطرح شد. حال اگر وام 100 ميليون توماني با بازپرداخت 5 ساله و با نرخ سود حدود 20 درصد (نرخ تورم 14 درصدي مورد تاييد بانک مرکزي به علاوه 2 درصد سود يعني «16 درصد سود انبوه‌سازان» +4 درصد کارمزد بانک مسکن) را محاسبه کنيم، مبلغ ماهانه اقساط 3 ميليون و 333 هزار تومان براي مدت 60 ماه مي‌شود.

به عبارت ديگر، وام 100 ميليون توماني با بازپرداخت 60 ماهه و با نرخ سود حدود 20 درصدي براي متقاضيان در مجموع 200 ميليون تومان (100 ميليون تومان اصل وام +100 ميليون تومان سود) تمام مي‌شود. جالب اينجاست كه متوليان امر براي توجيه اين طرح به اصطلاح حمايتي عنوان كرده‌اند كه امروز اكثر قشر متوسط جامعه ماهانه يك تا دوميليون تومان بابت هزينه مسكن پرداخت مي‌كنند و اين اقشار مي‌توانند اين مبالغ را براي اقساط اين مسكن‌ها پرداخت كنند و در نهايت صاحب آن شوند!!.

منبع و ماخذ اين ادعا مشخص نيست كه از آمده و چگونه به اين تقسيم بندي طبقاتي رسيده‌اند، اما واقعيت و آنچه در جامعه مشاهده مي‌شود اين است كه اكثريت مردم ما كه از موقعيت شغلي ثابتي برخوردارند در خوشبينانه ترين حالت زير دوميليون حقوق مي‌گيرند و بسياري از آنها حتي زير يك ميليون درآمد ماهيانه كسب مي‌كنند. در اينصورت معلوم نيست خانواده‌هاي کم‌درآمد يا حتي متوسط چگونه مي‌توانند قسط 3 يا 4 ميليون تومان در ماه را براي 3 تا 5 سال بپردازند و اگر اين پرداخت مقدور نباشد، آن وقت تکليف ضمانت بانکي خريدار مسکن چيست؟!. اين مسئله ديگر مانند خريد خودرو نيست كه اصل تعهدات 25 ميليون باشد و اقساط آن زير يك ميليون. آيا متوليان و طراحان به اين مسئله فكر كرده‌اند كه در صورت عدم توانايي پرداخت تعهدات تسهيلات 3 تا 4 ميليوني، چه حجمي از پرونده‌هاي حقوقي راهي دستگاه قضايي خواهد شد؟!

در نهايت مشخص نيست اين طرح براي كدام يك از طبقات مالي درنظر گرفته شده، چرا كه ماهيت آن با مبالغ عنوان شده هيچ سنخيتي با درآمد اقشار ضعيف و حتي متوسط جامعه ندارد و عملاً دردي از مردم دوا نخواهند كرد. همانطور كه اعطاي وام خودرو در راستاي تامين نيازهاي مردم نبود، اين طرح نيز به نظر نمي‌رسد در راستاي گره‌گشايي از مشكل مسكن جامعه باشد. بهتر است مسئولان پيش از تلاش براي خروج از ركود بازار مسكن، ديگر اولويت‌هاي اقتصادي را بازنگري كنند.


 رييس جمهوري در ديدار شماري از سفيران جديد ايران در خارج از کشور:
 رويکرد ايران ايجاد ثبات در منطقه و تقويت همدلي در جهان اسلام است 

 
رييس جمهوري در ديدار شماري از سفيران جديد جمهوري اسلامي ايران در کشورهاي مختلف جهان تصريح کرد: ايران اسلامي به دنبال ايجاد ثبات و توسعه در منطقه و تقويت همدلي و وحدت، در جهان اسلام است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار سفيران جديد ايران در بلژيک، تايلند، پاکستان، دانمارک، فيليپين، يونان، سنگال و سريلانکا، با تأکيد بر ضرورت بهره‌برداري مناسب از فضاي پسابرجام اظهارداشت:بايد از فرصت کنوني در جهت توسعه روابط سياسي ، اقتصادي و فرهنگي با ساير کشورها و همچنين بهره برداري از استعدادها در مسير همکاري و حداکثري نمودن منافع ملي در مناسبات بين المللي استفاده کرد.

رييس جمهوري با تاکيد بر اينکه"جمهوري اسلامي ايران به دنبال ايجاد ثبات، امنيت و توسعه در منطقه است"، به نقش مهم سفرا در تبيين و ارتقاء جايگاه مهم کشور در منطقه و جهان پرداخت و گفت:اکنون در مرحله اي قرار داريم که مي‌توانيم با توسعه روابط اقتصادي، سياسي ، علمي و فناوري در زمان کمتري به پيشرفت و توسعه اي متوازن و پايدار دست يابيم و سفرا و نمايندگان کشورمان در اقصي نقاط جهان، نقش عمده اي در تحقق اين امر ايفا مي کنند.

رييس شوراي عالي امنيت ملي تاکيد کرد: بعد از برجام و فرصتي که براي همکاري و تفاهم ايجاد شد، ايران هم اکنون به عنوان پرچمدار مبارزه عملي با تروريسم شناخته مي شود و براي ملتهاي منطقه نيز پيام آور ثبات و امنيت است.

دکتر روحاني در بخش ديگري از سخنان خود، حضور ميليونها دوستدار خاندان اهل بيت عصمت و طهارت (ع) در مراسم عظيم اربعين حسيني(ع ) را قدرت‌نمايي جهان اسلام و عاشقان اهل بيت(ع) برشمرد و با قدرداني از همه دست اندرکاران اجراي مراسم اربعين گفت:عشق به امام حسين(ع) منحصر به شيعه و اسلام نيست بلکه متعلق به همه اديان الهي و آزادگان جهان است.

دکتر روحاني با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران همواره در جهان اسلام به دنبال ايجاد و تقويت همدلي و وحدت ميان مسلمانان است، گفت: امروز مهم‌ترين اولويت، اخوت و همبستگي در جهان اسلام است و لذا براي توسعه و تعميق روابط با کشورهاي اسلامي اولويت قائل هستيم.

رييس‌جمهوري در ادامه با اشاره به انتصاب سرکار خانم افخم به عنوان اولين سفير خانم بعد از انقلاب اسلامي براي تصدي سفارت در کشور مالزي افزود: حضور بانوان در عرصه هاي مختلف اجتماعي ، ورزشي و مديريتي همواره مثبت و با موفقيت همراه بوده است و اين انتخاب هم نشان مي دهد که در مسووليت ها جنسيت ملاک نيست و توانمندي ها و شايستگي ها بايستي مدنظر قرار بگيرد.

دکتر روحاني براي سفراي کشورمان در انجام مأموريت‌هاي محوله آرزوي موفقيت کرد.

در اين ديدار سفيران جديد جمهوري اسلامي ايران در سنگال، تايلند، فيليپين، بلژيک، پاکستان، دانمارک، يونان، سريلانکا و مالزي، بر تلاش خود در جهت ارتقاء سطح روابط ايران با اين کشورها تأکيد کردند.


 الميادين:
 نظاميان ترک در حال عقب‌نشيني از استان نينوا عراق هستند 

 
يک شبکه عرب‌زبان به نقل از منابع آگاه از آغاز خروج تدريجي نظاميان ترک از استان نينوا در عراق خبر داد.به گزارش شبکه الميادين به نقل از يک مقام عالي رتبه عراقي اعلام کرد نيروهاي نظامي ترکيه در حال عقب نشيني از خاک اين کشور هستند.بر اساس اين گزارش، اين مقام عراقي که نخواست نامش فاش شود به الميادين گفته است: خروج نظاميان ترکيه اي از خاک عراق به صورت تدريجي آغاز شده است.

ترکيه شماري از نظاميان خود را که پيش از اين عملا در اقليم کردستان عراق حضور داشتند به منطقه «بعشيقه» در نزديکي موصل منتقل کرده است. بنا بر اعلام ترکيه، اين نيروها با آگاهي ائتلاف مقابله با داعش در عراق مستقر شده اند و هدف آنها آموزش نيروهاي عراقي است.وزارت خارجه عراق در واکنش به اين اقدام ترکيه با صدور بيانيه اي اعلام کرده بود: اقدام آنکارا نقض آشکار حاکميت ملي عراق است.


 عرفات با تزريق سمي در نسکافه‌اش ترور شده است 

 
روزنامه الديار: سازمان جاسوسي برون مرزي رژيم صهيونيستي "موساد" از طريق يکي از محافظان ياسر عرفات رئيس سابق تشکيلات خودگردان فلسطين، او را ترور کرد. روزنامه "الديار" چاپ لبنان ضمن پرده برداشتن از اين مطلب، افزود: محافظ عرفات با ريختن ماده سمي ساخته شده از پلوتونيم در شير و نسکافه عرفات او را مسموم کرد. در اين روزنامه مي‌خوانيم: آثار و عوارض اين ماده سمي پس از اينکه عرفات يک هفته از شير و نسکافه آميخته به اين ماده استفاده کرده بود در بدنش ظاهر شد؛ به نحوي که روز به روز بدنش ضعيف شد، اين سم در بيمارستان فرانسوي در پاريس تشخيص داده شد، ولي پزشکان فرانسوي نتايج آزمايش‌هاي انجام گرفته روي عرفات را اعلام نکردند تا اينکه عرفات درگذشت. الديار همچنين نوشت: تحقيقات فلسطينيان نشان داد که اين محافظ از فلسطين خارج شده و به کانادا رفته و تمامي مدارک شناسايي خود از جمله گذرنامه‌اش را عوض کرده بود و از طريق انجام عمل جراحي زيبايي تغيير قيافه داد و موساد در اين کار به او کمک کرد، اين محافظ هم اکنون در آمريکا به سر مي‌برد، بي آنکه کسي او را بشناسد.


 وزير اطلاع رساني سوريه: حملات انگليس عليه داعش صرفا تبليغاتي است 

 
بي بي سي: وزير اطلاع رساني سوريه در واکنش به حملات انگليس عليه مواضع داعش در سوريه گفت: اين حملات تنها هياهوي رسانه‌اي است و هيچ نتيجه‌اي ندارد.عمران الزعبي، وزير اطلاع رساني سوريه در مصاحبه با شبکه خبري "بي بي سي" گفت: ما از هر طرفي که با تروريسم مبارزه کند استقبال مي‌کنيم اما اگر اين طرف در جنگ عليه تروريسم جدي است بايد روسيه را الگوي خود قرار دهد و با دولت سوريه همکاري کند.

وي گفت: هر طرفي که با ارتش و نظام سوريه همکاري نکند هدفش جنگ با داعش نيست، بلکه مي‌خواهد در مقابل دولت و مردم خود تظاهر کند که دارد با تروريسم مي‌جنگد.الزعبي تاکيد کرد: کشورهايي مثل انگليس حملاتي را انجام مي‌دهند و مناطقي را بمباران مي‌کنند اما هرگز به نتايجي درباره مبارزه با تروريسم نخواهند رسيد. تمامي حملات آن‌ها تنها هياهوي رسانه‌اي و تبليغاتي بي اثر است.


 العبادي: نيروهاي ترکيه فورا عراق را ترک کنند 

 
شبکه الميادين: در پي ورود بدون اجازه نيروهاي ترکيه‌اي به خاک عراق حيدر العبادي خروج فوري اين نيروها را از خاک کشورش خواستار شد. حيدر العبادي، نخست وزير عراق از ترکيه خواسته است که حسن همجواري را رعايت کند. نخست وزير عراق از نيروهاي ترکيه‌اي که وارد منطقه‌اي در نزديکي موصل در شمال عراق شده‌اند خواست فورا خاک اين کشور را ترک کنند. او افزود:‌ اين نيروها بدون اجازه دولت عراق وارد اين کشور شده‌اند. العبادي اين مساله را نقض حاکميت کشورش خواند.

يک مقام امنيتي ترکيه اعلام کرده بود که دست کم صدها نيروي ترکيه‌اي براي ارائه خدمات آموزشي به نزديکي موصل رفته‌اند و کشورهاي عضو ائتلاف که عليه داعش عمليات انجام مي‌دهند از اين مساله آگاهند. وزارت خارجه عراق نيز در بيانيه‌اي اين اقدام ترکيه را نوعي "نقض" خوانده و هرگونه عمليات نظامي بدون هماهنگي با دولت فدرال بغداد را محکوم کرد.


 هشدار سخنگوي ستاد مرکزي اربعين به زائرين:
 از رها سازي اسباب بازي‌هاي سوغاتي در معابر خودداري کنيد 

 سخنگوي ستاد مرکزي اربعين با يادآوري احتمال وجود مواد خطرناک در اسباب بازي‌هاي تهيه شده در حاشيه مراسم اربعين، از زائرين و خانواده‌هاي آنها خواست که از رها سازي اين موارد در معابر عمومي خودداري کنند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، بابک دين پرست در حاشيه يازدهمين جلسه ستاد مرکزي اربعين حسيني که در محل وزارت کشور تشکيل شد، با اشاره به بررسي شرايط بازگشت زائرين در مرزهاي سه گانه زميني در جلسه ستاد، از تأکيد بر اتخاذ تمهيدات مناسب براي تسهيل بازگشت زائرين به مبادي خود با توجه به موج جديد سرما خبر داد.

وي با اشاره به هشدار ستاد مرکزي اربعين درخصوص احتمال وجود مواد خطرناک در اسباب بازي‌هاي تهيه شده از سوي زائرين در عراق، ازهمه شرکت کنندگان در مراسم اربعين و خانواده‌هاي آنها خواست از هرگونه آزمايش و دستکاري اين اسباب بازي‌ها با باطري يا برق و همچنين از رها سازي اين موارد در معابر عمومي خودداري کنند و ضمن تماس با پليس 110 يا مراجعه به نزديک ترين پاسگاه انتظامي يا کلانتري، نسبت به چک و کنترل اين اسباب بازي‌ها اقدام نمايند.


  داعش مسئوليت کشتار کاليفرنيا را به دو تن از هوادارانش نسبت داد 

 گروه تروريستي داعش در نواري صوتي، مسئوليت حمله مرگبار «سن برناردينو» در ايالت کاليفرنياي آمريکا را که به مرگ 14 تن منجر شد، به دو تن از هوادارانش نسبت داد. به گزارش تارنماي لو فيگارو، داعش در اين فايل صوتي اعلام کرد: دو تن از هواداران ما چند روز پيش در شهر سن برناردينو در ايالت کاليفرنيا دست به حمله زدند. «رضوان فاروق» و «تشفين مالک» عاملان حمله روز چهارشنبه معرفي شدند.

پليس فدرال آمريکا با اشاره به ارتباط تشفين مالک با داعش از طريق شبکه اجتماعي فيسبوک، اعلام کرد اين حمله به عنوان «اقدام تروريستي» مورد بررسي قرار مي گيرد. يک خبرگزاري وابسته به داعش اعلام کرده بود که اين حمله توسط هواداران داعش صورت گرفته است.


 نجفي: ايران ارزيابي جامع خود از گزارش آمانو را به صورت مکتوب ارائه مي کند 

رضا نجفي نماينده دائم ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت: جمهوري اسلامي ايران بر اساس بند 9 نقشه راه، در آينده نزديک به صورت کتبي ارزيابي جامع خود در مورد گزارش مديرکل را ارائه خواهد کرد. وي اظهار داشت: همانگونه که معاون وزير امور خارجه کشورمان نيز تاکيد کرد گزارش برخي نقاط منفي دارد که از نظر ما مردود است, از جمله در بخش جمع بندي نهايي گزارش ادعاهايي مبني بر انجام 'برخي مطالعات مرتبط' . نماينده دائم ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي تاکيد کرد: اگر چه گزارش در کل حاکي از عدم انحراف در برنامه هسته اي ايران و بطلاني بر همه ادعاهاي 12 سال گذشته مبني بر وجود يک برنامه سلاح هسته اي در ايران است، ولي حتي برخي ادعاها در همان حد نيز مورد تاييد نيست.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 اجلاس شصت و چهارم IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري دوم-23

شصت وچهارمين اجلاس IAU

هيأت مديره

مکزيکوسيتي، 13تا15 نوامبر 2001

پيش نويس يادداشت هاي گروه کاري در مورد فن آوري اطلاعات

چهارشنبه، 14 نوامبر 2001

رئيس: هِنريک تُفت جِنسِن، رئيس دانشگاه رسکيلدي، دانمارک

اعضاي حاضر : تري لُکي اِن کاپور، مديرقبلي دانشگاه پنجاب، هند

تاچاي سوميترا، رئيس دانشگاه چولالنگ کُرن، تايلند

جَستين تورِنز، رئيس قبلي دانشگاه ژنو، سوئيس

لوس وِبِر، نايب رئيس انجمن، رئيس قبلي دانشگاه ژنو، سوئيس

دبيرخانه: کلودين لُنگ لوئيس، مديرمرکز اطلاعاتIAU / يونسکو درمورد آموزش عالي

الف- مرکز اطلاعات

کتابخانه

• کتابخانه سکويي براي فعاليتهاي بزرگتر انجمن بين المللي دانشگاه ها (IAU) مي باشد (به عنوان مثال پايگاه هاي اطلاعاتي).

• گروه کاري ازمرکزاطلاعات خواست تايک گزارش درمورد توسعه ومنطقي کردن کتابخانه تهيه نمايد.

• پيشنهاد براي گذاشتن پايگاه اطلاعاتي بين المللي مربوط به فهرست کتاب

(HEDBIB)، يک فعاليت مهم، درمورد وب پرتال در اسرع وقت مورد توجه قرار گرفت.

پايگاه اطلاعاتي آموزش عالي جهاني (WHED) و انتشارات مرجع

• قدرداني از کار انجام شده مربوط به پايگاه اطلاعاتي آموزش عالي جهاني (WHED)، تنها پايگاه اطلاعاتي از اين نوع، به عنوان «جواهر تاج» IAU در نظر گرفته شد.

• پيشنهاد براي ادامه انتشارات موجود، فهرست جهاني دانشگاه ها، کتاب راهنماي بين المللي دانشگاه ها، راهنماي آموزش عالي درآفريقا (در اشتراک با انجمن دانشگاه هاي آفريقا)، حداقل براي سه سال، زيرا که هنوز نياز به انتشارات کاغذي مي باشد، اما سعي شود درکمترين زمان ممکن درجهت پرتال شدن حرکت کنيم، که شامل به روز کردن اطلاعات دانشگاه ها به صورت مستقيم روي وب مي باشد.

• IAU بايستي تلاش کند که انتشارات را براي ساير انجمن هاي مناطق اجرا کند.

• تصويب راهنماي ارزان قيمت دانشجويي براي اروپا.

وب پرتال

نمايش الگوي اصلي پرتال موفقيت زيادآن را به اثبات رسانيد. يک پيشنهاد براي ايجاد يک موجوديت خاص براي پرتال، که مستقيماً به IAU متصل گردد مورد بحث قرار گرفت. يک چنين موجوديتي نيازمندبيرون رفتن ازمحدوديت داخلي و پيدا کردن پول است. چند امکان مورد مطالعه قرارگرفته بود، شروع کار ازيک انجمن به پيشنهاد لوس وِبِر، که قرار است دروازه عالي ناميده شود. اگر چه هيچگونه تضميني در طول اجلاس گروه کاري گرفته نشد.

موافقت گرديدکه رئيسIAU ، هَنزوَن گينکِل، رئيس گروه کاري، هِنريک تُفت جِنسِن، يه اتفاق اِوا اِگرون پُلاک و کلودين لنگ لوئيس بايستي يک جلسه با لوس وِبِر در زمان آينده براي بحث پيرامون اين موارد داشته باشند.


 يك نكته از هزاران 

 باليدن به تمدن چندهزار ساله، كافي نيست

روحيه پرتلاش ژاپني‌ها در عرصه‌هاي مختلف جهاني زبان زد عام وخاص است. اين بار ژاپني‌ها در حيطه‌ ديگري از صنعت و اقتصاد پا به عرصه توليد گذاشته‌اند و هواپيماي مسافربري ساخته‌اند.

اين هواپيما که اولين هواپيماي مسافربري ساخت ژاپن پس از نيم قرن تلاش محسوب مي شود، توسط شركت ميتسوبيشي ساخته شده است. مقامات شرکت صنايع سنگين ميتسوبيشي ژاپن از توافق با شرکت هواپيمايي ملي اين کشور براي استفاده از جديدترين دستاورد خود در خطوط هوايي داخلي خبر دادند.

ژاپني‌ها پس از نيم قرن تلاش درصنعت به ساخت هواپيماي مسافربري رسيده‌اند و ما هنوز براي فروش خودروهاي بي كيفيت داخلي به دنبال طرح‌هاي مشوق همچون اعطاي وام هستيم!. افتخار به ايران و تمدن چند هزار ساله زماني معنا پيدا مي‌كند كه ما همچون تمدنمان، در كار و تلاش و توليد نيز زبان جهانيان باشيم .


 ميز خبر 

 فابيوس: تا قبل از انتقال سياسي در سوريه برکناري اسد ضروري نيست

وزير خارجه فرانسه اعلام کرد که تا پيش از دوران گذار سياسي در سوريه برکناري بشار اسد از قدرت ضروري نيست.

به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز، لوران فابيوس، وزير خارجه فرانسه اعلام کرد تا پيش از اين که گذار سياسي در سوريه رخ بدهد برکناري بشار اسد، رئيس جمهور سوريه از قدرت ضرورتي ندارد.

وي افزود: مبارزه با داعش کارآمد نخواهد بود مگر زماني که نيروهاي سوريه و کشورهاي منطقه با همديگر متحد شوند.

توني بلر: روسيه و ايران بايد بخشي از راه حل سوريه باشند

نخست‌وزير پيشين انگليس گفت: ايران و روسيه بايد بخشي از روند سياسي حل بحران سوريه باشند.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، توني بلر نخست وزير پيشين انگليس در سالهاي 1997 تا 2007 در يک نشست در انديشکده شوراي روابط خارجي در نيويورک گفت: از نظر من در جايي که اکنون در آن قرار داريم، با توجه به همه آنچه تاکنون اتفاق افتاده است، بايد به توافقي دست يافت که همه طرفداران بشار اسد يعني ايران و روسيه بخشي از روند سياسي براي حل بحران اين کشور باشند.

بلر تاکيد کرد : هيچ راه حل ديگري غير از اين وجود ندارد.

توافق آنکارا و تل‌آويو براي ارتقاي سطح روابط ديپلماتيک

يکي از مسئولان وزارت خارجه رژيم صهيونيستي از توافق اين رژيم با دولت آنکارا براي ارتقاي سطح روابط ديپلماتيک ميان دو طرف پرده برداشت. به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، آويو شيروون، معاون مدير کل وزارت خارجه رژيم صهيونيستي فاش کرد که تل آويو و آنکارا به توافق رسيده‌اند تا سطح نمايندگي ديپلماتيک را به سطح عالي‌تر برسانند. وي گفت که تمايل زيادي در ميان اقشار مختلف مردم ترکيه براي بازگرداندن روابط با اسرائيل به وضعيت گذشته، به ويژه در دو زمينه گردشگري و اقتصادي وجود دارد.

اين اقدام در حالي صورت مي‌گيرد که در پي حمله اسرائيل به ناوگان آزادي و کشته شدن 9 فعال ترکيه‌اي، اين روابط به سطح کاردار دوم تنزل پيدا کرد.

ناو هواپيمابر فرانسه به خليج فارس مي‌آيد

در حاليکه قانونگذاران آلماني آغاز عمليات پشتيباني از حملات عليه مواضع داعش را تصويب کردند، رييس جمهور فرانسه از عرشه ناوهواپيمابر شارل دوگل در نزديکي آبهاي سوريه گفت اين ناو در روزهاي آتي به سوي خليج فارس حرکت مي‌کند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، فرانسوا اولاند پس از اعلام جنگ عليه داعش دستور داد که اين ناو به شرق درياي مديترانه عازم شود. هم چنين رييس جمهور فرانسه اعلام کرد که اين ناو طي روزهاي آتي از شرق مديترانه به سمت خليج فارس مي‌رود تا به ناو‌هاي آمريکا که در اين آبها مستقر هستند، کمک کند.

پيروزي طرفداران سيسي در انتخابات پارلماني مصر

کميته عالي انتخابات مصر با اعلام نتايج رسمي انتخابات مصر گفت که ائتلاف "في حب مصر" حامي رئيس جمهوري اين کشور بيشترين تعداد کرسي‌ها را در پارلمان جديد از آن خود کرد. به گزارش خبرگزاري رويترز، ايمن عباس، رئيس کميته عالي انتخابات مصر نتايج رسمي انتخابات پارلماني را اعلام و تاکيد کرد که ائتلاف "في حب مصر" حامي عبدالفتاح سيسي، رئيس جمهوري اين کشور در دو مرحله انتخابات که در اکتبر و نوامبر برگزار شد تمامي کرسي‌هاي متعلق به ليست‌هاي حزبي که تعداد آن به 120 کرسي مي‌رسد را از آن خود کرد.

پليس هندوستان از خنثي کردن چند حمله تروريستي در دهلي خبر داد

پليس هندوستان اعلام کرد که توانسته چند توطئه تروريستي در پايتخت اين کشور را خنثي کند.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، پليس هندوستان اوايل ماه جاري ميلادي گزارشي را تنظيم کرد مبني براينکه حملاتي قرار است در بخش هاي مختلف دهلي نو، پايتخت به وقوع بپيوندد. در اين گزارش تاکيد شده است که گروه ترويستي "لشکر طيبه" که يکي از بزرگترين گروه‌هاي افراط‌گرا در جنوب آسياست و بيشتر در پاکستان و کشمير فعاليت دارد، مي‌خواهد دست به اين توطئه‌ها بزند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي