جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5156


امروز؛ آخرين مهلت ثبت نام در دوره فراگير کارشناسي ارشد پيام نور

دكتر ميرزاده در نهمين جلسه هيئت امناي آذربايجان غربي:
عدم افزايش شهريه ثابت رشته‌هاي غيرپزشکي دانشگاه آزاد در سال آينده


برگزاري مراسم روز دانشجو با حضور رئيس‌جمهور در دانشگاه صنعتي شريف


ميز خبر


يادداشــت


 امروز؛ آخرين مهلت ثبت نام در دوره فراگير کارشناسي ارشد پيام نور 

 
به گزارش آفرينش بنا بر اعلام روابط عمومي دانشگاه پيام نور، ثبت نام آزمون دوره کارشناسي ارشد فراگير دانشگاه پيام نور براي مهرماه 95 امروز يکشنبه 15 آذر 94 پايان مي پذيرد.ثبت‌نام براي شرکت در آزمون دوره کارشناسي ارشد فراگير دانشگاه پيام نور براي مهرماه 1395 (نوبت شانزدهم) که از ساعت 15 روز دوشنبه 9 آذرماه 94 از طريق شبکه اينترنتي سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شده است، براساس برنامه زماني مربوط امروز پايان مي يابد.

لذا به تمام داوطلبان علاقمند به ثبت نام و شرکت در اين آزمون که تاکنون براي ثبت نام اقدام نکرده‌اند، توصيه مي شود در فرصت باقي مانده، ضمن مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنماي ثبت نام نسبت به تکميل تقاضا‌نامه اينترنتي ثبت نام بري شرکت دراين آزمون اقدام کنند.

تا ساعت 8 صبح روز 14 آذر 94 تعداد 9 هزارو 783 نفر براي شرکت دراين آزمون ثبت نام کرده اند.آزمون کارشناسي ارشد فراگير دانشگاه پيام نور روز پنج شنبه 13 اسفند 94 در حوزه‌هاي امتحاني برگزار مي شود.


 دكتر ميرزاده در نهمين جلسه هيئت امناي آذربايجان غربي:
 عدم افزايش شهريه ثابت رشته‌هاي غيرپزشکي دانشگاه آزاد در سال آينده 

 
در نهمين جلسه هيئت امناي دانشگاه آزاد اسلامي استان آذربايجان غربي مطرح شد كه شهريه ثابت سال آينده دانشجويان موجود رشته‌هاي غيرپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي افزايش نمي‌يابد.دکتر حميد ميرزاده در نهمين جلسه هيئت امناي دانشگاه آزاد اسلامي آذربايجان غربي گفت: «خوشبختانه با سياست‌هاي دانشگاه در جهت ايجاد منابع مالي جديد و درآمدهاي غيرشهريه‌اي، دانشگاه آزاد اسلامي در سال 95، هيچ گونه افزايش شهريه ثابت براي دانشجويان موجود رشته‌هاي غير پزشکي ندارد.»

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ضمن گراميداشت هفته پژوهش و فرا رسيدن روز دانشجو، بيان کرد: «با تفويض اختيار هيئت امناي استان به کميسيون دائمي، ميزان افزايش شهريه متغير در سال 95 با توجه به شرايط واحد و دانشجويان موجود نسبت به سال 94، بين صفر تا 15 درصد تعيين مي‌شود.»

او در اين جلسه، با اشاره به کاهش جمعيت دانشجويي و افزايش تعداد رقباي اين دانشگاه عنوان کرد: «تجميع مراکز آموزشي که داراي دانشجو کافي نبوده و از حداقل استانداردهاي آموزشي برخوردار نباشند با واحدهاي همجوار يا مادر در دستور کار قرار مي‌گيرد.»

ميرزاده با بيان اينکه هدف از تجميع برخي مراکز و واحدها، ايجاد پرديس‌هاي تخصصي است، ادامه داد: «اين اقدام به هيچ عنوان با اهداف سياسي صورت نمي‌گيرد، اگرچه برخي از آنها ممکن است به طور ناخودآگاه داراي تبعات سياسي و غير از اهداف مدنظر باشد که طبق صرفه و صلاح دانشگاه مقرر شد اجراي آن در سال 95 انجام شود.»

او با بيان اينکه با اجراي طرح تجميع يک و دو در مهر92 ، تعداد واحدها و مراکز دانشگاهي از 472 به 390 واحد و مرکز تقليل يافته است، اظهار کرد: «اين اقدام موجب کاهش هزينه‌ها، چابک‌سازي و افزايش بهره‌وري شده است.»

دكتر ميرزاده با تاکيد بر ضرورت راه‌اندازي شهرک‌هاي فناوري آزاد (شفا) پيشنهاد داد: «درخواست دانشگاه آزاد اسلامي واحد مهاباد مبني بر فروش ساختمان خوابگاه دانشجويي صرف ايجاد يک مرکز رشد در يک رشته تخصصي شده و مازاد آن به امور عمراني اختصاص يابد.»

تصويب طرح احداث اردوگاه فرهنگي و تفريحي در واحد نقده و انتخاب حسابرس استان از ديگر مصوبات اين جلسه بود. همچنين تشکيل کميسيوني4 نفره مرکب از نماينده استاندار، نمايندگان دفتر حقوقي سازمان مرکزي، رئيس واحد استان براي مستندسازي اراضي دانشگاه به تصويب هيئت امناي استان آذربايجان غربي رسيد.


 برگزاري مراسم روز دانشجو با حضور رئيس‌جمهور در دانشگاه صنعتي شريف 

 
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، معاون وزير بهداشت گفت: رييس جمهور در روز 16 آذرماه سال جاري مصادف با روز دانشجو به احتمال خيلي زياد به دانشگاه صنعتي شريف مي‌روند و مراسم ملي روز دانشجو در اين دانشگاه بزرگ کشور برگزار خواهد شد.

دکتر محمد رضا فراهاني افزود: در روز دانشجوي امسال در حضور رييس جمهور علاوه بر دانشجويان فعال در تشکل‌هاي دانشجويي، فعالان دانشجويي کانون‌هاي فرهنگي، شوراهاي صنفي، انجمن‌هاي علمي و نشريات دانشجويي به ارائه نظرات و مطالبات خود خواهند پرداخت. دکتر فراهاني با اشاره به نقش بي‌بديل جنبش‌هاي دانشجويي در مقاطع مختلف تاريخ انقلاب اسلامي، تصريح کرد: در دوران جنگ تحميلي و همچنين پس از پيروزي انقلاب اسلامي، دانشجويان نقش بسيار مهمي در تأمين نيازها، بازسازي کشور و حفظ استقلال کشور داشتند.

معاون وزير بهداشت با تأکيد بر نقش‌آفريني دانشگاه بر تحولات جاري کشور، خاطر نشان کرد: مراکز علمي و دانشگاهي در شرايط خاص و حساس کنوني مي‌توانند مسئولان را در حل چالش‌هاي پيش رو ياري دهند و به پويايي فرهنگي و رشد و اعتلاي علمي کشور کمک کنند.

گفتني است مراسم گراميداشت روز دانشجو در سال گذشته با حضور دانشجويان نخبه همه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي با محوريت وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار شد.


 ميز خبر 

 اعطاي جايزه «آينده آلمان» به يک دانشمند ايراني

يک پزشک و محقق ايراني موفق به دريافت جايزه «آينده آلمان» از رئيس جمهور اين کشور شد.

پايگاه اينترنتي شبکه «دويچه وله» نوشت: دانشمند ايراني جايزه «آينده آلمان» در سال 2015 را دريافت کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا، يوآخيم گاوک رئيس جمهور آلمان پنجشنبه شب در مراسمي در برلين اين جايزه را که شامل مبلغ 250 هزار يورويي است به پروفسور اردشير غفراني، پزشک فوق تخصص ريه اهدا کرد.

پروفسور اردشير غفراني که رياست تيم عروقي پزشکي دانشگاه Justus Liebig University آلمان را بر عهده دارد در مراسم دريافت اين جايزه گفت: «اين جايزه انگيزه باورنکردني براي ماست تا بتوانيم به فعاليتهايمان ادامه دهيم.»

پروفسور غفراني، فوق تخصص ريه در مراسم ويژه اي که در برلين برگزار شد اين جايزه را از «يوآخيم گاک»- رئيس جمهور آلمان دريافت کرد. در اين مراسم جايزه نقدي 250 هزار يورويي نيز به اين دانشمند ايراني اعطا شد.

آغاز ثبت‎نام آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته از فردا

به گزارش آفرينش براساس اعلام روابط عمومي سازمان سنجش آموزش كشور، ثبت‎نام آزمون ورودي دوره‌هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 95 از فردا؛ دوشنبه 16 آذر 94 آغاز مي‎شود.

ثبت‎نام براي شرکت در آزمون ورودي دوره‌هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 95 و بيست و يکمين دوره المپياد علمي و دانشجويي کشور از روز دوشنبه 16 آذر آغاز مي‎شود.

ضمنا ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 95 تا تاريخ 22 آذرماه ادامه دارد.

اين آزمون در روزهاي 16 و 17 ارديبهشت‌ماه برگزار مي‌شود.

معاون پژوهشي وزارت علوم خبرداد؛

پذيرش دانشجو براساس طرح‌هاي تحقيقاتي هدفمند اساتيد

معاون پژوهشي وزارت علوم گفت: درحال برنامه ريزي هستيم تا پذيرش دانشجويان در مقاطع تحصيلات تکميلي متناسب با طرحهاي تحقيقاتي هدفمند اساتيد صورت گيرد.

وحيد احمدي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: طي سالهاي گذشته پذيرش دانشجويان بدون برنامه صورت گرفته است و بايد اين روند اصلاح شود از اين رو درحال برنامه‌ريزي هستيم تا پذيرش دانشجويان متناسب با طرحهاي تحقيقاتي هدفمند اساتيد صورت گيرد. معاون پژوهشي وزارت علوم خاطرنشان کرد: هدفمندسازي آموزش عالي و پژوهشها از تاکيدات مقام معظم رهبري است براين اساس بايد برنامه ريزي صورت گيرد که تسهيلات پژوهشي به تحقيقات کاربردي ارائه شود.

احمدي با اشاره به وضعيت مجلات علمي دانشگاهها گفت: درصد زيادي از مقالات پژوهشگران و محققان کشور در مجلات بين‌المللي نمايه نمي شود و براي رفع اين مشکل درحال برنامه‌ريزي هستيم تا مجلات علمي داخلي را در پايگاههاي بين‌المللي ثبت و نمايه کنيم. وي بيان کرد: نمايه شدن مقالات پژوهشگران و محققان کشور در پايگاههاي بين‌المللي موجب ارتقاي کيفيت و توسعه تحقيقات کاربردي در کشور خواهد بود.


 يادداشــت 

 تغيير نگرش؛زمينه‌ساز گرفتن نتايج متفاوت

زهرا كيان‌بخت

يكي از مهمترينها براي هر شروع جديدي، سعي در تغيير دادن نگاه و نوع نگرش به مسائل است. بايد باور كنيم بسياري از مشكلات و موانعي كه در زندگي، خود را با آنها مواجه مي‌بينيم، ناشي از چشم‌اندازي هستند كه از آن جا، به امور و مسائل مختلف نگاه مي‌كنيم.

در حالي كه اگر كمي جايمان را تغيير دهيم و از زاويه ديدي ديگر، به آنها بنگريم، خواهيم ديد رنگ و شكل بسياري از مشكلات و مسائل در زندگي، برايمان تغيير خواهد كرد.

ممكن است در موارد بخصوصي، از فرد يا افرادي دچار رنجشهايي شويم و يا وقتي در موقعيتهاي خاصي قرار مي‌گيريم، واكنش تندي از خود نشان دهيم، مثلا از رفتار يكي از همكلاسي‌هايمان، چندان خوشمان نيايد، اما اگر بدانيم فرد مذكور، با مشكل بسيار پيچيده‌اي دست‌به‌گريبان است و در شرايط دشواري به سر مي‌برد، ممكن است تا حدي از موضعي كه در آن بوديم صرفنظر كنيم وچه بسا، در دلمان براي آن فرد، متاثر هم شويم. اين است كه همه چيز و از جمله نوع مواجهه ما با مشكلات و موانع، نوع برخوردمان با اطرافيان و انسان‌هايي كه در زندگي با آنها در ارتباطيم، كنش‌ها و واكنش‌هايمان در رويارويي با مسائل مختلف، بيش از هر چيز، به زاويه‌اي برمي‌گردد كه از آن، به امور مي‌‎نگريم. در ادامه و براي توضيح اين مطلب، مثالي را كه دكتر استفان كاوي، در كتاب مشهور خود، هفت عادت مردمان موثر، بيان مي‌كند؛ بازگو مي‌كنيم:

«يك صبح يكشنبه بود. در نيويورك بودم. تنها در يكي از واگنهاي برقي نشسته بودم. حدود يك سوم واگنها پر بود و جمعيت، آن قدرها هم زياد نبود. مردم آرام نشسته بودند. بعضي‌‌ها مشغول خواندن روزنامه و برخي، غرق در افكار خود بودند. محيطي پر از آرامش و سكوت بود.

تا اين كه ناگهان، مردي با بچه‌هايش سوار شد. مرد كنار من نشست. بچه‌هايش آن قدر سر وصدا مي‌كردند كه يك‌مرتبه فضاي واگنها تغيير كرد. بچه‌ها داد و بيداد مي‌‌كردند و حتي روزنامه‌اي را كه در دست مسافران بود، از دست آنها بيرون مي‌كشيدند. مرد، با همه اينها، آرام نشسته بود و اصلا به روي خودش نمي‌آورد كه بچه‌هايش اين همه سروصدا و ولوله به راه انداخته‌اند.

اغلب مسافران از اين تنش و شلوغي كه به وجود آمده بود ناراضي بودند و اخمهايشان در هم رفته بود. بالاخره به مرد كناري‌ام رو كردم و به او كه سرش پايين بود، نگاهي انداخته و گفتم: «آقا بچه‌هايتان همه را به ستوه آورده‌اند.

نمي‌شود كمي آنها را آرام كنيد؟» مرد كه انگار تازه متوجه شده بود، سرش را بلند كرد و به آرامي گفت: «بله. حق با شماست. راستش ما در حال برگشتن از بيمارستاني هستيم كه يك ساعت پيش، همسرم در آن از دنيا رفت. حواسم پرت است. نمي‌دانم بايد چه كار كنم و چه طور با اين مساله كنار بيايم. بچه‌ها هم در اثر فشارهاي اين چند روز، كنترلشان را از دست داده‌اند. البته هنوز از مرگ مادرشان، خبر ندارند و...»

به محض شنيدن اين جواب، نگرش و برداشتم تغيير كرد. احساس به ستوه آمدن و خستگي از بي‌تابي‌ها و شلوغي‌هاي آن چند بچه و خشم از پدرشان، جايش را به احساس دلسوزي و تأثر عميق داد. تا همين چند لحظه قبل، سعي مي‌كردم خودم را كنترل كرده و به زور ساكت بمانم و ناراحت بودم كه اين مرد، چطور مي‌تواند اين قدر نسبت به رفتارهاي بچه‌هايش، بي‌ملاحظه و بي‌خيال باشد؟

اما حالا عميقا دلم براي او و فرزندانش مي‌سوخت و مشتاق بودم بتوانم به آنها كمكي كنم. حتي به آنها بگويم هر چه قدر دلشان مي‌خواهد سروصدا كنند. ابدا اهميتي ندارد.مي‌بينيد؟ به محض تغيير نگاه، همه چيز عوض مي‌شود. واقعيت اين است كه اگر ما، در موقعيتهاي مختلف، خودمان را جاي ديگران بگذاريم، كمتر با آنها مجادله مي‌كنيم و به ميزان كمتري دچار درگيري فكري، لفظي و فيزيكي با ديگران مي‌شويم. كافي است نگاه خودمان را به آنها و دنيايشان و همين طور مشكلاتي كه با آن مواجهند، تغيير دهيم. آن وقت است كه همه چيز متفاوت مي‎‌شود.

در زندگي شخصي هم، خيلي از مسائلي كه ما را نااميد مي‌سازند در اثر نوع نگاه ماست كه اين طور به نظر مي‌رسند. شايد لازم باشد عينكي را كه از پشت آن به دنيا و رويدادهايش مي‌نگريم، از چشممان برداريم و به گونه‌‍اي ديگر و از وراي عينكي ديگر، به جهان نگاه كنيم. تفاوت، و شروع جديد از همين جا شروع مي‌شود...


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي