جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5156


مخترع راديو و تاريخچه آن در ايران


ارتباط عجيب افزايش وزن کودکان با مواد تشکيل دهنده ظروف تفلون


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 مخترع راديو و تاريخچه آن در ايران 

 اولين کسي که متوجه شد، مي توان از بي سيم به عنوان يک وسيله ارتباطي استفاده کرد، "مارکوني " ايتاليايي بود که بعدها به نام مخترع راديو معروف شد. وي در سال 1895 اولين خبر راديويي خود را به وسيله بي سيم در يک فاصله سه کيلومتري فرستاد. در ژوئن سال 1896 در لندن ، اولين ايستگاه تلگرافي بي سيم به کمک امواج الکترونيکي نمايش داده شد.

او در سال 1897 به ايتاليا برگشت و يک ارتباط بي سيم بين دو کشتي جنگي در يک مسافت 12 کيلومتري ايجاد کرد و بالاخره در سال 1901 در تکميل اختراع خود موفق شد، علائم بي سيم را از يک طرف اقيانوس اطلس يعني از شهر "پل دو" در انگلستان به آن طرف اقيانوس اطلس ، شهر "سن ژان " آمريکا بفرستد.

مردم از اختراع مارکوني چنان به شور و هيجان آمده بودند که خواستار پخش صداي انسان از راديو شدند، اما چون لامپ هاي راديو ضعيف بود، سازندگان راديو بايد فکر بهتري مي کردند. به همين منظور در سال 1906 يک فيزيکدان آمريکايي به نام "دو فورست " لامپ سه الکتروني را اختراع کرد که براي راديو الکتريسيته خيلي قابل استفاه بود. بعد از آن "روبرت فون ليئن " موفق به ساخت لامپ هاي قوي شد، اين لامپ ها تحول بزرگي در زمينه دستگاه هاي الکترونيکي به وجود آوردند در سال 1910 براي اولين بار صداي موسيقي و آواز اپراي "متروپولتين نيويورک" در سراسر آمريکاي شمالي شنيده شد.

در سال 1913 جمعي از دانشمندان سعي کردند که صداي موزيک در تمام نقاط جهان کاملا شنيده شود، ولي جنگ جهاني اول زحمات آن ها را بي نتيجه گذاشت . نيازهاي نظامي در دوران جنگ ، استفاده از بي سيم را گسترش داد و در تاريخ 11 نوامبر سال 1918 تلگراف بي سيم، نويد پايان جنگ را به همه جهانيان اعلام کرد. تاريخ شروع بهره برداري عمومي از راديو در سال 1920 است. نخستين دستگاه هاي پخش منظم راديويي در سال 1920 در انگلستان به کار افتاد و در سال 1926 اولين کنفرانس بين المللي راديويي با شرکت 27 کشور جهان ، در برلين برپا شد و آيين نامه مقررات ارتباطات راديويي به تصويب رسيد. رشد فزاينده راديو و مخاطبانش ، آن را تبديل به رسانه اي جمعي و فراگير کرد. ارزاني بهاي راديوهاي ترانزيستوري نيز به پيشرفت اين رسانه در کشورهاي توسعه نيافته کمک کرد. در هر حال در دنيا تقريبا يک ميليارد گيرنده راديويي وجود دارد، يعني براي هر چهار نفر يک گيرنده راديويي موجود است.

تاسيس راديو در ايران با تلگراف بي سيم ارتباط دارد; بنابراين براي درک بهتر از چگونگي تاسيس راديو، به بنيانگذاري تلگراف بي سيم در ايران در اواخر سال 1303 در 200 هزار مترمربع زمين هاي "قصر قاجار" نظري مي اندازيم. مقدمات راه اندازي تلگراف بي سيم توسط وزارت جنگ فراهم شد و نخستين دکل موج بلند به ارتفاع 120 متر که هنوز پايه آن موجود است، نصب شد و در بيست و چهارم ارديبهشت 1304 دستگاه 20 کيلوواتي موج بلند نصب گرديد و در ششم ارديبهشت 1305 کار بي سيم با پخش تلگرافي براي دعوت عمومي براي همکاري به کشورهاي مختلف جهان افتتاح شد. در سال 1307 نصب دو دستگاه موج کوتاه، آغاز و در سال 1309 از آن ها بهره برداري و مرکز گيرنده به نجف آباد تهران و مرکز مخابرات به ميدان توپخانه منتقل شد.

مقدمات راه اندازي راديو

طبق مقررات ايران، ورود دستگاه هاي مخابراتي و استفاده از آن ها تنها در حيطه مسئوليت وزارت پست و تلگراف و تلفن بود. اين مساله را مي توان از مکاتبه شخصي به نام "داوود موشه لازار" و دايره تجارت داخلي وزارت فلاحت و تجارت و فوايد عامه دريافت کرد. آقاي موشه لازار، در جواب مراسله شما مورخه 14 ژوئن 1929 (خرداد 1308) راجع به تاسيس دستگاه راديو در ايران، اشعار مي دارد: "ورود دستگاه تلگراف و تلفن بي سيم گيرنده و يا مخابره کننده مطالب و آلات و اسباب آن جز براي اداره تلگراف بي سيم دولت وقت به طور کلي ممنوع است، لکن واردکردن و استفاده از دستگاه هاي (راديو کنير) که فقط براي شنيدن نغمات به کار مي رود و همچنين تاسيس سينماي ناطق در ايران با رعايت مقررات مربوط مانعي ندارد." مقدمات تاسيس راديو تهران فراهم شد. بعد از صدور فرمان تاسيس راديو، قرار شد از دو فرستنده موج کوتاه 20 کيلوواتي و متوسط دو کيلوواتي وزارت پست و تلگراف و تلفن که براي ارسال تلگراف بي سيم توسط کارخانه آلماني تلفونکن در بي سيم قصر، نصب شده بود، استفاده شود. براي آمادگي پخش برنامه پس ازافتتاح راديو، جمعي از استادان و نويسندگان عالي قدر از جمله استاد سعيد نفيسي و دکترذبيح الله صفا و عده‌اي از بانوان روشنفکر يک سلسله گفتارهاي ادبي، تاريخي، جغرافيايي، اجتماعي و خانه داري را قبلا تهيه کرده بودند، به طوري که نيازهاي راديو را براي مدت سه ماه تامين مي کرد. عده اي مترجم و ماشين نويس هم استخدام شدند و براي انتخاب گوينده در باشگاه افسران و با حضور عده اي از دانشمندان و ادبا و متخصصان صوت (از جمله عده اي آلماني) جلساتي تشکيل شد و امتحانات دقيقي به عمل آمد. کارهاي فني راديو با وزارت پست و تلگراف و تلفن با "ابراهيم علم"، شوکت الملک، وزير پست و تلگراف و تلفن بود و امورمربوط به دستگاه هاي فرستنده و استوديو زيرنظر دکتر داريوش، رئيس کل بي سيم اداره مي شد. موسيقي زيرنظر سرگرد غلام حسين مين باشيان رئيس مدرسه عالي موسيقي بود و بودجه راديو که فقط 80 هزار تومان بود، توسط سازمان پرورش افکار تامين مي شد. بعد از فراهم شدن مقدمات، بالاخره راديو درساعت 10 بامداد روز چهارم ارديبهشت 1319 افتتاح شد. در شروع کار، ساختمان راديو از دو طبقه در بي سيم قصر تشکيل مي شد که طبقه اول شامل يک اتاق انتظار و دستگاه هاي فرستنده و تقويت کننده بود و طبقه دوم از يک اتاق که با نصب پرده در سقف و دوبل کردن در ورودي و خروجي و سيمان کاري ديوارهاي داخلي به صورت استوديو درآمده بود. تا سال 1342 که کل تشکيلات راديو به وزارت اطلاعات منتقل شد و اين وضعيت تا ايجاد "سازمان راديو تلويزيون ملي ايران" در سال 1350 ادامه داشت. اداره و تشکيلات راديو به اين نام ها خوانده مي شد: "انتشارات و تبليغات"، "راديو و خبرگزاري"، "انتشارات و راديو"، "انتشارات و اطلاعات" و "اداره کل انتشارات و راديو". از سال 1319 تا سال 1327 برنامه هاي راديو در همان استوديوي اوليه اجرا و پخش مي شد. ولي فاصله 9 کيلومتري فرستنده ازشهر و وجود تنها يک اتومبيل براي رفت وآمد اعضاي ارکستر و گويندگان باعث شد تا در ضلع غربي ميدان توپخانه در جوار اداره راهنمايي و رانندگي، محلي در نظر گرفته شود. در ميدان ارک دو استوديوي کوچک ساختند که اخبار از آن محل پخش مي شد.

در بدو تاسيس ، راديو تهران داراي دو فرستنده که يکي براي موج متوسط و ديگري براي موج کوتاه بود، براي پخش برنامه هاي خود از يک استوديو در محل اداره بي سيم استفاده مي کرد. در سال 1336 نام راديو تهران به راديو ايران تبديل و بعدها در جنب راديو ايران ، فرستنده دومي به نام راديو تهران نيز مشغول به کار شد که در آغاز امر، تنها موسيقي از آن پخش مي شد.

اداره راديو در بدو تاسيس به اداره کل انتشارات و تبليغات به مديريت دکتر "عيسي صديق اعلم "، استاد دانشگاه واگذار شد.

نخستين کساني که در راديو کار کردند

نخستين کساني که در راديو به کار پرداختند، از ميان فرهنگيان و هنرمندان شايسته و باذوق انتخاب و از ساير وزارتخانه ها به اداره کل انتشارات و تبليغات منتقل شدند. استاد محمد حجازي ملقب به مطيع الدوله (نويسنده و داستان نويس )، عبدالرحمن فرامرزي (نويسنده و مدير روزنامه کيهان )، حسين قلي مستعان (داستان نويس )، ابوالقاسم پاينده (نويسنده )، ابوالقاسم اعتصام زاده و مشفق همداني (مترجم ). همچنين براي تعيين خط مشي و سياست راديو، شوراي عالي انتشارات برپا شد که اعضاي آن علامه محمد قزويني ، استاد محمدعلي فروغي (ذکا» الملک)، دکتر قاسم غني، دکتر علي اکبر سياسي (رييس دانشگاه تهران ) دکتر رضازاده شفق ، دکتر محمود افشار و استاد علي نقي وزيري بودند.

پخش خبر

مسئول تهيه و پخش اخبار راديو، خبرگزاري پارس بود که روزگاري آژانس پارس ، نام داشت. در ابتداي کار، آژانس پارس اخبار روزنامه ها را قيچي مي کرد و به دست گويندگان راديو مي داد، اما رفته رفته ، پس از پنج سال، اين آژانس به يک خبرگزاري جدي تبديل شد که علاوه بر تهيه و پخش اخبار راديويي ، هر روز چهار شماره بولتن صبح و عصر از اخبار ايران و جهان تهيه مي کرد و به رايگان در اختيار روزنامه ها قرار مي داد. گزارش هاي راديويي نيز يا از طريق فرستنده سيار به طور زنده پخش يا جريان رويداد، روي نوار، ضبط و در بخش اخبار از راديو پخش مي شد. اخبار خارجي از طريق تله تايپ (دستگاه خودکار خبرگيري ) که نقش خبرنگار را بازي مي کرد، دريافت و سپس توسط مترجمان در مدت کوتاهي ترجمه و براي تنظيم خبر راديويي تحويل سردبير اخبار مي شد. پس از تنظيم راديويي ، توسط مسئولان خبرگزاري کنترل و براي پخش به استوديوي راديو ايران تحويل مي شد. ناگفته نماند از سال 25 تا 38 نيز به مرور هر استاني براي خود (زير نظر اداره کل انتشارت و راديو) اقدام به تاسيس راديو کرد.


 ارتباط عجيب افزايش وزن کودکان با مواد تشکيل دهنده ظروف تفلون 

 
پوشش تفلون ظروف براي خاصيت نچسب بودن آنها مشکلات سلامتي در انسان‌ها به همراه دارد.به گزارش ايسنا منطقه خراسان، يکي از مهم‌ترين مواد سازنده تفلون، پرفلورواکتانوئيک اسيد (PFOA) هستند که بر اساس تحقيقات دانشگاه براون اين مواد با افزايش چربي بدن و افزايش وزن در کودکان هنگام استفاده مادر از اين ظروف در زمان باداري مرتبط است.

تحقيقات پيشين نشان داده است قرار گرفتن در معرض پرفلورواکتانوئيک اسيد موجب ابتلا به سرطان مثانه و کليه مي‌شود.

در اين تحقيق کودکان شش تا سن هشت سالگي مورد بررسي قرار گرفتند. کودکاني که در معرض اين مواد بودند، نسبت به همسالان خود وزن بيشتري حدود 1.1 کيلوگرم داشتند.برخي مواد شيميايي با نام Obesogens بر روي متابوليک بدن اختلال ايجاد مي‌کنند که يکي از اين مواد پرفلورواکتانوئيک اسيد هستند.Obesogens همه جا همچون لايه تشک، بالش، رايانه، ديوار و بسته‌هاي پاپ کرن وجود دارند. اين مواد به صورت معلق در هوا نيز مشاهده مي‌شوند.

قرار گرفتن بيش از اندازه در معرض اين مواد موجب افزايش شاخص توده بدني خواهد شد.


 عجيب و جالب 

 پل شيشه‌اي زيبا و وحشت آور

"پل مردان شجاع" يک پل معلق از شيشه ي شفاف است که دو صخره را در قلب پارک زمين شناسي ملي شينيوزاي (Shiniuzhai) واقع در استان هونان (hunan) چين به هم متصل مي سازد.

اين پل 300 متر طول و 180 متر از سطح زمين ارتفاع دارد که منظره هاي به ياد ماندني و بي نظيري را از طبيعت براي بازديد کنندگان به ارمغان آورده است.

توليد طلايي که روي آب مي‌ايستد

از نظر وزني نيز اين ساختار از هر ساختار مشابه ديگري از جنس طلا تا 1000 بار سبک وزن‌تر است و مي‌‌‌توان انتظار داشت که اين ماده حتي روي آب نيز معلق بماند!

زوميت - پژوهشگران ETH زوريخ کيمياگري تازه‌اي را در پهنه دانش به نمايش گذاشتند؛ آن‌ها طلاي 20 قيراطي را به فومي بسيار سبک وزن تبديل کردند. از ديد فني به اين ماده‌‌‌‌ي يک آيروژل يا به عبارت درست‌تر هواژل گفته مي‌‌‌شود که در واقع از بستري بسيار سبک وزن و متخلخل برخوردار است. در واقع اين ساختار به حدي متخلخل است که به دليل وجود فشار اتمسفر حتي الکتريسيته را از خود گذر نمي‌دهد– همانطور که مي‌‌‌دانيد طلا به تنهايي يکي از بهترين رساناهاي الکتريسيته به شمار مي‌‌‌آيد.

از نظر وزني نيز اين ساختار از هر ساختار مشابه ديگري از جنس طلا تا 1000 بار سبک وزن‌تر است و مي‌‌‌توان انتظار داشت که اين ماده حتي روي آب نيز معلق بماند!

اين فوم در ابتدا با حرارت دادن پروتئين‌‌‌‌هاي شير تا شکسته شدن به الياف نانومتري و سپس آميخته شدن با محلول نمک طلا و پس از آن بلورينگي بعدي ساخته مي‌‌‌شود که البته پس از ساخته شدن درون بستري از دي اکسيد کربن جامد – يخ خشک- قرار مي‌‌‌گيرد و نتيجه‌‌‌‌ي کار ساختاري است که در دماي اتاق بسيار نرم و قابل شکل دهي با دست است.

نکته‌‌‌‌ي جالب‌تري که در اين بين وجود دارد اين است که مي‌‌‌توان رنگ اين هواژل را نيز بسته به نياز با تغيير اندازه‌‌‌‌ي ذرات طلا تغيير داد چرا که ويژگي‌‌‌‌هاي نوري اين ذرات به شدت به اندازه و شکل آن‌‌‌‌ها بستگي دارد؛ بنابراين تنها با تغيير روند بلورينگي به سمت ذرات کوچک‌تر نانومتري مي‌‌‌توان رنگي سرخ يا سياه از آن به دست آورد. به باور اين گروه اين ماده مي‌‌‌تواند کاربردهاي فراواني در زمينه‌‌‌‌ي جواهرات يا ساعت‌‌‌‌ها و البته کاربردهاي علمي در زمينه شيمي يا اپتيک داشته باشد.

زيباترين ساحل دنيا

ناواجيو در شمال غربي ساحل جزير? زاکينتوس و در بخش Elation واقع شده است. اين ناحيه به علت صخره هاي آهکي، سواحل شني سفيد و آب صاف و آبي رنگش شناخته مي شود و همه ساله هزاران توريست را به خود جذب مي کند. 118سفر - ساحل ناواجيو، يا کشتي شکسته، يک خليج شني دور افتاده در جزير? زاکينتوس و از معروف ترين سواحل کشور يونان مي باشد. اين خليج بسيار مورد توجه گردشگران است چرا که بعنوان يکي از زيباترين سواحل دنيا شناخته مي شود و همچنين محل استقرار بقاياي کشتي قاچاقچيان Panagiotis مي باشد و به همين علت غالبا "خليج قاچاقچيان" نيز ناميده مي شود.

ناواجيو در شمال غربي ساحل جزير? زاکينتوس و در بخش Elation واقع شده است. اين ناحيه به علت صخره هاي آهکي، سواحل شني سفيد و آب صاف و آبي رنگش شناخته مي شود و همه ساله هزاران توريست را به خود جذب مي کند. نوار ساحلي اين جزيره تنها از طريق قايق هايي که از بندر Vromi به سمت جنوب مي آيند يا قايق هايي که از بارانداز سنت نيکولاس در Volimes به سوي جنوب شرقي حرکت مي کنند، قابل دسترسي مي باشد. و معمولا قايق هايي از بندر شهر پايتختي زاکينتو، به همراه کشتي هاي کروز و تورهاي سياحتي از راه مي رسند و در سواحل ناواجيو لنگر مي اندازند. چنانچه قصد سفر به اين ساحل زيبا و روياي را داريد سعي کنيد با قايق کوچکي از بندر سنت نيکولاس يا Vromi به اين ناحيه سفر کنيد؛ و در فصل هاي شلوغ (High Season)، بين ساعت 11:30 صبح تا 1:30 بعدازظهر در ساحل نباشيد زيرا در اين ساعات ساحل مملو از جمعيتي خواهد شد که با کشتي هاي کروز به اين ناحيه مي رسند.


 آيا مي دانيد؟ 

آيا مي دانيد يک نوع پشه وجود دارد که در ثانيه 1000 بار بال ميزند

آيا مي دانيد چشم جغد 80 بار از چشم انسان قوي تر است

آيا مي دانيد سريع ترين جت دنيا داراي سرعت 3600 کيلومتر است

آيا مي دانيد طول همه ريشه هاي يک نيشکر 20 کيلومتر است

آيا مي دانيد ملکه ميوه ها جوز هندي است

آيا مي دانيد وزن 1 قاشق چايخوري از سياه چاله ها 2 ميليارد تن است

آيا مي دانيد نعره يک نوع شير تا 3 کيلومتري شنيده مي‌شود

آيا مي دانيد گربه ماهي بيش از 27,000 عضو چشايي دارد.

آيا مي دانيد کشتي ملکه اليزابت دوم بابت هر گالون سوخت فقط 1.5 متر حرکت مي‌کند

آيا مي دانيد هر آمريکايي به طور ميانگين 2 کارت اعتباري دارد.

آيا مي دانيد حشراتي مانند مورچه و زنبور و … هم ديکتاتوري دارند

آيا مي دانيد اگر اکسيژن هوا بيشتر بود حشرات بزرگتر و يک سنجاقک به اندازه يک شاهين مي‌شد


راز و رمز کوسه‌هاي سرچکشي

کوسه‌ي سرچکشي دراز (Smooth Hammerhead, Sphyrna zygaena)

تاريخچه‌ي حضور سرچکشي‌ها به چه زماني برمي‌گردد؟

مطالعات به طرز ناباورانه‌اي نشان مي‌دهد آن‌طور که پيش‌تر تصور مي‌شد، مدت چندان زيادي از حضور اين شمايل غريب در درياها و اقيانوس‌ها نمي‌گذرد. نخستين کوسه‌ها قريب 450 ميليون سال پيش در آب‌ها ظاهر شدند، در حاليکه شواهد مولکولي حاکي از آن است که قدمت سرچکشي‌ها به 20 ميليون سال پيش برمي‌گردد. «ديويد جاکوبي» (David Jacoby) از انجمن جانورشناسي لندن که مدت‌هاست بر روي رفتار کوسه‌هاي سرچکشي معمولي در بخش غربي اقيانوس آرام تحقيق مي‌کند، مي‌گويد: «سرچکشي‌ها جوان‌ترين عضو زيررده موسوم به نرم‌آبشش‌‌داران (زيررده‌اي از ماهيان غضروفي که کوسه‌ها در آن جاي مي‌گيرند) هستند.»

آيا نحوه شنا کردن سرچکشي‌ها با کوسه‌هاي معمولي فرق دارد؟

همان‌طور که پيش‌تر هم گفته شد، يک احتمال در مورد اينکه چرا شکل سرچکشي‌ها با سايرين متفاوت است، اين است که اين سر مسطح و هموار احتمالاً در هنگام شنا موثرتر عمل مي‌کند. «استيفن کاجي‌اورا» (Stephen Kajiura) و همکارانش بر اساس تحقيقي که در سال 2003 ميلادي انجام دادند، به اين جمع‌بندي رسيدند که کوسه‌هاي سرچکشي معمولي چرخش‌هاي تند و تيزتري از ساير کوسه‌ها انجام مي‌دهند. اين چرخش به اندازه‌اي سريع است که باعث مي‌شود اغلب سرچکشي‌ها دو برابر سرعت عملکرد کوسه‌هاي معمولي را داشته باشند. اصل مساله اينجاست که ثبات بدني و فيزيکي آن‌ها نيز در زمان چرخش بيشتر از سايرين است.

دانشمندان از کوسه‌هاي سرچکشي با عنوان شاخص سلامت اکوسيستم‌هاي آبي ياد مي‌کنند اما اکثر سرچکشي‌ها قرباني قهر انسان‌ها هستند. از چهارگونه کوسه‌ي سرچکشي آب‌هاي خليج‌فارس و درياي عمان سه گونه‌ي در معرض خطر انقراض و يک گونه هم در رده‌ي آسيب‌پذير قرار دارد.

کداميک شکارچي قهارتري است: کوسه‌ي معمولي يا کوسه‌ي سرچکشي؟

شواهد حاکي از آن است که سر کوسه‌هاي سرچکشي به آنها کمک مي‌کند که راحت‌تر شکار خودشان را مهار کنند. اين بدان معناست که سر آن‌ها مي‌تواند بعنوان يک سلاح هم کاربرد داشته باشد. اين فرضيه که نخستين‌بار توسط يک زيست‌شناس متخصص در امور دريايي اهل باهاما و در دهه 80 ميلادي مطرح شد، تا مدت‌ها بسيار عجيب و غيرعادي جلوه مي‌کرد. اما اين فرضيه‌ي امروز ديگر چندان عجيب نيست، رفتارشناسان مي‌گويند که بعنوان مثال کوسه‌ي سرچکشي بزرگ که نزديک به 3 متر طول دارد، براي گرفتن طعمه‌اش، سفره‌ماهي چابک و گريزپاي خاکستري، اغلب از سرش استفاده مي‌کند و فشار سر باعث مي‌شود که کوسه بتواند سفره ماهي را در يک ضرب خاک کند. يک کوسه‌ي سرچکشي به راحتي در بالاي سر سفره‌ماهي مي‌چرخد و با دهانش باله‌ي پشتي و شکمي را گرفته و زماني‌که سفره‌ماهي درصدد فرار برآمد، مجدد از سرش استفاده مي‌کند تا آن را در همانجا متوقف نمايد. يک فرضيه در مورد شکل نامتعارف سر کوسه‌هاي سرچکشي عملکرد بهتر اين حيوان در حين شناکردن است چنانچه حتي تحقيقات هم ثابت کرده که کوسه‌هاي سرچکشي شناگران قهاري هستند.

چرا سرچکشي‌ها هنگام شنا اين‌قدر سرهايشان را به اين طرف و آن طرف تکان مي‌دهند؟ آيا آنها موجودات نا آرامي هستند؟ کوسه‌ي سرباله‌اي يک گونه از کوسه‌هاي سرچکشي است که سرش مي‌تواند درست نصف عرض طول بدنش باشد. اين کوسه يکي از ناآرام‌ترينها در نوع خودش است چرا که به شکلي خيره‌کننده دائماً سرش را به اين طرف و آن طرف مي‌گرداند. تحقيقات نشان مي‌دهد که تنها دليل اين مساله ديد بهتر نيست بلکه آن‌ها با اينکار مي‌توانند ميدان‌هاي الکترومغناطيس را بهتر احساس کنند.


با گل‌هاي زيبا و عجيب دنيا آشنا شويد

گل Passiflora


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي