جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5156

دبير کانون سراسري انبوه سازان:
اقساط ماهانه طرح فروش قسطي مسکن بين 3 تا 3.5 ميليون تومان است

رئيس اتاق تهران عنوان کرد:
فعالان اقتصادي منتظر دلار تک نرخي


اخبار اقتصادي


نقد كتاب


تريبون


 دبير کانون سراسري انبوه سازان:
 اقساط ماهانه طرح فروش قسطي مسکن بين 3 تا 3.5 ميليون تومان است 

 دبير کانون سراسري انبوه سازان با اشاره به اينکه اقساط ماهانه طرح فروش قسطي مسکن بين 3 تا 3.5 ميليون تومان است، گفت: اين طرح براي تمامي سازندگان مسکن اجرا مي‌شود.به گزارش مهر، فرشيد پورحاجت با اشاره به اينکه از هفته گذشته تاکنون جلسه اي براي پيگيري اجراي طرح فروش قسطي مسکن برگزار نشده است، گفت: يکي از شرايط مهم طرح فروش قسطي، حضور بانک مسکن به عنوان ضمانت کننده است. اين بانک تاکنون با ضمانت 100 ميليون تومان از مبلغ هر واحد موافقت کرده است در حالي که انبوه‌سازان پيشنهاد رقمي بالاتري را داده بودند تا قدرت خريد متقضيان افزايش يافته و تعداد بيشتري توان ورود به اين طرح را داشته باشند.

وي با اشاره به اقساط اين طرح براي متقاضيان، افزود: مبلغ قسط هر واحد در ماه بين 3 تا 3.5 ميليون تومان با بازپرداخت بين 3 تا 7 سال خواهد بود و مبلغ سود اين اقساط هم 2 درصد بالاتر از تورم موجود با 4 درصد کارمزد بانکي است. در واقع مبلغ قسط کمتر از 3 ميليون تومان نمي‌شود.

دبير کانون سراسري انبوه سازان با اعلام اينکه اقساط اين وام که از سوي انبوه سازان در اختيار متقاضي قرار مي‌گيرد، متفاوت از ساير اقساطي است که تاکنون پرداخت کرده‌اند، ادامه داد: بانک مسکن از منابع دولتي براي ارائه وام استفاده مي‌کند در حالي که بخش خصوصي چنين منابعي در اختيار ندارد، بنابراين طبيعي است که مبلغ اقساط بالاتر از وام‌هاي بانک مسکن باشد.

وي همچنين با تاکيد بر اينکه اين طرح مخصوص انبوه سازان نيست و مدلي است که هر سازنده‌اي مي‌تواند از آن استفاده کند، افزود: زماني طرح فروش قسطي مسکن اثرگذاري بيشتري خواهد داشت که به ديگر طرح‌هاي بانک مسکن مانند وام‌هاي 80 و 60 ميليون توماني متصل شود.

تضمين 100 ميليون تومان در مرحله اول مسکن قسطي

مدير امور طرح و برنامه بانک مسکن با بيان اينکه اين بانک در مرحله آغاز به کار مسکن قسطي فعلا تا 100 ميليون تومان را تضمين مي‌کند گفت: بانک مسکن نقشي در توافق فروشنده و خريدار مسکن و ميزان اقساط ندارد.

محمدحسن مرادي گفت: بانک مسکن يک سال است که استارت طرح فروش مسکن قسطي را زده است و اين طرح براي آغاز در مراحل پاياني قرار دارد و منتظر تعيين نرخ کارمزد از سوي بانک مرکزي است.

وي با اشاره به اينکه با اجرايي شدن مسکن قسطي انتظار آن هم نمي‌رود که اتفاق خاصي در بخش مسکن رخ دهد، گفت: اولاً که انبوه‌سازان بايد حاضر به فروش قسطي مسکن شوند چرا که همه حاضر به پذيرش اين موضوع نيستند و خريدار هم توانايي پرداخت اقساط را در کوتاه‌مدت (3 ساله) داشته باشد.

وي با ذکر مثال که اگر خريدار مسکن ملکي را که مثلا 240 ميليون تومان باشد بايد 140 ميليون تومان آنرا به فروشنده نقد پرداخت کند و 100 ميليون تومان آنرا اقساطي پرداخت کند گفت:با اين شرايط اگر خريدار بخواهد در 3 سال اقساط 100 ميليوني را بازپرداخت کند بايد ماهانه حداقل 3 ميليون تومان اقساط بدهد و اين موضوع از توان هر فردي برنمي‌آيد.

مرادي تأکيد کرد: بانک مسکن هيچ مشکلي از پرداخت اقساط توسط خريداران در هر چند سالي توافق بشود ندارد چرا که هر توافقي که ميان فروشنده و خريدار مسکن به دست بيايد و اگر انبوه‌ساز اعلام کند که مي‌خواهد بازپرداخت 20 ساله باشد بانک مسکن هيچ مشکلي ندارد.

وي با اشاره به اينکه نقش بانک مسکن در اين طرح اين است که آن مبلغي را که خريدار مسکن مي‌خواهد پرداخت کند اعتبارسنجي مي‌کند که آيا خريدار توان پرداخت را دارد يا نه گفت: اگر خريدار توان پرداخت را داشت ضمانت آن را مي‌پذيرد و اما با اين شرايط خيلي بعيد است که انبوه‌سازان بخواهند بلندمدت بازپرداخت اقساط را بپذيرند پس براي اين قشر هدف، طرح فروش قسطي مسکن قشر محدودي خواهند بود.

مرادي در پاسخ به اين سؤال که پس در اين ميان هيچ وامي قرار نيست پرداخت شود، گفت: بله همين طور است و توافقي که ميان فروشنده و خريدار به دست خواهد آمد آن توافق را بانک مسکن تضمين خواهد کرد اما بانک مسکن حداقل در شروع بيشتر از 100 ميليون تومان را نمي‌تواند ريسک کند و ضمانت کند.

وي با تأکيد بر اينکه بانک مسکن تا 100 ميليون تومان را براي شروع مسکن قسطي حاضر است تضمين کند، اظهار داشت: بايد منتظر ماند و بازخورد طرح را ديد اگر مشکلي به وجود نيامد مي‌توان اين 100 ميليون تومان تضمين را نيز افزايش داد.

مرادي اضافه کرد: بانک مسکن در اين طرح ضمانت مي‌دهد که به عنوان مثال اگر خريدار مسکن آن اقساط مورد توافق با فروشنده مسکن (انبوه‌سازان) را پرداخت نکرد بانک مسکن پرداخت مي‌کند و از خريدار که مسکن در رهن بانک است آن را دريافت مي‌کند و به فروشنده ملک مي‌دهد.


 رئيس اتاق تهران عنوان کرد:
 فعالان اقتصادي منتظر دلار تک نرخي 

 
رئيس اتاق بازرگاني تهران با بيان اينکه فعالان اقتصادي در انتظار تک نرخي شدن ارز هستند، گفت: خواسته صنعتگران و تاجران، حذف رانت ارزي و ارز دو نرخي توسط دولت است.مسعود خوانساري در گفتگو با مهر با بيان اينکه نوسانات نرخ ارز در روزهاي گذشته اگرچه ممکن است براي صنعتگران و توليدکنندگاني که صادرات گرا نباشند، مشکل‌زا شود اما در مجموع براي اقتصاد ايران نگران‌کننده نيست، گفت: فعالان اقتصادي منتظر واقعي شدن نرخ ارز هستند و مقصود آنها از تاکيد بر تک نرخي شدن ارز به هيچ عنوان بالا رفتن قيمت ارز نيست بلکه آنها بيشتر خواستار ثبات در سياست‌هاي ارزي هستند و نوسانات پشت سر هم و بدون پايه کارشناسي را به هيچ عنوان توصيه نمي کنند.

رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران افزود: بخش واقعي اقتصاد ايران خواستار اصلاح نرخ ارز است اما اين اصلاح به مفهوم واقعي شدن نرخ دلار و از بين رفتن رانت‌هايي است که اکنون پيش روي ارز دو نرخي در اقتصاد ايران وجود دارد، اين در شرايطي است که حتي اکنون که فاصله نرخ ارز دولتي و آزاد هم کم شده است اما به هرحال کساني که دسترسي به ارز دولتي دارند، از امتياز ويژه تري نسبت به فعالان اقتصادي برخوردار هستند و اين امر براي فعالان اقتصادي نگران کننده
است.

وي تصريح کرد: حذف رانت ارزي و ايجاد ثبات در نرخ گذاري دو خواسته اي است که فعالان اقتصادي دنبال مي کنند و بنابراين بايد دولت هرچه سريع تر در اين رابطه گام‌هاي جدي بردارد، زيرا اگر قرار باشد که در آينده اقتصاد ايران، فعالان اقتصادي نقش آفرين شوند، بايد به اين خواسته جدي و منطقي آنها به خوبي توجه کرد.


 اخبار اقتصادي 

 نتايج قرعه کشي حسابهاي قرض الحسنه بانک سپه

مشاور مديرعامل و رئيس اداره کل روابط عمومي بانک سپه از روي سايت قرار گرفتن نتايج سي و هفتمين مرحله قرعه کشي جوايز حساب هاي قرض الحسنه پس انداز اين بانک خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، سيدعلي جلالي نظري گفت: برندگان اين دوره از قرعه کشي حساب هاي قرض الحسنه مي توانند با مراجعه به آدرس www.banksepah.ir نسبت به نتايج قرعه کشي مطلع شوند.

بانک توسعه صادرات ايران عضو "ادفياپ" شد

بانک توسعه صادرات ايران، به عنوان بانک تخصصي و توسعه‌اي کشور در امر تأمين مالي و تسهيل صادرات عضو انجمن توسعه موسسات مالي در آسيا و اقيانوسيه (ADFIAP) شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات ايران، دكتر كاظم دوست حسيني مشاور مديرعامل بانك، با اعلام اين خبر اظهار داشت: ادفياپ (ADFIAP) نقطه تمركز بانک‌هاي توسعه‌اي و ديگر موسسات مالي فعال در زمينه تامين مالي توسعه در منطقه آسيا و اقيانوسيه است كه عضويت بانك توسعه صادرات ايران نقش مهمي در افزايش ارتباطات و تعاملات بين المللي بانك خواهد داشت.

عضو هيات مديره بانک مسکن ارايه کرد:

تعريف الگوي زنجيره هدف در تامين مالي مسکن

يکي از برنامه‌ريزي‌هايي که طي سال جاري در بانک مسکن در پيش گرفته‌ايم ارايه تسهيلات قابل قبول به انبوه‌سازان و تسهيل فرآيند اجرايي اين قشر است. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك مسكن ،عليرضا بلگوري عضو هيات‌مديره بانک مسکن با بيان اين مطلب و با اشاره به برنامه ريزي هاي بانک مسکن براي خروج بازار مسکن از وضعيت رکود گفت: بدين‌معنا بانک مسکن با ايجاد الگوي زنجيره هدف بين فروشندگان مصالح، سازندگان ساختمان‌ها و خريداران يک ارتباط معنادار ايجاد و به عنوان حلقه واسط به پيشبرد پرداخت تسهيلات و فروش مصالحي که در حال حاضر در انبارهاي توليدکنندگان مصالح ساختماني است کمک مي‌کند.

تحقق پيش بيني سود 6 ماهه اول سال 94 بانک سينا

گزارش هاي مالي مربوط به عملکرد 6 ماهه اول سال 94 بانک سينا نشان مي دهد ميزان سود پيش بيني شده هر سهم بانک براي نيمه اول سال جاري محقق شده است. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا ،پيش بيني درآمد هر سهم بانک سينا در سال مالي منتهي به 29 اسفند 94 مبلغ 249 ريال اعلام شده که مطابق گزارش 6 ماهه بانک، سود محقق شده معادل 121 ريال است که اين مبلغ حاکي از تحقق سود پيش بيني شده 6 ماهه اول سال جاري و پوشش 49 درصدي پيش بيني سود سهام عملکرد سال مالي منتهي به 29 اسفند 1394 است. بر اساس اين گزارش، بانک سينا با پوشش مناسب پيش بيني سود سهام عملکرد سال مالي 1393 و تقسيم سود 200 ريالي مصوب مجمع عمومي عادي سال مزبور، از ابتداي سال تا پايان آبان ماه 1394 بازدهي معادل 17.84 درصد داشته است.

تعداد كارت هاي الكترونيكي بانك صادرات از مرز 53 ميليون كارت گذر كرد

تعداد كارتهاي الكترونيكي صادره توسط بانک صادرات ايران به دنبال استقبال هموطنان از خدمات اين بانك تا پايان مهرماه امسال از مرز53 ميليون کارت الکترونيکي گذر كرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك صادرات ايران، اين بانك در راستاي جلب رضايت مشتريان، ارتقاي کيفي خدمات، تنوع بخشي به محصولات و توسعه بانکداري الکترونيک، نسبت به صدور و تحويل انواع کارت بانکي به مشتريان و متقاضيان دراسرع وقت اقدام مي نمايد. بر اين اساس تا پايان مهر ماه امسال 53 ميليون و 501هزار کارت الکترونيکي بانکي صادر و تحويل مشتريان نموده است که از اين تعداد، بيش از 37ميليون کارت مربوط به سپهر كارت هاي صادره مي باشد.

استقبال سپرده‌گذاران از صدور بيمه نامه‌هاي آتش‌سوزي، حوادث و درمان بانک اقتصادنوين

هديه بيمه سپرده‌گذاران بانک اقتصادنوين که با هدف قدرداني از حسن توجه مشتريان آغاز شده بود، با استقبال سپرده‌گذاران اين بانک روبرو شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، در اين طرح که با همکاري شرکت بيمه نوين اجرايي شده، سپرده‌گذاران بانک اقتصادنوين بر اساس ميزان سپرده‌گذاري خود تحت پوشش بيمه‌هاي آتش‌سوزي، حوادث و درمان قرار مي‌گيرند.


 نقد كتاب 

 راهكارهاي مبارزه با پولشويي يا گزارش‌هاي ژورناليستي

قسمت پنجم

فصل سوم كتاب به سازمان ها و تشكيلات مبارزه كننده با پول شويي در سطح دنيا اختصاص دارد ولي ضمن آنكه منظور از (سطح دنيا )به درستي معلوم نيست حتي نگارنده كنوانسيون هايي را در بند هاي چهارم و پنچم و هفتم اين فصل به عنوان (سازمان هاو تشكيلات مبارزه كننده با پول شويي)مطرح كرده اند .اين مطلب در حالي است كه اين كنوانسيون ها صرفا مجموعه معاهداتي هستند كه براي مبارزه با پول شويي مطرح شده اند و راهكارهايي را براي مبارزه با اين جرائم ارائه مي كنند ،نه سازمان يا تشكيلات مبارزه كننده با پول شويي ،بنا براين جاي اين كنوانسيون ها در فصل چهارم است كه به استناد اين كنوانسيون ها راهكارهاي بين المللي مبارزه با پول شويي را مطرح كند .ضمن آنكه اين گروه ها در فصل سوم با عنوان (سازمان ها و تشكيلات مبارزه كننده با پول شويي )لزوما اقدام مبارزه كننده ندارند بلكه به صورت متفاوت برخي گروه ناظر و برخي گروه اقدام كننده هستند.

محمد ابراهيم شمس ناتري

دكتري حقوق جزا و جرم شناسي ،دانشيار دانشكده حقوق


 تريبون 

‌عدم افزايش قيمت بليت پروازهاي داخلي در همه مسير‌ها

دبير انجمن شرکت‌‌هاي هواپيمايي گفت: با وجود ابلاغ قانون آزادسازي نرخ بليت هواپيما در راستاي رفاه حال زائران امام رضا (ع)، شرکت‌هاي هواپيمايي نرخ بليت پروازهاي خود را در مسير مشهد و نيز ساير مسير‌ها فعلاً افزايش نداد‌ه‌اند و نرخ‌هاي نجومي زير سر چارترکنندگان است.

مقصود اسعدي ساماني در گفت‌‌وگو با فارس اظهار داشت: با وجود ابلاغ قانون آزادسازي نرخ بليت هواپيما، شرکت‌‌هاي هواپيمايي تلاش کردند در راستاي رفاه حال زائران امام رضا(ع)، ‌نرخ بليت پروازهاي خود را در مسير مشهد ثابت نگه دارند و افزايش ندهند. وي ادامه داد: البته نرخ بليت هواپيما در ساير مسير‌ها نيز فعلاً افزايش نيافته‌ و هيچ شرکت هواپيمايي افزايش قيمت نداشته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي