جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5164

نماينده آمريکا در سازمان ملل:
توافق هسته‌اي براي صلح و امنيت خوب است


آغاز رقابت‌ها براي دبيرکلي سازمان ملل


خبر


نکوداشت کاظم معتمد نژاد و آيين گشايش دانشکده علوم ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبايي


خداحافظي سه فضا نورد روسي ، بريتانيايي و آمريکايي پيش از سوار شدن به فضا پيماي روسي سايوز


سرمقاله

رييس جمهور:
دي ماه تحريم‌ها برداشته خواهد شد


فرماندارتهران: نام نويسي از داوطلبان مجلس خبرگان امروزآغاز مي شود


استقبال هاموند از قطعنامه شوراي حکام


عمان پيوستن به ائتلاف خود ساخته عربستان را نپذيرفت


کري: آمريکا سرنگوني حکومت سوريه را در دستور کار خود ندارد


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


 نماينده آمريکا در سازمان ملل:
 توافق هسته‌اي براي صلح و امنيت خوب است 

 
نماينده آمريکا در سازمان ملل مدعي شد، ايران در ماه‌هاي اخير با انجام آزمايش موشکي قطعنامه‌هاي شوراي امنيت را نقض کرده است.به گزارش پايگاه خبري سازمان ملل، سامانتا پاور، نماينده آمريکا در سازمان ملل و رييس دوره‌يي شوراي امنيت در ماه جاري ميلادي در نشست کميته تحريم 1737 شوراي امنيت درباره ايران گفت: ايران با توجه به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گام‌هاي کليدي، شامل کاهش سانتريفيوژهايش و تلاش براي انتقال 98 درصد از اورانيوم غني‌سازي شده‌اش را برداشته است.

پاور افزود: هر زمان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تاييد کند اين اقدامات ايران کامل شده است، ما نيز همان روز را روز اجرايي شدن توافق اعلام مي‌کنيم و وارد مرحله جديدي از توافقات مي‌شويم ولي پس از آن نيز شوراي امنيت در اجراي همه بخش‌هاي برجام و نظارت بر پيروي از قطعنامه 2231 شوراي امنيت نقش مهمي بازي خواهد کرد.

نماينده آمريکا در سازمان ملل در بخش ديگري از سخنانش مدعي شد، قطعنامه‌هاي شوراي امنيت در ماه‌هاي اخير نقض شده‌اند. به عنوان مثال، در اکتبر گذشته ايران موشک بالستيکي را پرتاب کرد که واضح است آن موشک قادر به حمل سلاح اتمي بود، قطعنامه 1929 هنوز هم در حالت اجرايي قرار دارد و اين قبيل اقدامات را ممنوع کرده است.

وي افزود: پس از بازنگري اين امر توسط هيات مستقل سازمان ملل نتيجه‌گيري شد که قطعا نقض قطعنامه شوراي امنيت صورت گرفته ولي شوراي امنيت به جاي اقدامي موثر و به موقع، تعمق کرده است و ما در نظر داريم به کار کردن با اعضاي شوراي امنيت ادامه دهيم تا واکنشي مناسب به اين مساله انجام گيرد. رييس دوره‌يي شوراي امنيت در ماه دسامبر در بخش ديگري از سخنانش با ادعاي اين‌که در اواخر ماه سپتامبر محموله‌اي متشکل از سلاح از سوي ايران در سواحل عمان پهلو گرفت که اين امر نقض قطعنامه 1747 محسوب مي‌شود، گفت: نمي دانيم اعضاي شوراي امنيت چگونه مي‌توانند اين نقض‌ها را ناديده بگيرند.

وي افزود: شوراي امنيت نمي‌تواند اجازه دهد که ايران حس کند مي‌تواند قطعنامه‌هاي شوراي امنيت را بدون مجازات نقض کند.

پاور گفت: احساس معافيت از مجازات در نقض قطعنامه‌هاي شوراي امنيت کمکي به توافق هسته‌اي نمي‌کند، اعضاي شوراي امنيت که اين نقض‌ها را مطرح کرده و واکنش به آن را خواستارند، بي‌ثبات کنندگان نيستند. اين ما نيستيم که قانون را مي‌شکنيم، بلکه ايران است.

او افزود: آمريکا به همراه ديگر اعضاي شوراي امنيت به طور مناسب و قاطع اين قبيل اقدامات را محکوم مي‌کند، ما هم‌چنان با متحدان بين‌المللي کار خواهيم کرد تا اطمينان حاصل کنيم که تدابير سازمان ملل بهتر اجرايي شوند و هم‌چنان صادرات سلاح ايران را طبق قانون بين‌المللي متوقف خواهيم کرد.

وي افزود: پس از روز اجرايي شدن برجام، باز هم تدابيري طبق بند 41 از فصل هفتم منشور سازمان ملل به قوت خود باقي مي‌ماند، اين تدابير که توسط شوراي امنيت در نظر گرفته شده‌اند براي ساليان متمادي باقي مي‌مانند و اين شامل محدوديت درباره صادرات مرتبط با تسليحات و اقلام موشک بالستيکي است.

او با تکيد بر اين‌که همه ما از حصول برجام بسيار خوشحاليم و خرسنديم که اين توافق وجود دارد، گفت: ما بر اين باوريم که اين توافق براي صلح و امنيت خوب است ولي بايد به ياد داشته باشيم که چگونه به اين توافق دست يافتيم، و کار ما در اين‌جا هنوز پايان نيافته است.


 آغاز رقابت‌ها براي دبيرکلي سازمان ملل 

 سازمان ملل براي اولين بار با انتشار نامه‌اي از متقاضيان خواست تا براي انتخاب عنوان "دبيرکل" اين سازمان اعلام کانديداتوري کنند.به گزارش سايت سازمان ملل، انتخاب دبيرکل سازمان ملل دهه‌هاست که در حوزه اختيارات اعضاي دائمي شوراي امنيت بوده که پشت درهاي بسته صورت مي‌گرفت.اما با تصويب قطعنامه‌اي از سوي مجمع عمومي در ماه سپتامبر اين فرآيند تغيير کرد و قرار شد نامزدها با ارائه رزومه و برنامه خود در اين سمت مورد ارزيابي و انتخاب قرار گيرند.

نماينده انگليس در سازمان ملل درباره نامه‌اي که به تمامي 193 کشور عضو در اين باره ارسال شده گفت: اين نامه شليک آغاز انتخاب دبيرکل بعدي است.


 خبر 

 آيت الله آملي لاريجاني: اقتدارسياسي ايران رقيب همه نظام هاي دنيا است

رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه اقتدار نظام به لحاظ ساختار سياسي و ديني يعني مردم سالاري ديني است گفت: اقتدار سياسي ايران رقيب همه نظام هاي دنيا است.به گزارش ايرنا، آيت الله صادق آملي لاريجاني درهمايش بصيرت ضرورت عصر حاضر که در مدرسه صدر شهرستان بابل برگزارشد، اظهارداشت: به نظرمن جمهوري اسلامي نه به دليل در اختيار داشتن منابع نفت و اقتدار نظامي بلکه به دليل ساختارهاي سياسي و ديني يعني مردم سالاري ديني مقتدر است.

وي افزود: اين ساختار جمهوري اسلامي لرزه بر اندام کشورهاي ليبرال دموکراسي انداخته و رقيبي براي اين کشورها شده است.آيت الله آملي لاريجاني با بيان اينکه دشمني با ايران به خاطر داشتن منابع نفتي نيست بلکه به دليل باور مبتني بر خود نظام است تصريح کرد: ابهت ايران به خاطر داشتن بزرگترين ذخايرگازي جهان نيست بلکه نظام جمهوري اسلامي راه جديدي در دنيا بود و اين راه جديد رقيبي براي نظام سلطه است که بنيانهاي ليبرال دموکراسي و سکولاريزم را به لرزه انداخته است.

رئيس قوه قضاييه اظهارکرد: نظام ليبرال دموکراسي خود را مالک دنيا مي دانست و اردوگاه ديگري به نام کمونيسم نيز وجود داشت که آن هم از هم پاشيد؛ اين حقوق بشري که به طور مرتب عليه جمهوري اسلامي تبليغ مي شود و اين ادعاي نقض حقوق بشري، لوازم ليبرال دموکراسي که بر غرب سيطره دارد.

ارسال قريب‌الوقوع برنامه بلندمدت فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران به آژانس

رئيس سازمان انرژي اتمي از تهيه و تأييد برنامه بلندمدت سازمان انرژي اتمي براي ارائه به آژانس از سوي هيأت نظارت بر برجام و شوراي عالي امنيت ملي خبر داد و گفت: اين برنامه به زودي به ‌آژانس ارسال مي‌شود.

به گزارش ايسنا، علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي در حاشيه مراسمي در دانشکده خبر که برگزار شد در جمع خبرنگاران در رابطه با زمان انتقال اورانيوم غني ‌شده ايران به روسيه، گفت: ظرف چند روز آينده اين کار انجام مي‌شود و آژانس بر اين کار نظارت دارد.

وي درباره اينکه براي خارج کردن محفظه اصلي راکتور اراک بازرسان آژانس نيز حضور دارند، گفت: توافقي بين ايران و آژانس در اين رابطه صورت گرفته است و طبق آن در اين رابطه عمل مي‌کنيم. صالحي در خصوص جمع‌آوري سانتريفيوژهاي فعال که به آنها گاز تزريق مي‌شود، گفت: با بسته شدن موضوع PMD کارهاي لازم براي جمع‌آوري آن بخش از سانتريفيوژهاي فعال طبق برجام را آغاز مي‌کنيم. وي همچنين در رابطه با کلنگ‌زني نيروگاه‌هاي جديد در سايت بوشهر، گفت: اميدواريم تا پايان امسال اين کار صورت گيرد.


 نکوداشت کاظم معتمد نژاد و آيين گشايش دانشکده علوم ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبايي 


 خداحافظي سه فضا نورد روسي ، بريتانيايي و آمريکايي پيش از سوار شدن به فضا پيماي روسي سايوز 


 سرمقاله 

 حركت خاورميانه به سمت انفجاري بزرگ

حميدرضا عسگري

تشكيل ائتلاف‌هاي نظامي و تلاش براي تحقق خواسته‌هاي سياسي از سوي كشورهاي منطقه و ديگر قدرت‌هاي جهان، سبب شده تا خاورميانه يكي از سخت ترين دوران‌هاي تاريخ خود را تجربه كند. يمن، سوريه، عراق، لبنان، ليبي و ناامني سراسري كه گريبان گير تمام كشورهاي منطقه شده، نشان از وخامت اوضاع در اين منطقه استراتژيك را دارد. اين وضعيت فعلي خاورميانه مي‌تواند نشانه‌هاي از اتفاقات ناگواري باشد كه آتش تمام كشورهاي منطقه را متضرر كند و خاكسترش نيز برچهره ساير جهانيان نشيند.

اينطور به نظر مي‌رسد كه سوريه به عنوان نقطه مركز تحولات به سادگي يکپارچه نخواهد شد و كشورهاي مختلف قصدي براي تغيير وضعيت فعلي ندارند و يا از توان آنها خارج است. اگرهرچه سريعتراز پتانسيل وحدت ميان قدرت‌هاي جهاني استفاده نشود، قطعا سوريه به مناطق محصور شده تبديل و تکه تکه خواهد شد. گره اصلي اين تحولات را مي‌توان در تبديل اختلافات سياسي به جنگ‌هاي مذهبي ميان شيعه و سني دانست.

منطقه خاورميانه آبستن يک انفجار بزرگ است که ريشه آن ابتدا در اختلافات مذهبي و سپس تجاوزات مرزي است. اين خطري است که همه کشورهاي منطقه را تهديد مي‌کند و اگر همه مي‌خواهند يک جنگ بزرگ شکل نگيرد، بايد نسبت به اين خطر فعال شوند و اين آتش را به صورت اصولي خاموش کنند. شايد گفتن اين مطالب به نظر اغراق و بزرگ نمايي تلقي گردد، اما نبايد فراموش كرد كه وقوع جنگ هاي جهاني اول و دوم و گسترده شدن دامنه آن ها، بيش از هر چيز به درگير بودن قدرت هاي منطقه اي و قدرت هاي بزرگ در مجموعه اي از اتحادها و ائتلاف ها بود كه امروز به وضوح اين نشانه‌ها را در خاورميانه مشاهده مي‌كنيم.

بنابراين، با کنار هم قرار دادن مجموعه مباحث فوق، مي توان گفت هم اکنون وضعيت در منطقه خاورميانه تا حدي حساس شده که فارغ از نحوه اقدامات بازيگران مختلف در اين منطقه، بر سر ضرورت کنترل و مديريت فضا، حداقلي از اشتراک نظر به وجود آمده است. اما اشكال اصلي اينجاست كه هريك از قدرت‌هاي منطقه‌اي و بازيگران جهاني به دنبال مديريت بحران به سبك تامين منافع خود مي‌باشند.

جبهه تركي- عربي كه امروز به عنوان اصلي ترين حاميان تروريست در منطقه شناخته مي‌شوند با چراغ سبز آمريكا و غرب از هر طريقي براي تحقق اهداف سياسي و منطقه‌اي خود استفاده مي‌كنند و عملا آتش جنگ مذهبي را شعله‌ور ساخته‌اند تا رقبا را شكست دهند و گستره نفوذ خود را تثبيت سازند. جداي از رقابت‌هاي منطقه‌اي ، شاهد زورآزمايي قدرت‌هاي جهاني يعني آمريكا و روسيه نيز هستيم كه اين مسئله به عنوان سرشاخه اصلي تحولات خاورميانه محسوب مي‌گردد. تامادامي كه اين دو به توافقي جامع در مورد پايان بحران سوريه دست نيابند نمي‌توان انتظار داشت كه آتش جنگ فروكش كند.

آنچه از شواهد موجود برمي‌آيد، آمريكا قصد دارد پاشنه آشيل روسيه در خاورميانه به دست گيرد و با تضعيف قواي نظامي و مالي آن در جنگ، به امتيازگيري و معاملات سياسي با مسكو اقدام كند. در اين مصاف اهداف ثانويه‌اي نيز براي آمريكا و غرب محقق خواهد شد و آن كشاندن ايران در وسط معركه جنگ‌هاي نيابتي است. سوريه، عراق، لبنان، يمن، جغرافياي بزرگي براي مديريت اهداف منطقه‌اي است كه ايران براي حفظ آنها مجبور به پرداخت هزينه‌هاي سنگيني است. بايد هشيار بود كه سوريه براي تبديل به باتلاق هزينه‌ها نشود، چرا كه پيش روي و عقب نشيني در آن موجب فرو رفتن بيشتر در بحران‌هاي منطقه‌اي خواهد شد.

هنوز مي توان بر گزينه ديپلماسي اميدوار بود و بايد اين خرد جمعي ميان كشورهاي منطقه ايجاد شود كه آتش جنگ با تشكيل ائتلاف‌هاي نظامي جديدالتاسيس و مذهبي كردن مبارزات، خاموش نمي‌شود. تنها ابزار ديپلماسي است كه مي‌تواند طرفين درگيري‌ها را باكمترين خسارت و هزينه از معركه نجات دهد، وگرنه حضور در هرجنگي براي هر دو طرف آسيب و هزينه‌ دربرخواهد داشت. نبايد اجازه داد خاورميانه به سمت آتش جنگي رود كه پيامد آن تكرار تلخ تاريخ باشد.


 رييس جمهور:
 دي ماه تحريم‌ها برداشته خواهد شد  

 
رييس جمهور با بيان اينکه مختومه شدن PMD پيروزي اخلاقي و سياسي براي ملت ايران بود گفت:‌ موفقيت ديروز در عين حال يک موفقيت بزرگ حقوقي براي ملت ايران بود.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين روحاني در گفت‌وگوي زنده تلويزيوني در شبکه خبر درباره قطعنامه شوراي حکام و مختومه شدن PMD ضمن تبريک به ملت ايران به مناسبت کسب اين موفقيت تصريح کرد: به ملت ايران تبريک مي گويم به دليل موفقيت‌هاي پي در پي در صحنه‌هاي مهم داخلي و بين المللي و ديروز روزي بود که يکي از اين مراحل موفقيت در صحنه‌هاي بين المللي و سياسي متبلور شد.

روحاني با اشاره به اينکه از تابستان سال 81 تاکنون براي مدت 14 سال است که اتهامات فراوان عليه ملت ايران مطرح مي‌شود تصريح کرد: اتهاماتي از سوي گروهک‌هاي تروريستي،‌سازمان هاي اطلاعاتي غرب و قدرت‌هاي بزرگ غرب عليه جمهوري اسلامي مطرح مي‌شد مبني بر اينکه ايران در نقطه‌اي به صورت مخفيانه غني سازي مي کند و اقدام به ساخت بمب به صورت مخفيانه مي نمايد و اطلاعات شفاف و لازم را به سازمان بين المللي مسئول ارائه نمي‌کند که همين مطلب مبناي قطعنامه‌هاي فراوان عليه جمهوري اسلامي ايران در نشست‌هاي شوراي حکام آژانس و شوراي امنيت سازمان ملل مي‌شد.

رييس دولت تدبير و اميد با بيان اينکه موفقيت ملت ايران تنها يک موفقيت حقوقي و فني نبود خاطرنشان کرد: بعد از قريب به 14 سال روشن شد که نظام ما نظامي مبتني برصداقت با همه مردم خود و همه جهانيان است و دروغ نگفته ، نمي گويد و به عهد خود وفادار است.

روحاني خاطرنشان کرد: در پيروزي به دست آمده مشخص شد که اگر ايران عهدنامه‌اي را امضا مي کند به آن پايبند خواهد بود، بنابراين اين موفقيت يک پيروزي اخلاقي سياسي نيز براي ملت ايران به حساب مي آيد.

وي با بيان اينکه آژانس و شوراي حکام آژانس به اين مساله اعتراف کردند که جمهوري اسلامي ايران در طول سال‌هاي گذشته هيچ گاه از مسير صلح آميز انحرافي پيدا نکرده است افزود: مشخص شد که ايران هيچ گاه به دنبال ساخت بمب هسته‌اي نبوده است همان طور که بارها اعلام کرده و رهبري به عنوان يک فتواي مهم آن را اعلام کرده بودند و ايران وفادار به تعهد ديني و مذهبي و اخلاقي خود بوده است و هيچ گاه در پي ساخت سلاح کشتار جمعي نبوده است.

روحاني با اشاره به اينکه در نشست شوراي حکام نه تنها موضوع ابعاد احتمالي نظامي برنامه هسته‌اي معروف به PMD خاتمه يافت توضيح داد: بعد از سال 2011 احتمال نظامي بودن برنامه هسته‌اي ايران همواره در آژانس مورد رسيدگي قرار مي گرفت و آن را موضوعي غير قابل حل مطرح مي‌کردند که نه تنها در جلسه ديروز اين مساله حل شد بلکه 12 قطعنامه‌اي که از سال 2003 تا 2012 در شوراي حکام عليه جمهوري اسلامي ايران تصويب شده بود لغو شد.

رييس جمهور تاکيد کرد: عملياتي شدن لغو قطعنامه شوراي حکام و لغو 6 قطعنامه شوراي امنيت منوط به اجراي تعهداتي است که ايران بايد انجام دهد.روحاني در ادامه نطق تلويزيوني خود درباره بسته شدن پرونده PMD اظهار کرد: اين توفيق آغازي خواهد بود براي حرکت هاي بعدي و به ملت بزرگ ايران اين موفقيت تبريک مي‌گويم موفقيتي که به خاطر ايستادگي ، صبر، تحمل و حمايت مردم و هدايت هاي مقام معظم رهبري و همه مسئوليني که در اين راستا تلاش کردند به دست آمد.

وي ادامه داد: مسئولين محترم وزارت امور خارجه سازمان انرژي اتمي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح بار سنگيني را براي حل و فصل مسأله PMD روي دوش داشتند. حل وفصل اين مسأله از لحاظ حقوقي و فني بسيار پيچيده بود و در سايه فضاي تعامل با دنيا به وجود آمد.روحاني همچنين عنوان کرد: در دي ماه تحريم‌ها برداشته خواهد شد و دولت يازدهم يکي از وعده هايي که در انتخابات به مردم داده بود ان شاء الله عملياتي خواهد شد و زنجيره تحريم از پاي اقتصاد ايران برداشته و راه براي تعامل بيشتر با جهان بازتر خواهد شد. افتخار ما به ملت بزرگ ايران و رهبر معظم انقلاب و حمايت مداوم مردم است . براي اين مردم بزرگ خدمت کردن يک افتخار به حساب مي آيد.

وي در ادامه اظهار کرد: ما بايد از اين به بعد خود را براي تحرک اقتصادي آماده کنيم و دولت براي برداشتن موانع در حال توفيق يافتن است . بخش خصوصي، کارآفرينان و فعالان اقتصادي بايد وارد فعاليت شوند. از همه فعالان اقتصادي ايرانيان خارج از کشور و شرکت هاي داخلي وخارجي که توانايي همکاري دارند دعوت مي‌کنيم از فرصت پيش رو استفاده کنيم.


 فرماندارتهران: نام نويسي از داوطلبان مجلس خبرگان امروزآغاز مي شود 

فرماندار شهرستان تهران گفت: کار ثبت نام از داوطلبان پنجمين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري از ساعت هشت صبح امروز (26 آذرماه) آغاز مي شود. عيسي فرهادي در گفت وگو با ايرنا افزود: نام نويسي از داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبري تا پايان وقت اداري روز چهارشنبه(دوم ديماه) به مدت هفته ادامه دارد. وي با اشاره به اينکه نام نويسي در ستاد انتخابات فرمانداري و وزارت کشور انجام خواهد شدگفت: تمديد زمان ثبت نام داوطلبان مجلس خبرگان رهبري با توجه به اينکه در قانون چنين چيزي پيش بيني نشده به هيچ وجه صورت نخواهد گرفت. فرماندار شهرستان تهران با اشاره به تاييد ليست 30 نفره معتمدين معرفي شده براي عضويت در هيات اجرايي مجلس خبرگان رهبري از سوي هيات نظارت بر انتخابات استان تهران خاطرنشان کرد: قرار است جلسه اي با حضور معتمدين برگزار شود تا هشت عضو هيات اجرايي انتخابات مجلس خبرگان رهبري(از بين 30 معتمد) براي حوزه انتخابيه تهران انتخاب شوند.


 استقبال هاموند از قطعنامه شوراي حکام 

 
امور خارجه انگليس: وزير امور خارجه انگليس با استقبال از تصويب قطعنامه شوراي حکام براي بستن موضوع ابعاد نظامي احتمالي گفت: ما منتظر تکميل فعاليت‌هاي باقيمانده ايران هستيم. براساس گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت امور خارجه انگليس، فيليپ هاموند وزير امور خارجه انگليس با انتشار بيانيه‌اي از ارزيابي‌ نهايي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در خصوص ظرفيت‌هاي هسته‌اي ايران استقبال و بر اهميت تصويب قطعنامه در شوراي حکام براي بستن اين موضوع تاکيد کرد. هاموند در بيانيه خود آورده است: اين يک روز مهم براي تعامل ما با ايران است. چهار سال تحقيقات درباره‌ ابعاد نظامي احتمالي برنامه هسته‌اي ايران بسته شد و اکنون آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مي‌تواند روي راستي آزمايي و نظارت بر توافق هسته‌اي تاريخي با ايران که در ژوئيه حاصل شد، تمرکز کند. اجراي کامل اين توافق به علاوه همکاري ايران با فعاليت‌هاي راستي آزمايي و بازرسي بيشتر موثرترين راه براي اطمينان در اين است که ايران به دنبال برنامه هسته‌اي نظامي نيست.


 عمان پيوستن به ائتلاف خود ساخته عربستان را نپذيرفت 

 
شبکه خبري المسيره: سلطنت عمان دعوت عربستان در خصوص پيوستن به ائتلاف خودساخته و به اصطلاح اسلامي مقابله با تروريسم را نپذيرفت.يوسف بن علوي وزير خارجه سلطنت عمان در مصاحبه با يکي از شبکه هاي تلويزيوني ماهواره اي گفت: بر اساس قانون اساسي سلطنت عمان فعاليت نيروهاي مسلح عمان خارج از دايره کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس ممنوع است. اين در حالي است که روزنامه القدس العربي چاپ لندن در 10 دسامبر (آذر) از احتمال قطع کمک هاي شوراي همکاري خليج فارس به سلطنت عمان به دليل سيات هاي استقلال طلبانه آن نسبت به منطقه وجهان خبر داد. در ائتلاف خودساخته و به اصطلاح اسلامي عربستان 23 کشور عضو سازمان همکاري اسلامي از جمله ايران، سوريه، عراق،الجزاير، سلطنت عمان وافغانستان شرکت نکردند. سلطنت عمان معروف به استقلال تصميمات سياسي وموضع مثبت آن از جنگ هاي رياض وآمريکا در منطقه از جمله يمن، سوريه وعراق است.


 کري: آمريکا سرنگوني حکومت سوريه را در دستور کار خود ندارد 

 
ايرنا: جان کري وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد آمريکا و شرکاي اين کشور سرنگوني حکومت بشار اسد رئيس جمهوري سوريه را دردستور کار خود ندارند. کري که با ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه ديدار مي کرد؛ در جمع خبرنگاران در مسکو خاطرنشان کرد، آمريکا و شرکايش براي تغيير حکومت سوريه تلاش نمي کنند.وي با اشاره به گفت و گوي مفصل خود با رئيس جمهوري روسيه درباره مساله سوريه افزود: به ولاديمير پوتين گفتيم که معتقديم اسد امکان باقي ماندن در مقام رهبر سوريه را ندارد. اما امروز تلاش هاي خود را بر اختلافات با روسيه متمرکز نمي کنيم و اصرار نداريم که حتما بايد در مورد بشار اسد اقدام صورت گيرد. توجه خود را به روند حل و فصل سياسي بحران سوريه متمرکز کرده ايم. وزير خارجه آمريکا افزود: با رئيس جمهوري روسيه در باره ضرورت افزايش تلاش‌ها براي دستيابي به راهکار سياسي مساله سوريه گفت و گو کرديم.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 اجلاس شصت و چهارم IAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري دوم-31

پيشنهاد شده است: انتشارات IAU بايستي

- انتظار يک دوره طولاني تر از فعاليت را داشته باشد.

- بيشتر مقالات «هدفمند» در مجلات سياستگزاري آموزش عالي تهيه شود.

- حداقل درهرسال يک موضوع به انتخاب IAU اختصاص داده شود.

گروه کاري اين پيشنهاد را پذيرفته است که:

- موضوعات در آموزش عالي وسياستگزاري آموزش عالي ارسال شده به پالگريو تابع شرايط تعيين شده درپيشنهادات قابل قبول براي دوره قبل باشد.

فعاليت هاي آينده

- براساس آنچه که درجهاني شدن، آموزش عالي و سند IAU تنظيم شده است، مورد بحث قرار گيرد.

توصيه شده است: که IAU و AAU با يکديگر براي آماده کردن دانشگاه هاي آفريقا در اجلاس جوهانس بورگ در سپتامبر 2001 اقدام نمايند.

هَنزوَن گينکِل متذکر شد که:

مشکل اصلي جهاني سازي اين است که چگونه تنوع و همگني و جايگاه دانشگاه دراين مجموعه باشد.

پروژه پيشنهاد شده:

«برخورد جهاني سازي با سيستم هاي جهاني آموزش عالي»

متذکرميگرددکه توجه بايستي به اختلاف بين سيستم هاي آموزش عالي و داخل آنها، همچنين کمک آموزش عالي به جامعه و کمک آن به زيرمجموعه هاي مختلف سيستم هاي آموزشي جلب گردد.

توصيه:

در ممتاز کردن اين پروژه، بايستي بين آن و فضاي پژوهشي سياستگزاري آموزش عالي که توسط IAU وآژانس توسعه اطلاعات آموزش عالي(HEDDA)ايجاد شده است، اتصال برقرار گردد.

هَنزوَن گينکل ملاحظه کرد که:

دانشگاه ملل متحد(UNU)هم شبکه هاي منطقه اي براي نوآوري در دانشگاه ها به عنوان يک ابزار براي به جنبش درآوردن وتغييردادن از درون دانشگاه، تشکيل مي دهد. اين عنصر بايد پيرامون شبکه جهاني دانشگاه براي نوآوري، برپايه نشست بارسِلُنا سازماندهي شود.


 يك نكته از هزاران 

 مشاركت‌هاي مردمي، باكيفيت ترين مدل خدمت رساني

اخيراً اولين گرمخانه ويژه زنان با ظرفيت 100 نفر در تهران راه اندازي شده كه زنان و دختران بي خانمان و كارتن خواب را پذيراست. دراين مركز به مراجعه كنندگان خدماتي همچون يك وعده غذاي گرم، حمام و لباس ارائه مي‌شود كه جاي بسي خوشحالي است كه بالاخره چنين محلي براي زنان راه‌اندازي شد.

نكته مهم اينجاست كه اين مركز توسط خيرين و كمك‌هاي مردمي ساخته شده و قرار است مديريت آن نيز به دست مردم سپرده شود. مايه مسرت است كه درطي سال هاي گذشته نهادها و انجيوهاي مردمي با اهداف انسان دوستانه، در بسياري از موارد جلوتر دستگاه‌ها و نهادهاي دولتي عمل مي‌كنند. اميدواريم اين الگوي موفق در ساير امورات اجرايي نيز مورد توجه قرار گيرد.


 ميز خبر 

 نماينده روسيه در آژانس خبر داد:

اورانيوم غني شده ايران از بندر بوشهر به روسيه منتقل مي‌شود

نماينده روسيه در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اعلام کرده که در روزهاي آينده روسيه روند خارج کردن اورانيوم غني شده از بوشهر را آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، ولاديمير ورنکوف، نماينده روسيه در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در اين باره گفت:‌ در مورد اورانيوم غني شده ايران هم اکنون دو گزينه وجود دارد کاهش درصد غناي آن و تبديل به اورانيوم طبيعي و يا خارج کردن آن از ايران که هم اکنون گزينه دوم مدنظر دو طرف است. او افزود: هيچ‌گونه نشانه‌اي از سوي طرف ايراني مبني بر اين که درصد غناي اورانيوم کاهش پيدا کند وجود ندارد. محاسبات لازم در اين زمينه انجام شده و اورانيوم غني شده ايران طي روزهاي آينده از بندر بوشهر خارج خواهد شد و به فدراسيون روسيه منتقل مي‌شود.

ترکيه درخواست روسيه را براي پرداخت غرامت رد کرد

وزارت خارجه ترکيه در پاسخ سريع به درخواست روسيه از آنکارا براي پرداخت غرامت در خصوص ساقط کردن جنگنده روسي در 24 نوامبر گذشته در مرز سوريه را رد کرد.

به گزارش ايرنا، آلکسي مشکوف معاون وزير خارجه روسيه در گفت وگو با روزنامه ريانويستي اعلام کرده بود که مسکو خواهان پرداخت غرامت ترکيه به روسيه بابت سرنگوني جنگنده سوخود 24 اين کشور در مرز سوريه و تضمين تکرار نکردن اين اقدام از سوي آنکارا شده است. تانژو بيلگيچ سخنگوي وزارت خارجه ترکيه اعلام کرد که موضوع پرداخت غرامت از سوي ترکيه به روسيه به هيچ وجه ممکن نيست. او گفت: پذيرش خواسته هاي روسيه از طرف ترکيه در اين زمينه ممکن نيست و اگر روسيه تضمين بکند که حريم هوايي ترکيه را بار ديگر نقض نخواهد کرد، چنين اتفاقي نيز روي نخواهد داد.

در پاسخ به لفاظي‌هاي جمهوري‌خواهان؛

هيلاري کلينتون خطاب به مسلمانان آمريکا: از اينکه هم وطن شما هستم افتخار مي‌کنم

وزير امور خارجه سابق و نامزد دموکرات‌ها در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 ميلادي آمريکا ضمن تاکيد بر اين مسئله که آمريکا مي‌تواند تروريسم داخلي را متوقف کند، برنامه‌اي را براي مبارزه با افراط گرايي داخلي به دنبال حملات تروريستي در سن برناردينو کاليفرنيا مطرح کرد.

به گزارش شبکه تلويزيوني سي.ان.ان، هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه سابق و نامزد دموکرات‌ها در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 ميلادي آمريکا در سخناني خود را مستقيما مقابل نامزدهاي جمهوري خواه قرار داد و گفت: مسلمانان آمريکا اولين، آخرين و بهترين دفاع در برابر تروريسم و افراط گرايي داخلي هستند. وي در جريان سخنراني‌ در دانشگاه مينه سوتا – مينيا پوليس گفت: من مطمئنم که ما بار ديگر حل مساله را به جاي ترس انتخاب خواهيم کرد و درست همانطور که در گذشته افرادي را که ما را تهديد کرده بودند،‌ شکست داديم، اين دشمنان جديد را نيز شکست خواهيم داد چرا که کنترل و محدود کردن داعش کافي نيست، ما بايد داعش را شکست دهيم.

وي خطاب به مسلمانان آمريکا گفت: اين کشور شما نيز است و من از اينکه هم وطن شما هستم، افتخار مي‌کنم.


 خبــــر 

 موافقت سران کنگره آمريکا با آزادسازي صادرات نفت

رهبران کنگره آمريکا در اقدامي که تا همين چند ماه قبل غيرقابل تصور به نظر مي‌رسيد با لغو منع 40 ساله صادرات نفت آمريکا موافقت کردند. به گزارش وال استريت ژورنال، اين اقدام تاريخي بيانگر تغييرات سياسي و اقتصادي ناشي از توسعه حفاري نفت شيل در اين کشور محسوب مي‌شود.

اقدام درخصوص صدور مجوز صادرات نفت آمريکا بخش اصلي توافقي است که سران جمهوريخواه کنگره در زمينه قانون بودجه و ماليات اعلام کردند، اما دموکرات‌ها موافقت خود را با اين موضوع اعلام نکرده اند. مجلس نمايندگان و سنا هر دو بايد اين طرح را تصويب کنند و باراک اوباما رييس‌جمهور آمريکا نيز بايد آن را امضا کند تا به قانون تبديل شود.

اين قرارداد منع صادرات نفت آمريکا را که يک اولويت براي جمهوري‌خواهان و شرکت‌هاي صنعت نفت محسوب مي‌شود لغو خواهد کرد و در عين حال براساس آن اقداماتي در زمينه محيط زيست و انرژي‌هاي تجديد شدني که دموکراتها بر آن تاکيد دارند، اتخاذ خواهد شد.

عربستان و اعراب حوزه خليج فارس در حال بررسي اعزام نيرو به سوريه

وزير خارجه عربستان فاش کرد که کشورش و کشورهاي عرب حوزه خليج فارس در حال بررسي اعزام نيرو به سوريه هستند.

به گزارش سايت شبکه اسکاي نيوز عربي، عادل الجبير، وزير خارجه عربستان در جمع خبرنگاران در پاريس گفت که عربستان و ديگر کشورهاي عرب حوزه خليج فارس در چارچوب تلاش‌هاي آمريکا عليه داعش اعزام نيروهاي ويژه به سوريه را بررسي مي‌کنند.

الجبير تاکيد کرد که رايزني‌هايي بين کشورهاي شرکت کننده در ائتلاف مانند عربستان، امارات، قطر و بحرين در خصوص اعزام نيروهاي ويژه به خاک سوريه وجود دارد.

وي خاطرنشان کرد که رايزني‌ها در اين زمينه ادامه دارد و اين مساله بعيد نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي