جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5164

كمبود يد باعث بروز چه اختلالاتي مي شود
نمك يد دار چگونه مصرف و نگهداري مي شود

از خانه صداي سرفه مي‌آيد
علائم و نشانه‌هاي سرطان ريه و اقدامات براي غربالگري


اختلالات تنفسي عامل بروز مشکلات قلبي در مردان مسن


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 كمبود يد باعث بروز چه اختلالاتي مي شود
 نمك يد دار چگونه مصرف و نگهداري مي شود 

 به گزارش آفرينش وبه نقل از سايت وزارت بهداشت نمك يد دار از نظر رنگ، بو، مزه هيچ تفاوتي با نمك معمولي ندارد و كاملا" به جاي آن مي تواند به مصرف برسد. نمك يد دارر بايد دور از نور، رطوبت ودر ظرف دربسته پلاستيكي، چوبي، سفالي و يا شيشه اي رنگي نگهداري شود.

نگهداري و ذخيره نمودن نمك يد دار به مدت طولاني ( بيش از 1 سال ) موجب از دست دادن بخشي از يد آن مي شود. ميزان مصرف روزانه نمك يد دار كاملا" به اندازه نمك معمولي مي باشد و مصرف زياد آن همواره عوارض مصرف نمك معمولي را به همراه دارد. ميزان يدي كه در اثر پخت از دست مي رود ناچيز است و ميزان يد نمك به نحوي تنظيم شده است كه با محاسبه افت يد در زمان پخت، يد مورد نياز روزانه تامين مي شود.

كمبود يد باعث بروز چه اختلالاتي مي شود ؟

در دوران بارداري: سقط جنين، زايمان زودرس، تولد نوزاد مرده، اختلال رشد مغزي جنين، تولد نوزاد مبتلا به عقب ماندگي شديد ذهني و جسمي و كرو لالي.

در دوران كودكي: عقب ماندگي ذهني، تاخير رشد اندام هاي حركتي، نارسايي يا توقف رشد بدني، ناتواني جسمي، اختلالات عضلاني، فلج اعصاب، اختلال تكلم، اختلال شنوايي و كم كاري تيروئيد، كاهش ضريب هوشي تا 5/13 امتياز.

در نوجواني: گواتر، كم كاري تيروئيد، عقب ماندگي رشد رواني و جسماني

در بالغين : گواتر، خستگي زودرس، كاهش كارايي

عوارض اجتماعي اقتصادي ناشي از كمبود يد:

كمبود يد از چند طريق مانع توسعه و پيشرفت جامعه مي گردد:

• جمعيت ساكن مناطق كمبود يد از نظر رشد رواني و جسمي دچار اختلال گرديده و از كارايي كافي برخوردار نيستند بنابراين توليد و بازده كمتري دارند

• موجب كاهش آموزش پذيري و فراگيري كودكان مي شود و هزينه هاي صرف شده براي جبران اختلال يادگيري مؤثر نيافتاده و به هدر مي رود.

• باعث تعداد افراد عقب مانده و وابسته به ديگران مي شود و منابع جامعه را منحرف مي سازد.

• سبب سقط و نازايي حيوانات اهلي مي گردد. اين افراد در مناطقي كه دامداري ودامپروري رواج دارد، صدمات اقتصادي جبران ناپذيري را در جامعه به بار مي آورد.


 از خانه صداي سرفه مي‌آيد
 علائم و نشانه‌هاي سرطان ريه و اقدامات براي غربالگري  

 اين سال‌ها سرطان غوغاي زيادي به پا کرده و جان شمار زيادي از مردم جهان را گرفته است. اطلاع از علائم و نشانه‌هاي سرطان و مراجعه زودهنگام به پزشک نقش بسيار مؤثري در روند موفقيت‌آميز درمان دارد.

طبق آمارهاي ارائه شده، در پنج سال اوليه ابتلا به اين بيماري، نرخ اميد به زندگي در مبتلايان مرحله اول بيماري، بين 45 تا 50 درصد است در حالي که اين مقدار در مرحله چهارم سرطان ريه به يک درصد کاهش مي‌يابد. اين در حالي است که حدود نيمي از مبتلايان در مراحل پاياني متوجه وجود بيماري مي‌شوند که ديگر زمان براي درمان کافي نيست. سرطان ريه به ويژه در افراد سيگاري يک بيماري پرخطر به شمار مي‌رود که آنها را تهديد مي‌کند، اما آگاهي از علائم اين بيماري به همان اندازه که براي افراد سيگاري اهميت دارد، براي غيرسيگاري‌ها هم مهم است.

در حال حاضر، 50 درصد افرادي که به سرطان ريه مبتلا مي‌شوند، سيگاري‌هايي هستند که سال‌ها قبل سيگار مي‌کشيدند و 15 درصد مبتلايان نيز هرگز سيگاري نبوده‌اند. اين بيماري حتي جوانان را نيز ممکن است مبتلا کند. به طور قطع، هر يک از اعضاي خانواده که بيمار مي‌شود، علاوه بر بعد مالي که براي خانواده به بار مي‌آورد، آنها را از نظر روحي نيز تحت‌تأثير قرار مي‌دهد، بنابراين به خاطر داشته باشيد که با کمي هوشمندي مي‌توان جلوي خيلي از مشکلات را پيش از وقوع يا بدتر شدن گرفت و روند درمان را راحت‌تر کرد تا هم هزينه‌ها به حداقل برسد و هم خانواده موقعيت رواني مناسب‌تري را تجربه کند .

سرفه‌هاي مداوم

معمولا وقتي سرفه به سراغ افراد مي‌آيد، به نوعي با آن کنار مي‌آيند تا خود به خود برطرف شود. برخي آن را به سرماخوردگي، حساسيت يا خشکي هوا در ماه‌هاي زمستان ربط مي‌دهند و همين امر باعث مي‌شود درمان آن را پشت گوش بيندازند. ولي سرفه‌هايي که بيش از چند هفته تداوم داشته باشد، مي‌تواند هشداردهنده باشد. در اين ميان، افرادي که به دليل ابتلا به آسم، آلرژي، بيماري انسدادي مزمن ريوي و رفلاکس معده مدام سرفه مي‌کنند، ممکن است به دليل وجود سرفه‌هاي هميشگي، ديرتر متوجه وجود علائم سرطان ريه شوند. سرفه‌هاي خون‌آلود علامت شايع سرطان ريه است، ولي اين مساله بسيار حساس است و گاه تنها مقدار بسيار اندکي خون ممکن است در سرفه‌هاي فرد مشاهده شود.

کوتاه بودن تنفس هنگام فعاليت

يکي ديگر از علائمي که بايد جدي گرفت، اين است که فرد هنگام فعاليت نفس کم‌ مي‌آورد و تنفس فرد کوتاه مي‌شود. اما اين حالت، همچنين با بالا رفتن سن و اضافه وزن و چاق شدن نيز ممکن است بروز کند ولي بهتر است گوش به زنگ باشيد تا در مواقع لزوم براي بررسي‌هاي بيشتر به پزشک مراجعه کنيد. خسته شدن هنگام پياده‌روي يا فعاليت جنسي، دشواري در تنفس در هواي مرطوب عواملي هستند که به دنبال مشاهده آن بايد با پزشک معالج مشورت کنيد.

درد در شانه‌ها، کمر، قفسه سينه و بازو

سرطان ريه روي اعصاب فشار وارد مي‌کند و اين باعث درد نواحي شانه، قفسه سينه، کمر و بازوها مي‌شود که حتي پيش از سرفه يا دشواري در تنفس نيز رخ مي‌دهد. اگر چنين دردهايي را در نواحي مذکور بدون هرگونه آسيبي احساس کرديد که تداوم داشت، به پزشک مراجعه کنيد. بيش از 50 درصد مبتلايان به سرطان ريه در زمان تشخيص از دردهاي شانه و قفسه سينه رنج مي‌برند.

عفونت‌هايي چون ذات‌الريه و التهاب برونش‌ها

معمولا تشخيص سرطان ريه بعد از درمان ذات‌الريه يا التهاب برونش‌ها امر غيرمعمولي نيست. اگر توموري در نزديکي راه هوايي قرار داشته باشد، ممکن است به دليل انسداد ايجاد شده شما را در معرض انواع عفونت‌ها قرار دهد. عفونت‌هاي مکرر ممکن است به دليل سيگار کشيدن مداوم يا بيماري انسدادي مزمن ريوي باشد ولي مي‌تواند نشانه اوليه ابتلا به سرطان ريه نيز باشد که بايد با آزمايش نسبت به وجود آن مطلع شد.

علائم غيرعادي يا بيماري در فرد

اگر متوجه علائمي در خود مي‌شويد که به نظرتان غيرعادي مي‌آيد، بهتر است حتما با يک پزشک مشورت کنيد به‌ويژه اگر سابقه کشيدن سيگار نيز داشته باشيد. در اين بين، علائم غيرمرتبطي چون درد زانو ممکن است علامت زودهنگامي از سرطان ريه باشد. نشانه‌هاي کلي آن عبارتند از: خستگي، کاهش اشتها، کاهش وزن بدون دليل يا حتي افسردگي.

غربالگري سرطان ريه

در حال حاضر، سرطان ريه عامل اصلي مرگ و مير در زنان و مردان آمريکايي به شمار مي‌رود و از اين رو، آگاهي از علائم آغاز‌کننده و هشداردهنده اين بيماري از اهميت بالايي برخوردار است. آمارها نشان مي‌دهد که حدود 25 درصد مبتلايان به سرطان ريه در زمان تشخيص هيچ علامتي از اين بيماري نداشتند و پزشکان زماني موفق به شناسايي آن شده‌اند که از قفسه سينه بيمار عکس يا سي‌تي اسکن گرفته‌اند.

با توجه به پيشرفت‌هاي علم پزشکي، تاکنون آزمايش دقيقي براي تشخيص سرطان ريه در مراحل ابتدايي که بهترين زمان براي درمان است، وجود نداشته است.

در افراد 55 تا 74 ساله‌اي که در طول 30 سال سيگار کشيده‌اند، غربالگري از طريق سي‌تي‌اسکن مي‌تواند مرگ و مير ناشي از سرطان ريه را تا 20 درصد کاهش دهد. اين غربالگري علاوه بر اين که براي همه افراد مي‌تواند مؤثر باشد، در کساني که در منازل خود در معرض اشعه رادون قرار دارند يا از نظر ژنتيکي مستعد ابتلا به سرطان ريه هستند نيز مي‌تواند سرطان ريه را در افراد شناسايي کند.


 اختلالات تنفسي عامل بروز مشکلات قلبي در مردان مسن  

 به گفته محققان، اختلالات تنفسي در خواب منجر به فيبريلاسيون دهليزي قلب در مردان مسن مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان در پژوهش هاي اخير خود دريافتند که شرکت کنندگان داراي اختلال تنفسي در خواب در مقايسه با ساير افراد فاقد اين اختلال، بيشتر در معرض فيبريلاسيون دهليزي قرار داشتند و بروز اين مشکل با افزايش سن تشديد مي شود.

به گفته محققان، آپنه يا اختلال تنفسي در خواب به دليل انسداد مجاري جريان فوقاني هوا ايجاد مي شود و در بيماران 76 سال به بالا، اين اختلال همراه با فيبريلاسيون دهليزي پيش بيني مي شود.

به گفته دکتر رينا مهرا، پژوهشگر ارشد تحقيق از کلينيک کليولند آمريکا، نتايج اين مطالعه به تشخيص راه هاي پيشگيري از اين مشکل قلبي که در بين افراد مسن شايع است کمک مي کند.

محققان در اين مطالعه، 842 مرد با ميانگين سني 75 سال که مبتلا به اختلال تنفسي در خواب بودند را مورد مطالعه و بررسي قرار دادند. بعد از انجام تست چندگانه خواب يا پلي‌سومنوگرافي، به مدت 6.5 سال اين افراد تحت نظر بودند. بعد از اين مدت، 99 درصد بيماران داراي فيبرلاسيون دهليزي پيشرفته بودند.


 خبرپزشكي 

 قائم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران:

امادگي براي مقابله باويروس انفلوانزاي H1N1

ساري-عبدالرحيم ديوسالار

نشست شوراي پدافند غير عامل مازندران در دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار شد.

به گزارش خبرنگارماقائم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران در نشست شوراي پدافند غير عامل استان مازندران كه در دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار شد با اشاره به اپيدمي آنفلوآنزا در برخي از نقاط كشور اظهار كرد: بيماري‎هاي سرماخوردگي و آنفلوآنزا از بيماري‌هاي شايع فصل سرما هستند كه به‎شدت نيز مسري بوده، اما با پيشگيري مي‎توان مانع از انتشار آن شد. دكتر "فرهنگ بابامحمودي " با عنوان اين كه موردي از آنفلوآنزاي H1N1 در مازندران نداشتيم گفت : باتوجه به درپيش بودن تعطيلات و ورود مسافران به استان ، ضروري است تا با اطلاع رساني دقيق به مردم و تجهيز كامل مراكز بهداشتي درماني ، استان را براي مقابله و پيشگيري از اين بيماري ويروسي آماده كرد .

مدير گروه‌ بيماري‎هاي عفوني دانشگاه علوم پزشكي مازندران با تأكيد بر اينكه احتمال شيوع ويروس آنفلوآنزا در اماكن عمومي و سرپوشيده خيلي بالاست، اظهار كرد: زنان باردار، كودكان دوماهه تا پنج‌ساله، افراد مسن با بيماري زمينه‌اي و ضعف سيستم ايمني، بيماران ريوي، تنفسي، كليوي و قلبي، گروه‎هاي در معرض خطر هستند .

همچنين نبوي مديركل پدافند غير عامل استان مازندران با اشاره به اين كه كارگروه بهداشت و درمان پدافند غيرعامل در استان با مديريت دانشگاه علوم پزشكي مازندران طي سه سال متوالي است كه بعنوان كارگروه برتر انتخاب مي شود افزود : اين انتخاب ها نشان از آمادگي و قابليت بالاي نيروي انساني و تجهيزات بهداشت و درمان در مجموعه علوم پزشكي مازندران دارد و از اين بابت نگراني خاصي نداريم . او با بيان اين كه تشكيل تيم هاي واكنش سريع در مقابله با تهديدات زيستي از اولويت هاي استان از منظر پدافند غيرعامل است گفت : قرارگاه زيستي استان كه در سطح 6 استان كشور به عنوان پايلوت زيستي در دانشگاه علوم پزشكي مازندران فعال شده است و داراي امكانات و آزمايشگاه‌هاي مجهز به استاندارهاي جهاني است قابليت كشف آلودگي هاي بيولوژيكي و ويروس يابي را در هر نقطه از استان دارد .

دكتر "محمد پنبه چي" دبيركارگروه بهداشت و سلامت پدافند غيرعامل استان نيز با ارائه گزارش كامل از فعاليت هاي اين كارگروه ، به بيان شرح وظايف و اقدامات مجموعه هاي عضو اين كارگروه به منظوركنترل و پيشگيري از ويروس آنفلوآنزاي H1N1 پرداخت .


 خبرهاازعالم علم 

 دستاورد بزرگ دانشمندان در درمان آسيب‌هاي کبدي

محققان دانشگاه ادينبورگ اسکاتلند در دستاوردي بزرگ براي درمان بيماران مبتلا به آسيب‌هاي کبدي، روش جديدي را براي پرورش سلول‌هاي کبد از سلول‌هاي بنيادي توسعه داده‌اند که مقرون به صرفه بوده و مي‌تواند براي توليد انبوه سلول درجه باليني سازگار شود.

به گزارش ايسنا، اين فرآيند شامل پرورش سلول‌ها بر روي مواد تعريف شده و بدون نياز به محصولات حيواني است که درمان‌ها را براي استفاده بر روي مردم ايمن‌تر مي‌سازد.

سلول‌هاي کبد تاکنون به عنوان درمان‌هايي براي مبتلايان به آسيب‌هاي کبدي مورد استفاده بوده و در برخي موارد موفقيت‌آميز بوده‌اند. در حال حاضر، اندامهاي اهدايي تنها منبع اين گونه سلول‌ها به شمار مي‌روند.

پرورش سلول‌هاي کبد از سلول‌هاي بنيادي مي‌تواند منبع نامحدودي براي درمان بيماران ارائه کند اما شرايط مورد استفاده کنوني براي توليد اين گونه سلول‌ها جهت توليد انبوه مناسب نيستند.

روش‌هاي موجود همچنين بر استفاده از محصولات حيواني مشتق شده از تومورها تکيه دارند که نمي‌توان آن‌ها را به بيماران ارائه کرد.

به گفته دانشمندان، گام بعدي آن‌ها، ارزيابي مقتضي بودن اين سلول‌ها براي استفاده در مدل‌هاي پيش‌باليني مناسب است.

رويکرد جديد بجاي محصولات حيواني از مواد مصنوعي براي پرورش سلول‌ها استفاده مي‌کند. اين فرآيند شامل نسخه‌هاي مصنوعي از مولکول طبيعي laminins است. اين مولکول بخشي از چارچوب پشتيباني است که اطراف سلول را گرفته و ساختار پيچيده يک بافت را شکل مي‌دهد.

محققان دريافتند که پرورش سلول‌هاي بنيادي بر روي laminins، آن‌ها را بسيار کارآمدتر از روشهاي قبلي به سلول‌هاي کبد سازمان‌يافته تبديل مي‌کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي