جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5164


دستور ويژه دولت براي حذف کالاي خارجي از طرح کارت اعتباري


سپرده‌گذاران مي توانند بتدريج پول خود را ازموسسه ثامن الحجج دريافت کنند


شرايط جديد خريد مسكن قسطي


زمان واريز و برداشت يارانه نقدي آذرماه


دليل دستگيري اخير دلالان ارزي


وزير اقتصاد: 43 درصد اقتصاد ايران از پرداخت ماليات معاف است


اخبار اقتصادي


اقتصاد و ايران


 دستور ويژه دولت براي حذف کالاي خارجي از طرح کارت اعتباري 

 
دبير انجمن توليد‌کنندگان و صادرکنندگان لوازم خانگي با اعلام اين‌که در جلسه اخير دولت بر حذف کالاهاي خارجي از طرح خريد کالا با کارت‌ اعتباري و تخصيص هر گونه منابع بانکي به آن تاکيد شده است، خواستار تبديل اين موضوع به بخشنامه و ابلاغ به بانک‌ها شد.

حبيب‌الله انصاري در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به ابلاغ دستورالعمل اجراي طرح خريد کالا با کارت‌ اعتباري به بانک‌ها، تخصيص هرگونه منابعي براي خريد کالاهاي خارجي و همچنين دوره بازپرداخت اقساط اين تسهيلات را از چالش‌هاي اين طرح عنوان کرد.

وي از جلسه دولت و طرح موضوع کارت‌هاي اعتباري و عدم تخصيص منابع به خريد کالاهاي خارجي خبر داد و گفت: در اين جلسه معاون اول رييس جمهور، وزراء و همچنين مقامات بانک مرکزي تاکيد داشتند که هيچ مبلغي نه تنها از منابع بانک مرکزي بلکه هيچ يک از بانک‌ها براي خريد کالاهاي غير ايراني در طرح خريد کالا با کارت‌ اعتباري تخصيص نيابد.

دبير انجمن توليد‌کنندگان و صادرکنندگان لوازم خانگي ادامه داد: با وجود دستور و تاکيد ويژه براي عدم ورود کالاهاي خارجي به طرح خريد کالا با کارت‌ اعتباري، درخواست داريم که دولت اين موضوع را به‌ صورت بخشنامه‌ در‌آورد و در دستورالعملي که بانک مرکزي به بانک‌ها ابلاغ خواهد کرد، بر آن تاکيد شود.

انصاري افزود: اعلام مي‌شود قرار نيست هيچ يک از منابع بانک مرکزي براي خريد کالاي غيرايراني اختصاص يابد، اما از سوي ديگر شرايط اعطاي اين تسهيلات از طريق منابع بانک‌ها وجود دارد، چندان فرقي با هم نخواهد داشت، چراکه در اصل اين موضوع مطرح است که نبايد هيچ رقمي از منابع کشور آن هم در شرايطي که توليد داخل در رکود است، به کالاهاي خارجي اختصاص يابد.

وي موضوع ديگر مورد بحث درباره‌ طرح‌ خريد کالا با کارت‌ اعتباري که قرار است تا سقف 10 ميليون تومان توزيع شود را کاهش دوره بازپرداخت اين تسهيلات عنوان کرد و گفت: به هرحال وقتي در ابتدا دوره بازپرداخت 18 ماه اعلام شده بود مي‌توانست موجب کاهش ميزان اقساط ماهانه و به تبع آن تمايل بيشتر متقاضيان براي ورود به خريد کالاهاي ايراني شود که متاسفانه دوره بازپرداخت به 12 ماه کاهش يافت.

دبير انجمن توليد‌کنندگان و صادرکنندگان لوازم خانگي درباره چرايي تغيير رويکرد بانک مرکزي نسبت به کاهش دوره بازپرداخت افزود: به هرحال بانک مرکزي معتقد بود که با کاهش دوره بازپرداخت، منابع ارائه شده به متقاضيان در دوره زماني کوتاه‌تري به بانک‌ها بر مي‌گردد و در اين شرايط مي‌توان به تعداد بيشتري از متقاضيان با توجه به منابع موجود تسهيلات، کارت‌هاي اعتباري را اعطا کرد.انصاري همچنين خواستار ايجاد تمهيداتي براي افزايش دوره بازپرداخت تسهيلات کارت هاي اعتباري از 12 به 18 ماه شد.


 سپرده‌گذاران مي توانند بتدريج پول خود را ازموسسه ثامن الحجج دريافت کنند 

بعد از ماجراي درگيري‌هاي موسسه اعتباري غيرمجاز ميزان، اين بار نوبت به موسسه ثامن الحجج رسيد و در مدت اخير دچار مشکلاتي شد. سپرده گذاران که از دريافت سپرده‌هاي خود در زمان مورد نظر نااميد شدند دست به تجمع در مقابل بانک مرکزي و شعب اين موسسه زده و فعلا نتواسته‌اند به حقوق خود دست پيدا کنند. به گزارش ايسنا، رييس کل بانک مرکزي اخيرا از اتفاقات مثبتي که در مورد ساماندهي موسسه اعتباري ثامن الحجج رخ داده خبر داده است. اين در حالي است که در ماههاي اخير سپرده‌گذاران اين موسسه وقتي که براي دريافت پول خود به آن مراجعه کردند با دست خالي شعبه‌ها مواجه شده و اغلب راهي جز تمديد حساب سپرده‌هاي خود آنهم با وعده سودهاي بالا نداشتند. رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد که "موسسه ثامن الحجج که قبلا مجوزي از بانک مرکزي نداشته است، اما اکنون با هماهنگي که بين چند دستگاه از جمله بانک مرکزي در حال انجام است، بتدريح مسايل مربوط به اين موسسه حل و فصل مي شود."


 شرايط جديد خريد مسكن قسطي 

خريداراني که قصد خريد مسکن اقساطي پيشنهادي انبوه‌سازان را دارند بايد حدود 25 درصد از قيمت نهايي مسکن را فراهم کنند. به گزارش ايسنا، با فرض قيمت 240 ميليون توماني يک واحد مسکوني 60 متري نوساز در شهر تهران، خريداران با تهيه پيش‌پرداخت حدود 60 ميليون تومان به همراه 180 ميليون تومان وام صاحب خانه مي‌شوند. در طرح مسکن اقساطي تا سقف 100 ميليون تومان توسط سازندگان تقبل مي‌شود و در صورت استفاده خريداران از وام 80 ميليون توماني «مسکن يکم»، مبلغ تسهيلات به 180 ميليون تومان مي‌رسد. خريداران بايد حداکثر تا 5 سال ماهيانه حدود 5 ميليون تومان قسط وام 100 ميليون توماني را بدهند که پس از اين مدت تنها هزينه پيش روي آنها وام 80 ميليون توماني است که اقساط آن در روش پلکاني سالانه از حدود 937 هزار تومان در سال اول شروع مي‌شود و در سال دوازدهم به يک ميليون و 600 هزار تومان مي‌رسد. مدت بازپرداخت وام 100 ميليون توماني انبوه‌سازان بين 3 تا 5 سال و مدت بازپرداخت وام 80 ميليون توماني «مسکن يکم» بانک مسکن حداکثر 12 سال خواهد بود.


 زمان واريز و برداشت يارانه نقدي آذرماه 

مديرعامل سازمان هدفمندي يارانه‌ها گفت: يارانه نقدي آذرماه ساعت 24 امروزواريز و قابل برداشت خواهد بود. به گزارش مهر، اکبر ايزدي گفت: پنجاه و هشتمين مرحله يارانه نقدي مربوط به آذرماه سال جاري همانند ماه‌هاي گذشته به ازاي هر نفر455000ريال ساعت 24پنج شنبه مورخ 1394.09.26 به حساب سرپرستان خانوار واريز و قابل برداشت خواهد بود. براساس اعلام وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، تاکنون يارانه نزديک به 3 ميليون نفر قطع شده و قرار است اين رقم تا پايان سال به 6 ميليون نفر افزايش يابد.


 دليل دستگيري اخير دلالان ارزي 

در حالي در هفته گذشته با ورود نيروهاي پليس به بازار ارز بيش از 40 دلال ارزي جمع آوري شد که غلامعلي کامياب -معاون ارزي بانک مرکزي- درباره دلايل توضيح داد. معاون ارزي بانک مرکزي به ايسنا،در پاسخ به اين سوال که در فضاي مجازي برخي دلالان به معاملات فردايي خود ادامه مي‌دهند، آيا براي برخورد با آنها اقدامي انجام خواهد شد؟ گفت: به هرحال معاملات فردايي مورد تاييد بانک مرکزي نيست و تا آنجايي که بتوانيم در مقابل آن ايستادگي کرده و برخوردهاي لازم انجام مي‌شود. وي همچنين در اين مورد که آيا دليل افزايش اخير قيمت ارز، معاملات فردايي بود؟ عنوان کرد: معاملات فردايي عمدتا معاملات صوري و به منظور تحت تاثير قرار دادن بازار براي استفاده سفته‌بازان است. معاون ارزي بانک مرکزي همچنين به سياست اين بانک براي يکسان سازي نرخ ارز اشاره کرد و افزود: در حال تهيه برنامه يکسان‌سازي نرخ ارز هستيم. وي البته به زمان يکسان سازي اشاره اي نداشت، اما اين گونه گفت که به هرحال برنامه‌هاي اين سياست در حال آماده‌سازي است و طول مي‌کشد که بخواهيم آن را اجرا کنيم. وي در مورد اينکه نرخ يکسان سازي به نرخ بازار آزاد و يا مبادله اي نزديک است؟ بيان کرد: اصلا مشخص نيست و الان نمي توان به اين سوال جواب داد. کامياب در پاسخ به اين سوال که برخي عنوان کرده‌اند که "اگر ارز تک نرخي نشود باز هم بورس ارز راه‌اندازي خواهد شد"، اين موضوع تا چه اندازه صحت داشته و مورد تاييد است؟ اعلام کرد: بازار مشتقات ارزي راه‌اندازي خواهد شد نه خود بورس ارز.


 وزير اقتصاد: 43 درصد اقتصاد ايران از پرداخت ماليات معاف است 

وزير اقتصاد با تشريح سياست‌هاي جديد اقتصادي در پساتحريم، گفت: بيش از 43 درصد کل توليد ناخالص داخلي کشور از پرداخت ماليات معاف است. به گزارش مهر، علي طيب نيا در پيامي به نهمين همايش سياست‌هاي مالي و مالياتي ايران گفت: در دو دهه اخير براي توسعه نظام مالياتي کشور تلاش و اقدامات زيادي انجام شده که با هيچ برهه از تاريخ اقتصاد ايران قابل قياس نيست؛ با اين وجود به دليل فقدان پايگاه اطلاعات اقتصادي و مالي معافيت هاي مالياتي گسترده و مکانيزه نبودن کامل سيستم مالياتي، ماليات هنوز به جايگاه واقعي خود در اقتصاد به عنوان يک ابزاز تامين مالي پايدار براي دولت و ابزار سياست گذاري اقتصادي دست نيافته است. وزير امور اقتصادي و دارايي اظهارداشت: براساس برآوردهاي انجام شده بيش از 43 درصد کل توليد ناخالص داخلي کشور از پرداخت ماليات معاف است. در ادامه اين پيام آمده است: در شرايط کنوني اقتصاد به دليل افت شديد قيمت نفت، تمرکز دولت از نظام مالي وابسته به درآمدهاي نفتي بيش از پيش به سمت نظام مبتني بر درآمدهاي مالياتي است.


 اخبار اقتصادي 

 تقدير نظام بانکي از پژوهشگران بانک تجارت

پنجمين مراسم بزرگداشت هفته پژوهش با حضور دکتر سيف رئيس کل بانک مرکزي و اکبري عضو هيات مديره بانک تجارت توسط پژوهشکده پولي بانکي بانک مرکزي برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، در اين مراسم که با هدف قدرداني به منظور تقدير از آثار پژوهشگران برتر نظام بانکي و مديران پژوهشگر منتخب حوزه پول و بانک کشور برگزار شد، از دکتر رابطي رئيس اداره مطالعات و برنامه ريزي به عنوان مدير پژوهشگر برتر نظام بانکي و دکتر عباس محمدي رئيس شعبه دکتر فاطمي کد 315 به عنوان پژوهشگر برتر بانک تجارت تقدير به عمل آمد.

رونمايي از 2 محصول جديد بانک ملت با حضور مديرعامل

دو محصول جديد الکترونيک بانک ملت با حضور مديرعامل و اعضاي هيات مديره اين بانک در محل غرفه اين بانک در نمايشگاه الکامپ به بهره برداري رسيد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، علي رستگار در بازديد از نمايشگاه الکامپ، از دو محصول جديد اين بانک با عنوان"شهروند کارت ملت"و"برداشت وجه بدون کارت از خودپرداز"رونمايي کرد.

پرداخت سود سهامداران شرکت سبحان دارو در شعب بانک صادرات

پرداخت سود سهامداران شرکت سبحان دارو مربوط به سال مالي منتهي به پايان اسفند ماه 93 از طريق شعب بانک صادرات ايران آغاز شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران،‌ براساس قرارداد منعقده بين اين بانک و شرکت سبحان دارو سود سهام سال مالي منتهي به پايان اسفند ماه 93 از طريق کليه شعب بانک صادرات ايران از روز چهار شنبه بيست و پنجم آذرماه قابل پرداخت است.

برگزاري نخستين دوره آموزشي تخصصي پساتحريم در بانک پارسيان

بانک پارسيان با هدف بستر سازي براي ورود به دوره پسا تحريم ، اقدام به برگزاري دوره آموزشي تخصصي با حضور اساتيد برجسته خارج از کشور نمود .

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان , طي توافق به عمل آمده با موسسه آموزشي فلمينگ گلف با مرکزيت هند , نخستين دوره و کارگاه آموزشي بازل 2 و ICAAP با حضور اساتيد برجسته آن موسسه برگزار شد.

پژوهشگر برتر بانک پاسارگاد معرفي شد

در مراسمي که جهت تقدير از آثار، پژوهشگران و مديران پژوهشي برتر در حوزه‌ پول و بانک برگزار شد، پژوهشگر برتر بانک‌پاسارگاد، معرفي شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌عمومي بانک‌پاسارگاد، پنجمين مراسم گراميداشت هفته پژوهش و فناوري در روز سه‌شنبه مورخ 24 آذرماه در مجتمع فرهنگي مذهبي الزهرا(س) بانک‌مرکزي جمهوري‌اسلامي ايران، با حضور ولي‌الله سيف رئيس کل بانک‌مرکزي، علي ديواندري رئيس پژوهشکده پولي و بانکي و جمعي از مديران و کارشناسان شبکه بانکي برگزار شد.

تقدير از حضور چشمگير بانک سپه در هفتمين نمايشگاه معرفي فرصت‌هاي سرمايه گذاري کشور

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش با اهداي لوح تقدير از حضور چشمگير بانک سپه در هفتمين نمايشگاه معرفي فرصتهاي سرمايه گذاري کشور و دومين نمايشگاه بين المللي بورس، بانک، بيمه و خصوصي سازي قدرداني کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه،در لوح تقدير علي اصغر مونسان رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش خطاب به سيدکامل تقوي نژاد مديرعامل بانک سپه آمده است: اينک که در سايه توجهات خداوند متعال، رهنمودهاي آگاهانه رهبر معظم انقلاب اسلامي و سياستهاي خردمندانه رياست محترم جمهور، طلايه هاي درخشان پيشرفت و تعالي پيش روي اقتصاد کشورمان قرارگرفته، تلاش مديران و دست اندرکاران اقتصاد کشور به ويژه حوزه بازار سرمايه، حرکت ايران اسلامي در مسير توسعه و شکوفايي همه جانبه و پايدار را رقم خواهد زد.

کلينيک‌هاي فوق تخصصي بيمارستان بانک ملي افتتاح شد

با حضور دکتر همتي مدير عامل بانک ملي ايران، کلينيک‌هاي فوق تخصصي بيمارستان اين بانک افتتاح شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك ملي ، بر اين اساس در راستاي تکريم حقوق بيماران و بهبود کيفيت خدمات درماني بيمارستان بانک ملي ايران، کلينيک‌هاي فوق تخصصي قلب و عروق فوق اينترونشن، روماتولوژي، غدد، مشاوره قلب – بيهوشي، خون و آنکولوژي (سرطان شناسي)، ژنتيک، غربالگري پستان و نوار قلب در طبقه همکف اين بيمارستان مورد افتتاح و رونمايي قرار
گرفت.


 اقتصاد و ايران 

 ايران ،هفتاد و چهارمين اقتصاد رقابت پذير جهان

محسن عارفي

قسمت سوم و پاياني

کارشناسان WEF معتقدند که نرخ سرانه GDP قادر نيست مشکلات مرتبط با سطح پايداري توليد ناخالص ملي را در بلند مدت منعکس کند. بنابراين، نرخ بالاي سرانه GDP مي تواند ناشي از شرايطي نظير در دسترس بودن منابع طبيعي و بالا بودن هزينه هاي عمومي باشد که الزاما در بلندمدت قابل کنترل و حفظ نيستند. با اين حال، همچنان ميزان رقابت پذيري کشورها به شدت به ميزان توليد و خروجي اقتصاد آن ها وابسته است.

تمامي 10 کشور برتر از نظر شاخص رقابت پذيري بين 25 کشوري قرار دارند که در سال 2014 نيز بالاترين نرخ سرانه GDP را داشتند. بين آن ها نيز چهار کشور هنگ کنگ، سنگاپور، سوييس و ايالات متحده آمريکا جزو 10 کشوري هستند که بيشترين سرانه GDP را دارند که اين رقم پايين تر از 50 هزار دلار نيست.

چالش هاي فراروي اقتصاد و شرکت‌هاي دانش بنيان در ايران

محمود مهرداد شکريه

استاد دانشکده مهندسي مکانيک دانشگاه علم و صنعت ايران

قسمت اول

امــروزه اقتصــاد پررونــق و پررقابــت جهــان بــر پايــه علوم و فنــاوري شــکل گرفتــه اســت. بــا توجــه بــه ســودهاي کلان وارزش افــزوده بــالاي حاصــل از محصــولات دانش بنيــان کــه نصيــب چنيــن شــرکت هايي مي شــود، در کشــورمان نيــز مدتــي اســت مفاهيــم اقتصــاددانش بنيــان وشــرکت هــاي دانش بنيــان موضــوع بحــث بخش هاي دولتــي و خصوصــي اســت. آخريــن آمــار ارائــه شــده توســط امــور شــرکت ها و موسســات دانش بنيــان معاونــت علمــي و فنــاوري رياســت جمهوري حاکــي از ثبت نــام حــدود 10 هــزار شــرکت بــراي اخــذ تائيديــه دانش بنيــان اســت. از ميــان آن ها 4300 شــرکت وارد فراينــد ارزيابــي شــدند و از ايــن تعــداد نيــز 1870 شــرکت تاييديــه دريافــت کرده انــد. قابــل ذکــر اســت کــه مبلــغ معافيــت مالياتــي شــرکت هاي دانش بنيــان در ســال 1392 معــادل 6 ميليــارد تومــان بــود و در ســال 1393 بــه ميــزان 50 ميليــارد تومــان افزايــش يافــت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي