جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5164

مديرعامل ستاد معاينه فني خودروهاي تهران
فقط 128 موتورسيکلت در تهران برگه معاينه فني دارند

شهردار تهران :
در صورت تامين مالي، فاز نخست خط 7 خرداد95 به بهر ه برداري مي‌رسد


جمع آوري 90 درصد زنان کارتن خواب هرندي

رييس كميسيون شوراي شهر:
احداث ال آر تي بايد توجيه فني اقتصادي داشته باشد


يادداشت روز


ضرب المثل ها


خبرها و سخن‌ها


وقايع


 مديرعامل ستاد معاينه فني خودروهاي تهران
 فقط 128 موتورسيکلت در تهران برگه معاينه فني دارند 

 
مديرعامل ستاد معاينه فني خودروهاي تهران گفت:از ابتداي سال از 3.5 ميليون دستگاه موتورسيکلت در حال تردد تنها 128 دستگاه به مراکز شهر تهران مراجعه کرده‌اند.به گزارش تسنيم،‌ ولي آذروش با بيان اينکه تا زماني که 80 درصد خودروهاي شهر فاقد معاينه فني هستند و بدون هيچگونه اهرم نظارتي و کنترلي از لحاظ وضعيت آلايندگي و سلامت ايمني در شهر تهران تردد مي‌کنند روبرو شدن با وضعيت قرمز و بحراني آلودگي هوا غير قابل پيش بيني نيست، اظهار داشت: در شرايط موجود که از چند روز گذشته پايداري جوي بر هوا حاکم بوده هيچگونه گرد و غبار و آلاينده‌اي از بيرون وارد تهران نشده است و اين آلودگي هوا را نمي‌توان منتسب به يک منبع خارجي دانست.

وي با اشاره به آمار اعلامي کاهش روزهاي ناسالم براي گروه‌هاي حساس و همه افراد جامعه نسبت به سال‌هاي گذشته، اظهار داشت: بدون ترديد اين کاهش، نتيجه اقدامات دستگاه‌هاي اجرايي و يا خود شهروندان نبوده و تنها باد و باران و شرايط جوي به کمک مردم آماده است.

مدير عامل ستاد معاينه فني خودرو تصريح کرد: از آنجاييکه در شرايطي پايداري هوا در زمستان تنها يک روز کافيست که هواي شهر به وضعيت ناسالم و غير قابل تنفس تغيير يابد اين نشان دهنده اين مسئله است که هيچ کاري براي کاهش آلودگي هوا در تهران انجام نشده است.

وي افزود: از سال 79 به صورت مداوم و مستمر در خصوص اثرات مثبت انجام معاينه فني در کاهش آلودگي هوا و تصادفات و تاثير حداقل 23 درصدي آن در کاهش آلودگي‌ها اطلاع رساني شده است و متاسفانه به رغم اين همه تلاش مديريت شهري در ايجاد مراکز و توسعه کمي و کيفي آن تنها از ابتداي سال از حدود سه ميليون خودرو مشمول 270 هزار دستگاه خودرو به مراکز شهر تهران مراجعه کرده‌اند در ارتباط با موتورسيکلت‌ها اين وضعيت به مراتب بغرنج‌تر است.

آذروش گفت: موتور سيکلت‌ها به واسطه تکنولوژي پايين و عدم رعايت استانداردهاي جهاني حداقل 6 برابر خودرو يورو 2 آلايندگي توليد مي‌کنند و براساس آمار اعلامي 24 درصد آلودگي هوا مربوط به آنهاست. از ابتداي سال از 3.5 ميليون دستگاه موتورسيکلت در حال تردد تنها 128 دستگاه به مراکز شهر تهران مراجعه کرده‌اند. دبير معاينه فني کلانشهرهاي کشور در خصوص اصلاح قانون معافيت معاينه فني خودروها ي نو در مجلس شوراي اسلامي و تصويب لايحه اصلاح قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا که اصلاح مدت معافيت در اين لايحه قيد شده است، تصريح کرد: با توجه به آنکه معاينه فني مستقيما با سلامت شهروندان در ارتباط است و اختلال در محيط زيست مي‌تواند نظم و روال کاري در همه فعاليت‌هاي جامعه را تحت تاثير خود قرار دهد.

وي ادامه داد: بنده به عنوان شخصي که نمايندگي دو دوره از مجلس شوراي اسلامي را در سوابق کاري خود دارم از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي درخواست مي‌کنم در مدت باقيمانده از اين دوره مجلس با تصويب اين لايحه، تصميم گيري اشتباه دردوره گذشته را جبران کنند.

آذروش در پايان گفت: براي کاهش آلودگي هوا مجموعه‌ايي از اقدامات مانند معاينه فني خودروها، از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده و کاربراتوري ،ارتقاء استاندارد خودروهاي توليدي، توسعه حمل ونقل همگاني و استفاده کمتر از خودروهاي شخصي و غيره توسط مسئولان و دستگاه‌هاي اجرايي نياز است ولي اين مسئله بايد تاکيد شود تا زمانيکه در کنار اين اقدامات همراهي و همکاري شهروندان نباشد بدون ترديد اين برنامه‌ها به نتيجه مطلوب نخواهد رسيد.


 شهردار تهران :
 در صورت تامين مالي، فاز نخست خط 7 خرداد95 به بهر ه برداري مي‌رسد 

 
شهردار تهران از سه ايستگاه خط 7 مترو شامل ايستگاه ميدان محمديه تقاطع خط يک و 7 ، از وليعصر(عج) تقاطع خط 3 و 7 و ايستگاه محبوب مجاز بازديد کرد.

خبرگزاري فارس: در صورت تامين مالي، فاز نخست خط 7 خرداد95 به بهر ه برداري مي‌رسد/پيشرفت صد در صدي ساخت تونل در فاز بهره برداري

به گزارش فارس، طي اين بازديد مجري پروژه خط7 مترو، گزارشي از پيشرفت پروژه به شهردار تهران ارايه کرد.

اسکندري در توضيح بيشتر درباره اين بازديد گفت: خط7 مترو شامل 27 کيلومتر مسير و 23 ايستگاه است که از جنوب شرقي تهران از محدوده ورزشگاه تختي آغاز مي شود و با عبور از بزرگراه امام علي (ع)، خيابان شهيد محلاتي، ميدان قيام، خيابان مولوي و ميدان هلال احمر به سمت شمال ادامه مسير مي دهد و به گيشا، برج ميلاد، ميدان صنعت و ميدان کتابي مي رسد.

وي با بيان اينکه در اين پروژه دو فاز تکميلي و بهره برداري زمان بندي شده است، اظهارکرد: اکنون در فاز تکميلي پروژه 80 درصد پيشرفت فيزيکي تونل و 25 درصد پيشرفت فيزيکي ايستگاه را شاهد هستيم.

اسکندري تاکيد کرد: فاز بهره برداري پروژه خط 7 مترو ، از ايستگاه بزرگراه بسيج تا ميدان صنعت است که با 18 کيلومتر تونل سازي حدفاصل شهيد محلاتي تا ميدان صنعت با پيشرفت صد درصدي به اتمام رسيده است.

مدير پروژه خط يک همچنين گفت: طبق برنامه ريزي ها قرار است که فاز نخست اين خط با 8 ايستگاه خرداد ماه سال 95 به بهره برداري برسد که البته رسيدن به اين هدف منوط به تامين اعتبارات مورد نياز است.

به گفته مجري خط 7 اين خط عميق ترين خط متروي تهران است که با خطوط 1، 2، 3، 4 و 6 تقاطع دارد. ضمن اين که ايستگاه‌هاي خط 7 مترو با عمق 40 تا 45 متر از سطح زمين تقريباً از زير تمام خطوط مترو خواهد گذشت.


 جمع آوري 90 درصد زنان کارتن خواب هرندي 

 رئيس کميته اجتماعي شوراي شهر در خصوص جمع آوري زنان کارتن خواب توضيحاتي ارائه کرد.فاطمه دانشور در گفت و گو باايسنا در خصوص جمع آوري زنان کارتن خواب پايتخت با بيان اينکه شهرداري تهران با کمک نيروي انتظامي اقدام به جمع آوري زنان کارتن خواب پايتخت و تحويل آنها به کمپ شفق کرده است، گفت: حدود 90 درصد زنان کارتن خواب محله هرندي ساماندهي شده‌اند اما با اين حال شاهد حضور زنان کارتن خواب در محلات ديگر هستيم.

وي با بيان اينکه زنان کارتن خواب در پاتوق‌هايي همچون فرحزاد، افسريه و ... همچنان ديده مي‌شوند، گفت: داوطلباني که نسبت به رصد وضعيت کارتن خواب‌ها اقدام مي‌کنند از حضور زنان کارتن خواب در ساير نقاط شهر خبر دادند و اين نشان مي‌دهد که بايد براي جمع آوري اين زنان چاره‌اي انديشيده شود.

رئيس کميته اجتماعي شوراي شهر افزود: بر اساس آمار چند سال پيش وزارت رفاه حدود 1700 تا 2000 زن کارتن خواب در پايتخت وجود دارد که شهرداري نسبت به جمع آوري و ساماندهي 500 نفر از آنها در محله هرندي کرده و بايد مابقي اين افراد نيز جمع آوري و ساماندهي شوند.دانشور افزود: بسيار زود است که در خصوص نحوه جمع آوري زنان قضاوت کنيم و شهرداري تهران بايد نسبت به جمع آوري تمام زنان اقدام کند.


 رييس كميسيون شوراي شهر:
 احداث ال آر تي بايد توجيه فني اقتصادي داشته باشد 

رئيس کميسيون عمران شوراي شهر تهران گفت: احداث ال آر تي بايد توجيه فني و اقتصادي داشته باشد و هنوز نمي توان در خصوص احداث آن اظهارنظر کرد. احمد دنيامالي در گفتگو با مهر، با اشاره به آخرين وضعيت مطالعات احداث ال آر تي در پايتخت اظهار داشت: پيش از اين مطالعاتي در اين خصوص انجام شده، اما بايد بررسي شود اين مد حمل ونقلي چقدر براي تهران ضروري است. برخي در جريان سفر به کشورهاي اروپايي بلوک شرق، ال آر تي را مي بينند و بدون توجه به ويژگي هاي ال آر تي براي اين کشورها آن را براي تهران نيز توصيه مي کنند. در حالي که موضوع ال آر تي در کشورهاي بلوک شرق مربوط به 60 تا 70 سال پيش است و ويژگي هاي خاص خود را دارد. وي افزود: شايد ال آر تي عرض معبر کمتري را اشغال کند، اما بايد هزينه هاي نگهداري و سازگاري با فرهنگ ترافيکي شهر تهران را هم در نظر بگيريم. اينکه چرا زماني که امکان استفاده از بي آر تي هست، ال آر تي استفاده کنيم و واگن بخريم، به خصوص تجهيزاتي که احداث اين شبکه نياز دارد. دنيامالي با تاکيد بر اينکه احداث ال آر تي نياز به مطالعه عميق فني و اقتصادي دارد، گفت: نمي توان صفر و صدي در خصوص احداث ال آر تي سخن گفت و بايد مزيت هاي اين مد حمل و نقلي با مترو، اتوبوس و بي آر تي مورد مقايسه قرار گيرد. رئيس کميسيون عمران شوراي شهر تهران در پاسخ به پرسش ديگري در خصوص افزايش بزرگراه هاي دو طبقه پايتخت اظهار کرد: با دو طبقه شدن بزرگراه ها موافق نيستم.


 يادداشت روز 

 عدم توجه به اوقات فراغت نوجوانان زمينه‌ساز آسيب‌هاي اجتماعي

الهام فراهاني

اوقات فراغت از ان دسته مقوله هايي مهم و ضروري است كه اگر ناديده گرفته شود و توجه كافي به آن نشود زمينه ساز بسياري از مسائل و آسيب ها مي شود .

صحبت من با نوجوانان و جوانان است كه اين روزها، در زندگي روزمره و اجتماعي خود جدا از همه مسائل و دغدغه ها اوقات فراغت موضوعي است كه بسيار مورد توجه است و با توجه به آمار و ارقام، آسيب هاي اجتماعي مسئولان كشوري را به فكر اين مقوله مشغول ساخته و دنبال راهي براي اين قضيه مي باشند چراكه اگر به صورت مناسب و برنامه مدون پيگيري نشود مسئله ساز مي شود.

اين روز ها كه جوانان و نوجوانان ما با سيل عظيمي از اطلاعات و پيام ها در هر زمينه اي روبه رو هستند و ممكن است با هر پيام و اطلاعي به سمت مسير هاي ناپيدا و نامناسبي كشيده شوند كه برگشت آن جبران ناپذير باشد .و با لحظه اي غفلت و نا آكاهي نسبت به نوجوانانمان در عصر تكنولوژي و اطلاعات امروزي باعث پيامد هايي بسيار خطرناكي شويم چرا كه با توجه به بلوغ آنان و در سن غرور جواني ممكن است در شرايط و موقعيت هايي در رابطه با همسالان خود قرار گيرند كه ناخودآگاه به مسيري آسيب پذير كشيده شوند.

اگر جدا از برنامه ها ي جامعه ،خود بخواهيم عملي انجام دهيم اين است كه خانواده ها با برنامه ريزي و بالابردن سطح آگاهي خود و دادن ايده ها و همفكري با نوجوانان و جوانان خود از بروز بسياري از مشكلات و آسيب هايي كه در كمين آن‌هاست بتوانند جلوگيري كنند پس با كمي تامل و آگاهانه رفتار كردن مي توان از بروز بسياري از آسيب هاي اجتماعي كه مي تواند به راحتي جوانان مارا در گرداب خود غرق كند جلوگيري كنيم .


 ضرب المثل ها 

 ريش جنباندن براي كسي!

الهي مشرب بي دست و پايم

ندارم توشه ي ره بي نوايم

به ميزان بيمي از دوزخ ندارم

چو خواجه ريش جنباند برايم !

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها و سخن‌ها 

 کشف دومين انبار بازي‌هاي رايانه‌اي غيرمجاز و مستهجن مربوط به يک ناشر قانوني

رئيس ستاد مبارزه‌ با بازي‌هاي رايانه‌اي غيرمجاز از کشف دومين انبار نشر بازي‌هاي رايانه‌اي غيرمجاز و مستهجن خبر داد.خسرو کردميهن در گفت‌وگو با تسنيم، اظهار داشت: از حدود دو ماه قبل اطلاعاتي درباره تخلف و نشر بازي‌هاي غيرمجاز و مخرب توسط يکي از ناشران که پروانه نشر بازي‌هاي رايانه‌اي را دارد به ما رسيد و تحقيقات ما از همان زمان آغاز شد.

وي ادامه داد: در طول روزهاي اخير يکي از انبارهاي اين شرکت ناشر بازي‌ها کشف و حدود 75هزار نسخه بازي غيرمجاز و مستهجن ضبط شد. اما روز گذشته در ادامه تحقيقات ما و همچنين همکاري نيروهاي پليس دومين انبار نشر و توزيع اين بازي‌ها کشف و 120هزار نسخه بازي‌ غيرمجاز و 6 دستگاه دابليکيتور 1 به 11 از آن محل ضبط شد.

رئيس ستاد مبارزه‌ با بازي‌هاي رايانه‌اي غيرمجاز همچنين گفت: با حکم ورود به منزل اين محل مورد بازرسي قرار گرفت اما متأسفانه عوامل مجرم از محل گريخته بودند.وي افزود: متأسفانه مي‌توان گفت اثرات مخرب اين بازي‌ها بر نوجوانان کمتر از مواد مخدر و افيون نيست و مبارزه با نشر اين بازي‌ها عزم ملي مي‌طلبد. ما پيگير لغو پروانه فعاليت اين شرکت ناشر بازي‌هاي رايانه‌اي هستيم.


 وقايع 

 معدوم سازي 19 تن شير فاسد در سيستان و بلوچستان

رئيس دانشکده علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني ايرانشهر گفت: 19 تن شير تاريخ مصرف گذشته از يک انبار شهر سرباز در جنوب سيستان و بلوچستان جمع آوري و معدوم شد.

ايرج ضاربان در گفت و گو با ايرنا اظهار کرد: اين ميزان شير با بسته بندي هاي مختلف در قالب 19 هزار پاکت طي بازرسي هاي کارشناسان نظارت بر مواد غذايي معاونت غذا و داروي دانشکده علوم پزشکي ايرانشهر جمع آوري شد.

وي حفظ سلامت مصرف کنندگان را دليل عمده جمع آوري شيرهاي بسته بندي عنوان کرد و افزود: اين فرآورده لبني به دليل اتمام تاريخ مصرف و پايان مدت ماندگاري درج شده بر پاکت جمع آوري شد.

رئيس دانشکده علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني ايرانشهر افزود: اين فرآورده لبني پس از پشت سر گذاشتن مراحل قانوني، طبق مقررات معدوم شد.

ضاربان گفت: دانشکده علوم پزشکي ايرانشهر در ابتداي راه است و با وجودي که تنها بيش از يک سال از الحاق شهرستان هاي نيکشهر، فنوج، قصرقند و سرباز به اين دانشکده گذشته ولي شاخص هاي موجود نشان از بهبود وضعيت نسبت به دوره هاي گذشته دارد.

ايرانشهر در 340 کيلومتري جنوب زاهدان مرکز استان سيستان و بلوچستان واقع شده است.

افزايش قربانيان طوفان در فيليپين

مسئولان مديريت بحران فيليپين با اعلام مرگ 9 تن بر اثر طوفان «ملور» در اين کشور اظهار داشتند که صدها نفر براي فرار از سيلاب به پشت‌بام‌ها پناه برده‌اند.

به گزارش ايسنا طوفان ملور که مناطق مرکزي فيليپين را درنورديده موجب جاري شدن سيل و فلج شدن پايتخت اين کشور شده و همچنين تعدادي روستا را به زير آب فرو برده است.

علاوه بر اين صدها نفر از مردم مناطق حادثه ديده براي فرار از سيل مجبور شدند تمامي شب را روي پشت بام‌ها بگذرانند. مرکز هواشناسي فيليپين همچنين با بيان اينکه از شدت طوفان ملور تا حدودي کاسته شده اعلام کرد: اين طوفان سمت جنوب غرب مانيل بود و سرعت آن 130 کيلومتر بر ساعت گزارش شده است.

طوفان ملور که با بارش شديد باران همراه بوده اواخر روز گذشته موجب جاري شدن سيل در برخي مناطق مانيل شده و حرکت قطارها را مختل کرده است. همچنين تاکنون مفقود شدن پنج نفر تاييد شده است.

مقامات محلي فيليپين همچنين اظهار داشتند: برق در برخي از مناطق حادثه ديده قطع شده و از آنجاييکه وزش باد موجب شکسته شدن تيرهاي برق شده وصل مجدد آن ممکن است سه تا چهار سال طول بکشد.

به گزارش اي‌بي‌سي، در پي وقوع طوفان ملور حدود 120 پرواز داخلي فيليپين و نزديک به 200 سفر دريايي لغو شده است. همچنين 800 هزار نفر با تخليه خانه‌هاي خود در پناهگاه‌هاي موقت اسکان داده شده‌اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي