جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5164


آخر هفته با تلويزيون


واکنش کيومرث پوراحمد به فيلم زندگي‌اش


"انتهاي خيابان مهر" در دفتر جشنواره فيلم فجر


"پدر آن ديگري"در جشنواره فيلم "داکا"


"وودي آلن "در تالار حافظ


فراخوان جديد "مرضيه برومند "


نقد تئاتر


خبر هنري


 آخر هفته با تلويزيون 

 فيلم هاي سينمايي و تلويزيوني و انيميشن هاي مختلفي پنجشنبه، جمعه 26 و 27 آذر ماه از شبکه‌هاي سيما روي آنتن مي رود.

شبکه يک سيما

به گزارش آفرينش، فيلم تلويزيوني «نبرد خاموش» به کارگرداني آلن ماک ـ فليکس چونگ، پنجشنبه 26 آذر ماه ساعت22:00 از شبکه يک سيما پخش مي شود.

فيلم تلويزيوني «به نام گل سرخ» به کارگرداني فياض موسوي، جمعه 27 آذر ‌ماه ساعت 16:00 از شبکه يک سيما پخش خواهد شد.

در اين فيلم سام درخشاني، پرويز پورحسيني و کيکاووس ياکيده حضور دارند.

شبکه دو سيما

فيلم تلويزيوني «يک اشتباه کوچولو» به‌ کارگرداني افسانه منادي، پنجشنبه 26 آذر ساعت ‌‌8 صبح در ‌قالب‌ برنامه «سينما صبحانه» از شبکه دو سيما پخش مي شود.

در اين فيلم امين زندگاني و اليکا عبدالرزاقي حضور دارند.

فيلم سينمايي «مزرعه خانواده پردي» به‌ کارگرداني نيل ميلر، پنجشنبه 26 آذر ساعت 23:00 از شبکه دو سيما پخش مي شود.

فيلم تلويزيوني «اولين عکس من» به کارگرداني ميلاد جرموز، جمعه 27 آذر ماه ساعت 8:00 از شبکه دو سيما پخش خواهد شد.

که آنهم از جوراب آقاي مدير مدرسه گرفته شده چاپ مي شود!

فيلم سينمايي «جاسوس هريت و جنگ هاي وبلاگي» به کارگرداني رون اوليور، جمعه 27 آذر ماه ساعت 17:30 از شبکه دو سيما پخش خواهد شد.

شبکه سه سيما

فيلم سينمايي «محافظ فيل 2» به کارگرداني پراچيا پينکوو، پنجشنبه 26 آذر ماه ساعت 00:00 از شبکه سه سيما پخش مي شود.

فيلم تلويزيوني «بار انداز» به ‌کارگرداني مهدي کرم پور، پنجشنبه 26 آذر‌ ماه ساعت 10:00 از شبکه سه سيما پخش مي شود .

اميريل ارجمند، مجيد مظفري و سپيده علايي در فيلم تلويزيوني «بار انداز» ايفاي نقش کرده اند.

فيلم سينمايي «مترو» به کارگرداني آنتون مگرديشو، جمعه 27 آذر ماه ساعت 10:00 از شبکه سه سيما پخش مي شود.

يلم تلويزيوني «قتل تضامني» به‌ کارگرداني ديويد بلر، جمعه 27 آذر ‌ماه ساعت 14:30 از شبکه سه سيما پخش مي شود.

فيلم سينمايي «شکلات مرگبار» به کارگرداني لي چي لي ين، جمعه 27 آذر ماه ساعت 19:00 از شبکه سه سيما پخش مي شود .

شبکه چهار سيما

فيلم سينمايي «اتوبوس» به کارگرداني يدالله صمدي، جمعه 27 آذر ماه ساعت 20:30 از شبکه چهار روي آنتن مي رود.

شبکه پنج سيما

انيميشن «شهر پرندگان» به کارگرداني ويني تورنلي، پنجشنبه 26 آذر ماه ساعت 13:30 از شبکه پنج سيما پخش مي شود.

انيميشن «عصر يخبندان 1» به کارگرداني کريس ودج، جمعه 27 آذر ماه ساعت 9:00 از شبکه پنج سيما پخش مي‌شود .

فيلم سينمايي «تمهيدات فوق العاده» به کارگرداني تام واگان، جمعه 27 آذر ماه ساعت 13:30از شبکه پنج سيما پخش مي شود .

شبکه کودک

انيميشن «بري زنبوري» به کارگرداني استيو هيکنر، سايمون جي.اسميت، پنجشنبه 26 آذر ماه ساعت 21:00 از شبکـه کودک پخش خواهد شد.

انيميشن «اژدر تپه» جمعه 27 آذر ماه ساعت 21 از شبکه کودک پخش مي شود.

شبکه نمايش

فيلم هاي سينمايي و تلويزيوني «ساغر»، «طعمه»، «فريد بهاري»، «همراه» و «تحقيق مجدد» پنجشنبه 26 آذر ماه ساعت 12 ،15 ،17 ،21 و 23 از شبکه نمايش روي آنتن مي رود. فيلم هاي سينمايي و تلويزيوني «همراه»، «اميد رهايي»، «اون روي زندگي»، «والنتين» و «پرنس» جمعه 27 آذر ماه ساعت 12 ،15 ،17 ،21 و 23 از شبکه نمايش پخش مي شود.


 واکنش کيومرث پوراحمد به فيلم زندگي‌اش 

 
کيومرث پوراحمد درباره‌ي مستندي که از خودش ساخته شده است،اظهارنظر کرد.به گزارش ايسنا، فيلم مستند «به خاطر کيومرث» به تهيه‌کنندگي و کارگرداني سيدمازيار هاشمي امروز پنجشنبه 26 آذرماه ساعت 21:30 در سالن شماره يک سينمافلسطين به روي پرده خواهد رفت.اين فيلم که زندگي کيومرث پوراحمد کارگردان سينما را روايت مي‌کند در نهمين جشنواره بين المللي سينما حقيقت حضور دارد.کيومرث پوراحمد براي اين فيلم ياداشت کوتاهي به نگارش درآورده است که آن را در اختيار خبرنگار ايسنا گذاشت.

در ياداشت اين کارگردان براي مستندي که پرتره او محسوب چنين آمده است: «مستند «به خاطر کيومرث» فيلمي است بسيار خوش‌ساخت، خوش ريتم و سرشار از احساس.فيلمي دلپذيراست. اين اتفاق به واسطه حضور من رقم نخورده است. من حتي از ديدن چهره خودم در آينه هم پرهيز مي‌کنم. اي کاش اين فيلم درباره کساني که من مي‌شناسم و دوستشان دارم ساخته شده بود. چراکه در اين مستند زندگي جريان دارد و مي‌شود آن را در سکانس‌هاي مختلف آن مشاهده کرد.»

به گزارش ايسنا، اين فيلم مستند پرتره درباره‌ي کيومرث پوراحمد کارگردان سينماست که با رويکردي صميمانه سعي در واکاوي روحيات گذشته و حال سوژه‌ي خود دارد. مخاطب با «به خاطر کيومرث» در زندگي فردي و سينمايي اين کارگردان سير مي‌کند.از عوامل اين فيلم مستند مي‌توان به مديرتصويربرداري: فرهاد طالبي نژاد، صدابردار: امير ترکمن، تدوين و صداگذاري : بابک حيدري، مديرتوليد: روح‌الله محرابي، تصويربردار: مرتضي خان‌محمد، دستيار کارگردان: سيد پدرام هاشمي، هماهنگي توليد: اکبر سلطان‌زاده، گردآوري آرشيو: کيانوش نعيمي و ندا کياني و تدارکات: جعفر نعيمي، اشاره کرد.

سيدمازيار هاشمي پيش‌تر تهيه‌کنندگي چند فيلم‌ بلند داستاني و مجموعه مستندهاي «دکوپاژ»، «ميراث مرثيه»، «تارهايي»، «روزگار تلخ غربت»، « پرواز بي‌پايان»، «در همسايگي آتش» و «زنگ خطر» را برعهده داشته است.


 "انتهاي خيابان مهر" در دفتر جشنواره فيلم فجر 

 باشگاه خبرنگاران: نسخه اوليه آخرين فيلم بلند سينمايي کامران قدکچيان به دبير‌خانه جشنواره فيلم فجر داده شد.

«انتهاي خيابان مهر» جديدترين اثر سينمايي قدکچيان که از «عشق سال‌هاي کوچ» به «انتهاي خيابان مهر» تغيير نام داد عاشقانه‌اي است که در ژانر اجتماعي رخ مي‌دهد و قصه دختري را روايت مي‌کند که با پيدا کردن نامه‌اي در بين کتاب حافظ سير زندگي‌اش عوض مي‌شود.

بازيگران اين فيلم عبارتند از: امين حيايي، بيژن بنفشه‌خواه، سحر زکريا، پروانه معصومي، مژگان بيات، مهران رجبي‌.


 "پدر آن ديگري"در جشنواره فيلم "داکا"  

 مهر: فيلم سينمايي «پدر آن ديگري» به کارگرداني يدالله صمدي در جشنواره فيلم «داکا» نمايش داده مي‌شود.

فيلم سينمايي «پدر آن ديگري» به کارگرداني يدالله صمدي در چهاردهمين جشنواره بين المللي فيلم «داکا» در بخش سينماي کودک اين جشنواره به نمايش درمي‌آيد.

اين جشنواره که از 24 دي تا 2 بهمن ماه سال جاري در کشور بنگلادش برگزار مي شود، ميزبان «پدر آن ديگري» آخرين ساخته يدالله صمدي است.


 "وودي آلن "در تالار حافظ 

 آفرينش: نمايش «اين آب آشاميدني نيست» در تالار حافظ به روي صحنه مي رود.

نمايش «اين آب آشاميدني نيست» نوشته وودي آلن با ترجمه نگار شاطريان از 14 دي ماه هر شب در تالار حافظ به روي صحنه مي رود. داوود بني اردلان کارگرداني اين نمايش را برعهده دارد و عزت مهر اوران، سپند امير سليماني، سينا رازاني، پگاه طبسي نژاد، آيدا صادقي، حسين كشفي، محمد رضا خلج زاده، رضا افشار، علي دولتشاهي، داريوش سام زاده، رامتين هداوندخواهي در اين نمايش به ايفاي نقش مي پردازند. اين آب آشاميدني نيست نخستين تجربه‌ي نمايشنامه‌نويسي وودي آلن در برادوي است، تجربه اي که بر اساس شوخي هاي فراوان کلامي، ديالوگ هاي کوتاه، متنوع و خنده آور بنا شده است.


 فراخوان جديد "مرضيه برومند " 

 آفرينش: فراخوان شانزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر عروسکي تهران مبارک منتشر شد.مرضيه برومند دبير شانزدهمين جشنواره تئاتر عروسکي تهران مبارک در اين فراخوان با ابراز خوشنودي از اينکه چند ماه زودتر از دوره هاي گذشته جشنواره مقدمات برگزاري اين گردهمايي فراهم شده از هنرمندان تئاتر عروسکي خواسته است در اين رويداد شرکت کنند.

فراخوان جشنواره شانزدهم در بخش هاي صحنه اي (اصلي – کودک – بين الملل)، فضاي باز(خياباني- رويکرد نوين به نمايش هاي عروسکي سنتي) و کارگاه هاي آموزشي اعلام شده است.


 نقد تئاتر 

 "اوفيا"؛ نمايشي با درون مايه فمينيستي

بهزاد شيخ

اين روزها نمايشي با عنوان " اوفليا" به کارگرداني محمد رضا حيدري در تماشاخانه فانوس در حال اجرا است. اين نمايش نگاهي است آزاد و مدرن به زندگي "اوفليا" معشوقه هملت در نمايش نامه معروف شکسپير که در اين تماشاخانه به اجرا درآمده است.

اوفليا يکي از بارزترين شخصيت هاي نمايش هملت نوشته نويسنده شهير انگلستان شکسپير است.

اوفليا همان معشوقه معروف هملت است که پس از دريافتن حقيقت، خودش را به مرگ در رودخانه مي سپارد و او اين مرگ را انتخاب مي کند چون تحمل سختي و تلخي حقيقت را ندارد. پولونيوس پدر اوفليا همدست عموي هملت در مرگ پدر هملت است که باعث ايجاد سنگيني گناه در اوفليا مي شود.

اصولاً نکته قابل تامل در مورد شاهکار هملت اين است که مخاطب مي تواند خود را بجاي هر يک از شخصيت هاي اصلي نمايش گذاشته و داستان را از آن نقطه نظر پيگيري نمايد. اين بار محمدرضا حيدري در مقام کارگردان اوفليا را به عنوان نقطه عطف داستان بر مي گزيند.

نمايش تا پايان به نگاه اوفليا در نمايش نامه هملت مي پردازد وما با اين زاويه ديد نمايش را مي بينيم. البته داستان مسير خودش را مي پيمايد و خودش را به مقصد مي رساند.

کارگردان اين نمايش تا جاي ممکن بر متن متعهد مي ماند و حتي ديالوگ ها هم تا حدود زيادي دست نخورده باقي مي مانند. ديالوگ فقط در برخي جاها يک فرم زنانه به خودش مي گيرد.

مي توان اين اثر را يک اثر زنانه ديد و مايه هاي زنانگي را در اين اثر در شاهزاده هملت مي توان مشاهده کرد. کارگردان اثر کسي است که به نگاه زنانه به اين نمايش اعتقاد دارد و شايد بتوان کلا" اثر را داراي درون مايه هاي فمينيستي دانست. اين درون مايه و تلاش کارگردان براي تغيير نگاه مخاطب از اين زاويه، نگاهي نو را به اثر کهن به ما طلب مي کند و مخاطب با اين نگاه جديد دوباره زندگي هملت را مرور مي کند. البته بايد توجه داشت که در متن اصلي شکسپير هم اوفليا را يکي از مهمترين شخصيت هاي داستان مي داند و بر روي او تاکيد هم دارد. پس نمي توان اين زاويه ديد را بدور از نظر خالق اثر دانست.

اما يکي ديگر از ويژگي هاي اين اثر فرم اين تئاتر است. اين تئاتر که تلفيقي از تئاتر و تصاوير ويديويي است، مخاطب را درگير اين موضوع مي کند که آيا اين اثر تئاتر است، يا يک کليپ و يا با يک ويديوآرت روبرو است. در دوراني که ما زندگي مي کنيم درگير شدن سبک ها و روش ها بوجود آوردنده سبک هاي جديد در هنر است. درگير شدن هنرها به هم و عدم تشخيص اينکه ما با چه نوع اثري روبرو هستيم براي مخاطب يک سرگرمي مدرن است.

در نمايش " اوفليا" براي مخاطب اين تصور بوجود مي آيد که او با يک اثر کهن و کلاسيک روبرو نيست بلکه او با يک اثر پست مدرن و يا پسا پست مدرن روبرو است. بنابراين او هم از فرم خارج شده و يک نگاه پست مدرن و پسا پست مدرن به داستان خواهد داشت. اين نگاه هم او را در درون تاريخ به سير و سياحت مي کند و از تجربه هاي گذشته اش براي تحليل جديدتري از اين نمايش کمک مي گيرد. اين همواره مي خواهد با هملت به عدالت برسد اما اين با او اوفليا را براي جستجوي عدالت برمي گزيند.

نمايش "اوفليا" با بازنويسي سميه تاجيک به کارگرداني محمدرضا حيدري آبان و آذر 94 از ساعت 20 به مدت 35 دقيقه در تماشاخانه فانوس در حال اجرا است.

دراين نمايش رضا بهبودي، سعيد چنگيزيان، گيلدا حميدي، شيوا ابراهيمي، عمار تفتي ،بهاران بني احمدي و مرتضي يونس و مانا محمدطاهر و اميد فاضلي نقش آفريني مي کنند.

پگاه طبسي نژاد طراحي و ساخت ويديوي نمايش، طيبه قياسوند مشاور رسانه اي ،کاوه عيدي ونوشين الهي آهنگ ساز و اجرا،علي تابع امام طراحي صحنه و مهدي سربازي مدير روابط عمومي اين نمايش است.


 خبر هنري 

 بازديد "جنتي" از موزه آرميتاژ سن پترزبورگ

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران و هيات همراه در ادامه سفر خود به سن پترزبورگ، از بخش هاي مختلف موزه آرميتاژ اين شهر بازديد کرد.به گزارش تسنيم، جنتي و هيات همراه از بخش ايران موزه آرميتاژ که در 6 سالن به تازگي افتتاح شده و آثاري از تاريخ، فرهنگ و تمدن ايراني و اسلامي در آن به نمايش گذاشته است، بازديد کرد.مسوولان موزه آرميتاژ در اين بازديد توضيح هاي مبسوطي درباره آثار به نمايش گذاشته در موزه بيان کردند.

موزه آرميتاژ در شهر سن پترزبورگ روسيه، با سه ميليون اثر هنري يکي از بزرگ ترين موزه هاي جهان و از قديمي ترين گالري هاي هنري و موزه هاي تاريخ و فرهنگ بشري در جهان است.

مجموعه عظيم آرميتاژ در 6 بنا به نمايش گذاشته شده است. بناي اصلي کاخ زمستاني نام دارد و در گذشته محل سکونت رسمي تزارهاي روسيه بوده است.بر اساس اين گزارش، جنتي براي شرکت در چهارمين همايش فرهنگي بين المللي سن پترزبورگ به مناسبت هفتادمين سالگرد تاسيس سازمان جهاني يونسکو به روسيه سفر کرده است.

«حرير»، در دفتر جشنواره فيلم فجر

فيلم سينمايي «حرير» به نويسندگي و کارگرداني «فريال بهزاد» و به تهيه‌کنندگي «غلامرضا آزادي» به دفتر سي و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر تحويل داده شد.به گزارش آفرينش، فيلم سينمايي «حرير» جديدترين اثر «فريال بهزاد» و به تهيه‌کنندگي «غلامرضا آزادي» که با مديريت فيلمبرداري «پيام آزادي» در تهران فيلمبرداري شده است؛ يک فيلم اجتماعي است که سوژه‌اي اورژينال و فيلمنامه‌اي بکر دارد که تاکنون در سينماي ايران در اين زمينه، فيلمي ساخته نشده است.اين فيلم، بعد از پشت سر گذاشتن تمام مراحل ميکس نهايي آماده نمايش شد و روز چهارشنبه 25 آذرماه جاري توسط اين کارگردان سينماي ايران، به دبيرخانه سي و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر تحويل داده شد.

فيلم سينمايي «حرير» در عين حال که تضاد و مشکلات زندگي را نشان مي‌دهد، ولي زندگي سرشار از سرخوشي و علاقه و اشتياق است و اگر انسان، با انگيزه و اميدوار باقي بماند؛ مي‌تواند رشد کند.

هر قسمت از فيلم، معنايي پنهان دارد که بايد کشف شود. فيلم قصه‌اش را ساده و روان و بدون حرکات اغراق‌آميز دوربين تعريف مي‌کند. ميزانس در هماهنگي با قصه فيلم است؛ هر کدام از شخصيت‌هاي فيلم، که در شرايط ذهني و قالب فکري خود درگير شده‌اند با يکديگر دچار چالش مي‌شوند و قصه را به پيش مي‌برند. «حرير» که قصه‌اي بکر و اورژينال دارد؛ نريشن آن ساده و روان است و حس و حالي مستندگونه و روايتي به آن مي‌دهد.در آخرين ساخته «فريال بهزاد»؛ عليرضا جلالي‌تبار، ژاکلين آواره، امير صالحي‌زاده، روشنک عجميان، آرزو ابي‌زاده و ... به ايفاي نقش پرداخته‌اند.

دبير جشنواره فيلم فجر سه حکم جديد داد

دبير سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر طي احکام جداگانه اي دستيار دبير، مدير اجرايي و مديرتشريفات اين جشنواره را منصوب کرد.به گزارش آفرينش، محمد حيدري طي احکامي سونيا پوريامين را به سمت دستيار دبير، جواد رمضاني را به عنوان مدير اجرايي و الهه نوبخت را به سمت مدير تشريفات سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر منصوب کرد.

لازم به ذکر است فعاليت هر سه بخش ياد شده از مدت ها قبل در دبيرخانه جشنواره فيلم فجر آغاز شده است.سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر 12 تا 22 بهمن به دبيري محمد حيدري برگزار مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي