جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5170


جزئيات برگزاري اولين المپياد دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي


آغاز ثبت‎نام آزمون دكتري سال 95 از يكشنبه


انتشار كارنامه نهايي شركت‌كنندگان آزمون ارشد در سامانه مركز سنجش آموزش پزشكي


برگزاري آزمون شفاهي پذيرش دستيار تخصصي پزشک خانواده؛ در اواخر دي ماه


خبر


يادداشــت


خبــر


 جزئيات برگزاري اولين المپياد دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي  

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مركز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي، شرايط، چگونگي اجرا و مزاياي برگزيدگان اولين المپياد دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد.رئيس مركز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي گفت: «به منظورايجاد فضاي رقابتي در بين واحدهاي دانشگاهي و با هدف ارتقاء كيفيت آموزشي، اولين المپياد دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي به صورت متمركز توسط اين مركز برگزار مي‌شود.»

شرايط شركت در المپياد

دكتر علوي فاضل درخصوص شرايط و چگونگي اجراي اين المپياد تصريح كرد :«كليه دانشجويان شاغل به تحصيل در سال سوم و چهارم مقطع كارشناسي پيوسته و يا سال دوم مقطع كارشناسي ناپيوسته در رشته‌هاي مهندسي برق، مهندسي عمران، مهندسي مكانيك، مهندسي كامپيوتر وحقوق در صورت ثبت‌نام و شركت در آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي سال 95 و انتخاب مجموعه امتحاني موردنظر، مجاز به شركت در اين المپياد مي‌باشند.»

او ادامه داد: «تعداد بيست نفر اول انتخاب شده از هر استان در هر رشته كه در آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي شركت نموده‌اند به عنوان برگزيدگان مرحله اول المپياد به دور نهايي آن راه پيدا خواهند نمود و مرحله نهايي اين المپياد در شهريور ماه با سوالات كاملا تشريحي و به صورت متمركز در تهران برگزار خواهد شد.»

مزاياي برگزيدگان المپياد

وي درخصوص مزاياي برگزيدگان اين المپياد گفت:«برگزيدگان اين المپياد از تسهيلات تخفيف شهريه و ادامه تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد بهره‎مند خواهند شد. »

زمان اعلام نتايج

رئيس مركز سنجش و پذيرش در پايان افزود:« نتايج نهايي المپياد دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي، آبان ماه 1395 اعلام و طي مراسمي از نفرات برگزيده رشته‎هاي مختلف آن تقدير خواهد شد.»


 آغاز ثبت‎نام آزمون دكتري سال 95 از يكشنبه 

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان سنجش آموزش کشور، ثبت‎نام آزمون دكتري سال 95 از يكشنبه آغاز مي‌شود.

پايان مهلت ثبت‌نام؛ در نيمه دي ماه

براين اساس به اطلاع كليه متقاضيان ثبت‌نام و شركت در آزمون ورودي دوره دكتري (نيمه‌متمركز Ph.D) سال 1395 مي‌رساند كه ثبت‌نام براي شركت در آزمون مذكور منحصراً به صورت اينترنتي از روز يكشنبه مورخ 94/10/06 آغاز و در روز سه‌شنبه مورخ 94/10/15 پايان مي‌پذيرد.

زمان برگزاري آزمون دكتري

لذا كليه متقاضيان ضرورت دارد كه در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما و فراهم نمودن مدارك و اطلاعات موردنياز ثبت‌نام به پايگاه اطلاع‎رساني سازمان سنجش‌ آموزش كشور به نشاني:www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و شركت در آزمون مذكور اقدام نمايند.لازم به توضيح است آزمون مذكور در روز جمعه مورخ 94/12/14 برگزار خواهد شد.

هزينه شركت در آزمون

با توجه به اينكه پرداخت هزينه ثبت‌نام به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، داوطلبان لازم است به وسيله كارت‌هاي عضو شبكه بانكي شتاب كه پرداخت الكترونيكي آن‌ها فعال مي‌باشد، با مراجعه به پايگاه اطلاع‎رساني سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 500.000 (پانصدهزار) ريال به عنوان وجه ثبت‌نام اقدام نمايند.


 انتشار كارنامه نهايي شركت‌كنندگان آزمون ارشد در سامانه مركز سنجش آموزش پزشكي 

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، رئيس مركز سنجش آموزش پزشكي گفت: كارنامه نهايي شركت‌كنندگان آزمون كارشناسي ارشد منتشر شد. رئيس مركز سنجش آموزش پزشكي گفت« كارنامه نهايي داوطلبان شركت‌كننده در آزمون كارشناسي ارشد 94 در سامانه مركز سنجش آموزش پزشكي به نشاني sanjeshp.ir قرار گرفته است.

محمدحسين پوركاظمي با اعلام اين خبر تاكيد كرد: اين كارنامه مربوط به داوطلباني است كه در مرحله نخست مجاز به انتخاب رشته / محل تحصيل شده بودند. وي افزود: اين كارنامه حاوي اطلاعاتي در رابطه با جايگاه داوطلب در بين كليه داوطلباني كه همان رشته / محل را انتخاب كرده‌اند، مي‌باشد.

پوركاظمي با بيان اين كه داوطلبان با درج كد رهگيري در بخش كارشناسي ارشد 94 در سايت مذكور مي‌توانند كارنامه نهايي خود را رويت كنند، گفت: در كد رهگيري حروف V و O انگليسي وجود ندارد و در واقع عدد هفت و عدد صفر صحيح مي‌باشد.


 برگزاري آزمون شفاهي پذيرش دستيار تخصصي پزشک خانواده؛ در اواخر دي ماه 

 به گزارش آفرينش به نقل از مرکز سنجش آموزش پزشکي آزمون کتبي پذيرش دستيار تخصصي پزشک خانواده ساعت 9 صبح روز 26 آذر ماه برگزار شد.آزمون کتبي در 7 حوزه امتحاني در شهرهاي اصفهان تبريز، تهران، رشت، شيراز، کرمان و مشهد برگزار شد و آزمون شفاهي رأس ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 24 دي در تهران برگزار مي‌شود.

کليد اوليه آزمون کتبي بر روي سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي روز يکشنبه 29 آذر 94 منتشر شد. ‌کليه داوطلباني که حداقل نمره 200 از 600 نمره آزمون کتبي را اخذ کنند،‌ کارنامه اوليه براي ايشان صادر شده و مجازند در آزمون شفاهي شرکت کنند.


 خبر 

 برگزاري نشست مسئولان دانشگاه‌هاي خراسان جنوبي با سفير اتريش در دانشگاه بيرجند

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، نشست همکاريهاي علمي و دانشگاهي با حضور فردريش اشتيفت؛ سفير اتريش در تهران و رؤساي دانشگاههاي خراسان جنوبي در محل دانشگاه بيرجند برگزار شد.

دکتر خليل خليلي؛ رئيس دانشگاه بيرجند با مثبت خواندن نقش روابط علمي در گسترش روابط کشورها اين گونه ارتباطات را عامل درک متقابل و شناخت ملتها از يکديگر دانست و اظهار داشت: ما اعتقاد داريم که دانش راهي براي آسايش، رفاه، موفقيت، صلح و خوشبختي براي تمام انسانها است. رئيس دانشگاه بيرجند سپس با اشاره به اينکه اين دانشگاه قديميترين و بزرگترين دانشگاه خراسان جنوبي با يک مجموعه 14000 نفري شامل 13000 دانشجو، بيش از 300 عضو هيئت علمي و 600 کارمند است؛ آمادگي اين دانشگاه و مجموعه دانشگاههاي خراسان جنوبي را براي گسترش همکاريهاي علمي و دانشگاهي با کشور اتريش اعلام کرد.

دکتر خليلي در پايان گفت: اميدوارم دانش، مرزها را محو کند و درک بهتري از کشورها داشته باشيم و براي سودمندي بشر فعاليت کنيم. سفير اتريش در تهران نيز با اظهار خرسندي از حضور در دانشگاه بيرجند و با اشاره به سابقه روابط علمي با ايران از حضور بيش از دو هزار دانشجو ايراني در اين کشور خبر داد و گفت: وجود اساتيد ايراني‌الاصل در اتريش که شناخت خوبي از دو کشور دارند؛ مي‌تواند موجب گسترش بيشتر روابط علمي و دانشگاهي شود.

وي با اذعان به اينکه روابط علمي بسيار سودمندتر از روابط تجاري است؛ اظهار اميدواري کرد اين روابط با دانشگاههاي ايران گسترش يابد.

کارنامه آزمون زبان وزارت بهداشت، يكشنبه منتشر مي‌شود

به گزارش آفرينش براساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکي، سي و دومين دوره آزمون زبان انگليسي MHLE وزارت بهداشت 26 آذرماه در دو حوزه تهران و اصفهان برگزار ‎شد. کارنامه داوطلبان در 6 دي ماه بر روي سايت مرکز سنجش قرار مي‌گيرد.

آغاز انتخاب رشته تكميل ظرفيت آزمون دكتري 94

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان سنجش آموزش کشور، براساس اطلاعيه‌ اين سازمان‌‌ درباره‌ اعلام‌ ظرفيت‌ پذيرش‌ رشته‌محل‌هاي جديد و همچنين تكميل ظرفيت برخي از كدرشته‌محل‌هاي تحصيلي در دوره‎هاي مختلف آزمون‌ ورودي‌ دوره دکتري «Ph.D» نيمه متمرکز سال‌ 94، انتخاب رشته تكميل ظرفيت آزمون دكتري 94 آغاز ‌شد. پيرو اطلاعيه مورخ 94/5/28 اين سازمان درخصوص اعلام نتايج نهائي آزمون ورودي‌ دوره دکتري «Ph.D» نيمه‌متمركز سال 1394، به ‌اطلاع‌ داوطلبان‌ شرکت‎کننده در آزمون مذكور مي‌رساند، با توجه به اعلام برخي از دانشگاهها و موسسات آموزش عالي براي پذيرش در برخي رشته‌ها بصورت ظرفيت جديد و همچنين تكميل ظرفيت تعدادي از كدرشته‌ محل‌هاي تحصيلي دوره‌هاي مختلف آزمون مذكور و همچنين اطلاعيه‌‌اي كه در اين خصوص در تاريخ 94/10/2 در پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان درج شده؛ داوطلبان شركت‎كننده آزمون مذكور، مي‌توانند براساس ضوابط و شرايط مندرج در دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (شماره 2) آزمون فوق و همچنين مندرجات اطلاعيه مربوطه، از تاريخ 94/10/2 لغايت 94/10/6 نسبت به انتخاب رشته در اين مرحله اقدام نمايند.

هفته آينده؛ آخرين مهلت ثبت‌نام دوره‌هاي دكتري تخصصي و كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مركز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي، ثبت‌نام متقاضيان بدون آزمون و با آزمون دوره دكتري تخصصي و همچنين داوطلبان بدون آزمون و با آزمون دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته دانشگاه آزاد اسلامي از روز دوشنبه 16 آذر ماه آغاز شد.

دكتر علوي فاضل با اعلام اين خبر گفت: «داوطلبان ادامه تحصيل مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري تخصصي مي‌توانند از روز دوشنبه 16 آذر ماه تا پايان روز چهارشنبه 9دي ماه با مراجعه به سامانه اين مركز به نشاني www.azmoon.org ابتدا دفترچه راهنماي ثبت‌نام را دريافت و پس از مطالعه وكسب آگاهيهاي كامل درمورد رشته موردنظر، در صورت تمايل و داشتن شرايط لازم نسبت به ثبت‌نام اقدام نمايند.»

رئيس مركز سنجش و پذيرش با تاكيد بر اين نكته كه داوطلبان بايست قبل از تهيه كارت اعتباري تصميم خود را مبني بر شركت درنوع آزمون موردنظر گرفته باشند گفت: « داوطلبان مقاطع دكتري تخصصي و كارشناسي ارشد در صورت داشتن شرايط لازم مطابق مندرجات دفترچه راهنماي ثبت‌نام هيچگونه محدوديتي در ثبت‌نام دوره‌هاي مختلف آن مقطع نخواهندداشت. به عبارت ديگر داوطلب به طور همزمان امكان ثبت‌نام در دوره‎هاي با آزمون و بدون آزمون در مقاطع دكتري تخصصي و كارشناسي ارشد را خواهد داشت.»

وي ادامه داد: «متقاضيان ادامه تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي مي‌توانند با توجه به علاقه و بدون در نظرگرفتن رشته تحصيلي مقطع كارشناسي، در يك مجموعه امتحاني تا حداكثر 100رشته محل را انتخاب نمايند. درخصوص علاقه مندان به تحصيل در گروه علوم پزشكي و همچنين متقاضيان شركت‌كننده بدون آزمون كارشناسي ارشد رعايت شرط تجانس و ساير شروط با توجه به ضوابط موجود در دفترچه راهنما الزامي است.» او افزود: «متقاضيان ادامه تحصيل در مقطع دكتري تخصصي دانشگاه آزاد اسلامي نيز مي‌توانند با توجه به علاقه و بدون در نظر گرفتن رشته تحصيلي مقطع كارشناسي ارشد در يك مجموعه امتحاني حداكثر تا 40رشته/ محل را انتخاب نمايند.»


 يادداشــت 

 يك تكنيك ساده براي رهايي از مشكلات

زهرا كيان‌بخت

در يكي از جلسات اخير كلاس، استاد براي توضيح «نحوه گذر از بحران‌ها»، شروع به عنوان نمودن مثالهاي مختلف كرد. در بخشي از صحبتهايش، از بچه‌ها پرسيد: كدام يك از شما در دوران كودكي، عروسك‌بازي كرده‌ايد؟ تقريبا همه دخترها و تعدادي از پسرها، دست‎شان را بالا بردند. استاد ادامه داد: چندنفر از شما، دوران كودكي‌اش را با اسباب‌بازي‌هايي سپري كرده كه آنها را در حد جنون دوست داشته است؟ با پرسيدن اين سوال، همه بچه‌ها با لبخند دستشان را مجددا بالا بردند.

استاد در ادامه سوالش، دوباره پرسيد: يادتان مي‌آيد چند بار اسباب‌بازي يا عروسكي كه در بچگي داشته‌ايد، خراب يا گم شده باشد و به خاطرش، چند روزي را پكر شده و برايش غصه خورده‌ باشيد؟

اين، چيزي بود كه همه بچه‌ها در كودكي، تجربه‌اش كرده بودند و چند نفري، بعد از اين سوال استاد، عنوان كردند كه به خاطر خراب شدن عروسك يا گم شدن ماشين، يك شبانه‌روز گريه كرده‌اند يا عكس‌العمل‌هاي احساسي ديگري كه گفتنش باعث آمدن خنده بر لب استاد و بچه‌ها شده بود.

استاد بعد از اين سوالها، به توضيح نكته مهمي در مديريت بحرانها و گذر از آن، پرداخت و گفت: تكنيكي به اسم تكنيك عروسك پنج سالگي را به خاطر بسپاريد تا همواره در موقعيتهاي بحراني و در بحبوحه مشكلات، بتوانيد با استفاده از آن، شرايط را، راحت‎تر مديريت كنيد.

استاد، اين تكنيك را اين طور توضيح داد: عروسک يا اسباب‎بازي که در پنج سالگي خراب شد و کلي غصه‎اش را خورديم، در ده سالگي ديگر اصلا برايمان مهم نيست.

نمره امتحاني که در دبيرستان کم شديم و آن قدر به خاطرش اشک ريختيم و روزگارمان را تلخ کرد در دوران دانشگاه هيچ اهميتي ندارد و کلا فراموش شده است.

چکي که براي پاس کردنش در سي سالگي آن قدر استرس و بي‌خوابي کشيديم، در چهل سالگي يک کاغذ پاره بي‎ارزش و فراموش شده است.

پس يقين داشته باشيد که مشکلات امروزتان اين قدرها هم که فکر مي‌کنيد بزرگ نيست...

اين يکي‌ها هم حل مي‎شوند ...مي‌گذرند و تمام مي‌شوند...

و براي همين است كه غصه خوردن براي اين يکي‌ها هم، همان قدر كودكانه است که در سي سالگي براي خراب شدن عروسک پنج سالگي‎تان غصه بخوريد!

در خودمان اين باور را به وجود بياوريم كه: همه مشکلات، همان عروسک پنج سالگي هستند...

استاد در انتها توضيح درمورد اين تکنيک را با اين جمله، به اتمام رساند كه: به هر مساله‎اي از منظر ده سال آينده، نگاه کنيد و آن را تبديل کنيد به عروسک و اسباب‎بازي پنج سالگي! آن وقت مي‌بينيد خيلي از مشكلاتي كه امروز براي‌تان غيرقابل تحمل به نظر مي‌رسند، كوچك و كوچك‌تر و بي‌اهميت‌تر مي‌شوند.


 خبــر 

 9 اسفندماه؛ آخرين مهلت شركت در فراخوان بورس تحقيقاتي يونسکو

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، از سوي کميسيون ملي يونسکو؛ بورس تحقيقاتي 30هزار دلاري به پژوهشگران جوان در حوزه شيمي اعطا مي‌شود.

کميسيون ملي يونسکو، بورس تحقيقاتي 30 هزار دلاري به پژوهشگران جوان زير 35 سال فعال در حوزه شيمي سبز اعطا مي‌کند. از سال 2013 سازمان يونسکو اقدام به اعطاي بورس تحقيقاتي 30 هزار دلاري به پژوهشگران جوان زير 35 سال اعطا مي‌کند که در سال گذشته اين جايزه به مهدي محمدي دانشمند ايراني تعلق گرفت.

شرايط متقاضيان

اين بورس به پژوهشگران جوان زير 35 سال و داراي مدرک دکترا در رشته شيمي تعلق مي‎گيرد که حداقل سه مقاله منتشر شده در مجلات معتبر بين‎المللي داشته باشند. افراد متقاضي اين بورس بايد پروژه‌هاي نوآورانه‎اي پيشنهاد دهند که نتايج آن پاسخي به يک يا تعدادي از اصول دوازده‎گانه شيمي سبز باشد و بتوانند آن را در طول يک سال اجرا کنند.

اين بورس تحقيقاتي سالانه به 6 محقق جوان تعلق مي‌گيرد و متقاضيان بايد پس از مطالعه راهنما، نسبت به تکميل فرمهاي مربوطه اقدام كرده و مدارک لازم را حداکثر تا 9 اسفند 1394 به رئيس کميته علمي داوران بورس مربوطه ارسال كنند.

گفتني است متقاضيان مي‌توانند براي دريافت راهنما و فرمهاي مربوطه به آدرس الكترونيكي زير مراجعه کنند.http://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/science-technology/basic-sciences/chemistry/green-chemistry-for-life


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي