جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5170

وزير نفت با انجام مکاتباتي با برخي از مقامات ارشد کابينه دولت خواستارشد :
اجراي طرح‌هاي جديد مديريت مصرف ايمن و بهينه گاز در ساختمان‌هاي جديد الاحداث

مدير امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران:
بنزين وارداتي داراي همه استانداردهاي يورو 4 است


معادلات انرژي


خبر


 وزير نفت با انجام مکاتباتي با برخي از مقامات ارشد کابينه دولت خواستارشد :
 اجراي طرح‌هاي جديد مديريت مصرف ايمن و بهينه گاز در ساختمان‌هاي جديد الاحداث 

 
وزير نفت با انجام مکاتباتي با برخي از مقامات ارشد کابينه دولت همچون وزير راه و رئيس سازمان نظام مهندسي خواستار اجراي طرح‌هاي جديد مديريت مصرف ايمن و بهينه گاز در ساختمان‌هاي جديد الاحداث شده است.

به گزارش مهر، بيژن نامدار زنگنه وزير نفت با ارسال نامه اي به عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي، سيد حسن هاشمي وزير بهداشت درمان و آموزش پزشکي و محمد سرافزار رئيس رسانه ملي خواستار استفاده از برنامه هاي جديد و جامعي به منظور کاهش حوادث گازي و مصرف ايمن و بهينه اين حامل انرژي پاک توسط مشترکان خانگي و تجاري در شهرها و روستاها شده است.

در بخشي از نامه زنگنه خطاب به وزراي راه و بهداشت و رئيس رسانه ملي آمده است: «به رغم عدم مسووليت شرکت ملي گاز ايران در قبال حوادث گاز طبيعي شامل آتش سوزي، انفجار و گاز گرفتگي، اين شرکت برنامه‌هاي گسترده‌اي به منظور فرهنگ سازي و اطلاع رساني درباره مديريت مصرف ايمن و بهينه گاز طبيعي در سطح ساختمان هاي خانگي، تجاري و اداري تدوين کرده و در دست اجرا دارد.»

در اين نامه وزير نفت تاکيد کرده است: «بر اساس تجربيات چند سال اخير افزايش فعاليت‌هاي فرهنگ سازي و اطلاع رساني نشان مي دهد که افزايش اين فعاليت ها در سال گذشته منجر به کاهش حدود 36 درصدي تعداد حوادث گازي در کشور شده و از اين رو با همکاري همه دستگاه ها زمينه به منظور فعاليت بيشتر در اين حوزه وجود دارد.»

وزير نفت در اين نامه با اعلام اينکه نتايج فعاليت‌هاي شرکت گاز در مديريت مصرف ايمن و بهينه گاز طبيعي در قالب کتابچه‌اي به تفکيک استان‌هاي مختلف کشور مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است، خواستار استفاده از نکات کليدي و تعيين کننده اين کتابچه به منظور مديريت بيشتر مصرف و بهينه سازي استفاده از اين حامل انرژي پاک شد.

همچنين زنگنه با ارسال نامه اي ديگر به اکبر ترکان رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور و معاون رئيس جمهور خواستار اجراي مبحث ملي 19 ساختمان در ساخت و سازهاي جديد ساختمان‌هاي مسکوني، اداري و تجاري کشور به منظور رعايت بيشتر الزامات مصرف بهينه و ايمن گاز طبيعي در ساختمان هاي کشور شد.

تاکيد وزير نفت بر نقش فرهنگسازي در مصرف بهينه و کاهش حوادث گازي درحالي است که اخيرا محمدرضا يوسفي پور رئيس امور ايمني، بهداشت و محيط زيست شرکت گاز، با اشاره به نقش موثر اطلاع رساني در نهادينه سازي فرهنگ استفاده ايمن و بهينه از گاز طبيعي، گفت: سال گذشته با وجود افزايش 4.31 درصدي تعداد خانوارها نسبت به سال 92، افزايش 233 درصدي فرهنگ سازي، در بخش ايمني مصرف گاز طبيعي منجر به کاهش 10.29 درصدي حوادث آتش سوزي و انفجار و کاهش 36.27 درصدي حوادث ناشي از مونوکسيد کربن شد.

رابطه مستقيم قابل تامل حوادث با اطلاع رساني و فرهنگ سازي درحالي است که براساس اساسنامه شرکت گاز و ديگر قوانين بالادستي، فرهنگ سازي و اطلاع رساني به ديگر دستگاه هاي کشور واگذار شده و اين شرکت در اين حوزه ها وظيفه اي را برعهده ندارد.

از سوي ديگر در حالي اين روزها که موج سرما کشور را در برگرفته است، مصرف روزانه بخش خانگي و تجاري به مرز 500 ميليون مترمکعب در سال رسيد که اين مقدار مصرف در پي شکست رکورد توليد گاز در کشور رخ داد و براساس گزارش هاي رسمي در روزهاي گذشته کشور توليد گاز نيز شاهد يک رکورد شد تا اين ميزان به مرز 718 ميليون مترمکعب در روز برسد.


 مدير امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران:
 بنزين وارداتي داراي همه استانداردهاي يورو 4 است 

 مدير امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران با بيان اين که بنزين وارداتي از سوي سه نهاد نظارتي با حساسيت بالايي بررسي مي شود، گفت: بنزين وارداتي داراي همه استانداردهاي يورو 4 است.

سيد محسن قمصري در گفتگو با شانا با تاکيد بر اين که بنزين وارداتي مطابق با استانداردهاي روز دنياست گفت: مشخصات بنزيني که هم اکنون وارد مي شود مطابق با يورو 4 است، يعني اکتان بنزين که هم اکنون وارد کشور مي شود 95 است و 3 درجه هم از حد استاندارد بنزين يورو 4 بالاتر است؛ بنزن آن ماکزيمم يک درصد است و سولفور، آروماتيک و الفين آن به ترتيب 50 ، 35 و 18 PPM است.

وي در واکنش به اظهارات عده اي که مدعي هستند بنزين وارداتي استانداردهاي يورو 4 را ندارد، گفت: اين موضوع از بي اطلاعي اين افراد نشات مي گيرد چون بنزين وارداتي از سوي اداره نظارت بر صادرات و واردات شرکت ملي نفت ايران، اداره مهندسي پخش و اداره استاندارد ايران بررسي و پس از تاييد توزيع مي شود.

قمصري با تاکيد بر اين که بنزين وارداتي در بدو ورود به ايران مورد بررسي قرار مي گيرد درباره اين که واردات بنزين از چه مبادي اي انجام مي شود، تصريح کرد: به دليل شرائط تحريم نمي توان آن را عنوان کرد اما اينگونه نيست که ايران از هر جايي بنزين خريداري کند و قطعا از مبادي مطمئن بنزين وارد مي کند.

مدير امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران به حساسيت بالاي کشور در خصوص بنزين وارداتي اشاره کرد و گفت: به دليل همين حساسيت و وسواس دو محموله از بنزينهاي وارداتي برگشت داده شده است.

قمصري به مصرف بالاي سوخت در کشور بخصوص در زمستان اشاره کرد و با بيان اين که توليد دود در تهران و شهرهاي بزرگ صنعتي بيش از امکان جذب و پالايش محيط است، توضيح داد: سوختي که در تهران و برخي شهرهاي بزرگ توزيع مي شود مطابق با استاندارد يورو 4 است که داراي گوگرد پايين است.

وي گفت: ميزان خودروهايي که در تابستان در تهران حرکت مي کنند کاملا معادل زمستان است ولي عمدتا مي بينيم که به اين دليل که موتورخانه هاي خانه ها فعال مي شوند اين مشکلات به وجود مي آيد؛ با نگاهي به آمار ميزان مصرف گاز کاملا مشخص است که اين ميزان در زمستان چندين ده برابر مي شود.

مدير امور بين الملل شرکت ملي نفت راه حل اين مشکل را مصرف پايين انرژي و رعايت استانداردها عنوان کرد.

بنزين توزيعي در 8 کلانشهر از استاندارد لازم برخوردار است

مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران با بيان اين که نبايد آلودگي هوا را انتخاباتي کنيم، گفت: مي‌توان با اطمينان گفت که هم اکنون بنزين توزيعي در 8 کلانشهر از استاندارد لازم برخوردار است.

محمدهادي حيدرزاده، مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران با اشاره به اين که کارگروه ملي آلودگي هوا هر ماه به طور منظم توسط رئيس سازمان حفاظت محيط زيست تشکيل و مصوبات و پيشرفت برنامه هاي آن بررسي مي‌شود، گفت: در اين مصوبه درچند محور، اقدامهاي مناسبي صورت گرفته، از جمله آن، ارتقاي کيفيت سوخت است که مي‌توان با اطمينان گفت که هم اکنون بنزين توزيعي در 8 کلانشهر از استاندارد لازم برخوردار است.

وي افزود: براساس آزمايشهايي که شرکت کنترل کيفيت هواي شهرداري تهران و آزمايشگاههاي مورد اطمينان بين‌المللي در بنزين توزيعي در جايگاههاي پخش سوخت به انجام رسانده‌اند، ميزان بنزن و ترکيبات آروماتيک حتي مقداري پايين‌تر از حد استاندارد بوده است.

مهر تاييد سازمان‌هاي داخلي و خارجي بر کيفيت بنزين کشور

مدير هماهنگي و نظارت بر توليد شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران گفت: هم اکنون استانداردهاي موجود در بنزين توليدي در کشور از سوي اداره استاندارد، شهرداريها و سازمان کنترل کيفيت هوا چک و براي اطمينان بيشتر به صورت تصادفي از اين محصول نمونه برداري و به آزمايشگاههاي معتبر بين المللي در کشورهايي همچون آلمان فرستاده مي شود.

سعيد محجوبي در گفتگو با شانا، با بيان اين که شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران پروژه هاي زيادي را براي بهبود کيفيت فرآورده هاي نفتي بخصوصي بنزين در پالايشگاههاي کشور همچون آبادان، اراک، تهران، اصفهان، تبريز و بندرعباس تعريف کرده، گفت: عمده اين پروژه ها تاکنون به نتيجه رسيده و محصولات آنها بر اساس استانداردهاي يورو چهار عرضه مي شود.

مدير هماهنگي و نظارت بر توليد شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران ميانگين توليد بنزين پايه در 9 ماهه نخست امسال را روزانه 58 ميليون ليتر اعلام کرد و گفت: به دليل اجراي تعميرات اساسي در برخي پالايشگاهها همچون تهران، اراک و بندر عباس ميانگين توليد امسال نسبت به پارسال کمي کمتر است. وي افزود: بنزين وارداتي به کشور براساس استانداردهاي زيست محيطي بين المللي و با عدد اکتان 95 با نفتاي توليدي مخلوط و با اکتان 87 به عنوان بنزين معمولي عرضه مي شود، از سوي ديگر همه بنزينهاي وارداتي به کشور بايد استانداردهاي سازمان بين المللي SGS را داشته باشد.

محجوبي با تکذيب شايعه کاهش توليد 6 ميليون ليتري بنزين در پالايشگاههاي کشور در برخي رسانه ها، گفت: توليد روزانه بنزين در ايران چند سالي است که ميان 58 تا 60 ميليون ليتر است و تنها در برخي مقاطع زماني پارسال و امسال به دليل مازاد نفتا در پالايشگاههاي بندرعباس و آبادان و نيز استفاده از ظرفيت خالي برخي پالايشگاههاي کشور توليد بنزين طي 2 تا 3 ماه از سال 4 تا 5 ميليون ليتر در روز افزايش يافته است.

مدير هماهنگي و نظارت بر توليد شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران با تاکيد بر اين که هم اکنون پالايشگاههاي نفت ايران با صد درصد ظرفيت خود در مدار هستند، گفت: در سالهاي 91، 92 و 93 توليد بنزين پايه در کشور به ترتيب 50، 56 و 58 ميليون ليتر در روز بوده و هم اکنون نيز نزديک به 59 ميليون ليتر است، از اين رو ما نمي دانيم برخي رسانه ها آمار توليد متوسط 60 و 66 ميليون ليتر بنزين در کشور را از کجا مي آورند!

وي افزود: هم اکنون استانداردهاي موجود در بنزين توليدي در پالايشگاههاي کشور از سوي اداره استاندارد، شهرداريها و سازمان کنترل کيفيت هوا چک مي شود، اين سازمانها به صورت تصادفي از بنزين توليدي نمونه برداري کرده و براي اطمينان بيشتر به آزمايشگاههاي معتبر بين المللي در کشورهايي همچون آلمان مي فرستند.


 معادلات انرژي 

 چيني‌ها در ايران به نفت رسيدند

يک مقام مسئول با اشاره به احتمال افزايش ذخاير نفت در ميدان آزادگان شمالي، از آغاز شمارش معکوس افزايش توليد نفت در اين ميدان مشترک خبر داد.

به گزارش مهر، کرامت بهبهاني درباره آخرين وضعيت طرح توسعه ميدان مشترک نفتي آزادگان شمالي، گفت: همزمان با راه اندازي بخشي از تاسيسات نفتي، يکي از چاه‌ها براي تست باز شده و هم اکنون در حال انجام تست و پيش راه اندازي تاسيسات گاز هستيم و تست‌هاي هيدرواستاتيک اين بخش به ويژه کمپرسورهاي فشار قوي در دست اقدام است.

مجري طرح توسعه ميدان آزادگان شمالي در شرکت مهندسي و توسعه نفت ايران با اعلام اينکه پيش بيني مي شود بخش گاز اين ميدان نفتي تا اواخر دي ماه راه اندازي شود و بخش خط لوله نيز پيش از راه اندازي بخش گاز تکميل خواهد شد، تصريح کرد: در بخش خط لوله، با مشکلات زيادي به دليل تعدد معارضان مواجه بوديم که اين مشکلات به طور کامل رفع شده است.

وي با يادآوري اينکه سيستم‌هاي جانبي ميدان هم شامل سيستم آتش نشاني، مشعل و ساير تاسيسات فرآورشي راه اندازي شده اند، در خصوص بهره برداري از نيروگاه برقي اين ميدان نفتي اظهار کرد: نيروگاه داراي چهار رديف است که تاکنون دو رديف راه اندازي شده و دو رديف ديگر نيروگاهي ديگر هم از نظر مکانيکي تکميل و تست شده اند و به زودي راه اندازي مي شوند.

بهبهاني با بيان اينکه در حال حاضر امکان استفاده از گاز و گازوئيل به عنوان سوخت در دو رديف نيروگاهي فراهم شده است، تاکيد کرد: اما امکان راه اندازي دو رديفي که تک سوخت است و تنها از گاز استفاده مي کنند با توليد گاز و استفاده از گاز خود ميدان ميسر مي شود.

اين مقام مسئول درباره برنامه صادرات نفت خام اين ميدان نفتي هم توضيح داد: بخشي از تلمبه خانه نفت در منطقه غرب کارون تا پايان سال راه اندازي مي شود اما تا زمان راه اندازي کامل آن، نفت آزادگان شمالي پس از توليد به صورت موقت از طريق بوستر اهواز به مبادي صادراتي ارسال خواهد شد.

مجري طرح توسعه ميدان آزادگان شمالي همچنين درباره افزايش ذخاير نفت خام در اين ميدان مشترک، بيان کرد: در ميدان آزادگان شمالي، لرزه نگاري سه بعدي به طور کامل انجام نشده بنابراين جاي کار در اين ميدان وجود دارد.

وي با اعلام اينکه تست‌هايي که از چاه هاي موجود ميدان گرفته ايم، نشان مي دهد ميدان وضع مطلوبي دارد و قابل توسعه است، اظهارداشت: از سوي ديگر پيمانکار کمي محافظه کارانه پيش مي رود و ما روي مطالعات انجام شده توسط پيمانکار، نظرات زيادي داده ايم. آخرين رقمي که از ميدان نفت درجاي آزادگان شمالي داريم، حدود 6 ميليارد بشکه است و معتقديم اين ميزان قابل افزايش است.

بهبهاني با بيان اينکه قطعا لرزه نگاري سه بعدي در اين ميدان بايد به طور کامل انجام شود، يادآور شد: امکان دارد اين عمليات قبل از شروع توسعه فاز دوم ميدان، اجرايي شود. روي ميدان آزادگان مي توان حساب کرد و اميدوارم بتوانيم در اين زمينه به بهترين شکل، ايفاي نقش کنيم.

رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس :

نفت بالاي 40دلار در بودجه خطرناک است

رييس کميسيون برنامه و بودجه مجلس با اعلام اينکه لايحه بودجه95 احتمالا هفته آينده به مجلس مي رسد، نفت بالاي 40 دلار را خطرناک دانست و گفت: به دليل تاخير در ارسال لايحه برنامه ششم احتمالا برنامه پنجم يک سال تمديد خواهد شد.

غلامرضا تاجگردون در گفت و گو با تسنيم، در پاسخ به اين سوال که چه زماني لايحه بودجه 95 به مجلس ارسال مي‌شود، اظهار داشت: لايجه بودجه سال آينده بايد تا 15 آذر ماه به مجلس ارسال مي‌شد که اين اتفاق رخ نداد و احتمالاً در هفته آينده به مجلس تقديم مي شود.

وي افزود: اگر دولت بخواهد، مي‌تواند هفته آينده لايحه بودجه 95 را به مجلس ارائه دهد، زيرا کليات آن در دولت تصويب شده است و اگر روز يکشنبه و يا دوشنبه هفته آينده لايحه بودجه را به مجلس تقديم کنند، خيلي خوب است، در غير اين صورت با تعطيلات مواجه خواهيم شد.

رئيس کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نهم، در مورد قيمت نفت و دلار در لايحه بودجه سال آينده، گفت: قيمت نفت در پيش نويس هاي اوليه دولت لايحه بودجه 95 حدود 42دلار در هر بشکه و قيمت دلار هم در حدود 3هزار تومان پيش بيني شده بود و فکر مي‌کنم در تصويب نهايي دولت هم همين اعداد باشد؛ اگرچه با روند کاهش قيمت جهاني نفت بايد به اين موضوع محتاطانه بپردازيم.

تاجگردن گفت: دولت فعلا براي قيمت نفت در بودجه عددي در حدود 42 دلار هر بشکه را در نظر دارد؛ درست است که 42 دلار با قيمت ميانگين نفت در سال جاري همخواني دارد، ولي تعيين اين عدد خطرناک و حاشيه ريسک خيلي بالايي خواهد داشت.

وي در پاسخ به اين سوال که دولت بودجه انبساطي براي سال 95 تدوين خواهد کرد، ارزيابي تان چيست، بيان کرد: نمي توان گفت بودجه 95 انبساطي است.به نظر من دولت چه الان و چه در برنامه ششم تلاش کند که هزينه و مخارج خود را براساس ميانگين 2، 3 ساله گذشته تنظيم کند، که اين موضوع براي بلند مدت به نفع کشور است.

رئيس کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکيد بر اينکه هم اکنون يک ميليون بشکه نفت صادر ميکنيم، بيان کرد: 54 درصد صادرات نفت سهم دولت است که ضرب در يک عدد مي‌شود و اين هزينه و خرج دولت بود که بايد درآمد و مخارج را با هم تنظيم کنند.


 خبر 

 جزئيات لغو 30 روزه تحريم نفت

معاون وزير نفت با اشاره به لغو تحريم‌هاي نفتي ايران تا پايان دي ماه، اعلام کرد: با لغو تحريم‌ها پيش بيني مي‌شود تا 6 ماه آينده فعاليت شرکت‌هاي حفاري ايران چند برابر شود.

به گزارش مهر، اميرحسين زماني‌نيا درباره آخرين وضعيت لغو تحريم هاي نفتي ايران، گفت: گام هاي کليدي براي اجرايي شدن برجام برداشته شده و پيش بيني مي‌شود که تا پايان دي ماه 1394 برجام اجرايي شود و دليل آن حضور نمايندگان شرکت‌هاي مختلف نفتي خارجي در تهران، براي همکاري با ايران است.

معاون امور بين‌الملل و بازرگاني وزارت نفت با اعلام اينکه با لغو تحريم‌ها پيش بيني مي شود تا 6 ماه آينده فعاليت شرکت‌هاي حفاري ايران به ويژه شرکت ملي حفاري ايران چند برابر شود، تصريح کرد: بر اين اساس بايد به منظور افزايش فعاليت‌هاي اجرايي در سطح صنعت نفت از هم اکنون برنامه ريزي و اقدام کنيم.

اين مقام مسئول با بيان اين که در دوره تحريم، شرکت ملي حفاري ايران به صورت تصاعدي در بخش‌هاي علمي و فني رشد کرده است، بيان کرد: اميدواريم پس از برجام اين رشد تصاعدي با شرکت‌هاي صاحب فناوري مدرن در جهان ادامه يابد.

زماني نيا با تاکيد بر اينکه هم اکنون در برخي شهرک‌هاي صنعتي اهواز قطعات نفت و گاز توليد مي شود و اين مهم نشان از استقلال صنعت نفت و حفاري ايران دارد، تاکيد کرد: همکاري شرکت‌هاي نفت و حفاري با شرکت‌هاي خارجي سبب توانمندسازي بخش خصوصي و توسعه فعاليت در حوزه نفت و حفاري است.

معاون وزير نفت افزود: امروز در موقعيتي قرار گرفته‌ايم که براي شرکت‌هايي که قصد همکاري با ايران را دارند، حق انتخاب داريم و در خصوص ارتباط با آنها ملاحظات سياسي را در نظر نخواهيم گرفت بلکه مسائل تجاري و فني آنها براي همکاري در اين صنعت مدنظر است.

اين مقام مسئول در پايان خاطرنشان کرد: عمليات نفت به حيات و توسعه زيربنايي کشور بستگي دارد و نبايد آن را با مباحث سياسي درآميخت بلکه بايد ملاحظات مربوط به توانمندسازي صنعت نفت براي همکاري با شرکت‌هاي مختلف جهان در نظر گرفته شود.

کاهش 5 تا 15 دلاري قيمت نفت با لغو تحريم ايران

آژانس بين المللي انرژي اعلام کرد بازگشت نفت ايران به بازار در سال آينده ميلادي مي تواند قيمت نفت را 5 تا 15 دلار کاهش دهد و روند افت قيمت ها را تشديد کند.

به گزارش تسنيم، آژانس بين المللي انرژي مي گويد، بازگشت نفت ايران به بازار در سال آينده ميلادي مي تواند قيمت نفت را 5 تا 15 دلار کاهش دهد و روند افت قيمت ها را تشديد کند.

ايران که چهارمين ذخاير بزرگ نفت جهان را در اختيار دارد، انتظار دارد سال آينده پس از لغو تحريم ها روزانه يک ميليون بشکه نفت بيشتر روانه بازار کند. اين کشور اخيرا بيش از 70 پروژه انرژي اي را که در حال برنامه ريزي آنهاست به شرکت هاي نفتي غربي عرضه کرده است.

صندوق بين المللي پول اين هفته در گزارشي اعلام کرد، در حالي که احتمالا بازار برخي از تاثيرات افزايش صادرات نفت ايران را در خود هضم کرده، اما به محض اينکه توليد نفت جمهوري اسلامي ايران به صورت واقعي شروع به افزايش کند، ممکن است قيمت نفت کاهش بيشتري پيدا کند.

آژانس بين المللي انرژي نيز در گزارش خود از بازار نفت در اوايل ماه جاري از افزايش صادرات نفت ايران به عنوان يکي از عواملي ياد کرد که موجب شد اين آژانس پيش بيني کند حجم ذخاير جهاني نفت در سال آينده 300 ميليون بشکه افزايش خواهد يافت. صادرات نفت ايران از سال 2011 به اين طرف به دليل تشديد تحريم هاي غرب، حدود يک ميليون بشکه کاهش يافته است. ايران 36 ميليون بشکه از نفت توليد شده خود را در دريا و روي تانکرها ذخيره کرده است.

صندوق بين المللي پول اعلام کرده: «هرچند ممکن است بخشي از اين تاثير قبلا در بازارها تقليل يافته باشد، اما ممکن است وقتي صادرات نفت ايران افزايش مي يابد، کاهش بيشتر (قيمت نفت) محقق شود.»

صندوق بين المللي پول همچنين گفته، واکنش بازار نفت به بازگشت ايران تا حد زيادي بستگي به عملکرد اوپک خواهد داشت. اوپک اوايل ماه جاري ميلادي تلويحا اعلام کرد که آماده کاهش توليد براي حمايت از قيمت ها نيست و تحليلگران نيز انتظار ندارند که اين سازمان با کاهش توليد براي نفت ايران جا باز کند.

تحويل زمين سه پالايشگاه 60 هزار بشکه اي ميعانات گازي تا پايان سال

مديرعامل شرکت زيرساخت فراگير پالايشي سيراف با اشاره به پيشرفت فيزيکي 70 و 30 درصدي عمليات خاکبرداري به ترتيب در بخش غربي و شرقي پروژه فراگير پالايشي سيراف گفت: تلاش مي کنيم تا پيش از پايان امسال زمين سه پالايشگاه از هشت پالايشگاه طرح پالايشي سيراف را آماده و تحويل سرمايه گذاران اين پروژه دهيم.

عليرضا صادق آبادي در گفتگو با شانا، با بيان اين که هم اکنون در بخشهاي شرقي و غربي سايت پروژه پالايشگاهي سيراف بيش از 350 دستگاه خودرو سنگين به صورت شبانه روزي مشغول فعاليت هستند، گفت: براساس برنامه ريزي صورت گرفته تا پايان امسال زمين سه پالايشگاه و تا اواخر خردادماه سال آينده زمين پنج پالايشگاه ديگر را به سرمايه گذاران اين طرحها تحويل دهيم. وي با اشاره به امضاي قراردادهاي خريد ليسانسهاي واحدهاي يوتيليتي و فرآورشي با شرکتهاي معتبر خارجي در مدت زمان کوتاه گفت: هم اکنون اين قراردادها نافذ و وارد مرحله اجرايي شده است. مديرعامل شرکت زيرساخت فراگير پالايشي سيراف افزود: اجراي عمليات محوطه سازي و فنس کشي، ايجاد گيتهاي بازرسي و انتخاب پيمانکار براي 10 بسته يي پي سي پروژه از جمله کارهاي برنامه ريزي شده براي سال آينده در اين پروژه خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي