جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5171


قانونگذاران آمريکا خواستار برداشت پول از سرمايه مسدود شده بانک مرکزي ايران شدند


تحويل سامانه اس 300 به ايران از ژانويه
آموزش 80 متخصص ايراني براي استفاده از اس 300

خبر


بهره برداري از بيمارستان 64 تختخوابي شهرستان نيکشهر


بابانوئل كنار آکواريوم در مسکو


سرمقاله

رئيس هيأت نظارت بر انتخابات تهران تشريح کرد:
زمان و نحوه بررسي صلاحيت‌ و اعتراض‌ داوطلبان نمايندگي «خبرگان» و «مجلس»


اتحاديه عرب خواستار خروج فوري و بدون قيد و شرط نيروهاي ترکيه از عراق شد


نخستين گزينه براي جانشيني "بان کي مون" مشخص شد


پوتين :روسيه طي 20 سال 12 رآکتور هسته اي در هند مي سازد


خزانه داري آمريکا:تحريم هاي هسته اي عليه ايران را برخواهيم داشت


اختلافات ميان ارتش عراق و کارشناسان آمريکايي دليل تاخير در آزادي رمادي


عربستان ميليون‌ها دلار سلاح روسي براي تروريست‌هاي سوري و يمني خريده است

منابع آگاه اطلاعاتي در کره جنوبي مدعي شدند؛
کره شمالي توان توليد 8 بمب هسته‌اي را دارد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


 قانونگذاران آمريکا خواستار برداشت پول از سرمايه مسدود شده بانک مرکزي ايران شدند 

 مجلس نمايندگان آمريکا در ادامه اقدامات خصمانه خود عليه ايران از ديوان عالي اين کشور خواست تا با برداشت پول از دارايي‌هاي مسدود شده ايران به بهانه قربانيان تروريسم موافقت کند.به گزارش شبکه خبري بلومبرگ، جمعي از اعضاي مجلس نمايندگان آمريکا با تهيه يک سند حقوقي- مشاوره اي در حال انجام اقداماتي براي پرداخت غرامت از محل دارايي‌هاي مسدود شده بانک مرکزي ايران به کساني هستند که واشنگتن آن‌ها را قربانيان تروريسم ايران مي خواند.

گروه مشاور حقوقي فراحزبي در مجلس نمايندگان آمريکا که هيئتي متشکل از رئيس مجلس نمايندگان و رهبران حزب اکثريت و اقليت است اين سند را ارائه کرده است و 226 قانونگذار از هر دو حزب جمهوري خواه و دموکرات تاکنون آن را به امضا رسانده اند.

آن‌ها با امضاي اين سند از ديوان عالي آمريکا خواسته‌اند تا فرجام خواهي بانک مرکزي ايران در پرونده برداشت 1/75 ميليون دلاري از دارايي‌هاي مسدود شده اش را رد کند و راي به پرداخت اين مبلغ به کساني دهد که آمريکا مدعي است قربانيان تروريسم ايران هستند. بر اساس اين گزارش، در اين پرونده واشنگتن ايران را متهم به دست داشتن در بمب‌گذاري سال 1983 در بيروت و بمب‌گذاري در برج هاي خبر در سال 1996در عربستان کرده است. بانک مرکزي در صورت حکم دادگاه بايد به بيش از 1300 شاکي آمريکايي غرامت پرداخت کند که برخي از آن‌ها نجات يافتگان اين بمب‌گذاري‌ها و برخي ديگر خانواده هاي قربانيان هستند.

ايران هيچ گاه اين اتهامات را نپذيرفته و هرگونه دخالت در اين حوادث را قويا رد کرده است. اما بازماندگان و خانواده هاي قربانيان ، در سال 2008 پس از آنکه دريافتند حدود دو ميليارد دلار از سرمايه بانک مرکزي ايران در حساب‌هاي سيستمي بانک در نيويورک ذخيره شده است ، دست به شکايت عليه اين بانک زدند و خواستار غرامت شدند. اين پرونده هم اکنون وارد ديوان عالي آمريکا شده است.


 تحويل سامانه اس 300 به ايران از ژانويه 
 آموزش 80 متخصص ايراني براي استفاده از اس 300

 
خبرگزاري تاس به نقل از يک منبع آگاه روس از آغاز تحويل سامانه‌هاي دفاعي اس 300 به ايران در ماه ژانويه خبر داد.

به گزارش خبرگزاري تاس، يک منبع در سيتسم همکاري فني و نظامي روسيه گفت که تحويل اولين سامانه دفاعي موشکي اس 300 به ايران از ابتداي سال آينده ميلادي ، يعني در ماه ژانويه آغاز خواهد شد و در ماه فوريه ( يک ماه بعد) تکميل مي‌شود . ايران دومين سامانه را در ماه اوت يا سپتامر 2016 تحويل خواهد گرفت.

اين منبع روس افزود: مسکو به تعهدات خود براي تامين و انتقال سامانه اس 300 پي ام يو 2 به ايران پايبند خواهد بود.

وي همچنين گفت:‌ حدود 80 متخصص ايراني براي استفاده از سامانه دفاعي موشکي اس 300 در آکادمي هوا- فضاي موژيسکي آموزش داده خواهند شد. اين متخصصان ايراني آموزش خود را از ژانويه 2016 آغاز خواهند کرد که چهار ماه به طول خواهد انجاميد. اين منبع نظامي روس تصريح کرد: اين اقدام بخشي از قرارداد است و هزينه هاي آموزش در اين قرارداد پيش بيني شده است. متخصصان ايراني پس از آن در ماه مه به خانه باز خواهند گشت.

به گفته اين منبع آگاه بر اساس قراردادي که ميان تهران و مسکو در سپتامبر سال 2015 به امضا رسيد، اولين سامانه اس 300 براي انجام مراحل تست و آزمايش فورا به منطقه کاپوسيتن يار منتقل شد و در حال حاضر اولين آزمايش آن رو به پايان است و منتظر تائيد نهايي و مجوزهاي لازم است.

بر اساس اين گزارش، اولين سامانه دفاعي موشکي اس 300 به بندري در سواحل درياي خزر منتقل و از طريق دريايي به ايران تحويل داده خواهد شد.


 خبر 

 رئيس ستاد انتخابات کشور خبر داد:

ثبت‌نام 10 هزار و 834 نفر تا عصر هفتمين روز نام‌نويسي انتخابات مجلس

رئيس ستاد انتخابات کشور آخرين آمار ثبت‌نام هاي انتخابات مجلس شوراي اسلامي را اعلام کرد.به گزارش ايسنا، محمد حسين مقيمي در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تا ساعت 16 روز جمعه ، 10هزار و 834 نفر براي انتخابات مجلس نامنويسي کرده‌اند.

وي همچنين افزود:‌ از اين تعداد 1067 نفر زن هستند .

منابع خبري گزارش دادند:

توافق دولت سوريه و داعش براي خروج اعضاي اين گروه تروريستي از جنوب دمشق

وزارت آشتي ملي سوريه اعلام کرد که دولت اين کشور با گروه تروريستي داعش درباره خروج عناصر اين گروه به همراه خانواده هايشان از مناطق جنوب دمشق به استان رقه درشمال اين کشور ، به توافق رسيده است.خبرنگار روسيا اليوم گزارش داد که برخي منابع آگاه در وزارت آشتي ملي سوريه از دست يابي به توافقي ميان دولت سوريه و گروه تروريستي داعش براي خروج اعضاي اين گروه به همراه خانواده هايشان از جنوب دمشق به سمت استان رقه خبر داده اند.

بر اساس اين توافق، قرار است 4 هزار عضو اين گروه تروريستي و خانواده هايشان مناطق «القدم» و «الحجرالاسود» در جنوب دمشق را ترک کنند و وارد استان رقه شوند.روسيا اليوم افزود: بنا بر اين توافق، مناطقي که تروريست ها آن ها را در جنوب دمشق تخليه مي کنند، به کنترل نيروهاي ارتش سوريه در خواهد آمد.

منبعي ديگر در وزارت آشتي ملي سوريه نيز اعلام کرد گروه تروريستي داعش در حال فراهم کردن مقدمات لازم براي انتقال هزاران تن از عناصر خود به شهر رقه است.

اين منبع که اشاره اي به نامش نشده است، به خبرگزاري روسي «اسپوتنيک» گفت: انتظار مي رود طبق اين توافق عمليات انتقال تروريست ها به زودي و طي ساعات آينده آغاز شود.

وي تصريح کرد: مرحله دوم عمليات خروج ترويست ها آغاز خواهد شد که بر اساس آن قرار است 5 هزار تن از اعضاي داعش که اکنون در يرموک (اردوگاه آوارگان فلسطيني در سوريه) حضور دارند به همراه خانواده هاي خود وارد شهر رقه شوند که مقر اصلي اين گروهک به شمار مي رود.

بر اساس اين گزارش اين توافق ميان سرکرده هاي داعش و دولت سوريه با ميانجي گري يک طرف سوم که نخواست نامش فاش شود، انجام شده است. بنا بر آنچه در اين توافق آمده است، حق حفظ سلاح هاي شخصي براي تروريست ها محفوظ است، اما همه سلاح هاي سنگين آنها در جنوب دمشق بر اساس اين توافق منهدم خواهد شد.


  بهره برداري از بيمارستان 64 تختخوابي شهرستان نيکشهر  


 بابانوئل كنار آکواريوم در مسکو  


 سرمقاله 

 بارمشكلات كشور بردوش صنعت

حميدرضاعسگري

آنچه تاكنون موجب پيشتازي كشورهاي توسعه يافته نسبت به ساير كشورها شده، برتري در دانش و تكنولوژي در عرصه صنعت و توليد بوده است. به گونه اي كه اين پيشتازي به حالتي انحصاري مبدل شده و از آن به عنوان تكنولوژي امنيتي ياد مي شود كه حاضر نيستند به راحتي دراختيار ديگر كشورها بگذارند.

لذا بحث توليد و صنعت دراولويت اصلي برنامه‌هاي استراتژيك كشورهاي درحال توسعه جاي گرفته است. كشورما نيز بر روي كاغذ و در دل سندها و چشم اندازهاي توسعه اين اولويت را لحاظ و هدف گذاري كرده است . اما به رغم رشد چشم گير درعرصه‌هاي مختلف علمي، هنوز نتوانسته ايم بخش توليد و صنعت را با دستاوردهاي علمي خود به روز كنيم.

علت اين امر، بي اهميتي به زيرساخت‌ها و پايه‌هاي توليد دركشورمان مي باشد. درطي چندسال گذشته سنگين ترين فشارها و ضربات داخلي و خارجي براين بخش بوده و عملا آن را از پاي درآورده است. به هيچ عنوان سياه نمايي نيست، بلكه واقعيتي است كه بايد امروز آن را به دولت هشدار داد كه صنعت كشور رمقي براي حركت ندارد و اجباراً به سمت تعطيلي و ركود كشيده شده است.

شايد درميان جامعه اينطور القا شده باشد كه وضعيت نامساعد توليد دركشورمان به سبب تحريم ها و فشارهاي خارجي است، كه البته بخشي از اين گزاره صحيح مي‌باشد. اما درمقابل اجحاف و بي توجهي‌هاي داخلي كه به صنعت وكارخانجات توليدي شده، قطره درمقابل درياست!.

تاهمين امروز بسياري از صنعتگران كوچك و بزرگ كشور واحدهاي توليدي خود را تعطيل كرده يا ورشكست شده و مجبور به تغيير كاربري يا فروش امكانات خود شده اند. متوليان جديد وزارت صنعت بايد نسبت به كاستي و بي مهري‌هاي به وجودآمده توجهي خاص داشته باشند چون تن بي جان صنعت با مسكن و اقدامات سطحي احيا شدني نيست!

مشكل تراشي‌ها و ايجاد مانع برسر راه توليدكنندگان بخش خصوصي باعث شده تا ميل به امر كارآفريني دراين حوزه از بين برود. عواملي همچون بستن ماليات‌هاي سنگين برواحدهاي توليدي، تحميل‌ هزينه‌هاي بي مورد ازسوي نهادهاي شهري، درگيري مداوم ميان نهادهاي اداري مختلف با كارخانجات صنعتي، و...از جمله معضلات جدي اين بخش مي باشد.

درتمام دنيا از بخش صنعت به عنوان مولد درآمد و موتور محرك پيشرفت، حمايتي همه جانبه صورت مي گيرد. اما متاسفانه دركشوما اهميتي به اين داده نمي‌شود كه يك كارخانه صنعتي به دليل بدهي بانكي يا عدم حمايت‌هاي دولتي تعطيل شده و صاحب آن سرمايه خود را در بخش مسكن، بازارطلا و ارز يا خارج از كشور به كار گرفته است!.

بخش صنعت چه دربخش صادرات و چه در زمينه واردات به يك پل ارتباطي و حامي براي دسترسي به خارج از كشور احتياج دارد، كه نقش اين پل برعهده بانك‌ها و نهادهاي دولتي مي باشد. درحال حاضربانك‌ها به عنوان حاميان اصلي توليد و صنعت درتمام دنيا شناخته شده‌اند. 

اما دركشور ما نقش بانك به بنگاه‌هاي اقتصادي و به عبارتي پول فروشي تبديل شده است! توليدكننده و صنعت گر داخلي به سبب عدم توانايي تامين هزينه‌هاي سنگين توليد كه درطي اين چند سال رشدي نجومي داشته مجبور مي شود كه به سراغ اين بانك‌ها برود و وام بگيرد. به اميد اينكه بتواند اجناس توليدي يا مورد نياز خود را صادر يا وارد كند، و به موقع درسررسيد مقرر وام خود را تسويه كند. غافل از آنكه هيچ هماهنگي ميان بخش‌هاي مختلف تجارت خارجي وجود ندارد و بانك‌ها هم چشم به سودهاي كلان وام‌هاي خود بسته‌اند! آيا درچنين شرايطي توليدكننده تمايلي به ادامه يا گسترش فعاليت خواهد داشت؟

اينجاست كه راهكارهاي كذايي خود را نمايان مي سازد: "واردات از چين و واسطه گري". امروز به سبب ايجاد شرايط سخت توليد دركشورمان سرمايه گذاران وحتي توليدكنندگان قديمي كشور محصولات خود را به كشور چين سفارش مي‌دهند و بدون دردسرهاي پيشين و درگيري‌هاي بوركراسي(ماليات، دارايي، شهرداري، گمرك، بانك‌ها، محيط زيست،و...)، همان اجناسي كه تا چندي پيش درداخل به دست نيروي انساني داخلي توليد مي‌شد، را وارد مي كنند و از واسطه گري خود سودي كلان مي برند.

شايد اين امر به لحاظ صرفه اقتصادي براي شخص سرمايه گذارمفيد باشد اما درحقيقت به منزله خشكاندن ريشه صنعت و توليد مي‌باشد كه كشور را دچار آفت وابستگي و مصرف‌گرايي مي كند.

آنچه گفته شد پهن كردن بساط نااميدي نسبت به بخش صنعت و توليد كشور نبود، چون پتانسيل عظيمي در دل اين كشور نهاده شده كه صرفاً نيازمند مديريت و توجه براي شكوفايي مي باشد. لذا از متوليان بخش توليد و صنعت انتظار مي رود بجاي جانبداري‌ها و حمايت‌هاي جهت دار، با درايت و حمايت هدفمند، جاني دوباره به تن بي جان، صنعت گران و توليدكنندگان كشورمان ببخشند تا موجبات رشد و توسعه همه جانبه كشور درعرصه‌هاي اقتصادي و فناوري ميسر گردد.


 رئيس هيأت نظارت بر انتخابات تهران تشريح کرد:
 زمان و نحوه بررسي صلاحيت‌ و اعتراض‌ داوطلبان نمايندگي «خبرگان» و «مجلس» 

 
رئيس هيأت نظارت بر انتخابات تهران گفت:‌ احراز صلاحيت‌ها درباره انتخابات مجلس خبرگان تنها در شوراي نگهبان انجام خواهد شد.به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين سيد عبدالوهاب ميراشرفي در جريان بازديد از ستاد انتخابات فرمانداري تهران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پرونده ثبت‌نام از داوطلبان مجلس خبرگان بسته شده است و احراز صلاحيت‌ها در اين خصوص تنها در شوراي نگهبان انجام خواهد شد.

وي درباره انتخابات مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: بعد از اينکه ثبت‌نام مجلس به پايان برسد کار بررسي صلاحيت داوطلبان در تمامي حوزه‌ها به ويژه در حوزه داوطلبي تهران، ري، شميرانات،‌ اسلامشهر و پرديس از امروزبه مدت 10 روز آغاز مي‌شود و در اين مدت بررسي صلاحيت‌ها انجام خواهد شد.

ميراشرفي ادامه داد: زماني که بررسي صلاحيت‌ها به پايان رسيد فرمانداري‌هاي حوزه‌هاي انتخابيه نظر خود را به داوطلبان به ويژه کساني که صلاحيت‌شان مورد تائيد قرار نگرفته است طبق قانون اعلام خواهند کرد و آنهايي که صلاحيت شان احراز نشده است طبق قانون، 4 روز فرصت دارند شکايت خود را به هيأت نظارت بر انتخابات استان تهران ارائه دهند و شکايت آن‌ها پيگيري خواهد شد.

وي همچنين خاطر نشان کرد: در هيأت نظارت بر انتخابات يک هفته فرصت وجود دارد تا شکايت‌ها بررسي شود و مجددا با هماهنگي هيأت مرکزي نظارت بر انتخابات نظرات در اين مورد از طريق فرمانداري‌ها و بخشداري به داوطلباني که صلاحيت شان مورد تائيد قرار نگرفته است اعلام مي‌شود.رئيس هيأت نظارت بر انتخابات اضافه کرد: کساني که در اين مرحله نيز صلاحيت شان تائيد نشود فرصت دارند به شوراي نگهبان شکايت کنند و در نهايت شوراي نگهبان نظر خود را اعلام خواهد کرد.

وي درباره زمان اعلام اسامي نهايي عنوان کرد: پس از طي اين مراحل اسامي به صورت رسمي به شوراي نگهبان اعلام خواهد شد و پس از طرح شکايات و بررسي آن در اين شورا تمامي اسامي به صورت رسمي از طريق فرمانداري‌ها و هيأت‌هاي اجرايي اعلام مي‌شود.ميراشرفي در پايان گفت:‌ اعضاي کميته‌هاي نظارتي در استان پنج نفر و درشهرستان‌ها سه نفر هستند. البته طبيعتا افراد ديگري هم در امر انتخابات همکاري خواهند کرد.


 اتحاديه عرب خواستار خروج فوري و بدون قيد و شرط نيروهاي ترکيه از عراق شد 

 
اتحاديه عرب با صدور بيانيه‌اي از ترکيه خواست تا هرچه سريع‌تر نيروهاي خود را بدون هيچ قيد و شرطي از عراق خارج کند و اين اقدام را بار ديگر نه تنها در عراق در هيچ کشور عربي ديگري تکرار نکند.به گزارش شبکه الجزيره، نشست وزراي خارجه اتحاديه عرب که در مقر اين اتحاديه در قاهره برگزار شد با صدور بيانيه‌اي به کار خود پايان داد که در آن ورود نيروهاي نظامي ترکيه به خاک عراق "تهديدي براي امنيت ملي اعراب" به حساب آمده است و از آنکارا خواسته شده تا هرچه سريعتر نيروهاي خود را از شمال عراق خارج کند.

وزراي خارجه اتحاديه عرب تاکيد کردند که ورود نيروهاي ترکيه‌اي نقض حاکميت ملي عراق است و بايد علاوه بر خارج کردن نيروهاي خود از اين کشور عربي در آينده نيز هيچ گاه چنين اقدامي را تکرار نکند "حال آنکه بهانه و دليل براي انجام اين کار هر چيزي که مي‌خواهد باشد."ابراهيم جعفري،‌ وزير خارجه عراق پس از اين نشست گفت: پيروزي بسيار بزرگي در زمينه وحدت جهان عرب درمقابل ترکيه به دست آورديم. عراق هرگونه نقض حاکميت خود از سوي ترکيه را محکوم مي‌کند و اين موضع بغداد درباره هر کشور عربي يا ديگر کشورها در سطح جهان نيز صدق مي‌کند.وي گفت: ما خواهان ادامه روابط خوب با ترکيه هستيم و پس از خروج نيروهاي آنکارا فصل جديدي از روابط ما آغاز خواهد شد. اما اگر آنکارا همچنان به اقدامات خود ادامه دهد ما نيز از ابزارهاي خود استفاده مي‌کنيم.


 نخستين گزينه براي جانشيني "بان کي مون" مشخص شد  

 
رويترز: رئيس جمهور سابق اسلووني خود را براي دبير کلي سازمان ملل متحد نامزد کرد."دانيلو ترک " رئيس جمهور سابق اسلووني خود را به عنوان نامزد دبير کلي سازمان ملل متحد و جانشيني بان کي مون معرفي کرد. بان کي مون دبير کل فعلي و وزير خارجه سابق کره جنوبي قرار است در پايان سال 2016 پس از دو دوره پنج ساله از اين سمت کناره گيري کند.اين پست به طور دوره اي بين مناطق تقسيم مي شود و اروپاي شرقي منطقه بعدي در اين ليست است.

هفته پيش سامانتا پاور سفير آمريکا و رئيس دوره اي شوراي امنيت و "موگنس ليکه توفت" رئيس دانمارکي مجمع عمومي سازمان ملل از کشورهاي عضو اين سازمان خواسته بودند، جستجو براي يافتن جانشين بان کي مون را آغاز کنند. مقامات سازمان ملل مي گويند که آنها اميدوارند فهرست نامزدها تا ماه مارس تکميل شود.


 پوتين :روسيه طي 20 سال 12 رآکتور هسته اي در هند مي سازد 

 
روسيا اليوم: رييس جمهوري روسيه با تاکيد بر نزديکي مواضع مسکو و دهلي نو در مورد اکثر مسائل منطقه اي، گفت کشورش طي 20 سال آينده 12 رآکتور هسته اي در هند مي سازد. پوتين در نشست مطبوعاتي مشترک با ناريندا مودي نخست وزير هند افزود: هند و روسيه از ايجاد ائتلاف گسترده عليه تروريسم براي مبارزه با داعش بر اساس قوانين بين المللي و تحت نظارت سازمان ملل حمايت مي کنند و اين موضوع به طور کلي به نفع جامعه بين الملل است. وي افزود: روسيه و هند از حل و فصل سياسي در سوريه و آشتي ملي در افغانستان حمايت مي کنند. پوتين در عين حال از احداث 12 رآکتور هسته اي براي هند طي 20 سال آينده خبر داد. از سوي ديگر نخست وزير هند تاکيد کرد: در تعدادي از پروژه هاي دفاعي با روسيه پيشرفت هايي حاصل کرديم و اين باعث تقويت همکاري دو طرفه مي شود. مودي همچنين از رييس جمهوري روسيه خواست به هند سفر کند. وي گفت: در سال جاري دو بار توفيق سفر به روسيه را داشتم و انتظار دارم رييس جمهور پوتين نيز سال آينده دو بار به هند سفر کند.


 خزانه داري آمريکا:تحريم هاي هسته اي عليه ايران را برخواهيم داشت 

 
فاکس نيوز: « جک لو» وزير خزانه داري آمريکا اعلام کرد که بر اساس توافق هسته اي ميان ايران و گروه 1+5 و تعهدات طرفين، تحريم هاي هسته اي عليه ايران را برخواهيم داشت.وزير خزانه داري آمريکا در تازه ترين اظهارات درمورد برداشته شدن تحريم هاي هسته اي عليه ايران در مصاحبه با شبکه خبري آمريکايي فاکس نيوز اين مطالب را بيان کرد و در عين حال مدعي شد که البته بخشي از چانه زني ها را براي خود نگاه خواهيم داشت. جک لو در عين حال گفت که تحريم هاي غير هسته‌اي عليه ايران باقي مي ماند.

بر اساس توافق هسته اي ميان ايران و گروه 1+5 در 23 تير 1394(14 ژوييه 2015) قرار است تحريم هاي هسته اي عليه جمهوري اسلامي ايران همزمان با انجام تعهدات از سوي تهران برداشته شود.وزير خزانه داري آمريکا در بخش ديگري از اين مصاحبه درمورد مسدود کردن منابع مالي گروه تروريستي تکفيري داعش سخن گفت.


 اختلافات ميان ارتش عراق و کارشناسان آمريکايي دليل تاخير در آزادي رمادي 

 در حالي که مسئولان عراقي بر آزادي فوري شهر رمادي از کنترل داعش تاکيد داشتند، برخي ديگر از مسئولان از وجود "مشکلات بزرگ" در اين راه که با بروز اختلافات ميان ارتش عراقو مشاوران آمريکايي آغاز شده، خبر داده‌اند.

به گزارش سايت شبکه الجزيره، يک منبع امنيتي آگاه عراقي از وجود اختلاف ميان فرماندهان نظامي عراق و مشاوران آمريکايي ناظر بر عمليات آزادسازي رمادي که صبح روز دوشنبه آغاز شده، خبر داد.

منبع مذکور اظهار داشت: تصميم براي آغاز عمليات و روش اجراي آن اقدامي اشتباه و بدون آمادگي قبلي که از سوي عثمان الفانمي، رئيس ستاد ارتش عراق اتخاذ شد و نزديک به هفتاد کشته به نيروهاي امنيتي عراق تحميل کرد.

الغانمي پيشتر در کنفرانسي مطبوعاتي اعلام کرده بود که نيروهاي عراقي قصد دارند عمليات بازپس گيري رمادي را روز سه شنبه آغاز کنند. وي تاکيد کرده بود، ارتش در اين عمليات تلاش مي‌کند در راستاي بازپس گيري کامل رمادي، خود را به مرکز شهر برساند.


 عربستان ميليون‌ها دلار سلاح روسي براي تروريست‌هاي سوري و يمني خريده است 

 بلغارستان اخيرا اعلام کرده عربستان و امارات در دو سال گذشته مقادير زيادي اسلحه و مهمات ساخت شوروي از بلغارستان خريداري کرده‌اند؛ سلاح‌هايي که بيشتر آنها در اختيار گروه‌هاي تروريستي در سوريه و يمن قرار گرفته است. به گزارش سايت ميدل ايست آي، گزارش سالانه درباره صادرات صنايع دفاعي بلغارستان نشان مي‌دهد، دولت بلغارستان با فروش مهمات و تجهيزات نظامي به ارزش 92.7 ميليون دلار در سال گذشته به عربستان موافقت کرده است. دولت بلغارستان اعلام کرده که امسال مجوزهايي براي فروش اسلحه به دولت امارات نيز صادر کرده است که مبلغ اين قرارداد فاش نشده است. تحليلگران بر اين باورند که غير ممکن است عربستان يا امارات براي نيروهاي خود که از سلاح‌هاي مدرن غربي استفاده مي‌کنند،‌ اسلحه و مهمات ساخت شوروي خريداري کرده باشند و بر اين اساس احتمال بيشتري وجود دارد که اين مهمات و تجهيزات براي گروه‌هاي بومي مسلحي که در سوريه و يمن مي‌جنگند، و عمدتا از سلاح‌هاي قديمي روسي استفاده مي‌کنند، خريداري شده باشد.


 منابع آگاه اطلاعاتي در کره جنوبي مدعي شدند؛
  کره شمالي توان توليد 8 بمب هسته‌اي را دارد 

برخي منابع آگاه اطلاعاتي در کره جنوبي مدعي شدند کره شمالي ممکن است بتواند با پلوتونيوم در اختيار خود تعداد 8 بمب هسته اي توليد کند. به گزارش اسپوتنيک، منابع آگاه اطلاعاتي در کره جنوبي از توان کره شمالي براي توليد تسليحات هسته اي خبر دادند. اسپوتنيک به نقل از خبرگزاري يونهاپ در اين باره اعلام کرد: برخي منابع آگاه اطلاعاتي در کره شمالي مدعي شدند کره شمالي ممکن است بتواند با مقادير پلوتونيوم در اختيار خود، به توليد سلاح هسته اي مبادرت نمايد. مقامات سئول ادعا مي کنند، پيونگ يانگ با 40 کيلوگرم پلوتونيوم در اختيار مي تواند تعداد 8 بمب هسته اي توليد کند. اين در حاليست که کره شمالي در سال 2005 خود را يک قدرت هسته اي اعلام کرد و در سال هاي 2006، 2009 و 2013 نيز چند آزمايش هسته اي انجام داده بود. اين کشور در سال 2009 و در اقدامي اعتراضي آميز به رفتارهاي خصمانه آمريکا در قبال خود، از معاهده منع تکثير تسليحات هسته اي موسوم به «ان پي تي» خارج شد.


 يك نكته از هزاران 

 كمبودهاي درآمد نفت را مديريت كنيم

بودجه سال 95 نيز بنا برگفته مقامات دولت با كاهش اتكا بر درآمدهاي نفتي بسته شده و سعي بر آن است با افزايش درآمدهاي دولت از طريق مجاري ديگر اين توازن در بودجه برقرار گردد. در بودجه سال 94 بيشترين فشارها به سمت افزايش ماليات‌ها براي تأمين هزينه‌هاي جاري صورت گرفت و نتيجه آن نيز ركود سنگيني است كه بر اقتصاد كشور سايه انداخته است.

اگر قرار است در سال آينده نيز اين رويه ادامه يابد و بدون حمايت از توليد، صرفاً هزينه‌هاي اضافي بر صنعت و توليد كشور تحميل گردد، بايد منتظر ركودي شديدتر از وضع موجود بود كه نهايتاً منجر به خروج فعالان اقتصادي از چرخه توليد كشور خواهد شد. از دست دادن اين سرمايه‌ها ضربه سنگيني بر توان اقتصادي كشور است كه تبعات آن كمتر از تحريم‌ها نخواهد بود...


 ميز خبر 

 لاوروف: شرکت اسد در انتخابات سوريه ربطي به آمريکا ندارد

«سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه در حالي که مقامهاي آمريکايي در اظهارات مداخله جويانه بارها گفته اند که بشار اسد رئيس جمهوري قانوني سوريه حق شرکت در انتخابات رياست جمهوري اين کشور را ندارد، اعلام کرد: شرکت رئيس جمهوري سوريه در انتخابات هيچ ربطي به آمريکا ندارد. به گزارش ايرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسيه، لاوروف در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با «خالد بن محمد العطيه» وزير امور خارجه قطر گفت: در مورد سرنوشت حکومت سوريه و بشار اسد رئيس جمهوري اين کشور، فقط ملت سوريه مي تواند تصميم گيري کند. وزير امور خارجه روسيه بر موضع کشورش در مداخله نکردن در امور داخلي سوريه و خودداري و پرهيز بازيگران خارجي از چنين رويکردي تاکيد کرد و اين گونه رفتارها را مغاير با معيارهاي بين المللي خواند. لاوروف خاطرنشان کرد: اختلاف اصلي بين روسيه و قطر مربوط به مشروعيت حکومت سوريه است و مسکو بر لزوم حفظ حاکميت ملي، تماميت ارضي و حمايت از حقوق تمام شهروندان سوريه تاکيد دارد.

اردوغان: افغانستان تا هر وقت بخواهد نيروهاي ترکيه مي‌مانند

رجب طيب اردوغان با تاکيد بر اهميت نشست سه جانبه با مقامات اسلام آباد و کابل به خصوص در مبارزه عليه تروريسم، خواستار حمايت از افغانستان در دوران انتقالي شد. اردوغان در کنفرانس خبري با همتاي افغان خود پس از ديدار دو جانبه پشت درهاي بسته در ترکيه که برگزار شد، گفت: جامعه بين‌المللي نبايد اشتباه خود را در گذشته تکرار کرده و افغانستان را در دوران 10 ساله پيش رو، دوره انتقالي، تنها بگذارد. هم چنين آنها بايد حمايت خود را از پاکستان براي تضمين و توسعه امنيت حفظ کنند. به گزارش اورشليم پست، وي با اشاره به روابط نزديک ميان افغانستان و ترکيه اعلام کرد: سربازهاي ترکيه تا زمانيکه کابل بخواهد، به حضور خود در افغانستان ادامه مي‌دهند. اين سربازان براي تضمين دائمي صلح و ثبات در اين کشور حضور دارند.

200 شبه نظامي الشباب با داعش بيعت کردند

رييس پليس کنيا اعلام کرد، 200 شبه نظامي الشباب که از اين گروه شبه نظامي جدا شده‌اند با داعش اعلام بيعت کردند. به گزارش خبرگزاري آسوشتيدپرس، ژوزف بيونت، رييس پليس کنيا گفت، اين گروه متشکل از 200 شبه نظامي جدا شده از الشباب در مرز سومالي واقع در شمال کنيا فعال هستند و در دو هفته گذشته دست کم دو حمله انجام داده و باعث کشته شدن يک سرباز و دو غيرنظامي در شهر ماندرا شدند. وي افزود، تفرقه در الشباب چالشي ديگر براي نيروهاي امنيتي کنياست. در ميان آنهايي که به يک گروه حامي داعش پيوسته‌اند، مي‌توان به محمد کانو اشاره کرد که بخاطر حمله دوم آوريل در دانشگاه "گاريسا" در شرق اين کشور تحت تعقيب است؛‌ حمله‌اي که 148 کشته برجاي گذاشت.


 خبــــر 

 «نظارت استصوابي» حق‌الناس است

خطيب نماز جمعه تهران، با اشاره به در پيش بودن انتخابات خبرگان و مجلس و بيان اينکه «نظارت استصوابي» از مصاديق حق‌الناس است، گفت: قبل از انتخابات، خيلي حرف دارم که بزنم.به گزارش مهر، آيت‌الله احمد جنتي در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران با تبريک هفته وحدت به مسلمانان جهان و نيز سالروز تولد حضرت عيسي مسيح(ع) اظهار داشت: اميدوارم پيروان ايشان به دستورات اين پيامبر اولوالعزم عمل کنند و ايشان را الگوي خود قرار دهند و تاريخ زندگي او را ببينند و رأفت و رحمت او را داشته باشند.

وي افزود: اميدوارم پيروان ايشان به بيچاره‌ها کمک کنند و در هر سمتي و هر جايگاهي که هستند به کسي ظلم نکنند.وي همچنين با اشاره به موضوع بررسي صلاحيت داوطلبان انتخابات گفت: من نمي‌فهمم اين فرهنگ از کجا مي‌آيد که برخي‌ها مي‌گويند مردم بايد صلاحيتها را تعيين کنند؟ اين يعني قانون هيچ! قانون اساسي و قوانين عادي و شوراي نگهبان را کنار بگذاريم و در اختيار مردم قرار دهيم که تاييد صلاحيتها را انجام دهند.

امام جمعه تهران با بيان اينکه اين کار در هيچ جاي دنيا سابقه ندارد و در همه جا تشکيلاتي وجود دارد که صلاحيت نامزدها را بررسي مي‌کند، تصريح کرد: برخي‌ها هم انتظار دارند که همه را از دم تاييد صلاحيت کنيم، چرا که حق‌الناس است!

آيت‌الله جنتي با بيان اينکه برخي شياطين سخن مقام معظم رهبري درباره حق‌الناس بودن رأي مردم را ابزار قرار داده‌اند که همه بايد تاييد شوند، ادامه داد: پس اين قانوني که خود را ملتزم به آن دانسته‌ايد، چيست؟ حق را کسي دارد که شرايط ورود به مجلس را داشته باشد.

وي اظهار داشت: اين حق مردم است که انتظار دارند افراد خدمتگزار به مجلس بروند و کساني که اهل معامله و کارچاق‌کني هستند به صلاح اين مردم نيستند.دبير شوراي نگهبان تصريح کرد: حق‌الناس اين است که اجازه داده نشود چنين افرادي که به ضرر مردم کار مي‌کنند، به مجلس بروند؛ نظارت استصوابي، حق‌الناس است و مقام معظم رهبري هم فرمودند که نظارت استصوابي يکي از مصاديق والاي حق‌الناس است.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-4

انجمن بين المللي دانشگاه ها

شصت وپنجمين اجلاس هيأت مديره

17تا18 سپتامبر 2002- دانشگاه الاوال، شهر کِبِک،

تغييرات عملياتي پيشنهادشده

براي اينکه اجازه داده شودتمام اعضاي هيأت مديره پيرامون طرح کار پيشنهاد شده IAU بحث کنندويک بحث کاملي ازاولويت هاي موضوعي شناخته شده براي IAU داشته باشند، دبيرخانه اصلاحات زير را پيشنهاد مي دهد:

1. بحث طرح کارتوسط تمامي هيأت مديره-ازبين بردن کميته برنامه و فعاليت ها

پيشنهادشده است که کميته برنامه و فعاليتهاي موجود به نفع فرآيند خلاصه شده زيرکه اجازه ميدهدتمامي اعضاي هيأت مديره وکارکنانIAU حضورداشته ودربحث طرح کارشرکت کنند، از بين برود:

• بعداز ارائه اوليه طرح کارپيشنهادشده( سه شنبه بعدازظهر)، هيأت مديره به گروه هاي کاري تقسيم مي شود، که هريک از آنها مسئول تجزيه وتحليل وبحث عميق پيرامون آنچه که IAU ممکن است درسال بعدانجام دهد، ميگردد.

• در چهارشنبه صبح، هيأت مديره گزارشهاي اين گروه هاي کار را مي شنود وطرح کار پيشنهادشده در پرتو بحث درمورد هريک از آنها را نهايي وتصويب ميکند. از هيأت مديره خواسته ميشود تادرمورد وظايف قانوني وجاري دبيرخانه، آنطورکه درطرح کار ارائه شده اظهارنظر کرده وتصويب نمايد.

اين تغيير به هيچ وجه يک قضاوت درمورد کار با ارزش صورت گرفته توسط کميته برنامه و فعاليت ها، به رياست فلاويو فاوا در دوسال گذشته که به صورت خيلي تأثيرگذار انجام شده، نيست. بلکه اين بيشتريک تلاش براي افزايش مشارکت تمامي اعضاي هيأت مديره دربحث هاي مربوط به کارIAU است. از اعضاي قبلي کميته برنامه و فعاليتها خواسته خواهد شدتابه يکي از دوکميته باقيمانده هيأت يعني کميته مالي وکميته عضويت بپيوندند.اين دوکميته ازيک اختيارات محدودتري نسبت به طبيعت عملياتي برخوردارندوميتوانند همزمان جلسه بگذارند. گزارش ها و پيشنهادات آنها ادامه پيدا خواهدکرد تابه هيأت کامل مديره براي تصويب مثل گذشته ارائه شود.

به پيوست يک فهرست از اعضاي کميته هاي مالي وعضويت وجود دارد. توجه شود که براي هر کميته يک شخص معاون رئيس، معرفي شده است که در غيبت رئيس جلسه را اداره نمايد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي