جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5171


10 بيماري مولد بوي بد دائمي دهان

قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي:
پزشک خانواده به عنوان يک راهکار مناسب پذيرفته شد


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 10 بيماري مولد بوي بد دائمي دهان  

وقتي بوي بد دهان مزمن و هميشگي مي شود، بدون شک پاي مشکلي حاد در ميان است و ممکن است نشان دهنده يک بيماري نهفته باشد، بيماري که شما تا به حال متوجه آن نشده ايد.

به گزارش جام جم تبيان، همه از بوي بدن دهان گريزانند، اما اين مشکلي است که وجود دارد و ممکن است در يک برهه زماني، گريبان گير هر يک از ما بشود. معمولا بعد از بيدار شدن از خواب و يا بويژه بعد از خوردن غذاهاي سيردار، بوي بد دهان به سراغ شما خواهد آمد. اغلب اوقات حتي شستشوي دهان و يا مکيدن آب نبات نعنايي نيز افاقه نخواهد کرد.

وقتي بوي بد دهان مزمن و هميشگي مي شود، بدون شک پاي مسأله اي حاد در ميان است و احتمالا نشان دهنده پوسيدگي دندان ها مي باشد. نفس بدبو ممکن است نشان دهنده يک بيماري نهفته باشد، بيماري که شما تا به حال متوجه آن نشده ايد.

در ادامه به ده نوع بيماري که موجب بوي بد دهان مي شوند، اشاره مي کنيم:

عفونت مجاري تنفسي: اگر احيانا ويروس سرماخوردگي وارد بدن شما شده است، دقت کنيد که عدم معالجه صحيح اين بيماري، به مرور زمان منجر به شکل گيري برونشيت و سينوزيت مي شود. اگر بافت هاي سينوسي، شش ها و گلو متورم و عفوني شوند، امکان تجمع و تکثير را براي باکتري ها و مخاط هاي بودار فراهم مي سازند و در نتيجه منجر به بوي بد دهان مي شوند.

ديابت: مطالعات دانشمندان نشان مي دهد که ميان عدم تعادل قند خون و بوي بد مزمن دهان، ارتباط مستقيمي وجود دارد. وقتي نفس فردي، بويي اسيدي و بويي شبيه به ميوه مي دهد، پزشکان تشخيص بيماري اسيدوکتوز (افزايش شديد قند خون) را مي دهند. اين بيماري در ميان افراد ديابتي بسيار شايع است.

وقتي سطح انسولين خون نامتناسب و نامتعادل مي شود، بدن ناگهان کتون هاي اسيدي دفع مي کند. عدم معالجه صحيح اسيدوکتوز، ممکن است منجر به کماي ديابتي شود و حتي خطر مرگ را در پي داشته باشد.

چاقي مفرط: تحقيقات پزشکي نشان مي دهد که ميان بوي بد دهان و فرآيند چاقي، رابطه اي مستقيم وجود دارد، چون معمولا در چاقي مفرط، پاي رژيم هايي که حاوي پروتئين و مواد لبني بالايي هستند، در ميان است و اين مواد هم غلظت هاي اسيدهاي آمينه را به بالاترين حد خود مي رسانند و در نتيجه باکتري هاي بد بو در دهان افزايش مي يابند.

مصرف الکل: مصرف الکل، بدن را با کم آبي مواجه مي کند. به همين دليل معمولا روز بعد از مصرف، سردرد شديدي به سراغ فرد مي آيد. در حقيقت الکل مثل يک ماده ادرار آور عمل مي کند و آب بدن را خارج مي سازد و در نتيجه دهان، به شکل ناراحت کننده اي خشک و بد بو مي شود.

رفلاکس معده: مشکلات گوارشي و بيماري هاي معده، معمولا باعث بدبويي دهان مي شوند. در حقيقت مجموعه اي از مشکلات، از جمله ريفلاکس معده و رفلاکس دستگاه گوارش، امکان گوارش صحيح و کارآمد غذاها را از بين مي برند، در نتيجه مواد غذايي در معده باقي مي مانند و در همانجا تجزيه مي شوند. در نهايت فرد يا دچار سوء هاضمه مي شود، يا غذاي بلعيده شده را بالا مي آورد و يا به بوي بد دهان دچار مي شود.

زخم معده: يکي از بيماري هاي گوارشي دردناک، زخم معده است که باعث بوي بد دهان مي شود. محققان پزشکي معتقدند همان باکتري هايي که منجر به پيشرفت زخم هاي معده مي شوند، بوي بد و مزمن دهان را نيز به همراه دارند.

بيماري کليوي: اگر نفس شما بوي ماهي مي دهد، در حاليکه اصلا ماهي ميل نکرده ايد، اين احتمال وجود دارد که دچار مشکلات کليوي شده باشيد. در حقيقت کليه ها، ترکيبات شيميايي و سمي بدن را کنترل و تصفيه مي کنند و بصورت ادرار از بدن خارج مي سازند. هنگامي که اين اعضاء آسيب مي بينند، کارايي خود را در دفع مواد مذکور از دست مي دهند و در نتيجه ممکن است بوي بد ماهي و يا آمونياک از نفس فرد متصاعد شود. تمام اين نشانه ها بيانگر نارسايي يا بيماري کليوي است.

سرطان ريه: بوي بد دهان يا همان نفس بدبو به آسيب شناسان کمک مي کند تا سرطان ريه را سريع تر تشخيص دهند. در حقيقت در تشخيص سرطان ريه، نفس بد بو راهکاري است که مي تواند جايگزين تکه برداري هاي پر هزينه و نيز سونوگرافي هاي متعدد شود.

پزشک دهان مريض را به کمک يک اسکنر معاينه مي کند و با استفاده از يک بيني الکترونيکيِ از پيش تعبيه شده، مراحل بررسي را ادامه مي دهد. اين وسيله ترکيبات ارگانيکِ فرار و قابل تبخير موجود در نفس بيمار را تشخيص مي دهد.

آپنه خواب يا قطع موقتي تنفس در خواب: همه ما در بوي بد صبحگاهي دهانمان مقصر هستيم. اگر شما با دهان باز بخوابيد، توليد بزاق يا آب دهان متوقف مي شود و همين قضيه منجر به توليد باکتري ها و نفس بسيار بد بوي دهان خواهد شد. به همين دليل وقتي دچار آپنه خواب مي شويد، از طريق دهان نفس مي کشيد و ناخودآگاه موجبات بوي بد دهانتان را فراهم مي سازيد.

بيماري هاي قلبي عروقي: آيا تا بحال اين نکته را مي دانستيد که معاينه ساده نفس يک فرد مي تواند راهي براي تشخيص بيماري قلبي وي باشد؟ به نظر مي رسد نمونه برداري از نفس افراد مي تواند بيماري هاي قلبي عروقي بسياري را مشخص سازد. از ميان اين بيماري ها مي توان به نارسايي قلبي اشاره کرد.


 قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي:
 پزشک خانواده به عنوان يک راهکار مناسب پذيرفته شد 

 عبدالرحيم ديوسالار

نخستين همايش پزشکان خانواده شهري مازندران در تالار مصباح مجتمع دانشگاهي پيامبر اعظم (ص) ساري برگزار شد.

قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي برنامه هاي وزارت بهداشت در تقويت و توسعه برنامه پزشک خانواده شهري را بيان کرد و گفت: پزشک خانواده به عنوان يک راهکار مناسب پذيرفته شد و اين همايش نقش موثري در شناساندن بهتر اين طرح خواهد داشت.

دکتر «ناصر کلانتري» با اظهار خرسندي از اينکه تصميم سازان در سطح کشور در خصوص استمرار اين برنامه و کمک به ارتقاي اين طرح به نتايج خوبي رسيدند افزود: طرح پزشک خانواده به عنوان يک ساختار شناخته مي شود و اساس و فلسفه آن مبتني بر عدالت اجتماعي است و موضوع سلامت و درمان در نظام پزشکي کشور با طرح پزشک خانواده تکميل مي شود.

او تاکيد کرد: از نظر توسعه به مرحله اي رسيده ايم که نياز به يک مکمل با عنوان پزشک خانواده در کنار فعاليت ساير پزشکان ضروري به نظر مي رسد و با توجه به اينکه طرح ياد شده به عنوان نظام ارائه خدمات در حوزه بهداشت و سلامت پذيرفته شده است و الزام عملي در اجراي آن وجود دارد، به اين منظور ساختارهاي پيش بيني شده در برنامه پزشک خانواده را فعال کرديم.

رييس مرکز مديريت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ادامه داد: اقدام بعدي همکاري با ساير دستگاه هاي مرتبط به ويژه بيمه ها است که انتظار مي رود بيش از اين در اجراي طرح پزشک خانواده همراهي و همکاري کنند، به عنوان نمونه در کشور تايلند 40 درصد سرانه سلامت هر فرد به پزشک خانواده اختصاص يافته است.

کلانتري خواستار هعمکاري دقيق تر و نزديک تر با حوزه بيمه ها در تعيين هزينه سلامت که موجب رفع ميزان زيادي از مشکلات جامعه در امر بهداشت و درمان مي شود، شد و افزود: پزشک خانواده بايد به منظور توانمند کردن جامعه حرکت کند تا مردم بتوانند تصميم مناسبي در ارتقاي سلامت خودشان بگيرند.

قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: ارتقاي کيفيت پزشک خانواده و شناخت کامل از خانواده هاي تحت پوشش توام با دلسوزي متوليان طرح با تجميع پزشکان خانواده در حال انجام است و براي گسترش آن در استان هاي ديگر نيازمند آماده سازي زيرساخت ها و فرآيندهاي مورد نياز آن با استفاده از تجارب استان هاي مازندران و فارس هستيم.

عضو فرهنگستان علوم پزشکي ايران نيز در اين همايش گفت: موضوع نخستين در جراي طرح پزشک خانواده ايجاد پرونده براي خانواده هاي تحت پوشش جهت شناسايي افراد بوده است، زيرا در گذشته مراکز درماني شهري به فعاليت آن هم با دو گروه عمده مادران و نوزادان مشغول بودند و ارتباطي بين آنها با پزشک خانواده برقرار نبود.

دکتر «حسين ملک افضلي» افزود: روند اجراي طرح پزشک خانواده بايد به گونه اي باشد که حرکت آن به يک انتخاب درست در محور سلامت منجر شود و اهميت پيشگيري در بيماري ها را نيز در کنار درمان در برنامه داشته باشد.

استاد دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران تصريح کرد: اين طرح با شيوه اي مسئولانه بايد خود را مسئول سلامت افراد تحت پوشش خدمات بداند و اقداماتي که انجام مي دهد به منظور سالم زيستن گروه هدف باشد.

عضو فرهنگستان علوم پزشکي ايران با بيان اينکه اجراي طرح پزشک خانواده در استان هاي مازندران و فارس آغاز شد، افزود: اميدواريم فعاليت هاي ديگري نيز که در حوزه سلامت تعريف شده است به عنوان نظام ارائه خدمات به اين طرح افزوده شود که مستلزم تربيت دستياران پزشک خانواده است تا براي ارتقاي کيفيت اين طرح به عنوان پزشک دستيار به ارائه خدمات بپردازند.

ملک افضلي با بيان اين که اين طرح در مرحله گذار از يک فرآيند قرار دارد بر تهيه پرونده خانوار تاکيد کرد و گفت: ضرورت دارد در اين طرح به تمامي گروه هاي سني شامل کودکان، بزگسالان و سالمندان خدمات غربالگري ارائه داده شود و انتظار مي رود به منظور گسترش اين برنامه زيرساخت به گونه اي قويتر عملياتي شود.

اين استاد دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اهميت و همراه شدن انديشه و حرکت قوي براي به اجرا در آمدن فرآيندهاي مورد نياز اضافه کرد: ارتقاي شناخت و آگاهي افراد جامعه نسبت به طرح پزشک خانواده بايد به طور جدي در دستور کار قرار گيرد.

عضو فرهنگستان علوم پزشکي ايران از اين که برپايي اين همايش جهت تکريم و بزرگداشت پزشکاني که با طرح پزشک خانواده همکاري مي کنند برپا شد، قدرداني کرد و آن را در تقويت و دستيابي به اهداف اين طرح موثر و مفيد توصيف کرد.

ملک افضلي در خصوص چالش هاي طرح پزشک خانواده گفت: از تجربه و دانش افراد علاقه مند در اين زمينه مي توان بهره گرفت، افراد زيادي در حوزه سلامت و بهداشت هستند که قادرند زير نظر پزشک يا دستيار او به همکاري و فعاليت در اين طرح بپردازند.

استاد دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: مانند طرح به کارگيري بهورزان در سطح روستاها از گذشته که اقدام به تهيه پرونده خانوار کرده بودند، فعاليت مشابه آنان را رد طرح پزشک خانواده شهري مي توان به مراقبان سلامت واگذار کرد.

عضو فرهنگستان علوم پزشکي ايران با تاکيد بر تمرکز روي عوامل خطر و آسيب هاي اجتماعي افزود: در حال حاضر بايد پايش را بر عوامل خطر متمرکز کنيم و عوامل خطري مانند فشارخون، بي تحرکي، ديابت و استعمال دخانيات را مورد توجه جدي قرار دهيم.

او در پايان همکاري و کنترل نهادهاي مردمي را در کنار پزشکان خانواده به منظور هدايت مردم جامعه در امر شيوه هاي تغذيه مناسب و پرهيز از رفتاهاي مخاطره آميز را با اهميت برشمرد و خواهان ارائه و تدارک راهکارهاي مناسب در اين زمينه شد.

رييس دانشگاه علوم پزشکي مازندران نيز با بيان اينکه اجراي طرح پزشک خانواده در اين استان از سال 91 آغاز شد گفت: در ابتداي اجراي اين طرح نگراني ها و انتقادهاي بسيار زيادي که بخشي از آن پذيرفتني بود نسبت به اجراي طرح ياد شده وجود داشت، چراکه مستلزم تهيه و نوشتن برنامه استراتژيک بود که بر اساس نظرخواهي انجام شده توسط روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي مازندران افزون بر 90 درصد مردم اعلام نارضايتي کرده بودند اما مجريان طرح با پذيرش برخي از انتقادها نسبت به رفع آن اقدام کردند.

دکتر «قاسم جان بابايي» افزود: همکاران پزشک خانواده با ايستادگي در اجراي طرح در آشتي مردم و پزشک خانواده نقش موثري ايفا کردند و با تغيير نگرش طرح به سمت سلامت نگري توسعه يافت و اين در حالي است که وجود پزشک خانواده و کارشناس مراقب سلامت توانست در جلب رضايت مندي مراجعان روند رو به پيشرفت را طي کند.

در اين همايش پنل هايي شامل گزارش اجراي برنامه پزشک خانواده در استان مازندران و فارس، بيان اجراي برمه و نتايج پژوهش هاي کاربردي توسط اعضاي انجمن پزشکان خانواده شهري مازندران و الزامات قانوني و نقش برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در نظام سلامت کشور، نقش پزشکان خانواده در مراقبت و کنترل بيماري هاي غير واگير با تاکيد بر ديابت و برنامه هاي توانمند سازي با حضور دست اندکاران برگزار شد.


 خبرهاازعالم علم 

 مديريت ودرمان فشار خون بالا

به گزارش جام جم آنلاين اصطلاح قاتل خاموش از اين جهت است که براي بسياري از مردم علائم فشار خون بالا قابل مشاهده نيست.

با اين حال راهکارهايي براي مديريت فشار خون بالا بدون درمان هاي دارويي وجود دارد:

حرکت کنيد: کارشناسان کلينيک مايو توصيه مي کنند روزانه 30 تا 60 دقيقه ورزش مي تواند به پايين آوردن فشار خون منجر شود. اگر شما تا به حال غير فعال بوده ايد، با پزشک خود درباره ورزش هاي امن صحبت کنيد. شروع ورزش بايد براي شما به آرامي باشد و آن هم با راه رفتن يا دوچرخه سواري . به تدريج سطح فعاليت هاي متوسط يا شديد را به روال خود اضافه کنيد. حداقل دو روز در هفته ورزش هاي تقويت عضلات را انجام دهيد.

پيروي از رژيم غذايي دش: اين رژيم مي تواند نقش موثري در کاهش فشار خون داشته باشد. رژيم غذايي دش شامل خوردن ميوه، سبزيجات، غلات کامل، آجيل، لبنيات کم چرب، گوشت بدون چربي، ماهي و … است. چربي هاي اشباع، چربي هاي ترانس و کلسترول، غذاهاي فرآوري شده، لبنيات پرچرب، گوشت پرچرب از اين رژيم حذف شده اند.

کم کردن ميزان نمک: اگر داراي فشار خون بالا هستيد، ميزان مصرف سديم خود را طبق توصيه انجمن قلب آمريکا به کمتر از 1500 ميلي گرم در روز برسانيد يعني کمي بيش از نيم قاشق غذاخوري. يک قاشق غذاخوري نمک 2400 ميلي گرم سديم دارد. البته تنها ميز غذا مقصر دريافت نمک نيست، غذاهاي فرآوري شده و بسياري از غذاهاي رستوران ها سديم بالا دارند.

از دست دادن وزن اضافه: وزن و فشار خون دو عامل در کنار هم هستند. از دست دادن تنها 5 پوند وزن مي تواند به کاهش فشار خون منجر شود. در اين ميان چربي اضافه دور کمر بسيار مهم است و به آن چربي احشايي گفته مي شود. اين چربي مي تواند خطرات مرتبط با سلامت از جمله فشار خون بالا، را افزايش دهد. در مردان اندازه دور کمر بايد کمتر از 40 اينچ و در زنان بايد کمتر از 35 اينچ باشد.

پرهيز از سيگار و الکل: مطالعات نشان مي دهد يک ساعت بعد از استعمال سيگار، فشار خون بالا مي رود. اگر شما سيگاري هستيد در معرض بيشتر فشار خون بالا و ابتلا به بيماري هاي قلبي قرار داريد.

استرس کمتر: استرس به طور موقت مي تواند منجر به افزايش فشار خون شود. سعي کنيد تمام عوامل مرتبط با استرس را شناسايي و مديريت کنيد. در هنگام استرس تنفس عميق داشته باشيد. پرداختن به ورزش هايي مانند يوگا از شدت استرس روزانه مي کاهد.


 خبرپزشكي 

 نخستين نشانه ابتلا به بيماري مزمن کليه

معاون پژوهشي مرکز تحقيقات نفرولوژي دانشگاه علوم پزشکي تهران نخستين نشانه ابتلا به بيماري‌ مزمن کليه را جهت درمان به موقع اين بيماري تشريح کرد.

سيد منصور گتميري در گفت‌وگو با فارس ، با اشاره به اينکه بيماري‌هاي کليوي به سه دسته بيماري‌هاي مزمن، نارسايي کليه و نارسايي پيشرفته کليه تقسيم مي‌شود، اظهار داشت: بيماري‌هاي مزمن کليه را در مراحل اوليه مي‌توان تشخيص داد و جهت درمان به موقع آن اقدام کرد، اين مسئله سبب مي‌شود که از پيشرفت بيماري در بدن جلوگيري کنيم.

وي افزود: هر گونه آسيب جزئي و نقص در کليه را بيماري مزمن کليه مي‌ناميم که از نخستين علائم ابتلا به اين بيماري دفع پروتئين و آلبومين از طريق ادرار بوده که با يک آزمايش ساده ادرار صبحگاهي مي‌توان به نشانه ابتلا به اين بيماري دست يافت.

معاون پژوهشي مرکز تحقيقات نفرولوژي دانشگاه علوم پزشکي تهران، ادامه داد:‌ به پزشکان عمومي و همه مردم توصيه مي‌کنيم که نسبت به انجام آزمايش ادرار صبحگاهي جهت تشخيص ابتلا به بيماري‌هاي مزمن کليه اقدام کنند تا با چند برنامه ساده بيمار وضعيت سلامتي آن به حالت عادي، طبيعي و نرمال باز گردد.

گتميري با بيان اينکه 50 درصد از جمعيت 8 تا 10 ميليوني مبتلا به بيماري مزمن کليه در مراحل نخست اين بيماري هستند، تصريح کرد: کاهش مصرف بي‌رويه قرص‌هاي مسکن، عدم استعمال دخانيات، کاهش فشار و قند خون، همچنين کم کردن مصرف نمک به ميزان قابل توجهي سبب کاهش احتمال ابتلا به بيماري‌هاي کليوي مي‌شود، بنابراين، اين مسئله و توجه به آن در نظام سلامت ارزش اقتصادي داشته و بايد مورد توجه مردم و مسئولان قرار گيرد.

وي خاطر نشان کرد: افرادي که دچار چاقي باشند و دفع پروتئين از طريق ادرار آنها مشخص شود از طريق لاغر کردن مي‌توانند سلامتي خود را حفظ کرده و از پيشرفت بيماري‌هاي مزمن کليه در بدن خود جلوگيري کنند.

معاون پژوهشي مرکز تحقيقات نفرولوژي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه بيماري‌هاي کليوي طي سال‌هاي آينده در کشور حدود دو برابر مي‌شود، گفت: بهبود روش زندگي و تغذيه سالم از عوامل مهم جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي کليوي است چرا که چاقي، ديابت، فشار خون و قند خون بالا همچنين استفاده از غذاهاي آماده و فست فود سبب ابتلا به بيماري‌هاي مختلف از جمله مشکلات کليوي مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي