جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5171


نامه اعتراضي کارگران به دولت و مجلس در خصوص تبعيض در پرداخت مزد


احتمال افزايش وام خريد مسکن به 120ميليون تومان


خبــر


نهادهاي مالي


اقتصاد و ايران


 نامه اعتراضي کارگران به دولت و مجلس در خصوص تبعيض در پرداخت مزد 

 
نمايندگان کارگران در نامه اعتراضي به دولت و مجلس در مخالفت با پيشنهادات سازمان مديريت در برنامه ششم، نتيجه برخي طرح‌ها مانند تبعيض در پرداخت مزد را بحراني‌تر شدن شرايط بازار کار مي‌دانند.

به گزارش مهر، چند وقتي مي‌شود که سازمان مديريت پيش نويس لايحه برنامه ششم توسعه را رونمايي کرده و به گفته محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان مديريت آن بخش‌هايي را منتشر کرده که نيازمند دريافت مصوبه از مجلس است و به دنبال دريافت چراغ سبز مجلسيان براي اجراي برنامه هاي جديدي در قالب برنامه ششم توسعه است.

از پيشنهادات اين سازمان براي ادغام وزارت نيرو و حذف برخي سازمان‌ها و يا پيوستن آنها به وزارتخانه هاي ديگر بگذريم، برخي مسائل مربوط به بازار کار و اشتغال نيز خودنمايي مي‌کند. از مهم ترين برنامه هاي دولت اين است که با دستکاري حقوق و دستمزد متقاضيان کار زير 29 سال، شرايط ورود آنها به بازار کار را فراهم کند.

همچنين سازمان مديريت پيشنهاد کرده در بخش بيمه و بازنشستگي، به دوران فعاليت افراد تا زمان بازنشسته شدن 2.5 سال افزوده شود، درباره مشاغل سخت معافيت بيمه اي از 10 به 5 سال کاهش يابد و براي تعيين حقوق بازنشستگي به جاي در نظر گرفتن حقوق دو سال آخر، 5 سال آخر محاسبه شود.

با وجود اينکه دولت مي‌گويد اين کار را براي تقويت منابع صندوق‌هاي تامين اجتماعي و بازنشستگي انجام مي دهد اما نمايندگان کارگران به طرح اين مباحث اعتراض دارند و مي گويند پيامد اين کارها آشفتگي و نابساماني در روابط کار و شرايط کاري خواهد بود و در نهايت نيز باعث نابودي تامين اجتماعي مي شود.

نمايندگان کارگران معتقدند دولت به جاي طرح اينگونه پيشنهادات به وظايف فراموش شده خود در بحث تخفيفات و معافيت‌هاي بيمه اي بپردازد و جلوي افزايش استخدام‌هاي پيمانکاري و اجرايي شدن برخي طرح‌هاي تاريخ گذشته مانند «استاد - شاگردي» را بري فرار از پرداخت حق بيمه بگيرد.

در بخش ديگري از نامه کارگران خطاب به دولت و مجلس آمده است: پيشنهاد پرداخت 75 درصد حداقل مزد به نيروي کار زير 29 سال کشور در واقع محروم کردن بخشي از بازار کار از پوشش‌هاي حمايتي قانون دستکم به مدت دو سال و در حالت بدبينانه به صورت دائم است و اين مسائل منجر به افزايش يکطرفه قدرت کارفرمايان خواهد شد.


 احتمال افزايش وام خريد مسکن به 120ميليون تومان 

 وزارت راه و شهرسازي قصد دارد تا براي سال آينده رقم وام مسکن را به 120 ميليون تومان افزايش دهد.به گزارش مهر، طرح افزايش وام مسکن يکي از موضوعاتي است که از ابتداي آغاز به‌کار وزارت راه و شهرسازي در دولت يازدهم پيگيري مي‌شود تا با افزايش قدرت خريد مردم، رقم وام مسکن هم با قيمت واحدها همخواني داشته باشد. در واقع يکي از ايراداتي که همواره به وام مسکن مطرح مي‌شود، اين است که مبلغ وام، کمتر از نرخ تورم مسکن است، بنابراين به عنوان يک قدرت خريد براي بخش مسکن نمي‌توان روي آن حساب کرد. اين در حالي است که وام مسکن بايد 80 درصد از قيمت را پوشش دهد تا قدرت خريد متقاضي را بالا برده و کمکي به رونق اين بخش بکند، علاوه بر اينکه با اين شيوه متقاضيان واقعي وارد بازار شده و از اين طريق مي‌توانند خانه دار شوند، ضمن آنکه استقبال از وام‌هايي که تاکنون از سوي دولت مطرح شده هم تمايل مردم را به وام‌هايي با نرخ بالا نشان مي‌دهد. براين اساس، وزارت راه و شهرسازي فعلا نرخ وام مسکن را تا 80 ميليون تومان افزايش داده است و متقاضيان مي‌توانند از طريق صندوق پس انداز مسکن و سپره گذاري يکساله مبلغ 40 ميليون تومان، 80 ميليون تومان از بانک مسکن وام بگيرند، البته دريافت اين وام شرايط خاصي دارد از جمله اينکه بايد حتما متقاضي خانه اولي باشد. وام ديگري که مشمول همه متقاضيان مي‌شود، حساب ممتاز بانک مسکن است که مبلغ وام اين حساب به تازگي به 60 ميليون تومان افزايش يافته که البته در کنار آن، مي توان از وام 10 ميليون توماني جعاله هم استفاده کرد، بنابراين وام 70 ميليون توماني قدرت خريد بهتري را نسبت به قبل در اختيار متقاضي قرار مي‌دهد. براين اساس، شنيده ها حاکي از آن است که وزارت راه و شهرسازي باز هم به دنبال افزايش قيمت اين وام است و هنوز نرخ وام را براي بخش مسکن کافي نمي‌داند، بنابراين در جلسات، پيشنهاداتي را براي افزايش اين نرخ در سال آينده مطرح کرده و در حال پيگيري است تا وام مسکن متناسب با نياز متقاضيان باشد.

بر اين مبنا، پيشنهادات در سال گذشته اين بود که وام مسکن تا نرخ 120 ميليون تومان افزايش پيدا کند، در واقع رقم وام بايد به 100 ميليون تومان افزايش يابد و وام جعاله هم 20 ميليون تومان شود که در نهايت وام مسکن بتواند تا رقم 120 ميليون تومان تسهيلات را در اختيار متقاضي قرار دهد. در واقع وزارت راه و شهرسازي مي‌خواهد با استفاده از نظريات بخش خصوصي، رقم وام مسکن را براي سال آينده افزايش يابد تا علاوه بر افزايش قدرت خريد متقاضيان واقعي، بازار مسکن هم تکاني خورده و تغييراتي را در جهت مثبت داشته باشد؛ هرچند که بخش خصوصي معتقد است وام مسکن براي سال آينده بايد تا رقم 150 ميليون تومان هم افزايش پيدا کند.

بخش خصوصي در رابطه با افزايش وام مسکن معتقد است که مبلغ 120 ميليون تومان با توجه به اينکه متوسط قيمت هرمترمربع مسکن در کشور حدود 2.5 ميلون تومان است، گره مسکن را باز کرده و مشکلات متقاضيان را حل مي کند، بنابراين افزايش وام مسکن حتي اگر در کوتاه مدت تورم را هم به دنبال داشته باشد اما بخش زيادي از مشکلات حوزه مسکن را برطرف کرده و رشد اقتصادي ايجاد مي کند.


 خبــر 

 وزير جهاد کشاورزي:

برنج فاسد توزيع نشده و هر خبري در اين باره منتشره شده، دروغ است

وزير جهاد کشاورزي گفت‌: برنج فاسد و تاريخ گذشته‌ توزيع نشده و هر خبري در اين باره منتشره شده، دروغ است.به گزارش مهر، محمود حجتي در حاشيه ديدار وزير امور خارجه مغولستان در جمع خبرنگاران با اشاره به اينکه در اخبار صدا و سيما، راديو و برخي سايتها اخباري مبني بر توزيع برنج هاي تاريخ گذشته و آلوده منتشر شده است، گفت: ‌توزيع و فروش اقلام و کالاهاي تاريخ گذشته غيرقانوني و جرم است.

وي اظهارداشت: به طور معمول کالاها و محصولات موجود در انبار زماني که به پايان تاريخ مصرف نزديک مي‌شود، براي آزمايش، تاييد بهداشتي و سلامت به سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت و درمان ارائه مي‌شود و اين سازمان در صورت تاييد سلامت، مجوز توزيع و تمديد دوباره تاريخ مصرف را صادر مي‌کند. وزير جهاد کشاورزي افزود: درباره برنج هايي که صحبت آنها شده نيز همين روال انجام شده و تاريخ مصرف اين برنج ها از لحاظ سلامت تاييد و تمديد شده است. حجتي تاکيد کرد:‌ برنج هايي که توزيع شده هيچگونه مشکلي ندارد و نمي دانم اين اخبار از کجا و چگونه درج مي‌شود. وي تصريح کرد: ماهانه با مسئولان شرکت بازرگاني دولتي ايران جلسات مستمري داريم و در اين جلسات همواره بر دقت آنان در خريد کالاهاي مصرفي و بررسي موجودي انبارهاي ذخيره کالاها و محصولات تاکيد مي‌کنيم و اينکه گفته شده من در اين جلسات تاکيد خاصي بر خريد و توزيع برنج ها داشته‌ام مطلب جديدي نيست.

بانک جهاني گزارش داد:

بدهي خارجي ايران 5 ميليارد و 495 ميليون دلار

بانک جهاني بتازگي گزارشي درمورد بدهي کشورهاي جهان طي سال هاي 2000 تا 2014 منتشر کرد که اين گزارش مورد ايران حاکي است: کل ديون خارجي ايران در پايان سال 2014 به 5.495 ميليارد دلار رسيد که نسبت به سال ماقبل آن 1.5 ميليارد دلار کاسته شده است.

به گزارش ايرنا ،گزارش بانک جهاني حاکي است: ميزان بدهي ها خارجي درازمدت ايران در سال 2014ميلادي نيز با رقم 3.042 ميليارد دلار نسبت به سال پيش از آن (2013ميلادي) نزديک به يک ميليارد دلار کاهش داشته است. بنابراين گزارش ميزان بدهي خارجي درازمدت ايران درسال 2013ميلادي 4.025 ميليارد دلار بود. درهمين حال گزارش بانک جهاني نشان مي دهد که 'بدهي کل خارجي' ايران در سال 2014 ميلادي رقم پنج ميلياردو 495ميليون دلار است.اين رقم نسبت به سال 2013 ميلادي کاهش يک ميلياردو 511ميليون دلار را نشان مي دهد.در گزارش بانک جهاني ميزان بدهي خارجي ايران در سال 2013ميلادي هفت ميلياردو شش ميليون دلار ا ست.بنابراين گزارش همچين ميزان 'پرداخت بهره بدهي' ايران در سال 2014ميلادي 33ميليارد دلار بوده است که نسبت به سال پيش از آن تغيير نداشته است.


 نهادهاي مالي 

 مدير عامل بانک کشاورزي:

زمان تحريم‌ها کليه ارتباطات بانکي بانک کشاورزي برقرار بود

ارتباط ما با بانکهاي ديگر قطع نبوده و در دوران تحريم نيزکليه ارتباطات ما برقرار بوده است.

مرتضي شهيدزاده در گفتگو با ايلنا ، در پاسخ به اين پرسش که در خصوص اتصال به سوئيفت بانک کشاورزي در چه مرحله اي قرار دارد و آيا مقدمات آن پيگيري شده است يا خير ؟ اظهار داشت: سوئيفت ما از قبل هم آماده بوده است .وي افزود: ارتباط ما با بانک‌هاي ديگر قطع نبوده و در دوران
تحريم ها نيزکليه ارتباطات ما برقرار بوده است.

انتشار10هزار ميليارد ريال اوراق گواهي سپرده در بانک پارسيان

بانک پارسيان10هزارميلياردر?الاوراق گواهي سپرده مدت دار ويژه سرمايه گذاري (عام) با نام از روز شنبه 5دي ماه به مدت 6روز کاري منتشرمي کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي، با موافقت بانک مرکزي ج.ا.ا، انتشار10هزار ميليارد ريال اوراقگواهي سپرده مدت دار ويژه سرمايه گذاري عام، يکساله،روز شمار و با نام، به صورت الکترون?ک و از طر?ق سامانه سيما در بانک پارسيان آغاز شد.

براساس اين گزارش، انتشار اين اوراق با سررسيد يکساله و نرخ سودعلي الحساب20 درصد سالانه، قابل پرداخت در مقاطع ماهانه و بازخريد قبل از سررسيد از تاريخ 5 دي ماه از طريق شعب بانک پارسيان خواهد بود.

بانك صادرات خدمات بانکداري اينترنتي را ارتقا داد

بانک صادرات ايران در راستاي افزايش رضايت مندي مشتريان خدمات قابل ارايه بر روي سامانه بانكداري اينترنتي را ارتقا داد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، اين بانک در راستاي افزايش رضايت مندي مشتريان با رويكرد تسهيل در خدمت رساني به هموطنان، توسعه خدمات بانكداري الكترونيكي را در دستور كار قرار داده و بر اين اساس نسبت به ايجاد خدمات جديد شامل: افزايش بازه زماني و تعداد تراكنش در صورتحساب دوره اي(بازه زماني 4 ماه تا سقف 500 تراكنش)، انتقال وجه دسته اي بين بانكي پايا تا سقف 5 تراكنش و امكان پرداخت دسته اي قبوض با يك امضاي ديجيتال در سامانه بانكداري اينترنتي اقدام كرد.


 اقتصاد و ايران 

 كليد اقتصاد دانش بينان

ميلاد محمدي

قسمت چهارم

ايــن اقتصــاد «بــه وســيله تعامــل و ارتبــاط بيــن سيســتم توليــد، مقامــات دولتــي، دانشــگاه هــاو بخش هاي آموزشــي کــه فراينــد نــوآوري بنگاه هــا، ســازمان ها و اقتصــاد را تحــت تاثيــر قــرار مي دهنــد»، شــکل مي گيرد.

نهادهاي منفي موجود در ايران

بــا توجــه بــه مباحــث مطــرح شــده و اهميــت مســاله نهادها، مي تــوان بــه برخــي از موانــع اســتقرار اقتصــاد دانش بنيــان در کشــور اشــاره کــرد. هزينه هــاي مبادلــه از کانــال نااطمينانــي: وقتــي مبادله اي در بــازار صــورت مي گيــرد، دو بســته از حقــوق مالکيــت رد و بــدل مي شــود. تعييــن حقــوق مالکيــت و حمايــت از ايــن حقــوق مســتلزم صــرف هزينه هايــي اســت کــه از آن هــا بــه عنــوان هزينــه مبادلــه نــام بــرده مي شــود. بــا وقــوع انقــلاب دانش محــور، افزايــش هزينه هــاي مبادلاتــي را بــه قاعــده دگرگوني هــاي عظيمــي کــه در ايــن عصــر در شــرايط محيطــي و رفتــاري ايجــاد شــده اســت، شــاهديم. ايــن دگرگوني هــا بــه افزايــش نااطمينانــي منجــر مي شــوند و عمدتــا از ايــن طريــق بــر هزينــه مبادلــه اثــر مي گذارنــد و بــه عــدم شــکل گيري مبــادلات در عصــر دانايــي مي انجامنــد، در صورتــي کــه کاربســت فنــاوري جديــد در عصر فعلــي نيازمند تخصصــي شــدن و تقســيم کار در مقيــاس قابــل توجه اســت. بنابرايــن بــراي ورود بــه عصــر دانايــي بايــد شــرايط نهــادي جامعــه بــه گونــه اي باشــد کــه ايــن عــدم اطمينان هــا و هزينه هــاي مبادلــه تــا حــد ممکــن کاهــش يابــد. ايــن در حالــي اســت کــه از لحــاظ نااطميناني هــاي بــا منشــأ طبيعــي، ايــران هنــوز در زمــره مهم تريــن کانون هــاي بازتوليــد ناامنــي محســوب مي شــود. بــر اســاس گــزارش وزارت رفــاه و تاميــن اجتماعــي (1384)، ايــران يکــي از 10 کشــوري محســوب مي شــود کــه بالاتريــن ميــزان بلاخيــزي در جهــان را دارد. همچنيــن، از لحــاظ نااطميناني هــاي بــا منشــأ انســاني، نتايــج سرشــماري ســال 1385 نشــان مي دهــد کــه از يــک طــرف وزن و ســهم جمعيت شهرنشــين بــه بالاتريــن ميــزان خــود در طــول تاريــخ اقتصــادي رســيده(بــا ســهمي حــدود 70 درصــد ) و در عيــن حــال از کل ايــن جمعيــت انبــوه و متراکــم شهرنشــين بالــغ بــر50 درصــد آن هــا تنهــا در 7شــهر بــزرگ ســکونت دارنــد. بنابرايــن تعامل هــاي ايجادکننــده نااطمينانــي بــا منشــأ انســاني نيــز در کشــور بســيار بالاســت.

ادامه دارد...


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي