جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5178

"حرکات افراطي بحران هاي منطقه را تشديد مي کند"
انتقاد آيت الله هاشمي از حمله به سفارت عربستان


وزارت خارجه خواستار جلوگيري از هرگونه تجمع مقابل اماکن ديپلماتيک عربستان درايران شد


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب اسلامي با محکوميت شديد قتل عالم مؤمن و مظلوم شيخ نمر؛
بدون ترديد دست انتقام الهي گريبان سياستمداران سعودي را خواهد گرفت

پيام رييس جمهوري به مناسبت شهادت شيخ نمر باقر النمر:
اقدام دولت عربستان محکوم و در راستاي سياست هاي فرقه گرايانه و دامن زدن به تروريسم و افراط است


موگريني:اقدام عربستان پتانسيل شعله ور کردن منطقه را دارد


آمريکا "تهديد امنيت ملي" براي روسيه اعلام شد


واکنش آمريکا به اعدام شيخ نمر


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


 "حرکات افراطي بحران هاي منطقه را تشديد مي کند"
 انتقاد آيت الله هاشمي از حمله به سفارت عربستان 

 
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تقبيح حمله به کنسولگري و سفارت عربستان گفت:هر پديده‌اي راه‌حلي منطقي و مناسب خود را طلب مي‌کند و حرکات افراطي و حمله به اماکن ديپلماسي بحران‌هاي منطقه‌اي را تشديد مي‌کند

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام راهپيمايي‌ها و اعتراضات مردم کشورهاي مختلف و به ويژه پاکستان را نشانه‌اي از محبوبيت شيخ صبوري دانست که عليرغم سال‌ها زندان، هميشه براي اعتراضات خويش از زبان استفاده مي‌کرد. ايشان غرور عربستان به خاطر پول، نفت، ذخيره ارزي و پشتيباني‌هاي آمريکا را اشتباه تاريخي آنان براي مصون پنداري دانست و گفت: هيچ بعيد نيست که مردم عربستان عليرغم ميل حاکمان سلفي و وهابي به سرکوب، دست به اعتراض سراسري بزنند که البته داعش با حضور فراوان خويش در آن کشور، زمينه‌اي براي اين کار هم دارد.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با تقبيح حمله به کنسولگري و سفارت عربستان سعودي و با تأکيد بر ضرورت همراهي و همکاري همه کشورهاي اسلامي براي پايان دادن به جنگ و خون‌ريزي و تنش در جهان اسلام، گفت: هر پديده‌اي راه‌حلي منطقي و مناسب خود را طلب مي‌کند و حرکات افراطي و حمله به اماکن ديپلماسي و تخريب و خشونت، ادامه راه را سخت و بحران‌هاي منطقه‌اي را تشديد مي‌کند.


 وزارت خارجه خواستار جلوگيري از هرگونه تجمع مقابل اماکن ديپلماتيک عربستان درايران شد 

«حسين جابرانصاري» سخنگوي وزارت امور خارجه ايران با تاکيد بر ضرورت تامين امنيت اماکن ديپلماتيک عربستان درتهران ومشهد، گفت: وزارت خارجه با درک احساسات پاک مردم مسلمان کشورمان، خواستار جلوگيري ازهرگونه تجمع در مقابل اين اماکن است. به گزارش اداره کل ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه، «جابرانصاري» با اعلام محکوميت مجدد اعدام ناعادلانه عالم ديني شيخ نمر باقرالنمر، برضرورت تامين امنيت اماکن ديپلماتيک عربستان سعودي درتهران ومشهد مقدس تاکيد کرد وافزود: وزارت امورخارجه با درک احساسات پاک مردم مسلمان کشورمان، خواستار جلوگيري ازهرگونه تجمع درمقابل اين اماکن مي باشد. سخنگو ورئيس مرکز ديپلماسي عمومي ورسانه اي وزارت امورخارجه تصريح کرد: پليس ديپلماتيک مسئوليت برخورد با هرگونه تعرض به اماکن ديپلماتيک متعلق به عربستان سعودي را برعهده دارد و براساس وظايف ذاتي خود براي حفظ نظم عمومي واعاده امنيت اين اماکن اقدام مي کند.


 سرمقاله 

 تبعات ملي در فقدان بينش سياسي

حميدرضا عسگري

اعدام رهبرشيعيان عربستان به دست حاكمان آل سعود ضربه سنگيني بر وجهه اسلامي و بين المللي اين كشور زد و تمامي رسانه‌هاي دنيا اين اقدام را محكوم و بررفتار ضد حقوق بشري رياض صحه گذاشتند. پس از اعلام شهادت شيخ نمر بلافاصله مقامات رسمي كشور اعم از دستگاه ديپلماسي تا صاحب منصبان سياسي با اعلام بيانيه‌هاي مختلف مراتب اعتراض خود را ابراز داشتند. اين اقدام رژيم آل سعود افكار عمومي جهان و به ويژه كشورهاي اسلامي را تحت الشعاع قرار داد و حتي رسانه هاي طرفدار عربستان نيز با انعكاس اخبار مربوط به اعتراضات در قطيف(محل سكونت شيعيان) و ديگر كشورهاي دنيا، موج اعتراضات مردمي را به تصوير كشيدند.

نگاه اصلي در اين ماجرا به واكنش‌هاي ايران بود كه طي ماه‌هاي گذشته سطح روابطش با عربستان بسيار سرد و گاهاً منجر به تنش هاي مستقيم ميان دو كشور، گرديده است. متاسفانه در اين اوضاع سفارت عربستان در اقدام نسنجيده برخي افراد تندرو مورد حمله قرارگرفت و به آتش كشيده شد. بارديگر همچون تجربه تلخ حمله به سفارت انگليس كه از سوي رهبري انقلاب نيز تقبيح شد، خيلي ها بازي خوردند و فرصت ندادند تا دستگاه ديپلماسي از راه اصولي و معقول پاسخ رياض را بدهد.

با اين اقدام عوامل ناآگاه و شايد آگاه، عملاً اقدام غير انساني عربستان را به حاشيه برديم و سفارت سوزي در ايران را به تيتر اول تمام رسانه‌هاي دنيا و به خصوص مخالفان تبديل كرديم. دقيقاً با آتش كشيدن سفارت و كنسولگري عربستان وارد نقشه بازي سعودي‌ها براي تقويت تفرقه ميان شيعه و سني شديم.

واقعاً جاي تعجب دارد که برخي اقدام به آتش زدن سفارت سعودي را توجيه مي کنند و آن را نماد خشم نسبت به عملكرد آل سعود مي دانند. اين اقدام خيانت به خون شهيد شيخ نمر، ضربه کاري به ايران و بهانه عيني براي عهدشکني ايران به کنوانسيون‌هاي بين المللي است. كنوانسيون وين حق مصونيت سفارت‌خانه‌ها را به عنوان خاك كشورها مطرح ساخته و ايران خود را به آن متعهد مي‌داند. پس از اين اقدام چه تصويري دنيا از ما خواهد داشت. نمايش کشوري که کنترلي بر اتباع خود نداشته و يا بخشي از جريانات آن به هيچ اصول و قوانيني پايبندي ندارند؟.

با به آتش کشيده شدن سفارت سعودي‌ها چه حاصلي براي ما و دفاع از خون شهيد نمر درپي داشت. آيا احضار وحتي اخراج كاردار عربستان جلوه وتاثير بيشتري در ميان افكارعمومي جهانيان نداشت؟ شعور و بينش سياسي را بايد بکار بست. بايد شرايط بحراني، ظرفيت ها، صف بندي منطقه اي، جهاني، توطئه ها و...را درک کرده و با تکيه بر عقلانيت و منطق حرکت کرد.

امروز تمام منطقه در آتش تفرقه انگيزي درحال شعله ور شدن است و حاميان تروريست‌ها در حال تبديل كردن پيكار نبرد به يك جبهه عقيدتي و مذهبي هستند، آيا اين امر براي آن دسته از افرادي كه با خشم خود سفارت عربستان را به آتش كشيدند، ثابت نشده است؟ اگر از اين جريانات اطلاع ندارند، بايد به بصيرت سياسي خود اشكال وارد كنند و اگر مطلع هستند چه توجيهي براي ضربه به وجهه كشور در جامعه بين الملل دارند. اگر قدري تامل كنند يك ساختمان سفارت به آتش كشيده شد، اما آبروي يك ملت در جامعه جهاني مورد آسيب قرار گرفت.

تبلور عزت، حکمت و مصلحت در کشورداري و عرصه بين المللي با اضافه كردن گزينه خشونت و اصرار ورزيدن به آن در موارد مختلف جز ضربه زدن به خود و منافع ملي حاصلي درپي نخواهد داشت و صرفاً ما را در نقشه بازي دشمنان قرار مي‌دهد و گزينه‌هاي مختلف براي محكوميت دولت‌هاي متخاصم را از ما سلب ميكند.

بايد به اين بينش و شعور سياسي رسيده باشيم كه آل سعود به عنوان اصلي ترين حامي جريان تروريستي در منطقه درپي ايجاد تفرقه و فرقه گرايي است، لذا نبايد وارد جنگ و چالشي شد که دستاورد آن شکست هزينه‌ها و خون‌هايي است كه تاكنون بابت آن داده‌ايم.


 رهبر معظم انقلاب اسلامي با محکوميت شديد قتل عالم مؤمن و مظلوم شيخ نمر؛
 بدون ترديد دست انتقام الهي گريبان سياستمداران سعودي را خواهد گرفت 

 
حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در جلسه درس خارج فقه، جنايت بزرگ عربستان سعودي در به شهادت رساندن عالم مؤمن و مظلوم، شيخ نمر باقر النمر را به شدت محکوم کردند و با تأکيد بر لزوم احساس مسئوليت دنيا در قبال اين جنايت و جنايات مشابه سعودي در يمن و بحرين، خاطرنشان کردند: بدون ترديد خون به ناحق ريخته اين شهيد مظلوم به سرعت اثر خواهد کرد و دست انتقام الهي گريبان سياستمداران سعودي را خواهد گرفت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه‌اي گفتند: اين عالمِ مظلوم نه مردم را به حرکت مسلحانه تشويق مي‌کرد و نه به صورت پنهاني اقدام به توطئه کرده بود، بلکه تنها کار او، انتقاد علني و امر به معروف و نهي از منکرِ برخاسته از تعصب و غيرت ديني بود.

رهبر انقلاب، شهادت شيخ نمر و ريختن به ناحق خون او را خطاي سياسي دولت سعودي خواندند و افزودند: خداوند متعال از خون بي‌گناه نمي‌گذرد و خون به ناحق ريخته، بسيارسريع دامان سياستمداران و مجريان اين رژيم را خواهد گرفت.

ايشان با انتقاد شديد از سکوت مدعيان آزادي، دموکراسي و حقوق بشر و حمايت آنان از رژيم سعودي که خون بي‌گناه را تنها به خاطر انتقاد و اعتراض به زمين‎ مي‌ريزد، تأکيد کردند: جهان اسلام و همه دنيا بايد نسبت به اين قضيه احساس مسئوليت کنند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي آزار و شکنجه مردم بحرين توسط نظاميان سعودي و تخريب مساجد و خانه‌هاي آنان و همچنين بيش از 10 ماه بمباران مردم يمن را نمونه‌هاي ديگري از جنايات رژيم سعودي خواندند و تأکيد کردند: کساني که صادقانه به سرنوشت بشريت و سرنوشت حقوق بشر و عدالت علاقه‌مند هستند، بايد اين قضايا را دنبال کنند و نبايد نسبت به اين وضعيت بي‌تفاوت باشند.

رهبر انقلاب همچنين افزودند: يقيناً شهيد شيخ نمر مورد تفضل خداوند خواهد بود و بدون شک دست انتقام الهي گريبان ظالماني را که به جان او تعدّي کردند خواهد گرفت و اين همان چيزي است که مايه تسلّي است.


 پيام رييس جمهوري به مناسبت شهادت شيخ نمر باقر النمر:
 اقدام دولت عربستان محکوم و در راستاي سياست هاي فرقه گرايانه و دامن زدن به تروريسم و افراط است 

 رييس جمهوري در پيامي به مناسبت شهادت شيخ نمر باقر النمر، اين اقدام غير اسلامي و غير انساني دولت عربستان را محکوم و در راستاي سياستهاي فرقه گرايانه و دامن زدن به تروريسم و افراط دانست. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، متن پيام حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

خبر اعدام عالم مجاهد شيخ نمر باقر النّمر موجي از اندوه و تأسف در بين جوامع اسلامي بوجود آورد. اينجانب ضمن محکوم کردن اين اقدام غيرانساني که در تعارض آشکار با حقوق بشر و ارزش‌هاي اسلامي است، به خانواده شهيد شيخ نمر، علماي اعلام و عموم مسلمانان تسليت عرض مي‌کنم.

ترديدي ندارم که دولت عربستان با اين اقدام غير اسلامي، وجهه خود را در بين کشورهاي جهان به ويژه کشورهاي اسلامي بيش از پيش مخدوش نموده است. چنين اقدامي در راستاي سياست‌هاي فرقه‌گرايانه و دامن زدن به تروريسم و افراط در منطقه و جهان بوده که در سالهاي اخير منجر به بي‌ثبات کردن منطقه و ايجاد جنگ و درگيري گرديده است.

مردم مسلمان ايران اگرچه در کنار همه مسلمانان جهان اين اقدام غيراسلامي را به شدت محکوم مي‌کنند اما اجازه نمي‌دهند که اين جنايت، دستمايه افراد و گروه‌هاي خودسر در کشور براي انجام اعمال غير قانوني و هتک حيثيت نظام مقدس جمهوري اسلامي گردد.

حرکتي که توسط جمعي افراد افراطي شب گذشته در تهران و مشهد صورت گرفت و به وارد آمدن خسارت به سفارت و کنسولگري کشور عربستان ـ که شرعاً و قانوناً بايد در پناه جمهوري اسلامي ايران در امنيت باشد ـ منجر گرديد، به هيچ عنوان قابل توجيه نيست و قبل از هر چيزي توهين به نظام و لطمه به آبروي جمهوري اسلامي ايران تلقي مي‌شود. همه مسئولان نظام، عزم قاطع دارند که با اين خودسري‌ها و اعمال مجرمانه برخورد جدي شود. از اين رو، از وزير کشور مي‌خواهم که با همکاري قوه محترم قضاييه و وزارت محترم اطلاعات و با قاطعيت کامل، عاملان اين تهاجم را شناسايي و براي اجراي عدالت به دستگاه قضايي معرفي کنند تا براي هميشه به اينگونه اعمال زشت پايان داده شود و امنيت کامل نمايندگي‌هاي سياسي دولتها در جمهوري اسلامي ايران تضمين گردد. خداوند روح شهيد شيخ نمر را با شهداي کربلا محشور نمايد و اسلام و مسلمانان را عزّت عنايت فرمايد.

حسن روحاني

رييس جمهوري اسلامي ايران


 موگريني:اقدام عربستان پتانسيل شعله ور کردن منطقه را دارد 

 
پايگاه اينترنتي اتحاديه اروپا: «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در واکنش به اقدام عربستان در اعدام آيت الله نمر، با انتشار بيانيه اي به مخالفت شديد اين اتحاديه به استفاده از اعدام بسنده کرد.مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با انتشار بيانيه اي مخالفت شديد اين اتحاديه را با استفاده از اعدام اعلام کرد. «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در واکنش به اعدام آيت الله نمر النمر و 46 مخالف ديگر نظام سعودي در بيانيه اي اعلام کرد: اروپا مخالفت شديد خود را با حکم اعدام در تمامي شرايط به ويژه اعدام هاي دسته جمعي اعلام مي کند. در ادامه اين بيانيه آمده است: اقدام عربستان (در اعدام آيت الله نمر) نگراني هاي جدي را پيرامون آزادي بيان و احترام به حقوق مدني و سياسي اساسي و مهم و صيانت از آن ها ايجاد کرده است.

اين بيانيه مي افزايد: مورد اخير داراي پتانسيل شعله ور کردن تنش هاي بيشتر بوده و تبعات آن بر منطقه تأثيرگذار خواهد بود.


 آمريکا "تهديد امنيت ملي" براي روسيه اعلام شد 

 
رويترز: در استراتژي امنيت ملي روسيه براي اولين بار نام ايالات متحده آمريکا به عنوان يکي از تهديدات امنيت ملي روسيه ذکر شده است؛ امري که نشان مي‌دهد روابط با غرب تا چه حد در سال‌هاي اخير تيره شده است. اين سند با عنوان "استراتژي امنيت ملي فدراسيون روسيه" در سال‌ نوي ميلادي به امضاي ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه رسيد. اين سند جايگزين نسخه امنيتي سال 2009 شد که به امضاي ديميتري مدودف، نخست‌وزير وقت روسيه رسيده بود و در آن نام آمريکا و ناتو ذکر نشده بود. در اين سند جديد آمده است: روسيه به شدت در پي افزايش نقش خود در حل مشکلات جهاني و درگيري‌هاي بين‌المللي است. اين نقش تشديد شده موجب واکنش‌هايي از سوي غرب شده است. تقويت روسيه در واکنش به تهديدات جديد عليه امنيت ملي روسيه است که ماهيتي پيچيده و مرتبط دارد. اتخاذ سياستي مستقل هم در عرصه داخلي و هم خارجي با واکنش‌هاي منفي ايالات متحده آمريکا و متحدان آن روبرو شد؛ کساني که به شدت براي حفظ سلطه خود بر امور جهاني تلاش مي‌کنند.


 واکنش آمريکا به اعدام شيخ نمر 

 
وزارت امور خارجه آمريکا: وزارت امور خارجه آمريکا با انتشار بيانيه‌اي نسبت به اعدام شيخ نمر به دست رژيم آل سعود ابراز نگراني کرد. در اين بيانيه که از سوي جان کربي، سخنگوي دستگاه ديپلماسي اين کشور صادر شد، آمده است: مطلع شده‌ايم که دولت عربستان اعلام کرده که 47 تن را اعدام کرده است. ما پيش‌تر نيز درباره فرايندهاي حقوقي در عربستان ابراز نگراني کرده‌ و اين نگراني‌ها را به اطلاع عالي‌رتبه‌ترين مقام‌هاي دولت اين کشور رسانده‌ايم. بر اين خواسته خود تأکيد داريم که دولت عربستان بايد به حقوق بشر احترام بگذارد و از آن محافظت کند و از اعمال رويه‌هاي قضايي شفاف و عادلانه در تمامي پرونده‌ها اطمينان حاصل نمايد. آمريکا همچنين از دولت عربستان مي‌خواهد که اجازه ابراز عقايد مخالف را بدهد و با رهبران تمامي جوامع براي جلوگيري از بروز تنش در پي اين اعدام‌ها همکاري کند.ما به طور خاص نگران اين هستيم که اعدام شيخ نمر، روحاني برجسته شيعه و فعال سياسي خطر تشديد تنش‌هاي فرقه‌اي را در زماني ايجاد کند که لازم است اين تنش‌ها فورا کاهش يابند.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-12

انجمن بين المللي دانشگاه ها

شصت وپنجمين اجلاس هيأت مديره

17 تا18 سپتامبر2002- دانشگاه لاوال،شهرکبک، کانادا

وضعيت اعضاي وابسته وسايرموضوعات عضويت

يک مقاله براي بحث

منافع:

- حق فهرست کردن سازمان هاي وابسته به IAU درهمه انتشارات.

- يافت منظم خبرنامه IAU و تمامي مکاتبات معمول در فعاليت هاي IAU.

- تخفيف در انتشارات IAU (کارهاي مرجع، مجلات وتک پژوهش ها)

- تخفيف در حق شرکت در کنفرانس IAU.

- دعوت براي شرکت در سمينارها واجلاس هاي گروه کاري.

- درج مقالات اعضاي وابسته و همکاران در خبرنامه.

درميان سازما هايي که ما فوراً مي توانستيم دعوت ازآنها را براي توجه به عضو وابسته شدن آنها در IAU بررسي کنيم عبارتنداز:

- جامعه مشترک المنافع يادگيري (COL)

- بنياد دانشگاه هلند براي همکاري بين المللي (NUFFIC)

- انجمن همکاري آکادميک (ACA)

- مؤسسه بين المللي آموزش (IIE)

- انجمن اروپايي آموزش بين المللي (EALE)

- دانشگاه اقيانوس هند

- شرکت تعاوني اروپايي براي مخابره از راه دورِ آموزشي (WCET)

افرادي که ميتوانند به عنوان اعضاي همکارIAU مطرح شوند شامل رؤساي قبلي دانشگاه ها که ياعضوهيأت مديرهIAU بوده اند يادر سازمان ها فعال بوده اند، دانشمندان در حوزه سياست گذاري آموزش عالي، متخصصين که درحوزه آموزش وهمکاري بين المللي کار ميکنندو غيره، ميشوند. ازهمه اعضاي هيأت مديرهIAU خواسته ميشود تابه همکاران وياوران نزديک گردند.

ج. ساير موضوعات براي بررسي

1. وضعيت تغييريافته سازمان هاي قبلي از عضويت وابسته به عضويت کامل با يک شيب تند صعودي درمبلغ حق عضويت ها همراه گشته است. سازمان ها از پرداخت 109 يورو به پرداخت 200/2 يورو در حال حاضر رسيده اند.

در حاليکه تعداد حق عضويت پرداخت شده درسال 2001 برابر تعداد پرداخت شده درسال 1999 مي باشد، يک چنين افزايش زياد لازم است با افزايش خدمات و درگير شدن همراه باشد.اين موضوع نيز عاقلانه است که ساير گزينه ها رابراي تغيير اين حق عضويت ها موردتوجه قرار دهيم. درحال حاضر، حق عضويت ها براي سازمان ها مبتني بر اندازه بيشترين تعداد اعضا است، که الزام کردن تقريبا همه سازمان ها به پرداخت حداکثرحق عضويت مؤسسه اي مي‌باشد.

به عنوان مثل، يک انجمن با ده دانشگاه (حتي اگر بزرگ باشد) مبلغ متفاوتي را نسبت به يک انجمن با 100 دانشگاه بايستي بپردازد. درحاليکه هدف IAU شامل شدن نمايندگي بيشتر است لازم است که IAU اين انجمن هاي عضو را از دست ندهد .


 يك نكته از هزاران 

 انتخاب فرصت‌ها و تهديدها در دست ماست

درادامه سقوط ادامه دار طلاي سياه، قيمت نفت ايران به كمترين حد خود در طي سال‌هاي گذشته رسيد و نفت ايران به عنوان ارزان ترين نفت دنيا به زير 28 دلار قيمت گذاري شد. هرچند كه درآمدهاي نفتي براي اقتصاد ما بسيار حياتي است و وابستگي‌هاي بودجه كشور به آن غير قابل كتمان است، اما از زاويه ديگر ميتواند فرصتي براي توجه بيشتر مسئولان و سياستگذاران كشور در امر صنعت باشد.

طي سال‌هاي متمادي امورات اجرايي كشور با تكيه بر قيمت‌هاي 100 دلاري نفت بي حساب و كتاب ادامه پيدا كرد و بخش توليدي كشور از اولويت خارج شد. حال با كاهش شديد درآمدهاي نفتي بايد نگاهمان به بخش صنعت باشد تا كمبودهاي موجود از طريق توليد جبران گردد.

اين مسئله از جهتي تهديدي جدي براي اقتصاد كشور تلقي مي‌گردد و سوي ديگر مي‌تواند فرصتي براي خودنمايي صنعت براي مسئولان باشد تا تكيه تصميم گيري‌هاي اقتصادي خود را بر اين بخش متمركز كنند و بيهوده دل به نوسانات بازار نفت نبندند.


 ميز خبر 

 آل سعود پيکر شيخ نمر را بدون اطلاع خانواده‌اش به خاک سپرد

دولت آل سعود بدون اطلاع به خانواده شيخ نمر وي را بدون هيچ مراسمي به خاک سپرد.

به گزارش شبکه الميادين، محمد نمر، برادر شيخ نمر که توسط دولت عربستان سعودي اعدام شد با اعلام اين خبر گفت: شيخ نمر به همراه ديگر کساني که دولت عربستان آن‌ها را اعدام کرده بود، دفن شده است.

وي گفت: از مسئولان امنيتي عربستان با ما تماس گرفتند و گفتند که پيکر شهدا را در قبرستان مسلمانان دفن کرده‌اند و پيکرهاي آنها به خانواده‌هايشان تحويل داده نمي‌شوند.

محمد نمر اين پيام را در توئيتر خود منتشر کرده و گفته است که خانواده وي در مراسم تدفين حضور نداشته‌اند.

سفير ايران به وزارت خارجه امارات فراخوانده شد

سفير ايران در امارات به وزارت خارجه اين کشور فرا خوانده شد. به گزارش ايسنا، محمدرضا فياض، سفير ايران در امارات بعدازظهر يک‌شنبه به وزارت امور خارجه امارات فرا خوانده شد.

بر اساس اين گزارش وزارت امور خارجه امارات در راستاي حمايت از عربستان و اعتراض به واکنش ايران در ارتباط با اعدام شيخ نمر و هم‌چنين اتفاقات شب گذشته در کنسولگري عربستان در مشهد و سفارت اين کشور در تهران، سفير ايران در امارات را فرا خواند.

امارات مدعي است که ايران امنيت مناطق ديپلماتيک را تأمين نکرده است.

تجمع مردم تهران در اعتراض به اعدام شيخ نمر در ميدان فلسطين

جمعي از دانشجويان و آحاد مردم تهران درمحکوميت اعدام شيخ نمر رهبر شيعيان عربستان توسط آل سعود در ميدان فلسطين تهران تجمع کردند.

به گزارش ايسنا، در اين تجمع که بعدازظهرديروز برگزار شد، مردم با در دست داشتن پلاکاردهايي با عنوان «آل سعود خبيث، ‌انتقام سخت خدا در راه است» اعتراضات خود را نسبت به آل سعود اعلام کردند. در اين مراسم پرچم‌هاي آمريکا و رژيم صهيونيستي به آتش کشيده شد.

"نگراني شديد" دبيرکل سازمان ملل از اعدام شيخ نمر

دبيرکل سازمان ملل با در خواست آرامش و خويشتنداري گفت که از شنيدن خبر اعدام روحاني برجسته شيعه و 46 تن ديگر در عربستان سعودي به شدت نگران و وحشت زده شده است. به گزارش رويترز، سخنگوي بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل در بيانيه‌اي اعلام کرد: شيخ نمر و تعدادي ديگر از زندانيان اعدام شده به دنبال محاکمه‌اي که نگراني‌هاي جدي درباره ماهيت اتهامات و عادلانه بودن اين روند را به دنبال داشت، محکوم شدند.

وي گفت که دبيرکل سازمان ملل مساله‌ اعدام شيخ نمر را با رهبران عربستان سعودي در چندين مورد به بحث گذاشته و از دولت عربستان خواسته بود که احکام مرگ را منتفي کند.

اين سخنگو افزود: دبيرکل سازمان ملل همچنين خواستار آرامش و خويشتنداري در واکنش به اعدام شيخ نمر شده و از تمامي رهبران منطقه‌اي مي‌خواهد که براي اجتناب از تشديد تنش‌هاي فرقه‌اي در منطقه با يکديگر همکاري کنند.

معاون مشاور امنيت ملي آمريکا:

اجراي توافق هسته‌اي از اولويت‌هاي اوباما در سال جديد است

يک مقام برجسته کابينه اوباما گفت: اقدامي سرنوشت ساز در اجراي توافق هسته‌اي بزرگ بين ايران و قدرتهاي بزرگ جهاني در چند هفته آينده مي‌تواند تکميل شود.

به گزارش شبکه خبري سي ان ان ، بن رودز، معاون مشاور امنيت ملي ايالات متحده انتقال اخير اورانيوم با غناي پايين به خارج از کشور از سوي ايران را يک پيشرفت مهم در اوايل سال 2016 خواند که مي‌تواند راه را براي رفع تحريم‌هاي قول داده شده تحت توافق هسته‌اي براي تهران هموار سازد.

بن رودز که با خبرنگاران صحبت مي‌کرد، گفت: اجراي توافق هسته‌اي ايران يکي از چندين اولويت اصلي کاخ سفيد در سال جديد است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي