جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5178


تصميم جديد چين براي سوآپ ارزي با ايران


بودجه 95 تکميل شد


دلار 3673 تومان شد


اقتصاد و ايران


نهادهاي مالي


خبــر


 تصميم جديد چين براي سوآپ ارزي با ايران 

 
نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران و چين از تصميم دولت چين براي سوآپ ارزي با ايران خبر داد و گفت: سفر رئيس‌ جمهور چين به ايران تقريبا قطعي شده است.مجيدرضا حريري در گفتگو با مهر درباره تصميم دولت چين براي سوآپ ارزي با ايران گفت: سوآپ ارزي يک کار تکنيکال بانکي است که با توجه به تغييراتي که چين در حوزه اقتصادي خود دنبال مي‌کند، قرار است با ايران صورت دهد، اين در شرايطي است که چين به تازگي موفق شده پول ملي خود را جز ارزهاي معتبر دنيا قرار دهد و همانطور که يورو، دلار، فرانک يا ين در بازارهاي دنيا به عنوان ارزهاي معتبر، معامله مي‌شود، يوآن نيز قابليت معامله در بازارهاي دنيا را به عنوان يک ارز معتبر دنيا دارد.

نايب رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و چين افزود: بر اين اساس، چين ارتباطات خود را با برخي کشورها شروع کرده تا پول ملي خود را با آنها در انجام معاملات تجاري، مبادله کند. در همين رابطه براي بخشي از تجارت با ايران نيز دو مدل ترسيم کرده که يکي از آنها سوآپ ارزي است به نحوي که اين کشور قرارداد سوآپ ارزي با ايران منعقد کند و از يک طرف ارزي بگيرد و از سوي ديگر، براي مبادله با ساير کشورهاي دنيا، يوآن تحويل دهد.

وي تصريح کرد: البته سوآپ ارزي فعلا در حد حرف است و بايد ساز و کارهاي لازم براي عملياتي شدن آن را اجرايي کرد اما به هرحال ورود چين به حوزه سوآپ ارزي، به اين دليل است که اين کشور بعد از تحريم و با توجه به سياست‌هاي خود که روز به روز در حال گسترش است و مي‌خواهد قدرت اقتصادي خود را در دنيا ديکته کند و در مقابل آمريکا و پول ملي آن يعني دلار، بايستد اما تا زماني که سوآپ ارزي در سيستم بانکي ايران جا بيفتد، راه درازي در پيش است.

حريري گفت: سوآپ ارزي مدل‌هاي مختلفي دارد که بايد ديد چين در معاملات و تعاملات آتي خود با ايران، چه مدلي از آن را براي اجرا در دستور کار قرار خواهد داد.

وي در ادامه از قطعي شدن سفر رئيس‌جمهور چين به ايران خبرداد و گفت: سفر رئيس‌ جمهور چين به ايران تقريبا قطعي شده است و اين سفر حتما اتفاق خواهد افتاد، اين در شرايطي است که سفر رئيس جمهور چين به ايران يا اواخر ژانويه يا اوايل آوريل صورت مي گيرد.


 بودجه 95 تکميل شد 

 آخرين اخبار حاکي از تکميل لايحه بودجه سال آينده در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي و احتمال ارائه‌ همزمان آن با برنامه ششم توسعه در هفته آينده است.به گزارش ايسنا، امسال در سه سال حضور دولت يازدهم در اداره کشور اولين دوره‌اي است که لايحه بودجه در زمان قانوني نيمه آذر به مجلس ارائه نشده و بيش از يک ماه به تاخير افتاده است، عمده دليل اين امر تاکيد بر ارائه همزمان برنامه ششم توسعه و لايحه بودجه عنوان مي‌شود.

هرچند که نوسانات قابل ملاحظه در بازار جهاني نفت بر اين موضوع بي‌تاثير نبود و موجب شد تا دولت براي تصميم‌گيري دقيق‌تر در رابطه با پيش‌بيني قيمت هر بشکه نفت در لايحه بودجه سال بعد کمي تامل بيشتري داشته باشد.اما آن طور که برخي مقامات آگاه اعلام کردند بعد از نهايي شدن ارقام کلي بودجه در جلسات هفته‌هاي گذشته هيات دولت، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي فرآيند وارد کردن ارقام جزيي بودجه و تکميل جزئيات آن را اکنون به پايان رسانده و لايحه بودجه سال 1395 آماده تحويل به مجلس است.

با اين حال بايد لايحه برنامه ششم توسعه نيز که در حال بحث و بررسي است تکميل شده تا دولت بتواند به طور همزمان و طبق درخواست نمايندگان مجلس لايحه بودجه و لايحه برنامه را به مجلس ارائه کند.

اين در حالي است که احتمالا اگر لايحه برنامه ششم تکميل شود هر دو لايحه هفته آينده توسط رييس جمهور ارائه خواهد شد.

در هفته اخير با توجه به تاخيري که در لوايح ايجاد شد برخي نمايندگان مجلس عنوان کرده بودند که دولت لايحه بودجه را زودتر از برنامه ارائه کنند در غير اين صورت ناچار به تصويب بودجه دو دوازدهم براي سال آينده خواهند شد.بنا بر آنچه تاکنون از جزئيات لايحه بودجه سال بعد منتشر شده اين لايحه شامل 267 هزار ميليارد تومان منابع عمومي است که 66 هزار ميليارد آن از محل فروش نفت و 201 هزار ميليارد تومان ديگر از ساير منابع تامين مي‌شود.

همچنين پيش‌بيني مي‌شود با توجه به افزايش سقف درآمدهاي نفتي در بودجه سال 1395 ميزان فروش نفت و فرآورده‌هاي آن در روز بيش از ميزان 1.3 ميليارد توماني امسال بوده و يا يک ميليون و 500 هزار بشکه افزايش يابد. در عين حال که با توجه به ريزش قابل توجه قيمت جهاني نفت و عدم ثباتي که در آن وجود دارد تصميم بر تعيين قيمتي بين 35 تا 40 دلار بوده که نرخ 40 دلاري از سوي وزير نفت مورد توجه است. براي تبديل دلار حاصل از فروش نفت نيز نرخ 2997 توماني تعيين شد.از ساير جزئيات نيز مي‌توان به افزايش 12 درصدي حقوق کارکنان در سال آينده، معافيت حدود 15 ميليون توماني درآمد سالانه کارمندان از ماليات، ادامه‌ اجراي قانون معافيت مشمولان غايب سربازي نيز اشاره کرد.


 دلار 3673 تومان شد 

 در بازار سکه و ارز هر سکه تمام بهار آزادي 930 هزار تومان و دلار 3 هزار و 673 تومان مورد معامله قرار گرفت.به گزارش تسنيم، نرخ هر اونس طلا در معاملات بازارهاي جهاني يک هزار و 61 دلار قيمت گذاري شد.

هر دلار هم 3 هزار و 673 و هر يورو 4 هزار و 5 تومان قيمت خورد.هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد امروز با کاهش 2 هزار توماني 930 هزار تومان و سکه تمام بهار آزادي طرح قديم بدون تغيير 933 هزار تومان قيمت خورد. همچنين نرخ هر قطعه نيم سکه بهار آزادي 474 هزار تومان و هر ربع سکه با هزار تومان 263 هزار تومان فروخته شد.هر قطعه سکه يک گرمي نيز 171 هزار تومان و هر گرم طلاي 18عيار 95 هزار 340 هزار تومان خريد و فروش شد.


 اقتصاد و ايران 

 اقتصاد چين دنيا را به كدام سمت مي برد؟

مينا جوشقاني

قسمت دوم

شيوه توزيع رشد اقتصادي جهان از اوايل دهه 80 ميلادي تقريبا غيرعادي است. دوسوم پاييني دنيا، مانند طبقه ممتاز جهاني، اوضاع خوبي دارند. اما آن يک سومي که در زمره طبقه ممتاز نيستند، طبقه بالاي جهاني که همان طبقه پايين و متوسط اروپايي ها و آمريکايي ها هستند، واقعا ضعيف عمل کرده اند. واقعا بايد از خودمان بپرسيم آيا ماجرا اين قدر جدي است؟ بيشتر جمعيت جهان از فقيرترين مردم آمريکا نيز فقيرترند، بنابراين بايد چشم انداز درآمد آن ها را در اولويت قرار دهيم. مشکل اين جاست که طبقه بالاي جهاني مقدار زيادي از مصرف جهاني را نيز به خودش اختصاص داده و اگر درآمد آن کاهش يابد، معلوم نيست چه کسي مي خواهد کالاهاي توليد شده را بخرد تا دوسوم رده پايين دنيا بتوانند درآمدشان را افزايش دهند. مسلما اين پديده ناشي از نابرابري در جهان توسعه يافته است. طبقه ممتاز با سيستم مالي حريص و خارج از کنترل جهاني پول روي پول مي گذارد؛ پولي که قرار بود به دست طبقه بالاي جهان برسد در حالي که توزيع اين پول مي توانست اختلاف طبقاتي را کمتر کند. به نظر مي رسد مردمي که مي توانند به اندازه کافي خريد کنند، ديگر رو به اتمام هستند، به خصوص که بخش بزرگي از رشد اقتصادي اخير چين را استقراض تأمين مي کرد؛ يعني شرکت هاي دولتي براي توليد هر چيزي پول قرض مي کردند تا جايي که کميت توليد از تحمل اقتصاد جهان خارج شد. اروپا هم توان کمک کردن ندارد و اگرچه بهبود اقتصادي آمريکا واقعيت دارد، اما هنوز آن قدر شل است که نمي تواند رشد اقتصاد داخلي خودش را سفت و مستحکم کند، چه برسد به اين که بار بقيه دنيا را نيز به دوش بکشد. اگر کاهش رشد اقتصاد چين جدي شود ـ که هنوز خوشبختانه معلوم نيست اين طور باشد ـ مدعي ديگري باقي نمي ماند.

چه مي توان کرد؟

برخلاف کشورهاي عضو اتحاديه اروپا، بقيه کشورهاي اروپايي و آمريکا خوشبختانه هنوز اختيار پول هاي خودشان را دارند. اما آن گونه که سود اوراق قرضه نشان مي دهد، اين پول ها نيز به تدريج همين رفتار را از خود نشان مي دهند. نرخ بهره در آمريکا سال هاست که نزديک به صفر مانده و حوزه يورو نيز اخيرا به اين جمع پيوسته است. موفقيت برنامه تسهيل کمي در بهترين حالت نسبي بوده و لذا معلوم نيست اوضاع مي تواند تا چه اندازه آشفته تر شود. اگر سياست هاي پولي انبساطي قرار باشد کسي را نجات دهد، چين بهترين گزينه است زيرا هنوز براي کاهش نرخ بهره تا صفر راه زيادي در پيش دارد. حتي اگر نرخ رشد اقتصادي 7 درصدي اش هم پروپاگاندا باشد، به هر حال نرخ رشد اين کشور از آمريکا و کل غرب خيلي بالاتر است. شانس اين که چين بتواند خودش را از اين مخمصه بيرون بکشد هنوز زياد است.

ادامه دارد...


 نهادهاي مالي 

 رشد 40 درصدي کاربران موبايلـبانک اقتصادنوين

تعداد کاربران خدمت موبايلـبانک اقتصادنوين در پايان آذر ماه سال جاري در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 40 درصد افرايش يافت.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، اين بانک با هدف تسهيل ارايه خدمات بانکي به مشتريان همواره در ارايه خدمات مدرن بانکي پيشگام بوده که از جمله اين خدمات مي‌توان به موبايلـبانک اشاره کرد.ين خدمت بانک اقتصادنوين در انواع گوشي‌هاي تلفن همراه با سيستم عامل‌هاي متفاوت قابل نصب است و علاقه‌مندان به دريافت نرم‌افزار موبايلبانک اقتصادنوين مي‌توانند به سايت اينرنتي اين بانک به آدرس www.enbank.ir مراجعه نمايند.

تقديرقائم مقام بانک مرکزي ازمديرعامل بانک پارسيان

قائم مقام رئيس کل بانک مرکزي ج.ا.ا به دليل اقدامات موثر صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان در امر نيل به اهداف مقدس نظام و خدمت رساني به جوانان و محرومين جامعه از مدير عامل بانک پارسيان قدرداني کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان، اکبر کميجاني، قائم مقام رئيس کل بانک مرکزي ج.ا.ا از اقدامات موثر صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان در سال 93 پيرو تاکيد مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و مسئولان اجرايي نظام بر حمايت و تسهيل امر قرض الحسنه ازدواج جوانان و همچنين در حمايت از اقشار ضعيف جامعه و نقاط محروم و کم برخوردار کشور از همکاري، همراهي و تلاش هاي ارزشمند ، مديرعامل بانک ومسئولان صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان قدرداني و تشکر کرد.

آغاز فروش واحدهاي مجتمع تجاري مهستان از سوي بانک سينا

فروش واحدهاي مجتمع تجاري مهستان با شرايط ويژه از سوي بانک سينا آغاز شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا، واحدهاي مجتمع تجاري مهستان که با مشارکت و سرمايه گذاري اين بانک در شهرک قدس (غرب) تهران به بهره برداري رسيده، با شرايط ويژه به فروش مي رسد.اين مجتمع شامل 21 واحد صرفا تجاري و پارکينگ است که به دو صورت نقد و اقساط واگذار مي شود.

جذب نيروي متخصص در بانک صادرات

بانک صادرات ايران با هدف تجهيز ساختار سازماني و تکميل کادر مورد نياز خود در بخش هاي خاص مبادرت به جذب و گزينش نيروي جديد مي کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران تعدادي از دانش آموختگان در سطوح ارشد و دکتراي در رشته هاي مختلف براي بخش هاي توسعه و تحقيق، امور فناوري اطلاعات و بازاريابي به استخدام اين بانک در مي آيند.


 خبــر 

 دبير انجمن لبني:

شرايط و مازاد توليد مانع گراني در مواد لبني است

رضا باکري دبير انجمن لبني با بيان اينکه قيمت شيرخام و فرآورده‌هاي لبني تابع عرضه و تقاضا است، اظهارداشت: در حال حاضر ما با مازاد توليد هم در بخش فرآورده‌هاي لبني و هم در شيرخام روبرو هستيم و عرضه اين محصولات بيش از تقاضا براي آنها است.

وي در گفتگو با مهر با اشاره به اينکه در زمينه شيرخام با حدود 15 درصد مازاد عرضه مواجه هستيم، گفت: بنابراين امکان افزايش قيمت نيست و اين موضوع ربطي به تصميم اين شخص، آن شرکت يا هيچ حدالناس ديگري ندارد، شرايط و مازاد توليد مانع اين امر مي‌شود.

دبير انجمن لبني کشور با بيان اينکه هم اکنون شرکت‌هاي توليدي اعم از دامداري‌ها و صنايع لبني حاشيه سود خود را از دست داده‌اند، افزود: وقتي مصرف کنندگان از سال 89 به بعد 44 درصد قدرت خريد خود را از دست داده‌اند، چه بايد کرد؟ در اين شرايط افزايش قيمت سبب افت خريد مي‌شود.

باکري تصريح کرد: تا خروج از رکود گراني مواد لبني اتفاق نيفتد و عملاً هم اين کار امکان‌پذير نيست.

وي با بيان اينکه از حدود دو سال قبل با مازاد توليد در بخش شيرخام مواجه هستيم، اضافه کرد: کارخانجات روزانه حدود 16 هزار تن شيرخام دريافت مي‌کنند که 2400 تن از اين ميزان مازاد است.

باکري افزود: کارخانجات محصول مازاد را به شير خشک و کالاهاي ماندگار تبديل مي‌کنند اما به هرحال اين مازاد و انبار کردن وجود دارد.وي در واکنش به مباحث مطرح شده مبني بر اينکه صنايع لبني قبلا اقدام به افزايش 6 درصدي قيمت محصولات خود کرده‌اند و در حال حاضر امکان افزايش قيمت مجدد را ندارند، به همين دليل تن به اجراي مصوبه دولت نمي‌دهند؟ گفت: هر کسي در اين زمينه منطق و استدلال خود را دارد؛ دامداران مي‌خواهند اين افزايش 100 توماني در قيمت خريد شيرخام اعمال شود و صنايع نيز اعلام کردند امکان چنين امري حداقل در شرايط رکود وجود ندارد.

باکري ادامه داد: بنابراين دامداران بهتر است عقلايي‌تر و واقع بينانه‌تر به مساله نگاه کنند و با اتهام زدن به ديگران مشکلي از آنان حل نمي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي