جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5178


نبود گذشت يكي از علل اصلي طلاق در كشور

مديرواحد صدور آرم سازمان ترافيک:
آغاز ثبت نام آرم طرح ترافيک95 ازفردا ،متقاضيان تنها 2 هفته مهلت ثبت نام دارند

سردار ساجدي نيا:
دستگيري تعدادي از عوامل حمله کننده به سفارت عربستان


وقايع


ضرب المثل ها


خبرها و سخن‌ها


 نبود گذشت يكي از علل اصلي طلاق در كشور 

 ولي الله نصر در جمع خبرنگاران استان يزد با بيان اينکه متاسفانه پديده طلاق رو به افزايش است افزود: در 9ماهه امسال نسبت به کل سال گذشته 4.2 درصد طلاق در کشور رشد داشته است.وي اظهار کرد: کمترين ميزان طلاق مربوط به استانهاي يزد و سيستان و بلوچستان، بيشترين مربوط به تهران و کرج به ازاي جمعيت آنهاست.

نصر با اشاره به اينکه در کل کشور به ازاي هر 4.2 ازدواج يک مورد طلاق صورت مي گيرد افزود: در تهران به ازاي هر 2.8 ازوداج يک طلاق و در البرز هم به ازاي هر 3.1 ازدواج يک طلاق رخ مي دهد.

وي اظهار کرد: بيشترين وقوع طلاق ها مربوط به يکسال اول زندگي زوج ها است که 14 درصد طلاق ها مربوط به يکسال اول و بعد پنج سال زندگي مشترک است.

اين مسئول با بيان اينکه اين امار نشان دهنده نبود شناخت کافي خانواده و کمرنگ شدن معيارهاي سنتي و جايگزين معيارهاي جديد منجر به بروز طلاق شده است افزود: همچنين شکاف نسلي خيلي سريع بين جوانان و بزرگترها ايجاد شده است.

مديرکل آسيب هاي اجتماعي سازمان بهزيستي اشاره به وجود فناوري هاي جديد ارتباطي و عدم استفاده درست از آن ها توسط جوانان از فضاهاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي گفت: امروز معيار انتخاب ازدواج تغيير يافته است.

وي با اشاره به اينکه بحث اعتقادات مذهبي ، قوميتها و گروهي يک عامل بسيار مستحکم در تحکيم بنيان خانواده محسوب مي شود

اظهار کرد: هرچند استان يزد و برخي از استانهاي کشور مهاجرپذيرهستند اما هرجا محليت و قوميت حفظ شده يک واکسيناسيون خوبي در برابر آسيبهاي اجتماعي به ويژه طلاق است.

آمار طلاق عاطفي قابل اندازه گيري و خط کشي نيست

مدير کل آسيب هاي اجتماعي سازمان بهزيستي کشور با اشاره به اينکه آمار طلاق عاطفي قابل اندازه گيري و خط کشي نيست گفت: اين يک آسيب پنهان در درون خانواده هاست.

نصر، افزود: با توجه به تماسهاي خط 123 بهزيستي و با خط مشاوره 1480تلفني ، نشان از اين است که بحث طلاق عاطفي يک موضوع جدي در درون خانواده ها متاسفانه جاري و ساري است.

وي اظهار کرد: در اين زمينه بايد در بحث نشاط اجتماعي ، فرهنگ و تبليغات رسانه اي کارها جدي تري در زمينه بحث بنيان خانواده انجام دهند.

نصر با اشاره به مغفول ماندن بحث نشاط اجتماعي در کشور گفت: نزديک به 40 شبکه ماهواره اي فيلم بصورت فارسي پخش مي کند و خيلي از فرهنگ ، اداب و سنن ما را نشان گرفته است و قبح برخي از مسائل را ريختند.

اين مسئول با بيان اينکه در گذشته طلاق در خانواده ها قبح داشت افزود: اکنون برخي خانواده ها طلاق را يک افتخار مي دانند.

وي دلايل عمده طلاق در کشور اعتياد و دخالت اطرافيان بيان و اظهار کرد: يکي از علل مراجعه زوج ها براي طلاق در دادگاهها بحث خيانت همسران و روابط خارج از عرف خانواده است که امار نشان مي دهد در مردان بيشتر اين موضوع رواج دارد خيلي ارتباط مستقيم و تنگاتنگ با اعتياد دارد.

وي در ادامه از سکونت 12 ميليون نفر در سکونتگاههاي غير رسمي و غير شهري در کشور خبر داد و گفت: البته در اين زمينه آمارهاي ضد و نقيضي وجود دارد.

نصر افزود: اين سکونتگاههاي منشاء بسياري از آسيب هاي اجتماعي مي شود و انتطار اين است تمامي دستگاههاي متولي رفاه و خدمات اجتماعي در اين زمينه ورود کنند.


 مديرواحد صدور آرم سازمان ترافيک:
 آغاز ثبت نام آرم طرح ترافيک95 ازفردا ،متقاضيان تنها 2 هفته مهلت ثبت نام دارند 

 
مديرواحد صدور آرم سازمان ترافيک از آغاز ثبت نام آرم‌هاي سالانه ورود به محدوده طرح ترافيک از روز دوشنبه 14 دي ماه خبر داد و گفت: متقاضيان به مدت دو هفته-تا 27دي ماه- فرصت دارند تا از طريق سايت www.tehran.ir. نسبت به ثبت نام در سامانه مذکور اقدام کنند.

به گزارش ايسنا، قنبرنژاد با اشاره به اينکه مطابق سال هاي گذشته ثبت نام آرم طرح ترافيک الکترونيکي بوده و از طريق سايت شهرداري تهران صورت مي‌گيرد، عنوان کرد: تعداد مجوزهاي طرح ترافيک در سال 95 نسبت به سال 94 حتي يک فقره نيز افزايش پيدا نخواهد کرد .

وي با بيان اينکه امسال نيز همچون سال‌هاي گذشته، خانواده‌هاي معظم شهدا، جانبازان عزيز، بيماران خاص و عزيزان خبرنگار از تعرفه حمايتي برخوردار خواهند بود، تصريح کرد : از شهروندان تقاضا داريم صرفاٌ در صورتي که ورود هر روزه ايشان به محدوده طرح ترافيک ضرورت داشته باشد، نسبت به ثبت نام اقدام کنند و در غير اين صورت از آرم‌هاي روزانه و هفتگي استفاده کنند.

مديرواحد صدور آرم سازمان ترافيک با اشاره به اين که براي خودروهايي که به سن فرسودگي رسيده و مطابق قانون ملزم به اسقاط باشند، مجوز طرح ترافيک صادر نمي‌شود، اظهار کرد: در اين دوره نيز مانند دوره قبل، به جز آمبولانس‌هاي اورژانس تهران، خودروهاي امدادي آتش نشاني و خودروهاي پليس و همچنين اتوبوس‌هاي شرکت واحد تهران و تاکسي‌هاي تهران که تمام يا بخشي از مسير آن‌ها در محدوده طرح ترافيک قرار داشته باشند، تمامي خودروهاي عمومي و امدادي نياز به مجوز دارند و بايد نسبت به اخذ مجوز طرح ترافيک اقدام کنند و در غير اين صورت ورود آن‌ها به محدوده، به منزله تخلف ورود ممنوع خواهد بود.

قنبرنژاد با بيان اين که در سال 95 نيز عبور و مرور خودروهاي هيبريدي و برقي همچون سال جاري در صورت ثبت اطلاعات در سامانه، در محدوده طرح ترافيک آزاد و رايگان خواهد بود، تصريح کرد: اين اقدام در جهت تشويق و ترغيب شهروندان به استفاده از حمل و نقل پاک و در راستاي سياست‌هاي محيط زيستي مديريت شهري تهران صورت مي‌گيرد.

مديرواحد صدور آرم سازمان ترافيک تصريح کرد: بسياري از متقاضياني که موفق به دريافت مجوز طرح ترافيک مي‌شوند و در ايامي از سال تمايل به ورود به محدوده طرح ترافيک ندارند، مي توانند مانند سال گذشته با انتخاب تعداد روزهايي که وارد محدوده نمي‌شوند، از سرجمع هزينه سالانه آرم شان کم کنند.

وي با تاکيد بر اينکه تمامي فرآيند ثبت نام آرم طرح ترافيک سال 95 الکترونيکي است، گفت: با توجه به اين که داشتن برچسب معاينه فني از مراکز مکانيزه معتبر، پرداخت عوارض سالانه خودرو و اخذ گواهي عدم خلافي براي ثبت نام طرح ترافيک ضروري است، متقاضيان نسبت به دريافت مدارک مذکور به موقع اقدام کنند.

بر اساس گزارش پايگاه اطلاع رساني شهرنوشت، قنبرنژاد در ادامه با اشاره به اين که به منظور سهولت و سرعت در ثبت نام، اطلاعات ثابت افرادي که در سال‌هاي قبل در سيستم مکانيزه ثبت نام کرده‌اند، هنگام ثبت نام جديد در اختيار متقاضيان قرار مي‌گيرد، اظهار کرد: امسال نياز نيست که متقاضيان تمامي اطلاعات خود را ثبت کنند، بلکه متقاضيان صرفاٌ نسبت به اصلاح اطلاعاتي که نياز به تصحيح دارند، اقدام کنند.


 سردار ساجدي نيا:
 دستگيري تعدادي از عوامل حمله کننده به سفارت عربستان 

 رئيس پليس پايتخت از بازداشت شماري از نيروهاي خودسر حمله کننده به سفارت عربستان خبر داد.به گزارش گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان؛سردار حسين ساجدي نيا رئيس پليس پايتخت به نقل از پايگاه اطلاع رساني تهران بزرگ اظهار داشت: حوالي ساعت 22:20 شنبه شب عده اي از نيروهاي خودسر رو به روي سفارت عربستان تجمع کرده و مدتي بعد اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف به سمت ساختمان سفارت کردند.

وي با بيان اين که در پي اين اقدام خسارت هايي به ساختمان سفارت وارد شد، گفت: ماموران پليس از همان دقايق اوليه با اين اقدام مقابله کردند تعدادي از ماموران ما نيز زخمي شدند.سردار ساجدي نيا با ببان اين که تعدادي از نيروهاي خودسر حمله کننده به سفارت دستگير شدند، افزود: عده قليلي هم وارد سفارت شدند که ماموران پليس اقدام به خارج کردن اين افراد کردند.

به گفته سردار ساجدي نيا در حال حاضر اوضاع در اطراف سفارت عربستان آرام است و ماموران پليس تا هر زمان که لازم باشد، در محل حضور خواهند داشت.رئيس پليس پايتخت از شهروندان خواست اعتراضات خود را از شيوه هاي قانوني پيگيري کنند.


 وقايع 

 سردار مهري خبر داد

کاهش شماره‌گذاري خودروهاي صفر

رييس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا از متوقف کردن 23 ميليون خودروي سواري در 9 ماهه امسال خبر داد.

به گزارش ايسنا سردار تقي مهري در نشست خبري خود که در شهرک آزمايش برگزار شد، گفت: در 9 ماهه امسال 23 ميليون خودرو را متوقف کرديم که از اين تعداد حدود دو ميليون دستگاه يا فاقد معاينه فني، يا فاقد برچسب يا دودزا بودند که 9 درصد توقيفي ها را شامل مي شود.

رييس پليس راهور ناجا به عمر مفيد وسايل نقليه هم اشاره کرد و افزود: عمر مفيد ميني بوس ها 15 سال است و 75 درصد آنها فرسوده اند. همچنين عمر مفيد تاکسي ها 10 سال است و 31 درصد آنها فرسوده اند و اتوبوس هاي شهري هم 48 درصد فرسوده هستند.

سهم قابل توجه ناوگان حمل و نقل عمومي در آلودگي هوا

مهري همچنين در ادامه نشست خبري خود به اجراي طرح زمستانه پليس راهور اشاره کرد و افزود: امسال سال پربارشي را در استان‌هاي غربي و شمال غربي کشور داشتيم اما خوشبختانه با اقدامات انجام شده در طرح زمستانه مورد در راه مانده نداشتيم و هماهنگي خوبي نيز ميان دستگاه‌هاي اجرايي و پليس وجود دارد.

وي با اشاره به آمار پزشکي قانوني و کاهش شمار کشته‌شدگان اظهار کرد: در 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 331 تن کمتر در حوادث رانندگي کشته شده‌اند البته بايد توجه داشته باشيم که حدود 50 درصد از جان باختگان حوادث رانندگي در بيمارستان و در حين انتقال به بيمارستان جان خود را از دست داده‌اند که در اين خصوص نياز است پيش بيني‌هاي ويژه‌اي انجام شود.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي مهمترين علل حوادث رانندگي را سرعت غيرمجاز و عدم توجه به جلو دانست و گفت: خستگي و خواب آلودگي راننده نيز از مواردي است که منجر به واژگوني خودرو و بروز حوادث مي‌شود.

شماره گذاري بيش از يک ميليون وسيله نقليه در 9 ماهه امسال

مهري همچنين از شماره گذاري بيش از يک ميليون وسيله نقليه در 9 ماهه امسال خبر داد و گفت:‌ از اين تعداد 677 هزار خودرو مربوط به توليد داخل بوده، 41 هزار خودرو خارجي بوده و 336 هزار دستگاه موتورسيکلت نيز شماره‌گذاري شده است.

شمار وسايل نقليه در مرز 30 ميليون

وي همچنين از شماره گذاري بيش از 17 ميليون خودرو خبر داد و گفت: در طول سالهاي گذشته يک ميليون و 823 هزار خودرو نيز اسقاط شده است. همچنين بيش از 10 ميليون موتورسيکلت نيز شماره گذاري شده و حدود يک ميليون خودرو نيز با پلاک غير ايراني در شهر تردد دارد که در مجموع 29 ميليون وسيله نقليه در کشور شماره گذاري شده است.

مهري ادامه داد: از 17 ميليون خودرويي که تا کنون شماره گذاري شده‌اند يک ميليون و 200 هزار دستگاه به سن فرسودگي رسيده‌اند که بايد تمهيدات لازم در خصوص آنان اتخاذ شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش عمر مفيد وسايل ناوگان حمل و نقل عمومي را تشريح کرد و گفت: عمر مفيد تاکسي‌ها 10 سال است و از اين بين 31 درصد تاکسي‌ها فرسوده هستند. عمر مفيد اتوبوس‌هاي بين شهري 15 و اتوبوس‌هاي شهري نيز 10 سال است که از اين ميان 48 درصد آنها به سن فرسودگي رسيده‌اند.

رئيس پليس راهور ناجا افزود: عمر مفيد ميني‌بوس‌ها نيز 15 سال است که 75 درصد آنها فرسوده هستند.

وي همچنين درباره ناوگان حمل و نقل عمومي بين شهري نيز گفت: 43 درصد از خودروهاي ناوگان برون شهري فرسوده بوده و 37 درصد از خودروهاي سواري بين شهري نيز فرسوده هستند.

مهري از مکاتبه پليس با رئيس جمهور درباره خودروهاي فرسوده خبر داد و گفت:‌ در اين خصوص مکاتباتي انجام شده و درخواست کرده‌ايم تا تعيين تکليفي در اين زمينه صورت بگيرد. در حال حاضر نيز پليس در چارچوب مقررات و قوانين اقدامات خود را انجام مي‌دهد.

90 درصد موتورسيکلت‌هاي توليدي کاربراتوري هستند

وي با اشاره به شماره گذاري موتورسيکلت‌ها اظهار کرد: 90 درصد از موتورسيکلت‌هاي توليد شده در کشور کاربراتوري هستند اما اين موتورسيکلت‌ها با مجوز دستگاه‌هاي مربوطه و آنچه که براي پليس صادر مي‌شود شماره گذاري مي‌شوند و تا زماني که در اين مجوزها تغييري صورت نگيرد پليس موظف به شماره گذاري آنها است.

وي افزود: ما پيشنهادي را در چند ماه گذشته براي دستگاه‌هاي دولتي ارسال کرديم تا نسبت به از رده خارج کردن موتورسيکلت‌هاي کاربراتوري و جايگزين کردن آن با موتورسيکلت‌هاي هيبريدي و برقي اقداماتي انجام شود که در اين خصوص بايد برنامه ريزي‌هاي لازم صورت بگيرد.

رئيس پليس راهور ناجا با بيان اينکه حدود 4 تا 5 درصد از موتورسيکلت‌هاي فعلي انژکتوري هستند گفت: موتورسيکلت‌هاي کاربراتوري عمدتا از موتورسيکلت‌هايي هستند که موتورهايشان از کشورهاي چين يا هندوستان وارد شده و در بيش از 270 کارخانه در داخل کشور که مورد تاييد دستگاه‌هاي مربوطه قرار گرفته توليد مي‌شوند.

صدور يک ميليون و 243 هزار گواهينامه جديد

مهري درباره آمار صدور گواهينامه و نمرات منفي نيز اظهار کرد: يک ميليون و 243 هزار گواهينامه جديد در 9 ماهه امسال توسط پليس صادر شده است. در مجموع در 9 ماهه امسال يک ميليون و 672 هزار گواهينامه نيز نمرات منفي از يک تا سي نمره دريافت کرده‌اند که از اين بين 20 هزار گواهينامه بين 20 تا 30 نمره منفي دارد.

وي اضافه کرد: همچنين حدود 9000 گواهي نامه نيز 30 نمره منفي دريافت کرده‌اند که رانندگان داراي اين گواهينامه‌ها حق تردد نخواهند داشت.


 ضرب المثل ها 

 بادمجان بم آفت ندارد!

اگرچه پيش ما حرمت ندارد

كجا ديدي كه او قدرت ندارد

ستمگر مرگ دارد ؟باورم نيست

كه بادمجان بم آفت ندارد!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها و سخن‌ها 

 زنان 8برابرمردان درخطرجرايم رايانه اي

سرپرست دادسراي ناحيه 31 جرايم رايانه اي با بيان اينکه زنان هشت برابرمردان در معرض خطر جرايم سايبري و رايانه‌اي قرار دارند گفت: در اين حوزه که قسمت زيادي از آن مربوط به زنان و کودکان است بايد قانون گذار سياست افتراقي را در نظر بگيرند. به گزارش ايرنا، علي بابايي روز شنبه درنشست مشترک قوه قضائيه و پليس فتا اظهارکرد: اقدامات زيادي براي رسيدگي به جرايم سايبري و مقابله با آنها در حوزه قضايي و انتظامي انجام و در استان ها يک شعبه براي رسيدگي به جرايم رايانه اي تشکيل شده است.

به گفته وي درحوزه پليس نيز فضاي توليد و تبادل اطلاعات راه اندازي شد و اين اقدامات و دانش در اين زمينه بايد به روز رساني شود. سرپرست دادسراي جرايم رايانه اي اظهارکرد: همه بحث هاي مطرح در حوزه فضاي مجازي، منعطف به زمان حال است، يعني اينکه درحال حاضر در برابر هک چه اقدامي بايد انجام دهيم. وي خاطر نشان کرد: اما بايد به آينده توجه داشته باشيم يعني به موضوعاتي که براي ما چالش ايجاد مي کند بيشتر دقت نظر داشته باشيم.

اين مقام قضائي با اشاره به پيشرفت اينترنت از يک سو و تهديد فناوري اطلاعات از سوي ديگر گفت: پرونده هايي که در زمينه هک داريم بيشتر مختص جوانان کم سن و سال و با استعداد است. به گفته وي، اگرکسي درفضاي مجازي سرقتي انجام دهد باعث تحسين جامعه مي شود، درحالي که سرقت در فضاي فيزيکي را بد مي داند و اين موارد باعث شد جرايم در فضاي مجازي از فضاي اجتماعي تفکيک شود.

بابايي با بيان اينکه آسيب هاي فضاي مجازي به حوزه هاي فرهنگي ديني و اجتماعي مربوط مي شود گفت: آسيب در حوزه فرهنگي باعث از بين رفتن حريم خصوصي افراد و دسترسي آسان به فيلم هاي مستهجن است و در حوزه ديني نيز باعث ايجاد اديان ساختگي و القاء شبهه مي شود.

به گفته اين مقام قضائي جرايم سايبري و اجتماعي در حوزه مجازي باعث آسيب هاي رواني ، سست شدن بنياد خانواده ، بي حيايي و رفتار خارج از ادب مي شود. سرپرست دادسراي ناحيه 31 با بيان اينکه حوزه پيشگيري ، سياست گذاري و قانون گذاري نقش قابل توجهي در فضاي مجازي دارد گفت: حوزه پيشگيري تاثيرگذاري خاصي دارد که بايد به آن بيشتر توجه کرد و البته پيشگيري خود نياز به ابزار دارد.

زمين لرزه اي 5/8 ريشتري پاکستان را لرزاند

اين زمين لرزه موجب ترس و وحشت مردم شد، اما هنوز هيچ گزارشي از جان باختن افراد يا خسارات مالي منتشر نشده است.به گزارش برنا، اداره هواشناسي و لرزه نگاري پاکستان اعلام کرد زمين لرزه اي به بزرگي پنج و هشت دهم درجه بخش هايي از اين کشور را لرزاند.به گزارش خبرگزاري شين‌هوا از اسلام آباد، اين اداره در بيانيه اي اعلام کرد کانون اين زمين لرزه در رشته کوه هندوکش افغانستان و در عمق 175 کيلومتري زمين بود.غلام رسول مديرکل اين اداره اعلام کرد اين زمين لرزه داراي شعاعي 278 کيلومتري بود و پس لرزه هايي نيز احتمالا در روزهاي آينده وجود خواهد داشت. اين زمين لرزه در اسلام آباد، پايتخت پاکستان و بخش هايي در شرق ايالت پنجاب و ايالت خيبر پختونخوا در شمال غرب اين کشور احساس شد.اين زمين لرزه موجب ترس و وحشت مردم شد اما هنوز هيچ گزارشي از جان باختن افراد يا خسارات مالي منتشر نشده است.زمين لرزه اي به بزرگي شش و نه دهم درجه که بيست و ششم دسامبر روي داد به جان باختن دو نفر و زخمي شدن بيش از 60 تن ديگر در ايالت خيبر پختونخوا منجر شد.

شناسايي و جمع آوري 3 کيلومتر خط لوله قاچاق سوخت

معاون درياباني مرزباني ناجا از اجراي طرح پاک سازي مناطق آلوده و جمع آوري 3 کيلومتر خط لوله انتقال سوخت قاچاق خبر داد.به گزارش مهر، سردار محمد سلامي گفت: ماموران پايگاه درياباني قشم در راستاي طرح پاكسازي مناطق آلوده به قاچاق سوخت و با آگاهي از قصد قاچاقچيان براي حفر و جاگذاري 3 کيلومتر لوله از ساحل به عمق دريا و انتقال سوخت قاچاق، بلافاصله اقدام عملياتي را آغاز کردند. وي افزود: اکيپي از ماموران، پس از بررسي هاي لازم موفق به کشف اين خط لوله انتقال سوخت شدند.به گفته معاون درياباني مرزباني ناجا، قاچاقچيان توسط اين خط لوله قصد داشتند سوخت قاچاق را به شناورها و سپس به کشورهاي ديگر منتقل کنند.سلامي ادامه داد: ماموران درياباني مرزباني با حضور در اين منطقه و شناسايي اين خط لوله، قاچاقچيان را در رسيدن به اهدافشان ناکام گذاشتند.

برق 65 روستاي مهاباد همچنان قطع است

مدير امور برق مهاباد از توابع آذربايجان غربي گفت: بر اثر بارش برف و کولاک، جريان برق 65 روستاي اين شهرستان همچنان قطع است.رشيد فيض الله بيگي در گفت و گو با ايرنا افزود: پس از بارش برف و کولاک شديد و وزش تندباد در روزهاي گذشته، جريان برق 105 روستاي اين شهرستان در دو بخش خليفان و مرکزي قطع شده بود. وي اضافه کرد: با تلاش ماموران و اکيپ هاي امدادي اين اداره، جريان برق 40 روستا در بخش مرکزي وصل شده و 65 روستاي ديگر همچنان در خاموشي به سر مي برند. فيض الله بيگي گفت: از اين روستاها پنج روستا در مسير جاده برهان و در محور مهاباد به بوکان و 60 روستا در بخش خليفان و در مسير جاده مهاباد به سردشت قرار دارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي