جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5178

گفت و گوي اختصاصي آفرينش با كارگردان نمايش «مخمصه در پالرمو» ؛
انتخاب نام اين نمايش ريشه در علاقه هاي شخصي ام دارد


آغاز ساخت موسيقي «برادرم خسرو»


آخرين وضعيت «فتحعلي‌بيگي» در بيمارستان


شروع غافلگير کننده «شکاف»


«شرلوک» با استقبال ميليوني بازگشت


«پر سفيد» به دفتر جشنواره رسيد


ميز خبــــر


خبر هنري


رد پاي قريحه


 گفت و گوي اختصاصي آفرينش با كارگردان نمايش «مخمصه در پالرمو» ؛
 انتخاب نام اين نمايش ريشه در علاقه هاي شخصي ام دارد 

گفت و گو از : مريم اخوان صالح

علي ميري نويسنده و کارگردان نمايش «مخمصه در پالرمو» در مورد انتخاب اين متن گفت :"پالرمو "نام مرکز ناحيه خودمختار سيسيل در ايتالياست. انتخاب نام اين شهر به علاقه‌هاي شخصي ام ريشه دارد ولي مخاطبين مي‌تواند پالرمو را هر نقطه اي در هرکشور ديگري تصور کند.

علي ميري نويسنده و کارگردان نمايش «مخمصه در پالرمو» در ادامه گفت :موضوع نمايش داستان دو برادر، آلفردو و فرناندو با بازي من و سهيل عبدي ميگذرد. هر اطلاعاتي که به مخاطب داده ميشود درباره اين دو کاراکتر است از جمله کودکي آنها که در يتيم خانه گذشته است، نوع رابطه شان، دليل آنها براي دزدي از بانک و اکنون روايت تنهاييشان در زندان و فرارشان از واقعيت. متن اين نمايش نامه اصلي است و نه اقتباسي. اين نمايشنامه را چندين مرتبه بازنويسي کرده ام، از متن ابتدايي فقط فضاي زندان و دو نفر بازداشتي مانده اند و ساير موارد در هر بار بازنويسي دچار تغيير شد.

وي در ادامه گفت :با توجه به وضعيت فعلي مخاطبان در تماشاخانه هاي خصوصي و از جمله تماشاخانه فانوس به جايي رسيده ايم که ديگر به سود مالي فکر نمي کنيم .بيشتر به ديده شدن زحمت گروهمان مي انديشيم تا سود مالي. متاسفانه اين روزها نمايشهايي که در تماشاخانه‌هاي خصوصي اجرا مي‌شوند، مورد غفلت واقع مي‌شوند.اساسا توجه مخاطبان و مسئولان به سمت تئاتر شهر يا ايرانشهر است در حالي که در بسياري از تماشاخانه هاي خصوصي، کارهاي قابل توجهي با نيروهاي خوب اجرا مي‌شود. اين پيش داوري که اگر نمايشي در تماشاخانه‌هاي خصوصي روي صحنه رفته، کاري ضعيف است، بايد در ذهن مخاطب شکسته شود. تنها سرمايه ما حضور تماشاگر است.

وي گفت :تحقيقات اين متن به 4 سال پيش بر مي گردد که پنج ماه به طول انجاميد سپس بازنويسي نمايشنامه را آغازکردم. و ازدوستان جوان تا حرفه اي مشورتهاي بسياري را گرفته ام ، و پس از راهنمايي‌هاي بسيار از اساتيد توانستم به يک جمع بندي کلي براي اين اجرا برسم.

اتفاق اصلي نمايش «مخمصه در پالرمو»، اتفاقي انساني است، وهنگام انتخاب کشور به عمد از منطقه‌هايي از ايران چشم پوشي کردم، چراکه انتخاب نام هر شهري از ايران خواه ناخواه پيش زمينه اي در ذهن تماشاگر ايجاد ميکرد و مخاطب در طول نمايش در انتظار ديدن علت انتخاب نام آن شهر بود. متني که بر تنهايي آدمها، فشار اين تنهايي و گريز آنها به رويا تاکيد دارد. تنهايي و جداماندگي که گير افتادن در زنداني در پالرمو مي‌تواند زمينه ساز آن باشد يا زنداني در هر نقطه ديگري از جهان.

وي در مورد شيوه اين اجرا گفت :داستان خود را در قالب يک تراژدي با لايه هاي کميک روايت مي کند اما براي رسيدن به لحظات کميک و خنداندن مخاطب نبوده، وهدف رسيدن به کمدي موقعيت است و ساختن موقعيتهايي کمدي دربستري تراژيک.در طراحي صحنه تلاش شده همه چيز در اختيار بازيگر و بازي او باشد. دکوري که اکنون روي صحنه است، شامل بخشي از آن چيزي است که از ابتدا در ذهنم بود و دلايل اقتصادي بر کمينه گرا شدن دکور موثر بوده است.

ميري شباهت اين متن نسبت به متن ديگرش گفت : نمايشي که سال 91 با نام «مجلس صبحانه خوري» روي صحنه بردم نيز در همين حال و هوا مي‌گذشت. گذشتن داستان در اين فضا و لذت بردن از اين تعليق از چيزهايي است که دوست دارم به آن بپردازم. نمايشنامه «مخمصه در پالرمو» را به گونه اي نوشته ام که خواننده شاهد هيچ رفت و آمد نوري در آن نيست و همه اتفاقات و در هم تنيده شدن واقعيت و رويا در يک صحنه ميگذرد اما هنگام اجرا بنا بر مقتضياتي ناگزير شديم از رفت و برگشت نور استفاده کنيم.

اين کارگردان با اشاره به تاثير گذاري موسيقي در متن نمايش گفت : بسياري از نمايش ها اين روزها از موسيقي و قطعات انتخاب شده استفاده مي کنند اما موسيقي اين اجرا توسط مهران مير ميري تنظيم شده ديالوگ به ديالوگ متن هماهنگ بوده و در واقع چيزي که به روايت داستان کمک مي‌کند، موسيقي آن است.

وي در پايان گفت : دو متن با نام هاي «همه پروانه‌هاي من» و «دق مي‌کنيم» که داستانش در زمان جنگ مي‌گذرد.را دردست نگارش دارم تا بتوانم در ما ههاي آينده در تهران به اجرا در بياورم .

در اين نمايش سهيل عبدي، محمد اصغري و سيدعلي ميري به ايفاي نقش مي پردازند.


 آغاز ساخت موسيقي «برادرم خسرو» 

 
فيلم سينمايي «برادرم خسرو» به کارگرداني احسان بيگلري اواخر دي ماه آماده نمايش در سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر مي شود.به گزارش مهر، فيلم سينمايي «برادرم خسرو» به کارگرداني احسان بيگلري که به بخش «نگاه نو» سي و چهارمين جشنواره بين المللي فيلم فجر راه يافته است، اواخر دي ماه آماده نمايش مي شود.

اين فيلم سينمايي که داستان دو برادر است که به اجبار مدتي را کنار هم سپري مي کنند، آخرين مراحل فني خود را سپري مي کند. تدوين نهايي اين فيلم توسط مصطفي خرقه پوش به زودي تمام مي شود و صداگذاري اين فيلم نيز همزمان توسط آرش قاسمي انجام مي شود.فيلمنامه اين اثر که به صورت مشترک توسط بيگلري و پريسا هاشم پور به نگارش درآمده است، به زودي به مرحله اصلاح رنگ مي رسد و ساخت موسيقي «برادرم خسرو» توسط حامد ثابت انجام مي شود.

بيتا فرهي، هنگامه قاضياني، شهاب حسيني و ناصر هاشمي از جمله بازيگران اين فيلم سينمايي هستند. سعيد ملکان تهيه کنندگي اين پروژه سينمايي را برعهده دارد.


 آخرين وضعيت «فتحعلي‌بيگي» در بيمارستان 

 ايسنا: فتحعلي‌بيگي روز گذشته (13 دي ماه) تحت عمل جراحي قرار گرفت.اين کارگردان تئاتر در اين رابطه گفت: حالم خوب است و امروز در بيمارستان شهيد رجايي کرج، تحت عمل جراحي قرار گرفت.

او در ادامه اضافه کرد: همه چيز در اينجا مرتب است و جاي نگراني نيست.داود فتحعلي‌بيگي هنرمند پيشکسوت تئاتر از 6 دي ماه به علت عارضه قلبي در بيمارستان شهيد رجايي کرج بستري شده است و پيش بيني مي‌شد که او از کرج به تهران منتقل شود.


 شروع غافلگير کننده «شکاف» 

 خبرآنلاين: فيلم سينمايي " شکاف " به کارگرداني کيارش اسدي زاده و تهيه کنندگي علي سرتيپي و منيژه حکمت جمعه 11 دي در پرديس سينمايي کورش به سانس فوق العاده رسيد.

«شکاف» در سه روز نخستين نمايش ، مورد استقبال تماشاگران قرار گرفته و از مرز 50 ميليون تومان گذشته است. اين درحالي است که اکران عمومي «شکاف» با تعداد محدود سالن سينما آغاز شده و هنوز تيزرهاي تلويزيوني اين فيلم شروع نشده است. هانيه توسلي - بابك حميديان - پارسا پيروزفر - سحر دولتشاهي- اميركيان نجف زاده - احسان اماني- عليرضا علويان - حسين راضي- طوفان مهرداديان - مرتضي آقاحسيني از جمله بازيگران اين فيلم هستند.


 «شرلوک» با استقبال ميليوني بازگشت 

 تسنيم: روز اول ژانويه شبکه بي بي سي همان طور که به مخاطبانش قول داده بود اپيزود ويژه شرلوک هولمز را پخش کرد.

شبکه بي بي سي روز جمعه ساعت 9 شب به وقت لندن اپيزود ويژه اي از سريال پر طرفدار «شرلوک» را روي آنتن شبکه برد. قسمت ويژه اي که داستانش در عصر ويکتوريايي انگلستان مي‌گذشت و مخاطبان ميليوني را پاي خود نشاند. «عروس منفور» نام اين قسمت ويژه بود که در بريتانيا 8.4 ميليون نفر را به صورت زنده جذب خودش کرد.قرار است «شرلوک جديد» به صورت محدود در چند سينما در بريتانيا هم روي پرده برود.


 «پر سفيد» به دفتر جشنواره رسيد 

 باشگاه خبرنگاران: نسخه نهايي اولين تجربه بلند سينمايي بهزاد بروجني، راهي دبيرخانه سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر شد.

اين فيلم داستان پسر پنجاه ساله‌اي را روايت مي‌کند که ازدواج نکرده و از پدر پيرش مراقبت مي‌کند. همايون با دوست صميمي‌اش يعني کامبيز معامله‌اي انجام مي‌دهد که اين معامله اتفاقاتي را در روند زندگي همايون و پدرش ايجاد مي‌کند … در «پر سفيد» حسن پورشيرازي، رضا ناجي، محمود نظر عليان، کامران تفتي، بهزاد بروجني، فاطمه الطافي، پانته‌آ قبادي، زهرا السادات مرتضوي، اميرحسين صائمي نقش‌آفريني مي‌کنند و از بازيگران خردسالي چون کيارش و کيانا امين دوست نيز استفاده شده است.


 ميز خبــــر 

 معرفي برگزيدگان مرحله اول جشنواره خلق کتاب تصويري

مرحله اول داوري آثار رسيده به دومين جشنواره خلق کتاب تصويري به پايان رسيد. به گزارش آفرينش، دور نخست داوري آثار رسيده به دبيرخانه اين دوره جشنواره، با اعلام اسامي در دو زمينه تصويرگري و داستان توسط 3 داور مشخص و برگزيدگان اين مرحله مشخص شدند.

اين گزارش مي افزايد:در اين مرحله که فريدون عموزاده خليلي، هدي حدادي و ميترا عبدالهي به داوري آثار پرداختند، فاطمه فروتن اصفهاني، زهرا شاهي، سميه سيديان، صديقه ملايي، پيام ابراهيمي، هاجر بهاري، زينب عليزاده، عفت مطلبي، عادله خليفي، زهرا يکه فلاح، مهسا نرگسي، پژمان سهرابي، عطيه فيروزمند، سميرا قيومي، نسيرين نوش اميني را به عنوان نويسندگان برگزيده معرفي کردند.

همچنين در بخش تصويرگري نيز افرادي همچون ترنم توسلي، محبوبه خسروي خافتري، فاطمه خسرويان، حميده خسرويان، فاطمه کريميان، فاطمه نخعي، سارا اميني، فاطمه زمانه رو، فرزانه آذرنوش، مريم محمودي مقدم، ريحانه شيران، هاله قرباني، سيده زينب حسيني، محمدحسين ماتک و مريم يکتافر به عنوان برگزيدگان اين بخش معرفي شدند. دبيرخانه اين جشنواره اعلام کرد که پنجشنبه و جمعه همين هفته با حضور تصويرگران و نويسندگان برگزيده کارگاهي جهت خلق کتاب تشکيل خواهد شد. گفتني است، نويسنده و تصويرگر کتاب اول به نمايشگاه بلونيا 2016 اعزام خواهد شد.

مستند «اين سه زن» در خانه هنرمندان

مستند «اين سه زن» در خانه هنرمندان ايران به نمايش در مي آيد. به گزارش آفرينش، مستند «اين سه زن» به کارگرداني مصطفي امامي فردا سه شنبه 15 دي در خانه هنرمندان ايران به نمايش در مي آيد. در محله اي قديمي از نهاوند خانه اي فرسوده وجود دارد که زماني قطب معنوي اين شهر بوده است. مردم آن ديار، پيشتر، خيلي به اين خانه و اهالي آن اعتقاد داشتند. اکنون سه زن از يک خانواده، ميراثدار اجداد خود شده اند و به جد مي کوشند حرمت و سنت ديرين خانه شان را مسئولانه نگهدارند. اما اين خانه در حال تخريب است و هر سه زن در کاشانه خويش، شانه به شانه مرگ زندگي مي کنند...

علاقه مندان براي تماشاي اين مستند مي توانند فردا سه شنبه 15 دي ساعت 18 به تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ايران مراجعه فرمايند.

اجراي تئاتر خياباني «حرف‌هاي حسابي» در مدارس اکباتان

خانه فرهنگ آيه تئاتر خياباني «حرف‌هاي حسابي» به کارگرداني مسلم کيهان را با محوريت اخلاق شهروندي در مدارس اکباتان برگزار مي‌کند.

به گزارش آفرينش، حرف‌هاي حسابي اجراي نمايش خياباني است که در محل‌هاي از پيش تعيين شده به اجرا در مي‌آيد و با مخاطب به طور مستقيم ارتباط برقرار مي‌کند. اين نمايش‌هاي ميداني با موضوعاتي همچون فرهنگ استفاده از وسيله نقليه عمومي، فرهنگ مسافرت بين شهري با اتوبوس، فرهنگ آپارتمان‌نشيني، فرهنگ استفاده از وسيله نقيله عمومي، ايجاد آلودگي صوتي، فرهنگ استفاده از تلفن همراه و ... برگزار مي‌شود. با توجه به اين که تئاتر خياباني ريشه در فرهنگ کهن ايرانيان و قدمتي ديرين دارد و از نقش موثري در حوزه فرهنگ‌سازي برخوردار است بنابراين برنامه‌اي مناسب براي آشنايي عموم شهروندان با مباحث آموزشي در حوزه‌هاي مختلف به شمار مي‌رود. نخستين اجراي اين نمايش خياباني فردا سه‌شنبه 15 دي‌ماه ساعت 10 در مدرسه سيدالشهداء برگزار مي‌شود.

به همت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران؛

زوج هاي موفق در جشنواره 50+ تقدير مي شوند

سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با هدف تحکيم خانواده و آشنايي جوانان با رمز ثبات و ماندگاري ازدواج نسل گذشته اقدام به برگزاري جشنواره 50+ مي کند.

به گزارش آفرينش؛ فرهنگسراي اميد با اجراي جشنواره 50+ زوج هاي موفق ساکن تهران را که بيش از 50 سال زندگي مشترک داشته اند و در صفا و صميميت زندگي کرده اند شناسايي و معرفي مي کند. در اين راستا علاقه مندان به شرکت در اين جشنواره از 13 دي تا 20 اسفندماه 94 فرصت دارند جهت ثبت نام و درج مشخصات خود به پايگاه اينترنتي mosbate50.farhangsara.ir و يا به نشاني دبيرخانه جشنواره واقع در ميدان امام حسين، خيابان شهيد منتظري، خيابان خشکبارچي، بوستان خيام، فرهنگسراي اميد مراجعه نمايند. برگزيدگان اين جشنواره در پايان فروردين ماه 1395 با اهداء جوايزي ارزشمند تقدير مي شوند.


 خبر هنري 

 فروش «ناهيد» از مرز 400 ميليون تومان گذشت

«پيمان سنماري» مدير پخش مؤسسه «رسانه نيکان فيلم» گفت:فروش فيلم سينمايي «ناهيد» از مرز 400 ميليون تومان گذشت و در پرديس کوروش به عنوان سرگروه از هفته هفتم به هفته هشتم اکران خود رسيد.

«پيمان سنماري» مدير پخش مؤسسه «رسانه نيکان فيلم» گفت: در اين هفته، در پرديس سينمايي کوروش سرگروه فيلم سينمايي «ناهيد»، سقف فروش که شامل 16 ميليون و 800 ميليون تومان بود را پرکرد و تا ديشب حدود 17 ميليون و 500 ميليون تومان فروش اين فيلم بود و در واقع از هفته هفتم به هفته هشتم اکران خود پا گذاشت.

وي افزود: با توجه به اينکه استقبال سينمادوستان از فيلم سينمايي «ناهيد» خوب بوده است؛ اميدواريم بتوانيم که شاهد اکران منظم آن در هفته‌هاي آتي هم باشيم.

پخش‌کننده «ناهيد» در مورد اکران اين فيلم در شهرستان‌هاي مختلف گفت:«ناهيد» هم اکنون همزمان با تهران در مشهد، اهواز، انزلي و رشت روي پرده است و در روزهاي آينده در اصفهان، شيراز و تبريز نيز اکران خواهد شد.

سنماري در مورد ادامه اکران فيلم سينمايي «ناهيد» در هفته هشتم در سرگروهي پرديس سينمايي کوروش گفت: خيلي ها معتقد بودند که اين فيلم بيشتر از سه يا چهار هفته در تهران به عنوان سرگروه نمي‌تواند اکران داشته باشد؛ ولي خوشبختانه با استقبال مردم روبرو شد و با توجه به اينکه در خيلي از سينماها همچون؛ فرهنگ در سه سانس، پرديس سينمايي آزادي در دو سانس و پرديس ملت در دو سانس در روز اکران مي‌شود و در خيلي از سينماها سانس‌هاي کمي براي اين فيلم درنظر گرفته شده؛ ولي از طرف مردم استقبال خوبي از آن صورت گرفته است.

وي همچنين گفت: پرديس کوروش تنها سينمايي است که به فيلم سينمايي «ناهيد» تمام سانس اکران داده است و استقبال مردم از اين فيلم در آنجا خوب بوده است و باعث شد که اکران آن از هفته هفتم به هفته هشتم برسد.

«پيمان سنماري» مدير پخش مؤسسه «رسانه نيکان فيلم» در پايان در مورد آخرين آمار فروش فيلم سينمايي «ناهيد» گفت: فروش اين فيلم در تهران از مرز 300 ميليون تومان عبور کرده و در شهرستانها هم فروش اين فيلم از مرز 100 ميليون تومان گذشته است و فروش کلي آن به مجموع بيش از 400 ميليون تومان رسيده است. «ناهيد» به نويسندگي و کارگرداني «آيدا پناهنده»، به تهيه‌کنندگي «بيژن امکانيان» و همچنين با بازي «ساره بيات»، «پژمان بازغي» و «نويد محمدزاده» هم اکنون روي پرده است.

«اينانلو» در کنار پدر و مادرش آرام مي‌گيرد

پيکر محمدعلي اينانلو، صبح امروز دوشنبه ساعت 9 صبح از مقابل مسجد بلال سازمان صداوسيما تشييع و در زادگاهش به خاک سپرده مي‌شود.

الهام پيرهادي - تهيه‌کننده تلويزيون - با اعلام اين خبر به ايسنا، گفت: قرار بود پيکر مرحوم اينانلو در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) در تهران به خاک سپرده شود، اما طبق خواسته‌ ايشان که در وصيت‌نامه‌شان قيد شده، پيکرشان در محله عصمت‌آباد، حوالي بوئين زهرا در کنار پدر و مادرش آرام ‌مي‌گيرد.


 رد پاي قريحه 

 آواز مهتاب

مهتاب

به لطافت آواز خواند

ستاره ، به تائيد چشمك زد

كودكان آرام خوابيدند

تا برق چشمانت...

فصل خوبي براي گم شدن

نيست!

محمد مهدي پاكي


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي