جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5178


چشمک حاشيه به پرسپوليس

آغاز حاشيه‌سازي سعودي‌ها
در ايران بازي نمي‌کنيم


نگراني سرمربي ژاپن از رويارويي با ايران


خبــر


گوناگون از ورزش


 چشمک حاشيه به پرسپوليس  

 سعيد ونکي

پرسپوليس که در هفته هاي اخير اوج گرفته، وارد فاز جديدي از حاشيه شده است.در تازه ترين اتفاق، روز گذشته، دروازبان اول پرسپوليس به علت نامعلومي بازداشت شد و اين تيم را وارد فاز جديدي از حاشيه کرد.

سوشا مکاني که در اين فصل با محروميت هاي پرشمارخود براي سرخپوشان دردسر ساز شده، اين بار با بازداشتش احتمال خروج از ليست پرسپوليس را افزايش داد تا بدين ترتيب خانه تکاني اساسي در تيم اول پايتخت رخ دهد.

علاوه بر مشکل سوشا مکاني، روز گذشته دروازه‌بان دوم پرسپوليس ايمان صادقي هم از اين تيم جدا شد و به تيم خونه به خونه بابل پيوست تا برانکو مجبور باشد بعد از تعطيلات، مهره هاي جديدي را به تيمش اضافه کند.

بدين ترتيب بايد منتظر تحولات اساسي سرخپوشان در ادامه راه ليگ باشيم و شايد همين مسئله پرسپوليس را که به تازگي سر صعودي را در پيش گرفته وارد تحولاتي تازه کند.

همچنسين در حال حاضر نام‌هايي مثل عليرضا بيرانوند، پاشنکو، محسن فروزان و محمدباقر صادقي به عنوان گزينه‌هاي دروازباني پرسپوليس مطرح شده‌اند. گلرهايي که هر يک در صورت حضور در پرسپوليس شرايط متفاوتي را رقم مي‌زنند. در شرايط فعلي مساله اصلي به توافق رسيدن با باشگاه‌هايي مثل نفت است که بعيد است به سادگي از نامي مثل بيرانوند بگذرد. گلري که شايعه حضورش در پرسپوليس بيش از پيش شنيده مي‌شود اما نفت با موضع محکم طوري رفتار مي‌کند که اگر قرار به معامله با پرسپوليس باشد، نفع حداکثري را از اين ماجرا ببرد.


 آغاز حاشيه‌سازي سعودي‌ها
 در ايران بازي نمي‌کنيم 

 
درپي تنش در روابط ايران و عربستان، سران باشگاه‌هاي عربستاني با سوء استفاده از اين شرايط، اعلام کرده‌اند که در ليگ قهرمانان آسيا مقابل تيم‌هاي ايراني در داخل ايران، بازي نخواهند کرد.هنوز ليگ قهرمانان آسيا شروع نشده است که سعودي‌ها حاشيه سازي‌هاي خود و رفتارهاي تحريک آميزشان را شروع کرده‌اند تا نشان دهند که مثل هميشه با باشگاه‌هاي ايراني مشکل دارند و به دنبال حاشيه سازي در بيرون از ميدان مسابقه هستند.

آيين قرعه کشي مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا چند روز پيش برگزار شد و در آن نمايندگان ايران بايد با تيم هاي عربستاني ديدارهاي سختي را انجام دهند.

در اين قرعه‌کشي که انجام شد، الهلال با تراکتورسازي تبريز همگروه است، النصر عربستان با ذوب‌آهن، سپاهان به احتمال خيلي زياد با الاتحاد و الأهلي هم در صورت برنده شدن نفت برابر الجيش با اين تيم ايراني همگروه خواهد شد.

روابط سياسي ايران و عربستان اخيرا و درپي اعدام «شيخ نمر» به تيرگي گراييده و همين موضوع بهانه‌اي شده تا مديران باشگاه‌هاي عربستاني بار ديگر درخواست‌هاي غيرمعقولي را مطرح کنند.

عبدالله البترجي، نائب رئيس باشگاه الأهلي که به احتمال زياد تيمش با تيم نفت تهران همگروه خواهد شد از باشگاه‌هاي عربستاني خواست تا با ارسال نامه‌اي به کنفدارسيون فوتبال آسيا از اين نهاد بخواهند که بازي‌هاي نمايندگان عربستان با تيم هاي ايراني را در يک زمين بي طرف برگزار کند

او گفت: باشگاه الأهلي نامه‌اي به کنفدارسيون فوتبال آسيا خواهد نوشت و در آن از سران AFC مي‌خواهيم که ديدارهاي الأهلي با نمايندگان ايران در ليگ قهرمانان آسيا را در زميني بي‌طرف برگزار کند.

باشگاه الأهلي تنها باشگاهي نيست که چنين خواسته‌اي دارد. عبدالرحمان بن مساعد، رئيس باشگاه الهلال عربستان هم که به ايران ستيزي مشهور است و همواره اظهارات تندي را عليه تيم‌هاي ايراني بر زبان مي آورد چنين خواسته‌اي دارد.

او گفت: از باشگاه هاي عربستاني مي خواهيم که با نوشتن نامه‌اي به کنفدارسيون فوتبال آسيا خواستار برگزاري ديدارهاي خود با نمايندگان ايران در زميني بي طرف باشند. نه ما مي خواهيم به ايران برويم و نه مي‌خواهيم آنها به عربستان بيايند. وي ادامه داد: از باشگاه‌هاي عربي مي‌خواهم با ما همدردي کنند و چنين خواسته‌اي را درک کنند. امنيت بازيکنان مهم تر از هر چيزي است و نمي‌توان در چنين کشور که دشمن ماست امنيت خود را حفظ کرد. نيازي نيست که رفتارهايي را که آنها با ما داشتند يادآوري کنم.


 نگراني سرمربي ژاپن از رويارويي با ايران 

 سرمربي سامورايي آبي به شاگردانش هشدار داد که رويارويي با تيمي همچون ايران در مرحله پاياني انتخابي جام جهاني 2018 مي‌تواند متفاوت و دشوار باشد. ژاپن در گروه E مرحله دوم انتخابي جام جهاني 2018 روسيه و جام ملت‌هاي آسيا 2019 با تيم‌هاي سوريه، کامبوج و افغانستان همگروه است. سامورايي آبي که در حال حاضر صدرنشين گروه خود است، در شش بازي 17 گل به ثمر رسانده و دروازه‌اش را هم بسته نگه داشته است.

با وجود آمار خوبي که ژاپن از خود در اين دور از رقابت‌ها به ثبت رسانده، وحيد هليلهودزيچ، سرمربي اين تيم معتقد است که شاگردانش بايد از تمامي جنبه‌ها از جمله تکنيکي، تاکتيکي، فيزيکي و روحي بهتر شوند.

او با هشدار به شاگردانش گفت: رقباي ما در دور پاياني مرحله انتخابي جام جهاني 2018 با وجود تيم‌هايي همچون ايران، کره‌جنوبي و استراليا متفاوت از چيزي خواهد بود که ما در دور دوم مرحله انتخابي با آنها روبه‌رو شده‌ايم. حتي تيم چين هم در حال پيشرفت است.

سرمربي پيشين الجزاير در ادامه عنوان کرد: بسياري بر اين باورند که ژاپن نسبت به ديگر تيم‌ها برتري دارد، ولي اگر قرار باشد مقايسه بازيکن به بازيکني کنيم، تيم‌هاي بهتري از سامورايي آبي وجود دارد.


 خبــر 

 ساموئل: فوتبال ايران در يک حباب گرفتار شده است

مدافع پيشين استقلال از خاطرات حضور چهار ساله‌اش در ايران با يک نشريه انگليسي صحبت کرد.

به گزارش تسنيم، نشريه «سان» انگليس نوشت: جي‌لويد ساموئل با چهار سال بازي در ليگ حرفه‌اي فوتبال ايران دنيايي ديگر را تجربه کرد. ستارگان ليگ برتر جذب بازي در آمريکا، دبي و چين مي‌شوند، ولي بعيد بود که مقصد مدافع پيشين استون‌ويلا سرزمين خليج فارس باشد.

ساموئل در گفت‌و‌گو با «سان» با اشاره به اينکه باشگاه‌هاي ايراني مايل به پرداخت دستمزد هفتگي 20 هزار پوند به وي بودند، در خصوص انتخاب ليگ برتر ايران براي بازي کردن گفت: ايراني‌ها آماده هزينه کردن بودند. قطعاً به لحاظ مالي هم رفتن به ليگ برتر ايران بهترين گزينه براي من بود.

اين مدافع 34 ساله پس از چهار سال بازي در ايران حالا به انگليس بازگشته و آماده هر چيزي است. پس از بازي در ليگ برتر انگليس ساموئل آماده چالش و فرهنگي جديد بود، ولي هيچکس به او در مورد سنت قرباني کردن گوسفند چيزي نگفته بود.

مدافع پيشين استقلال در اين خصوص اظهار داشت: وقتي در زمين مسابقه گوسفندي را قرباني کردند، بازيکنان از روي خون جاري شده رد شدند و طوري رفتار کردند که انگار اتفاقي نيفتاده است. آنها اين کار را در زمين به نوعي براي خوش‌شانسي، تغيير روحيه و اميدواري به پيروزي انجام مي‌دادند.

ساموئل عنوان کرد: کسي پيش از بازي به من نگفته بود که قرار است چنين اتفاقي در زمين بيفتد. آنها (ايراني‌ها) به قرباني کردن گوسفند اعتقاد دارند، به همين خاطر من به شخصه مشکلي با اين قضيه ندارم اما شوکه شده بودم. تنها دوست داشتم يک نفر پيش از بازي به من مي‌گفت که قرار است چنين اتفاقي رخ دهد. دفعه بعدي که ديدم گوسفند ديگري را براي قرباني کردن به زمين مسابقه آوردند، رويم را برگرداندم.

ساموئل که پس از مدت طولاني حضور در استون‌ويلا به بولتون پيوست و پس از آن به ايران رفت و به استقلال تهران محلق شد عنوان کرد که هيچ تنش سياسي در ارتباط با ايران حس نکرده است.

وي تأکيد کرد: اولين سورپرايز در مورد ايران، آب‌و‌هوايش بود. فکر مي‌کردم که ايران هم همانند دبي و ابوظبي آب‌و‌هواي گرمي داشته باشد، ولي من در ايران برف هم ديدم. من داشتم زبان فارسي هم ياد مي‌گرفتم که يادگيري‌اش آسان نبود چون مي‌خواستم از اين طريق با بازيکنان صحبت کنم و در زمين اطلاعات لازم را بگيرم و زندگي کنم.

بازيکن پيشين استون‌ويلا ادامه داد: وقتي از دنياي غرب به ايران مي‌رويد، همه چيز در آنجا متفاوت است. من نمي‌توانستم در خيابان‌هاي شهر با شلوارک قدم بزنم حتي در تابستان. تنها زماني قادر به پوشيدن شورت ورزشي بوديم که مسابقه داشتيم.

ساموئل اظهار داشت: فوتبال ايراني‌ها هم خيلي متفاوت بود. من بر اين باورم که فوتبال ايران در يک حباب گرفتار شده و اين دنيايي واقعي بود. پس از بازي در بالاترين سطح به ايران رفتم و بايد لباس ورزشي‌ام را خودم مي‌شستم. زمين‌هاي فوتبال در ايران چنگي به دل نمي‌زد. در چند بازي بود که با خودم فکر کردم که من اينجا چه کار مي‌کنم ولي پس از آن به شرايط عادت کردم.

مدافع پيشين استقلال تأکيد کرد: هواداران ايراني شگفت‌انگيز هستند. آنها صحنه‌هاي جالبي را در ورزشگاه رقم مي‌زنند. فکر نمي‌کنم بازيکنان زيادي وجود داشته باشند که مقابل 100 هزار تماشاگر بازي کرده باشند.

مدير فني تيم ملي فوتسال:

دنبال بازي تدارکاتي با يک تيم اروپايي هستيم

مدير فني تيم ملي فوتسال ايران بر ضرورت برگزاري يک بازي تدارکاتي با يک حريف اروپايي قبل از جام ملت‌هاي آسيا تاکيد کرد.

به گزارش مهر، علي صانعي درباره بازيهاي تدارکاتي تيم ملي فوتسال قبل از جام ملت‌هاي آسيا، اظهار کرد: بازي با حريفان آسيايي در شرايط فعلي براي ما يک مقدار سخت است، چون ممکن است در اين مسابقات حريفان ديگر از ما شناخت پيدا کنند. در واقع حريفان از اين بازيها بيشتر از ما بهره‌برداري مي‌کنند.

وي با بيان اينکه هنوز اردوي تيم ملي در کشور تاجيکستان و بازي با اين تيم قطعي نيست، گفت: ما دنبال يک حريف خوب اروپايي هستيم تا قبل از جام ملت‌هاي آسيا با اين تيم بازي کنيم. کادر فني روي مسابقات تدارکاتي حساس است و قصد ندارد با تيم‌هاي آسيايي بازي کند تا دستمان براي حريفان ديگر رو شود.

مدير فني تيم ملي فوتسال درباره انتقاداتي که از سفر تيم ملي به چين شده است و حسين شمس اين سفر را يک سفر تفريحي دانسته بود، گفت: قرار بود حريفان ما در تورنمنت چين، عمان و صربستان باشند که چيني‌ها يکباره حريفان را جابه‌جا کردند و مکزيک و ميانمار به چين آمدند. به نظر من اين اتفاق به خود چيني‌ها ضربه زد، نه به تيم ايران؛ چون سياست ما از قبل براي تورنمنت چين استفاده همزمان از بازيکنان جوان و باتجربه بود.

صانعي در ادامه درباره احتمال رويارويي تيم ملي ايران با برزيل گفت: برزيلي‌ها درخواست دارند که براي ماه آوريل با ما بازي کنند، ولي مشکل بزرگ اين مسابقه پيدا کردن يک اسپانسر است. اگر اسپانسر پيدا شود اين بازي در ماه آوريل برگزار مي‌شود.

وي درباره احتمال رويارويي تيم ايران با تيم تايلند قبل از جام ملت‌هاي آسيا تصريح کرد: تاريخي که تايلندي‌ها در نظر دارند به مسابقات آسيايي خيلي نزديک است و ما دنبال اين هستيم تا بتوانيم در صورت امکان تاريخ بازي را عوض کنيم؛ البته آقاي ترابيان اين کار را پيگيري مي‌کند.


 گوناگون از ورزش 

 بيرانوند:

دوست دارم 10 سال گلر پرسپوليس باشم

در حالي که شايعه پيوستن بيرانوند داغ شده است، گلر جوان و ملي‌پوش نفت‌تهران مي‌گويد اين موضوع يک جو رسانه‌اي است .

عليرضا بيرانوند که با ورزش سه صحبت مي کرد ترجيح داد بدون اظهار نظرهاي تيز و تند معمول اين گفت و گو را تمام کند، درحاليکه تمايل او به جدايي از نفت مشخص است.

هيچکس از طرف باشگاه پرسپوليس با من تماس نگرفته

اگر قرار باشد به پرسپوليس يا هر تيم ديگري بپيوندم، باشگاهي که خواهان من است بايد با مسوولان باشگاه نفت مذاکره کند. من با شنيدن بحث پيوستنم به پرسپوليس شوکه شدم و خيلي ناگهاني همه اين موضوع را جدي کردند و چنين چيزي نبايد اتفاق مي افتاد دقيقا همين اتفاق پارسال براي من و باشگاه استقلال هم افتاد. در حالي که هيچ از باشگاه پرسپوليس با من تماس نگرفته زيرا من قرارداد دارم و اگر هم من را مي‌خواهند بايد با مديريت باشگاه نفت به توافق برسند.

در رسانه‌ها خواندم که من با پرسپوليس تمام کردم!

من خودم از طريق رسانه‌ها و صفحات مجازي مي‌شنوم که بيرانوند با پرسپوليسي‌ها تمام کرد ولي باور کنيد چنين موضوعي صحت ندارد فقط اميدوارم هر اتفاقي که قرار است بيافتد، براي من خير باشد.

وقتي از اين بازيکن سوال شد منظورش از اينکه اگر به پرسپوليس بيايد، مي‌تواند 10 سال دروازه اين تيم را بيمه کند، چيست پاسخ داد: من نگفتم اگر به پرسپوليس بيايم 10 سال دروازه اين تيم را بيمه مي‌کنم منظور من از زدن آن حرف اين است که

دوست ندارم به جايي بروم و از اين گلرهاي يک ساله باشم و سريع هم جابجا شوم. دوست دارم اگر قرار است به يکي از تيم‌هاي پايتخت بروم، 10 سال گلري کنم و در واقع من اين حرف را زدم. همانطور که در نفت‌تهران اين کار را کردم و 10، 11 سال است اينجام. باز هم اشاره مي‌کنم من منظورم تيم‌هاي پايتخت است نه جاي ديگر.

من اصلا خبر نداشتم سوشا مکاني بازداشت شد و وقتي اين خبرها به من مي‌رسد، ناراحت مي‌شوم. اتفاقي که براي سوشا افتاده ناراحت کننده است. اميدوارم به خير و خوشي ختم شود.

اميدوارم هر اتفاقي براي من مي‌افتد به صلاحم باشد. باز هم مي‌گويم با باشگاه نفت‌تهران قرارداد دارم و هنوز با هيچ جا صحبت نکرده‌ام و الان هم با خانواده‌ام به مسافرت آمده‌ام تا کمي آرامش داشته باشم و استراحت کنم.

به غير از پرسپوليس تيم‌هاي ديگري نيز خواهان من هستند

به غير از پرسپوليس تيم‌هاي ديگري نيز چه در ايران و چه در تيم‌هاي اروپايي خواهان من هستند ولي از آنجايي که قرارداد دارم بايد مسوولان دو باشگاه با يکديگر به توافق برسند.

گزارش روز

صبا به دايي مي‌بازد

آي اسپورت: لحظاتي بعد از سوتِ آغاز مسابقه صبا و نفت تهران در قم، يک برخورد ساده کافي بود تا علي دايي طبق عادت هميشگي اعتراض به داور چهارم مسابقه را کليد بزند. هنوز جريان مسابقه شکل نگرفته بود که شهريار با اين اعتراض هاي شديد، تمرکز درون زمين بازيکنان‌اش را نابود کرد و موجب شد آن ها نيز با رها کردن مسابقه، مدام مشغول ايراد گرفتن از قضاوت داور شوند. ثانيه هايي بعد نفتي ها به خوبي از فرصت به هم ريختگي روحي صبا استفاده کردند و خيلي زود به گل اول مسابقه دست پيدا کردند. گلي که در نهايت آن ها را در مسير پيروزي در اين مسابقه قرار داد.

علي دايي، به خوبي مي داند که در فوتبال ايران تنها صداهاي بلند جدي گرفته مي شوند و اعتراض دائمي به داور مسابقه، مي تواند جهت سوت ها را عوض کند اما مدلِ اعتراض از ثانيه يک عليرغم تاثير روي داور، بر روي بازيکنان تيم خودي نيز اثربخش خواهد بود. آن ها در مواجهه با مردي که به جاي خونسردبودن و دستور تاکتيکي دادن، مدام در کنار زمين داد و فرياد مي زند و داور را نشانه مي رود، تمرکزشان را از دست مي دهند و چسبيدن به داور مسابقه و انتقاد از او را به تلاش براي باز کردن دروازه حريف ترجيح مي دهند.

ماحصل وضعيت روحي حاکم بر تيم شهريار، گل به خودي محمد قاضي است. صبا نيز درست مثل پرسپوليس دايي، قدرت بازگشت به مسابقه و جبران شکست را ندارد. بازيکنان سفيد و سياه پوش به محض عقب افتادن از حريف، کنترل روحي‌شان را از دست مي دهند. در اين لحظات، نقش مربي در کنار زمين کليدي خواهد بود اما تا زماني که اعتراض به داور مهمترين تاکتيک مدنظر علي دايي براي عوض کردن نتيجه مسابقه باشد، بعيد به نظر مي رسد اين تيم هيچ شکستي را با پيروزي عوض کند.

آرسنال خواستار به خدمت گرفتن ستاره دورتموند شد

آرسن ونگر علاقمند است تا مهاجم ملي پوش گابن را با مبلغ 42 ميليون پوند به خدمت بگيرد.

توپچي‌هاي لندن براي به خدمت گرفتن پي‌ير - امه‌ريک اوباميانگ دست به کار شده اند.

گزارش سان حاکي از اين است که جذب اين مهاجم 42 ميليون پوندي در صدر خريدهاي زمستانه آرسنال قرار دارد.

اوباميانگ در اين فصل از رقابتها در فرم بسيار خوبي قرار داشته و در 23 بازي 24 گل براي دورتموند به ثمر رسانده است.

تيم هاي منچستريونايتد، چلسي و ليورپول هم براي خريد اين مهاجم اعلام آمادگي کرده اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي