جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5181

آيت الله هاشمي:
با رعايت اخلاق در انتخابات تهمت و معصيت نخواهيم ديد


خبر


دفاع تمام قد «اردوغان» از جنايت سعودي


نشريه فوربس: عربستان سالانه 3 ميليارد دلار از قطع سفر حجاج ايراني ضرر مي‌کند


جشن زادروز هنرمندان پيشکسوت


سيل در يورک انگليس


سرمقاله

رييس‌جمهور:
حمله به اماکن ديپلماتيک حمله به آبروي نظام است


ظريف:سياست ايران همواره مبتني بر ايجاد آرامش و همکاري با تمامي همسايگانش است


جان کربي: اقدام ايران درارسال نامه به شوراي امنيت اميدوارکننده است


تلاش‌هاي ديپلماتيک عراق براي کاهش تنش بين ايران و عربستان


اوباما با گريه مقررات تازه خريداري سلاح در آمريکا را اعلام کرد


انتقال 147 زنداني ايراني به کشور


داعش يک سوم اراضي تحت اشغال خود در سوريه و عراق را از دست داد


کره شمالي اولين بمب هيدروژني خود را با موفقيت آزمايش کرد


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


 آيت الله هاشمي:
 با رعايت اخلاق در انتخابات تهمت و معصيت نخواهيم ديد 

 
اين جمله ايشان خيلي معنادار است که حق نداريد کساني که صلاحيت دارند را رد کنيد، بايد در بررسي صلاحيت‌ها مسائل به خوبي انجام شود تا ملت در اسفند ماه حماسه‌اي ديگر خلق کنند که مکمل حماسه آنان در انتخابات سال 92 باشد.آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار اعضاي شوراي مرکزي جمعيت جوانان انقلاب اسلامي، با ابراز خوش‌بيني به آينده ايران، گفت: تحريم‌هاي ظالمانه چند سال اخير، در کنار مشکلات، اين دستاوردها را داشت که مردم متوجه شدند مي‌توانند براساس معارف اسلامي و قوانين بالادستي نظام و فرهنگ ملي، ملتي سرفراز و سالم و پيشرو باشيم.به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين ديدار با يادآوري متن و اهداف تصويب سند چشم‌انداز 20 ساله نظام، گفت: براساس امکانات کشور و با توجه به آشنايي از توانايي مردم، دورنماها و آرزوها، دور از دسترس نبود.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، آگاهي مردم ايران از همه زواياي لازم براي زندگي آبرومندانه و استفاده درست از تعاملات بين‌المللي را، سرمايه خوش‌بيني خويش نسبت به آينده کشور خواند و گفت: تنها نگراني دلسوزان در اين فرايند، کمرنگ شدن فضايل اخلاقي و فراگيري رذيلت‌ها در رفتار و گفتار بعضي از آدم‌هاست که متأسفانه بلندگو و رسانه دارند.

ايشان سوابق اخلاقي مردم ايران را ستود و گفت: مکارم اخلاق حدود صد عنوان دارد که اگر رعايت شوند، در انتخابات اين همه معصيت و گناه و تهمت نمي‌بينيم.رئيس مجمع تشخيص نظام، با يادآوري تأکيدات اخير مقام معظم رهبري که رأي مردم را حق‌الناس خواند، گفت: اين جمله ايشان خيلي معنا دار است که حق نداريد کساني را که صلاحيت دارند، رد کنيد و يا کساني که صلاحيت ندارند، بر مردم حاکم کنيد.


 خبر 

 بازگشت سفير و ديپلمات‌هاي ايراني از عربستان

سفير ايران در عربستان به همراه 54 نفر از ديپلمات‌هاي ايراني و خانواده‌هاي‌شان از عربستان به کشورمان بازگشت. به گزارش ايسنا، حسين صادقي در فرودگاه مهرآباد گفت: واکنش مردم به شهادت آيت الله نمر طبيعي بود. او افزود: اين روحاني برجسته مورد اعتماد همه مردم بود و وقتي پادشاهي عربستان اين شخصيت را در کنار تروريست‌هاي تکفيري که همه چيز را مورد تجاوز قرار مي‌دهند اعدام مي‌کند طبيعي است که مردم واکنش نشان دهند. صادقي در گفت‌وگو با خبرگزاري صدا و سيما ادامه داد: البته عده‌اي هم از قضيه سوء استفاده و به سفارت اين کشور در تهران و کنسولگري آن در مشهد تعرض کردند که مورد تاييد نيست و بالاخره افرادي که نفوذ کردند مورد پيگرد قرار مي‌گيرند. مرتضي سرمدي، قائم مقام وزير امور خارجه از سفير ايران، ديپلمات‌ها و خانواده‌هاي آنان در فرودگاه مهرآباد استقبال کرد.

رئيس شوراي امنيت کشور ابلاغ کرد:

ضرب الاجل براي بررسي حادثه تعرض به سفارت عربستان

رئيس شوراي امنيت کشور ضمن ابلاغ دستور تشکيل کارگروه 4 جانبه پيگيري حادثه تعرض به سفارت عربستان در تهران،‌ براي بررسي همه جانبه اين موضوع و اعلام نتيجه،‌ حداکثر دو هفته مهلت تعيين کرد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور رحماني فضلي وزير کشور به معاون امنيتي و انتظامي وزارت کشور دستور داد؛ با تشکيل کارگروهي متشکل از قوه قضائيه، وزارت اطلاعات، نيروي انتظامي و استانداري تهران، ضمن شناسائي عاملان اصلي و مداخله گر و سازمان دهندگان احتمالي پشت پرده حادثه سفارت عربستان در تهران بررسي همه جانبه شود و حداکثر ظرف مدت دو هفته نتايج آن اعلام گردد.


 دفاع تمام قد «اردوغان» از جنايت سعودي 

 رئيس جمهور ترکيه امروز در اظهاراتي به توجيه اقدام رژيم سعودي در اعدام شيخ نمر پرداخته و اعدام وي را مسئله داخلي عربستان عنوان کرد.

به گزارش حريت ديلي، «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهور ترکيه که اعدام شيخ نمر به فاصله کوتاهي بعد از ديدار وي با ملک سلمان پادشاه سعودي در عربستان صورت گرفت امروز به دفاع از اين اقدام شنيع رژيم سعودي پرداخت. وي مسئله اعدام شيخ نمر را مسئله داخلي عربستان دانسته و معترضين و محکوم کنندگان اين اقدام سعودي را مورد انتقاد قرار داد. وي گفت:در مصر هم هزاران نفر اعدام شده اند پس چرا آنها را محکوم نمي کنيد. اردوغان که خشم خود از پيشروي هاي اخير نيروهاي اسد عليه مزدوران تروريست حاضر در سوريه را نمي توانست پنهان کند همچنين با اشاره به حمايت هاي ايران از دولت مشروع سوريه و بدون اشاره به عامل اصلي کشتار مردم سوريه که گروه هاي تروريستي تحت حمايت ترکيه و متحدان منطقه ايش هستند گفت: ايران هم از بشار اسد که هزاران نفر را کشته است حمايت مي کند پس چرا از ايران را متهم نمي کنيد.


 نشريه فوربس: عربستان سالانه 3 ميليارد دلار از قطع سفر حجاج ايراني ضرر مي‌کند 

 نشريه فوربس در گزارشي نوشت: اگر زوار ايران به مکه نروند، قطع روابط ديپلماتيک عربستان با ايران ميلياردها دلار براي رياض ضرر به همراه خواهد داشت.

به گزارش نشريه فوربس، اعدام شيخ برجسته شيعه عربستاني که اعتراض شديد ايراني‌ها را در پي داشت، سرانجام به جايي منتهي شد که سعودي‌ها روابط ديپلماتيک خود را با ايران قطع کردند. تهران و رياض به نوعي دشمن يکديگر در خاورميانه محسوب مي‌شوند. تحليلگران معتقدند که اين قطع روابط واکنشي است به بهبود روابط ايران و آمريکا يا اقدامي است براي بالا بردن قيمت جهاني نفت. اما اگر مسلمانان ايران که هر ساله براي انجام مراسم حج به مکه سفر مي‌کنند،‌ ديگر اجازه اين کار را نيابند عربستان ميلياردها دلار را ازدست خواهد داد. نزديک به صدها هزار ايراني هر ساله براي مراسم حج به عربستان سفر مي‌کنند و اين علاوه بر 500 هزار نفري است که هر ساله از ايران براي حج عمره به عربستان مي‌روند.مراسم حج يک منبع بزرگ در آمد براي عربستان است.


 جشن زادروز هنرمندان پيشکسوت 


 سيل در يورک انگليس  


 سرمقاله 

 هزينه‌هايي كه از جيب ملت و آبروي نظام به باد مي‌رود

حميد رضا عسگري

الگو و ساختار قانوني نظام جمهوري اسلامي به گونه‌اي است كه بايد تمام امور اعم از سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي، با احتساب خواسته مردم باشد و تاكيد مواكد بنيان‌گذار اين انقلاب از همان ابتدا تا شكل گيري پايه‌هاي سياسي و قانوني كشور براين امر بود و امروز نيز مقام معظم رهبري بر اين موضوع پافشاري دارند. اين رويه موجب ارتقاي جايگاه مردم سالاري در كشور بوده و وجهه مقبولي از نظام در صحنه بين الملل به دست ‌مي‌دهد.

اما همواره افراد و گروه‌هايي مخل اين سبك و روش بوده‌اند و در هر دوره از تاريخ انقلاب به بهانه‌ها و جهات گوناگون موجب نارضايتي مردم و حتي انزجار برخي اقشار جامعه شده‌اند. اين واقعيت را نمي‌توان كتمان كرد كه رفتارهاي نامناسب اين گروه‌ها در ادوار مختلف باعث مهاجرت بسياري از هموطنان به خارج از كشور گرديده و تعدادي از مردم را نسبت اهداف و برنامه‌هاي كشور بي تفاوت كرده است.

عملكرد ناصحيح و سليقه‌اي اين گروه‌ها كه مبتني برمنافع حزبي وسياسي آنها مي‌باشد جداي از سرخوردگي جامعه، موجب آسيب‌هاي فراوان به كشور در عرصه جهاني گرديده است. رفتارها، گفتارها و واكنش‌هاي اين گروه‌هاي افراطي از ايران يك كشور بسته و خشن نزد افكار عمومي جهان ساخته است كه در ابعاد مختلف هزينه‌هاي سنگيني را براي نظام و ملت در بر داشته‌اند.

در قضيه اخير آتش زدن سفارت عربستان، درحالي كه همه قضايا درپي شهادت شيخ نمر به نفع ما بود تا اقدامات ضدحقوق بشري و تفرقه افكنانه آل سعود را به جهانيان نشان دهيم، ناگهان گروه‌هاي خودسر وارد ميدان شدند و همه آنچه را كه مي‌شد براي منافع منطقه‌اي از آن استفاده كرد را برهم زدند و جهانيان را برعليه ايران وادار ساختند. بحث ما درمورد قضاياي اخيرنيست چرا كه بسيار درموردش گفته و نوشته شد.

موضوع اصلي اينجاست كه اين رفتار و عملكرد گروه‌هاي به اصطلاح خودسر، صرفاً در بحث سياست خارجي و تخريب و آتش زدن سفارت خانه ها نيست، بلكه آنها درتمامي عرصه‌هاي اجتماعي با عملكردهاي اين چنيني موجب هزينه آفريني براي كشور شده‌اند.در عرصه‌هاي فرهنگي اين گروه‌ها با تجمع و حمله به كنسرت‌ها و فيلم‌هاي مجوز دار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از برگزاري و اكران آنها جلوگيري مي كنند؛ صرفاً به اين علت كه با سليقه آنها همخواني ندارد!.

اساسا اين گروه‌ها با تك سليقگي در جامعه سعي دارند در تمامي امور كشور مداخله كنند و راي و نظر خود را به كرسي بنشانند. مسئله تخريب سفارت انگليس نهايتا با رايزني‌هاي فراوان ديپلماتيك و پرداخت هزينه‌هاي سنگين از جيب بيت‌المال رفع وجوع شد و قضيه سفارت عربستان وقطع روابط با برخي كشورهاي عربي نيز با پرداخت هزينه‌هاي گزاف مالي و سياسي خواهد گذشت، اما فراموش نكنيم كه ما دو انتخابات حساس در پيش داريم كه به قول رهبرمعظم انقلاب غربي‌ها چشم طمعشان به آن است. 

قطع به يقين با توجه به فعاليت‌هايي كه از همين حالا اين گروه‌هاي افراطي آغاز كرده‌اند و مدام در حال تخريب و كوبيدن جناح‌هاي مخالف خود هستند، بايد مراقب بود كه سلايق مختلف جامعه سركوب نشوند، چراكه اين گروه‌ها حاضرند تنور انتخابات سرد باشد اما آنها به نان خود برسند. درغيراينصورت با بي ميلي و بي انگيزگي مردم هزينه گزافي بر نظام تحميل خواهد شد كه جبران آن بسيار سخت خواهد بود.

از سوي ديگر بايد در اين موضوع تامل كرد و از مسئولان اجرايي و قضائي خواست تا بالاخره به اين رويه پايان دهند. نمي‌شود عده‌اي صرفاً از اين جهت كه خود را در ظاهر متعصب به اسلام و شيعه مي‌دانند هركاري برخلاف قانون انجام دهند و هيچگاه در مقام پاسخگويي بر نيايند. چطور مي‌توان قبول كرد كه آينده سياسي يك كشور و ملت به سبب تك بعدي بودن نگرش يه عده افراد خاص به ورطه آسيب كشيده شود و همواره دود اشتباهات آنها به چشم ملت برود.

اگر امروز جلوي آنها گرفته نشود بايد منتظر سفارت‌هاي بعدي باشيم و نتيجه اين مماشات كردن‌ها با تخلفات قانوني را در واكنش‌هاي مردم در عرصه مشاركت‌ها و تصميم گيري‌هاي كلان سياسي خواهيم ديد، اما آنوقت بسيار دير و بي فايده خواهد بود.


 رييس‌جمهور:
 حمله به اماکن ديپلماتيک حمله به آبروي نظام است 

 
رييس‌ جمهوري با اشاره به اعدام نابجا و ظالمانه شيخ نمر رهبر شيعيان عربستان، گفت: اين عالم گرانقدر به دلايل واهي و انتقاد از حاکميت دولت عربستان به زندان رفت و به ناروا محکوم و اعدام شد که در عرف قانوني هيچ کشوري فردي به دليل انتقاد، سر بريده و به صورت فجيع اعدام نمي‌شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در جلسه هيأت دولت، افزود: جهان اسلام و همه آزاديخواهان جهان و همچنين مردم و مسئولين ايران از اين عمل دولت عربستان متأثر گشته و آن را محکوم کردند.

رييس‌ جمهوري ايستادگي و نشان دادن چهره واقعي اسلام و ايران به جهانيان را از اهداف اصلي دولت تدبير و اميد دانست و گفت: دولت يازدهم در اين راه موفقيت‌هاي بسيار زيادي به دست آورده و چهره جمهوري اسلامي ايران در افکار عمومي، رسانه‌ها و مسئولين سياسي در جهان ارتقاء پيدا کرده است تا جايي که قطعنامه (wave) در سازمان ملل متحد به اتفاق آراء تاييد و ايران پرچمدار مبارزه با تروريسم و خشونت شد.

رييس‌ جمهوري بار ديگر حمله به اماکن ديپلماتيک عربستان سعودي در تهران و مشهد را حرکتي "غلط و غيرقانوني" دانست و از وزارتخانه هاي اطلاعات و کشور خواست با مأموراني که احتمالا در بروز اين حادثه قصور و کوتاهي داشته اند، قاطعانه برخورد و گزارش آن را به مردم اعلام کنند.

دکتر روحاني ادامه داد: افرادي که از روي ناداني و يا وابستگي به اين اماکن حمله نمودند، مجرم هستند و از قوه قضائيه نيز تقاضا دارم قاطعانه و خارج از سير طبيعي پرونده هاي قضايي اين موضوع را بررسي نمايد.

رييس شوراي عالي امنيت ملي تصريح کرد: اماکن و ميهمانان ديپلماتيک از لحاظ قانوني و بين‌المللي داراي مصونيت هستند و حمله به اين اماکن در کشور، خلاف شرع و قانون، حمله به آبروي نظام جمهوري اسلامي ايران و همانند حمله به خانه مردم است.

رييس‌ جمهوري با اشاره به اينکه چنين رفتارهايي هر چند در پي خطاي يک کشور، منطبق بر ميهمان نوازي و فرهنگ اسلامي و ملي ايرانيان نيست، اظهارداشت: حمله کنندگان به اماکن ديپلماتيک از فرهنگ اسلامي، ايراني و قانون دور هستند.

دکتر روحاني سپس به توافق هسته‌اي ايران با قدرت‌هاي جهاني اشاره کرد و گفت: مذاکرات هسته‌اي با دقت، منطق و استدلال در برابر شش قدرت جهاني انجام شد و در آن خط قرمزهاي کشور رعايت و در مواردي نيز حداکثرهاي مورد نظر نظام جمهوري اسلامي ايران تأييد و تأمين شد.

رييس‌ جمهوري با بيان اينکه همه جهانيان حل و فصل موفقيت‌آميز مذاکرات هسته اي ايران را دستاوردي بزرگ براي جمهوري اسلامي ايران قلمداد مي‌کنند،‌ اظهار داشت: رژيم صهيونيستي و عربستان سعودي، در کنار يک گروه افراطي در آمريکا از همان ابتداي مذاکرات ، تمام تلاش و توان خود را بکار بستند تا اين توافق به نتيجه نرسد و بعد از توافق نيز در مراحل اجراي حقوقي و قانوني برجام مانع ايجاد کردند و تا امروز نيز به توطئه‌هاي خود ادامه مي‌دهند اما به حول و قوه الهي دولت و ملت ايران به همه اهداف و موفقيت‌هاي خود دست خواهند يافت.

دکتر روحاني با اشاره به رابطه خوب، تاريخي و دوستانه بين ملت‌هاي ايران و عربستان، گفت: متأسفانه دولت عربستان سعودي که دولت يک کشور اسلامي است، از مدت‌ها قبل تلاش کرده تا نزاع شيعه و سني را مطرح و تشديد نمايد و جلوه ايران‌هراسي را در افکار عمومي جهان بوجود آورد.

رييس جمهوري با اشاره به حمايت‌هاي مالي و تسليحاتي از تروريسم منطقه‌اي و همچنين حملات هوايي و موشکي عربستان به مردم مظلوم يمن و مانع‌تراشي ها در راه پيروزي‌هاي دولت‌هاي عراق و سوريه در سال‌هاي گذشته، گفت‌: تمام اين اقدامات براي ايجاد فاصله بيشتر بين شيعه و سني و تشنج‌زايي در منطقه است.دکتر روحاني تاکيد کرد: هدف عربستان از قطع رابطه ديپلماتيک با جمهوري اسلامي ايران و تشويق و فشار بر ديگر کشورها براي قطع رابطه با ايران، لطمه زدن به روند صلح، ثبات و امنيت منطقه است.

رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه برجام در مقام عمل به پيروزي خواهد رسيد، گفت: اين اقدامات عربستان براي سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلي و شکست‌هاي اخير آنها در منطقه و فشار به ايران است.


 ظريف:سياست ايران همواره مبتني بر ايجاد آرامش و همکاري با تمامي همسايگانش است 

 وزير امور خارجه کشورمان گفت: ايران خود را براي حفاظت از ديپلمات‌هاي تمامي کشورها به طور شرعي و قانوني موظف مي‌داند و با تمام افرادي که در تعرض به سفارت عربستان کوتاهي يا قانون شکني کردند برخورد جدي مي‌کند.به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف در کنفرانس خبري با همتاي عراقي خود در تهران با اشاره به تعرض صورت گرفته به عربستان سعودي در تهران از سوي تعدادي از افراد و در ادامه قطع رابطه ديپلماتيک از سوي رياض با تهران با بيان اين که "تمامي مقامات ايران از مقامات کشوري، لشکري و قضايي به‌شدت حادثه حمله به سفارت عربستان را محکوم کردند"، گفت: ايران خود را موظف مي‌داند به طور شرعي و قانوني از مهماناني که در ايران به عنوان ديپلمات حضور دارند، حفاظت و حراست کند.

او گفت: بعد از واقعه تأسف‌بار شنبه شب ايران حتماً با تمام افرادي که در اين حوزه کوتاهي يا قانون‌شکني کردند برخورد جدي مي‌کند. ايران تمام حمايت خود از مقرهاي ديپلماتيک، کارمندان و کنسولگري سعودي را انجام داد، اما اين باعث تأسف است که سعودي سياست ايجاد تنش را ادامه داد.

ظريف گفت: تنش و آتش‌افروزي براي کسي عاقبت خوشي نخواهد داشت. سياست ايران همواره مبتني بر ايجاد آرامش و همکاري و همراهي با تمامي همسايگانش بوده است. ما براي جهان عرب و نيز عربستان سعودي به عنوان جزء مهمي از جهان اسلام، احترام ويژه قائليم و مي‌خواهيم ارتباط سازنده خود را که از گذشته داشته‌ايم ادامه دهيم و همه را به اين منظور به همکاري دعوت مي‌کنيم.وزير امور خارجه کشورمان تاکيد کرد: امروز خطر افراط و فرقه‌گرايي و ترويج طايفه‌گرايي منطقه را تهديد مي‌کند و همه بايد مراقب باشيم تا به اين اقدامات دامن نزنيم؛ چرا که دامن زدن به اين مسائل براي همه خطرناک است.

ظريف هم‌چنين از ابتکار ابراهيم جعفري همتاي عراقي خود در جهت ايجاد هم‌فکري در حل و فصل مسائل منطقه استقبال کرد.

وي اظهار کرد: ايران براي جهان عرب به عنوان جزئي از جهان اسلام احترام ويژه‌اي قائل است. ما ارتباط مثبت و سازنده‌اي با اين منطقه داشتيم و آن را ادامه مي‌دهيم.


 جان کربي: اقدام ايران درارسال نامه به شوراي امنيت اميدوارکننده است 

 
رويترز: سخنگوي وزارت خارجه آمريکا نامه ي ارسالي ايران به شوراي امنيت سازمان ملل درباره حمله به سفارت عربستان درتهران را 'اميدوارکننده'خواند. جان کربي گفت: وزير خارجه آمريکا در24 ساعت گذشته چندين تماس با همتايان ايراني وعربستاني خود باهدف تلاش براي جلوگيري ازلطمه ديدن فرآيند صلح سوريه، داشته است وآنها را به خويشتنداري وتلاش براي جلوگيري ازافزايش تنش ها دعوت کرده است.

ازنظر کري، آنچه در شرايط حساس کنوني اهميت دارد، کاهش تنش وبرقراري آرامش ميان رياض وتهران است.

کربي گفت: تنش بوجود آمده ميان ايران وعربستان بسيارمهم است اما ازآن مهم تر پيشبرد فرايند سياسي درسوريه است که بايد به آن توجه شود.

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا گفت: نامه اي که ايران به شوراي امنيت داده است، بسيار اميدوارکننده است.


 تلاش‌هاي ديپلماتيک عراق براي کاهش تنش بين ايران و عربستان 

 
ايسنا: وزير خارجه عراق با اشاره به تنش ايجاد شده بين ايران و عربستان گفت: با توجه به اين حوادث، عراق لازم ديد که حرکتي را در اين زمينه انجام دهد و در راستاي متوقف کردن اين تنش اقدامات ديپلماتيکي را صورت دهد. ابراهيم جعفري در نشست خبري مشترک با وزير خارجه ايران افزود: بعد از اتفاقاتي که افتاد اين موضوع توسط دولت عراق مورد بررسي قرار گرفت و تاکيد بر اين شد که دولت عراق نمي‌تواند در اعتراض به اين شرايطي که پيش آمده موضع سکوت اتخاذ کند و بي‌طرف باشد. در همين راستا لازم بود که يک حرکتي را شروع کند و در راستاي متوقف کردن تنش فعاليت‌هاي ديپلماتيکي را صورت دهد. وي بخش ديگري از صحبت‌هايش با بيان اين که ما حرکت‌هايي را براي حل بحران ايجاد شده آغاز کرده‌ايم گفت: تاکنون با وزيران خارجه 5 تا 6 کشور خارجي و دبيرکل اتحاديه عرب صحبت کردم. امروز در تهران هستم و به‌زودي ضمن اين که به برخي از کشورهاي عربي سفر خواهم کرد با بقيه وزيران خارجه کشورهاي عضو اتحاديه عرب نيز رايزني خواهم کرد.


 اوباما با گريه مقررات تازه خريداري سلاح در آمريکا را اعلام کرد  

 
بي.بي.سي: باراک اوباما با اعلام محدوديت‌هاي تازه براي خريداري سلاح در اين کشور، گفت که بهانه‌جويي‌هاي مستمر براي بيکار نشستن در اين زمينه بايد پايان يابد.کاخ سفيد طرح‌هاي اوباما را که عمدتا بر بررسي سابقه خريداران سلاح متمرکز است، اعلام کرده است. اين برنامه با حکم رياست جمهوري اعلام مي شود و بخش اعظم آن بدون تصويب کنگره قابل اجراست، هرچند ناظران پيش بيني مي‌کنند که مخالفان آن را در دادگاه‌ها به چالش بکشند.

رئيس‌جمهور آمريکا گفت: امروز اينجا جمع شده‌ايم، نه براي اين که در مورد آخرين تيراندازي جمعي کاري کنيم، بلکه براي اين که جلوي تيراندازي بعدي را بگيريم. او افزود:‌ لابي سلاح ممکن است اکنون کنگره را به گروگان گرفته باشد، اما نمي تواند آمريکا را به گروگان بگيرد.

اوباما با يادآوري بعضي از تيراندازي‌ها از جمله تيراندازي نيوتاون در سخنراني خود اشک ريخت.


 انتقال 147 زنداني ايراني به کشور 

 مديرکل دفتر همکاري‌هاي بين‌المللي وزارت دادگستري از انتقال 147 زنداني ايراني محبوس در زندان‌هاي خارج به کشور خبرداد. «محمدعلي مهران فر» در گفت‌وگو با صدا و سيما، افزود:‌ وزارت دادگستري با همکاري قوه قضاييه در سال جاري 147 نفر از اتباع ايراني محبوس در زندان‌هاي کشورهاي خارجي را به کشور منتقل كرد.

وي گفت: اين زندانيان ايراني در کشورهاي ارمنستان،‌ تايلند، عراق، سوريه،‌ ترکمنستان و جمهوري آذربايجان دوران محکوميت خود را سپري مي‌کردند.مهران فر در ادامه به انتقال برخي اتباع خارجي محبوس در زندان‌هاي ايران به کشورهاي‌شان خبر داد و افزود:‌ تاکنون 8 نفر از اتباع محکوم کشورهاي عراق و قزاقستان نيز براي ادامه محکوميت‌شان به کشورهاي متبوع خود منتقل شده‌اند.

مديرکل دفتر همکاري‌هاي بين‌المللي وزارت دادگستري تاکيد کرد:‌ در حال حاضر بررسي زمينه انتقال بيش از 100 نفر از اتباع کشورهاي خارجي که دوره محکوميت خود را در ايران سپري مي‌کنند، در جريان قرار دارد تا قبل از سال 95 به کشورهاي متبوع‌شان منتقل شوند.


 داعش يک سوم اراضي تحت اشغال خود در سوريه و عراق را از دست داد 

 گزارش ائتلاف بين المللي مبارزه با تروريسم حاکي است که گروه تروريستي داعش يک سوم اراضي تحت اشغال خود در سوريه و عراق را از دست داده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، استيو وارن سخنگوي ائتلاف بين المللي گفت: داعش در عراق40 درصد و در سوريه 20 درصد اراضي تحت اشغال خود را از دست داد.

وارن در گفت وگو با خبرنگاران در بغداد افزود: مي توانيم بگوييم گروه تروريستي داعش تاکنون در مجموع 30 درصد اراضي تحت اشغال خود در عراق و سوريه را از دست داده اشت. وارن تاکيد کرد که عمليات آزاد سازي الرمادي بزرگترين شهر استان الانبار عراق توسط ارتش و نيروهاي مردمي عراق در ماههاي گذشته به گروه تروريستي داعش شکست بزرگي وارد کرد و نقش زيادي در اين زمينه داشت.


 کره شمالي اولين بمب هيدروژني خود را با موفقيت آزمايش کرد 

 رسانه هاي رسمي کره شمالي وقوع زلزله در اطراف يکي از سايت هاي هسته اي اين کشور را شاهدي بر اثبات آزمايش موفقيت آميز بمب هيدروژني از سوي دولت پيونگ يانگ اعلام کردند. به گزارش بي بي سي، ساعتي پس از ثبت زمين لرزه در نزديکي يکي از سايت هاي هسته اي کره شمالي واقع در شمال اين کشور، مقامات پيونگ يانگ از آزمايش موفقيت آميز يک بمب هيدروژني خبر دادند. تلويزيون رسمي کره شمالي اين خبر را پس از وقوع زلزله اي به بزرگي 5.1 ريشتر در نزديکي سايت «پانگي ري» اعلام کرد. اين چهارمين آزمايش اتمي کره شمالي است که از سال 2006 ميلادي تا کنون در اين سايت هسته اي انجام مي گيرد. بمب هيدروژني از همجوشي هسته اي براي ايجاد انفجاري بسيار قوي تر از يک بمب اتمي ساده استفاده مي کند.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-15

انجمن بين المللي دانشگاه ها

شصت وپنجمين اجلاس هيأت مديره

17 تا18 سپتامبر2002- دانشگاه لاوال،شهرکبک، کانادا

وضعيت اعضاي وابسته وسايرموضوعات عضويت

يک مقاله براي بحث

انگيزه پرداخت زود هنگام

اين روش يک راه حل بادوام براي IAU نيست زيرا مجموع درآمد IAU را کاهش مي دهد.

لشکرکشي عضويت

بيشترين امکان افزايش درآمد IAU از عضويت اين است که تعداد مؤسسات که به IAU وفادار هستند افزايش پيدا کند. در هردوسطح سازماني و مؤسسه اي، يک لشکر کشي کنشگرايانه براي تشويق اعضاي جديد لازم است تا به IAU بپيوندند، اينکار بايستي با حمايت اعضاي هيأت مديره باشد اگرچه، دراين مرحله، پرسنل IAU براي پيگيري سيستماتيک يک چنين تلاش هاي لشکر کشي خيلي محدود است. در عوض، تمام پروژه ها و فعاليت هاي تعهدشده توسط IAU بکار برده خواهد شد تا ميدان ديد افزايش پيدا کند و عضويت جديد تشويق شود. يک کمپين ممکن است براي سال 2003-2002 طراحي شود.

د. موردتوجه قرارگرفتن موضوع هاي اضافي

اجلاس هاي برگزارشده با رؤسا / دبيران کل سازمان هاي اصلي منطقه اي بعداز تهيه اين اوراق بحث، به تعداد ديگري از ملاحظات براي ارائه به اعضاي هيأت مديره منتج خواهد شد: انجمن دانشگاهي اروپا (EUA) و بنياد دانشگاهي اَنجِلُس (AUF) هردو از سال 2002 با عضويت کامل IAU، احساس مي کنند حق عضويت ها زياد است ونياز به تعديل دارد. آنها براي اشتراک مساعي با IAU آماده اند اما بررسي مجدد مفيد بودن اين رابطه ( وحق عضويت) را در آينده خواستارند.

براي اتحاديه بين المللي دانشگاههاي کاتوليک(FIUC)ودانشگاه استراليايي کاتوليک(ACU) عدم پيوستن به IAU از سال 2000 به عنوان عضويت کامل، يک موضوع اصولي است – آنها مي خواهند شرکاي IAU باشندو اشتراک مساعي با ما داشته باشند اما نمي توانند به عنوان اعضا به ما بپيوندند. براي FIUC ، قرار دادن اوبا اعضاي فردي و سازماني در موقعيت يکسان نامناسب مي داند. براي شوراي آمريکايي جهت تمرين (ACE)، نه مي خواهد يک رابطه برابرشرکا را رسميت ببخشد نه با پيوستن به IAU مي خواهد تسليم عدم برابري با آن باشد.

تا جايي که اين وضعيت ادامه دارد، هيچيک، از آنها را نمي توان به جلساتي که انحصاراً ا براي اعضا برگزار مي شود، دعوت کرد، آنها انتشارات رايگان دريافت نمي کنند، رويدادهاي آنها درخبرنامه به صورت مخالفت منعکس نمي شود(تنها تذکر داده مي شود)، هنوز همکاري آنها براي IAU ارزشمند است. هنگام بررسي و پيشنهاد گزينه هاي جايگزين از اعضا هيأت مديره خواسته مي شود تا در ذهن خود داشته باشند به آنها که توسط ديگران براي الحاق به IAU به عنوان عضو مطرح ميشود براي پرداخت حق عضويت در تصميم گيري ها فشار بياورند.

قبل از معرفي و دعوت براي الحاق به انجمن به عنوان همکار، شايد مطالب بيشتري لازم باشد در مورد نتايجِ (منافع وزيان ها) داشتن دونوع عضويت ارائه شود. مهمترازآن اينکه، IAU بايستي آماده باشدتاخدمات وامتيازهايي که چنين عضويتي به اعضاي سازماني ميدهند نمايش داده شود.


 يك نكته از هزاران 

 جبهه اصلي جنگ باعربستان در داخل نيست

اعتراضات مردمي همواره بدون خشونت و حاشيه آفريني بوده است، اما هرچه جلوتر مي‌رويم ابعاد اقدام سازماندهي شده آتش زدن سفارت عربستان براي ما روشن تر مي‌گردد. اينكه اقدام اين اشخاص براي رضاي خدا نبوده و نيست و صرفاً درپي آن هستند تا با از هر آب گل آلودي صيدي به دست آورند و سهم خود را در تحولات و اتفاقات جاري و آينده كشور بيشتر نمايند.

بايد از آنها پرسيد آيا واقعا مي خواهيد انتقام شهيد شيخ نمر را بگيريد؟ از بي احترامي به دو نوجوان ايراني در جده غضبناکيد؟ تقاص کشته هاي منا را مي خواهيد بگيريد؟ نيروهاي عربستان با حوثي ها دارند مي جنگند، بفرماييد يمن! بفرماييد سوريه، بفرماييد موصل، عربستاني هاي آماده جنگ آنجا هستند. نمي دانيد حفاظت سفارتخانه ها و کنسولگري ها به عهده کشور ميزبان است؟ نمي دانيد بابت هر ورق کاغذ و هر آجر سوخته، فردا شمش طلا از جيب اين ملت بينوا بايد غرامت بدهيم؟!

جبهه جنگ در عرصه سياست خارجي در داخل كشورشكل نمي‌گيرد و عهده دار آن دستگاه ديپلماسي مي‌باشد.


 ميز خبر 

 در نامه رييس‌ جمهوري به رييس قوه قضائيه درخواست شد؛

رسيدگي فوري و خارج از نوبت به پرونده حمله به سفارت و کنسولگري عربستان

رييس‌ جمهوري طي نامه‌اي به رييس قوه قضائيه خواستار رسيدگي فوري و خارج از نوبت به پرونده حمله به سفارت و کنسولگري عربستان سعودي در تهران و مشهد شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در نامه‌اي به آيت‌الله آملي لاريحاني رييس قوه قضائيه تأکيد کرد که بايد با مجازات عاملان و آمران اين جرم آشکار، براي هميشه جلو اين‌گونه تعرضات به امنيت کشور و توهين به اقتدار و جايگاه نظام گرفته شود.

معاون کشتيراني جمهوري اسلامي اعلام کرد:

تردد در آبراه باب‌المندب به تصميمات جيبوتي ارتباطي ندارد

معاون کشتيراني جمهوري اسلامي ايران ضمن رد ادعاي اخير مبني بر جايگاه کشور جيبوتي در تردد کشتي‌هاي ايران، گفت: باب‌المندب يک آبراه بين المللي است و بر اساس قوانين بين المللي تمامي شناورهاي تجاري حق عبور آزاد و امن از اين آبراه را دارند. به گزارش ايسنا، علي عزتي اظهار کرد: براساس قوانين بين المللي و مصوبه سازمان ملل متحد، کشورها تنها مي توانند براي آبهاي سرزمين خود قوانين وضع و اعمال کنند و اگر در کشوري مسير آبهاي آن کشور جزو مسير بين المللي شناخته شده باشد، تمامي شناورها مجوز تردد ايمن و امن را دارند. وي تصريح کرد: بنابراين باب المندب يک آبراه بين المللي است و بر اساس قوانيني بين المللي تمامي شناورهاي تجاري حق عبور آزاد و امن از اين آبراه را دارند و کشور جيبوتي در موقعيتي نيست که بر اين آبراه تسلط داشته باشد؛ بنابراين تردد در آبراه باب المندب به تصميمات کشور جيبوتي ارتباط ندارد. معاون کشتيراني جمهوري اسلامي ايران افزود: شناورهاي شرکت کشتيراني جمهوري اسلامي ايران به بندر جيبوتي تردد ندارند و اين کشور داراي اقتصاد بسيار کوچکي است؛ به نحوي که اين اقتصاد قابل مقايسه با يکي از شهرهاي کوچک کشور است.

سازمان ملل: عربستان مناطق پرجمعيت يمن را بمباران خوشه اي کرد

کميسارياي سازمان ملل ضمن اعلام به دست آوردن گزارش هاي وحشتناکي مبني بر استفاده از بمب هاي خوشه اي توسط عربستان در استان حجه يمن يمن ،بمباران مناطق مسکوني وپرجمعيت صنعا را نيز تاييد کرد.

به گزارش خبرگزاري رسمي يمن، (سبا) سازمان ملل با صدور بيانيه اي تاکيد کرد کميسارياي عالي گزارش هايي درباره استفاده عربستان از بمب هاي خوشه اي در بمباران استان حجه در مرز مشترک يمن با عربستان به دست آورده است. اين بيانيه افزود: يکي از تيم هاي کميسارياي عالي حقوق بشر در يکي از روستاها بقاياي 29 بمب از نوع خوشه اي را در نزديکي مزارع موز در اين استان به دست آورد.


 خبــــر 

 جزئيات حضور سفير ايران در وزارت خارجه کويت

سفير جمهوري اسلامي ايران در کويت اعلام کرد: مسئله‌اي به نام قطع يا کاهش سطح روابط بين ايران و کويت مطرح نيست.

عليرضا عنايتي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به حضور در وزارت خارجه کويت اظهار کرد: وزارت خارجه کويت از من خواست تا به ديدار قائم‌مقام وزير خارجه «خالد جارالله» بروم. در اين ديدار آقاي جارالله اقدام برخي در حمله به سفارت عربستان در تهران را محکوم کرد و يادداشت اعتراضي را به من داد.

وي ادامه داد: من هم در اين ديدار تاکيد کردم که ما نيز چنين وضعي را قبول نداريم و متاسفيم و در همين راستا آقاي روحاني رئيس‌جمهوري نيز دستور مستقيم پيگيري اين موضوع را داده‌اند.

سفير ايران در کويت با بيان اينکه بر اين موضوع تاکيد کردم که ايران نسبت به حمايت از اماکن ديپلماتيک متعهد و مسئوليت‌پذير است، تصريح کرد: در اين ديدار آقاي خالد جارالله اعلام کردند همکارتان آقاي ظفيري را از تهران براي مشورت فراخوانده‌ايم.

اين ديپلمات عالي‌رتبه کشورمان تاکيد کرد: موضوعي به نام قطع روابط يا کاهش سطح روابط بين ايران و کويت مطرح نيست؛ لذا اخبار متفرقه منقوله، دقيق نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي