جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5181


دلايل انفجار ستارگان چيست؟


مخترع Copy/Paste چه کسي بود؟


کمک گرفتن از گرگ ها در درمان سربازان


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 دلايل انفجار ستارگان چيست؟ 

 قسمت دوم و پاياني

وقوع يک ابرنواختر، دلايل ديگري نيز دارد که البته احتمال آن‌ها بسيار کم است. به‌عنوان‌مثال افزايش جرم بيشتر کوتوله‌هاي سفيد معمولا روند کندي دارد و علاوه بر اين تنها با گذشتن مقدار کمي از حد چانداراسکار دچار فروپاشي هسته و انفجار مي‌شوند، ولي بعضي از آن‌ها به دلايلي مثل برخورد با اجرام آسماني بزرگ، به‌يک‌باره چند تن افزايش وزن پيدا کرده و قبل از اينکه فرصتي براي فروپاشي هسته و انفجار داشته باشند، جرم آن‌ها از حد چانداراسکار بسيار بيشتر مي‌شود.

اين ستاره‌ها از لحاظ نوع تشعشعات تنوع زيادي دارند و گذشته از جذابيت بي‌نظمي و غيرقابل‌پيش‌بيني بودن براي دانشمندان، در حقيقت از نحوه عملکرد و پيامدهاي انفجار آن‌ها اطلاعات زيادي در دست نيست.

بد نيست بدانيد که انواع مختلف ابرنواختر کاربردهاي مفيدي در علم اخترشناسي دارند. به‌عنوان‌مثال ابرنواختر نوع Ia (حاصل از گداخت اتم کربن در هسته کوتوله سفيد) بدون وقفه نوعي سيگنال يکنواخت به اطراف مي‌فرستد که از آن مي‌توان به‌عنوان يک مبناي ثابت براي اندازه‌گيري فواصل به کمک دستگاه‌هاي اندازه‌گيري اپتيک استفاده کرد.

هرچند اخيرا دقت اين روش اندکي موردترديد قرار گرفته که علت آن يافته‌هاي جديد در ساختار ابرنواختر نوع Ia است.

همان‌طور كه قبلا گفته شد؛ ابرنواختر تنها پديده‌اي عظيم نجومي با ظاهر زيبا، مشخصات غيرمعمول و فوايدي براي اخترشناسان نيست و درواقع منبع تأمين يک سري عناصر و مواد بسيار مهم براي حيات به شمار مي‌رود.

در توضيحات فوق به گداخت اتم کربن به‌عنوان دليل وقوع ابرنواختر اشاره کرديم. در حالت عادي و قبل از شروع مرگ يک ستاره، کربن سنگين‌ترين فلزي است که مي‌تواند در آن توليد شود؛ ولي براي توليد فلزات سنگين‌تر مثل سديم، سرب، طلا و اورانيوم به انرژي بيشتري نياز است که راکتور طبيعي يک غول سرخ فروزان قادر به تأمين آن نيست؛ درحالي‌که فعل ‌و انفعالات يک ستاره در حال مرگ منبع خوبي براي تأمين انرژي موردنظر فراهم مي‌کند.

اگر به‌صورت کلي به قضيه نگاه کنيم؛ هر چيزي که براي شروع و ادامه حيات به شکلي به آن وابسته هستيم، محصول آخرين نفس‌هاي يک ستاره‌ي در حال مرگ است. کره‌ي زمين، ستاره‌هاي دنباله‌دار، سياره‌ها و هر چيزي که از عناصر سنگين ساخته شده است، بازمانده‌هاي ستاره‌هايي در حال مرگ هستند که توسط ابرنواختر به فضاي بيکران پرتاب شده‌اند.

جسم ما نيز از عناصر و مواد موجود در کره زمين تشکيل شده که روزي در کوره‌ي يک ابرنواختر ساخته و پرداخته شده‌اند. به همين دليل است که کارل سِيگان مي‌گويد ما از جنس ستاره‌ها هستيم و در نگاهي صرفا فيزيکي به حيات، تعبيري جز اين به ذهن خطور نمي‌کند.


 مخترع Copy/Paste چه کسي بود؟ 

 
تسلر در بين سال‌هاي 1973 تا 1976 بر روي برنامه‌ريزي سيستم Smalltalk-76 کار مي‌کرد. در آن زمان او راه‌حلي براي ذخيره‌سازي متن‌ها بر روي حافظه‌ي داخلي کامپيوتر (کپي يا کات) و سپس انتقال آن به‌جاي ديگري (پيست) پيدا کرد.

ديجياتو - ازآنجايي‌که در حال خواندن اين مقاله هستيد، قطعا طرز کار با کامپيوتر يا موبايل را مي‌دانيد. درنتيجه حتي اگر کمترين ميزان دانش در زمينه‌ي کار با کامپيوتر را داشته باشيد، حتما با اصطلاحات «کپي» (Copy)، «کات» (Cut) و «پيست» (Paste) آشنا خواهيد بود.

کپي/پيست يکي از رايج‌ترين دستورات در سيستم‌هاي عامل مختلف است که همه‌ي ما به‌صورت روزانه با آن سر و کار داريم. شايد اين دستور، خيلي ساده و ناچيز به نظر آيد ولي تصور کنيد اگر در دنياي پيچيده‌ي امروز، امکان کپي/پيست وجود نداشت، چقدر تايپ کردن و به خاطر سپردن مطالب بيش‌تر مي‌شد.

حال که ارزش اين دستور ساده ولي حياتي را متوجه شديم، بهتر است از «لري تسلر» (Larry Tesler) تشکر کنيم. تسلر توانست عنوان «مخترع دستورهاي Cut، Copy و Paste» را به خود اختصاص دهد. او يکي از مهندس‌هاي نخبه در Xerox PARC (مرکز تحقيق و توسعه در ايالت کاليفرنيا) در دهه‌ي هفتاد ميلادي بود. در آن زمان، کامپيوترهاي خانگي تنها در حد يک ايده بودند و کسي فکر نمي‌کرد که روزي به واقعيت تبديل شوند.

تسلر در بين سال‌هاي 1973 تا 1976 بر روي برنامه‌ريزي سيستم Smalltalk-76 کار مي‌کرد. در آن زمان او راه‌حلي براي ذخيره‌سازي متن‌ها بر روي حافظه‌ي داخلي کامپيوتر (کپي يا کات) و سپس انتقال آن به‌جاي ديگري (پيست) پيدا کرد. لغات Cut، Copy و Paste هم از اصلاحات کتاب‌هاي چاپي برداشته شده‌اند؛ جايي که واقعا لغات با قيچي بريده (Cut) و بر روي کاغذ ديگري چسبانده (Paste) مي‌شدند.

تسلر پس از Xerox PARC، به‌عنوان کارشناس کامپيوتر در شرکت اپل استخدام شد و بعد از آن‌هم، با کار بر روي زيست‌فناوري (Biotechnology)، توانست سمت معاون ارشد را در آمازون و ياهو به دست آورد.


 کمک گرفتن از گرگ ها در درمان سربازان 

 
به گفته دکتر ليندر پس از موفقيت برنامه‌ي پرنده درماني ايده گرگ درماني هم اجرا شد. سربازاني که از مأموريت افغانستان و عراق بازگشته و به اين مرکز مي‌آيند معتقدند اين روش جديد نسبت به روش‌هاي درماني سنتي بسيار مؤثرتر است.

باشگاه خبرنگاران - يک پناهگاه حيوانات در کاليفرنيا برنامه جديد را راه‌اندازي کرده است که در آن به سربازاني که دچار اختلال استرسي پس از ضايعه رواني (PTSD) شده‌اند، کمک مي‌کند از طريق ارتباط با مرموزترين موجودات طبيعت بر بيماري‌شان غلبه کنند.

در همين راستا حدود 40 گرگ در مرکز کمک به حيوانات لاکوود زندگي مي كنند. مردم برخي از اين حيوانات را به‌عنوان حيوان خانگي پذيرفته بودند و برخي هم در آلاسکا آسيب‌ديده و به اين مکان آورده شده‌اند. روانشناس لورين ليندر مي‌گويد: اين حيوانات وحشي هستند که انتخاب مي‌کنند با شما رابطه ارتباط برقرار کنند و اين مسئله براي بيماران مبتلابه PTSD بسيار اهميت دارد. يکي از علائم اصلي کساني که دچار اين اختلال‌اند مسئله‌ي عدم اعتماد و برقراري ارتباط و احساس امنيت است. حيواناتي را که ما نجات مي‌دهيم و به اين مرکز مي‌آوريم هم دچار اختلالات استرسي هستند و به‌سختي به ديگران اعتماد کرده و ارتباط برقرار مي‌کنند.

به گفته دکتر ليندر پس از موفقيت برنامه‌ي پرنده درماني ايده گرگ درماني هم اجرا شد. سربازاني که از مأموريت افغانستان و عراق بازگشته و به اين مرکز مي‌آيند معتقدند اين روش جديد نسبت به روش‌هاي درماني سنتي بسيار مؤثرتر است. جيم مينيک که حدود ده سال در نيروي دريايي آمريکا خدمت کرده است، مي‌گويد: من مي‌توانم با خودم يا برخي هم‌قطاراني که مي‌شناسم صحبت کنم اما برگشتن به جامعه، اعتماد به مردم و شيوه قضاوت آن‌ها درباره شما دشوار است اين در حالي که گرگ‌ها درباره شما يا گذشته‌تان قضاوت نمي‌کنند.

به گفته‌ي دکتر ليندر هرچند در سراسر 48 ايالت هيچ گزارشي درباره حمله‌ي گرگ به انسان گزارش نشده اما اين دليل نمي‌شود که برخي آن‌ها را به‌عنوان حيوان خانگي به خانه بياورند.


 عجيب و جالب 

 پرنده‌اي که با بالهايش آواز مي‌خواند

بررسي ها نشان داد پرنده Manakin مي تواند ارتعاشي بيش از 100 دور در ثانيه در پرهاي خود به وجود آورد که اين سرعت دو برابر سرعت بالهاي مرغ مگس خوار است.

مهر - دانشمندان زيست شناس دانشگاه کورنل طي اکتشافات خود در جنگلهاي مرتفع آندين پرنده اي کشف کردند که مي تواند با کمک پرهاي خود صدايي ويولن مانند ايجاد کرده و از اين طريق آواز بخواند.

محققان دانشگاه کورنل گونه اي پرنده را شناسايي کرده اند که در نوع خود اولين به شمار رفته و مي تواند با پرهاي خود آواز بخواند. اين پرنده با حرکات سريعي که در پرهاي خود ايجاد مي کند مي تواند صدايي مانند صداي ويولن از خود ايجاد کند.

پرنده Club- Winged Manakin که در اعماق جنگل مرتفع آندين يافته شده است با اين کار توجه ديگر پرنده ها از جمله پرنده هاي ماده را به خود جلب مي کند. دانشمندان با بررسي حرکات بال اين پرنده توانستند ثابت کنند صداي ويولن مانند به واسطه پرهاي بال اين پرنده به وجود مي آيد.

بررسي ها نشان داد پرنده Manakin مي تواند ارتعاشي بيش از 100 دور در ثانيه در پرهاي خود به وجود آورد که اين سرعت دو برابر سرعت بالهاي مرغ مگس خوار است.

با کمک گرفتن از پرتو ليزر براي کنترل ارتعاش پرها، دانشمندان اعلام کردند ارتعاش پرهاي اين پرنده نادر هزار و 500 هرتز است و با ايجاد ارتعاشات مختلف مي تواند آواز خوانده و با ديگر پرنده ها ارتباط برقرار کند.

از ديگر جانداراني که از بالهاي خود براي ايجاد صدا و يا خواندن آواز استفاده مي کنند مي توان به زنجره ها و نوعي بيد به نام بيد Castanet يا قاشقک اشاره کرد.

خطرناک‌ترين درخت در جهان

تمامي بخش هاي درخت سيبچه مرگ فوق العاده سمي هستند و تعامل با آن يا خوردن هر بخشي از اين درخت مي تواند کشنده باشد.عصرايران؛ محمد مهدي حيدرپور - درخت سيبچه مرگ يا انجير زهري (Hippomane mancinella) که گاهي اوقات به نام سيب ساحلي نيز شناخته مي شود بومي مناطق گرمسيري جنوب آمريکاي شمالي، آمريکاي مرکزي، کارائيب و بخش هايي از شمال آمريکاي جنوبي است. اين درخت در زبان اسپانيايي به نام «آربل دلا مورته» نيز شناخته مي شود که به معناي «درخت مرگ» است. بنابر کتاب رکوردهاي گينس، سيبچه مرگ در حقيقت خطرناک‌ترين درخت در جهان است.

به گزارش "گروه علم و فناوري" عصرايران، آن گونه که موسسه غذا و علوم کشاورزي فلوريدا تشريح کرده است، تمامي بخش هاي درخت سيبچه مرگ فوق العاده سمي هستند و تعامل با آن يا خوردن هر بخشي از اين درخت مي تواند کشنده باشد. سيبچه مرگ به جنس يوفوربيا (Euphorbia) تعلق دارد.

اين درخت شيره اي غليظ توليد مي کند که از هر قسمت آن - پوست درخت، برگ ها و حتي ميوه - خارج مي شود و در تماس با پوست مي تواند تاول هاي شديد ايجاد کند. اين شيره حاوي طيف گسترده اي از سموم است اما جدي‌ترين واکنش ها از فوربول، يک ترکيب آلي که به خانواده دي‌ترپن استرها تعلق دارد، ناشي مي شود.

از آنجايي که فوربول به راحتي در آب حل مي شود فکر ايستادن زير درخت سيبچه مرگ در يک روز باراني را نيز بايد از سر خود بيرون کنيد زيرا قطرات باران حاوي شيره اين درخت نيز مي توانند سوختگي پوست را موجب شوند.

جدي‌ترين تهديد از سوي ميوه هاي کوچک اين درخت ناشي مي شود. خوردن ميوه سيبچه مرگ مي تواند کشنده باشد زيرا استفراغ شديد و اسهال بدن را به نقطه اي بدون بازگشت مي رسانند.

با موجودات عجيب اعماق اقيانوس‌ها آشنا شويد


 آيا مي دانيد؟ 

 آيا مي دانيد خورشيد در هر يک ثانيه 4,200 هزار تن جرم خود را بصورت انرژي در فضا منتشر مي کند

آيا مي دانيد خورشيد فقط 1 بر 40,000 جرم خود را از دست داده است.

آيا مي دانيد تا قبل از سال 1982 چيزي به اسم نوشابه رژيمي وجود نداشت

آيا مي دانيد بعضي از قاليچه هاي ايراني 500 سال طول مي کشد تا از بين بروند

آيا جانوران وقوع زلزله را پيش بيني مي کنند؟

موشاين که پيش از وقوع يک زلزله ويرانگر، موش ها شهري را ترک کرده اند داستاني عاميانه به نظر مي رسد ولي واقعاً به نظر مي رسد که قبل از رخداد يک زلزله تغييراتي در رفتار جانوران به وجود مي آيد. به همين دليل دانشمندان معتقدند جانوران مي توانند نقشي در سيستم هشدار دهنده زلزله ايفا کنند.

گزارش هايي مبني بر اين که پيش از وقوع يک زلزله بزرگ حيوانات خانگي غيب مي شوند و يا جانوران وحشي ناپديد مي شوند وجود دارد. يک مطالعه بين المللي هم براي اولين بار تغييرات در رفتار حيوانات وحشي قبل از رخداد لرزه را تأييد کرده است.

در اين مطالعه دانشمندان دوربين هايي را در پارک ملي ياناچاگا در پرو مستقر کردند و دريافتند بيش از سه هفته قبل از وقوع زلزله 7 ريشتري اي که در سال 2011 منطقه را درنورديد، تغييرات قابل توجهي در رفتار حيوانات رخ داده است.

در يک روز عادي دوربين ها 5- 15 مورد رؤيت حيوانات را ثبت کردند، اما در طول دوره 23 روزه قبل از وقوع زلزله، آنها رؤيت پنج مورد يا کمتر را ثبت کردند.

در نهايت در پنج تا هفت روز قبل از زلزله، هيچ حرکتي در جانوران ثبت نشد. اين پديده اي غير معمول در منطقه اي کوهستاني با جنگل هاي باراني محسوب مي شود که به طور عادي حيات وحش در آن در تکاپو هستند.

يک محقق در زمينه زيست شناسي جانوري و محيط زيست عقيده دارد يون هاي مثبت داخل هوا ممکن است در تغيير رفتار جانوران کليدي باشند. وقتي سنگ هاي زير سطح در نتيجه ساخت يک زلزله تحت فشار هستند، تعداد زيادي يون مثبت توليد مي شود.

جانوران يون هاي مثبت را دوست ندارند و انسان نيز از آن علايم منفي دريافت مي کند.

عدم تعادل در يون هاي مثبت به عنوان «سندرم سروتونين» شناخته مي شود. به نظر مي رسد که سروتونين هورموني است که خلق و خو را تنظيم مي کند.

دانشمندان فکر مي کنند جانوران از منبع متمرکز يون هاي مثبت فرار مي کنند. انسان ها هم ممکن است دچار سردرد، تهوع، اضطراب و بي قراري شوند. جانوران به طور کلي از محرک هاي ناخوشايند دوري مي کنند.

در مورد پارک ملي پرو دانشمندان فکر نمي کردند قبل از وقوع زلزله واکنش زيادي از جانوران پارک ملي ببيند چراکه اين پارک حدود 350 کيلومتر از مرکز زلزله فاصله داشت اما زماني که به داده هاي جمع آوري شده نگاهي انداختند شگفت زده شدند چراکه قبل از زلزله کاهش زيادي در شمار جانوران رخ داده بود.

اين مورد با اين داستان کهن که همه موش ها قبل از وقوع زلزله يک شهر را ترک مي کنند مطابقت دارد.

به طور کلي جانوران وحشي در پاسخ به محيطشان از انسان ها حساس ترند. دليلش اين است که انسان ها در تماس با خاک يا زمين زندگي نمي کنند. انسان ها خودشان را داخل ساختمان هاي بتني در شهرها محصور کرده اند. بنابراين در حالي که گزارش هايي از بروز علايم پزشکي پيش از وقوع زلزله در انسان ها وجود داشته، ولي اثر آن بر روي انسان ها ناچيز بوده است.

از همه گونه هاي موجود در جنگل انبوه، موش ها بيشتر از بقيه سيستم هشدار دهنده اوليه دارند.

نکته جالب در اين مطالعه اين بود که جوندگان پيش از همه ناپديد شدند. آنها به طور معمول در هشت روز قبل از زلزله در هيچ کجا ديده نشدند. به طور عادي، جوندگان در همه جا هستند و شمار آنها در جنگل هاي استوايي بسيار زياد است. بنابراين اين که آنها به طور کامل ناپديد شدند شگفت انگيز بود.

پيش از اين مطالعه يافته ها در ژاپن و چين هم نشان داده بود که موش هاي آزمايشگاهي قبل از وقوع زلزله مشکلاتي در ريتم شبانه روزي شان - الگوهاي زيستي که خواب را تنظيم مي کند - پيدا کرده اند. پرندگان هم حساسيت حادي نشان داده اند.

آرماديلوها که نوعي گورکن هستند بلافاصله بعد از وقوع زلزله دوباره در ديد دوربين پديدار شد. اين تقريباً به اين معنا است که آنها از مخفيگاهشان بيرون آمدند.

آب درياچه ها نيز مي تواند به طور بالقوه شاخص زيستي زمين لرزه ها باشد چراکه جانوران دريايي به تغييرات شيميايي آب بسيار حساسند.

محققان عقيده دارند جانوران ممکن است روزي به عنوان بخشي از يک سيستم هشدار زودهنگام مفيد باشند، اما رفتار آنها ممکن است به تنهايي شاخص قابل اعتمادي از وقوع يک زلزله در آينده نزديک نباشد.

رفتار جانوران هميشه قابل پيش بيني نيست. براي پيش بيني زلزله به اندازه گيري هاي ژئوفيزيکي در ترکيب با رؤيت وضعيت جانوران نياز است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي