جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5181


اجراي طرح‎هاي بيابان‎زدايي حاشيه درياچه اروميه در بيش از دو هزار کيلومتر مربع

استاندار البرز در جلسه شوراي برنامه‎ريزي و توسعه تأکيد کرد؛
دستگاه‌هاي نظارتي درجه نظارت خود را بالاتر ببرند

مديرکل بهزيستي استان اردبيل:
طرح « تاک» در شهرهاي مختلف استان اردبيل اجرا مي‌شود

عضو شوراي شهر دماوند خبر داد؛
توزيع عادلانه فعاليت‌هاي عمراني در دماوند


خبــر


در استان


 اجراي طرح‎هاي بيابان‎زدايي حاشيه درياچه اروميه در بيش از دو هزار کيلومتر مربع 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي گفت: وسعت محل اجراي عمليات بيابان زدايي در حاشيه درياچه اروميه دو هزار و 30 کيلومتر مربع تعيين شده است. رحمان وهاب‎زاده افزود: اين مناطق تعيين شده در پنج شهرستان نقده، مهاباد، اروميه، مياندوآب و سلماس و در 11 سايت واقع شده و برنامه هاي لازم عملياتي در آنها به اجرا درمي‎آيد.

وي اضافه کرد: علاوه بر اين در سه هزار و 200 هکتار از اراضي حاشيه‎اي درياچه اروميه در سه شهرستان اروميه، سلماس و مياندوآب عمليات احيا و قرق اجرا مي‎شود.

وي اظهار کرد: براي اجراي طرحهاي بيابان‎زدايي و احيايي در حاشيه درياچه اروميه 135 ميليارد ريال در سال جاري براي استان آذربايجان غربي در نظر گرفته شده که از اين ميزان حدود 45 ميليارد ريال تخصيص يافته و هزينه شده است.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي ادامه داد: پروژه احياي درياچه اروميه در بخش هاي مختلف با تمام توان در دست اجراست و در مراحل گزارش گيري و تعريف پروژه هاي جديد براي سال آينده هستيم. درياچه اروميه در 18 سال گذشته با مشکل خشکسالي رو به رو بوده که اين امر در سال هاي اخير شدت بيشتري يافته و بر اثر پسروي آب درياچه، شوره زارهايي ايجاد شده که موجب بروز پديده بيابانزايي شده است. اين مناطق با هجوم نمک به حاشيه درياچه وسعت بيشتري به خود گرفته که هم اکنون براي مقابله با تداوم اين امر، طرحهاي مقابله‎اي توسط اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان پيش بيني و اجرا مي شود. علاوه بر اين طرحها که شامل ايجاد پوشش گياهي ثانويه است، مراتع حاشيه درياچه نيز نيازمند مديريت است تا در آينده به بيابان تبديل نشود.


 استاندار البرز در جلسه شوراي برنامه‎ريزي و توسعه تأکيد کرد؛
 دستگاه‌هاي نظارتي درجه نظارت خود را بالاتر ببرند 

 کرج - خاکپور

استاندار البرز با اشاره به طرحهاي نيمه تمام باقي مانده از دوره هاي قبل گفت: اقدامات قبل قابل دفاع نيست و در اين زمينه نياز است که دستگاههاي نظارتي درجه نظارت خود را بالاتر ببرند.

به گزارش خبرنگارآفرينش به نقل از پايگاه اطلاع رساني استانداري البرز،"مهندس سيدحميدطهائي" در جلسه شوراي برنامه‎ريزي و توسعه استان که در سالن شهداي دولت برگزار شد؛ ضمن تبريک سال نو مسيحي، با اشاره به بخشي از طرحها و پروژه‎ها که در پيچ و خمهاي اداري معطل دريافت مجوز هستند، گفت: نگاه دولت يازدهم اين است که بايد به مردم اعتماد کرد و اجراي بخشي از طرح ها را به عهده آنان سپرد.

وي با اشاره به اجراي برخي پروژه هاي باقي مانده از دوره هاي قبل و ناديده انگاشتن بندها و اصول قانوني تصريح کرد: دستگاه هاي نظارتي با افزايش سطح نظارت و رصدهاي خود بايد مانع از ايجاد مشکلات احتمالي شوند.

مهندس طهائي با تأکيد بر اينکه اجراي امر قانون بايد در دستور کار باشد، افزود: انتظار مي رود نگاه ها به قوانين و مقررات موشکافانه‎تر و دستگاههاي نظارتي در اين زمينه پيشگام باشند.

استاندار البرز با اشاره به اينکه نبايد با برخي سخت گيري ها مانع و سد راه سرمايه‌گذاران باشيم، گفت: تهيه بسته جامعي از خدمات سرمايه گذاري در استان و مراحلي که هر سرمايه گذار بايد طي کند؛ در قالب بسته مذکور بايد توسط دستگاههاي متولي بر روي پورتالهاي اطلاع رساني، بارگزاري شود تا هر سرمايه گذاري بداند چه مسيري را بايد طي نمايد و گرفتار پيچ و خم هاي اداري نشود.

در اين جلسه 20 مصوبه امور کارگروه زيربنايي تصويب شد.فصل هفتم سندآمايش سرزمين استان بعنوان اصلي‌ترين برنامه و نقشه راه پيش روي استان با نگاهي تحليلي واکاوي به نقد و نظر اعضاي شوراي برنامه‎ريزي و توسعه استان گذاشته و در نهايت امر آيين نامه جديد شوراي برنامه‎ريزي و توسعه نيز مرور شد.


 مديرکل بهزيستي استان اردبيل:
 طرح « تاک» در شهرهاي مختلف استان اردبيل اجرا مي‌شود 

 اردبيل – خبرنگار آفرينش

مديرکل بهزيستي استان اردبيل گفت: طرح «تاک» تامين مالي کوچک براي ايجاد اشتغال و فرصت‌هاي کارآفريني براي گروه‌‌هاي کم درآمد جامعه در شهرهاي مختلف اين استان اجرا مي‌شود.

بهزاد ستاري در مراسم آغازين اجراي طرح «تاک» در اردبيل اظهار کرد: در اين طرح که در قالب شناسايي جامعه هدف بهزيستي و کميته امداد و ساير نهادهاي حمايتي به انجام مي‌رسد هدف نهايي مددرساني به گروه‌هاي آسيب‌پذير و ضعيف جامعه است که مي‌تواند زمينه يک حرکت متفاوت را به همراه داشته باشد.

وي با بيان اينکه در قالب سرمايه‌هاي کوچک و خرد با هدف راه‌اندازي واحدهاي توليدي کوچک اين طرح در اولويت قرار گرفته تا در مجموع با گرد هم آمدن 10 تا 15 نفر جذب سرمايه‌گذاري‌ها و اجراي پروژ‌ه‌ها به انجام برسد، افزود: اميدواريم در قالب اجراي اين طرح بتوانيم به بخشي از نيازمندي‌هاي خانواده‌هاي آسيب‌پذير جوابگو باشيم.


 عضو شوراي شهر دماوند خبر داد؛
 توزيع عادلانه فعاليت‌هاي عمراني در دماوند 

 دماوند - ايرج صادقعلي

عضو شوراي اسلامي شهر دماوند از توزيع عادلانه فعاليت‌هاي عمراني در اين شهر خبر داد و گفت: احداث هتل دماوند در حال پيگيري است.

به گزارش خبرنگارآفرينش، شاهرخ حاجي در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به وضع کنوني طرح‌هاي عمراني در شهر دماوند اظهار داشت: شرايط مناسبي همراه با سازندگي در شوراي اسلامي شهر دماوند ايجاد شده تا افراد بتوانند در فضاي شهري با توجه به وظايف خود عملکرد مطلوبي داشته باشند.

وي ادامه داد: فعاليت‌هاي عمراني به صورت عادلانه در شهر توزيع شده است و با در نظر گرفتن يک نگاه کامل و جامع نسبت به شرايط شهر، اکنون فضاي شهر دماوند را از خط‌کشي‌هاي طايفه‌اي خارج کرده‌ايم تا شرايط مطلوب‌تري ايجاد کنيم.

حفظ طبيعت بکر دماوند با تقويت زيرساخت‌هاي گردشگري

عضو شوراي اسلامي شهر دماوند با اشاره به گسترده شدن فضاي شهري و به وجود آمدن شرايطي براي پيشرفت در شهر دماوند افزود: بحث احداث هتل در اين شهر در حال پيگيري است و در حال آماده‌سازي زيرساخت‌هاي آن هستيم.

حاجي با اشاره به افزايش فعاليت‌هاي هنري هنرمندان دماوندي تصريح کرد: احداث هتل در اين شهر مي‌تواند شرايط مناسب‌ و مطلوب‌تري را براي هنرمندان فراهم آورد تا نمايشگا‌ه‌هاي نقاشي و گالري‌هاي عکس مخاطبان بيشتري را به خود جلب کند.

وي با اشاره به اينکه مردم زندگي را در حاشيه شهرها بيشتر دوست دارند، گفت: اکنون با توجه به ازدحام در شهرهاي شلوغ و همچنين آلودگي هوا، مردم زندگي در حاشيه شهرها را بيشتر دوست دارند و در تلاش هستيم تا با حفظ فضاي طبيعي و بکر شهرستان دماوند و گونه‌هاي گياهي همچون گون و آويشن در کوه‌ها، فضاهاي گردشگري و تفريحي مناسبي را در اين شهرستان ايجاد کنيم.

سند چشم‌انداز توسعه به تقويت زيرساخت‌هاي گردشگري دماوند کمک مي‌کند

عضو شوراي اسلامي شهر دماوند تأکيد کرد: سند چشم‌اندازي در زمينه گردشگري و ساير زمينه‌ها در شهر دماوند در نظر گرفته شده است تا فيزيک و طبيعت شهر حفظ شود و بر اساس اين چشم‌انداز از سليقه‌اي عمل کردن شهرداران و اعضاي شوراي اسلامي شهر در آينده جلوگيري مي‌شود.


 خبــر 

 گراميداشت پنجاهمين سالگرد تأسيس شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان

اصفهان - راعي

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در آيين گراميداشت پنجاهمين سالگرد تأسيس شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان که جمعي از پيشکسوتان هم حضور داشتند با تقدير از زحمات مهندس حجازي به عنوان اولين مديرعامل اين شرکت از زمان تأسيس ، ايشان را به عنوان پدر آب و فاضلاب نوين ايران نامگذاري کرد .

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مهندس هاشم اميني با تأکيد بر اينکه وظيفه ماست که در تکريم و احترام به بازنشستگان و بزرگترهاي شرکت آب و فاضلاب کوشا باشيم اظهار داشت : بدون نگاههاي جناحي و سياسي خود را سنگ زيرين آسياب قرار مي دهيم و از اين عزيزان تقدير مي کنيم .

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اعلام اينکه ما امروز ميزباني عصاره 50 سال خدمت رساني آب و فاضلاب مردم اصفهان را بر عهده داريم خطاب به حضار گفت: ما ميراث دار تجربيات شما هستيم و اميدواريم در راه اعتلا و تکوين شرکت آب و فاضلاب کوشا باشيم .

برخورد شديد دو دستگاه خودروي حمل زباله در يزد

يزد-اکبر خيرخواه

دو دستگاه خودروي حمل زباله ،در اولين ساعات بامداد روز شنبه در شهر يزد به شدت با يکديگر برخورد نمودند.بنا به گزارش رسيده ازروابط عمومي سازمان آتش نشاني يزد: اين حادثه بر اثر برخورد شديد يکدستگاه خودروي ايسوزوي حمل زباله با خودروي ديگري که درکنار جاده پارک شده بود اتفاق و باعث مجروح و محبوس شدن کمک راننده در خودرو گرديد. بر پايه اين گزارش:بلا فاصله،پرسنل امداد و نجات از ايستگاه‌هاي شماره 5 و 6 رأس 40 دقيقه بعد از نيمه شب دوازدهم دي ماه سالجاري جهت امداد رساني به خوروي حمل زباله به جاده منتهي به محل دفن پسماند هاي شهري اعزام و مشغول عمليات شدند.

امدادگران ضمن ايمن سازي محل با کشيدن نوار خطر درمحدوه عمليات با استفاده از دستگاه هاي امداد و نجات جاده اي اقدام به باز نمودن درب خودرو نموده و مصدوم که از ناحيه پا دچارآسيب شديد شده بود را به بيرون انتقال و جهت اعزام به مراکز درماني تحويل پرسنل اورژانس نمودند.

مدير کل آموزش و پرورش خوزستان:

کسب رتبه 9 کشوري براساس شاخص‌هاي مديريت و برنامه ريزي کشور

اهواز – خبرنگار آفرينش

مدير کل آموزش و پرورش خوزستان در شوراي آموزش وپرورش استان از ارتقاء رتبه آموزش وپرورش خوزستان از 27 به 21 در کنکور سراسري خبر داد و گفت: رتبه 9 کشوري را براساس شاخصهاي مديريت و برنامه‎ريزي کشور کسب کرده‎ايم. نشست شوراي آموزش وپرورش خوزستان در سالن غدير اين اداره کل برگزار شد.

در اين نشست علاوه بر اعضاي شورا، مديران اسبق اداره کل آموزش و پرورش خوزستان نيز حضور داشتند.در اين نشست در خصوص :1- بررسي وضعيت مدارس کپري در مناطق عشايري و 2- راهکارهاي ارتقاء وبهبود جايگاه آموزش و پرورش خوزستان در کنکور سراسري ،بحث و تبادل نظر شد.محمد تقي ازده مدير کل آموزش وپرورش خوزستان در اين نشست از ارتقاء رتبه آموزش وپرورش خوزستان از 27 به 21 در کنکور سراسري سال گذشته ، خبر داد و گفت: رتبه 9 کشوري را بر اساس شاخص هاي مديريت وبرنامه ريزي کشور کسب کرده ايم. وي همچنين افزود: براساس شاخصهاي وزارت متبوع و برنامه هاي اجرايي منطبق بر سياست هاي وزارتي در بسياري از شاخصها رتبه‎هاي برتر و اول کشوري را کسب نموده‌ايم. تقي‎زاده اظهار نمود: راهبرد اساسي ما در برنامه توسعه آموزش وپرورش استان ، کسب ساده ترين مهارتهاي زندگي اجتماعي است و موفقيت زماني حاصل مي‎شود که آموزش تبديل به مهارت شود و دراين صورت بسياري از از چالش ها ومشکلات جامعه نيز کاهش مي‎يابد.

قائم مقام سازمان تامين اجتماعي: اصل سه جانبه‌گرايي در تامين اجتماعي در دولت يازدهم عملياتي شد

اصفهان - بهروز راعي

اولين نشست هم انديشي سازمان تامين اجتماعي و کانون عالي کارفرمايان ايران با حضور معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، قائم مقام مديرعامل سازمان تامين اجتماعي در امور اجرايي و برنامه ريزي، معاون حقوقي و پارلماني سازمان تامين اجتماعي، مديرکل درآمد حق بيمه سازمان تامين اجتماعي، رييس کانون عالي کارفرمايان ايران و رييس اتاق بازرگاني صنايع ، معادن و کشاورزي استان اصفهان، مديرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعي استان اصفهان، مديرکل تامين اجتماعي استان اصفهان، مدير درمان تامين اجتماعي استان اصفهان و جمعي از صنعتگران و کارشناسان و فعالان اقتصادي کشور در سالن اجتماعات اتاق بازرگاني اصفهان برگزار شد. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، قائم مقام مدير عامل سازمان تامين اجتماعي در امور اجرايي و برنامه ريزي در اين نشست گفت: فعاليت اين سازمان بر اساس اصل سه جانبه گرايي ميان کارگر، کارفرما و دولت است که در دولت يازدهم براي نخستين بار اين اصل عملياتي شد.

دکتر رضا راعي در نشست هم انديشي سازمان تامين اجتماعي و کانون عالي انجمن هاي صنفي کارفرمايان ايران افزود: اين سازمان در طول عمر خود تاکنون سه بار به سمت اصلاح و تدوين برنامه هاي راهبردي رفته است اما در دولت يازدهم براي نخستين بار پس از 60 سال است که اين اصل به برنامه هاي عملياتي رسيد.


 در استان 

 استاندار آذربايجان غربي:

يک ميليون متر مربع از درياچه اروميه قابل احيا نيست

اروميه – خبرنگار آفرينش

استاندار آذربايجان غربي گفت: متاسفانه بيش از يک ميليون متر مربع از درياچه اروميه قابل احيا نيست.

قربانعلي سعادت در نشستي که با موضوع گفت‌وگوي جوانان و مسئولان با موضوع اقوام و اديان، همدلي و همزباني در سالن جلسات استانداري برگزار شد با اشاره به مسئله درياچه اروميه اظهار داشت: با توجه به شيب منفي قسمتي از درياچه، مي‌توان از آن قسمت از درياچه به عنوان حيات وحش و يا امثال آن استفاده کرد.

وي بيان کرد: دکتر روحاني در همان ابتدا، شش ماه براي مطالعه طرح‌هاي قابل اجرا براي احياي درياچه اروميه فرصت داد که در عرض چهار ماه با محوريت دانشگاه صنعتي شريف و کمک دانشگاه‌هاي تبريز و اروميه و چند دانشگاه خارجي به پايان رسيد.

استاندار آذربايجان‌غربي افزود: تمامي اين طرح‌ها در 25 محور تقديم رئيس جمهور و کارگروه احياي درياچه اروميه که زير نظر معاون اول رياست جمهوري است شد که به جز يک مورد که اشکال اجرايي داشت همگي به تصويب رسيد.

وي تصريح کرد: براساس برنامه سازمان‌هاي جهاد کشاورزي، حفاظت از محيط زيست، منابع طبيعي و شرکت آب و فاضلاب از جمله دستگاه‌هاي اجرايي احياي درياچه اروميه معين شدند.

سعادت اظهار داشت: بعضي از طرح‌ها نياز به مطالعه بيشتري دارند همانند انتقال آب خزر که از نظر شيميايي ساختار آن با آب درياچه يکسان است و بعضي از طرح‌ها هم اجرا شدند که از آن جمله مي‌توان به الحاق آب زرينه رود به سيمينه رود و يا رهاسازي آب سد بوکان اشاره کرد.

استاندار آذربايجان‌غربي بيان کرد: با توجه به اين که هر سال 40 سانتي‌متر از سطح آب درياچه اروميه کمتر مي‌شد پس در ستاد احياء بر اين امر تصميم گرفته شد که در سه سال نخست اين روند کاهشي متوقف و سپس برنامه بازگرداندن آن به وضع پيشين انجام شود.

هرمزگان؛ ميزبان جشنواره بختياري‎ها

بندرعباس- شهين صادقي

نخستين جشنواره فرهنگي آئيني بختياريهاي مقيم هرمزگان در 18 و 19 دي ماه سال جاري برگزار مي‎شود.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي استان هرمزگان گفت: مجمع هيات امناي بختياريهاي مقيم استان به طور خودجوش ومردمي در راستاي حفظ فرهنگ ها و ارزش ها اقدام به برپايي جشنواره فرهنگي آئيني کرده اند.

محسن ضيايي ادامه داد: با توجه به مهاجر پذير بودن استان هرمزگان موقعيت وبستر خوبي براي مشارکت اقوام فراهم شده است و اميد است اقوام ديگر نيز دنباله روي اين حرکت باشند.

وي تصريح کرد: ما سنت ها و آئين هايي داريم که در جشن ها و مراسم به اشتراک گذاشته مي شوند و بايد در راستاي حفظ آنها بکوشيم که بهترين راه و موثرترين راه ايجاد جشنواره است و هر چقدر مراودات فرهنگي بيشتر باشد سير توسعه هموارتر خواهد بود.

محمدرضا اسماعيلي، دبيرجشنواره فرهنگي –آئيني بختياريهاي مقيم هرمزگان نيز گفت: معرفي اقوام و پيشينه و آئين و فرهنگشان نشان دهنده قدرت کشور است و تمدن بلند را اقوام بوجود آمده اند با سنتهاي خاص خودشان که بايد در جهت حفظ آنها کوشش کرد.

وي افزود: ما معتقديم کشوري که رو به پيشرفت است نبايد فرهنگ خودش را فراموش کند و در اين خصوص کشور ژاپن مثال و الگوي خوبي براي ماست.

اسماعيلي تاکيد کرد: مناطق بختياري نشين مناطقي بکر با طبيعتي بسيار دل انگيز است که بايد به مردم شناسانده شود و يکي از اهداف اين جشنواره در کنار نمايش سنتها و آئينها است.وي در خصوص تامين اعتبار اين جشنواره گفت: تمامي هزينه هاي برپايي اين جشنواره توسط خود بختياريها تامين شده است و هيچ سازماني در آن دخيل نبوده است.

دبير اين جشنواره ادامه داد: اين جشنواره به مدت دو روز برگزار مي شود-افتتاحيه آن روز 18 دي در فرهنگسراي آويني و اختتاميه آن روز دوم و در پارک غدير برگزار مي شود.

تجهيز مزارع گندم وکلزا در هرمزگان به سيستم آبياري نوين

بندرعباس - شهين صادقي

سازمان جهاد کشاورزي هرمزگان در راستاي توليد بيشتر محصولات استراتژيک از جمله گندم وکلزا ،تجهيز اين مزارع به سيستم هاي آبياري تحت فشار را دردستور کار قرار داده است.رئيس سازمان جهاد کشاورزي هرمزگان گفت :در هرمزگان بالغ بر 1هزارو 200هکتار از اراضي زير کشت گندم وکلزا به سيستم هاي آبياري نوين مجهز هستند.

به گزارش واحد اطلاعات واخبار روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي هرمزگان ، ناصر حيدري پوري افزود:يکي ازبرنامه هاي اصولي وزارت جهاد کشاورزي در سطح استان، اجراي کشت مکانيزه گندم وکلزا مي باشد .

وي ادامه داد : خوشبختانه طرح کشت مکانيزه گندم وکلزا از سوي کشاورزان شهرستانهاي حاجي‎آباد، ميناب، رودان، پارسيان و بستک با استقبال خوبي روبرو شده است.حيدري پوري اظهار داشت:براساس پيش‎بيني برنامه پنجم بايد ضريب مکانيزاسيون به5/1برسد که با توجه به اعتبارات خط مکانيزاسيون در سطح استان تا حدودي به اين هدف نزديک شده ايم.وي گفت : افزايش توليد محصول وايجاد بستري مناسب براي توسعه در سالهاي آتي از مهمترين اهداف مکانيزاسيون واستفاده از سيستم هاي آبياري نوين در بخش کشاورزي مي باشد.

حيدري پوري در پايان افزود:کشاورزان بايد براي توليد بيشتر محصول و اقتصادي کردن کشاورزي، از امکانات مکانيزاسيون بهره بگيرند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي