جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5181


آغاز ثبت‌نام از متقاضيان وام کالا از شنبه آينده


دلار از 3700 تومان گذشت


معرفي برندهاي برتر ملي به انتخاب مردم


دليل کاهش قيمت مرغ در بازار


نهادهاي مالي


اقتصاد و ايران


 آغاز ثبت‌نام از متقاضيان وام کالا از شنبه آينده  

 
بانک مرکزي از شنبه آينده ثبت‌نام از متقاضيان وام کالا را آغاز و اجراي آن را به بانک‌ها ابلاغ مي‌کند؛ با اين حال مسئولان وزارت کار مي‌گويند استقبال بازنشسته‌ها سرد بوده و کار راضي کننده نيست.

به گزارش مهر، اخيرا طرحي از سوي بانک مرکزي به منظور حمايت از خريد اعتباري کالاهاي توليد داخل مطرح و پيگيري شده که قرار است با هماهنگي توليدکنندگان برنامه ريزي و به مرحله اجرا درآيد. علاوه بر اين، طرحي نيز از سوي وزارت کار مطرح شد که جامعه هدف آن، بازنشستگان تامين اجتماعي و در مرحله بعد مستمري بگيران صندوق بازنشستگي کشوري است.

هرچند علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از اجراي اين طرح در مراحل بعدي براي کارگران سخن گفته اما تاکنون حرکت خاصي در اين بخش نشده و مسئولان کارگري هرگونه پيشرفت کار در اين بخش را رد مي کنند. در عين حال، به تازگي اجراي طرح وزارت کار به صورت پايلوت براي بازنشستگان تامين اجتماعي در دو استان البرز و خوزستان اجرا شده است.

ناصر حکيمي مديرکل فناوري اطلاعات بانک مرکزي نيز با اعلام نهايي شدن طرح مربوط به بانک مرکزي از تدوين دستورالعمل نهايي طرح و ابلاغ آن در شنبه هفته آينده به تمامي بانک‌هاي کشور خبر داد. زوج‌هاي جواني که پيش از اين اقدام به دريافت کد رهگيري کرده اند؛ اولين هدف بانک مرکزي براي پرداخت وام خريد کالاي 10 ميليون توماني ( 5 ميليون تومان به هر نفر) است.

احمد ميدري با اعلام آخرين وضعيت ثبت نام از متقاضيان وام خريد کالا در بخش بازنشستگان تامين اجتماعي و برنامه اي که وزارت کار مسئول آن است و پيش مي برد، گفت: فعلا کار ثبت نام متقاضيان در دو استان البرز و خوزستان آغاز شده است و از هفته آينده در استان‌هاي ديگر نيز ثبت نام به عمل مي آيد.

معاون وزير کار اظهارداشت: علاوه بر 2.5 ميليون بازنشسته تامين اجتماعي، به دنبال اجراي طرح براي 1.5 ميليون مستمري بگير صندوق بازنشستگي کشوري نيز هستيم. افراد مي‌توانند در صورت تمايل به دريافت وام خريد کالا، کد ملي خود را به شماره 10001422 پيامک کنند.

ميدري با اشاره به استقبال سرد بازنشستگان دو استان البرز و خوزستان در ثبت نام دريافت وام خريد کالا، بيان داشت: تاکنون از 129 هزار بازنشسته استان البرز، تنها 13 هزار نفر ثبت نام کرده اند که ما انتظار داشتيم اين تعداد تا 70 هزارنفر باشد.

وي با بيان اينکه شايد اطلاع رساني خوبي صورت نگرفته باشد، گفت: تا ثبت نام‌ها به دست کم 50 هزار مورد در استان البرز نرسد، نمي توان صدور کارت‌ها را آغاز کرد. شايد مردم منتظر هستند تا بازخورد طرح را ببينند و سپس اقدام به ثبت نام کنند.

اين مقام مسئول در وزارت کار، شرط پرداخت وام 10 ميليون توماني خريد کالاي ايراني به بازنشسته هاي تامين اجتماعي را حقوق ماهيانه 2.5 ميليون تومان دانست و افزود: هدف اين است که براي تدوام کار و اينکه معوقات باعث توقف کار نشود، تسهيلات به نسبت حقوق‌ها پرداخت شود.

در عين حال، ناصر حکيمي مديرکل فناوري اطلاعات بانک مرکزي نيز در اظهاراتي با اعلام نهايي شدن دستورالعمل پرداخت وام خريد کالاي ايراني به متقاضيان گفت: طي روزهاي آينده و به احتمال قوي، در روز شنبه دستورالعمل ابلاغ مي شود و از همان روز نيز سايت به منظور درياقت تقاضاها و ثبت نام باز خواهد شد.

اين مقام مسئول در بانک مرکزي تاکيد کرد: طرح اين بانک براي کل کشور است و به صورت سراسري اجرا مي شود و با برنامه وزارت کار که درباره بازنشسته هاي تامين اجتماعي اجرا مي شود متفاوت خواهد بود. در مرحله اول زوج هاي جوان، کارمندان رسمي و پيماني و مستمري بگيران صندوق بازنشستگي کشوري مي توانند تقاضا بدهند.

حکيمي با تاکيد بر اينکه دوره بازپرداخت اقساط وام 12 ماهه در نظر گرفته شده است اظهارداشت: به دليل اينکه بتوانيم منابع را درست اختصاص دهيم، بازپرداخت 12 ماهه در نظر گرفته شده ولي پيشنهاد توليدکنندگان 24 ماهه بود.


 دلار از 3700 تومان گذشت 

 دلار آمريکا در بازار با افزايش 12 توماني قيمت نسبت به روز گذشته، 3712 تومان فروخته مي‌شود.

به گزارش ايسنا، سکه تمام طرح جديد 945 هزار تومان فروخته مي‌شود. همچنين نيم سکه و ربع سکه بدون تغيير نسبت روز قبل به ترتيب 480 و 264 هزار تومان قيمت دارد.هر گرم طلاي 18 عيار نيز بيش از 96 هزار تومان فروخته مي‌شود و هر اونس طلا در بازار جهاني هم به 1086 دلار رسيده است.همچنين در بازار ارز يورو 4015 تومان، پوند انگلستان 5450 تومان و يوان چين 573 تومان عرضه مي‌شود.


 معرفي برندهاي برتر ملي به انتخاب مردم 

 نخستين جشنواره انتخاب برندهاي برتر ملي درگروه هاي مختلف كالايي 26 بهمن در مرکز همايش هاي بين المللي صداوسيما برگزار مي شود.به گزارش آفرينش به نقل از شبكه خبر؛ محمدرضا مودودي معاون كمك هاي تجاري سازمان توسعه و تجارت ايران با بيان اينكه سازمان توسعه تجارت براساس مصوبه هيات دولت متولي ارزيابي برندها تعيين شده است افزود: به موجب قانون سازمان توسعه تجارت متولي تسهيل فضاي کسب و كار همچنين توسعه صادرات و مديريت واردات است و اين جشنواره با هدف معرفي شركت ها و برندهاي قدرتمند و برتر براي حضور در بازارهاي رقابتي و بين المللي برگزار مي شود.


 دليل کاهش قيمت مرغ در بازار 

 رئيس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتي، درباره دليل کاهش قيمت مرغ طي روزهاي اخير گفت: مرغ‌داران در حال تخليه واحدهاي توليدي خود به منظور جوجه ريزي مجدد هستند و عرضه مرغ در بازار بالا رفته است.

محمد يوسفي در گفتگو با مهر درباره تاثير قطع رابطه با برخي کشورهاي عربي بر صادرات مرغ، اظهارداشت: در ميان اين کشورها، ما تنها به کويت مرغ صادر مي‌کرديم که ميزان اين صادرات نيز بسيار بسيار اندک بود، بنابراين اين موضوع نمي‌تواند تاثيري بر صادرات مرغ داشته باشد.

وي با بيان اينکه عمده صادرات مرغ به کشورهاي عراق و افغانستان انجام مي‌شود، درباره کاهش قيمت مرغ در روزهاي اخير گفت: مرغ‌داران در حال تخليه واحدهاي توليدي خود به منظور جوجه ريزي مجدد هستند و به همين دليل عرضه اين کالا به بازار افزايش يافته است.

رئيس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتي کشور با بيان اينکه روند صادرات مرغ عادي و اندکي هم بيشتر از قبل است، افزود: دليل افزايش صادرات، بيشتر شدن تعداد صادرکنندگان است.

يوسفي با اشاره به اينکه ماهانه بين 7 تا 8 هزار تن صادرات مرغ داريم، اضافه کرد: کاهش قيمت مرغ در بازار داخلي به نفع صادرکنندگان است و اگر قيمت اين کالا در داخل بالا رود صادرات ما افت خواهد کرد، چراکه ما توان رقابت با کشورهاي رقيب را در اين زمينه از دست مي‌دهيم.

وي، قيمت تمام شده مرغ زنده را براي توليدکنندگان 4300 تومان و نرخ فروش آن را حدود 3300 تومان عنوان کرد.


 نهادهاي مالي 

 معاون مديرعامل بانک تجارت:

مشتريان منتظر جهشي بزرگ در خدمات باشند

معاون مديرعامل بانک تجارت در حوزه فناوري اطلاعات با اشاره به برنامه‌هاي آتي اين بانک در حوزه IT گفت: اولويت اصلي بانک تجارت تجهيز شدن به سامانه‌هاي کاربردي مرتبط با عمليات بانکي در قالب سامانه بانکداري يکپارچه و مشتري محور CoreBanking است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، عليرضا لگزايي در گفت‌وگويي با اشاره به کارکردهاي حوزه فناوري اطلاعات گفت: امروز ديگر IT سازمانها به عنوان يک ابزار و يا تسهيل کننده ساير فرآيندهاي سازمان تلقي نمي شود، بلکه فناوري اطلاعات موتور محرکه همه بخش هاي سازمان است.

معاون مديرعامل بانک تجارت در خصوص ارتقاء سطح خدمات نوين بانک تجارت اظهار داشت: با وجود توسعه ديگر ابزارهاي ارتباطي، شعبه همچنان نقطه اتصال بانک با مردم و دماسنج رضايت مشتريان از خدمات به شمار مي‌رود و با يک ريل‌گذاري متناسب با تغييرات روز بانکداري کشور در شعب، اثرات آن را در ساير حوزه هاي ارائه خدمات بانک نظير حوزه مالي، بين الملل، اعتباري و ... نيز خواهيم ديد.

بانك صادرات تفاهم‌نامه همكاري با دانشگاه جامع علمي كاربردي امضا كرد

بانك صادرات ايران در جهت تعامل و همكاري بيشتر با دانشگاهها و مراكز علمي با دانشگاه جامع علمي كاربردي تفاهم نامه همكاري امضا كرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك صادرات ايران، طي مراسمي كه با حضور اسماعيل لـله گاني مدير عامل اين بانك و محمد اخباري رييس دانشگاه جامع علمي و كاربردي برگزار شد تفاهم نامه همكاري بين بانك متبوع و دانشگاه ياد شده به امضا رسيد.لل‍ه‌گاني طي سخناني گفت: بانك صادرات ايران با داشتن شبكه گسترده در سطح كشورخدمات مناسبي را به مشتريان خود ارائه مي‌دهد و با چابكي در اين عرصه گام برمي‌دارد. به‌علاوه خدمات نوين بانكي و بانكداري الكترونيكي اين بانك از پيشرفته‌ترين و مطمئن‌ترين خدمات در سراسر كشوراست.

انعقاد تفاهمنامه همکاري بين بانک ملت، ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان و سازمان حج و زيارت

بانک ملت، ستاد عمره عتبات دانشگاهيان و سازمان حج و زيارت با هدف تسهيل اعزام دانشجويان به عتبات عاليات، تفاهمنامه همکاري امضا کردند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، اين تفاهمنامه که سطح همکاري هاي سه سازمان مذکور را بيش از پيش تقويت خواهد کرد در مراسمي به امضاي علي رستگار مديرعامل بانک ملت، محمد رضا فقيهي رييس ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان و سعيد اوحدي رييس سازمان حج و زيارت رسيد.علي رستگار مديرعامل بانک ملت در مراسم امضاي اين تفاهمنامه اظهار داشت: اين بانک در راستاي انجام رسالت اجتماعي خود، اقدامات مهمي را انجام داده که پرداخت تسهيلات به دانشجويان براي اعزام به عتبات عاليات نيز در همين راستا است. وي با اشاره به ارتباط صميمانه و نزديک بانک ملت و سازمان حج و زيارت افزود: در چارچوب اين تفاهمنامه، بانک ملت به 25 هزار دانشجو با معرفي سازمان حج و زيارت، هر کدام 10 ميليون ريال تسهيلات اعزام به عتبات عاليات اعطا خواهد کرد.

مديرعامل بانک توسعه صادرات اعلام کرد:

نرخ 16تا 21 درصدي سود تسهيلات صادراتي

مديرعامل بانک توسعه صادرات اعلام کرد: اگر کسي از تمام موارد تخفيف بهرمند شود، نرخ سود تسهيلات وي به 16 درصد کاهش مي يابد و لذا نرخ تسهيلات در بانک توسعه صادرات بين 16 تا 21 درصد بصورت اجرايي موجود است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات ،دكترعلي صالح آبادي با اشاره به اين که ارزان ترين نرخ سود تسهيلات در بانک هاي تخصصي متعلق به اين بانک است گفت: در مقايسه با بانک هاي تجاري و ساير بانکهاي تخصصي کشور، ما نرخ هاي بسيار اقتصادي و با صرفه اي را در اختيار صادرکنندگان قرار داده ايم. دکتر صالح آبادي با ذکر اين نکته که در حال حاضر نرخ مصوب شوراي پول و اعتبار کشور در عقود مبادله اي تسهيلات حداکثر 21 درصد و در عقود مشارکتي 24 درصد تعيين شده است اعلام کرد: براي عقود مبادله اي ما همان 21 درصد مصوب را اجرا مي کنيم اما در مورد مشارکتي ها 22 درصد را بطور ميانگين اجرا کرده ايم؛ بدين صورت که ما يک جدول تخفيف ارايه کرده ايم و مواردي مانند ضمانت نامه صندوق ضمانت صادرات، گواهي صادرکننده نمونه و ساير ضمانت نامه ها را در نظر گرفته ايم تا هر کدام از صادرکنندگان در صورت مشمول شدن اين شرايط بتوانند از درصدي تخفيف براي تسهيلات خود بهرمند شوند.

مدير پروژه محصولات کشاورزي و سامانه مديريت فروش آرد بانک سپه خبر داد:

آغاز عمليات خريد آرد يارانه اي

مشاور مديرعامل و مدير پروژه محصولات کشاورزي و سامانه آرد از عمليات خريد آرد يارانه اي از بيستم و يکم دي ماه توسط بانک سپه در شهرهاي تهران، ري و اسلامشهر خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، محسن ملکي اظهار داشت: با برنامه ريزي هاي صورت گرفته و با هماهنگي شرکت مادر تخصصي بازرگاني ايران و شرکت غله و خدمات بازرگاني ناحيه يک کشور و همچنين اتحاديه و تعاوني نانوايان مقرر شده است عمليات خريد آرد يارانه اي از ابتداي دهه سوم دي ماه آغاز شود.


 اقتصاد و ايران 

اقتصاد خلاق راهي به سوي توسعه اقتصاد بدون نفت

رسول بيدرام

استاد يار گروه اقتصاد هنر دانشگاه هنر اصفهان

قسمت سوم

زمانـــي کـــه دولـــت فرانســـه طـــي يک ســـري اقدامـــات اقتصـــادي - اجتماعـــي تصميـــم بـــه حمايـــت از فعاليت هايـــي گرفـــت کـــه درون مايه شـــان خلاقيـــت فرهنگـــي و هنـــري بـــود. ايـــن فعاليت هـــا صنايـــع فرهنگـــي لقـــب گرفـــت. از ايـــن زمـــان بـــه بعـــد، کم كم توجـــه بـــه صنايـــع فرهنگـــي بـــه عنـــوان صنايـــع پيشـــرو مطـــرح مي شـــود. يونســـکو فعاليت هايـــي بـــراي معرفـــي و رشـــد ايـــن صنايـــع انجـــام مي دهد و اســـتراليا در اقدامـــي بي ســـابقه صنايـــع فرهنگـــي را بـــه عنـــوان موتـــور پيشـــرفت اقتصـــادي، اجتماعـــي و فرهنگـــي خـــود در ســـده بيســـت و يکـــم برمي گزينـــد. يونســـکو صنايـــع فرهنگـــي را آن صنايعـــي مي داند كـــه محصـــولات خلاقانـــه ملمـــوس و ناملمـــوس هنـــري توليـــد مي کننـــد و داراي پتانســـيل بازتوليـــد درآمـــد و ثـــروت از طريـــق بـــه کارگيـــري دارايي هـــاي فرهنگـــي و توليـــد کالا هـــا و خدمـــات دانـــش پايـــه اعـــم از ســـنتي و معاصـــر هســـتند. ويژگـــي مشـــترک صنايـــع فرهنگـــي در ايـــن تعريـــف، بهره گيـــري از خلاقيـــت دانـــش فرهنگـــي و مالکيـــت معنـــوي بـــه منظـــور توليـــد محصـــولات و خدمـــات بـــا محتـــواي اجتماعـــي و فرهنگـــي اســـت. يـــک جنبـــه مهـــم صنايـــع فرهنگـــي، بنـــا بـــه تعريـــف يونســـکو، ايـــن اســـت کـــه ايـــن صنايـــع از حيـــث «ترويـــج و حراســـت از تنـــوع فرهنگـــي و تضميـــن دسترســـي دموکراتيـــک بـــه فرهنـــگ» بســـيار حائـــز اهميت هستنـــد. ايـــن ماهيـــت دوگانـــه ترکيـــب جنبه هـــاي فرهنگـــي و اقتصـــادي مي بخشـــد. همزمـــان بـــا مجامـــع فکـــري کـــه تــلا ش مي کردنـــد بـــه تعريفـــي مشـــترک از مفهـــوم صنايـــع فرهنگـــي برســـند، عبـــارت «صنايـــع خلا ق» توســـط برخـــي از برنامه ريـــزان بخـــش فرهنـــگ و اقتصـــاد اســـتفاده مي شـــد. شـــايد نخســـت اســـتراليايي ها بودنـــد کـــه از واژه اقتصـــاد خـــلاق در تدويـــن برنامه هاي بلند مدت خـــود اســـتفاده کردنـــد. ابـــداع عبـــارت صنايـــع خـــلاق بـــه دو منظـــور مهـــم بـــود.

ادامه دارد...


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي