جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5181


کودکان مجهول الهويه شناسنامه دار مي‌شوند


تعيين هويت در فضاي مجازي با کارت هوشمند ملي


اوحدي: همه مفقودان جانباخته فاجعه منا شناسايي شدند


سرهنگ شدن با 110هزار تومان


وقايع


ضرب المثل ها


خبرها و سخن‌ها


 کودکان مجهول الهويه شناسنامه دار مي‌شوند 

 هويت دار شدن کودکان مجهول الهويه که والدين نامشخصي دارند از مزاياي طرح جديد سازمان ثبت احوال است.

کودکان مجهول الهويه شناسنامه دار مي‌شوندبه گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ کودکاني که از نعمت پدر و مادر محروم بوده و يا بد سرپرست هستند در مراکز بهزيستي نگهداري شده که بعضا مجهول الهويه بوده و چشم اميد آن‌ها به دستان خيريني است که توسط مراکزي از جمله ثبت احوال خواهان حمايت‌هاي عاطفي و مادري هستند.

چند سالي است که سازمان ثبت احوال کشور با هدف کمک به اقشار آسيب پذير خصوصا کودکان بي سرپرست طي قراردادهايي با سازمان بهزيستي تفاهم نامه‌هايي براي کمک به اين افراد منعقد شده است.

تسريع در خدمت رساني به افراد آسيب پذير

در راستاي کمک به نيازمندان طرح ايجاد شناسنامه خير ويژه کودکان و به منظور فرهنگ سازي در حمايت‌ها و کمک‌هاي افراد داخل و يا خارج از کشور براي کودکان بي بضاعت و يا ناتوان و کم توان که در آسايشگاه به سر مي‌برند بوده که يک حرکت عاطفي، ديني و اعتقادي در حمايت از اين افراد نيز به شمار مي‌رود.

احسان پورمنتي معاون امور اسناد هويتي در اين باره گفت: با اجراي طرح شناسنامه خير تمامي افرادي که مدرک هويتي نداشته و يا والدين نا مشخصي دارند مورد شناسايي قرار گرفته همچنين افرادي که نيازمند به کمک‌هاي بهزيستي دارند و توان مراجعه به ثبت احوال را نداشته مورد حمايت و کمک قرار مي‌گيرند و اطلاع رساني‌هاي بهزيستي در اختيار افرادي که به ثبت احوال مراجعه مي‌کنند، قرار خواهد گرفت. اميد است با حمايت‌هاي سازمان ثبت احوال بتوان دردهاي اين افراد آسيب ديده کمتر شود و محروميت‌هايي که از زندگي خود داشته‌اند تا حدودي جبران شود.


 تعيين هويت در فضاي مجازي با کارت هوشمند ملي 

 
سخنگوي سازمان ثبت احوال کشور با بيان اينکه در برنامه ششم دو بحث جدي داريم، گفت: يکي از اهداف ما ارتقاء و محوريت دادن به پايگاه اطلاعات جمعيت کشور در تراکنش‌هاي حضوري به منظور تصديق و احراز هويت است.

محمدابراهيم طريقت در گفت‌وگو با (ايسنا)، افزود: اصرار داريم که موضوع نشاني دسترسي، جدي گرفته شود و براساس قانون، شماره ملي و کدپستي، نشاني محل سکونت يا نشان دسترسي را فقط بايد از پايگاه اطلاعات جمعيت کشور استعلام کنيم و تدابيري براي به روز نگه داشتن آن داشته باشيم. اين نياز جدي در فضاي آماري و خدمت‌دهي است.

وي با بيان اينکه خيلي مواقع به علت سيال بودن جمعيت، اعداد دقيقي درباره آن‌ نمي‌توانيم ارائه دهيم گفت: اين آمارها ثبتي است و نسبت به آمارهاي سرشماري، هزينه‌ها را به شدت کاهش مي‌دهد البته مرتب بايد به روز شود.

سخنگوي سازمان ثبت احوال درباره هدف دوم ثبت احوال براي برنامه ششم توسعه اظهارکرد: هدف دوم، مديريت هويت در فضاي مجازي است. راهبرد اصلي ما تحول ديجيتالي در ثبت احوال با دو شاخص عملکردي است. يکي بحث ارتقاي پايگاه است و ديگري استفاده از کارت هوشمند ملي براي مديريت هويت در فضاي مجازي است.

طريقت در پايان درباره اقدامات سازمان ثبت احوال براي تصويب راهبرد مديريت در فضاي مجازي در کميسيون‌هاي برنامه ششم توسعه گفت: ما در کميسيون‌هاي دولت الکترونيک، فناوري اطلاعات و ارتباطات و بويژه اجتماعي برنامه ششم توسعه اين موارد را مطرح کرديم و در کميسيون اجتماعي تصويب شد.


 اوحدي: همه مفقودان جانباخته فاجعه منا شناسايي شدند 

 رييس سازمان حج و زيارت گفت: همه مفقودان جانباخته فاجعه منا شناسايي شدند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رييس سازمان حج و زيارت امروز در حاشيه همايش يک روزه مديران حج و زيارت کشور در اصفهان گفت:با تلاش گروه تفحص در عربستان ، اعزام 65 خانواده درجه اول مفقودان به اين کشور و شناسايي همه جانباختگان پرونده مفقودان جانباخته فاجعه منا بسته شد.

سعيد اوحدي با اشاره به اينکه 79 زاير ايراني در مقبره الشهدا شهر مکه دفن شده بودند افزود:خانواده 37 زاير دفن شده خواستار بازگشت پيکرها بودند که 11 پيکر قبلا و 10 پيکر ديگر نيز با پرواز ديپلمات هاي ايراني صبح امروز وارد کشور شدند.

وي گفت:16 پيکر با قيمانده در دو يا سه روز آينده وارد کشور مي شود.

اوحدي همچنين در مورد شايعات مختلفي که درباره حج تمتع 95 وجود دارد از متقاضيان اين سفر خواست براي کسب اطلاعات موثق فقط به سايت سازمان حج و زيارت مراجعه کنند.

وي بيان کرد: مذاکرات با طرف هاي سعودي از طريق دستگاه ديپلماسي انجام مي گيرد اما بايد منتظر تدبير دستگاه ديپلماسي کشور باشيم و هر تصميمي که نظام بگيرد بر اساس همان عمل مي کنيم.

رئيس سازمان حج و زيارت همچنين در خصوص استقبال کشور عربستان براي ادامه تردد زائران حج گفت: تاکنون هيچ گونه موضع گيري رسمي از طرف وزارت حج عربستان به ما اعلام نشده است.

گفتني است؛بر اساس برنامه هاي پيش بيني شده اين سازمان قرار است نخستين پرواز زائران ايراني حج تمتع 95 به عربستان از طريق فرودگاه تهران در 21 مرداد ماه سال آينده انجام پذيرد.

براساس اين گزارش ، حجت الاسلام والمسلمين سيدعلي قاضي عسگرنماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت پيش تر اظهار کرد:موضوع حج تمتع سال 95 با شرايط کشور تطبيق داده شده است و با در نظر گرفتن منافع ملي و موضع مسئولان بلند پايه نظام، دولت و دستگاه هاي سياسي و امنيتي کشور در مورد آن تصميم گيري خواهند کرد.

وي گفت: موضوع حج تمتع سال 95 از طريق شورايعالي حج و شورايعالي امنيت ملي پيگيري و با در نظر گرفتن مسائل شرعي در مورد آن اقدام خواهد شد.


 سرهنگ شدن با 110هزار تومان 

 به گزارش مهر، به راحتي مي توانيد در بازار نظامي‌دوزهاي ميدان رازي با هزينه 110 هزار تومان سرهنگ شويد و نيازي هم به کارت شناسايي يا نامه ندارد اما فروش باتوم، جاي کلت و حتي گازاشک‌آور و شوکر قابل تأمل است. سيد هادي کسايي زاده: ميدان رازي تهران که مجسمه بزرگ کاشف الکل حکيم زکرياي رازي در آن خودنمايي مي کند سالهاي سال است که به بازار فروش موتورسيکلت، دوچرخه، لباس هاي نظامي و امدادي تبديل شده که البته بخشي از اين بازار را هم مي توان در ميدان حسن آباد و گمرک مشاهده کرد. اما آنچه در ميدان رازي بيشتر به چشم مي خورد فروشگاه هاي عرضه لباس هاي نظامي، امدادي و کوهنوردي است. در حالي که مي طلبيد به حرمت رازي اين ميدان بيشتر بورس کالاي پزشکي باشد. قدم زدن در بازار ميدان رازي چندان دلچسب نيست مگر آنکه قصد و نيت خريد لباس نظامي يا امدادي، کوهنوردي و کتاني هاي ورزشي داشته باشيد. قدمت برخي از اين مغازه ها به بيش از 50 تا 60 سال مي رسد اما تعداد زيادي از اين صنف خداحافظي کرده اند و دليل آن هم رکود بازار است.

در اين بازار هرآنچه مرتبط با البسه نظامي باشد مي توانيد خريداري کنيد از باتوم پلاستيکي و فلزي و جاي کلت کمري تا درجه و کلاه و فانوسقه، حتي کيف حامل ماسک شيميايي. اما نکته اي که قابل تامل است اينکه براي خريد اين تجهيزات و وسايل نياز به معرفي نامه يا کارت شناسايي نيست و به آساني مي توانيد با پرداخت 30 هزارتومان پوتين، 20 هزار تومان درجه، 50 هزار تومان لباس نظامي، 10 هزار تومان کلاه، سرهنگ شويد! جرات مي خواهد که وارد فروشگاهي شويد و سوالاتتان را به راحتي مطرح کنيد چراکه فروشندگان اين محصولات در برابر خبرنگار و ماموران گارد دارند. به هر نحوي گپ و گفتي داريم با برخي صاحبان فروشگاه هاي عرضه لباس هاي نظامي که شايد براي مسئولان قابل تامل باشد. يکي از فروشندگان مي گفت: 20 سالي هست که در اين بازار کار مي کنم اما نسبت به 10 سال قبل وضعيت خوبي نداريم علتش هم اين است که پادگانها تبديل به پاساژ شده اند يعني سرباز مي تواند از شير مرغ تا جان آدميزاد را در پادگان تهيه کند. برخي از سازمانهاي نظامي هم خودشان لباس و وسايل را مي فروشند و ديگر مشتري روانه بازار رازي نمي شود.


 وقايع 

 وقوع زمين لرزه در کره شمالي و افزايش نگراني ها از انجام آزمايش اتمي توسط اين کشور

وقوع زمين لرزه اي به قدرت 4.9 ريشتر در کره شمالي نگراني ها از احتمال انجام يک آزمايش هسته اي ديگر توسط اين کشور را افزايش داده است.

به گزارش ايرنا، ساعت 9:30 دقيقه صبح روز گذشته (به وقت محلي) سازمان لرزه نگاري چين و رسانه هاي اين کشور از وقوع يک زمين لرزه در کره شمالي خبر دادند.

رسانه هاي چين و خبرگزاري يونهاپ از کره جنوبي اين زمين لرزه را مورد تاييد قرار داده و همزمان پيش بيني کرده اند که احتمال ارتباط اين زمين لرزه با يک انفجار وجود دارد.

در گزارش خبرگزاري کره آمده است که اين موضوع ممکن است ناشي از يک انفجار باشد و بعيد نيست که به يک آزمايش اتمي ربط داشته باشد.

گزارش ها حاکي است که زمين لرزه اي که در کره شمالي رخ داده عمق زيادي در داخل زمين نداشته و همين موضوع بر نگراني ها افزوده است.

افزون بر اين خبرگزاري رسمي چين، «شين هوا» هم در گزارشي آورده که عمق اين زمين لرزه در کره شمالي «صفر» کيلومتر بوده است.

اين خبرگزاري مي افزايد که وقوع زمين لرزه اي که عمقي در زمين ندارد بسيار مشکوک و ترديد برانگيز است و بعيد نيست به يک انفجار مربوط باشد.

در همين حال گزارش شده است که اتفاقاتي که در کره شمالي رخ داده به منطقه اي که براي آزمايش اتمي مورد استفاده قرار مي گيرد، نزديک بوده است.

هنوز هيچ گزارشي تاييد شده منتشر نشده است که ثابت کند اين زمين لرزه به دليل انجام يک آزمايش اتمي رخ داده است.

کره شمالي آخرين و سومين آزمايش هسته اي خود را فوريه سال 2013 انجام داده بود.

کره و آمريکا بارها نسبت به اينکه اين کشور قصد دارد به چهارمين آزمايش اتمي مبادرت ورزد هشدار داده بودند و چين نيز چنين احتمالي را مطرح کرده بود.

همزمان امروز نيز منابع اطلاعاتي آمريکا و کره جنوبي گزارش کردند که کره شمالي حدود يک ماه قبل نيز آزمايش يک موشک بالستيک را از روي زيردريايي با موفقيت انجام داد

کشف 2 ميليون ليتر سوخت قاچاق در مرز

جانشين فرماندهي مرزباني ناجا از کشف دو ميليون ليتر سوخت قاچاق در مرزها طي يک ماه گذشته خبر داد.

به گزارش (ايسنا)، سردار گراوند کشفيات فرآورده هاي نفتي قاچاق در مرزهاي کشور در آذر ماه امسال را دو ميليون و 403 هزار ليتر عنوان کرد و گفت : طي اين مدت 72 هزار و 154 عدد انواع مواد محترقه نيز در نقاط مرزي کشورمان کشف شد.

وي افزود: همچنين ماموران مرزباني طي اين مدت با انجام بيش از 80 مورد درگيري مسلحانه با اشرار و قاچاقچيان 10 شرور مسلح را به هلاکت رسانده و 63 قاچاقچي مواد مخدر را نيز دستگير کردند.

جانشين مرزباني کشور حاصل اين عمليات ها را جلوگيري از ورود دو تن و 415 کيلو گرم انواع مواد مخدر به کشور برشمرد و ادامه داد: مرزبانان طي اين مدت موفق شدند ضمن توقيف صدها دستگاه شناور و خودروي قاچاقچيان، از ورود بيش از 616 تن برنج ، هشت تن و 700 کيلو شکر ، 208 هزار و 806 عدد داروي قاچاق ، 298 هزار و 781 پاکت سيگار و 3000 متر پارچه قاچاق به کشور جلوگيري کنند.

به گزارش ايسنا به نقل از سايت پليس، اين مقام انتظامي کشف 2161 جفت کفش، 45 هزار و 883 ثوب البسه، 185 هزارو 499 عدد لوازم آرايشي ، 408 دستگاه لوازم صوتي و تصويري و بيش از 8000 عدد اقلام ضد فرهنگي را از ديگر کشفيات مرزبانان کشور طي ماه گذشته برشمرد.

براساس گزارش سايت پليس، جانشين فرماندهي مرزباني ناجا در پايان همراهي مرزنشينان با مرزبانان در کنترل نوار مرز را بسيار موثر دانست و از همدلي و همزباني آنان تشکر کرد.

رستوران بزرگ شانديز آتش گرفت

يک واحد نسبتا بزرگ پذيرايي بين راهي در محور هراز دچار آتش‌سوزي شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مدير عمليات سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري آمل درباره اين حادثه گفت: در پي تماس با سامانه 125 سازمان مبني بر حريق در "رستوران شانديز" نيروهاي عملياتي سازمان به محل حادثه اعزام شدند.

بهزاد نعمتي افزود: اين عمليات در پي تماس شهروندان در ساعت 14:27 روز سه شنبه 15 دي‌ماه انجام شد.

وي با اشاره به اعزام 5 خودروي سنگين و 5 خودروي سبک به همراه 21 مامور آتش‌نشان به محل حادثه گفت: با سرعت عمل بالا از افزايش و گسترش حريق به قسمت‌هاي ديگر رستوران جلوگيري شد.

گفتني است، خوشبختانه اين حادثه تلفات جاني نداشت ولي خسارات مالي فراواني بجاي گذاشت.

آتش سوزي در پناهگاه زاگرس کرمانشاه يک کشته داشت

آتش سوزي در يکي از کانکس هاي پناهگاه حيوانات زاگرس کرمانشاه جان يکي از خدمه اين پناهگاه را گرفت.

مدير پناهگاه حيوانات زاگرس به ايرنا گفت: براثر اين حادثه که شب گذشته روي داد اکبر عبرنا يکي از کارکنان مجموعه جان خود را از دست داد.

شيلان لرستاني افزود: علت اين حادثه در دست بررسي است.

پناهگاه حيوانات زاگرس که در ابتداي جاده سراب نيلوفر کرمانشاه قرار دارد، کار جمع آوري، درمان و عقيم سازي سگ هاي ولگرد سطح شهر را به منظور کنترل جمعيت آنها انجام مي دهد.

مدير اين مجموعه اعلام کرد: با وجود آتش سوزي در پناهگاه زاگرس، روند رسيدگي به حيوانات ادامه دارد.


 ضرب المثل ها 

 دسته گل به آب دادن!

شبم را جلوه ي مهتاب دادي

تن نيلوفرين را تاب دادي

خزيدي نرم در آغوش دريا

عجب دسته گلي برآب دادي!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها و سخن‌ها 

 قاچاق حيات وحش در تهران

مدير يک فروشگاه که در آن از جونده و خزنده تا گونه‌هاي در خطر انقراض به فروش مي‌رسد، مي‌گويد همه مجوزهاي لازم محيط زيست و دامپزشکي را دريافت کرده و درصورت انتشار تصاوير فروشگاهش شکايت مي‌کند.

به گزارش مهر، نگهداري از شير و ببر در يک ملک شخصي در حوالي شهريار با مجوز سازمان حفاظت محيط زيست را هم که قانوني تلقي کنيم، از خريد و فروش انواع گونه هاي جانوري، از گرگ و راکن و ميمون و سنجاب و پرندگان شکاري چون عقاب و شاهين و دليجه گرفته تا کروکوديل و مار و انواع آبزيان کمياب به سادگي نمي‌توان گذشت.

آگهي فروش انواع ميمون هايي که در فهرست آي يو سي ان جزو گونه هاي در خطر انقراض به شمار رفته و خريد و فروششان ممنوع است در اينستاگرام و گروه هاي تلگرام امري عاديست. آنقدر عادي که در نظر عموم مخاطبان، رنگ و بويي از تخلف را تداعي نمي‌کند.

اما فعالان زيست محيطي از بيداد قاچاق حيات وحش در استان تهران و عدم واکنش سازمان حفاظت محيط زيست و برخورد با آن ابراز نگراني مي‌کنند. پديده اي‌ که با توجه به جذابيت گونه هاي جانوري خاص، افزايش رقابت ميان قشر جوان براي نگهداري از «حيوانات خاص‌تر» و درآمدي چشمگير براي سودجويان، نيازمند رسيدگي و برخورد قاطع يگان حفاظت محيط زيست استان تهران با متخلفان است.

مسئول يکي از فروشگاههاي تازه تاسيس که به تازگي فعاليت خود را در زمينه فروش انواع حيوانات خاص از دوزيستان و خزندگاني چون سوسمار گرفته تا بي مهرگان و جوندگاني چون سنجاب پرنده و جوجه تيغي در شمال تهران آغاز کرده با تاکيد بر اينکه مجوزهاي لازم را از سازمان حفاظت محيط زيست و سازمان دامپزشکي دريافت کرده است به خبرنگار مهر گفت: در صورت انتشار هرگونه مطلب يا تصويري از فروشگاهم به مراجع قضايي شکايت خواهم کرد.

شادي مدرس، فعال حيات وحش ضمن انتقاد از افزايش خريد و فروش حيات وحش که به دليل عدم نظارت مراجع ذيربط به راحتي و به صورت علني در شبکه هاي مجازي انجام مي‌شود به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه اگر در اسرع وقت با اين تخلفات برخورد قاطع صورت نگيرد به زودي شاهد ابراز وجود شغلي کاذب اما رايج و مقبول خواهيم بود که شايد براي مهار آن بسيار دير شده باشد: دلالي حيات وحش!

وي با اشاره به اينکه گونه هاي بومي و غيربومي چون سنجاب، توله گرگ، توله شير، راکن، ميمون، انواع خزندگان، دوزيستان و آبزيان در حال حاضر در مراکزي در استان تهران به منظور فروش مورد تکثير قرار مي‌گيرند، گفت: بارها به‌عنوان مشتري با اين فروشندگان وارد معامله شده ايم و نشاني محل مورد نظر را در اختيار يگان حفاظت محيط زيست استان تهران قرار داده ايم. اما تا کنون هيچ يک از اين موارد مورد رسيدگي قرار نگرفته است چرا که يگان حفاظت محيط زيست معتقد است توقيف اموال در ملک شخصي بدون حکم قضايي ميسر نيست و اخذ حکم قضايي براي ورود به هريک از اين مکانها روندي است زمان‌بر.

اين فعال حيات وحش، تاکيد کرد همين بي توجهي ها سبب شده، فروشندگاني که تا چند ماه گذشته به‌صورت مخفيانه و در صفحات خصوصي اقدام به فروش گونه هاي حيات وحش مي‌کردند اين روزها براي قاچاق حيات وحش اعم از بومي و غير بومي، کانال تلگرام راه بياندازند و در برخي موارد موفق به دريافت مجوز رسمي فروش شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي