جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5181


10 فيلم برتر سال به انتخاب انجمن تهيه‌کنندگان آمريکا


رقيب «جنگ ستارگان» از راه رسيد


ديدار سرپرست شبکه يک سيما و رييس سازمان فرهنگي هنري


پايان تدوين «ماه در خانه»


گريم جديد «کوروش تهامي» در يک فيلم


ادامه تصويربرداري «دوردست‌ها»در شمال كشور


هومن سيدي به «مادري» پيوست


خبر هنري


جشنواره فيلم فجر


ميز خبــــر


رد پاي قريحه


 10 فيلم برتر سال به انتخاب انجمن تهيه‌کنندگان آمريکا 

 
جوايز انجمن تهيه‌کنندگان آمريکا (PGA) فهرست 10 فيلم را به عنوان نامزدهاي اين رويداد سينمايي مهم معرفي کرد.

به گزارش ايسنا، انجمن تهيه‌کنندگان آمريکا فيلم‌هاي «پل جاسوس‌ها»، «بروکلين»، «اکس مشينا»، «مکس ديوانه: جاده خشم»، «مريخي»، «بازگشته»، «سيکاريو»، «افشاگر»، «از کف خيابان‌هاي کمپتون» و «کمبود بزرگ» را به عنوان نامزدهاي جايزه «دريل اف زانوک» براي بهترين تهيه‌کنندگي درام در سال 2015 معرفي کرد.

انجمن تهيه‌کنندگان آمريکا تنها نهاد سينمايي است که همچون آکادمي اسکار از سيستم راي‌گيري حرفه‌اي براي انتخاب برندگان استفاده مي‌کند و از آن جهت از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است، بطوريکه در هشت سال گذشته برنده اين جايزه سينمايي در نهايت جايزه اسکار بهترين فيلم را نيز از آن خود کرده است.

«آنوماليسا»، «راياناسورخوب»،«Inside Out» (پشت و رو) ،«مينيون‌ها» و «فيلم بادام زميني» نيز نامزدهاي بهترين تهيه‌کنندگي در بخش انيميشن هستند و طبق اعلام پيشين در بخش آثار مستند نيز «امي»، «زمين شکار»، «نگاه سکوت»، «مرو» و«چيزي بهتر خواهد آمد» نامزدها کسب جايزه از انجمن تهيه کنندگان آمريکاست. مراسم اعطاي جوايز انجمن تهيه‌کندگان آمريکا در سال 2016 در تاريخ 23 ژانويه برگزار مي‌شود.


 رقيب «جنگ ستارگان» از راه رسيد 

 فيلم «بازگشته» ساخته «الخاندرو گونزالز ايناريتو» از روز جمعه تعداد سالن‌هاي نمايش خود را از عدد چهار به 3371 سالن سينما افزايش مي‌دهد.به گزارش ايسنا، کمپاني فاکس در حالي در دو روز آينده اکران گسترده فيلم «بازگشته» به کارگرداني «اينارتيو» و با بازي «دي کاپريو» را آغاز مي‌کند که انتظار مي‌رود اين درام اکشن و هيجاني در هفته اول اکران به فروش 20 ميليون دلاري در گيشه آمريکا دست يابد.

فيلم «جنگ ستارگان؛ نيرو بر مي‌خيزد» که تاکنون بيش از 750 ميليون دلار در آمريکا فروخته است، در هفته اکران خود در گيشه آمريکاي شمالي فروش 90 ميليون دلاري را ثبت کرد و در سومين هفته اکران نيز 40 ميليون دلار در آمريکا فروخته است، اما با توجه به اين که هفتمين قسمت از «جنگ ستارگان» به تدريج روند نزولي فروش را پس از چند هفته اکران در پيش گرفته است ساخته «ايناريتو» مي‌تواند رقيب سختي براي اين فيلم در هفته‌هاي آتي اکران باشد.

فيلم «بازگشته» اکران محدود خود را از کريسمس در چهار سالن سينمايي آغاز کرد و تاکنون 1.4 ميليون دلار فروخته است. داستان اين فيلم درباره يک گروه شکارچي است که در قرن نوزدهم به شکار مي‌روند اما يکي از اعضاي گروه توسط يک خرس گريزلي دريده مي‌شود، اين شکارچي که «هيو گلاس» (لئوناردو دي‌کاپريو) نام دارد مورد سرقت قرار مي‌گيرد و رها مي‌شود تا بميرد، اما به سختي موفق مي‌شود در مقابل تمامي سختي‌ها مقاومت کند و نجات پيدا مي‌کند. پس از نجات پيدا کردن، عازم يک سفر خطرناک مي‌شود تا انتقامش را از کساني که به او خيانت کرده‌اند، بگيرد.

اين فيلم که در آن بازيگران ديگري چون «تام هاردي»، «ويل پولتر»، «دومهنل گيلسون»، «کريستوفر جونر» و «برد کارتر» ايفاي نقش کرده‌اند و «امانوئل لوزکي» فيلمبردار برنده اسکار فيلم «جاذبه» نيز فيلم جديد «ايناريتو» را فيلمبرداري کرده است. فيلمبرداري اين فيلم که با هزينه 135 ميليون دلاري ساخته شده است حدود يک سال و در لوکيشن‌هايي از کانادا تا آمريکاي جنوبي به طول انجاميد تا فيلم در شرايط واقعي مقابل دوربين برود.

بازگشته تاکنون حضور موفقي در فصل جوايز سينمايي داشته است و علاوه بر نامزدي در انجمن تهيه کنندگان آمريکا در چهار بخش از جوايز گلدن گلوب و همچنين جوايز انجمن بازيگران آمريکا نامزد کسب جايزه شده است و از شانس‌هاي اصلي اسکار 2016 نيز محسوب مي‌شود.

«ايناريتو» سال گذشته با فيلم «مرد پرنده» موفق به کسب جوايز متعدد سينمايي از جمله اسکار بهترين فيلم شد.


 ديدار سرپرست شبکه يک سيما و رييس سازمان فرهنگي هنري  

 سيد فضل‌الله شريعت پناهي، سرپرست شبکه يک سيما و محمود صلاحي، رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در ديداري که در محل ستاد سازمان فرهنگي هنري انجام شد بر توسعه همکاري‌هاي دو مجموعه تاکيد کردند.

به گزارش آفرينش، سرپرست شبکه يک سيما و رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران ديدار کردند. در اين ديدار که به منظور هم‌افزايي و رايزني‌هاي فرهنگي هنري بين دو مجموعه انجام شد، مهدي محمدي مديرکل‌ روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان فرهنگي هنري و علي احمدي مديرعامل موسسه تصوير شهر حضور داشتند. محمود صلاحي رييس سازمان فرهنگي هنري ضمن خوش‌آمدگويي به سرپرست شبکه يک سيما تصريح کرد: امروزه تهران تبديل به الگويي براي ديگر شهرهاي ايران و منطقه شده است و ايده‌هاي فرهنگي هنري که در پايتخت ايران اجرا مي‌شود فراگيري زيادي دارد و با سرعت به ديگر شهرها نيز تسري پيدا مي‌کند.

صلاحي با اشاره به ويژه‌برنامه تلويزيوني شب يلدا که با مشارکت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران پخش شد، گفت: اين دو مجموعه ظرفيت‌هاي قابل توجهي براي تعامل و همکاري دارند؛ پيشتر اين موضوع را با معاون سيما در ميان گذاشته بودم و امروز نيز فرصتي است تا دوباره روي اين موضوع تاکيد کنيم. وي با اشاره به گستردگي فرهنگسراها و مراکز فرهنگي هنري سازمان در سطح شهر تهران، افزود:‌ مخاطبان مردمي و هنرمنداني که در ارتباط مستمر با اين سازمان هستند ضريب تاثير فرهنگي قابل توجهي را ايجاد کرده است. سيد فضل‌الله شريعت پناهي سرپرست شبکه يک سيما در اين ديدار با تاکيد بر تاثيرگذاري سازمان فرهنگي هنري، بيان کرد: شبکه يک سيما از هر اقدام و برنامه مشترک در راستاي اهداف فرهنگي هنري بين دو مجموعه استقبال مي‌کند. شريعت‌پناهي با اشاره به فعاليت‌هاي اخير شبکه يک سيما گفت: به دنبال طرح‌ريزي حرکت‌ها و الگوهاي جريان‌ساز فرهنگي هستيم و سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران نهادي است که در اين راستا مي‌تواند به صدا و سيما کمک کند.


 پايان تدوين «ماه در خانه»  

 آفرينش: تدوين نسخه اوليه فيلم داستاني «ماه در خانه» به نويسندگي و کارگرداني اميرعباس ربيعي و با بازي نازنين فراهاني که در سکوت خبري آغاز شده بود، به پايان رسيد.«ماه در خانه» که در باشگاه فيلم سوره تهيه و توليد شده است، يک فيلم اجتماعي درباره رابطه يک مادر و فرزند است. ماجراي مادري که ترس جدايي از فرزندش را دارد... .

لوکيشن فيلم «ماه در خانه» در نياوران تهران بوده و تصويربرداري آن در 6 شب انجام شده است. اين فيلم اکنون در مرحله صداگذاري و تدوين نهايي است و به زودي آماده نمايش مي شود.نازنين فراهاني و عليرضا مهران از بازيگران اصلي اين فيلم هستند.


 گريم جديد «کوروش تهامي» در يک فيلم 

 ايسنا: حميدنعمت الله و تيم توليد «رگ خواب» به حوالي خيابانهاي سميه رسيدند و تاكنون 30 درصد از مراحل توليد فيلم را پشت سر گذاشتند.

30 درصد از مراحل فيلم برداري تازه ترين اثر سينمايي حميد نعمت الله انجام شده و کوروش تهامي بازيگر سينما و تلويزيون در اولين همکاريش با نعمت الله با گريم جديدي جلوي دوربين رفته است.

اين فيلم که با نام «مينا» پروانه ساخت گرفت، نوشته معصومه بيات است و خود نعمت الله تهيه‌کننده آن را عهده دارد. قصه اين فيلم درباره اضمحلال يک زن است و به نظر مي‌رسد نعمت‌الله قصد دارد فضايي متفاوتي را در اين فيلم تجربه کند.


 ادامه تصويربرداري «دوردست‌ها»در شمال كشور 

مهر: گروه توليدي مجموعه تلويزيوني «دوردست ها» که به کارگرداني جواد ارشاد براي شبکه يک ساخته مي شودعازم شمال کشور شدند. به گفته فريبا توکلي تهيه‌کننده مجموعه تلويزيوني «دوردست‌ها»، اولين سکانس هاي اين مجموعه در شمال کشور با حضور دانيال حکيمي، بهرام ابراهيمي، هومن برق نورد و مريم خدارحمي در لوکيشن کارخانه روغن سازي کليد خواهد خورد. دانيال حکيمي، هومن برق‌نورد، فاطمه گودرزي، کورش سليماني، فرشته سرابندي، مريم خدارحمي، سيامک اطلسي، شهروز ابراهيمي، محمد عمراني، بهرام ابراهيمي، رحمان باقريان، سيد محسن نبوي و محمدرضا قرباني از بازيگراني هستند که در شمال کشور مقابل دوربين فريدون شيردل خواهند رفت.


 هومن سيدي به «مادري» پيوست 

 فارس: پس از نازنين بياتي و هانيه توسلي، هومن سيدي هم به عنوان بازيگر به فيلم سينمايي «مادري» به نويسندگي و کارگرداني رقيه توکلي و تهيه‌کنندگي سياوش حقيقي پيوست.هومن سيدي قرار است يکي از نقش‌هاي اصلي «مادري» را در شهر يزد ايفا کند. او سال گذشته سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مکمل مرد را دريافت کرده بود و جوايز متعددي را به عنوان بازيگر و کارگردان در کارنامه خود دارد.

«مادري» اولين فيلم سينمايي رقيه توکلي در مقام کارگردان است که چندي قبل پروانه ساخت آن توسط سازمان سينمايي صادر شد.


 خبر هنري 

 در قسمت دهم «معماي شاه» چه مي گذرد

سريال «معماي شاه» به دهمين قسمت رسيد و فردا جمعه هجدهم دي‌ با پخش قسمت جديد اين سريال، اتفاق‌هاي تلخ و تکان‌دهنده‌اي از تاريخ معاصر براي بينندگان اين اثر تاريخي بازگو مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي شبك يك ، در ادامه قسمت‌هاي پيشين، معماي شاه با نمايش فضاي بحراني دولت، اين بار به حضور قوام در رأس دولت پرداخته و ماجراي سفر وي به شوروي جهت ديدار با استالين را روايت مي‌کند. اين سفر در شرايطي رخ مي‌دهد که روسيه خواهان امتياز نفت شمال است و حاضر به خارج کردن نيروهايش از ايران و قطع حمايت از دولت پيشه‌وري نيست.

در شرايطي که ايران در آستانه تجزيه است، اختلاف‌هاي محمدرضا با فوزيه نيز حادتر مي‌شود و شخصيت‌هاي مختلفي همچون: پرون و فردوست، وارد روابط شخصي محمدرضا با همسر مصري‌اش مي‌شوند. در اين قسمت از معماي شاه بينندگان شاهد نقش‌آفريني «کيهان ملکي» در نقش «سادچيکف» سفير روسيه در ايران خواهند بود. اين سريال80 قسمتي به نويسندگي و کارگرداني «محمدرضا ورزي» و تهيه‌کنندگي «علي لدني» محصول گروه فيلم و سريال شبکه يک است که وقايع تاريخي، اجتماعي و سياسي ايران در فاصله سال‌هاي 1317 تا 1357 هم‌زمان با دوران پهلوي دوم مرور مي کند.

اعلام اسامي 11 فيلم بخش هنر و تجربه سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر

هيات انتخاب سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر آثار بخش هنر و تجربه اين رويداد سينمايي را اعلام کرد.به گزارش آفرينش، هيات انتخاب بخش هنر و تجربه سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر متشکل از آقايان جمال اميد، هوشنگ گلمکاني،ايرج تقي پور،سيف الله صمديان، جعفر صانعي مقدم، شهرام مکري و اميرحسين علم الهدي اسامي 11 فيلم راه يافته به مسابقه اين بخش را اعلام کردند. که بدين شرح است:

*«اينجا کسي نمي ميرد» به کارگرداني حسين کندري

*«برداشت دوم از قضيه اول» به کارگرداني پويان باقرزاده

*«تمريني براي اجرا» به کارگرداني محمدعلي سجادي

*«چهارشنبه» به کارگرداني سروش محمدزاده

*«سينما نيمکت» به کارگرداني به کارگرداني محمد رحمانيان

*«سگ و ديوانه عاشق» به کارگرداني علي محمد قاسمي

*«قيچي» به کارگرداني کريم لک زاده

*«گاهي» کار گروهي به هدايت محمدرضا رحماني

*«مميرو» به کارگرداني هادي محقق

*«نيم رخ ها» به کارگرداني ايرج کريمي

*«يک شهروند کاملا معمولي» به کارگرداني به کارگرداني مجيد برزگر

سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر 12 تا 22 بهمن به دبيري محمد حيدري برگزار مي شود.


 جشنواره فيلم فجر 

 "لانتوري" و " خشم و هياهيو" با نويد محمدزاده

نويد محمدزاده امسال با فيلم "لانتوري" در جشنواره فيلم فجر امسال حضور خواهد داشت.

نويد محمدزاده با بازي در فيلم "عصباني نيستم" به کارگرداني رضا درميشيان در عرصه سينما ديده شد و درخشيد؛ بازيگري که دراين فيلم مقابل باران کوثري به ايفاي نقش پرداخت اما اين فيلم بنا به دلايلي به اکران عمومي در نيامد.

نويدزاده سال گذشته در فيلم "ناهيد" به کارگرداني آيدا پناهنده بازي کرد که نقش او در مقايسه با نقشش در فيلم "عصباني نيستم" خيلي متفاوت بود.

محمدزاده از ميان نقش‌هايي که به او پيشنهاد شده بود، بازي در فيلم ديگري از درميشيان با نام "لانتوري" را پذيرفت. اين فيلم در سکوت کامل خبري، فيلمبرداري اش به پايان رسيد و به احتمال زياد براي اولين نمايش در جشنواره فيلم فجر آماده خواهد شد. محمدزاده علاوه بر فيلم "لانتوري" در فيلم "خشم و هياهو" به کارگرداني هومن سيدي هم بازي کرده است.

او پيش از اين در فيلم‌هاي "سيزده" به کارگرداني هومن سيد و "در ميان ابرها" به کارگرداني روح الله حجازي هم بازي کرده است. او بازيگري را با تئاتر آغاز کرد و بيشتر از آن که در اين عرصه بازي کند، در سينما به ايفاي نقش مي‌پردازد.

بايد ديد اين بازيگر جوان و تازه كار سينما چقدر مي تواند خودي در جشنو اره امسال نشان دهد!!

مريم اخوان صالح


 ميز خبــــر 

 جشنواره فيلم 100 ميزبان فيلم‌هاي 60 ثانيه‌اي دانمارك

همزمان با برگزاري جشنواره بين المللي فيلم‌هاي 100 ثانيه‌اي؛ بيش از 100 فيلم از آثار منتخب دوره‌هاي گذشته جشنواره فيلم 60 ثانيه‌اي دانمارك در بخش جنبي اين جشنواره به نمايش درمي‌آيد. به گزارش آفرينش، بنا بر اين توافق كه ميان مسئولان جشنواره فيلم‌هاي 100 ثانيه‌اي و جشنواره فيلم 60ثانيه‌اي دانمارك حاصل شد، قرار است بيش از 100 فيلم منتخب از 9 دوره گذشته جشنواره دانماركي در بخش جنبي جشنواره بين المللي فيلم 100 به نمايش درآيند. هدف از تشكيل جشنواره فيلم‌هاي 60 دانمارك ثانيه‌اي كه كار خود را از سال 2006 و در شهر كپنهاگ آغاز كرد، نمايش فيلم‌هاي خيلي كوتاه در معابر عمومي عنوان شده است و فيلم‌هايي در اين جشنواره برتري دارند كه صدا در آن‌ها خيلي نقشي ندارد.

نخستين جشنواره بين المللي فيلم‌هاي 100 ثانيه‌اي ايران پيش از اين جشنواره و در سال 2003 (آذر 1382) شروع به فعاليت كرد. عموم سينما گران، مستندسازان و علاقه‌مندان به فيلم‌هاي 100 ثانيه‌اي مي‌توانند آخرين اخبار و رويدادهاي دهمين جشنواره بين المللي فيلم‌هاي 100 ثانيه را با دنبال كردن صفحه اينستاگرام جشنواره و يا عضويت در كانال تلگرامي جشنواره دنبال نمايند. آخرين مهلت ارسال اثر دهمين جشنواره بين المللي فيلم‌هاي 100 ثانيه‌اي 25 دي ماه 94 در نظر گرفته شده است.

اختتاميه ششمين جشنواره مردمي فيلم عمار را زنده از راديو تهران بشنويد

شبکه راديويي تهران امروز پنجشنبه 17 دي، آيين اختتاميه ششمين دوره از جشنواره مردمي فيلم عمار را به صورت زنده انعکاس مي دهد. به گزارش آفرينش، عليرضا مبيني، مدير گروه تهران و رويدادها با اعلام اين خبر گفت: اختتاميه جشنواره مردمي عمار با حضور واحد سيار شبکه راديويي تهران در مرکز آفرينش هاي فرهنگي و هنري (سالن حجاب) از ساعت 18 تا 20 و 30 دقيقه پوشش داده
مي شود. مدير گروه تهران و رويدادها از گفت وگو با با برگزيدگان بخش‌هاي «مستند»، «داستاني» و «انيميشن» در اين برنامه خبر داد و افزود: در اين مراسم با جمعي از هنرمندان، مسئولان و خانواده معظم شهدا گفت و گو مي شود. علاوه بر آن، با نادر طالب زاده، دبير جشنواره مصاحبه و آخرين اخبار و رويدادها نيز به اطلاع شنوندگان خواهد رسيد..


 رد پاي قريحه 

 بند خيال

تنها، بند خيال نيستند

ذهن آدم ها

گاهي ديواراند

در انديشه ، پرواز كني

نسيم،

شكل ديگري دارد...

محمد مهدي پاكي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي