جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/10/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5185

رييس جمهوري:
با دعوا، اختلاف و افراطي گري به هيچ جا نمي رسيم

در ديدار با گرهارد شرودر؛
ظريف: رويکردهاي تشنج‌آفرين عربستان را رفتاري خام و انفعالي مي‌دانيم


جک استراو: شيخ نمر تنها به گناه شيعه بودن اعدام شد


وزير خارجه عربستان متعهد به حمايت از مذاکرات وين درباره سوريه شد


پوتين: به دنبال همکاري جهاني براي مقابله با تروريسم هستيم


مخالفت لبنان با بيانيه اتحاديه عرب


بيانيه 224 نماينده مجلس عليه سياست‌هاي خصمانه ضدايراني آل سعود


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


تاکيد آيت الله هاشمي بر اهميت همکاري‌هاي ايران و آلمان


تكذيب كانديداتوري دكتر عبدالله جاسبي در انتخابات مجلس


خبر


تقدير از فريدون صديقي پيشكسوت روزنامه نگاري


لئوناردو دي کاپريو در مراسم سالانه جوايز سينمايي گولدن گلوب


سرمقاله


 رييس جمهوري:
 با دعوا، اختلاف و افراطي گري به هيچ جا نمي رسيم 

 
رييس‌ جمهوري در مراسم افتتاح رسمي پالايشگاه فازهاي 15 و 16 ميدان گازي پارس جنوبي، افتتاح اين فازها توسط مهندسان ايراني را نماد همکاري و هماهنگي ميان دستگاه‌هاي مختلف اجرايي و عملياتي کشور دانست و تصريح کرد: دولت مصمم است همه فازهاي پارس جنوبي را تا سال 96 به پايان برساند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت،حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني گفت: افتتاح فازهاي 15 و 16 ميدان گازي پارس جنوبي ثابت کرد که اراده ملت در برابر توطئه تحريم قدرت‌هاي بزرگ، خلل ناپذير است.

رييس‌ جمهوري همچنين با اشاره به اين که دولت، کشور را در شرايط نفت 30 دلاري و نه نفت 147 دلاري اداره مي‌کند، گفت: توطئه‌ها باعث نخواهد شد تا دولت يازدهم از عمل به وعده‌هايش به ملت کوتاه بيايد و در روزهاي آتي شاهد درهم پيچيده شدن طومار تحريم‌ها خواهيم بود.

دکتر روحاني افتتاح اين طرح‌ها را در شرايط تحريم شديد جهاني عليه ايران مظلوم، به معناي همت و اراده قدرتمند اين ملت براي توسعه، سازندگي و رونق کشور دانست و گفت: در شرايطي که توليدکنندگان و صادرکنندگان نفت با توجه به شرايط کاهش درآمدهاي نفتي به شدت گرفتار شده‌اند ما به زودي بودجه‌اي به مجلس خواهيم داد که فقط 25 درصد آن متکي به درآمدهاي نفتي خواهد بود.

رييس‌ جمهوري اظهار داشت: ملت بزرگ ايران با مقاومت و ايستادگي خود و هدايت‌ها و حمايت‌هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي توانست از مسير بسيار دشوار تحريم‌ها عبور کند و با پايان تحريم‌ها عظمت کارهاي اين ملت بزرگ بيش از پيش آشکار خواهد شد.

دکتر روحاني افزود: اين ملت بزرگ با کارهاي عظيمي که انجام داد به همسايگان و دنيا نشان داد که مي‌تواند از همه پل‌هاي سخت زمانه عبور کند و کشتي اين کشور را به ساحل امن برساند.

دکتر روحاني گفت: ما يک ملت واحد هستيم و نبايد اجازه دهيم برخي‌ها اختلافات کوچک را تبديل به شکافي عميق کنند.

رييس‌ جمهوري در ادامه با تأکيد بر اين که کشور با برنامه‌هاي گسترده‌اي که در دستور کار است به سمت استقلال کامل اقتصادي پيش خواهد رفت، گفت: کشور در سايه فناوري، بهره‌وري، تلاش و کوشش جوانان در بازار کار و سرمايه و در سايه احياي استعدادها، ثروت خود را افزايش خواهد داد و وقتي اتکاء ثروت کشور به کار، تلاش و فناوري داخلي و تعامل سازنده با جهان باشد، اين ثروت تداوم خواهد يافت و اين همان اقتصاد مقاومتي است که با خودباوري جوانان محقق مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتي در پناه توسعه بيگانگان نبوده و بر پايه و محور استعداد جوانان کشور مي‌ايستد. دکتر روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با تأکيد بر اينکه دعوا و تحريم درست کردن با يک بي‌عقلي آسان است و در مقابل برداشتن تحريم‌ها و تعامل هنر است، تصريح کرد: با افراطي‌گري به هيچ جا نخواهيم رسيد چرا که خراب کردن و آتش زدن کاري ندارد، هنر در ساختن و آباد کردن است.


 در ديدار با گرهارد شرودر؛
 ظريف: رويکردهاي تشنج‌آفرين عربستان را رفتاري خام و انفعالي مي‌دانيم 

 گرهارد شرودر، صدر اعظم پيشين آلمان با محمد جواد ظريف، وزير خارجه کشورمان پيرامون تحولات روابط دوجانبه و منطقه بحث و تبادل نظر کردند.به گزارش ايسنا، ظريف با اشاره به نزديک شدن به مراحل نهايي برجام اظهار داشت: ما با نهايي شدن برجام وارد مرحله جديد مناسبات خود با آلمان خواهيم شد و تطبيق برجام، نتايج فراواني در تغيير معادلات منطقه به سمت صلح و توسعه به همراه خواهد داشت.

وزير امور خارجه کشورمان با تبيين آثار افکار افراط‌گرايانه عربستان سعودي در بي ثبات‌سازي منطقه اظهار داشت: افکار تکفيري و افراط‌گرايي تهديد اصلي منطقه است که منشاء و منابع فکري و مالي آن از عربستان سعودي نشات مي‌گيرد.

ظريف با اشاره به تحولات ناشي از ايران هراسي عربستان سعودي خاطرنشان کرد: در نامه‌اي که به وزراي خارجه کشورهاي مختلف جهان نوشتيم رويکردها و اقدامات ايران هراسانه عربستان سعودي را طي دو سال گذشته به طور واقعي تبيين ساختيم هرچند در اين مدت همواره با اتخاذ سياست‌هاي خويشتندارانه تمامي اقدامات منفي آن‌ها شامل تعرض به دو نوجوان ايراني و حادثه منا که پيامدهاي بدي در احساسات مردم ايران به جاي گذاشت را به طور عقلائي هضم کرديم.

وي افزود: ما رويکردهاي تشنج‌آفرين عربستان سعودي را نمايش‌هاي تبليغاتي در اينجا و آن‌جا و آن را رفتاري خام و انفعالي قلمداد مي‌کنيم.وزير امور خارجه کشورمان در خصوص بحران سوريه اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران همواره رويکرد مسئولانه و سازنده را در حل بحران سوريه دنبال کرده و مي‌کند و از ديدگاه ما راه حل واقعي بحران سوريه فقط راه حل سياسي بوده و در مقابل آن راهبرد سعودي است که همواره بر نجات سوريه از طريق رويکردهايي نظامي تاکيد نموده که نتيجه آن تشديد خونريزي‌ها و تحميل هزينه‌هاي فاجعه‌آميز به مردم بي گناه سوريه بوده است.


 جک استراو: شيخ نمر تنها به گناه شيعه بودن اعدام شد 

 
پايگاه خبري المسله عراق: وزير خارجه پيشين انگليس با تاکيد بر اينکه شيخ نمر با تروريسم هيچ ارتباطي نداشته و وي تنها به اين دليل که شيعه بود، اعدام شد، گفت: عربستان در احتساب پيامدهاي خطرناک اعدام شيخ نمر اشتباه کرد. جک استراو، وزير خارجه پيشين انگليس در واکنش به اعدام شيخ نمر باقر النمر، روحاني شيعه عربستان گفت: هيچ دليلي وجود ندارد که بتوان با آن شيخ نمر را به تروريسم متهم کرد و اعدام وي به دست مقامات عربستاني کاري عاقلانه نبود و شيخ نمر تنها به اين دليل که شيعه بود، اعدام شد. استراو در پاسخ به اين سوال که اگر در سمت خود بوديد درباره اعدام نمر چه مي‌گفتيد، اظهار داشت: اقدامي غيرعاقلانه و بدون توجيه، اگر چاره‌اي جز اعدام نباشد تنها بايد اين حکم را عليه تروريست‌هاي خطرناک اجرا کرد. وزير خارجه پيشين انگليس تاکيد کرد: برخي از آنهايي که اعدام شدند از تروريست‌هاي القاعده بودند و ما اين مساله را درک مي‌کنيم اما هيچ دليلي که نشان دهد شيخ نمر در فعاليت‌هاي تروريستي به نحوي شرکت داشت، وجود ندارد.


 وزير خارجه عربستان متعهد به حمايت از مذاکرات وين درباره سوريه شد 

 
روزنامه راي اليوم: وزير خارجه عربستان تاکيد کرد که کشورش از مذاکرات وين براي حل سياسي بحران سوريه حمايت کامل به عمل مي‌آورد.عادل الجبير، وزير خارجه عربستان در کنفرانس مطبوعاتي پس از نشست فوق‌العاده وزراي خارجه عرب در قاهره گفت: ما از مذاکرات وين با هدف رسيدن به حل سياسي بحران سوريه حمايت کامل به عمل مي‌آوريم و بحران و تنش با ايران در اين مساله هرگز تاثير نخواهد گذاشت.

وي گفت: ما پيش از اين نيز حمايت خود را از مخالفان سوريه و تلاش‌ها براي رسيدن به حل مسالمت آميز بحران در اين کشور و نشست‌هاي وين که همچنان ادامه دارد، اعلام کرديم. ما به اين نشست‌ها همچنان اميد داريم و صرف نظر از اختلافاتي که ميان ما و ايران به وجود آمده از اين مذاکرات حمايت مي‌کنيم.الجبير مدعي شد که کشورش مشکلي با ملت ايران ندارد. وزير خارجه عربستان بر لزوم وحدت کشورهاي عربي و اسلامي و جهان عليه سياست‌هاي ايران تاکيد کرد.


 پوتين: به دنبال همکاري جهاني براي مقابله با تروريسم هستيم 

 
روزنامه بيلد آلمان: رييس جمهوري روسيه در مصاحبه‌اي با يک روزنامه آلماني انجام داد، به اين مساله اشاره کرد که مسکو به دنبال همکاري بين‌المللي براي مقابله با تروريسم است و بار ديگر غرب را به اغراق در زمينه بحران‌هاي جهاني متهم کرد.

ولاديمير پوتين، رييس جمهوري روسيه در مصاحبه‌اي با روزنامه بيلد آلمان گفت‌: ما با تهديدهاي مشترکي روبرو هستيم و از تمامي کشورها مي‌خواهيم تا در زمينه مقابله با اين تهديدها به ما کمک کرده و با ما همکاري کنند. ما به دنبال همکاري با تمامي کشورها هستيم تا با تروريسم مقابله کنيم. البته من تنها به مساله تروريسم اشاره نمي‌کنم بلکه اين همکاري بايد در زمينه مقابله با هرگونه مصاديق جرم، قاچاق انسان، حفاظت از محيط زيست و ساير چالش‌هايي باشد که جهان با آنها روبرو است.

پوتين ادامه داد: مداخله‌هاي قبلي غرب در عراق و ليبي تنها باعث افزايش اقدامات تروريستي در اين کشورها و ساير نقاط همجوار شده است.


 مخالفت لبنان با بيانيه اتحاديه عرب 

 وزير خارجه لبنان اعلام کرد که به دليل آمدن نام حزب‌الله به عنوان "گروهي مرتبط با فعاليت‌هاي تروريستي" اين کشور از تاييد بيانيه پاياني نشست اتحاديه عرب سرباز زده است و "البته بيروت با محکوم کردن ايران در ماجراي سفارت عربستان نيز مخالف است."

به گزارش سايت العهد، اين سخنان جبران باسيل، وزير خارجه لبنان پس از نشست اتحاديه عرب درباره حوادث پيش آمده در مقابل سفارت عربستان سعودي در تهران ايراد شد که در آن وزراي خارجه اين اتحاديه با صدور بيانيه‌اي آنچه که تعدي به سفارت عربستان در تهران خواندند را محکوم کردند و دولت ايران را مسئول اين امر دانستند.

باسيل گفت: ما مخالف مرتبط کردن حزب الله لبنان با گروه‌هاي تروريستي هستيم که اين امر در بيانيه اتحاديه عرب آمده بود و به همين دليل ما از راي دادن به آن امتناع کرديم.

وي گفت: لبنان تصميم گرفته تا از مشکلات و بحران‌هاي منطقه‌اي خود را دور نگه دارد و در عين حال به صف عربي و اتحاد ميان کشورهاي عربي نيز لطمه‌اي نزند ولي در هر صورت امنيتي داخلي براي ما اولويت دارد.

وزير خارجه لبنان ادامه داد: بيروت حمله به هيات‌هاي ديپلماتيک يا کنسولي در ديگر کشورها را محکوم مي‌کند اما در عين حال معتقد است که اگر اين امر خارج از کنترل دولت اتفاق افتاده باشد و آن دولت تلاش خود را براي ممانعت از آن انجام داده باشد، نمي‌توان کشور ميزبان را مقصر دانست. باسيل گفت: تنها طرف‌هايي که از تنش‌هاي پيش آمده نفع مي‌برند اسرائيل و داعش هستند و به همين دليل بيروت تلاش مي‌کند تا با تکيه بر ديپلماسي و دوري از خشونت و تحريک مذهبي به دو دستگي‌ها و تنش در منطقه پايان دهد. ابراهيم جعفري، وزير خارجه عراق نيز در پايان نشست وزراي خارجه اتحاديه عرب گفت: بغداد درباره بسياري از موارد ذکر شده در بيانيه پاياني نشست اتحاديه عرب سوالاتي جدي دارد اما در عين حال نخواست که از دايره و چارچوب کشورهاي عربي خود را خارج کند.

وي گفت: عراق با محکوم کردن ايران به عنوان يک کشور مخالف است و اين به معناي آن نيست که ما حمله يک گروه به سفارت عربستان در ايران را تاييد کنيم. ما مخالف محکوم کردن ايران هستيم و در عوض مي‌خواهيم گروهي که چنين اقدامي را انجام داده‌اند محکوم شوند به ويژه اينکه تهران گام‌هاي موثري براي حمايت از هيات ديپلماتيک عربستان انجام داده است. از سوي ديگر نبيل العربي، دبيرکل اتحاديه عرب ضمن تاکيد بر اينکه هيچ گونه ميانجي‌گري از سوي عراق در خصوص حل بحران ميان ايران و عربستان وجود ندارد گفت: تنها صحبت‌هايي درباره برقراري آرامش و پايان دادن به تنش‌ها مطرح بوده است.


 بيانيه 224 نماينده مجلس عليه سياست‌هاي خصمانه ضدايراني آل سعود 

دويست و بيست و چهار نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نسبت به رفتار و سياست‌هاي غلط آل سعود در حمايت از تروريسم، حمله به سفارت ايران در يمن و قطع روابط سياسي و ديپلماتيک خود و برخي کشورهاي عربي بيانيه صادر کردند. به گزارش خانه ملت، ضرغام صادقي با قرائت اين بيانيه، گفت: سياست جمهوري اسلامي ايران از آغاز پيروزي انقلاب اسلامي داشتن رابطه خوب با همه کشورها به خصوص همسايگان بوده است؛‌ ولي در نقطه مقابل اين سياست، آمريکا پيوسته کوشيده است تا روابط جمهوري اسلامي ايران با همسايگان و ديگر کشورهاي فرامنطقه‌اي خلل ايجاد کند. در ادامه اين بيانيه آمده است: سياست قاطع جمهوري اسلامي ايران در مقابله با تروريسم و حمايت تعدادي از کشورهاي منطقه در حمايت از اين پديده شوم است يکي از عوامل مخرب روابط جمهوري اسلامي ايران با برخي از اين کشورهاست. در اين ميان عربستان سعودي به‌عنوان مهد پرورش تفکرات تروريستي با حمايت‌هاي ميلياردي و ارسال تسليحات براي تروريست‌ها مدت‌هاست منطقه را دچار بحران و تنش کرده و با اين سياست غلط ده‌ها هزار انسان بي‌گناه در سوريه، عراق و ديگر کشورهاي منطقه را به خاک و خون کشيده است. اين عضو هيات رييسه مجلس در ادامه قرائت بيانيه مذکور، گفت: در کنار اين سياست نادرست، حمله نظامي به يک کشور اسلامي و عربي مانند يمن و قبل از آن حمله به بحرين با چراغ سبز آمريکا انجام شده تا بر اين اساس رژيم صهيونيستي و آل‌سعود بتوانند عملا فعاليت‌هايي را در جهت تقويت رويکردهاي صهيونيستي و تضعيف کشورهاي مسلمان انجام دهند. نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در اين بيانيه با محکوم کردن اعدام مظلومانه آيت‌الله نمر باقر النمر و همچنين فشاري که عربستان به ملت خود و ساير کشورهاي اسلامي وارد مي‌کند، از وزارت امور خارجه خواسته‌اند تا سياست‌هاي نادرست عربستان را به عنوان يک حرکت خارج از عرف ديپلماتيک مورد پيگيري قرار دهد.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

 شصت و پنجمين اجلاس هيأت مديرهIAU

دكتر عبدالله جاسبي

سري سوم-19

انجمن بين المللي دانشگاه ها

شصت وپنجمين اجلاس هيأت مديره

17تا18سپتامبر2002- دانشگاه لاوال،شهر کبِک، کانادا

گزارش درمورد فعاليت ها

ب) ارتباط با اعضاء

ارتباطات مکرر با اعضاي IAU يک اولويت بالا براي دبيرکل است که چندين باردرطول 8 ماه گذشته آن را نوشته است.

• نامه مقدماتي دعوت از نقطه نظرها و پيشنهادها براي کارIAU

• نامه ارسال شده بعداز کنفرانس پيرامون ليون در تدارک به روزکردن فعاليت هايIAU

درمورد کنفرانس وگزارش مربوط به ساير ابتکارات تعهدشده يا مشترک با IAU

• نامه يادآوري براي حق عضويت هاي عقب افتاده ويک نامه جداگانه براي درخواست حق عضويت 2002

• نامه درخواست حق عضويت ها براي سال آکادميک 2003-2002، که موقع آن اول اکتبر براي انطباق با سال مالي IAU است.

پاسخ بسيار مثبت مي باشد، اگرچه بدون پيشنهادهاو بازخوردهاي خاص بوده است. بنابراين، به نظر مي رسد اعضا جريان افزايش اطلاعات را درک کرده اند، که بيشتر شخصي بوده است تا خبرنامه ها و کمترمحرک بوده است تا فراخوان هاي ساده براي پرداخت حق عضويت ها.

ج) خبرنامه IAU

چهار موضوع از خبرنامهIAU درطول اين دوره به چاپ رسيده شد:

• گزارش دسامبر 2001 درمورد اجلاس هيأت مديره در مکزيکوسيتي و کنفرانس مشترک IAU و انجمن دانشگاه هاي آمريکاي لاتين (UDUAL)

• تمرکز مارس 2002 روي جهاني شدن براي تطابق با موضوع کنفرانس ليون.

• گزارش هاي موضوع 2 گانه خاص درمورد کنفرانس ليون، جون تا سپتامبر 2002

د) مديريت و به روز کردن وب سايت

وب سايت IAU درطول سال گذشته نيم ميليون بيننده ثبت کرده است! اما به عنوان يک کليد «کارت ديدار» براي انجمن نيازمند به روز کردن و تغذيه مستمر است به گونه اي که صحيح باشد و اطلاعات جالب ارائه دهد. به همان اندازه اي که صفحات ما نيز به ساير سايت ها متصل هستند، بازبيني و فعال کردن مجدد بخشي از خدمات رساني جاري است. اين وب سايت از نظر ساختاري تغيير نمي کند اما به شما يادآوري ميکندکه براي بخشهاي خاص اضافاتي ساخته شود (توسعه پايدار) و سطوح جديدي اضافه گردد( جهاني شدن وآموزش عالي)

به صورت فزآينده اي، با اتصال به وب سايت هاي خودشان براي اطلاعات ريزبيشتري يادآوري رويدادهاي اعضا نيز برجسته مي شود.


 يك نكته از هزاران 

 ماندگاري نام‌ها به سبب نام گذاري‌ها نيست

اخيراً خبرهايي درمورد نامه‌اي از سوي وزارت خارجه به شوراي شهر مطرح بود كه سخنگوي دستگاه ديپلماسي كشورمان آن را تاييد كرد. محتواي نامه براين محور بوده است كه تغيير نام خياباني به نام شهيد مظلوم شيخ نمر بايد براساس نظر مشورتي وزارت خارجه صورت گيرد. مقامات شوراي شهر نيز مسئوليت اين اقدام را از گردن برداشته و آن را اقدامي مردمي دانسته‌اند كه به صورت خودجوش از سوي مردم انجام شده است.

قصدي درنيت خواني و صحت و سقم اظهارات شوراي شهر نداريم، اما بر اين نكته تاكيد داريم كه نام‌هاي ماندگار شخصيت‌هاي بزرگ صرف با نامگذاري خيابان و بزرگراه جاودان نخواهد شد. درثاني بايد توجه داشت كه در عرصه ديپلماتيك و سياست خارجي بايد ملاحظاتي را مد نظر داشت كه بي جهت براي خود هزينه و مانع تراشي نكنيم.


 ميز خبر 

 موگريني: به‌زودي تحريم‌هاي ايران لغو خواهند شد

مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: لغو تحريم‌هاي ايراني به‌زودي انجام خواهد شد اما اتحاديه اروپا هنوز چارچوب زماني مشخصي براي آن تعيين نکرده است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، فدريکا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در يک کنفرانس خبري پس از ديدار با وزير امور خارجه جمهوري چک با اشاره به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 که در ماه ژوييه در وين حاصل شد گفت: هنوز تاريخ دقيق لغو تحريم‌هاي ايران تعيين نشده است اما روز آن منوط به اجراي کامل اقداماتي است که بايد طبق اين توافق برداشته شوند.موگريني افزود:‌ من تنها مي‌توانم بگويم که انتظار مي‌رود روز اجراي توافق به‌زودي خواهد بود و روند اجراي اين توافق به خوبي پيش مي‌رود.

آخرين مقر داعش در رمادي پاکسازي شد

نيروهاي عراقي با پس گرفتن منطقه الصوفيه به عنوان دروازه شرقي رمادي عمليات نظامي خود را براي آزادسازي رمادي به طور کامل تکميل کردند و در اين راستا 635 غيرنظامي را از مرکز اين شهر خارج کرده و آن‌ها را به اردوگاه الحبانيه انتقال دادند. به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، نيروهاي ارتش، نيروهاي مبارزه با تروريسم و نيروهاي داوطلب عشاير روز گذشته منطقه الصوفيه را به عنوان بزرگترين و مهمترين مقر داعش در رمادي تحت کنترل گرفتند و اين منطقه را پاکسازي کرده و صدها تن را از آنجا خارج کردند. سامي کاظم العارضي، فرمانده عمليات سوم ويژه وابسته به دستگاه مبارزه با تروريسم عراق گفت: نيروهاي دستگاه مبارزه با تروريسم و پليس الانبار توانستند 635 غيرنظامي را که توسط داعش در مناطق السجاريه و الصوفيه در شرق رمادي محاصره شده بودند از مرکز اين شهر به اردوگاه الحبانيه در شهر الخالديه انتقال دهند.

رويترز:حمله عده اي به مرکزاطلاعات درقطيف عربستان

عده اي افراد معترض محوطه مرکز اطلاعات شهر قطيف در شرق عربستان را با بمب هاي آتش زا هدف قرار دادند. خبرگزاري رويترز که از آنان به عنوان افرادي نقابدار ياد کرده است گزارش داد که مهاجمان قصد داشتند اين مرکز را با کوکتل مولوتف به آتش بکشند. گزارش شده که يکي از مهاجمان در جريان حمله به اين مرکز بازداشت شده است. به عقيده کارشناسان، ناديده گرفتن حقوق شهروندي،خفقان شديد، بي اعتنايي به مطالبات عمومي و دامن زدن به مباحثي همچون فرقه گرايي و ايجاد شکاف مذهبي از سوي نظام حاکم در جامعه عربستان و حمايت از تروريسم و گروههاي تکفيري - تروريستي همچون داعش اين کشور را به سوي ناامني و چالش هاي سياسي سوق داده است.


 خبــــر 

 معاون نخست‌وزير روسيه: ايران شکايتش در مورد اس-300 را پس مي‌گيرد

بنا بر گفته معاون نخست‌وزير روسيه، ايران شکايتش عليه روسيه را درباره تحويل نشدن سامانه اس 300 را لغو خواهد کرد. به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، ديميتري روگوزين، معاون نخست‌وزير روسيه در اين باره گفت: در راستاي برداشته شدن تحريم‌ها عليه ايران که در آينده نزديک قرار است اجرايي شود ايران شکايت خود عليه روسيه را لغو خواهد کرد.

او ادامه داد: تهران تاکنون پيش پرداخت‌هايي را براي دريافت سامانه‌هاي موشکي اس 300 به روسيه پرداخت کرده است. روگوزين اظهار کرد: نحوه تحويل سامانه دفاعي موشکي اس 300 به ايران در قراردادي که سال گذشته به امضاي دو طرف رسيد تعيين شده است. تحويل اين سامانه‌ها به ايران پس از آن انجام خواهد شد که هزينه آن از سوي ايران پرداخت شود. تاکنون پول‌هايي که از تهران دريافت شده است به سازمان‌هاي مرتبط با اين موضوع در روسيه پرداخت شده و قرار داد هم اکنون در حال تکميل روند اجرايي خود است. روگوزين تاکيد کرد که ايران هم اکنون شکايت خود عليه روسيه را مبني بر دريافت نکردن سامانه اس 300 پس گرفته است.

داعش در فيليپين اعلام موجوديت کرد

افراد تندرو در فيليپين از تشکيل "ولايت داعش" در جزيره مينداناو در جنوب اين کشور خبر دادند. به گزارش روزنامه استراليان نوشت که نيروهايي وابسته به چهار تشکيلات تندرو در فيليپين اتحاد و حمايت خود از داعش را اعلام کردند. طبق گزارش اين روزنامه، اسنلون حابيلون، يکي از سرکرده‌هاي گروه تروريستي ابو سياف رهبري اين ولايت را برعهده خواهد داشت. کارشناسان معتقدند، آنچه که در فيليپين رخ مي‌دهد، حکايت از تغيير استراتژي داعش دارد و نزاع طولاني و دشوار در سوريه و عراق داعش را مجبور مي‌کند تا به دنبال مناطق جايگزين بگردد.


 تاکيد آيت الله هاشمي بر اهميت همکاري‌هاي ايران و آلمان 

 
گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان که در رأس يک هيأت سياسي و اقتصادي به ايران سفر کرده است، با آيت‌الله هاشمي رفسنجاني ديداري داشت که طي آن درباره روابط اقتصادي، سياسي، علمي و آموزشي دو کشور ايران و آلمان و همچنين مسائل بين‌المللي و منطقه‌اي، به ويژه سوريه، عراق، افغانستان، ليبي و ظهور گروه تروريستي داعش و فراز و فرودهاي روابط ايران و عربستان بحث و گفتگو شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين ديدار ماجراي سفرهاي پناه‌جويان به اروپا و به ويژه آلمان و همچنين مواضع اخير خانم مرکل، صدراعظم آلمان را در افکار عمومي جهان مؤثر دانست و گفت: پناه‌جويان حقيقتاً انسان‌هاي مظلومي هستند که تروريست‌ها با حمايت حاميان مالي، نظامي و سياسي خويش، کار، خانه، خانواده و زندگي آنها را متلاشي کرده‌اند و کمک به آنان کاري انساني و اخلاقي است.

هاشمي رفسنجاني در پاسخ به سؤال صدراعظم سابق آلمان، با پيچيده توصيف کردن اوضاع سوريه، گفت: برخي از تروريست‌ها که پيش از اين در کشورهاي مختلف پخش بودند و تشکيلاتي نداشتند، از اوضاع به هم ريخته‌ي سوريه که تا مدتي مطالبات اجتماعي مردم از دولتشان بود، سوءاستفاده کردند و باجنايت‌هايي که مرتکب شدند، نشان دادند که هيچ سنخيتي با مردم ندارند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با اشاره به نقشي که سوريه در تمام سالهاي اشغال فلسطين توسط رژيم صهيونيستي، براي حمايت از مقاومت و مردم آواره سرزمين‌هاي اشغالي داشت، گفت: متأسفانه امروز بخشي از آوارگان سوري، همان آوارگان فلسطيني هستند که اردوگاه آنان را منهدم کرده‌اند و آوارگي ديگري بر آوارگي آنان افزوده‌اند.

هاشمي رفسنجاني، با تأکيد بر اينکه تروريست‌هاي حاضر در سوريه جنگ‌طلب‌هايي هستند که در زمان هر دولتي که در سوريه باشد، آرام نمي نشينند، گفت: نگران مسئله‌ي سوريه هستيم، چون بحران سختي را ايجاد شده که اقتصادشان را مضمحل و خانواده‌ها را آواره کرد و فجاياي انساني زيادي نيز به بار آورد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تشريح چرايي و چگونگي تشکيل گروه تروريستي داعش و اهداف حاميان آنان، گفت: اين گروه تروريستي با تبليغات سوء و انحرافي، از ميان جوانان ناراضي از حکومت‌ها در کشورهاي جهان سوم سربازگيري نموده و مي‌نمايد و با استفاده از سلاح‌ها و موادّ شيميايي که در موصل و بيجي عراق به دست آورده، براي همه‌ي جهان خطرناک است.

هاشمي رفسنجاني در خصوص تنش‌هاي جديد در روابط ايران و عربستان که مورد سؤال صدراعظم سابق آلمان بود، گفت: مسئله‌ي ايران و عربستان عجيب است و بي‌تجربگي و تندروي بر دامنه‌ي آن افزوده، در حالي که بيشترين ضرر را در اين مسئله جهان اسلام مي‌بيند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با انتقاد از سياست‌هاي جنگ‌طلبانه‌ي حاکمان بعد از ملک‌عبدالله در عربستان، گفت: حاکمان جديد پول زيادي دارند و چون کسي از آنان بازخواست نمي‌کند، در سياست‌هاي داخلي و خارجي دست به اقداماتي مي‌زنند که امنيت منطقه را به خطر مي‌اندازد.

وي اعدام آيت‌الله نمر را مصداق روشن بي‌خردي دانست و گفت: آقاي نمر که نه اهل ترور بود و نه حزب و تشکيلاتي داشت و فقط سخنراني و انتقاد مي‌کرد، از سال‌ها پيش محکوم به اعدام شده بود که همان موقع به ملک‌عبدالله نامه نوشتم، پيغام دادم و تلفني صحبت کردم که اعدام چنين شخصيتي که توده‌ي مردم حرف‌هايش را قبول دارند و در سراسر دنيا طرفداراني دارد، به مصلحت نيست که البته ملک‌عبدالله جريان اعدامش را متوقف کرده بود.


 تكذيب كانديداتوري دكتر عبدالله جاسبي در انتخابات مجلس 

 در پي انتشار شايعاتي مبني بر کانديداتوري آقاي دکتر عبداله جاسبي براي نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، ايشان ضمن دعوت از عموم مردم جهت مشارکت فعال در امر انتخابات، اخبار مربوط به نامزدي خود را براي نمايندگي مجلس تکذيب نمود و اعلام داشت اساساً در انتخابات مذکور ثبت نام ننموده است.

گفتني است پيش از اين نيز گمانه زني هايي دراين باره منتشرشده بود که آقاي دکتر جاسبي در مورخ 1/9/1394 در پاسخ به پرسش خبرنگار عصرايران همه آنها را تکذيب کرده بود.


 خبر 

 رييس قوه قضاييه:

سعودي‌ها بدانند رفتار ايران در مقابل آنان قدرتمندانه و توأم با تدبير خواهد بود

رييس قوه قضاييه برگزاري انتخابات پرشور همراه با مشارکت حداکثري قشرهاي مختلف مردم را موجب عزت و اقتدار جمهوري اسلامي ايران و سرمايه اجتماعي عظيم براي ادامه روند توسعه و پيشرفت نظام مردم سالاري ديني و مقابله با توطئه هاي دشمنان و زياده خواهان دانست.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله صادق آملي‌لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به اهميت، نقش و جايگاه انتخابات در روند تشکيل و استقرار ساختارهاي قانوني و اجرايي کشور از جمله مجلس خبرگان رهبري، مجلس شوراي اسلامي و انتخاب رئيس‌جمهور، به اهميت و نقش اساسي برگزاري انتخابات از زاويه­‌اي ديگر نيز اشاره کرد و گفت: انتخابات براي کشور نعمت بزرگي است که برگزاري آن علاوه بر عمل به وظيفه ­اي مذکور در قانون اساسي در نفس خود داراي نتايج و آثار عمده و ماندگاري براي يک نظام مردم سالار ديني است.

رفتارهاي غيرعاقلانه سعودي‌ها

رئيس قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنان خود به رفتارهاي غيرعاقلانه سعودي­‌ها و تحرکات آنان در مخدوش کردن چهره جهان اسلام و از جمله حملات غيرانساني آنها به مردم بي دفاع يمن اشاره و اظهار کرد: حملات سعودي ها به يمن غير انساني، غير منطقي و بر خلاف تمام موازين بين المللي است و با اين حال شاهد ادامه اين حملات از سوي حکام سعودي هستيم.

حادثه منا فراموش نشود

آملي‌لاريجاني به وقوع حادثه منا و ربط دادن آن به قضا و قدر الهي از سوي حکام سعودي و تاکيد بر لزوم پيگيري اين حادثه از سوي مقامات اجرايي و قضايي جمهوري اسلامي ايران در سطح بين المللي به ساير اقدامات و تحرکات اين کشور از جمله حمايت سعودي ­ها از تروريست ­ها و جناياتشان در يمن اشاره کرد و افزود: حاکمان سعودي به گونه ­اي سخن مي گويند که گويي تمام امور کشورهاي اسلامي در دست آنها است در حاليکه اين تصور در واقع توهمي بيش نيست و آنان بايد بدانند که گرچه ثروتي باد آورده نصيبشان شده است، اما عقلانيت و تدبير در امور، مساله ديگري است که بايد به آن دست يافت.

رئيس قوه قضاييه با تاکيد بر اينکه مردم جهان اسلام و بسياري از دولتمردان کشورهاي مسلمان فريب تحرکات و اظهارات سعودي ­ها را نخواهند خورد تصريح کرد: حاصل اقدامات غيرمنطقي و غيرعقلاني حاکمان سعودي جز تضعيف جهان اسلام و خدمت به استکبار و تقويت جريان تروريستي نيست و بايد گفت متاسفانه حاکمان سعودي به عنوان عمله­‌اي در خدمت صهيونيست­ ها و آمريکايي­ ها در آمده ­اند.

آملي لاريجاني تاکيد کرد: سعودي­ ها بايد بدانند رفتار جمهوري اسلامي ايران در مقابل آنان توام با متانت و تدبير است اما اين متانت، تدبير و سکوت به معناي اين نيست که آنها مي­ توانند هر کاري انجام دهند و به هر حال صبر جمهوري اسلامي ايران هم حدي دارد.


 تقدير از فريدون صديقي پيشكسوت روزنامه نگاري 


 لئوناردو دي کاپريو در مراسم سالانه جوايز سينمايي گولدن گلوب 


 سرمقاله 

 ابهام درمورد عملكرد ميراث ‌داران اوباما

حميدرضا عسگري

مقامات آمريكايي از اجراي برجام طي روز‌هاي آينده خبر مي دهند و از سوي ديگر نمايندگان كنگره اعم از دموكرات‌ و جمهوري‌خواه به دنبال فشار به باراك اوباما در جهت افزايش تحريم‌هاي ايران هستند. نمايندگان كنگره در مسير مذاكرات هسته‌اي با ايران ازجمله مخالفان توافق بودند، اما به سبب اصرار رياست جمهوري اين كشور بر انجام چنين كاري و تهديد نسبت به استفاده از اختيارات قانوني براي وتو كردن طرح‌هاي مخالفان، نتوانستند جلوي توافق با ايران را بگيرند.

اما درحال حاضر با فشار بي امان بر اوباما براي افزايش تهديدها برايران و مشروط كردن اجراي برجام به بهانه‌هاي مختلف درپي آن هستند تا اجراي توافق را به تعويق و يا خللي در آن ايجاد كنند. لذا اين ابهام وجود دارد كه باتوجه به اين حجم مخالفات‌هاي گسترده از سوي جمهوري خواهان و حتي هم حزبي‌هاي دموكرات رييس جمهوري، چه آينده‌ و تضميني براي ادامه يافتن اجراي برجام و ايستادگي هاي رييس جمهوري بعدي آمريكا برمواضع فعلي اوباما وجود دارد.

باراک اوباما، دوست دارد نام خود را در کنار نام فرانکلين روزولت و رونالد ريگان به عنوان سه رئيس جمهوري که بيشترين اصلاحات را در دوران خود پي ريزي کردند، ثبت کند. شواهد بيروني نيز حاکي از موفقيت وي در حصول به اين هدف دارد. با اين حال، تفاوت اوباما با اسلاف خود اين است که ريگان و روزولت توانسته بودند اجماع ميان حزبي و حمايت عمومي از سياست هاي خود را به دست آورند، در حالي که عمده سياست هاي اوباما بر پايه استفاده از اختيارات رياست جمهوري است که مي تواند به راحتي در دوران رئيس جمهور بعدي کنار گذاشته شود.

بايد پذيرفت كه حصول نتيجه توافق هسته‌اي منشعب از خواسته‌هاي شخصي اوباما وبر پايه استفاده از حقوق قانوني رئيس جمهور صورت گرفته است. از آنجايي که هر رئيس جمهوري اجازه دارد به لغو، تعديل و جايگزيني سياست‌هاي مذکور بر پايه صلاحديد شخصي بپردازد، اين احتمال وجود دارد که به محض استقرار يك جمهوري خواه در کاخ سفيد، تمامي اين سياست ها از دستور کار خارج شود.

رئيس جمهوري بعدي مي تواند در مراسم تحليف با امضاي يک دستور اجرائي جديد، کليه دستورات اجرائي اوباما را به دليل مغايرت با رشد اقتصادي يا احتمال تعارض با قانون اساسي، به حالت تعليق در آورد. پس از آن رئيس جمهوري مي تواند با تشکيل يک کميته ويژه به مرور و بررسي تمامي دستورات اجرائي اوباما بپردازد. هر دستوري که در فاصله 60 روزه مجددا ابلاغ نشود، خود به خود از دستور کار خارج مي شود. لذا اجراي برجام درزمان فعلي بسيار شكننده و حساس است، حال تصور كنيد يك جمهوري‌خواه از لابي صهيونيست بر مسند رياست جمهوري بنشيند، چه تصميمي درمورد ادامه اجراي برجام خواهد داشت.

اما وجه اميدواركننده در اجراي اين توافق بين المللي آنجاست كه روند تصميم گيري‌ها در غرب برپايه يك ساختار نظام‌مند بوده و اينطور نيست كه با روي كار آمدن تيم جديد تمام سياست‌هاي كلي و اجرايي تغيير كنند. 

به بيان واضح‌تر برنامه مديريت هدفمند در غرب به صورت كلان مدون مي‌شود و تغييري در ماهيت كلي آن به وجود نمي‌آيد و صرفاً مسيرها و كليدورهاي جانبي آن با توجه به رويكرد حزب حاكم متفاوت اجرا مي‌شوند.

مسئله بعدي كه مي‌تواند در تحكيم و ادامه اجراي برجام اميدواركننده باشد، حضور و تعهد كشورهاي اروپايي و قدرت‌هايي همچون روسيه و چين مي‌باشد. چرا كه هريك از آنها به عنوان عضوي از طرفين توافق هسته‌اي هستند و تا مادامي كه ايران بر تعهدات خود استوار باشد، مسئوليت هرگونه تنش و خلل در اجراي برجام برعهده طرف‌هاي غربي خواهد بود.

باتمام اين اوصاف رياست جمهوري آمريكا درحالي وارد آخرين سال حكومت خود بركاخ سفيد مي‌شود كه افكار عمومي داخلي آمريكا در نقطه‌اي از تعادل درحمايت ازاو قرار دارند و عده‌اي به سبب برخي سياست‌هاي منفعلانه آمريكا در عرصه جهاني ناراضيند و عده‌اي به سبب شرايط اقتصادي قانع كننده‌اي كه دولت اوباما براي شهروندان به وجود آورده همچنان حامي او هستند.

اما آنچه براي ما درمورد دوران پسااوباما حياتي است، تعهد و التزام دولت بعدي آمريكا به ميراث اوباما مي‌باشد كه در اين حالت اگر يكي ازهم حزبيان وي همچون هيلاري كيلينتون به روي‌ كار آيد علي رغم وابستگي علني به لابي يهودي مي توان احتمال داد كه ماهيت كلي سياست‌هاي اوباما را تغيير ندهد، چرا كه عملكرد فعلي اوباما در پيروزي آينده حزب دموكرات در انتخابات قطعاً تاثير گذار است.

اما اگر كرسي رياست جمهوري به دست جمهوري خواهان بيفتد بايد منتظر تصميمات و تحولات جديد در رابطه با پرونده هسته‌اي و اجراي برجام بود، چرا كه جمهوري‌خواهان اساساً با تخريب و تضعيف سياست‌ها و اقدامات اوباما در عرصه سياست خارجي به پيروزي خواهند رسيد و از اين جهت برنامه هسته‌اي و موشكي ايران محور عمليات‌هاي رواني و تبليغاتي آنها خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي